Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1984. (II. 29.) IM rendelet

a közjegyzőkről és egyes közjegyzői eljárásokról

A bíróságokról szóló 1972. évi IV. törvény 38-40. §-ának, valamint a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (Pp.) hatálybalépése folytán szükséges rendelkezések tárgyában kiadott 105/1952. (XII. 28.) MT számú rendelet (a továbbiakban: R.) II. fejezetének végrehajtása érdekében - a Polgári perrendtartás egyes rendelkezéseinek módosításáról szóló 1957. évi VIII. törvény hatálybalépéséről és végrehajtásáról rendelkező 1958. évi 5. törvényerejű rendelet 21. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a következőket rendelem:

Általános rendelkezések

1. §

A közjegyző működésének megkezdése előtt esküt tesz.

2. §

(1) A közjegyző működésének megkezdésekor aláírásának egy példányát az igazságügyminiszternek, egy példányát a működési területe szerinti megyei bíróság elnökének mutatja be.

(2) Ez a rendelkezés névváltozás esetén értelemszerűen irányadó.

(3) Amennyiben nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik, az igazságügyminiszter hitelesíti a közjegyző aláírását, ha külföldön való használata végett azt hitelesíteni kell.

3. §

(1) A közjegyző a hatáskörébe tartozó ügyeket annak a bíróságnak a területén látja el, amelynek területén működik, illetőleg ahová kirendelték.

(2) A fővárosban a közjegyzők összevont irodákban működnek. Az összevont irodában működő közjegyző illetékessége a főváros egész területére kiterjed.

(3) A közjegyző hatáskörébe tartozó eljárásokat hivatali helyiségében, különösen indokolt esetben hivatali helyiségén kívül folytatja le.

4. §

A közjegyző a felek személyazonosságáról személyi igazolvány, útlevél alapján vagy - ezek hiányában - egyéb, hitelt érdemlő módon köteles meggyőződni.

5. §

A közjegyző a személyesen eljáró felet jogai helyes gyakorlására és kötelességeire figyelmezteti, és a szükséges tájékoztatással látja el.

6. §

(1) A közjegyzői eljárás nyelve a magyar. Az eljárásban anyanyelvét mindenki használhatja.

(2) Ha az eljáró közjegyző a fél által beszélt idegen nyelvben kellő jártassággal nem rendelkezik, tolmácsot alkalmaz. A tolmács kizárására a Pp. 184. § (3) bekezdésében, illetve a 178-180. §-aiban foglalt rendelkezések irányadók.

(3) Süket, néma fél esetében a Pp. 184. § (2) bekezdése az irányadó.

7. §

(1) A közjegyző határozata a jogorvoslat szempontjából a helyi bíróság végzésével egyenlő hatályú.

(2) A közjegyző határozata elleni fellebbezést a fellebbezéssel megtámadott határozatot hozó közjegyzőnél kell előterjeszteni.

Közokirat készítése

8. §

(1) Az olyan okirat, amelyet a közjegyző ügykörén belül a megszabott alakban állított ki, közjegyzői okirat, és arra, mint közokiratra a Pp. 195. §-ának rendelkezései irányadók.

(2) A közjegyző az okiratot a fél (felek) kérelmére készíti el.

9. §

A közjegyző az okiratot magyar nyelven készíti el. A fél kérelmére az okirat idegen nyelven is elkészíthető, ha a közjegyzőt az adott idegen nyelven okiratkészítésre az igazságügyminiszter feljogosította. Az okirat bevezető része és záradéka ez esetben is magyar nyelven készül.

10. §

(1) Az okirat elkészítése előtt a közjegyzőnek meg kell győződnie a felek akaratáról és azt röviden és világosan kell írásba foglalni. Az elkészített okiratot a felek előtt fel kell olvasni és meg kell kérdezni tőlük, hogy a felolvasott okirat akaratukkal egyező-e.

(2) A fél kérelmére meg kell engedni, hogy a fél bizalmát élvező személy (személyek) az okirat elkészítésénél jelen legyenek. Az ilyen személy jelenlétét a közjegyző az okiratban rögzíti.

11. §

(1) Az okirat bevezető része tartalmazza

a) az okiratot készítő közjegyző családi és utónevét, közjegyzői minősége megjelölését és székhelyét,

b) a felek családi és utónevét, személyi számát, lakóhelyét, szükség szerint egyéb adatokat,

c) a meghatalmazott, a tolmács, valamint az okirat készítésénél jelen volt személy [10. § (2) bek.] családi és utónevét, lakóhelyét, valamint azt, hogy az eljárásban milyen minőségben vesz részt,

d) azt, hogy a közjegyző a felek személyazonosságáról milyen módon győződött meg.

(2) Az okirat bal oldalán az ügyszámot kell feltüntetni.

12. §

Az okirat bevezető része után az okirat tárgyát képező ügyletet vagy nyilatkozatot kell leírni; az okiratnak ezt a részét az ügylet tárgyára utaló - a sor közepére írt - megfelelő címmel kell kezdeni.

13. §

Az okirat záradéka tartalmazza

a) az okirat felek előtti felolvasásának megtörténtét, a feleknek ezzel kapcsolatos nyilatkozatát,

b) azt a körülményt, hogy a közjegyző az okirat tartalmát a feleknek megmagyarázta;

c) az okirat felvételének helyét, évét, hónapját, napját és - amennyiben ennek jelentősége van, vagy valamelyik fél kívánja - óráját;

d) az okiratot készítő közjegyző, a felek, a tolmács és az okirat készítésénél jelenlevő személy [10. § (2) bek.] aláírását. Az írástudatlan vagy írásra képtelen személy aláírását a közjegyző aláírása pótolja.

14. §

(1) Ha az okiratba foglalt ügylethez devizahatósági engedély szükséges, az okirat ügyszáma mellett fel kell tüntetni a devizahatóság engedélyének számát is.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt ügylet esetében - devizahatósági engedély hiányában - a közjegyző a szükséges okiratot elkészíti és azt engedélyezés végett a devizahatóságnak küldi meg; A fél részére az okirat csak a devizahatóság engedélye alapján adható ki.

15. §

(1) Az okiratot olvashatóan, rövidítések nélkül úgy kell elkészíteni, hogy a szövegben üres hely ne maradjon.

(2) Ha a szöveg változtatására vagy pótlására van szükség, ezt a közjegyzői okirat oldalára vagy végére kell írni és ezt a körülményt a változtatott vagy pótolt szavak számának feltüntetésével a közjegyző és a felek aláírásukkal igazolják.

(3) Az okirat sorai közé, fölé vagy alá írni nem szabad. Ha a szöveg törlésére van szükség, a törlésnek áthúzással kell történnie. Az áthúzott szavaknak olvashatóaknak kell maradniuk.

(4) Az okiratban a határidőt, a határnapot, a pénzbeli kötelezettség végösszegét, az okirat keltét és az egyéb jelentős számadatot számokkal és betűkkel egyaránt ki kell írni.

16. §

A közjegyző a több lapból álló okirat minden lapját aláírja, pecsétjével látja el; a lapokat folyószámmal kell ellátni és azokat zsinórral úgy kell összefűzni, hogy a zsinór két vége az utolsó lapon a közjegyző pecsétjével rögzítve legyen. Ezt a szabályt a mellékletekre értelemszerűen kell alkalmazni.

17. §

A közjegyzői okiratba foglalt végrendelet érvényességéhez az is szükséges, hogy a végrendelkező személyesen jelentse ki végakaratát és ez az okiratból kitűnjék.

Tanúsítványok kiállítása

18. §

(1) A közjegyző névaláírást, kézjegyet, fordítást hitelesíthet; az előtte felmutatott okiratról hiteles másolatot adhat, illetőleg hitelesítheti az előtte felmutatott okirat másolatát (fénymásolatát), valamint a közjegyzői okiratból készült fénykép-, filmfelvétel másolatát.

(2) A közjegyző tanúsítványt adhat tényekről és körülményekről, különösen valamely okirat felmutatásának időpontjáról, valamely személy életben létéről, jogi személy ülésén hozott határozatról, külföldön való eljárás céljára perenkívüli eskü vagy fogadalom letételéről.

(3) A 13. § (1) bekezdésében meghatározott eseteken kívül a közjegyző a tanúsítványt jegyzőkönyvbe foglalja; a jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az eljárás jellege szempontjából lényeges adatokat is.

19. §

(1) Okirat másolatának hitelesítése előtt a közjegyző azt az eredetivel egyezteti; záradékban tünteti fel, ha az eredeti okiraton változtatás, sérülés van, vagy az egyébként aggályosnak tűnik.

(2) A hitelesítési záradékban fel kell tüntetni azt is, hogy a másolatot az eredeti okiratról, valamely kiadmányáról vagy hitelesített másolatáról készítették-e; meg kell nevezni azt a hatóságot, szervet vagy személyt, akinél - a fél állítása szerint - az eredeti okirat van, vagy aki azt kiállította.

(3) Nem hitelesítheti a közjegyző azt a másolatot, amelynek hitelesítését jogszabály tiltja, továbbá nem hitelesíthet másolatot útlevélről, személyi igazolványról és katonai igazolványról.

20. §

(1) A közjegyző névaláírást akkor hitelesíthet, ha a fél az okiratot a közjegyző előtt írja alá, illetőleg az okiraton levő aláírását a közjegyző előtt sajátjának ismeri el.

(2) Jogi személy képviselője aláírásának hitelesítésénél a közjegyző az aláíró jogosultságát a jogi személy képviseleti könyvének adatai alapján állapítja meg.

(3) Idegen nyelvű okirat aláírását hitelesíteni akkor lehet, ha a közjegyző rendelkezik a 9. § szerinti feljogosítással, vagy ha a hitelesítést kérő fél az okirat hiteles magyar nyelvű fordítását egyidejűleg bemutatja. Nem szükséges a hiteles fordítás bemutatása, ha a devizahatóság engedélyt adott az idegen nyelvű okiraton levő aláírás hitelesítésére.

(4) Névaláírás vagy kézjegy hitelesítése során a közjegyző a 14. §-ban foglaltaknak megfelelően jár el, ha a szerződéshez vagy jognyilatkozathoz - amelyen a hitelesítendő kézjegy vagy névaláírás szerepel - devizahatósági engedély szükséges. Ezt a tényt a közjegyző a záradékban feltünteti.

21. §

(1) A hitelesítés a hitelesített okiratra vezetett záradékkal történik, amelyet a közjegyző aláír és pecsétjével ellát.

(2) A hitelesítést a közjegyző a hitelesítések jegyzékébe bevezeti. Névaláírás hitelesítése esetén a hitelesítési jegyzék megfelelő rovatát a fél is aláírja.

(3) Kézjegynek vagy vakok aláírásának hitelesítése előtt az okiratot a fél előtt fel kell olvasni és ezt a tényt záradékban kell feltüntetni.

22. §

Okirat felmutatásának időpontját a közjegyző oly módon tanúsítja, hogy az okiratot felmutató fél megnevezése mellett a felmutatás helyét, évét, hónapját, napját - a fél kívánsága esetén óráját is - az okiratra feljegyzi.

23. §

Valamely személy életben létéről a közjegyző tanúsítványt akkor adhat, ha e személy előtte megjelenik. A tanúsítványban a fél személyes megjelenését, valamint a megjelenés helyét, évét, hónapját, napját - a fél kívánságára óráját is - fel kell tüntetni.

Előzetes bizonyítás

24. §

A közjegyző az általa elrendelt előzetes bizonyítást akkor is lefolytatja, ha a bizonyítási eljárás elrendelését követően a pert megindítják, feltéve, hogy a perbíróság nem rendeli el a bizonyítási eljárásnak saját hatáskörében történő lefolytatását.

Elveszett okiratok és értékpapírok semmissé nyilvánítása

25. §

Nem tartozik a közjegyző hatáskörébe azoknak az okiratoknak és értékpapíroknak a megsemmisítése, amelyek:

a) megsemmisítését valamely jogszabály kizárja;

b) pótolhatók vagy a hozzájuk fűződő érdek már megszűnt;

c) elveszése vagy megsemmisülése csak perben mondható ki;

d) megsemmisítésére a jogszabályok más eljárást írnak elő.

26. §

(1) A bemutatóra szóló takarékbetétkönyv megsemmisítése iránt benyújtott kérelemben meg kell jelölni a megsemmisíteni kért takarékbetétkönyv

a) kiállítójának helyét, címét,

b) számát,

c) megnevezését (név, jelige),

d) fajtáját (kamatozó, nyeremény takarékbetétkönyv),

e) a betétkönyvben elhelyezett betét összegét, továbbá

f) azt a tényt is, hogy a takarékbetétkönyvet bemutatóra állították ki.

(2) A bemutatóra szóló takarékbetétkönyv megsemmisítésére irányuló eljárásban hozott végzést a takarékbetétkönyv kiállítójának kell megküldeni.

Váltó- és csekk óvatolás

27. §

(1) A közjegyző kérelemre - a váltójogi és a csekkjogi szabályokban meghatározott esetekben - váltó-, illetve csekk óvást vesz fel.

(2) Az óvásról felvett okirat tartalmazza

a) a váltó, illetve a csekk pontos szövegét,

b) az óvatolt megjelölését,

c) az óvatolt személyhez intézett felszólítást, a felszólításra adott választ vagy azt a megjegyzést, hogy a felszólításra miért nem válaszolt,

d) ki, miért, milyen módon ajánlotta vagy teljesítette a közbenjáró elfogadást, fizetést,

e) a megkísérelt, illetve megtörtént felszólítás helyét, évét, hónapját, napját és - ha szükséges - óráját,

f) a közjegyző aláírását, pecsétjét.

(3) A közjegyző az óvást általában a helyszínen veszi fel.

(4) A közjegyző kérelemre az óvást tartalmazó okiratról hiteles másolatot ad; amennyiben a kérelmező idegen nyelven kéri a váltó vagy a csekk óvás felvételét és e nyelven okirat felvételére a közjegyző jogosult, az óvást idegen nyelven készíti el (9. §).

28. §

(1) Ez a rendelet 1984. április 1. napján lép hatályba; ezzel egyidejűleg az állami közjegyzőkről és a közjegyzői hatáskörbe tartozó eljárásról szóló 50/1954. (IK 20.) IM számú utasítás, valamint a budapesti kerületi bíróságokhoz kinevezett közjegyzők irodáinak összevonásáról szóló 1/1956. (I. 31.) IM számú rendelet hatályát veszti.

(2) Magyar külképviseleti hatóság okirat kiállításánál, tanúsítvány készítésénél e rendelet szerint jár el.

(3) A bíróságon kezelt letétekről szóló 11/1974. (XII. 17.) IM számú rendelet 30. §-a a következő (2) és (3) bekezdéssel egészül ki:

"(2) írásbeli magánvégrendelet közjegyzői letétbe helyezésénél a végrendelethez fűzött jegyzőkönyvben azt is fel kell tüntetni, hogy a végrendelkező a végrendeletet személyesen helyezte letétbe. A közjegyző a végrendelet átvételéről elismervényt ad.

(3) A közjegyző a végrendelkezőnek, vagy e célra adott hitelesített külön meghatalmazással ellátott képviselőjének a kívánságára a nála letett írásbeli magánvégrendeletet visszaadja; erről jegyzőkönyvet készít. A letétről szóló jegyzőkönyvre a visszaadás tényét rávezeti."

Dr. Markója Imre s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék