11/1986. (X. 11.) BkM rendelet

a magánkereskedelemről szóló, az 1982. évi 7. törvényerejű rendelettel módosított 1977. évi 15. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott 10/1982. (V. 14.) BkM rendelet módosításáról

1. §

A magánkereskedelemről szóló, az 1982. évi 7. törvényerejű rendelettel módosított 1977. évi 15. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott, a 14/1983. (XII. 28.) BkM, a 3/1984. (VII. 1.) BkM és a 2/1985. (IV. 20.) BkM rendelettel módosított 10/1982. (V. 14.) BkM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-a (1) bekezdésének második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az egyes szakmák üzletkörét, valamint az 1500 fő lélekszámot meg nem haladó községekben, illetve a szakigazgatási szerv által kijelölt - megfelelően el nem látott - területeken a munkaviszony vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszony mellett gyakorolható szakmák, továbbá a lakásban gyakorolható szakmák jegyzékét a belkereskedelmi miniszter (a továbbiakban: miniszter) határozza meg és teszi közzé."

2. §

A Vhr. 2. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szakképesítéshez vagy szakmába vágó gyakorlathoz kötött szakmákat a rendelet 3. számú melléklete határozza meg. A 3. számú melléklet A) pontjában meghatározott szakmák esetén a szakképzettséget szakmunkás bizonyítvánnyal, vagy ezzel egyenértékű képesítéssel (mesterlevél, segédlevél, a szakmával kapcsolatos középiskolai vagy magasabb végzettség, stb.), illetve a külön jogszabályban előírt képesítéssel, a B) pontjában meghatározott szakmák esetén az A) pontban meghatározott szakmákra előírt feltételekkel, vagy általános iskolai végzettséggel és három évi szakmába vágó gyakorlattal kell igazolni. A 3. számú mellékletben nem szereplő szakmák esetében a B) pontban meghatározott szakmákra előírt feltételeket, vagy legalább általános iskolai végzettséget és a szakmai ismeretek megszerzését kell igazolni. Ha a kérelmező az alapfokú iskolai végzettségét az 1948. évet megelőzően szerezte meg az általános iskolai végzettség helyett a hat elemi elvégzésének igazolása is elegendő."

3. §

(1) A Vhr. 3. §-ának (2) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a (2) bekezdés a következő e) és f) ponttal egészül ki:

[A tanács kereskedelmi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) a Tvr. 3. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelelő kérelmezőnek a magánkereskedői igazolványt kiadja, ha]

"c) a rendelet 1. számú mellékletében meghatározott 1. Kereskedés szakágazat Élelmiszer szakmai, és Vegyiáru szakmai csoportjába tartozó üzletek, valamint a 2. Vendéglátás, 3. Szálláshelyek és 5. Felvásárlás szakágazatba tartozó üzletek megnyitásához az illetékes közegészségügyi járványügyi hatóság; a díszállat- és díszhal, a termény és takarmány kereskedés, a háziállatok megőrzése szakma, valamint a húst és tejtermékeket árusító üzletek esetében a közegészségügyi járványügyi- és az állategészségügyi hatóság igazolja, hogy rendelkezik a közegészségügyi személyi és tárgyi feltételekkel,"

"e) a kérelmező írásban nyilatkozik arról, hogy az üzlet és berendezései a munkavédelem, valamint az egészséges és biztonságos munkavégzés követelményeinek megfelelnek,"

"f) meggyőződött arról, hogy a magánkereskedő telephelye (a gyűjtőkereskedő tárolóhelye) az engedélyezni kért szakma gyakorlására megfelel."

(2) A Vhr. 3. -ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Szeszesital-mérésre jogosító magánkereskedői igazolvány kiadásához szükséges a telephely szerint illetékes elsőfokú rendőrhatóságnak a közrend és közbiztonság szempontjából megadott hozzájárulása. A hozzájárulás beszerzése a szakigazgatási szerv feladata. A szakigazgatási szerv az engedély kiadását a rendőrhatóság hozzájárulása esetén is megtagadhatja."

4. §

(1) A Vhr. 4. §-a (1) bekezdésének a), c) és d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg az (1) bekezdés a következő g) ponttal egészül ki:

[A szakigazgatási szerv magánkereskedői igazolvány kiadásáról szóló határozata az 1981. évi I. törvény (Áe) 43. §-ában foglaltakon túlmenően a következőket tartalmazza:]

"a) annak megállapítását, hogy a kérelmező a Tvr. 3. § (1) bekezdésében, valamint a Vhr. 3. § (2) bekezdésében előírt feltételekkel rendelkezik,"

"c) az engedélyezett telephely címét az üzlet elnevezését,"

"d) az élelmiszerek helybenfogyasztásának, valamint a szeszesital árusításának, kimérésének, továbbá a dohányáru értékesítésének engedélyezését,"

"g) utalást arra, hogy a kereskedést munkaviszony, szövetkezeti tagsági viszony, illetve nyugdíj mellett folytatja."

(2) A Vhr. 4. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A szakigazgatási szerv a Jogszabályba ütköző üzleti elnevezés használatát köteles megtiltani. A cégjegyzékben nyilvántartott elnevezés használatát a szakigazgatási szerv nem tilthatja meg."

5. §

A Vhr. 5. §-a (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szakigazgatási szerv a magánkereskedői igazolvány kiadásáról szóló határozat egy-egy példányát az Áe. 45. §-ában foglaltakon túlmenően megküldi:

c) a telephely szerint Illetékes pénzügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervnek és a területileg illetékes Adómegállapító Hivatalnak, valamint polgári jogi társaság esetén a Pénzügyminisztérium Ellenőrzési Főigazgatóság - a társaság telephelye szerint illetékes - igazgatóságának;

b) a telephely szerint Illetékes társadalombiztosítási szervnek;

c) a dohányárusításra vagy a szeszesital értékesítésre jogosító magánkereskedői igazolvány kiadása esetén az illetékes vám- és pénzügyőri szakasznak, könyv-, valamint használtkönyv-kereskedésre jogosító magánkereskedői igazolvány kiadása esetén a Művelődési Minisztérium Kiadói Főigazgatóságának;

d) a telephely szerint Illetékes közegészségügyi Járványügyi, illetve állategészségügyi hatóságnak, ha a magánkereskedői igazolvány kiadásához ezeknek a szerveknek az igazolása szükséges;

e) a KISOSZ-nak."

6. §

(1) A Vhr. 7. §-ának számozása 7. § (1) bekezdésre változik, egyidejűleg az (1) bekezdés e) és h) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A magánkereskedői igazolványra határozat alapján utólagosan csak a következő adatok vezethetők:)

"e) a telephely, illetőleg az üzlet elnevezésének megváltoztatása,"

"h) az italmérés, italárusítás, illetve dohányárusítás jogosultsága, a szeszesital árusításának, kimérésének megtiltása."

(2) A Vhr. 7. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az (1) bekezdésben foglaltakról hozott határozat egy példányát az 5. § (1) bekezdésébei meghatározott szerveknek is meg kell küldeni."

7. §

A Vhr. 8. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A magánkereskedő a szakigazgatási szerv előzetes engedélye alapján kereskedését esetenként legfeljebb hat hónapra szüneteltetheti. Állampolgári kötelezettség teljesítése (katonai szolgálat stb.) gyermekgondozási segély, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele, továbbá tartó: betegség esetén a kereskedés bejelentés alapjár szüneteltethető és annak időtartama a hat hónapot is meghaladhatja."

8. §

A Vhr. a következő 11/A. §-sal egészül ki:

"11/A. § (1) Az 1500 fő lélekszámot meg nem haladó községekben a magánkereskedői tevékenység a kisipari tevékenységgel együttesen is gyakorolható.

(2) A szakigazgatási szerv az általa kijelölt -megfelelően el nem látott - területeken a magánkereskedői tevékenység és a kisipari tevékenység együttes gyakorlását engedélyezheti."

9. §

(1) A Vhr. 12. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vendéglőt, kávéházat, kifőzdét, panziót, kempinget üzemeltető magánkereskedő kilenc, egyéb magánkereskedő öt alkalmazottat, valamint segítő családtagot, illetve három szakmunkástanulót foglalkoztathat. Segítő családtagként csak a magánkereskedő közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont], valamint a magánkereskedő élettársa foglalkoztatható. Az alkalmazottak és a segítő családtagok együttes létszáma a tizenkét főt nem haladhatja meg. A munkaviszony, vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszony mellett működő magánkereskedő - a Tvr. 13. §-ának (2) bekezdésében foglaltak kivételével -, továbbá a melléktermék és hulladékgyűjtő magánkereskedő kizárólag segítő családtagot foglalkoztathat."

(2) A Vhr. 12. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az (1) bekezdésben meghatározott létszám szempontjából alkalmazottként nem kell figyelembe venni azt, aki az általános jövedelemadóról szóló jogszabály rendelkezése szerint nem számít alkalmazottnak, az alkalmazottként foglalkoztatott közeli hozzátartozót, a szakmunkástanulót, a kiközvetített zenészt, továbbá azt, aki

- legalább hat hónap időtartamú igazolt betegség,

- ideiglenes rokkantsági nyugdíj,

- katonai szolgálat, - szülési szabadság,

- gyermekgondozási szabadság vagy

- fizetésnélküli szabadság miatt nem végez munkát."

10. §

A Vhr. a következő 12/A. §-sal egészül ki:

"12/A. § (1) A magánkereskedői tevékenység személyes gyakorlása az is, ha a magánkereskedő állampolgári kötelezettsége teljesítésének, vagy betegségének tartama alatt segítő családtagja, illetve alkalmazottja végez munkát, feltéve, hogy a segítő családtag, illetve az alkalmazott a rendelet 2. §-ának (1) bekezdésében a szakmára előírt képesítési feltételeknek a saját képesítése (szakmába vágó gyakorlata, szakmai ismerete) folytán megfelel.

(2) A magánkereskedő az (1) bekezdésben meghatározott körülményeket köteles a szakigazgatási szervnek a foglalkoztatás megkezdése előtt bejelenteni."

11. §

(1) A Vhr. 13. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A magánkereskedőnek a szakigazgatási szervhez a foglalkoztatás megkezdése előtt be kell jelentenie, ha a magánkereskedés gyakorlásában segítő családtagot vagy alkalmazottat kíván foglalkoztatni. A bejelentésben meg kell jelölni, hogy a családtag közreműködése rendszeres vagy alkalomszerű. Rendszeres a közreműködés, ha a családtag az üzlet munkájában naponta legalább négy órát részt vesz."

(2) A Vhr. 13. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A szakigazgatási szerv a magánkereskedő alkalmazottjának munkaviszonyára, illetve közreműködő családtagjának foglalkoztatására vonatkozó bejelentést csak akkor veheti tudomásul, ha)

"b) a családtag vagy az alkalmazott a jogszabályban előírt egyéb alkalmazási feltételeknek megfelel és a Tvr. 4. § (1) bekezdés a)-d) pontjában meghatározott kizáró okok nem állnak fenn."

12. §

A Vhr. 16. §-ának (2) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

(A magánkereskedői igazolványban telephelyként a magánkereskedő állandó bejelentett lakását kell feltüntetni, ha)

"c) az a melléktermék- és hulladékgyűjtő szakma gyakorlására jogosít."

13. §

A Vhr. 17. §-a (1) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Országos vásáron, heti vásáron, heti piacon, búcsúvásáron, alkalmi ünnepi vásáron, autóvásáron az a magánkereskedő, illetve mutatványos árusíthat, akinek igazolványa a rendelet 4. számú mellékletében felsorolt szakmák valamelyikére szól és)

"c) idényjelleggel kifőző tevékenységet folytat. Az idényjelleggel kifőző tevékenységet folytató magánkereskedők vásáron kizárólag az idényen kívül árusíthatnak."

14. §

A Vhr. a következő 18/A. és 18/B. §-sal egészül ki:

"18/A. § (1) A mutatványos az üzletkörébe tartozó mutatványos eszközzel rendszeresen és keresetszerűen szórakoztató tevékenységet folytat.

(2) A mutatványos a tevékenységét - a magánkereskedői igazolvány birtokában is - csak akkor gyakorolhatja, ha a KISOSZ igazolásával (a továbbiakban: műszaki igazolás) tanúsítja, hogy a mutatványos eszköze a műszaki és biztonsági követelményeknek megfelel.

(3) A mutatványosnak az eszközét

a) üzembe helyezés előtt,

b) háromévenként,

c) a KISOSZ felhívására,

d) az eszközök átalakításakor műszaki és biztonsági vizsgáztatás céljából a KISOSZ-nak be kell mutatnia.

(4) A mutatványos a magánkereskedői igazolványát és a műszaki igazolást a tevékenység gyakorlásának helyén köteles tartani. A mutatványos a tevékenységét egy időben csak egy helyen folytathatja.

18/B. § (1) A melléktermék és hulladékgyűjtő magánkereskedő kizárólag a magánkereskedői igazolványában meghatározott terméket (hulladékot) gyűjthet, illetve vásárolhat.

(2) A melléktermék- és hulladékgyűjtő tevékenységre jogosító magánkereskedői igazolvány kiadásának feltétele, hogy az abban feltüntetett termék forgalmazására jogosult szervezet igazolja, hogy a kérelmezővel - amennyiben a magánkereskedői igazolványa kiadásáról szóló határozatot bemutatja - szerződést köt a termékek (hulladékok) megvásárlására. Ha a szerződést a magánkereskedői igazolvány kiadásáról szóló határozat kézbesítésétől számított 30 napon belül a kérelmező nem mutatja be, a határozat érvényét veszti. Ezt a kérelmezővel a határozatban kell közölni. A szerződés bemutatása nélkül a magánkereskedői igazolványt a kérelmezőnek kiadni nem szabad."

15. §

(1) A Vhr. 24. §-ának (3) bekezdése a következőkkel egészül ki:

"A Használt cikkek keretében muzeális, illetve műtárgyak nem értékesíthetők. A melléktermék és hulladékgyűjtő magánkereskedő a felvásárolt terméket csak a 18/B. § (2) bekezdésében meghatározott szervezetnek adhatja el."

(2) A Vhr. 24. §-a a kővetkező új (4) bekezdéssel egészül ki, egyidejűleg a jelenlegi (4) és (5) bekezdés számozása (5) és (6) bekezdésre változik.

"(4) A szakigazgatási szerv - a KISOSZ véleményének meghallgatásával - a magánkereskedői igazolványban a magánkereskedői szakma üzletkörébe tartozó termékek körén belül egyes áruk értékesítését előírhatja, továbbá - kérelemre a 3. § (2) bekezdésének c) pontjában előírt hatósági igazolást, valamint a külön jogszabályban előírt feltételeket is figyelembe véve - engedélyezheti az üzletkörbe nem tartozó termékek értékesítését is."

16. §

A Vhr. 25. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vendéglátó magánkereskedő az üzletköréhez tartozó árut a kiskereskedelemben is beszerezheti. A kiskereskedelemben be nem szerezhető áruk körét a belkereskedelmi miniszter határozza meg és teszi közzé."

17. §

A Vhr. a következő 27/A. §-sal egészül ki:

"27/A § A melléktermék és hulladékgyűjtő magánkereskedővel kötött szerződés megszűnését a termék forgalmazására jogosult szervezet nyolc napon belül köteles a magánkereskedői igazolványt kiállító szakigazgatási szervnek bejelenteni."

18. §

A Vhr. 28. §-a a következőkkel egészül ki:

(A szakigazgatási szerv visszavonhatja a magánkereskedői igazolványt, ha a magánkereskedő:)

"- orgazdaság,

- bizonylati fegyelem megsértése,

- élelmiszer minőségének megrontása,

- pénzügyi (1968. évi I. tv. 112. §)"

(szabálysértés miatt két éven belül három büntetést kapott).

19. §

A Vhr. a következő 32/A. §-sal egészül ki:

"32/A. § A használtcikkek forgalmazására jogosult magánkereskedő üzletét (raktárát) az országos, illetve megyei múzeum igazgatója (főigazgatója) által feljogosított muzeológusok, a használtkönyv-kereskedő üzletét (raktárát) az Országos Széchenyi Könyvtár, illetve a megyei könyvtár igazgatója (főigazgatója) által feljogosított könyvtárosok - e jogosultságuk igazolása mellett - esetenként megtekinthetik."

20. §

A Vhr. 1., 2., 3. és 4. számú mellékletei a rendelet mellékletei szerint módosulnak.

21. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a Vhr. 2. §-ának (2) bekezdése, 11. §-ának (2) bekezdése és 31. §-ának b), e) és g) pontja, valamint a mutatványos tevékenységről szóló 11/1970. (VIII. 28.) BkM, és a gyűjtőkereskedésről szóló 15/1978. (VIII. 2.) BkM rendelet, továbbá az azt módosító 12/1983. (XII. 1.) BkM rendelet, valamint a 14/1983. (XII. 28.) BkM sz. rendelet 4. §-a hatályát veszti.

(2) A már működő üzlet elnevezését a magánkereskedő e rendelet hatályba lépését követő hatvan napon belül köteles a magánkereskedői igazolványt kiállító szakigazgatási szervnek bejelenteni.

(3) Ez a rendelet a hatálybalépést megelőzően kiadott magánkereskedői igazolványok érvényességét nem érinti.

Dr. Juhár Zoltán s. k.,

belkereskedelmi miniszter

1. számú melléklet a 11/1986. (X. 11.) BkM rendelethez

A Vhr. 1. számú melléklete a következőkkel egészül ki:

(A kereskedés gyakorlására az I. fokú hatóság magánkereskedői igazolványt a következő szakmákban és elnevezésekkel adhat ki:)

Élelmiszer szakmai csoport

"Méhészeti termékek kereskedés"

Vas, műszaki, üveg szakmai csoport

"Gazdabolt"

Kultúrcikk szakmai csoport

"Könyvkereskedés"

"Használtkönyv-kereskedés"

"Nyomtatvány kereskedés"

Éttermek, bisztrók, étkezdék szakmai csoport

"Ételbár"

"Söröző"

Eszpresszó, kávémérés szakmai csoport

"Cukrászda (süteménybolt)"

"Fagylaltozó"

Szolgáltatás

"Háziállatok megőrzése"

Kölcsönzés

"- sportpálya kölcsönzés"

"- rendezvényekhez sátor, felszerelés és egyéb eszközök kölcsönzése"

2. számú melléklet a 11/1986. (X. 11.) BkM rendelethez

A Vhr. 2. számú mellékletében a MAGÁNKERESKEDŐI IGAZOLVÁNY adatai a következőkkel egészülnek ki:

3. számú melléklet a 11/1986. (X. 11.) BkM rendelethez

(A szakképesítéshez, vagy szakmába vágó gyakorlathoz kötött magánkereskedői szakmák jegyzéke:)

1. A Vhr. 3. számú mellékletének "A" pontja a következőkkel egészül ki:

"Háztartási vegyiáru kereskedés

Járműalkatrész kereskedés

Műszaki kereskedés

Villamossági és híradástechnikai kereskedés

Fotó-optikai cikk kereskedés

Könyvkereskedés

Használtkönyv-kereskedés

Söröző

Cukrászda (süteménybolt)".

2. A Vhr. 3. számú mellékletének "B" pontja helyébe a következők lépnek:

"B

Fűszer- és csemegekereskedés

Vegyeskereskedés (élelmiszer jelleggel)

Vegyeskereskedés (iparcikk jelleggel)

Tej-, tejtermék kereskedés

Vágottbaromfi- és tojáskereskedés

Hal- és lőttvad kereskedés

Divatáru kereskedés

Felsőruházati kereskedés

Gyermekruházati kereskedés

Szőrmeruházati kereskedés

Háztartási vegyesáru kereskedés

Festék- és háztartási áru kereskedés

Illatszerkereskedés

Fodrászati cikk kereskedés

Vasáru kereskedés

Finomacéláru kereskedés

Lakásfelszerelési cikk kereskedés

Barkácskereskedés

Vas-, műszaki-, üvegáru kereskedés

Pincegazdasági és felszerelési cikkek kereskedés

Gazdabolt

Népművészeti cikk kereskedés

Bélyegkereskedés

Hangszerkereskedés

Bútorkereskedés

Díszállat- és díszhal kereskedés

Tüzelőanyag kereskedés

Tüzelőolaj kereskedés

Építőanyag kereskedés

Épületfa kereskedés

Kifőzés

Pecsenyesütés, grill-, halsütés

Ételbár

Tejivó

Eszpresszó

Fagylaltozó

Falatozó (büfé)

Kocsma

Panzió

Mutatványos".

4. számú melléklet a 11/1986. (X. 11.) BkM rendelethez

(A magánkereskedői igazolványt vásári árusításra jogosító záradékkal a szakigazgatási szerv a következő szakmákban láthatja el:)

A Vhr. 4. számú melléklete a következőkkel egészül ki:

"Vas, műszaki, üvegáru kereskedés

Méhészeti termék kereskedés

Használtbútor kereskedés

Falatozó (büfé)

Fagylaltozó".

Tartalomjegyzék