5/1970. (VI. 12.) MM rendelet

a Magyar Rádió és a Magyar Televízió felhasználási szerződéseinek feltételeiről és a szerzők díjazásáról[1]

A szerzői jogról szóló 1969. évi III. törvény (a továbbiakban: Szjt.) 56. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a pénzügyminiszterrel, a munkaügyi miniszterrel, Szakszervezetek Országos Tanácsával, valamint a Magyar Rádió és a Magyar Televízió elnökével egyetértésben - az alábbiakat rendelem el:

I. Általános rendelkezések

1. §[2] (1) A rendelet hatálya alá tartoznak azok a sugárzási és megfilmesítési szerződések, amelyeket a szerzővel, illetve jogutódjával (a továbbiakban: szerző) a Magyar Rádió, a Magyar Televízió, valamint más rádió- vagy televízió-szervezet (a továbbiakban együtt: rádió- vagy televízió-szervezet)

a) jövőben alkotandó művekre,

b) a rádió- vagy televízió-szervezet műsoraiban felhasználni kívánt, nyilvánosságra még nem hozott művekre,

c) változtatással felhasználni kívánt (átdolgozott) művekre

köt.

(2) A rendelet díjazási rendelkezéseit alkalmazni kell a színházi előadás közvetítése útján sugározható művekre is.

(3) Nem terjed ki a rendelet hatálya

a) az Szjt. 34. §-ának (5) bekezdésében meghatározott irodalmi és zeneműveknek az Szjt. 34. §-ának (1)-(2) bekezdésében szabályozott felhasználásaira,

b) az Szjt. 34. §-ának (7) bekezdése szerinti felhasználásokra, amelyekre nézve az Szjt. 34. §-ának (5) bekezdése, valamint a 9/1969. (XII. 29.) MM rendelet (a továbbiakban: R.) 20. §-a alapján a rádió- vagy televízió-szervezet a Szerzői Jogvédő Hivatallal köt szerződést,

c)[3] azokra a felhasználási szerződésekre, amelyeket a rádió- vagy televízió-szervezet a devizajogszabályok szerint külföldinek minősülő szerzőkkel köt.

II. A szerződés feltételei

2. § (1) A szerződésnek tartalmaznia kell:

a) a mű címét és meghatározását (műfaját),

b) a mű hozzávetőleges terjedelmét (időtartamát),

c) képzőművészeti alkotásnál annak pontos leírását,

d) az elkészítendő mű benyújtásának határidejét,

e) a fizetendő díj összegét.

(2) A szerződés írásba foglalásán felül írásban kell megtenni a feleknek a szerződés alapján vagy annak folytán szükséges jognyilatkozataikat is.

3. § (1) Abban az esetben, ha a szerződés alapján elkészítendő mű szerzői jogvédelmet élvező más mű felhasználásával készül, az alapul szolgáló mű szerzőjétől az átdolgozó, illetőleg a feldolgozó köteles előzetes írásbeli hozzájárulást szerezni.

(2)[4] A rádió- vagy televízió-szervezet mind az alapul szolgáló mű szerzőjével, mind az átdolgozóval írásbeli szerződést köt.

4. § (1)[5] A rádió- vagy televízió-szervezet a jövőben megalkotandó műre vonatkozó szerződés alapján átadott mű átvételétől számított két hónapon belül köteles a szerzőt írásban értesíteni arról, hogy a művet elfogadja-e, vagy annak kijavítását igényli. Ha e határidő alatt nem nyilatkozik, a művet elfogadottnak kell tekinteni.

(2)[6] Ha a rádió- vagy televízió-szervezet a művet kijavítás végett - akár ismételten is - visszaadja, annak elkészítésére megfelelő határidőt kell kitűzni.

(3) Az (1) bekezdésben írt határidő érvényes a kijavított mű elfogadására is.

5. § (1)[7] A rádió- vagy televízió-szervezet elállhat a szerződéstől, ha a szerző a művet az előírt határidőben nem adja át, vagy az indokoltan kívánt kijavítást nem végzi el. Ilyen esetben a szerzőt díjazás nem illeti meg.

(2) A rádió- vagy televízió-szervezet elállhat a szerződéstől, ha a mű kijavítás után sem alkalmas a felhasználásra. Ilyenkor a szerzőt mérsékelt díjazásként a szerződésben meghatározott díjnak 25 %-a illeti meg. A mérsékelt díjat az elfogadás megtagadásától számított 8 napon belül kell az esetleges előleg beszámításával kifizetni.

6. § (1)[8] A szerződéstől a szerző elállhat, ha a rádió- vagy televízió-szervezet a mű elfogadásától számított négy éven belül - zeneműveknél egy éven belül - a felhasználás jogával nem él. Ilyen esetben a szerzői díj a szerzőt megilleti, és a művel szabadon rendelkezik.

(2)[9] A szerződés alapján készült mű első sugárzásáig a mű más rádió- vagy televízió-szervezet által történő sugárzásához a megrendelő rádió- vagy televízió-szervezet hozzájárulása szükséges. A mű bármely más felhasználásához az (1) bekezdésben meghatározott időn belül a rádió- vagy televízió-szervezet hozzájárulása szükséges, amely azonban csak indokolt esetben tagadható meg.

III. Sugárzási szerződések

7. §[10] (1) A rádió- vagy televízió-szervezet sugárzási szerződés alapján a szerződésben meghatározott időre megszerzi a mű

a) bármilyen technikai eljárással, sugárzás és vezeték útján történő átvitel céljára, saját eszközeivel történő rögzítésének, és

b) sugárzásának vagy a nyilvánossághoz vezeték útján történő átvitelének

jogát.

(2) A mű ismételt sugárzást lehetővé tevő rögzítéséhez a szerző külön hozzájárulása szükséges.

(3) Ellenkező szerződéses kikötés hiányában a rádió- vagy televízió-szervezet jogosult a rögzítést más rádió- vagy televízió-szervezetnek átadni. Ez nem érinti a szerzőnek az újabb felhasználásért fennálló díjigényét.

IV. Megfilmesítési szerződések

8. § (1)[11] A televízió-szervezet a megfilmesítési szerződés alapján a mű felhasználásával - televíziós sugárzás céljára - egy televíziós filmet, illetőleg a R. 31. §-ában megjelölt művet készíthet, és megszerzi a rögzítéssel létrejött mű (a továbbiakban: rögzített mű)

a) más nyelvű felirattal történő ellátásának és szinkronizálásának, továbbá

b)[12] területi korlátozás nélküli ismételt földi sugárzásának,

c) a d) pontban említett eseteken kívüli terjesztésének,

d) külön díjazás ellenében

da) műhold útján történő sugárzásának,

db) magáncélú lejátszásra alkalmas képhordozón történő műpéldányonkénti terjesztésének,

dc) nyilvános előadás céljára történő értékesítésének

jogát.

(2)[13] A televízió-szervezet a rögzített mű alapjául szolgáló mű szerzőjével kötött megfilmesítési szerződés alapján megszerzi azt a jogot is, hogy akár a mű szerzőjével, akár más személlyel az alapul szolgáló mű (pl. filmnovella) felhasználásával forgatókönyvet készíttessen.

9. § (1)[14] A televízió-szervezet a megfilmesítési szerződés alapján őt megillető jogokat más bel- vagy külföldi természetes vagy jogi személlyel együttesen is gyakorolhatja, a 8. § (1) bekezdés c) és d) pontjában említett jogokat pedig a szerző külön hozzájárulása nélkül is átruházhatja.

(2)[15] Ugyancsak megszerzi a televízió-szervezet azt a jogot, hogy a rögzített mű egyes részeit külön díjazás ellenében más műsoraiban is felhasználja. Külön díjként a felhasználástól számított nyolc napon belül kell a szerző részére kifizetni azt az összeget, amely a mű után fizetett szerzői díjból - az eredeti rögzített műhöz viszonyítva - a felhasznált részekre esik.

10. §[16] Rögzített mű külföldön, ellenérték fejében történő értékesítése esetében az értékesítéssel kapcsolatban felmerült forgalmazási jutalék levonása után fennmaradó bevételből a szerzőket jogdíj illeti meg.

V. Szerzői díjak

11. §[17] (1) A felek a szerzői jogdíj összegét szabadon állapítják meg. A rendeletben meghatározott díjtételnél alacsonyabb mértékű jogdíjban azonban nem állapodhatnak meg.

(2) A szerzői díj összegét a melléket A) része alatt a rádiósugárzásra, B) része alatt a televíziósugárzásra meghatározott díjtételek alkalmazásával kell megállapítani. A melléklet B) része alatt feltüntetett díjtételeket - a 16-26. sorszám alatti műveket kivéve - 50 százalékkal csökkentett összeggel kell figyelembe venni, ha a televíziószervezet a mű felhasználási jogát a sugárzási szerződéssel szerzi meg. A melléklet B) részében 16-26. sorszám alatt felvett műveknél feltüntetett díjtételek viszont sugárzási szerződések alapján járó díjak, megfilmesítési szerződés esetén e díjtételeket tehát 50 százalékkal felemelt összeggel kell figyelembe venni.

(3) Színházi előadásnak televízió útján történő közvetítése esetén

a) a mű szerzőjét - ideértve a külföldi opera szövegkönyvének és dalszövegének fordítóját is - megillető díj mértéke a televízió-szervezet által a színház részére kifizetett térítési összegnek olyan százaléka, amely a szerzőt a színpadi mű nyilvános előadására kötött szerződés szerint egyébként a jegybevétel után megilleti,

b) a mű fordítóját a színházzal kötött előadási szerződésben meghatározott és a közvetítés időpontjáig az előadások száma szerint járó szerzői díj 50 százalékának megfelelő díj illeti meg.

(4) A 7. § (2) bekezdése alapján az ismételt sugárzásért és a színházi előadás ismételt közvetítéséért járó szerzői díj rádiósugárzás esetében az eredeti szerzői díj 50 százaléka. A szerző hozzájárulásával véglegesen megváltott ismétlési jog ellenértéke az eredeti szerzői díj 100 százaléka. Televíziósugárzás esetében az első ismétlésért az eredeti szerzői díj 50 százaléka, minden további ismétlésért pedig 25-25 százaléka.

12. § (1) A szerzői díjat

a) a szerződés alapján elkészített mű esetében az elfogadástól,

b) kész mű esetén a szerződés megkötésétől,

c) ismételt sugárzás [7. § (2) bek.] esetén az ismételt sugárzástól

számított nyolc napon belül kell a szerző részére kifizetni.

(2) Ha a szerzői díjat jogszabály rendelkezése értelmében a Szerzői Jogvédő Hivatal útján kell kifizetni, az így történt kifizetést a szerző részére teljesített fizetésnek kell tekinteni. A színházi közvetítésért járó szerzői díjat minden esetben a Szerzői Jogvédő Hivatal útján kell kifizetni.

13. §[18]

14. §[19]

15. §[20]

VI. Záró rendelkezések

16. § Ez a rendelet 1970. január hó 1. napján lép hatályba. Rendelkezéseit a hatálybalépés után kötött szerződésekre kell alkalmazni. Hatálybalépésével a Magyar Rádió és Magyar Televízió jelenleg érvényben levő szerzői honorárium szabályzata, továbbá az MR és az MTV által közvetített színházi előadások feltételeiről, valamint a közvetítések után fizetendő díjakról szóló 101/1969. (M. K. 1.) MM utasítás mellékletének a szerzői díjakra vonatkozó rendelkezése hatályát veszti.

Melléklet az 5/1970. (VI. 12.) MM rendelethez

A) Rádió-szervezet[21]

I. IRODALMI MŰVEK

1. Eredeti rádiójáték, mesejáték, dokumentumjáték

1.1. Eredeti rádiójáték, mesejáték

a) 20 perc alatt1 500 Ft-tól
b) 20-30 percig4 000 Ft-tól
c) 30 perc felett10 000 Ft-tól

1.2. Dokumentumjáték

a) 20 perc alatt1 000 Ft-tól
b) 20-30 percig3 000 Ft-tól
c) 30 perc felett7 000 Ft-tól

2. Átdolgozás, dramatizálás (színdarab, regény, novella rádióra alkalmazása)

a) 20 perc alatt1 000 Ft-tól
b) 20-30 percig2 500 Ft-tól
c) 30 perc felett6 000 Ft-tól

3. Jelenet, tréfa, villámtréfa, bluett 500 Ft-tól

4. Novella, elbeszélés, regényrészlet 1 500 Ft-tól

5. Mese 500 Ft-tól

6. Konferansz, monológ flekkenként 300 Ft-tól

7. Vers 500 Ft-tól

8. Elbeszélő költemény, oratórium, hosszabb vers, irodalmi publicisztika, irodalmi kompozíció

30 perc felett

8.1. Elbeszélő költemény, oratórium, hosszabb vers 1 500 Ft-tól

8.2. Irodalmi publicisztika (esszé, humoreszk, karcolat, glossza, kritika, szóbeli szaknyilatkozat) 1 500 Ft-tól

8.3. Irodalmi kompozíció

30 perc felett 5 000 Ft-tól

9. Műfordítás

a) vers, dalszöveg, opera, operett szövegkönyve esetén az eredeti műre fizetett jogdíj 50-100%-a,

b) prózai mű esetén az eredeti műre fizetett jogdíj 40-60%-a

10. Rendező

- alkotó jellegű rendezés 1 000 Ft-tól

II. ZENEMŰVEK

1. Rádióopera

a) zene14 000 Ft-tól
b) szöveg4 000 Ft-tól

2. Rádióoperett, daljáték, zenés játék

a) zene7 000 Ft-tól
b) szöveg3 600 Ft-tól

3. Rádiójátékhoz eredeti aláfestő és átkötő zene, dalbetétek, kísérő zene 2 000 Ft-tól

4. Irodalmi műsorokhoz aláfestő és átkötő zene 1 500 Ft-tól

5. Műsorokhoz szóló és együttes zenei improvizáció (végleges megváltással) 3 000 Ft-tól

6. Szignálzene (végleges megváltással) 1 500 Ft-tól

7. Zenekari mű, versenymű 5 000 Ft-tól

8. Oratórium

a) zene12 000 Ft-tól
b) szöveg6 000 Ft-tól

9. Kantáta

a) zene5 000 Ft-tól
b) szöveg1 500 Ft-tól

10. Kórusmű

a) zene1 200 Ft-tól
b) szöveg600 Ft-tól

11. Kamarazene 5 000 Ft-tól

12. Elektronikus zenemű (önálló kompozíció) 5 000 Ft-tól

13. Szólómű 3 000 Ft-tól

14. Dal (dalonként)

a) dal, zenekari dal3 000 Ft-tól
b) tömegdal, táncdal, sanzon, pol-beat dal1 500 Ft-tól
c) dalszöveg1 500 Ft-tól

15. Könnyűzenemű zenekarra 4 000 Ft-tól

16. Népdal-harmonizálás (számonként) 300 Ft-tól

17. Népdalfeldolgozás (számonként) 300 Ft-tól

18. Önálló népizenekari mű 2 500 Ft-tól

19. Átdolgozás

opera, operett, daljáték átdolgozása

a) zene5 000 Ft-tól
b) szöveg2 500 Ft-tól

20. Rendező (alkotó jellegű rendezés)

a) prózai rendezés2 000 Ft-tól
b) zenei rendezés (szolgálatonként)1 200 Ft-tól

21. Színházi és operai közvetítések szerzői díja

a) színházi közvetítések szerzői díja 5 000 Ft-tól

ebből

- az esetleges fordítói díj 40%,

- az átdolgozás díja 20%

b) színpadi mű egy részének közvetítése esetén a közvetítési (szerzői) díj arányosan mérséklendő,

c) a közvetítésekért járó díjtételek a teljes egészében szerzői jogilag védett színpadi művekre vonatkoznak; a szerzői jogilag csak részben védett művek szerzői díja arányosan alacsonyabb,

d) opera, daljáték, operett, musical előadások közvetítése után a szerzői díjat az a) pont szerint kell fizetni,

e) már nyilvánosságra hozott színpadi mű hanglemezről (hangszalagról) történő sugárzásának díja 5 000 Ft-tól

III. ÚJSÁGÍRÓI TEVÉKENYSÉG

1. Publicisztika

(kommentár, kritika, humoreszk, karcolat, jegyzet, glossza, tudományos előadás, ismeretterjesztő szakelőadás, szóbeli szaknyilatkozat) 200 Ft-tól

2. Riporteri tevékenység (alkotó jellegű):

tudósítás, hírek riport 300 Ft-tól

3. Dokumentumműsor 800 Ft-tól

4. Magazin, szórakoztató és vegyes műsorok, vetélkedők és más összeállítások, egyéb szerkesztői munka, 10 percenként 400 Ft-tól

5. Szerkesztői tevékenység

- terjedelmes összekötő szöveg, vetélkedő műsor kérdéseinek összeállítása, valamint rendezései többletfeladatokért a 4. pont díjtételén felül 600 Ft-tól

- forgatókönyv 600 Ft-tól

6. Kifejtett ötlet, téma, javaslat, vicc, geg (ötlet, téma, javaslat után végleges megváltással)

Keretjáték 200 Ft-tól

B) Televízió-szervezet[22]

Írói művek

1. Tv-drámák (tv-játék, tv-film)

a) téma, szinopszis 2 000 Ft-tól

b) műsor alapjául szolgáló novella 2 000 Ft-tól

c) irodalmi alapanyag felhasználásával készült forgatókönyv 15 percenként 2 000 Ft-tól

d) önálló irodalmi forgatókönyv 15 percenként 3 000 Ft-tól

e) dialógusíró, írói konzultáns a c) és d) díjtételek maximum 20 %-a [Azoknál a forgatókönyveknél, ahol sor kerül írói konzultáns vagy dialógusíró foglalkoztatására, a forgatókönyvíró, illetve dialógusíró, írói konzultáns együttes díjazása nem haladhatja meg a megfelelő díjtétel alapján fizethető maximumot - c), illetve d) pontok.]

2. Magazin-, dokumentum-, riport-, portréműsor

a) forgatókönyv alapjául szolgáló téma300 Ft-tól
b) forgatókönyv 10 percenként800 Ft-tól

3. Vetélkedőműsorok

a) téma, témavázlat1 000 Ft-tól
b) kérdések kidolgozása kérdésenként100 Ft-tól
c) forgatókönyv 60 percig1 000 Ft-tól
d) forgatókönyv 60 perc felett4 000 Ft-tól

4. Jelenet, keretjáték írása

a) téma, ötlet, vicc, geg500 Ft-tól
b) 10 perc műsoridőig2 000 Ft-tól
c) 11-20 percig3 000 Ft-tól
d) 21-30 percig4 000 Ft-tól
e) 30 perc felett5 000 Ft-tól

A percek számításánál csak a megírt szöveg és a nem teljes műsoridő vehető figyelembe.

5. Monológ, konferansz, összekötő szöveg írása vagy előadása

a) téma, témavázlat, szinopszis300 Ft-tól
b) 10 perc műsoridőig800 Ft-tól
c) 11-20 percig3 000 Ft-tól
d) 21-30 percig5 000 Ft-tól
e) 30 perc felett6 000 Ft-tól

6. Tudományos-ismeretterjesztő, oktatóműsor

a) téma300 Ft-tól
b) forgatókönyv 10 percenként800 Ft-tól

7. Animációs (báb-, rajzfilm) műsorok

a) téma, szinopszis, vázlat300 Ft-tól
b) forgatókönyv 15 percenként3 000 Ft-tól

8. Elbeszélés, mese, vers 500 Ft-tól

9. Publicisztikai tevékenységek

a) politikai-, tudományos-, művészeti-, ismeretterjesztő tárgyú szakanyag írása vagy előadása1 000 Ft-tól
b) tárca, karcolat, glossza, kritika200 Ft-tól
c) kommentár200 Ft-tól
d) riporteri tevékenység200 Ft-tól

10. Szövegátdolgozás

a) szinkronszöveg-írás felvonásonként400 Ft-tól
b) külföldi filmhez szövegírás felvonásonként200 Ft-tól
c) idegen nyelvű feliratozás felvonásonként400 Ft-tól

Egyéb alkotói tevékenységek

11. Rendezés

11.1. tv-játék, tv-film, opera, operett, zenés játék, revü, kabaréműsor esetén

a) 30 perc műsoridőig4 000 Ft-tól
b) 31-60 percig8 000 Ft-tól
c) 61-90 percig12 000 Ft-tól
d) 90 perc felett maximum55 000 Ft

11.2. animációs (báb-, rajzfilm) műsorok esetén

megkezdett 10 percenként 1 000 Ft-tól

11.3. vetélkedőműsorok, szórakoztató összeállítások esetén

megkezdett 10 percenként 500 Ft-tól

11.4. publicisztikai, tudományos-ismeretterjesztő-, oktató műsorok esetén

megkezdett 10 percenként 600 Ft-tól

12. Operatőr (film), vezetőoperatőr (elektronika) tevékenysége

12.1. tv-játék, tv-film, opera, operett, zenés játék, revü, kabaréműsor esetén

a) 30 perc műsoridőig2 000 Ft-tól
b) 31-60 percig4 000 Ft-tól
c) 61-90 percig7 500 Ft-tól
d) 90 perc felett maximum30 000 Ft

12.2. animációs (báb-, rajzfilm) műsor esetén

megkezdett 10 percenként 800 Ft-tól

12.3. publicisztikai-, tudományos-, ismeretterjesztő-, oktató műsorok esetén

megkezdett 10 percenként 400 Ft-tól

Zeneművek

13. Opera

a) zene 30 perc műsoridőig10 000 Ft-tól
b) zene 30 perc felett20 000 Ft-tól
c) szövegkönyv (librettó)6 000 Ft-tól

14. Balett

a) zene 15 percig6 000 Ft-tól
b) zene 30 percig8 000 Ft-tól
c) zene 30 perc felett10 000 Ft-tól
d) koreográfia 15 percig4 000 Ft-tól
e) koreográfia 30 percig6 000 Ft-tól
f) koreográfia 30 perc felett8 000 Ft-tól
g) szövegkönyv (librettó)1 000 Ft-tól

15. Operett, revü, zenés játék

a) zene 30 percig6 000 Ft-tól
b) zene 30 perc felett12 000 Ft-tól
c) szövegkönyv (librettó)5 000 Ft-tól

16. Oratórium

a) zene8 000 Ft-tól
b) szöveg4 000 Ft-tól

17. Kantáta

a) zene2 000 Ft-tól
b) szöveg700 Ft-tól

18. Kórusmű

a) zene500 Ft-tól
b) szöveg250 Ft-tól

19. Zenekari dal

a) zene1 000 Ft-tól
b) szöveg500 Ft-tól

20. Tömegdal

a) zene800 Ft-tól
b) szöveg400 Ft-tól

21. Táncdal, sanzon, pol-beat dal

a) zene500 Ft-tól
b) szöveg400 Ft-tól

22. Zenekari mű, versenymű 3 000 Ft-tól

23. Kamarazene 2 000 Ft-tól

24. Szólómű 1 000 Ft-tól

25. Könnyűzenemű zenekarra 1 500 Ft-tól

26. Önálló népi zenekari mű 1 000 Ft-tól

27. Műsorokhoz készített eredeti aláfestő, átkötő zene 500 Ft-tól

28. Szignálzene 300 Ft-tól

29. Népdalfeldolgozás számonként 100 Ft-tól

A zeneművek - a dalok kivételével - hangszereléssel együtt értendők.

Koreográfiai művek

30. Koreográfia (táncidő összevontan)

a) 3 percig600 Ft-tól
b) 5 percig1 000 Ft-tól
c) további 5 percenként1 000 Ft-tól

A koreográfia díja a betanítással együtt értendő.

Képzőművészeti művek

31. Díszlettervezés

a) 10 díszletképig1 000 Ft-tól
b) 10 díszletkép felett8 000 Ft-tól

31/A. Látványtervezés[23]

a) 10 díszletképig1200 Ft-tól
b) 10 díszletkép felett1600 Ft-tól

32. Jelmeztervezés

a) 5 jelmezig500 Ft-tól
b) 10 jelmezig1 000 Ft-tól
c) 11-20 jelmezig3 000 Ft-tól
d) 20 jelmez felett5 000 Ft-tól

33. Bábtervezés

darabonként 200 Ft-tól

34. Bábkelléktervezés

darabonként 100 Ft-tól

35. Pirotechnika, filmtechnika tervezése 500 Ft-tól

36. Rajzok, karikatúrák, meseillusztrációk, rajzos főcímek

a) 0,25 m-ig100 Ft-tól
b) 0,50 m-ig100 Ft-tól
c) 0,75 m-ig100 Ft-tól
d) ezen felül m-ként100 Ft-tól

37. Szöveges inzertek, főcímek

a) 0,25 m-ig50 Ft-tól
b) 0,50 m-ig50 Ft-tól
c) 0,75 m-ig50 Ft-tól
d) ezen felül m-ként50 Ft-tól

38. Műszaki ábrák, eredeti művek másolatai, térképek, grafikonok stb.

a) 0,25 m-ig100 Ft-tól
b) 0,50 m-ig100 Ft-tól
c) 0,75 m-ig100 Ft-tól
d) ezen felül m-ként100 Ft-tól

39. Pedagógiai-, oktató-, műszaki-, mesefilm mozgatott grafikai alkotás (trükkrajz)

a) normálfilm (35 mm) m-ként40 Ft-tól
b) keskenyfilm (16 mm) m-ként100 Ft-tól
c) különös módszerrel, bonyolult technikai módszerrel készült és átlagon felüli színvonalú alkotás esetén a fenti díj 50 %-kal emelhető.

A film készítésénél felhasználásra került anyagok ellenértékét - számla ellenében - a Magyar Televízió megtéríti.

A grafikai alkotások díját 2000,- Ft darabonkénti díj felett, továbbá mozgatott grafikai alkotás díját filmenkénti 2000,- Ft felett a Magyar Televízió Képző- és Iparművészeti Bíráló Bizottsága állapítja meg.

40. Művészi fénykép

a) fekete-fehér reprodukciók, műszaki és tárgyfotók100 Ft-tól
b) fekete-fehér tájkép, életkép, riport, csendélet és egyéb fekete-fehér kép és diapozitív130 Ft-tól
c) színes reprodukciók200 Ft-tól
d) színes fénykép és diapozitív300 Ft-tól

A szerző a fenti díj ellenében köteles a felvételt elkészíteni és erről fekete-fehér esetében 18 x 24 cm-es, színes esetében 13 x 18 cm- es képet, illetve 24 x 36 mm-es diapozitívet átadni.

Egyéb művek

41. Amatőrfilm, amatőr video-felvétel 500 Ft-tól

42. Számítógép-programok

Szoftver tervezése, készítése esetén a fizetendő díjban a felek szabadon állapodnak meg.

43. Műfordítás[24]

a) vers, dalszöveg, opera, operett esetén az eredeti műre vonatkozó minimum-díjtétel 50 százalékától;

b) prózai mű esetén az eredeti műre vonatkozó minimum-díjtétel 40 százalékától

Lábjegyzetek:

[1] Az 1996. évi I. törvény alapján a Magyar Rádió a Magyar Rádió Részvénytársasággá, a Magyar Televízió a Magyar Televízió Részvénytársasággá alakult át.

[2] Az 1. § a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[3] Lásd az 1995. évi XCV. törvényt.

[4] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[5] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[6] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[7] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[8] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (2) bekezdése szerint módosított szöveg.

[9] A 6. § (2) bekezdése a 23/1994. (XII. 2.) MKM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

[10] A 7. § a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 3. §-ával megállapított szöveg.

[11] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (3) bekezdése szerint módosított szöveg.

[12] A 8. § (1) bekezdésének b) pontja a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 4. §-ával megállapított szöveg. Egyidejűleg a § c) és d) pontot is iktatott a szövegbe.

[13] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (3) bekezdése szerint módosított szöveg.

[14] A 9. § (1) bekezdése a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 5. §-ával megállapított szöveg.

[15] A 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (3) bekezdése szerint módosított szöveg.

[16] A 10. § első mondatát a 16/1988. (VIII. 11.) MM rendelet 1. §-a állapította meg. A második mondatát a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 8. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[17] A 11. § a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 6. §-ával megállapított szöveg.

[18] A 13. §-t a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 8. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[19] A 14. §-t a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 3. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[20] A 15. §-t a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 8. §-ának (2) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[21] A melléklet A) része a 13/1992. (VIII. 26.) MKM rendelet 1. §-ával és mellékletével megállapított szöveg, címét a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (1) bekezdése módosította.

[22] A melléklet B) részének címét a 23/1994. (XII. 26.) MKM rendelet 7. §-ának (1) bekezdése állapította meg. A melléklet B) részében foglalt díjtételek itt is megjelölt alsó határait 20%-al megemelte és felső határait megszüntette a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 3. §-ának (5) bekezdése.

[23] A rendelet B) mellékletét 31/A ponttal a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 3. § (5) bekezdése egészítette ki.

[24] A rendelet B) mellékletének 43. pontját a 4/1988. (II. 12.) MM rendelet 3. §-ának (6) bekezdése állapította meg.

Tartalomjegyzék