Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

5/1970. (VI. 12.) MM rendelet

a Magyar Rádió és a Magyar Televízió felhasználási szerződéseinek feltételeiről és a szerzők díjazásáról[1]

A szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény (a továbbiakban: Szjt.) 56. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel, Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a Magyar Rádió és a Magyar Televízió elnökével egyetértésben - az alábbiakat rendelem el:

I. Általános rendelkezések

1. §[2] (1) A rendelet hatálya alá tartoznak azok a sugárzási és megfilmesítési szerződések, amelyeket a szerzővel, illetve jogutódjával (a továbbiakban: szerző) a Magyar Rádió, a Magyar Televízió, valamint más rádió- vagy televízió-szervezet (a továbbiakban együtt: rádió- vagy televízió-szervezet)

a) jövőben alkotandó művekre,

b) a rádió- vagy televízió-szervezet műsoraiban felhasználni kívánt, nyilvánosságra még nem hozott művekre,

c) változtatással felhasználni kívánt (átdolgozott) művekre

köt.

(2) A rendelet díjazási rendelkezéseit alkalmazni kell a színházi előadás közvetítése útján sugározható művekre is.

(3) Nem terjed ki a rendelet hatálya

a) az Szjt. 34. §-ának (5) bekezdésében meghatározott irodalmi és zeneműveknek az Szjt. 34. §-ának (1)-(2) bekezdésében szabályozott felhasználásaira,

b) az Szjt. 34. §-ának (7) bekezdése szerinti felhasználásokra, amelyekre nézve az Szjt. 34. §-ának (5) bekezdése, valamint a 9/1969. (XII. 29.) MM rendelet (a továbbiakban: R.) 20. §-a alapján a rádió- vagy televízió-szervezet a Szerzői Jogvédő Hivatallal köt szerződést,

c)[3] azokra a felhasználási szerződésekre, amelyeket a rádió- vagy televízió-szervezet a devizajogszabályok szerint külföldinek minősülő szerzőkkel köt.

II. A szerződés feltételei

2. § (1) A szerződésnek tartalmaznia kell:

a) a mű címét és meghatározását (műfaját),

b) a mű hozzávetőleges terjedelmét (időtartamát),

c) képzőművészeti alkotásnál annak pontos leírását,

d) az elkészítendő mű benyújtásának határidejét,

e) a fizetendő díj összegét.

(2) A szerződés írásba foglalásán felül írásban kell megtenni a feleknek a szerződés alapján vagy annak folytán szükséges jognyilatkozataikat is.

3. § (1) Abban az esetben, ha a szerződés alapján elkészítendő mű szerzői jogvédelmet élvező más mű felhasználásával készül, az alapul szolgáló mű szerzőjétől az átdolgozó, illetőleg a feldolgozó köteles előzetes írásbeli hozzájárulást szerezni.

(2)[4] A rádió- vagy televízió-szervezet mind az alapul szolgáló mű szerzőjével, mind az átdolgozóval írásbeli szerződést köt.

4. § (1)[5] A rádió- vagy televízió-szervezet a jövőben megalkotandó műre vonatkozó szerződés alapján átadott mű átvételétől számított két hónapon belül köteles a szerzőt írásban értesíteni arról, hogy a művet elfogadja-e, vagy annak kijavítását igényli. Ha e határidő alatt nem nyilatkozik, a művet elfogadottnak kell tekinteni.

(2)[6] Ha a rádió- vagy televízió-szervezet a művet kijavítás végett - akár ismételten is - visszaadja, annak elkészítésére megfelelő határidőt kell kitűzni.

(3) Az (1) bekezdésben írt határidő érvényes a kijavított mű elfogadására is.

5. § (1)[7] A rádió- vagy televízió-szervezet elállhat a szerződéstől, ha a szerző a művet az előírt határidőben nem adja át, vagy az indokoltan kívánt kijavítást nem végzi el. Ilyen esetben a szerzőt díjazás nem illeti meg.

(2) A rádió- vagy televízió-szervezet elállhat a szerződéstől, ha a mű kijavítás után sem alkalmas a felhasználásra. Ilyenkor a szerzőt mérsékelt díjazásként a szerződésben meghatározott díjnak 25 %-a illeti meg. A mérsékelt díjat az elfogadás megtagadásától számított 8 napon belül kell az esetleges előleg beszámításával kifizetni.

6. § (1)[8] A szerződéstől a szerző elállhat, ha a rádió- vagy televízió-szervezet a mű elfogadásától számított négy éven belül - zeneműveknél egy éven belül - a felhasználás jogával nem él. Ilyen esetben a szerzői díj a szerzőt megilleti, és a művel szabadon rendelkezik.

(2)[9] A szerződés alapján készült mű első sugárzásáig a mű más rádió- vagy televízió-szervezet által történő sugárzásához a megrendelő rádió- vagy televízió-szervezet hozzájárulása szükséges. A mű bármely más felhasználásához az (1) bekezdésben meghatározott időn belül a rádió- vagy televízió-szervezet hozzájárulása szükséges, amely azonban csak indokolt esetben tagadható meg.

III. Sugárzási szerződések

7. §[10] (1) A rádió- vagy televízió-szervezet sugárzási szerződés alapján a szerződésben meghatározott időre megszerzi a mű

a) bármilyen technikai eljárással, sugárzás és vezeték útján történő átvitel céljára, saját eszközeivel történő rögzítésének, és

b) sugárzásának vagy a nyilvánossághoz vezeték útján történő átvitelének

jogát.

(2) A mű ismételt sugárzást lehetővé tevő rögzítéséhez a szerző külön hozzájárulása szükséges.

(3) Ellenkező szerződéses kikötés hiányában a rádió- vagy televízió-szervezet jogosult a rögzítést más rádió- vagy televízió-szervezetnek átadni. Ez nem érinti a szerzőnek az újabb felhasználásért fennálló díjigényét.

IV. Megfilmesítési szerződések

8. § (1)[11] A televízió-szervezet a megfilmesítési szerződés alapján a mű felhasználásával - televíziós sugárzás céljára - egy televíziós filmet, illetőleg a R. 31. §-ában megjelölt művet készíthet, és megszerzi a rögzítéssel létrejött mű (a továbbiakban: rögzített mű)

a) más nyelvű felirattal történő ellátásának és szinkronizálásának, továbbá

b)[12] területi korlátozás nélküli ismételt földi sugárzásának,

c) a d) pontban említett eseteken kívüli terjesztésének,

d) külön díjazás ellenében

da) műhold útján történő sugárzásának,

db) magáncélú lejátszásra alkalmas képhordozón történő műpéldányonkénti terjesztésének,

dc) nyilvános előadás céljára történő értékesítésének

jogát.

(2)[13] A televízió-szervezet a rögzített mű alapjául szolgáló mű szerzőjével kötött megfilmesítési szerződés alapján megszerzi azt a jogot is, hogy akár a mű szerzőjével, akár más személlyel az alapul szolgáló mű (pl. filmnovella) felhasználásával forgatókönyvet készíttessen.

9. § (1)[14] A televízió-szervezet a megfilmesítési szerződés alapján őt megillető jogokat más bel- vagy külföldi természetes vagy jogi személlyel együttesen is gyakorolhatja, a 8. § (1) bekezdés c) és d) pontjában említett jogokat pedig a szerző külön hozzájárulása nélkül is átruházhatja.

(2)[15] Ugyancsak megszerzi a televízió-szervezet azt a jogot, hogy a rögzített mű egyes részeit külön díjazás ellenében más műsoraiban is felhasználja. Külön díjként a felhasználástól számított nyolc napon belül kell a szerző részére kifizetni azt az összeget, amely a mű után fizetett szerzői díjból - az eredeti rögzített műhöz viszonyítva - a felhasznált részekre esik.

10. §[16] Rögzített mű külföldön, ellenérték fejében történő értékesítése esetében az értékesítéssel kapcsolatban felmerült forgalmazási jutalék levonása után fennmaradó bevételből a szerzőket jogdíj illeti meg.

V. Szerzői díjak

11. §[17] (1) A felek a szerzői jogdíj összegét szabadon állapítják meg. A rendeletben meghatározott díjtételnél alacsonyabb mértékű jogdíjban azonban nem állapodhatnak meg.

(2) A szerzői díj összegét a melléket A) része alatt a rádiósugárzásra, B) része alatt a televíziósugárzásra meghatározott díjtételek alkalmazásával kell megállapítani. A melléklet B) része alatt feltüntetett díjtételeket - a 16-26. sorszám alatti műveket kivéve - 50 százalékkal csökkentett összeggel kell figyelembe venni, ha a televíziószervezet a mű felhasználási jogát a sugárzási szerződéssel szerzi meg. A melléklet B) részében 16-26. sorszám alatt felvett műveknél feltüntetett díjtételek viszont sugárzási szerződések alapján járó díjak, megfilmesítési szerződés esetén e díjtételeket tehát 50 százalékkal felemelt összeggel kell figyelembe venni.

(3) Színházi előadásnak televízió útján történő közvetítése esetén

a) a mű szerzőjét - ideértve a külföldi opera szövegkönyvének és dalszövegének fordítóját is - megillető díj mértéke a televízió-szervezet által a színház részére kifizetett térítési összegnek olyan százaléka, amely a szerzőt a színpadi mű nyilvános előadására kötött szerződés szerint egyébként a jegybevétel után megilleti,

b) a mű fordítóját a színházzal kötött előadási szerződésben meghatározott és a közvetítés időpontjáig az előadások száma szerint járó szerzői díj 50 százalékának megfelelő díj illeti meg.

(4) A 7. § (2) bekezdése alapján az ismételt sugárzásért és a színházi előadás ismételt közvetítéséért járó szerzői díj rádiósugárzás esetében az eredeti szerzői díj 50 százaléka. A szerző hozzájárulásával véglegesen megváltott ismétlési jog ellenértéke az eredeti szerzői díj 100 százaléka. Televíziósugárzás esetében az első ismétlésért az eredeti szerzői díj 50 százaléka, minden további ismétlésért pedig 25-25 százaléka.

12. § (1) A szerzői díjat

a) a szerződés alapján elkészített mű esetében az elfogadástól,

b) kész mű esetén a szerződés megkötésétől,

c) ismételt sugárzás [7. § (2) bek.] esetén az ismételt sugárzástól

számított nyolc napon belül kell a szerző részére kifizetni.

(2) Ha a szerzői díjat jogszabály rendelkezése értelmében a Szerzői Jogvédő Hivatal útján kell kifizetni, az így történt kifizetést a szerző részére teljesített fizetésnek kell tekinteni. A színházi közvetítésért járó szerzői díjat minden esetben a Szerzői Jogvédő Hivatal útján kell kifizetni.

13. §[18]

14. §[19]

15. §[20]

VI. Záró rendelkezések

16. § Ez a rendelet 1970. január hó 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépés után kötött szerződésekre kell alkalmazni. Hatálybalépésével a Magyar Rádió és Magyar Televízió jelenleg érvényben levő szerzői honorárium szabályzata, továbbá az MR és az MTV által közvetített színházi előadások feltételeiről, valamint a közvetítések után fizetendő díjakról szóló 101/1969. (M. K. 1.) MM utasítás mellékletének a szerzői díjakra vonatkozó rendelkezése hatályát veszti.

Melléklet az 5/1970. (VI. 12.) MM rendelethez

A) Rádió-szervezet[21]

I. IRODALMI MŰVEK

1. Eredeti rádiójáték, mesejáték, dokumentumjáték

1.1. Eredeti rádiójáték, mesejáték

a) 20 perc alatt1 500 Ft-tól
b) 20-30 percig4 000 Ft-tól
c) 30 perc felett10 000 Ft-tól

1.2. Dokumentumjáték

a) 20 perc alatt1 000 Ft-tól
b) 20-30 percig3 000 Ft-tól
c) 30 perc felett7 000 Ft-tól

2. Átdolgozás, dramatizálás (színdarab, regény, novella rádióra alkalmazása)

a) 20 perc alatt1 000 Ft-tól
b) 20-30 percig2 500 Ft-tól
c) 30 perc felett6 000 Ft-tól

3. Jelenet, tréfa, villámtréfa, bluett 500 Ft-tól

4. Novella, elbeszélés, regényrészlet 1 500 Ft-tól

5. Mese 500 Ft-tól

6. Konferansz, monológ flekkenként 300 Ft-tól

7. Vers 500 Ft-tól

8. Elbeszélő költemény, oratórium, hosszabb vers, irodalmi publicisztika, irodalmi kompozíció

30 perc felett

8.1. Elbeszélő költemény, oratórium, hosszabb vers 1 500 Ft-tól

8.2. Irodalmi publicisztika (esszé, humoreszk, karcolat, glossza, kritika, szóbeli szaknyilatkozat) 1 500 Ft-tól

8.3. Irodalmi kompozíció

30 perc felett 5 000 Ft-tól

9. Műfordítás

a) vers, dalszöveg, opera, operett szövegkönyve esetén az eredeti műre fizetett jogdíj 50-100%-a,

b) prózai mű esetén az eredeti műre fizetett jogdíj 40-60%-a

10. Rendező

- alkotó jellegű rendezés 1 000 Ft-tól

II. ZENEMŰVEK

1. Rádióopera

a) zene14 000 Ft-tól
b) szöveg4 000 Ft-tól

2. Rádióoperett, daljáték, zenés játék

a) zene7 000 Ft-tól
b) szöveg3 600 Ft-tól

3. Rádiójátékhoz eredeti aláfestő és átkötő zene, dalbetétek, kísérő zene 2 000 Ft-tól

4. Irodalmi műsorokhoz aláfestő és átkötő zene 1 500 Ft-tól

5. Műsorokhoz szóló és együttes zenei improvizáció (végleges megváltással) 3 000 Ft-tól

6. Szignálzene (végleges megváltással) 1 500 Ft-tól

7. Zenekari mű, versenymű 5 000 Ft-tól

8. Oratórium

a) zene12 000 Ft-tól
b) szöveg6 000 Ft-tól

9. Kantáta

a) zene5 000 Ft-tól
b) szöveg1 500 Ft-tól

10. Kórusmű

a) zene1 200 Ft-tól
b) szöveg600 Ft-tól

11. Kamarazene 5 000 Ft-tól

12. Elektronikus zenemű (önálló kompozíció) 5 000 Ft-tól

13. Szólómű 3 000 Ft-tól

14. Dal (dalonként)

a) dal, zenekari dal3 000 Ft-tól
b) tömegdal, táncdal, sanzon, pol-beat dal1 500 Ft-tól
c) dalszöveg1 500 Ft-tól

15. Könnyűzenemű zenekarra 4 000 Ft-tól

16. Népdal-harmonizálás (számonként) 300 Ft-tól

17. Népdalfeldolgozás (számonként) 300 Ft-tól

18. Önálló népizenekari mű 2 500 Ft-tól

19. Átdolgozás

opera, operett, daljáték átdolgozása

a) zene5 000 Ft-tól
b) szöveg2 500 Ft-tól

20. Rendező (alkotó jellegű rendezés)

a) prózai rendezés2 000 Ft-tól
b) zenei rendezés (szolgálatonként)1 200 Ft-tól

21. Színházi és operai közvetítések szerzői díja

a) színházi közvetítések szerzői díja 5 000 Ft-tól

ebből

- az esetleges fordítói díj 40%,

- az átdolgozás díja 20%

b) színpadi mű egy részének közvetítése esetén a közvetítési (szerzői) díj arányosan mérséklendő,

c) a közvetítésekért járó díjtételek a teljes egészében szerzői jogilag védett színpadi művekre vonatkoznak; a szerzői jogilag csak részben védett művek szerzői díja arányosan alacsonyabb,

d) opera, daljáték, operett, musical előadások közvetítése után a szerzői díjat az a) pont szerint kell fizetni,

e) már nyilvánosságra hozott színpadi mű hanglemezről (hangszalagról) történő sugárzásának díja 5 000 Ft-tól

III. ÚJSÁGÍRÓI TEVÉKENYSÉG

1. Publicisztika

(kommentár, kritika, humoreszk, karcolat, jegyzet, glossza, tudományos előadás, ismeretterjesztő szakelőadás, szóbeli szaknyilatkozat) 200 Ft-tól

2. Riporteri tevékenység (alkotó jellegű):

tudósítás, hírek riport 300 Ft-tól

3. Dokumentumműsor 800 Ft-tól

4. Magazin, szórakoztató és vegyes műsorok, vetélkedők és más összeállítások, egyéb szerkesztői munka, 10 percenként 400 Ft-tól

5. Szerkesztői tevékenység

- terjedelmes összekötő szöveg, vetélkedő műsor kérdéseinek összeállítása, valamint rendezései többletfeladatokért a 4. pont díjtételén felül 600 Ft-tól

- forgatókönyv 600 Ft-tól

6. Kifejtett ötlet, téma, javaslat, vicc, geg (ötlet, téma, javaslat után végleges megváltással)

Keretjáték 200 Ft-tól

B) Televízió-szervezet[22]

Írói művek

1. Tv-drámák (tv-játék, tv-film)

a) téma, szinopszis 2 000 Ft-tól

b) műsor alapjául szolgáló novella 2 000 Ft-tól

c) irodalmi alapanyag felhasználásával készült forgatókönyv 15 percenként 2 000 Ft-tól

d) önálló irodalmi forgatókönyv 15 percenként 3 000 Ft-tól

e) dialógusíró, írói konzultáns a c) és d) díjtételek maximum 20 %-a [Azoknál a forgatókönyveknél, ahol sor kerül írói konzultáns vagy dialógusíró foglalkoztatására, a forgatókönyvíró, illetve dialógusíró, írói konzultáns együttes díjazása nem haladhatja meg a megfelelő díjtétel alapján fizethető maximumot - c), illetve d) pontok.]

2. Magazin-, dokumentum-, riport-, portréműsor

a) forgatókönyv alapjául szolgáló téma300 Ft-tól
b) forgatókönyv 10 percenként800 Ft-tól

3. Vetélkedőműsorok

a) téma, témavázlat1 000 Ft-tól
b) kérdések kidolgozása kérdésenként100 Ft-tól
c) forgatókönyv 60 percig1 000 Ft-tól
d) forgatókönyv 60 perc felett4 000 Ft-tól

4. Jelenet, keretjáték írása

a) téma, ötlet, vicc, geg500 Ft-tól
b) 10 perc műsoridőig2 000 Ft-tól
c) 11-20 percig3 000 Ft-tól
d) 21-30 percig4 000 Ft-tól
e) 30 perc felett5 000 Ft-tól

A percek számításánál csak a megírt szöveg és a nem teljes műsoridő vehető figyelembe.

5. Monológ, konferansz, összekötő szöveg írása vagy előadása

a) téma, témavázlat, szinopszis300 Ft-tól
b) 10 perc műsoridőig800 Ft-tól
c) 11-20 percig3 000 Ft-tól
d) 21-30 percig5 000 Ft-tól
e) 30 perc felett6 000 Ft-tól

6. Tudományos-ismeretterjesztő, oktatóműsor

a) téma300 Ft-tól
b) forgatókönyv 10 percenként800 Ft-tól

7. Animációs (báb-, rajzfilm) műsorok

a) téma, szinopszis, vázlat300 Ft-tól
b) forgatókönyv 15 percenként3 000 Ft-tól

8. Elbeszélés, mese, vers 500 Ft-tól

9. Publicisztikai tevékenységek

a) politikai-, tudományos-, művészeti-, ismeretterjesztő tárgyú szakanyag írása vagy előadása1 000 Ft-tól
b) tárca, karcolat, glossza, kritika200 Ft-tól
c) kommentár200 Ft-tól
d) riporteri tevékenység200 Ft-tól

10. Szövegátdolgozás

a) szinkronszöveg-írás felvonásonként400 Ft-tól
b) külföldi filmhez szövegírás felvonásonként200 Ft-tól
c) idegen nyelvű feliratozás felvonásonként400 Ft-tól

Egyéb alkotói tevékenységek

11. Rendezés

11.1. tv-játék, tv-film, opera, operett, zenés játék, revü, kabaréműsor esetén

a) 30 perc műsoridőig4 000 Ft-tól
b) 31-60 percig8 000 Ft-tól
c) 61-90 percig12 000 Ft-tól
d) 90 perc felett maximum55 000 Ft

11.2. animációs (báb-, rajzfilm) műsorok esetén

megkezdett 10 percenként 1 000 Ft-tól

11.3. vetélkedőműsorok, szórakoztató összeállítások esetén

megkezdett 10 percenként 500 Ft-tól

11.4. publicisztikai, tudományos-ismeretterjesztő-, oktató műsorok esetén

megkezdett 10 percenként 600 Ft-tól

12. Operatőr (film), vezetőoperatőr (elektronika) tevékenysége

12.1. tv-játék, tv-film, opera, operett, zenés játék, revü, kabaréműsor esetén

a) 30 perc műsoridőig2 000 Ft-tól
b) 31-60 percig4 000 Ft-tól
c) 61-90 percig7 500 Ft-tól
d) 90 perc felett maximum30 000 Ft

12.2. animációs (báb-, rajzfilm) műsor esetén

megkezdett 10 percenként 800 Ft-tól

12.3. publicisztikai-, tudományos-, ismeretterjesztő-, oktató műsorok esetén

megkezdett 10 percenként 400 Ft-tól

Zeneművek

13. Opera

a) zene 30 perc műsoridőig10 000 Ft-tól
b) zene 30 perc felett20 000 Ft-tól
c) szövegkönyv (librettó)6 000 Ft-tól

14. Balett

a) zene 15 percig6 000 Ft-tól
b) zene 30 percig8 000 Ft-tól
c) zene 30 perc felett10 000 Ft-tól
d) koreográfia 15 percig4 000 Ft-tól
e) koreográfia 30 percig6 000 Ft-tól
f) koreográfia 30 perc felett8 000 Ft-tól
g) szövegkönyv (librettó)1 000 Ft-tól

15. Operett, revü, zenés játék

a) zene 30 percig6 000 Ft-tól
b) zene 30 perc felett12 000 Ft-tól
c) szövegkönyv (librettó)5 000 Ft-tól

16. Oratórium

a) zene8 000 Ft-tól
b) szöveg4 000 Ft-tól

17. Kantáta

a) zene2 000 Ft-tól
b) szöveg700 Ft-tól

18. Kórusmű

a) zene500 Ft-tól
b) szöveg250 Ft-tól

19. Zenekari dal

a) zene1 000 Ft-tól
b) szöveg500 Ft-tól

20. Tömegdal

a) zene800 Ft-tól
b) szöveg400 Ft-tól

21. Táncdal, sanzon, pol-beat dal

a) zene500 Ft-tól
b) szöveg400 Ft-tól

22. Zenekari mű, versenymű 3 000 Ft-tól

23. Kamarazene 2 000 Ft-tól

24. Szólómű 1 000 Ft-tól

25. Könnyűzenemű zenekarra 1 500 Ft-tól

26. Önálló népi zenekari mű 1 000 Ft-tól

27. Műsorokhoz készített eredeti aláfestő, átkötő zene 500 Ft-tól

28. Szignálzene 300 Ft-tól

29. Népdalfeldolgozás számonként 100 Ft-tól

A zeneművek - a dalok kivételével - hangszereléssel együtt értendők.

Koreográfiai művek

30. Koreográfia (táncidő összevontan)

a) 3 percig600 Ft-tól
b) 5 percig1 000 Ft-tól
c) további 5 percenként1 000 Ft-tól

A koreográfia díja a betanítással együtt értendő.

Képzőművészeti művek

31. Díszlettervezés

a) 10 díszletképig1 000 Ft-tól
b) 10 díszletkép felett8 000 Ft-tól

31/A. Látványtervezés[23]

a) 10 díszletképig1200 Ft-tól
b) 10 díszletkép felett1600 Ft-tól

32. Jelmeztervezés

a) 5 jelmezig500 Ft-tól
b) 10 jelmezig1 000 Ft-tól
c) 11-20 jelmezig3 000 Ft-tól
d) 20 jelmez felett5 000 Ft-tól

33. Bábtervezés

darabonként 200 Ft-tól

34. Bábkelléktervezés

darabonként 100 Ft-tól

35. Pirotechnika, filmtechnika tervezése 500 Ft-tól

36. Rajzok, karikatúrák, meseillusztrációk, rajzos főcímek

a) 0,25 m-ig100 Ft-tól
b) 0,50 m-ig100 Ft-tól
c) 0,75 m-ig100 Ft-tól
d) ezen felül m-ként100 Ft-tól

37. Szöveges inzertek, főcímek

a) 0,25 m-ig50 Ft-tól
b) 0,50 m-ig50 Ft-tól
c) 0,75 m-ig50 Ft-tól
d) ezen felül m-ként50 Ft-tól

38. Műszaki ábrák, eredeti művek másolatai, térképek, grafikonok stb.

a) 0,25 m-ig100 Ft-tól
b) 0,50 m-ig100 Ft-tól
c) 0,75 m-ig100 Ft-tól
d) ezen felül m-ként100 Ft-tól

39. Pedagógiai-, oktató-, műszaki-, mesefilm mozgatott grafikai alkotás (trükkrajz)

a) normálfilm (35 mm) m-ként40 Ft-tól
b) keskenyfilm (16 mm) m-ként100 Ft-tól
c) különös módszerrel, bonyolult technikai módszerrel készült és átlagon felüli színvonalú alkotás esetén a fenti díj 50 %-kal emelhető.

A film készítésénél felhasználásra került anyagok ellenértékét - számla ellenében - a Magyar Televízió megtéríti.

A grafikai alkotások díját 2000,- Ft darabonkénti díj felett, továbbá mozgatott grafikai alkotás díját filmenkénti 2000,- Ft felett a Magyar Televízió Képző- és Iparművészeti Bíráló Bizottsága állapítja meg.

40. Művészi fénykép

a) fekete-fehér reprodukciók, műszaki és tárgyfotók100 Ft-tól
b) fekete-fehér tájkép, életkép, riport, csendélet és egyéb fekete-fehér kép és diapozitív130 Ft-tól
c) színes reprodukciók200 Ft-tól
d) színes fénykép és diapozitív300 Ft-tól

A szerző a fenti díj ellenében köteles a felvételt elkészíteni és erről fekete-fehér esetében 18 x 24 cm-es, színes esetében 13 x 18 cm- es képet, illetve 24 x 36 mm-es diapozitívet átadni.

Egyéb művek

41. Amatőrfilm, amatőr video-felvétel 500 Ft-tól

42. Számítógép-programok

Szoftver tervezése, készítése esetén a fizetendő díjban a felek szabadon állapodnak meg.

43. Műfordítás[24]

a) vers, dalszöveg, opera, operett esetén az eredeti műre vonatkozó minimum-díjtétel 50 százalékától;

b) prózai mű esetén az eredeti műre vonatkozó minimum-díjtétel 40 százalékától

Lábjegyzetek:

[1] Az 1996. évi I. törvény alapján a Magyar Rádió a Magyar Rádió Részvénytársasággá, a Magyar Televízió a Magyar Televízió Részvénytársasággá alakult át.

[2] Az 1. § a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[3] Lásd az 1995. évi XCV. törvényt.

[4] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[5] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[6] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[7] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[8] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[9] A 6. § (2) bekezdése a 23/1994. (XII. 2.) MKM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

[10] A 7. § a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.

[11] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (3) bekezdése szerint módosított szöveg.

[12] A 8. § (1) bekezdésének b) pontja a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg. Egyidejűleg a § c) és d) pontot is iktatott a szövegbe.

[13] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (3) bekezdése szerint módosított szöveg.

[14] A 9. § (1) bekezdése a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 5. §-ával megállapított szöveg.

[15] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (3) bekezdése szerint módosított szöveg.

[16] A 10. § első mondatát a 16/1988. (VIII. 11.) MM rendelet 1. §-a állapította meg. A második mondatát a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 8. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[17] A 11. § a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 6. §-ával megállapított szöveg.

[18] A 13. §-t a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 8. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[19] A 14. §-t a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 3. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[20] A 15. §-t a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 8. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[21] A melléklet A) része a 13/1992. (VIII. 26.) MKM rendelet 1. §-ával és mellékletével megállapított szöveg, címét a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (1) bekezdése módosította.

[22] A melléklet B) részének címét a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (1) bekezdése állapította meg. A melléklet B) részében foglalt díjtételek itt is megjelölt alsó határait 20%-al megemelte és felső határait megszüntette a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 3. §-ának (5) bekezdése.

[23] A rendelet B) mellékletét 31/A ponttal a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 3. § (5) bekezdése egészítette ki.

[24] A rendelet B) mellékletének 43. pontját a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 3. §-ának (6) bekezdése állapította meg.

Tartalomjegyzék