Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

12/1984. (VIII. 8.) ÉVM rendelet

a típustervezésről

Az építésügyről szóló 1964. évi III. törvény végrehajtására kiadott 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendelet 27. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem.[1]

A típustervezés célja

1. § A típustervezés célja a többször ismétlődő azonos, vagy hasonló rendeltetésű szerkezetek, illetőleg épületek, műtárgyak és más építmények (a továbbiakban együtt: építmények) rendeltetési (funkcionális) és biztonsági követelményeinek megfelelő, célszerű műszaki megoldásokkal - típustervekkel - történő megvalósítása.

A típusterv és fajtái

2. § (1) A típusterv általános felhasználásra kidolgozott és típustervként közzétett műszaki terv.

(2) A típusterv lehet

a) szerkezet-típusterv: az építési szerkezetek kialakításának és csatlakozásának megoldását elősegítő, a szükséges teljesítményadatokat, illetve az azokat kielégítő megoldásokat tartalmazó olyan műszaki terv, amelynek felhasználásával az építmények szerkezeti tervei az adott feltételekhez igazodóan, egységes szemlélettel elkészíthetők;

b) építmény-típusterv (az építmények funkcionális megoldásának típusterve):

- az épület funkcionális tereinek, egységeinek és azok kapcsolatainak,

- a műtárgy és más építmény funkcionális elemeinek és kapcsolatainak

rendszerbe foglalt olyan műszaki terve, amelynek felhasználásával az építési tevékenység különböző szakaszaiban szükséges tervdokumentáció az adott feltételekhez igazodóan, egységes szemlélettel elkészíthető;

c) ajánlott terv: a magánerős építés körében gyakori lakóházak, üdülő- és gazdasági épületek, valamint melléképületek, melléképítmények, továbbá építményrészek egységesített megoldásait tartalmazó műszaki terv.

Típustervezési feladatok

3. § (1) A típustervezéssel elérendő célokat, a típustervek kidolgozásának követelményeit és szempontjait, illetőleg a típustervezés fejlesztési irányelveit (a továbbiakban: a típustervezés fejlesztési irányelvei) a népgazdasági középtávú tervidőszak fejlesztési célkitűzéseivel összhangban

a)[2] az építési szerkezetekre a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium,

b) az építményekre a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium az építményfajta rendeltetése szerint illetékes minisztériummal, országos hatáskörű szervvel (a továbbiakban együtt: minisztérium),

c) a külön jogszabályokban meghatározott építményfajtákra, illetve azok szerkezeteire az építményfajta szerint illetékes minisztérium a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériummal a biztonsági követelmények képviseletére illetékes minisztériummal egyetértésben határozhatja meg.

(2) Típustervet minden olyan szerv kidolgoztathat, amelynek feladat-, illetve tevékenységi körében érdeke fűződik az egységesített megoldáshoz.

(3)[3] A tömeges lakás- és az alapfokú közintézményépítés céljait szolgáló típusterveket a megyei (főváros) jegyzője (főjegyzője), illetve az érdekelt beruházó, építéstervező, vagy építőipari kivitelező (gyártó) gazdálkodó szervezet dolgoztatja ki.

A típusterv hatósági egyeztetése, közzététele

4. § (1) Az olyan műszaki tervet, amelyet a kidolgoztatója típustervként javasol közzétenni, a kidolgozás során a tervező köteles egyeztetni a 3. § (1) bekezdésben említett szervekkel, valamint a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztériummal.

(2) A kidolgoztató szerv a 3. § (1) bekezdésben említett szervekkel egyeztetett műszaki tervet és arra az egyeztetési eljárás során adott nyilatkozataikat a közzétételre jogosult szerv részére köteles megküldeni.

(3) A kidolgozott műszaki tervdokumentációt akkor lehet típustervként közzétenni, ha az megfelel a típustervezés fejlesztési irányelveinek, az általános érvényű és eseti hatósági előírásoknak, a műszaki tervezésre és a típusterv kidolgozására vonatkozó előírásoknak, valamint a 3. § (1) bekezdésben említett szervek nyilatkozatainak.

(4)[4] A szerkezet, illetve építmény-típustervet, továbbá az ajánlott tervet a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium, a külön jogszabályokban meghatározott építményfajták, illetve azok szerkezeteinek típustervét az építményfajta szerint illetékes minisztérium - a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium egyidejű értesítésével -, hivatalos lapjában közzéteszi.

(5) Az ajánlott tervek forgalmazási engedélyét, tervgyűjteményét és jegyzékét a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium adja ki.

A típusterv alkalmazása

5. § (1) A típustervben foglalt megoldásokat az építés céljának, megvalósítási helyének, az építmény rendeltetésének, a megvalósításban résztvevők felkészültségének figyelembevételével az építési tevékenység különböző szakaszaiban szükséges műszaki tervfajtákká (pl.: építési engedélyezési terv, kivitelezési tervdokumentáció stb.) kell feldolgozni, illetőleg kialakítani.

(2) Az ajánlott tervet az építési engedélyezés, illetve az építkezés céljára helyszínre alkalmazással (adaptálással) kell felhasználni.

(3) A típustervben és az ajánlott tervben foglalt megoldásokra, azok változtatás nélküli alkalmazása esetén az építést engedélyező hatóság és az engedélyezési eljárásban közreműködő szakhatóságok - a helyszínre alkalmazás kivételével - eseti előírásokat nem tehetnek.

(4) A típustervek korszerűségét a kidolgoztatónak figyelemmel kell kísérnie és legalább ötévenként a típustervezés fejlesztési irányelvei, valamint a típusterv tárgyára vonatkozó hatósági előírások figyelembevételével felül kell vizsgáltatnia és annak eredményétől függően kezdeményeznie kell a típusterv korszerűsítését, illetve indokolt esetben hatálytalanítását.

Záró rendelkezések

6. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

(2)[5] A rendelet hatálybalépése előtt az Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium által közzétett típus, tipizált és ajánlott tervek a visszavonásukig továbbra is alkalmazhatók.

(3)[6] A típustervek tartalmi követelményeit, illetőleg a közzététellel kapcsolatos műszaki-technikai szabályokat a Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium külön teszi közzé.

(4) A rendelet hatálybalépésével

a) az építési tipizálásról szóló 1/1969. (I. 8.) ÉVM számú rendelet, továbbá az ezt módosító 28/1977. (IX. 29.) ÉVM számú rendelet,

b) az építési típusterv-javaslatok tartalmi előírásairól szóló 54/1968. (Ép. Ért. 1969. 1.) ÉVM számú utasítás,

c) a panelos lakásépítés típustervezésének rendjéről szóló 10/1977. (Ép. Ért. 30.) ÉVM számú utasítás

hatályát veszti.

Lábjegyzetek:

[1] Az 1964. évi III. törvényt, valamint a 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendeletet az 1997. évi LXXVIII. törvényt hatályon kívül helyezte.

[2] Az építésügyi igazgatás központi hatásköri megoszlására lásd az 1990. évi LXVIII. törvény 2. §-át.

[3] Lásd a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvényt.

[4] Végrehajtására lásd a 9003/1986. (Ép. Ért. 4.) ÉVM és a 9014/1987. (Ép. Ért. 34.) ÉVM közleményt

[5] Lásd az 1990. évi XXX. törvényt.

[6] Végrehajtására lásd a 4/1990. (KHÉ. Ért. 15.) KöHÉM közleményt.

Tartalomjegyzék