Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

5/1977. (I. 24.) MÉM-EüM együttes rendelet

a növényvédőszerrel kezelt termények ártalmas növényvédőszer maradékainak, valamint a termények rovar- és rágcsálóirtószer szennyeződéseinek elhárításáról

A 44/1968. (XII. 6.) Korm. rendelet 6. §-ának (2) bekezdésében, valamint az élelmiszerekről szóló 1976. évi IV. törvény végrehajtásával kapcsolatos feladatokról kiadott 1022/1976. (VII. 11.) Mt. h. határozat 14. pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával, valamint a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendeljük:

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed a tevékenységük körében növényvédőszert, rovar- és rágcsálóirtószert alkalmazó állami szervekre, állami vállalatokra, intézetekre, intézményekre, a szövetkezetekre, valamint mindezek társulásaira és a társadalmi szervezetekre, állampolgárokra (a továbbiakban együtt: termelők).

(2) Az élelmezési és takarmányozási célra szolgáló növényt, növényi terméket, dohányt, továbbá gyógyszerként vagy gyógyszerek előállítására szolgáló gyógynövényt, drogot, valamint kozmetikai cikkek előállítására szolgáló növényt (a továbbiakban: termény) növényvédőszeres kezelés, illetőleg rovar- és rágcsálóirtószer alkalmazása esetén csak e rendelet előírásai szerint szabad betakarítani (szüretelni), raktározni, forgalomba hozni és felhasználni.

(3) Növényvédőszeren a 43/1968. (XII. 6.) MÉM rendelet 36. §-ában, rovar- és rágcsálóirtószeren a 3/1969. (V. 16.) EüM rendelet 1. §-ában meghatározott anyagokat kell érteni.

2. §

(1) Annak érdekében, hogy a forgalomba, illetőleg felhasználásra kerülő termény ne legyen az egészségre ártalmas, növényvédőszert, továbbá rovar- és rágcsálóirtószert csak az engedélyokiratban megjelölt célra, az ott meghatározott módon és mennyiségben, a tiltó és korlátozó rendelkezések megtartásával szabad alkalmazni.

(2) A növényvédőszer engedélyokiratokról, azok esetleges kiegészítéséről és módosításáról a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben közleményt kell közzétenni. A Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium az engedélyezett növényvédőszerek jegyzékét évenként közzéteszi.

(3) A rovar- és rágcsálóirtószer engedélyokiratokról, azok esetleges kiegészítéséről és módosításáról az Egészségügyi Közlönyben közleményt kell közzétenni. Az engedélyezett rovar- és rágcsálóirtószereket az Országos Közegészségügyi Intézet által kiadott és mindenkor érvényben levő "Tájékoztató a rovar- és rágcsálóirtószerekről és a felhasználás szakmai irányelveiről" című jegyzék tartalmazza.

(4) . A terményben eltűrhető növényvédőszer-, valamint rovar- és rágcsálóirtószer maradékok, illetve szennyeződések határértékeit a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben, illetve az Egészségügyi Közlönyben szükség szerint közzé kell tenni.

3. §

(1) A forgalomba, illetőleg felhasználásra kerülő termény növényvédőszer, valamint rovar- és rágcsálóirtószer maradéka, illetőleg szennyeződése (a továbbiakban együtt: szermaradéka) a vonatkozó engedélyokiratban előírt határértéket nem haladhatja meg.

(2) Szermaradékon a termény forgalomba hozatalakor, illetőleg felhasználásakor annak felületén és belsejében található szerek hatóanyagának (hatóanyagainak) és biológiailag aktív bomlástermékeinek együttes mennyiségét kell érteni.

(3) Annak érdekében, hogy a forgalomba hozatalra, illetőleg felhasználásra szánt termény az engedélyokiratban előírt határértéket meghaladó szermaradékot ne tartalmazzon, az engedélyokiratban előírt élelmezés-egészségügyi várakozási időt a szerrel történt utolsó kezeléstől a betakarításig (szüretelésig) meg kell tartani.

4. §

(1) Ha egyidejűleg többféle növényvédőszerrel történt a kezelés és az ezekre előírt élelmezésegészségügyi várakozási idők különbözők, közülük a leghosszabb élelmezés-egészségügyi várakozási időt kell megtartani. Nagyobb terület részletekben végzett növényvédőszeres kezelése esetén a kezelés utolsó napját az egyes részterületekre vonatkozóan külön-külön kell megállapítani.

(2) Az élelmezés-egészségügyi várakozási időt a növényvédőszerrel kezelt területen termő összes köztes termény és aljnövényzet tekintetében is meg kell tartani. Az élelmezés-egészségügyi várakozási idő az erdei terményekre is kiterjed. Gombapincében és zárt termesztőberendezés alatti termesztésnél (üvegház, fólia, melegágy) az élelmezés-egészségügyi várakozási időt a növényvédőszerrel kezelt helyiségben levő valamennyi terménynél meg kell tartani.

(3) A hasznos vadfajok és méhek védelme érdekében a vadban és méhekben gazdag területeken az azonos károsítók ellen használható növényvédőszerek közül a leggyorsabban bomló növényvédőszert kell alkalmazni.

5. §

(1) A 2-4. §-ban foglalt rendelkezéseket a betakarított (leszüretelt) termény növényvédőszeres, valamint rovar- és rágcsálóirtószeres kezelésénél is meg kell tartani.

(2) Terményt méregnek minősülő gázzal mind a szabadban, mind zárt helyiségben csak egészségügyi gázmesteri képesítéssel rendelkező személy kezelhet.

(3) Gázzal történt kezelés esetén a lezárt helyiségben tárolt termény - amennyiben az engedélyokirat másképp nem rendelkezik - csak 14 napi szellőztetés után használható fel, illetőleg hozható forgalomba. Ha a termény felhasználása vagy elszállítása ennek az időszaknak az eltelte előtt válik szükségessé, ez csak a területileg illetékes állami közegészségügyi-járványügyi felügyelő engedélyező határozatában foglaltak szerint történhet.

6. §

Csávázott terményt kizárólag vetőmagként, szaporítóanyagként vagy növényvédőszer alapanyagként szabad felhasználni és az ilyen terményt e korlátozást szembetűnően feltüntető csomagolásban, elkülönítve kell tárolni, szállítani, illetőleg forgalomba hozni. A csomagolóanyagban újbóli felhasználás esetén kizárólag csávázott termény tárolható.

7. §

(1) Azok a termelők, akik forgalomba hozatalra vagy felhasználásra szánt terményt, ennek elhelyezésére szolgáló raktárt, tárolót vagy más helyiséget, talajt növényvédőszerrel, rovar- vagy rágcsálóirtószerrel kezelnek vagy kezeltetnek, kötelesek az 1. számú melléklet szerinti nyilvántartást vezetni.

(2) A nyilvántartást az utolsó bejegyzéstől számított 3 évig meg kell őrizni, és azt az ellenőrző szervnek be kell mutatni.

(3) A táblatörzskönyv vezetésére kötelezett üzemek az 1. számú melléklet adatait kötelesek a táblatörzskönyvbe is bejegyezni.

(4) A saját fogyasztásra termelő állampolgárnak nyilvántartást vezetnie nem kell.

8. §

Az 1. § (2) bekezdésében, a 2. § (1) bekezdésében és a 3-7. §-okban foglaltak megtartását az illetékes fővárosi kerületi, városi, járási növényvédelmi főfelügyelő (felügyelő), továbbá a közegészségügyi-járványügyi szolgálatok, illetőleg kirendeltségek keretében működő Állami Közegészségügyi-járványügyi Felügyelőség (utóbbiak a továbbiakban együtt: városi, illetőleg kirendeltségi felügyelőség) ellenőrzi. A városi, illetőleg a kirendeltségi felügyelőség egészségártalomra utaló gyanú esetén és szúrópróbaszerűen végzi az ellenőrzést.

9. §

(1) A 8. §-ban megjelölt ellenőrző szerv az ellenőrzés során a terményből mintát vesz, és azt e rendelet 2. számú melléklete szerint illetékes vizsgálóintézetnek megküldi. Rovar- és rágcsálóirtószer okozta szennyeződés vagy annak gyanúja esetén a terményből történő mintavétel a városi, illetőleg kirendeltségi felügyelőség hatáskörébe tartozik. A vizsgálóintézet szúrópróbaszerű ellenőrzést és mintavételt saját kezdeményezésből is végezhet.

(2) A külföldről behozott terményből történő mintavételről a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium Növényvédelmi és Agrokémiai Központjának növényvédelmi határkirendeltségei gondoskodnak. A terményből vett mintát a határkirendeltségek a 2. számú melléklet szerint illetékes vizsgálóintézetnek küldik meg.

(3) A vizsgálóintézet az általa végzett valamennyi vizsgálat eredményét köteles írásban rögzíteni, és erről vizsgálati bizonyítványt kiállítani. Amennyiben a vizsgálat eredménye a megengedettnél nagyobb szermaradékot mutat ki, a vizsgálatot végző szerv köteles a vizsgálati bizonyítvány egy példányát a 2. számú melléklet szerint zárlati intézkedésre kötelezett intézetnek, illetőleg személynek azonnal megküldeni.

(4) A 2. számú melléklet szerint zárlati intézkedésre kötelezett intézet, illetőleg személy a szükséges zárlati intézkedéseket határozatban rendeli el, amelyben a zár alá helyezett termény megsemmisítésére, illetőleg az esetleges felhasználására vonatkozó előírásokat is meg kell jelölni. A 2. számú mellékletben meghatározott jogkörök nem érintik a megyei (fővárosi) növényvédelmi főfelügyelőnek zárlat elrendelésére vonatkozó jogkörét.

(5) A zárlati határozat végrehajtásának rendszeres és folyamatos ellenőrzéséről a 2. számú mellékletben megjelölt intézet, illetőleg személy gondoskodik.

10. §

(1) Különleges körülmények (pl. szélvihar, jégverés, a terménynek a vártnál korábbi beérése) miatt, illetőleg bármely más okból az előírt élelmezés-egészségügyi várakozási időnél korábban betakarított (leszüretelt) terményt a többi terménytől elkülönítetten kell tárolni, és a területileg illetékes állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőnek, a takarmányozásra felhasználható terményt pedig a járási főállatorvosnak írásban azonnal be kell jelenteni.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt terményt - gyógynövény és drog kivételével - csak az (1) bekezdésben meghatározott illetékes személy által - szükség esetén a 2. számú melléklet szerinti vizsgálóintézettől bekért vizsgálati eredmény figyelembevételével - előírt feltételek mellett szabad forgalomba hozni, illetőleg felhasználni. Indokolt esetben a határozatban a termény megsemmisítése iránt is intézkedni kell.

(3) Gyógynövény vagy drog esetében mindig a 9. §-ban foglaltak szerint kell eljárni.

11. §

Növényi eredetű élelmiszer-, gyógyszer- és kozmetikai készítményekben megengedhető növényvédőszer maradékról külön jogszabály rendelkezik.

12. §

Ez a rendelet 1977. február hó 1. napján lép hatályba; egyidejűleg az 1/1968. (I. 9.) MÉM-EüM együttes rendelet, az 1/1973. (I. 8.) MÉM rendelet 12. §-a, valamint a 1/1970. (MÉM. É. 21.) MÉM utasítás hatályát veszti.

Dr. Romány Pál s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Dr. Schultheisz Emil s. k.,

egészségügyi miniszter

1. számú melléklet az 5/1977. (I. 24.) MÉM-EüM együttes rendelethez

2. számú melléklet az 5/1977. (I. 24.) MÉM-EüM együttes rendelethez

Növényvédőszer maradékok, rovar- és rágcsálóirtószer szennyeződések vizsgálatára, valamint hatósági intézkedésre kijelölt intézetek, személyek

Tartalomjegyzék