8/1984. (VII. 1.) IpM rendelet

egyes villamossági termékek ellenőrzéséről és minősítéséről[1]

A villamos energia fejlesztésről, átviteléről és elosztásáról szóló 1962. évi IV. törvény végrehajtására kiadott, a 11/1970. (IV. 29.) Korm. rendelettel módosított és kiegészített 40/1962. (XI. 11.) Korm. rendelet 55. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:[2]

Általános rendelkezések

1. § (1)[3] A rendelet hatálya kiterjed a villamossági terméket gyártó, forgalmazó, illetőleg alkalmazó, a Magyar Köztársaság Polgári Törvénykönyvének 685. §-a c) pontjában meghatározott gazdálkodó szervezetekre.

(2)[4] A rendelet 1. számú mellékletében felsorolt villamos berendezéseket, készülékeket, alkatrészeket és szerelési anyagokat (a továbbiakban: villamossági termék) belföldi forgalomba hozatal, illetőleg belföldi alkalmazás céljára belföldön gyártani vagy külföldről behozni csak az élet-, egészség-, testi épség, üzem- és vagyonbiztonsági és villamossági szabványossági szempontból történő típusvizsgálat és tanúsítás alapján lehet. A villamossági termék - a rendelet 11. § (3) bekezdésében foglalt kivétellel - megfelelő vizsgálati eredményt igazoló Megfelelőségi Tanúsítvány nélkül nem hozható forgalomba, és nem alkalmazható.

(3)[5] A sújtólég- vagy robbanásbiztos villamos gyártmányok biztonsági ellenőrzésére, valamint a termelőeszközök munkavédelmi minősítésére külön jogszabályok rendelkezései az irányadók.

2. § (1)[6] A villamossági termék szabványossági típusvizsgálatát és megfelelőségi tanúsítását a nemzeti szabványok és egyéb kötelező hatósági előírások alapján kell végezni.

(2) Ha villamossági termékre tételes előírás nincs, vagy nem teljes, az ellenőrzést és minősítést az általános biztonságtechnikai szempontok alapján kell elvégezni.

Vizsgálati és megfelelőségi tanúsítási jogosultság

3. §[7] (1) A villamossági terméknek a 2. §-ban meghatározott vizsgálatát és tanúsítását vizsgáló és tanúsító szervezet (a továbbiakban: tanúsító szervezet) végzi. A tanúsító szervezet e feladatkörében a villamossági termékek tanúsításához - az 5. §-ban meghatározott egyedinek minősülő villamossági termék kivételével és a 11. §-ban foglalt eltérésekkel -

a) a 2. §-ban meghatározott szabványossági típus-,

b) termékellenőrző,

c) gyártásellenőrző

vizsgálatot végez.

4. § (1) Ha valamely vizsgálat elvégzésére az erre kijelölt vizsgáló és tanúsító nincs felkészülve, erre alkalmas más szervnek megbízást adhat, de az erre kijelölt viszgáló és tanúsító szervezet ez esetben is a teljes vizsgálat helyességéért felelősséggel tartozik.

(2) Belföldi gyártó vállalat kérheti, hogy meghatározott - általa gyártott - villamossági terméknek a 2. § (1) bekezdése szerinti ellenőrzését a MEEI helyett teljes egészében saját maga végezhesse el. Az erre vonatkozó engedélyt az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium abban az esetben adja meg, ha a gyártóvállalatnál a személyi és tárgyi feltételek lehetővé teszik azt, hogy a gyártóvállalat a meghatározott villamossági termék minősítésének alapjául szolgáló ellenőrző vizsgálatokat elvégezze.

(3) A (2) bekezdés szerinti engedélyben meg kell határozni az ellenőrzési tevékenység körét. Az engedély nem terjedhet ki olyan villamossági termékre, amelynek ellenőrzését a 2. § (2) bekezdése szerint lehet csak elvégezni.

(4) Az (1), illetőleg a (2) bekezdés szerinti vizsgálatot, ellenőrzést végző szerv vagy gyártóvállalat köteles a MEEI által meghatározott tartalmú ellenőrzési (vizsgálati) jegyzőkönyvet készíteni és azt a MEEI részére az általa meghatározott példányszámban megküldeni. A MEEI jogosult a szerv, illetőleg a gyártóvállalat ilyen irányú tevékenységét ellenőrizni.

5. § (1) Egyedinek minősülő villamossági termék ellenőrzését a gyártó vagy az alkalmazó vállalat, illetőleg megbízásból más szerv végzi el. Az ellenőrzés eredményét tartalmazó iratot az ügyiratkezelés általános szabályai szerint kell kezelni és megőrizni.(2) Egyedi villamossági termék a rendelet alkalmazásában az, amelyet

a) a vállalat saját alkalmazásra - nem gyártmányaiba való beépítésre - készít vagy importál, vagy

b) a gyártóvállalat az alkalmazó közvetlen megrendelésére készít és az alkalmazó azt gyártmányaiba nem építi be, illetőleg

c) amelyből a forgalomba hozó vállalat évente legfeljebb három darabot importál.

(3) A nagyértékű egyedi villamossági termék alkalmazása esetén a 2. §-ban előírt vizsgálatok közül a termék károsodásával járó vizsgálatokat nem kell végezni.

Szabályossági típusvizsgálat

6. § (1) A minősítő vizsgálat célja annak a megállapítása, hogy az új vagy az ismételt ellenőrzésre kötelezett villamossági termék - a 2. § szerinti vizsgálat alapján - megfelel-e szabványokban és egyéb kötelező hatósági előírásokban meghatározott követelményeknek.

(2)[8] A villamossági termék tanúsítását a tanúsító szervezet végzi abban az esetben is, ha a vizsgálatokat más szervezet vagy a belföldi gyártó végezte. Ez esetben a tanúsítás a tanúsító szervezetnek megküldött vizsgálati jegyzőkönyv alapján készül.

(3)[9]

7. §[10] (1) A tanúsító szervezet a szabványossági típusvizsgálat eredménye alapján Megfelelőségi Tanúsítványt ad ki, ha a villamossági termék a szabványokban és egyéb kötelező hatósági előírásokban meghatározott valamennyi követelménynek

a) megfelel, vagy

b) nem minden tekintetben felel meg, de a szabványban meghatározott biztonsági követelményt kielégítő megoldással egyenértékű műszaki megoldást alkalmaztak, illetőleg a villamossági termékre nincs tételes előírás, de a termék az élet-, egészség-, testi épség, üzem- és vagyonbiztonság (a továbbiakban: biztonságtechnika) szempontjából megfelelő.

(2) Ha a villamossági termék a szabványossági típusvizsgálat eredménye szerint a biztonságtechnikai követelményeknek nem felel meg, a tanúsító szervezet a Megfelelőségi Tanúsítvány kiadása helyett közli a villamossági termékkel kapcsolatos észrevételeket. (3) A Megfelelőségi Tanúsítvány tartalmát a rendelet 2. számú melléklete határozza meg.

(4) A Megfelelőségi Tanúsítványt a tanúsító szervezet megfelelőségi jelével kell ellátni.

(5) A Megfelelőségi Tanúsítvány

a) az abban rögzített időpontig,

b) a villamossági termék tanúsításának alapjául szolgáló - a 2. §-ban meghatározott - bármely követelmény megszűnéséig, vagy az új, illetőleg módosított követelmény kötelező alkalmazásának kezdő időpontjáig,

c) visszavonásig

érvényes.

(6) A Megfelelőségi Tanúsítványt vissza kell vonni, ha

a) a kiadást követően megállapítást nyert, hogy a rendelet előírásainak már a kiadás időpontjában nem felelt meg,

b) negatív tartalmú Gyártás-, illetőleg Termékellenőrző Bizonylat került kiadásra,

c) a tanúsító szervezet egyébként azt állapítja meg, hogy a forgalomban lévő termék a rendelet előírásainak nem felel meg.

(7) A tanúsító szervezet a kiadott, az érvénytelenné vált és a visszavont Megfelelőségi Tanúsítványokról köteles nyilvántartást vezetni, és azt meghatározott időszakonként közzétenni.

Megfelelő tanúsítás belföldi gyártás esetén

8. §[11] (1) A 6. § (1) bekezdésében meghatározott vizsgálatot és tanúsítást - a 4. § (2) bekezdésében és az 5. §-ban meghatározottak kivételével - a gyártó vagy az importáló rendeli meg a tanúsító szervezettől.

(2) A vizsgálat és tanúsítás elvégzésére vonatkozó megrendelésnek tartalmaznia kell:

a) a villamossági termék megnevezését és típusát,

b) a gyártó nevét és címét,

c) a megrendelő nevét és címét (amennyiben nem a gyártó, hanem annak képviselője a megrendelő),

d) a vizsgálathoz és tanúsításhoz szükséges, cégszerűen aláírt műszaki dokumentációt, (a használati, kezelési útmutatót - ha van -, a gépkönyvet, a kapcsolási és elrendezési vázlatokat, a termék azonosításához szükséges fő műszaki jellemzőket, a felhasznált anyagok, alkatrészek, szerelvények jegyzékét és legfontosabb adatait, a tanúsító szervezet által szükség esetén kért kiegészítő információkat),

e) a vizsgálati jegyzőkönyveket, ha a vizsgálatokat engedély alapján - a 4. § (2) bekezdés szerint - a gyártó saját maga végezte,

f) a megrendelő képviseletére felhatalmazott személy vagy személyek nevét,

g) ha a villamossági terméket vagy annak alkatrészeit korábban tanúsították, a tanúsítvány számát.

(3) A tanúsító szervezet részére a vizsgálathoz szükséges mintát megfelelő számban biztosítani kell.

9. § (1) A rendelet hatálya alá tartozó villamossági terméket is tartalmazó nem villamos berendezés (a továbbiakban: komplex berendezés) gyártója gondoskodik arról, hogy a berendezés ellenőrzését a villamossági termékrészekre is elvégezzék. A komplex berendezésre is alkalmazhatóak az 5. §-ban foglalt rendelkezések.

(2) Ha olyan villamossági terméket építenek be, amelyet e rendelet előírásai szerint már minősítettek, az ellenőrzésnek csak arra kell kiterjednie, hogy a beépítés a villamossági termékre vonatkozó biztonságtechnikai követelmények érvényesülését nem érinti-e.

Import termék vizsgálata és megfelelőségi tanúsítása

10. §[12]

11. §[13] (1) Ha az eljáró tanúsító szervezettel a vizsgálati eredmények és tanúsítások kölcsönös elismerése tekintetében együttműködési megállapodást kötött külföldi vizsgáló intézet tanúsító bizonyítványa szerint a villamossági termék megfelel

a) a magyar nemzeti szabványoknak, vagy

b) a magyar nemzeti szabványokkal műszaki követelmények tekintetében egyenértékű nemzetközi (IEC, EN, HD) szabványoknak,

a tanúsító szervezet a Megfelelőségi Tanúsítványt laboratóriumi vizsgálat nélkül adja ki.

(2) Ha a tanúsító szervezet olyan nemzetközi tanúsítási rendszerben vesz részt, amelyben a tanúsításra alkalmazott nemzetközi szabványok műszaki követelmények tekintetében egyenértékűek a magyar nemzeti szabványokkal, akkor a rendszer szabályai szerint kiadott vizsgálati jegyzőkönyveket és tanúsító bizonylatokat a tanúsító szervezet elfogadhatja.

(3) Ha a tanúsító szervezet az Európai Villamosipari Vizsgáló és Tanúsító Szervezet, az ELSE COM és az Európai Villamosipari Szabványosító Szervezet, a CENELEC keretén belül megkötött ENEC Egyezmény vagy a HAR Egyezmény teljes jogú tagja, akkor az ENEC jellel ellátott villamossági termékek, illetve a HAR jellel ellátott villamos kábelek és vezetékek esetében az ENEC jel, illetve a HAR jel a Megfelelőségi Tanúsítvánnyal egyenértékűnek minősül, és a termék a Magyar Köztársaság területén annak kiadása nélkül forgalmazható és alkalmazható. A tanúsító szervezet köteles az ENEC jellel és a HAR jellel ellátott villamossági termékekről és azok gyártóiról nyilvántartást vezetni.

12. § (1) Külföldi gyártású komplex berendezés [9. § (1) bekezdés] behozatala esetén az importáló vállalat köteles gondoskodni arról, hogy a berendezés ellenőrzését a villamossági termékrészekre vonatkozóan is elvégezzék.

(2) Külföldi gyártású komplex berendezésre is alkalmazhatók az 5. §-ban foglalt rendelkezések.

13. § (1) Importált vagy külföldi vállalkozó által belföldön kivitelezett komplex létesítményben a rendelet hatálya alá tartozó villamossági termék - az 5. § (1) bekezdésében foglalt eseten túlmenően - akkor alkalmazható, ha

a)[14] a villamossági termék rendelkezik a 11. § (1)-(2) bekezdéseiben meghatározott tanúsító bizonyítványok valamelyikével, vagy azon feltüntették a 11. § (3) bekezdésében meghatározott valamelyik jelet, és

b) a létesítmény villamos tervezőjének nyilatkozata szerint a villamossági termék megfelel az adott (beépítési) környezet alkalmazási feltételeinek.

(2)[15] Az a külföldi gyártású villamossági termék, amely a 11. § (1)-(4) bekezdéseiben említett tanúsító bizonyítvánnyal sem rendelkezik, abban az esetben alkalmazható, ha arra a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) az (1) bekezdés b) pontjában említett tervezői nyilatkozat figyelembevételével engedélyt adott, illetőleg használatát a bányahatóság a bányászatban (a felügyelete alatt álló üzemekben) engedélyezte.

A minősített termék megjelölése

14. §[16] A villamossági terméket gyártó a Megfelelőségi Tanúsítványon feltüntetett megfelelőségi jelet - a fogyasztók, a felhasználók, az alkalmazók és a 23. § (2) bekezdésében meghatározott hatóságok tájékoztatása, illetve a hatósági ellenőrzéssel járó eljárás egyszerűsítése érdekében - a tanúsító szervezettel való külön megállapodás alapján a tanúsított termékeken feltüntetheti.

Vizsgálati minta

15. §[17] A villamossági termék későbbi azonosíthatósága érdekében a vizsgálatra küldött műszaki dokumentációt a kiadott Megfelelőségi Tanúsítványt vagy az Észrevételeket a tanúsító szervezet, a gyártó vagy az importáló köteles az érvényességi idejük lejártát követő 10 évig megőrizni.

Termékellenőrző vizsgálat, gyártásellenőrző vizsgálat

16. §[18] (1) A termékellenőrző vizsgálat célja annak az időszakos ellenőrzése, hogy a termék a Megfelelőségi Tanúsítvány szerint megfelelőnek talált termékkel azonos-e.

(2) A termékellenőrző vizsgálatot a - Megfelelőségi Tanúsítvány érvényességi idejére figyelemmel - a Megfelelőségi Tanúsítvány tulajdonosa kezdeményezi. A vizsgálatot a tanúsító szervezet is kezdeményezheti.

(3) A tanúsító szervezet a termékellenőrző vizsgálatról Termékellenőrző Bizonylatot ad ki.

(4) Ha a tanúsító szervezet a termékellenőrző vizsgálat során azt állapítja meg, hogy a Megfelelőségi Tanúsítvány birtokában forgalmazott villamossági termék a megvizsgált és megfelelőnek talált mintától eltérő, vagy ha a terméken jogtalanul tüntették fel a megfelelőségi jelet, felhívja a Tanúsítvány tulajdonosának figyelmét az eltérés 30 napon belüli megszüntetésére. Az eltérésre kiszabott határidő eredménytelen eltelte esetén a tanúsító szervezet a Megfelelőségi Tanúsítványt visszavonja, és erről a 23. § (2) bekezdésben megjelölt hatóságokat értesíti.

17. § (1) A gyártásellenőrző vizsgálat célja annak megállapítása, hogy a gyártó rendelkezik-e azokkal a feltételekkel, amelyek a villamossági terméknek az előírásoknak megfelelő előállításához szükségesek. Ha a termék megfelelő előállításának feltételei nincsenek meg, a gyártó által előállított villamossági termék MINŐSÍTŐ IRAT-át a MEEI visszavonja, illetőleg az MINŐSÍTŐ IRAT-ot nem kaphat.

(2) A gyártásellenőrző vizsgálatot a MEEI kezdeményezi és a gyártás felülvizsgálatáról GYÁRTÁSELLENŐRZŐ BIZONYLAT-ot ad ki.

(3)[19] Ha a gyártásellenőrző vizsgálat bármely okból nem végezhető el és a gyártó vagy az importáló nem tud megfelelő bizonyítékot szolgáltatni a gyártás megfelelőségéről, a termékellenőrző vizsgálatot a tanúsító szervezet 6 hónaponként köteles elvégezni.

18. § (1) A MEEI a termék-, illetőleg a gyártásellenőrző vizsgálatot egy eljárás keretében is lefolytathatja.

(2) A belföldi gyártó, forgalmazó, illetőleg az importáló vállalat köteles az ellenőrző vizsgálatok elvégzésének feltételeit megteremteni.

Ismételt Szabványossági típusvizsgálat

19. §[20] (1) Ha a gyártó a villamossági termék gyártása során a tanúsított mintától a szerkezeti kialakítás, az alkatrészek vagy a felhasznált anyagok minősége tekintetében el kíván térni, a belföldi gyártó, illetőleg az importáló köteles ismételt vizsgálatot kezdeményezni a tanúsító szervezetnél. Az ismételt vizsgálat a típus azonosítására és a módosítás, valamint az azzal érintett jellemzők vizsgálatára terjed ki. A vizsgálat eredményét a 7. §-ban meghatározott formában kell a megrendelővel közölni.

(2) A belföldi gyártó vagy az importáló - az (1) bekezdésbe foglaltakon kívül - a következő esetekben is köteles a villamossági termék ismételt vizsgálatát kezdeményezni a tanúsító szervezetnél:

a) a villamossági termék típushibáinak kijavítását követően az ismételt forgalomba hozatal előtt,

b) a villamossági termék tanúsításának alapjául szolgáló - a 2. §-ban meghatározott - bármelyik előírás módosítása esetén olyan időben, hogy a villamossági terméknek az új előírás alapján való vizsgálata és tanúsítása a módosított előírás kötelező alkalmazásának kezdő időpontjáig befejeződhessen,

c) ha a villamossági termék hibája veszélyhelyzetet okozott, ezért a 23. § (2) bekezdésében meghatározott hatóság vagy az illetékes Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelőség elrendelte az ismételt vizsgálatot,

d) a Megfelelőségi Tanúsítvány visszavonása esetén, a termék újbóli forgalomba hozatala előtt.

Díjszámítás, költségviselés

20. §[21] A 8. §, 11. §, 16. §, 17. § és 19. § szerinti vizsgálatok díja és költsége, valamint a vizsgálatra megküldött termék szállítási költsége a vizsgálat megrendelőjét terheli.

Záró rendelkezések

21. §[22] Ha külön jogszabály szerint a villamossági terméknek egyéb szempontból való vizsgálata és tanúsítása is a tanúsító szervezet feladata, a villamossági termék valamennyi előírás szerinti vizsgálatát és tanúsítását e rendelet szerinti eljárás keretében kell kérni, illetőleg lefolytatni.

22. §[23]

23. § (1)[24]

(2)[25] Ha a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Hivatal vagy más ellenőrzésre jogosult szerv azt állapítja meg, hogy valamely villamossági termék nem rendelkezik a 7. § szerinti Megfelelőségi Tanúsítvánnyal, vagy ha a villamossági terméken bármelyik megfelelőségi jelet jogtalanul tüntették fel, a belföldi forgalomba hozatalt azonnali hatállyal megtiltja.

24. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 2/1969. (VI. 20.) KGM-NIM együttes rendelet hatályát veszti.

(2) A rendelet a hatálybalépéséig már kiadott MINŐSÍTŐ IRAT érvényességi idejét nem érinti, a folyamatban levő ügyekben a rendelet előírásait kell alkalmazni.

(3)[26] Az e rendeletben előírt vizsgálat és minősítés nem érinti a villamossági termékek alkalmazásba vételére vonatkozó, külön jogszabályokban előírt előzetes bejelentési, hatósági engedélyezési kötelezettséget, nem érinti továbbá a minőségvédelem egyes kérdéseiről szóló 2/1981. (I. 23.) BkM rendelet hatályát.

1. számú melléklet a 8/1984. (VII. 1.) IpM rendelethez

A rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-a szerint ellenőrzésre és minősítésre kötelezett villamos berendezések, készülékek, alkatrészek és szerelési anyagok.

1. 1000 V-nál nem nagyobb névleges feszültségről üzemeltethető.[27]

a)[28]

b) villamos szerelési anyagok,[29]

c)-e)[30]

f) áramellátó berendezések (villamos karámok áramellátó berendezései)[31]

g)-h)[32]

i)[33]

j)-t)[34]

2. Egyéb villamos alkatrészek és szerelési anyagok[35]

a)-e)

3. Villamos érintésvédelmi és munkavédelmi eszközök

4. Gépjármű izzólámpák, világító és fényjelző szerelvények és tartozékok

2. számú melléklet a 8/1984. (VII. 1.) IpM rendelethez[36]

A tanúsító szervezet által kiadott Megfelelőségi Tanúsítványnak (R. 7. §) a következőket kell tartalmaznia:

1. A villamossági termék megnevezését, típusjelét, főbb műszaki adatait.

2. A gyártó nevét, székhelyét, a termék gyártási helyét.

3. Ha a megrendelő nem azonos a gyártóval: a megrendelő nevét, székhelyét.

4. A vizsgálat alapjául szolgáló szabványok és egyéb előírások megjelölését.

5. Az előírások érvényesülésére vonatkozó megállapításokat:

a) a villamossági termék megfelel a vonatkozó előírásoknak,

b) a villamossági termék az előírásokat nem minden tekintetben elégíti ki, de a műszaki szempontból egyenértékűnek tekintett tervezési megoldások következtében az élet-, egészség-, testi épség, üzem- és vagyonbiztonság szempontjából megfelel.

Az előírásoktól való eltérések és az egyenértékű megoldások ismertetése.

6. A gyártásra, a GYÁRTÁSELLENŐRZŐ BIZONYLAT-ra, a termékellenőrző vizsgálatra, a TERMÉKELLENŐRZŐ BIZONYLAT-ra és a használati, kezelési útmutatóra vonatkozó esetleges előírásokat.

7. A Megfelelőségi Tanúsítvány érvényességi idejét.

Lábjegyzetek:

[1] A 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 18. § (2) bekezdése értelmében ahol a rendelet Magyar Elektrotechnikai Ellenőrző Intézetet vagy MEEI-t említ, ott az "erre kijelölt vizsgáló és tanúsító szervezetet", ellenőrzést említ, ott "vizsgálatot", ahol minősítést, ott "megfelelőségi tanúsítást", Minősítő Iratot említ, ott "Megfelelőségi Tanúsítványt", Ipari Minisztériumot említ, ott "Ipari, Kereskedelmi és Idegenforgalmi Minisztérium"-ot, minősítő vizsgálatot említ, ott "szabványossági típusvizsgálat"-ot, Energiafelügyeletet említ, ott "Műszaki Biztonsági Felügyeletet" kell érteni.

[2] A SZOT megszűnt.

[3] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 1. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[4] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 1. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[5] Jelenleg a 4/1967. (VI.29.) NIM és az 1/1982. (I.1.) IpM rendelet.

[6] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 2. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[7] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 3. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[8] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 4. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[9] Hatályon kívül helyezte a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 19. § - a. Hatálytalan 1996.12.30.

[10] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 5. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[11] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 6. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[12] Hatályon kívül helyezte a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 19. § - a. Hatálytalan 1996.12.30.

[13] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 7. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[14] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 8. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[15] Megállapította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.

[16] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 9. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[17] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 10. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[18] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 11. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[19] Beiktatta a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 12. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[20] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 13. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[21] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 14. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[22] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 15. § - a. Hatályos 1996.12.30.

[23] Hatályon kívül helyezte a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 19. § - a. Hatálytalan 1996.12.30.

[24] Hatályon kívül helyezte a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 19. § - a. Hatálytalan 1996.12.30.

[25] Megállapította a 127/2005. (XII. 29.) GKM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2006.01.01.

[26] A 24. § (3) bekezdése a 40/1995. (X.6.) IKM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

[27] Az 1. pont első sorát megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 17. § (1) bekezdése. Hatályos 1996.12.30.

[28] Hatályon kívül helyezte a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatálytalan 1998.03.31.

[29] Módosította a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelet 6. § (3) bekezdése. A módosítás szerint az 1. b) pontban említett villamos szerelési anyagok közül a villamos háztartási dugók és csatlakozó aljzatok maradnak a termékjegyzékben. Hatályos 1998.03.31.

[30] Hatályon kívül helyezte a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatálytalan 1998.03.31.

[31] Módosította a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelet 6. § (3) bekezdése. A módosítás szerint az 1. f) pontban említett áramellátó berendezések közül a villamos karámok áramellátó berendezései maradnak a termékjegyzékben. Hatályos 1998.03.31.

[32] Hatályon kívül helyezte a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatálytalan 1998.03.31.

[33] A 8/1984. (VII. 1.) IpM rendelet 1. számú mellékletének 1.i) alpontját az 15/2000. (V. 3.) GM rendelet 1.§-a hatályon kívül helyezte

[34] Hatályon kívül helyezte a 79/1997. (XII. 31.) IKIM rendelet 6. § (3) bekezdése. Hatálytalan 1998.03.31.

[35] A d) pontot hatályon kívül helyezte a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 19. §-a. Hatálytalan 1996.12.30.

[36] Megállapította a 68/1996. (XII. 28.) IKIM rendelet 17. § (2) bekezdése. Hatályos 1996.12.30.

Tartalomjegyzék