12/1984. (VIII. 8.) ÉVM rendelet
a típustervezésről
Az építésügyről szóló 1964. évi III. törvény végrehajtására kiadott 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendelet 27. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem.[1]
A típustervezés célja
1. § A típustervezés célja a többször ismétlődő azonos, vagy hasonló rendeltetésű szerkezetek, illetőleg épületek, műtárgyak és más építmények (a továbbiakban együtt: építmények) rendeltetési (funkcionális) és biztonsági követelményeinek megfelelő, célszerű műszaki megoldásokkal - típustervekkel - történő megvalósítása.
A típusterv és fajtái
2. § (1) A típusterv általános felhasználásra kidolgozott és típustervként közzétett műszaki terv.
(2) A típusterv lehet
a) szerkezet-típusterv: az építési szerkezetek kialakításának és csatlakozásának megoldását elősegítő, a szükséges teljesítményadatokat, illetve az azokat kielégítő megoldásokat tartalmazó olyan műszaki terv, amelynek felhasználásával az építmények szerkezeti tervei az adott feltételekhez igazodóan, egységes szemlélettel elkészíthetők;
b) építmény-típusterv (az építmények funkcionális megoldásának típusterve):
- az épület funkcionális tereinek, egységeinek és azok kapcsolatainak,
- a műtárgy és más építmény funkcionális elemeinek és kapcsolatainak
rendszerbe foglalt olyan műszaki terve, amelynek felhasználásával az építési tevékenység különböző szakaszaiban szükséges tervdokumentáció az adott feltételekhez igazodóan, egységes szemlélettel elkészíthető;
c) ajánlott terv: a magánerős építés körében gyakori lakóházak, üdülő- és gazdasági épületek, valamint melléképületek, melléképítmények, továbbá építményrészek egységesített megoldásait tartalmazó műszaki terv.
Típustervezési feladatok
3. § (1) A típustervezéssel elérendő célokat, a típustervek kidolgozásának követelményeit és szempontjait, illetőleg a típustervezés fejlesztési irányelveit (a továbbiakban: a típustervezés fejlesztési irányelvei) a népgazdasági középtávú tervidőszak fejlesztési célkitűzéseivel összhangban
a)[2] az építési szerkezetekre a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium,
b) az építményekre a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium az építményfajta rendeltetése szerint illetékes minisztériummal, országos hatáskörű szervvel (a továbbiakban együtt: minisztérium),
c) a külön jogszabályokban meghatározott építményfajtákra, illetve azok szerkezeteire az építményfajta szerint illetékes minisztérium a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériummal a biztonsági követelmények képviseletére illetékes minisztériummal egyetértésben határozhatja meg.
(2) Típustervet minden olyan szerv kidolgoztathat, amelynek feladat-, illetve tevékenységi körében érdeke fűződik az egységesített megoldáshoz.
(3)[3] A tömeges lakás- és az alapfokú közintézményépítés céljait szolgáló típusterveket a megyei (főváros) jegyzője (főjegyzője), illetve az érdekelt beruházó, építéstervező, vagy építőipari kivitelező (gyártó) gazdálkodó szervezet dolgoztatja ki.
A típusterv hatósági egyeztetése, közzététele
4. § (1) Az olyan műszaki tervet, amelyet a kidolgoztatója típustervként javasol közzétenni, a kidolgozás során a tervező köteles egyeztetni a 3. § (1) bekezdésben említett szervekkel, valamint a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériummal.
(2) A kidolgoztató szerv a 3. § (1) bekezdésben említett szervekkel egyeztetett műszaki tervet és arra az egyeztetési eljárás során adott nyilatkozataikat a közzétételre jogosult szerv részére köteles megküldeni.
(3) A kidolgozott műszaki tervdokumentációt akkor lehet típustervként közzétenni, ha az megfelel a típustervezés fejlesztési irányelveinek, az általános érvényű és eseti hatósági előírásoknak, a műszaki tervezésre és a típusterv kidolgozására vonatkozó előírásoknak, valamint a 3. § (1) bekezdésben említett szervek nyilatkozatainak.
(4)[4] A szerkezet, illetve építmény-típustervet, továbbá az ajánlott tervet a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium, a külön jogszabályokban meghatározott építményfajták, illetve azok szerkezeteinek típustervét az építményfajta szerint illetékes minisztérium - a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium egyidejű értesítésével -, hivatalos lapjában közzéteszi.
(5) Az ajánlott tervek forgalmazási engedélyét, tervgyűjteményét és jegyzékét a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium adja ki.
A típusterv alkalmazása
5. § (1) A típustervben foglalt megoldásokat az építés céljának, megvalósítási helyének, az építmény rendeltetésének, a megvalósításban résztvevők felkészültségének figyelembevételével az építési tevékenység különböző szakaszaiban szükséges műszaki tervfajtákká (pl.: építési engedélyezési terv, kivitelezési tervdokumentáció stb.) kell feldolgozni, illetőleg kialakítani.
(2) Az ajánlott tervet az építési engedélyezés, illetve az építkezés céljára helyszínre alkalmazással (adaptálással) kell felhasználni.
(3) A típustervben és az ajánlott tervben foglalt megoldásokra, azok változtatás nélküli alkalmazása esetén az építést engedélyező hatóság és az engedélyezési eljárásban közreműködő szakhatóságok - a helyszínre alkalmazás kivételével - eseti előírásokat nem tehetnek.
(4) A típustervek korszerűségét a kidolgoztatónak figyelemmel kell kísérnie és legalább ötévenként a típustervezés fejlesztési irányelvei, valamint a típusterv tárgyára vonatkozó hatósági előírások figyelembevételével felül kell vizsgáltatnia és annak eredményétől függően kezdeményeznie kell a típusterv korszerűsítését, illetve indokolt esetben hatálytalanítását.
Záró rendelkezések
6. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
(2)[5] A rendelet hatálybalépése előtt az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium által közzétett típus, tipizált és ajánlott tervek a visszavonásukig továbbra is alkalmazhatók.
(3)[6] A típustervek tartalmi követelményeit, illetőleg a közzététellel kapcsolatos műszaki-technikai szabályokat a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium külön teszi közzé.
(4) A rendelet hatálybalépésével
a) az építési tipizálásról szóló 1/1969. (I. 8.) ÉVM számú rendelet, továbbá az ezt módosító 28/1977. (IX. 29.) ÉVM számú rendelet,
b) az építési típusterv-javaslatok tartalmi előírásairól szóló 54/1968. (Ép. Ért. 1969. 1.) ÉVM számú utasítás,
c) a panelos lakásépítés típustervezésének rendjéről szóló 10/1977. (Ép. Ért. 30.) ÉVM számú utasítás
hatályát veszti.
Lábjegyzetek:
[1] Az 1964. évi III. törvényt, valamint a 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendeletet az 1997. évi LXXVIII. törvényt hatályon kívül helyezte.
[2] Az építésügyi igazgatás központi hatásköri megoszlására lásd az 1990. évi LXVIII. törvény 2. §-át.
[3] Lásd a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvényt.
[4] Végrehajtására lásd a 9003/1986. (Ép. Ért. 4.) ÉVM és a 9014/1987. (Ép. Ért. 34.) ÉVM közleményt
[5] Lásd az 1990. évi XXX. törvényt.
[6] Végrehajtására lásd a 4/1990. (KHÉ. Ért. 15.) KöHÉM közleményt.