Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

14/1986. (XII. 10.) EüM-PM együttes rendelet

a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet módosításáról

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 6. §-ának (3) bekezdésében foglalt, és a Rehabilitációs Alapról szóló 59/1986. (XII. 10.) MT rendelet 2. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, a Szakszervezetek Országos Tanácsával és a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben, az érdekelt ágazati miniszterek (országos hatáskörű szervek vezetői) véleményének kikérésével - a következőket rendeljük:

1. §

A megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló 12/1985. (XII. 28.) EüM-PM együttes rendelettel módosított 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet (a továbbiakban R.) 14. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az átlagkereset összegét a keresetkiegészítés szempontjából növelni kell:

a) a baleseti járadék

b) a polgári jog szabályai szerint megállapított és rendszeresen folyósított kártérítés összegével".

2. §

Az R. 27. §-a és az előtte szereplő cím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A munkáltatók rehabilitációs célú pénzügyi hozzájárulása és támogatása.

27. § (1) A vállalati jövedelemszabályozásról szóló módosított 40/1984. (XI. 5.) MT rendelet 1. §-ának (1) bekezdésében meghatározott vállalat; a módosított 50/1981. (X. 27.) MT rendelet hatálya alá tartozó kisszövetkezet és kijelölt fogyasztási szolgáltató kisvállalat; az agrár- és élelmiszertermelő ágazatok jövedelemszabályozásáról szóló módosított 45/1984. (XI. 6.) MT rendelet 1. § (1) bekezdésében meghatározott mezőgazdasági nagyüzem; a módosított 42/1984. (XI. 5.) MT rendelet hatálya alá tartozó közszolgáltató vállalat; az állami költségvetési szervek gazdálkodásáról szóló 19/1980. (X. 27.) PM rendelet 3. § (3) bekezdése b) pontjának hatálya alá tartozó, eredményérdekeltségi rendszerben gazdálkodó költségvetési szerv; valamint a tanácsi költségvetési üzemekről szóló 106/1984. (P. K. 18.) PM-ÉVM együttes utasítás hatálya alá tartozó költségvetési üzem (továbbiakban együtt: gazdálkodó szervezet) rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulást köteles fizetni, amennyiben

a) nem foglalkoztat a 28. §-ban meghatározott megváltozott munkaképességű dolgozót, illetve

b) a foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámhoz viszonyított aránya nem éri el a (2) bekezdésben meghatározott kötelező foglalkoztatási szintet.

(2) A kötelező foglalkoztatási szint 1987. évben a tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszám 3 százaléka.

(3) A rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulást a kötelező foglalkoztatási szint alapján számított foglalkoztatandó létszám és az adott vállalatnál ténylegesen foglalkoztatott megváltozott munkaképességű dolgozók tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámának különbsége után kell fizetni. A hozzájárulás éves mértéke az ily módon számított létszámkülönbség és a (4) bekezdésben meghatározott fejkvóta szorzata.

(4) Az 1987. évben a rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulás kiszámításának alapjául szolgáló fejkvóta összege 2500 forint/év.

(5) Nem kell rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulást fizetni, ha az összes foglalkoztatottak száma a harminc főt nem haladja meg."

3. §

Az R. a következő 27/A. §-sal egészül ki:

"27/A. § (1) A 27. § (1) bekezdésében meghatározott gazdálkodó szervezetet a 28. §-ban meghatározott megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatása esetén - igénylés alapján - dotáció illeti meg.

(2) A dotáció mértéke a megváltozott munkaképességű dolgozó részére a tárgyévben elszámolt munkabér, illetve átlagmunkadíj 35 százaléka.

(3) A közszolgáltató vállalatok jövedelemszabályozási rendjéről szóló, a 47/1985. (X. 31.) MT rendelettel módosított 42/1984. (XI. 5.) MT rendelet hatálya alá tartozó vállalatok körében a dotáció mértéke a megváltozott munkaképességű dolgozók részére a tárgyévben elszámolt munkabér, illetve átlagmunkadíj 45 százaléka.

(4) A célszervezeteket a pénzügyminiszter jelöli ki; a részükre járó dotáció mértékét, elszámolásának módját külön határozza meg."

4. §

Az R. 28. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"28. § (1) A rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulás és dotáció szempontjából megváltozott munkaképességű dolgozónak kell tekinteni azt, aki:

a) egészségi állapotának romlásából eredően eredeti munkakörében rehabilitációs intézkedés nélkül, teljes értékű munka végzésére tartósan alkalmatlanná vált. A dolgozó megváltozott munkaképességének orvosi szakvéleményezését a 4/1981. (III. 31.) EüM rendeletben meghatározott, a munkaköri alkalmasság orvosi vizsgálatára és véleményezésére illetékes egészségügyi szerv végzi;

b) üzemi baleset (foglalkozási betegség) következtében munkaképesség-változás miatt baleseti járadékban vagy baleseti nyugdíjban részesül és eredeti munkakörében munkáltatójánál rehabilitációs intézkedés nélkül teljes értékű munka végzésére tartósan alkalmatlanná vált;

c) gümőkóros betegsége miatt a munkahelyén jogszabályi tilalom folytán nem foglalkoztatható.

(2) A dotáció szempontjából 1987. január 1-je előtt megváltozott munkaképességűeknek minősített személyek felülvizsgálatát a melléklet szerint kell elvégezni.

(3) Nincs szükség az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott eljárásra annál, aki:

a) vak, illetve gyengénlátó és azt a Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége által adott igazolvány vagy a személyi járadék folyósítására kiadott igazolás tanúsítja, illetve szemész szakorvos által kiadott bizonyítvány szerint a látásfogyatékossága 67%-os vagy azt meghaladja;

b) értelmi fogyatékos, tanulmányait a fogyatékos gyermekeket nevelő-oktató iskolában végezte és fogyatékosságát elmeszakorvosi vélemény igazolja;

c) siket vagy súlyosan nagyothalló, halláskárosodása audiológiai szakvélemény szerint a 60 dB (decibel) hallásküszöb értékét eléri vagy meghaladja;

d) mozgásszervi fogyatékos, amelynek következtében mozgásában súlyosan korlátozott és a mozgásszervi elváltozás segédeszközzel sem korrigálható olyan mértékben, hogy kereső foglalkozásában teljes értékű munka végzésére képes legyen.

(4) Nem terjed ki a dotáció a rokkant és öregségi nyugdíjas munkavállalóra."

5. §

Az R. 29. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"29. § (1) A rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulást a munkáltatónak a tárgyévi érdekeltségi alapja (kisszövetkezeteknek és a kijelölt fogyasztási szolgáltató kisvállalatoknak a rendelkezési alapja) terhére kell elszámolni, a rehabilitációs foglalkoztatás elősegítése érdekében a Rehabilitációs Alapból kapott támogatást, valamint a 27/A. § alapján kapott dotációt a munkáltatónak a tárgyévi érdekeltségi alapja (kisszövetkezeteknek és a kijelölt fogyasztási szolgáltató vállalatoknak a rendelkezési alapja) javára kell elszámolni.

(2) A rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulást a PM Ellenőrzési Főigazgatóság adóelszámolási irodája által vezetett "232-90 605-6287 Vállalatok és szövetkezetek Rehabilitációs hozzájárulás beszedési számla Bp.", valamint a "232-90 605-6294 Mg. Nagyüzemek Rehabilitációs hozzájárulás beszedési számla Bp." javára kell befizetni a (3)-(4) bekezdésben foglaltak szerint. Az adóelszámolási iroda a befolyt összeget a negyedéves befizetéseket követően a Rehabilitációs Alap javára utalja át.

(3) A rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulásra negyedévenként, a tárgynegyedévet követő hó 20-ig előleget kell fizetni. Az előleg összege a tárgyévet megelőző év tényleges kötelezettségének egynegyed része. A negyedik negyedévi kötelezettséget az előlegek és a tényleges éves kötelezettség rendezésekor a tárgyévet követő év február 20-ig kell befizetni. A tényleges éves kötelezettséget a tárgyévi eredményelszámolás keretében kell elszámolni.

(4) 1987. évben az előlegfizetés alapjául az előző évi tényleges kötelezettség helyett az 1987. március 31-i tényleges adatok alapján számított éves kötelezettség összegét kell figyelembe venni. A pénzügyi rendezésnél és elszámolásnál a (3) bekezdésben foglaltak szerint kell eljárni."

6. §

Az R. 30. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"30. § A rehabilitációs foglalkoztatási hozzájárulás, illetve a támogatás bevallásánál és befizetésénél, valamint igénylésénél és kiutalásánál, egyéb eljárásánál, kezelésénél, ellenőrzésénél, a szabálytalanságoknál, a pénzügyi és gazdasági ellenőrzésre és az adóigazgatásra vonatkozó jogszabályok rendelkezései szerint kell eljárni."

7. §

Az R. e rendelet mellékletével egészül ki.

8. §

Ez a rendelet 1987. január 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg a 12/1985. (XII. 28.) EüM-PM együttes rendelet hatályát, valamint az R. egyes rendelkezéseinek értelmezéséről szóló 6001/1986. (Eü. K. 1.) EüM-PM elvi állásfoglalás 1. pont 3., 4., 5. sorában levő "üzemi baleset, illetőleg a foglalkozási betegség okozója által rendszeresen folyósított kártérítés" szövegrész érvényét veszti. Az R. 14. § (3) bekezdésében foglaltakat a folyamatban levő ügyekre is alkalmazni kell.

Melléklet a 14/1986. (XII. 10.) EüM-PM együttes rendelethez

"Melléklet a 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelethez

A dotáció szempontjából az 1987. január 1-je előtt megváltozott munkaképességűnek minősített személyek felülvizsgálata

1. Felül kell vizsgálni a munkáltatók nyilvántartásában a rendelet hatálybalépése napján rehabilitáltként, illetve a dotációhoz alapot adó, 40%-ban megváltozott munkaképességűként szereplő személyeket annak megállapítása érdekében, hogy esetükben a 8/1983. (VI. 29.) EüM-PM együttes rendelet 2. §-ának a), b), c) pontjában meghatározott feltételek fennállnak-e, tehát:

- egészségi állapotromlásból eredő munkaképesség-változásuk jelentős mértékű és tartósan fennáll;

- foglalkoztatásuk eredeti munkakörükben rehabilitációs intézkedés nélkül nem volt lehetséges.

Az említett két szempontra tekintettel minden felülvizsgált személy esetében meg kell állapítani, hogy a fenti értelmezés szerint megváltozott munkaképességű rehabilitált dolgozó-e.

A felülvizsgálatot egy munkaegészségügyi, egy munkavédelmi és egy társadalombiztosítási szakemberrel kiegészített munkahelyi, illetve helyi rehabilitációs bizottság végzi el. A felülvizsgálatot minden esetben a munkáltató rehabilitációs megbízottja kezdeményezi.

A bizottság üzemi orvos (üzemegészségügyi szakrendelés orvosa) tagjának feladata, hogy a dolgozó munkaképesség változását a fentieknek megfelelő kritériumok alapján minősítse, vagyis véleményt mondjon arról, hogy az adott esetben a munkaképesség-változás jelentős mértékű, tartósan fennáll, amely a dolgozó eredeti munkakörében való foglalkoztatását rehabilitációs intézkedés nélkül nem teszi lehetővé.

A kibővített rehabilitációs bizottság többi tagja minősíti mindazokat a vállalati (tanácsi) intézkedéseket, amelyeket a dolgozó munkaképesség változásának bekövetkezése után, foglalkozási rehabilitációja érdekében tettek.

Amennyiben a bizottság üzemi orvos tagja a munkaképesség-változását megállapította, és a bizottság többi tagja a vállalati (tanácsi) intézkedéseket foglalkoztatási rehabilitációs eljárásként elfogadta, a bizottság kialakítja a felülvizsgált személlyel kapcsolatos véleményét, amelyben nyilatkozik arról, hogy a dolgozó megváltozott munkaképességű rehabilitált személy.

Amennyiben a bizottság döntésével kapcsolatban kifogás merül fel, annak felülvizsgálatát a munkaköri alkalmasság II. fokú véleményezésére illetékes orvosi bizottságtól kell kérni. E bizottságot is ki kell egészíteni az I. fokú bizottság tekintetében megjelölt személyekkel. A felülvizsgálatot elsősorban a megváltozott munkaképességű, rehabilitált dolgozóval kapcsolatban rendelkezésre álló rehabilitációs felelősnél és az üzemi orvosi rendelőben fellelhető dokumentumok alapján kell elvégezni. A dolgozót csak kivételesen, indokolt esetben kell a bizottság elé rendelni.

Mentesek a felülvizsgálat alól az R. 28. §-ának (3) bekezdésében felsorolt személyek. A felülvizsgálat során az üzemi orvosnak nem kell újból minősíteni azon személyek munkaképesség változását, akiket az 1983. évi rehabilitációs rendelkezések hatálybalépése óta az Országos Orvosszakértői Intézet bizottsága(i) először vagy felülvizsgálat során ismételten véleményeztek és 50%-osnak vagy a felettinek minősítettek.

2. A felülvizsgálat végeredményeképpen - figyelembe véve a felülvizsgálat alól mentes személyeket is - 1987. március 31-ig véglegesíteni kell azt a jegyzéket, amely azokat a foglalkoztatott, megváltozott munkaképességű rehabilitált dolgozókat tartalmazza, akik figyelembe vehetők a rehabilitációs kötelezettség elszámolásánál és a dotáció igénylésénél.

3. Az R. hatálybalépése után felmerülő ügyekben az üzemegészségügyi szolgálatnak a fenti szabályok szerint kell megállapítani a munkaképesség megváltozását.

Tartalomjegyzék