4/1983. (III. 30.) IpM rendelet
az atomerőmű biztonsági övezetéről[1]
A villamos energia fejlesztéséről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény végrehajtására kiadott 40/1962. (XI. 11.) Korm. rendelet 40. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, az atomenergiáról szóló 1980. évi I. törvény 12. §-ában foglaltak végrehajtására - a népjóléti miniszterrel, a környezetvédelmi és területfejlesztési miniszterrel és az Országos Atomenergia Bizottság elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:[2]
1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed az atomerőmű üzemeltetőjére, valamint az atomerőmű biztonsági övezetével érintett ingatlan tulajdonosára, kezelőjére és használójára, továbbá a biztonsági övezeten belüli tevékenységekre.
(2) Az atomerőműhöz tartozó villamos átalakító és kapcsoló berendezések, valamint villamosvezetékek biztonsági övezetére a villamosmű biztonsági övezetről szóló 2/1979. (I. 26.) NIM rendelet előírásait kell alkalmazni.
A biztonsági övezet
2. § (1) A biztonsági övezet rendeltetése az atomerőmű és környezetének kölcsönös védelme.
(2)[3] Az atomerőmű biztonsági övezetének terjedelme, az atomerőmű főépületeitől (reaktor épületeitől) minden irányban vízszintesen mért, legfeljebb három kilométer, valamint annak felszín alatti része és a felette levő légtér, amelynek határait az Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonságtechnikai Felügyelete (a továbbiakban: Energiafelügyelet) határozza meg az Állami Népegészségügyi- és Tisztiorvosi Szolgálattal egyetértésben.
A biztonsági övezetbe eső ingatlanok nyilvántartási adatait a melléklet tartalmazza.[4]
Tilalmak és korlátozások
3. § (1) A biztonsági övezetben tilos:
a) az atomerőműhöz tartozó létesítmények kivételével, az emberek huzamosabb tartózkodására szolgáló létesítmény (lakóépületek, gyermek- és egészségügyi létesítmények, sportpálya, játszótér, gyakorló- vagy lőtér, tábor, camping, vásártér stb.) építése,
b) robbantás,
c) légi jármű közlekedése, ejtőernyőzés, vitorlázó-, sárkány- és ballonrepülés.
(2)[5] A biztonsági övezetben - az (1) bekezdésben foglalt tilalom alá nem eső - egyéb létesítmény elhelyezéséhez szükséges építési engedély kiadása előtt az illetékes települési önkormányzat jegyzőjének ki kell kérnie az Energiafelügyelet hozzájárulását. Az Energiafelügyelet a hozzájárulását feltételekhez kötheti. A hozzájárulás iránti kérelemhez mellékelni kell az engedélyezési vagy kiviteli és üzemeltetési (technológiai) terveket három példányban.
4. § Az atomerőmű biztonsági övezetének középpontjától számított 10km-en belül olyan létesítményt építeni, amely által kibocsátott szilárd vagy vegyi szennyezőanyag mennyisége a szabványban a mérsékelten szennyezett területre előírt értéket az atomerőmű biztonsági övezetben várhatóan meghaladja, csak az Energiafelügyelet előzetes hozzájárulásával szabad.
5. § (1)[6] Az illetékes települési önkormányzat jegyzője az Energiafelügyeletnek az Állami Népegészségügyi- és Tisztiorvosi Szolgálattal egyetértésben kiadott javaslatára az atomerőmű üzembiztonságának megóvása mellett - indokolt esetben - a biztonsági övezetben előírt tilalmaktól és korlátozásoktól eltérést engedélyezhet és ennek feltételeit megállapíthatja.
(2) Az eltérés engedélyezése iránti kérelmet az atomerőmű üzembentartójához kell három példányban benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell az elbíráláshoz szükséges terveket és hatósági engedélyeket. Az atomerőmű üzembentartója a véleményével ellátott kérelmet a mellékleteivel együtt az illetékes települési önkormányzat jegyzőjének küldi meg. Az atomerőmű üzembentartójának véleményével ellátott kérelem teljesítéséről az illetékes települési önkormányzat jegyzője dönt.
6. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Lábjegyzetek:
[1] Az 1962. évi IV. törvényt az 1994. évi XLVIII. törvény, végrehajtási rendeletét a 34/1995. (IV.5.) Korm. rendelet, az 1980. évi I. törvényt az 1996. évi CXVI. törvény hatályon kívül helyezte.
[2] Az 1962. évi IV. törvényt az 1994. évi XLVIII. törvény, végrehajtási rendeletét a 34/1995. (IV.5.) Korm. rendelet, az 1980. évi I. törvényt az 1996. évi CXVI. törvény hatályon kívül helyezte.
[3] A 2. § (2) bekezdését módosította a 104/1990. (XII.15.) Korm. rendelet 18. §-a (3) bekezdésének f) pontja.
[4] A mellékletet az Ipari Közlöny 1983. évi 13. száma közölte.
[5] A 3. § (2) bekezdése a 6/1992. (I.28.) IKM rendelet 10. §-ánka megfelelő szöveg.
[6] Az 5. § (1)-(2) bekezdése a 6/1992. (I.28.) IKM rendelet 10. §-ának megfelelő szöveg.