Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

33/1978. (XII. 22.) PM rendelet

az illetékekről szóló jogszabályok módosításáról

A 4/1960. (II. 4.) Korm. rendelettel módosított, s az illetékekre vonatkozó szabályok módosításáról és a dijakról szóló 295/1950. (XII. 23.) MT rendelet 11. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével és a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

Az illetékekről szóló 11/1966. (VI. 29.) PM rendelet (a továbbiakban: R.) 22. §-ának a 13/1974. (V. 18.) PM rendelet 8. §-ával módosított (1) bekezdésébe foglalt táblázat helyébe a következő lép:

2. §

(1) A R-nek a 34/1977. (XII. 8.) PM rendelet 5. §-ával megállapított 30. §-a (1) bekezdése a következő h) ponttal egészül ki:

(Az öröklési illeték alól - a 11. §-ban felsoroltakon felül - mentes:)

"h) a lakástulajdon vagy az ilyen tulajdoni hányad (a továbbiakban: lakástulajdon) öröklése, ha az örökös tanácsi lakás bérlője, de a lakásbérleti jogáról a lakásügyi hatóság javára a hagyaték jogerős átadását követően lemond, és ezt a lakásügyi hatóság elfogadó nyilatkozatával az illetékhivatalnál igazolja. Ilyen igazolásnak legkésőbb az illetékkiszabás jogerőre emelkedésétől számított két éven belül van helye."

(2) A R-nek a 34/1977. (XII. 8.) PM rendelet 5. §-ával megállapított 30. §-a a következő (7) és (8) bekezdéssel egészül ki:

"(7) a) Annak az örökösnek a terhére, aki a hagyatékot képező lakásban állandó jelleggel lakik, a lakástulajdon forgalmi értéke után az egyébként járó öröklési illeték 40%-át, annak az örökösnek a terhére pedig, akinek örökölt lakásában örököstársa vagy más személy (a továbbiakban: más személy) lakik állandó jelleggel, a lakástulajdon forgalmi értéke után az egyébként járó öröklési illeték 30%-át kell kiszabni. E kedvezmény feltételét a hagyaték tárgyalása során vagy ilyen hiányában az illetékhivatalnál igazolni kell. Az igazolás történhet személyi igazolvánnyal vagy más megfelelő módon.

b) Az a) pont alá tartozó hagyatéki vagyontárgy értékét az illeték kiszabásánál egyéb illetékköteles hagyatéki vagyontárgyak esetében ezek értéke előtt, de egyébként ezekkel együtt kell számításba venni. A kedvezménnyel kiszabott illetéket (illetékrészt) - külön kérelem nélkül - 12 havi egyenlő részletben, adópótlékmentesen lehet megfizetni.

(8) A hagyaték lakástulajdoni része után a (4) és (7) bekezdés szerinti kedvezmény feltételeinek együttes fennállása esetén azt a kedvezményt kell alkalmazni, amely az örökös számára az illeték megállapításakor összegében kedvezőbb."

3. §

A R-nek a 34/1977. (XII. 8.) PM rendelet 5. §-ával megállapított 30/B. §-a b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A visszterhes ingatlanvagyonátruházási illeték alól - a 11. §-ban felsoroltakon felül - mentes):

"b) a lakásépítő, a lakásépítő és -fenntartó, valamint a lakásfenntartó szövetkezet feladatköréhez tartozó ingatlanszerzése;".

4. §

A R. a következő 76/A. §-sal egészül ki:

"76/A. §. A jogi szakvizsga letétele alóli mentesítés [12/1975. (XI. 6.) IM rendelet 19. §1 illetéke 600 forint."

5. §

A R-nek a 75/1975. (XII. 30.) PM rendelet 8. §-ával megállapított 94. §-a (2) bekezdésének c) és i) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(A magánútlevél a következő illeték alá esik):

"c) a b) pont alatt megjelölt útlevél Jugoszláviába 250 forint, az útlevéllel ismételt egyszeri kiutazás engedélyezése vagy az útlevél érvényének meghosszabbítása és egyben egyszeri kiutazás engedélyezése 200 forint;"

"i) magánútlevél kiállítása az utazási irodák és a SZOT által szervezett társasutazásra esetenként 400 forint. Ennyi illetéket kell leróni az útlevéllel az említett szervezésű újabb kiutazás engedélyezéséért vagy az útlevél érvényének ilyen célú meghosszabbításáért."

6. §

A R. 97. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A fémjelzésért az alábbi illetéket kell fizetni:

a) az órák közül

1. aranyóra után darabonként 50 forintot,

2. ezüstóra után darabonként 10 forintot,

3. platinaóra után darabonként 100 forintot.;

b) az órákon kívül minden egyéb

1. aranytárgy után kilogrammonként 5000 forintot,

2. ezüsttárgy után kilogrammonként 200 forintot,

3. platinatárgy után kilogrammonként 20 000 forintot."

7. §

A R. a következő 103/A. §-sal egészül ki:

"103/A. § (1) A külkereskedelmi áruforgalomban behozott vámáru statisztikai illeték alá esik.

(2) A statisztikai illeték mértéke a vámérték (a vámáru vámkiszabás alapjául szolgáló értéke) forintösszegének 2 százaléka. Az illeték összegét a vám kiszabásával egyidejűleg a vámhatóság állapítja meg és szedi be. A fellebbezésért a statisztikai illetékkel azonos összegű illetéket kell fizetni.

(3) A külön rendelkezések alapján az egyes illetékeket átalányban fizető szervek a (1) bekezdésben meghatározott illetéket az átalányon felül kötelesek megfizetni."

8. §

A R-nek a 45/1968. (XII. 30.) PM rendelet 1. §-ával módosított 108. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"108. §

Az ipari minta és a szerzői jog illetéke

(1) Az ipari mintaoltalmi bejelentés és a mintaoltalom meghosszabbítására irányuló kérelem illetéke ipari mintánként 2000 forint.

(2) Ha az oltalom meghosszabbítását az oltalmi idő lejárta után kérik, a kérelem illetéke a lejárat napját követő egy hónapon túl havonként 20 százalékkal emelkedő (20, 40, 60, 80, illetőleg 100%-os) pótlékkal együtt fizetendő meg.

(3) A mintaoltalmi bejelentés vagy a mintaoltalom átruházásának, illetőleg a mintára vonatkozó hasznosítás átengedésének (licenciának) a tudomásulvételére irányuló kérelem illetéke 1200 forint; a mintaoltalmi bejelentés vagy a mintaoltalom más módon történő átszállásának a tudomásulvételére irányuló kérelem illetéke 300 forint.

(4) Az Országos Találmányi Hivatal előtti mintaloltalmi eljárásokban a határidő meghosszabbítására irányuló kérelem illetéke

a) az első határidő hosszabbítási kérelem esetén 240 forint,

b) a második és további határidő hosszabbítási kérelem esetén 400 forint.

(5) A mintaoltalom megsemmisítésére, továbbá a nemleges megállapításra irányuló kérelem illetéke 600 forint.

(6) A szerzői jog beiktatása iránt előterjesztett kérelem, valamint a szerzői jog beiktatásáról szóló hiteles kivonat illetéke 300 forint."

9. §

A R. 122. §-ának a 75/1975. (XII. 20.) PM rendelet 11. §-ával megállapított (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A hagyatéki eljárási illetéket - a 121. § (3) és (4) bekezdésében foglaltak kivételével -kiszabás alapján, pénzzel kell megfizetni."

10. §

A R. 123. §-ának a 34/1977. (XII. 8.) PM rendelet 28. §-a (3) bekezdésével megállapított (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A 30. § (1) bekezdésének h) pontja szerinti öröklési illetékmentesség esetében az örökség értéke után, a (2) bekezdés szerinti öröklési illetékmentesség esetében a felajánlott és elfogadott örökség értéke után eljárási illetéket nem kell fizetni."

11. §

A R. 124. §-a a következő c) ponttal egészül ki:

(A közjegyzői eljárás illetéke)

"c) 0,5% - de legalább 50 forint, illetve legfeljebb 1000 forint - illeték jár a váltóóvási eljárásért."

12. §

A R. 128. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A 121. § (3) és (4) bekezdésében, valamint a 124-127. §-ban megállapított eljárási illetéket a közjegyzőnél maradó - az eljárásra vonatkozó - ügyiraton vagy ennek hiányában a feljegyzésen kell illetékbélyeggel leróni. Az illetéket az erre vonatkozó feljegyzésen kell leróni akkor is, ha az eljárás befejezése bármely okból elmarad."

13. §

A R. 156. §-a (2) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Aki a kitűzött egyezségi tárgyaláson nem jelenik meg, illetőleg az egyezségre szóló felhívásra a kitűzött határidőn belül nem válaszol és mulasztását kellően nem igazolja, 200 forintig -ismételt esetben 500 forintig - terjedhető bírsággal sújtható."

14. §

(1) Ez a rendelet - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - 1979. január hó 1. napján lép hatályba. 5. §-ának rendelkezéseit a hatályba lépését követően benyújtott kérelmek esetében, 1-2., 4. és 10. §-ának rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell. Folyamatban levő ügyek azok, amelyeket az államigazgatási eljárásban jogerősen még nem bíráltak el.

(2) A 2. § (2) bekezdésében foglaltakat alkalmazni kell az

a) e rendelet hatályba lépése előtt megnyílt hagyaték esetében, ha az illeték jogerős megállapítása még nem történt meg, és az örökös vagy más személy a hagyatékot képező lakástulajdonban az illeték jogerős megállapítását közvetlenül megelőzően legalább hat hónapja lakik;

b) e rendelet hatályba lépése után megnyílt hagyaték esetében, ha az örökös vagy más személy a hagyatékot képező lakástulajdonban a hagyaték megnyíltát közvetlenül megelőzően legalább hat hónapja lakik.

(3) A 8. §-ban foglalt rendelkezés 1979. március hó 1. napján lép hatályba. A hatálybalépése után lerovásra kerülő illetékekre - tekintet nélkül azok esedékességére - e rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4) A R-nek a 13/1974. (V. 18.) PM rendelet 10. §-ával megállapított 31./A. §-a (1) bekezdésének második mondata, 97. §-ának (2) és (3) bekezdése hatályát veszti, e § jelenlegi (4) és (5) bekezdésének számozása pedig (2)-re, illetőleg (3)-ra változik, 122. §-ának a 75/1975. (XII. 30.) PM rendelet 11. §-ával megállapított (3) és (4) bekezdése és 166. §-ának (2) bekezdése hatályát veszti, jelenlegi (3) bekezdésének számozása (2)-re változik, 173. §-a (1) bekezdésének c) pontja hatályát veszti, jelenlegi d) pontja pedig c)-re változik.

(5) A R-nek a 75/1975. (XII. 30.) PM rendelet 8. §-ával megállapított 95-96. §-ában a kivándorló útlevél elnevezése "kivándorlási engedély"-re, a kivándorlás céljára kiadott konzuli útlevél pedig "magánútlevél"-re változik.

Faluvégi Lajos s. k.,

pénzügyminiszter