Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

46/1978. (IX. 28.) MT rendelet

a gazdasági ágazati irányításról

A népgazdaság tervezésére és irányítására, továbbá a vállalati és szövetkezeti gazdálkodásra vonatkozó törvényi rendelkezések, valamint a gazdaságirányítás hatékonyabbá tételének követelményei szükségessé teszik a gazdasági ágazati irányításról, s ennek keretében a gazdasági ágazati miniszterek feladatairól és felelősségéről szóló általános rendelkezések összefoglalását és továbbfejlesztését.

Ennek érdekében a Minisztertanács a következőket rendeli:

1. §

(1) A gazdasági ágazati irányítást a gazdasági ágazatokért felelős miniszterek (a továbbiakban: ágazati miniszter) gyakorolják.

(2) A népgazdaság gazdasági ágazatait a következő miniszterek irányítják:

- belkereskedelmi miniszter,

- építésügyi és városfejlesztési miniszter,

- kohó- és gépipari miniszter,

- könnyűipari miniszter,

- közlekedés- és postaügyi miniszter,

- külkereskedelmi miniszter,

- mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter,

- nehézipari miniszter.

2. §

(1) Külön jogszabályokban meghatározott feladatok tekintetében, az ágazati miniszter jogkörében eljárva ágazati irányítási feladatokat látnak el

- a pénzügyminiszter

- az Országos Anyag- és Árhivatal elnöke,

- az Országos Vízügyi Hivatal elnöke.

(2) Az egészségügyi, kulturális és oktatási szakterületen folyó anyagi termelési és szolgáltató tevékenység tekintetében - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - az érintett államigazgatási ágat irányító miniszter látja el az ágazati irányítás feladatait.

3. §

A gazdasági ágazati irányítás szempontjából az egyes népgazdasági ágazatokba tartozó tevékenységeket a Minisztertanács az irányító szervre vonatkozó határozatában, az egységes ágazati osztályozási rendszer ágazati és alágazati tagolásának megfelelően állapítja meg.

4. §

Az újonnan kialakult, illetőleg több ágazatot érintő (ágazatközi) gazdasági tevékenység irányításával a Minisztertanács által megbízott miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) - a feladat sajátosságainak megfelelően - az ágazati miniszter jogkörében jár el.

5. §

(1) Az ágazati miniszter feladatköre és felelőssége kiterjed az adott ágazatba tartozó tevékenységre, függetlenül attól, hogy az azt folytató gazdálkodó szervezetnek (állami vállalat, szövetkezet, gazdasági társulás stb.) vagy erre feljogosított személynek ki a felügyeleti, illetőleg érdekképviseleti szerve.

(2) A mezőgazdasági szövetkezetek ipari és szolgáltató tevékenysége tekintetében az ágazati miniszter feladatait a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter látja el a tevékenység szerint illetékes ágazati miniszterrel egyetértésben.

(3) Az ágazati miniszter az ágazati irányítás keretében az ágazatához tartozó kisipari tevékenység felett az 1019/1977. (VI. 1.) Mt. h. számú határozatban foglalt rendelkezéseknek megfelelően gyakorol szakmai felügyeletet.

6. §

(1) Az ágazati miniszter a gazdaságpolitikai döntések megalapozásához ágazati javaslatokat dolgoz ki és előmozdítja, hogy az ágazathoz tartozó gazdasági tevékenység körében a népgazdasági követelmények érvényre jussanak.

(2) Az ágazati miniszter részt vesz a gazdaságpolitikai döntések, a népgazdasági tervek és a gazdasági szabályozók előkészítésében, valamint a hitelpolitika kialakításában.

7. §

Az ágazati miniszter

a) vizsgálja és elemzi az ágazatához tartozó gazdasági tevékenységet, az ezzel szemben támasztott népgazdasági igényeket és ezek kielégítésének lehetőségeit; a rendelkezésére álló eszközökkel előmozdítja, hogy ágazata a népgazdasági érdekeknek megfelelően működjék;

b) kidolgozza az ágazati tevékenység fejlesztésére, különösen az ágazat körébe tartozó gazdasági tevékenység szakmai színvonalának emelésére, műszaki fejlesztésére, beruházási politikájára, a termelési szerkezet korszerűsítésére, a szakemberek képzésére és továbbképzésére vonatkozó koncepciókat és döntési javaslatokat; szervezi ezek végrehajtását;

c) ellátja a két- és sokoldalú nemzetközi gazdasági és tudományos-műszaki együttműködésből adódó ágazati feladatokat; a jogszabályok által meghatározott körben és feltételek mellett gazdasági tárgyú nemzetközi megállapodásokat köt és szervezi az ágazatot érintő nemzetközi gazdasági kötelezettségek teljesítését, továbbá elősegíti a gazdálkodó szervezetek nemzetközi gazdasági -különösen gyártásszakosítási és kooperációs -kapcsolatainak fejlesztését;

d) a kutatás-fejlesztés irányításának általános rendszeréhez igazodóan szervezi azoknak a kutatási feladatoknak a végrehajtását, amelyek az ágazati célok megvalósításához szükségesek és koordinálja azok végrehajtását;

e) a központi eszközökből történő beruházások tekintetében meghozza a jogszabályokban részére biztosított döntéseket;

f) érvényesíti ágazata területén a honvédelmi érdekeket;

g) a népgazdasági terv céljaival összhangban, a terv és a jogszabályok keretei között gondoskodik a rendelkezésére bocsátott anyagi eszközök megfelelő felhasználásáról, illetőleg átcsoportosításáról;

h) gondoskodik az ágazat információs és beszámoltatási rendszerének szervezéséről és működtetéséről;

i) javaslatokat tesz az ágazat területén érvényes hatósági előírások kiadására, illetőleg kiadja az ilyen jogszabályokat;

j) ellátja a jogszabályokban ráruházott hatósági és egyéb államigazgatási feladatokat; a minisztériumi szervezet, valamint az alája rendelt hatóságok és a fővárosi, megyei tanácsok végrehajtó bizottságai útján gondoskodik e feladatok végrehajtásáról;

k) ellátja az ágazathoz tartozó tevékenység ágazati ellenőrzését, illetőleg ágazati-szakmai felügyeletét;

l) ellátja a jogszabályok és a Minisztertanács által meghatározott egyéb ágazati irányítási feladatokat.

8. §

Az ágazati miniszter

a) az ágazatát illető kérdésekben javaslatot tesz a Minisztertanácsnak,

b) a népgazdaság érdekeivel összhangban képviseli ágazata sajátosságait a Minisztertanács döntéseinek meghozatalakor,

c) gondoskodik arról, hogy a Minisztertanácsnak az ágazatra vonatkozó határozatait az ágazati tevékenység keretében végrehajtsák,

d) ágazata fejlődéséről beszámol a Minisztertanácsnak.

9. §

(1) Az ágazati miniszter a népgazdasági tervezésben az 1972. évi VII. törvényben és végrehajtási rendelkezéseiben foglaltak szerint működik közre.

(2) A népgazdasági tervek előkészítésében az ágazati és funkcionális miniszterek az 1972. évi VII. törvény szerint kiadott egységes munkaprogramok alapján működnek együtt. Az érdekelt szervek kölcsönösen és rendszeresen tájékoztatják egymást a tervezés során felmerült feladatokról és gondoskodnak ezek egyeztetett megoldásáról.

(3) A népgazdasági tervezés és szabályozás keretében a gazdasági szabályozókra az érintett funkcionális szerv vezetője az érdekelt ágazati miniszter véleményének figyelembevételével tesz javaslatot. Ha a gazdasági szabályozóeszköz megállapításáról, illetőleg annak módosításáról a Minisztertanács nem határozott és a szabályozó csak meghatározott ágazatra vonatkozik, vagy az ágazat tekintetében az általánostól eltérő rendelkezést tartalmaz, a funkcionális szerv vezetője az ágazati miniszterrel egyetértésben dönt.

(4) Az ágazat távlati fejlesztési feladatainak előkészítése céljából a népgazdasági tervben, illetőleg a költségvetésben megfelelő anyagi eszközöket kell az ágazati miniszter rendelkezésére bocsátani.

10. §

Az ágazati és a funkcionális miniszterek kölcsönösen és rendszeresen tájékoztatják egymást a döntések előkészítéséhez, illetőleg meghozatalához szükséges információkról, továbbá a népgazdasági terv végrehajtásának tapasztalatairól és az ennek érdekében szükséges intézkedésekről.

11. §

(1) Az ágazati miniszterek együttműködnek egymással az ágazatukba tartozó, de a más népgazdasági ágazat működéséhez kapcsolódó gazdasági tevékenységek irányításában és fejlesztésében; rendszeresen és kölcsönösen tájékoztatják egymást az együttesen megoldandó kérdésekről és azok rendezéséről.

(2) Az ágazati miniszterek együttműködnek a nem gazdasági ágazatot irányító miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel a gazdasági ágazatba tartozó tevékenységet érintő feladatok ellátásában.

12. §

Az ágazati miniszternek az állami vállalatok alapításával és működésével kapcsolatos jogait és kötelezettségeit az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény határozza meg.

13. §

(1) Az ágazati miniszter az ágazati feladatok ellátása érdekében a tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény rendelkezéseinek megfelelően figyelemmel kíséri és segíti a tanács tevékenységét, ellátja a szakigazgatási tevékenység központi irányítását.

(2) Az ágazati miniszter az ágazati irányítás keretében a tanácsok által alapított gazdálkodó szervezeteknek az ágazatába tartozó tevékenységét a tanácsokkal együttműködve figyelemmel kíséri és véleményüket tekintetbe véve előmozdítja e tevékenység fejlesztését.

(3) Az ágazati miniszter a szolgáltatások ágazati irányítását - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - elsősorban a fővárosi, megyei tanácsok végrehajtó bizottságai útján valósítja meg.

14. §

(1) Az ágazati miniszter a szövetkezetekről szóló 1971. évi III. törvény (Szvt) rendelkezéseinek megfelelően együttműködik a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel.

(2) A népgazdasági tervek, a gazdasági szabályozók és más gazdaságpolitikai döntések előkészítéséért felelős szervek kötelesek a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveit az előkészítésbe az érintett állami szervekkel egyidejűleg bevonni, részükre a szövetkezetek érdekeltségének megfelelő tájékoztatást megadni és véleményüket az Szvt rendelkezéseinek megfelelően figyelembe venni.

(3) A kisiparosokat és a kiskereskedőket érintő döntések előkészítésébe az érdekképviseleti szerveiket a (2) bekezdésben foglalt rendelkezések megfelelő alkalmazásával be kell vonni.

15. §

(1) Az ágazati miniszter elemzi és értékeli a gazdálkodó szervezeteknek az ágazatába tartozó gazdasági tevékenységét, ennek segítése érdekében kellő időben tájékoztatja e szervezeteket a népgazdasági terv és a gazdasági szabályozók kidolgozásának és megvalósításának az ágazatot érintő főbb kérdéseiről.

(2) Az ágazati tevékenység fejlesztésére vonatkozó koncepciók és javaslatok kidolgozása során az ágazati miniszter tájékoztatja a gazdálkodó szervezeteket, valamint a szövetkezetek érdekképviseleti szerveit az ágazati tevékenység fejlesztéséből adódó feladatokról és mérlegeli ezek javaslatait.

16. §

(1) Az ágazati miniszter az ágazati ellenőrzés feladatait az 50/1977. (XII. 21.) MT rendelet 11. § (2) bekezdésének d) pontjában foglalt rendelkezéseknek megfelelően látja el.

(2) Az ágazati célok megvalósítását és az ágazat területén általánosan érvényesülő hatósági előírások megtartását az ágazati miniszterrel összehangoltan a felügyeleti ellenőrzés során is vizsgálni kell.

17. §

Az ágazati miniszter az ágazati irányítás keretében a külön jogszabályok szerint gyakorolja az ágazati-szakmai felügyeletet. Ennek során az ellenőrzési jellegű feladatok mellett gondoskodik az ágazathoz tartozó tevékenység szakmai fejlesztésének és a népgazdasági követelmények érvényesítésének előmozdításáról is.

18. §

Ez a rendelet 1978. november 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg a 2027/1967. (V. 28.) Korm. határozat hatályát veszti.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke