Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

34/1986. (VIII. 26.) MT rendelet

a tanácsi művelődési intézmények létesítésének, illetőleg megszüntetésének általános szabályairól

A Minisztertanács a tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény (Tt.) végrehajtásáról rendelkező 11/1971. (III. 31.) Korm. rendelet (Vhr.) 78. §-a alapján a következőket rendeli:

1. §

(1) A tanácsok a mellékletben meghatározott művelődési intézményeket és intézményen belüli szervezeti formákat (a továbbiakban együtt: intézmény) létesíthetik, illetőleg szüntethetik meg.

(2) A tanács abban az esetben létesíthet művelődési intézményt, ha a létesítés és a működés feltételeit biztosítja.

2. §

(1) A helyi tanács

a) nevelési intézmény (óvoda), továbbá

b) alapfokú nevelési-oktatási intézmény, valamint

c) alapfokú művészetoktatási intézmény (zeneiskola)

létesítése előtt köteles kikérni a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: fővárosi, megyei művelődési szakigazgatási szerv) véleményét. Társközségben működő tagóvoda, tagiskola létesítése, illetőleg megszüntetése előtt az előljáróság véleményét is be kell szerezni.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott intézmény és intézményen belül létesíthető szervezeti formák (a továbbiakban: szervezeti formák), továbbá az (1) bekezdés b)-c) pontjában megjelölt intézmény és a melléklet I. 4. c)-d) pontjában meghatározott szervezeti formák, valamint a közművelődési könyvtár megszüntetéséhez a fővárosi, megyei művelődési szakigazgatási szerv előzetes hozzájárulása szükséges.

(3) Az alapfokú nevelési-oktatási intézményen belül létesíthető, a melléklet I. 4. b) pontjában meghatározott szervezeti formák az érdekelt nevelési-oktatási intézmény nevelőtestületének egyetértésével létesíthetők, illetőleg szüntethetők meg.

3. §

(1) Központi műhely létesítése, illetőleg megszüntetése előtt a műhely szolgáltató tevékenységében érdekelt óvodák, alap- és középfokú nevelési-oktatási intézmények véleményét ki kell kérni.

(2) Általános művelődési központ létesítéséhez, illetőleg megszüntetéséhez a fővárosi, megyei művelődési szakigazgatási szerv előzetes hozzájárulása és a tervezett intézkedéssel érintett intézmények véleményének kikérése szükséges.

4. §

(1) A városi, a városi jogú nagyközségi, a fővárosi kerületi és a megyei városi tanács beszédjavító intézet, továbbá nevelési tanácsadó létesítése, illetőleg megszüntetése előtt köteles kikérni a fővárosi, megyei művelődési szakigazgatási szerv véleményét.

(2) A fővárosi kerületi tanács a fővárosi pedagógiai intézet szakmai irányításával működő pedagógiai kabinetet a fővárosi művelődési szakigazgatási szerv előzetes hozzájárulásával létesíthet, illetőleg szüntethet meg.

5. §

A városi, a városi jogú nagyközségi és a megyei városi tanács hivatásos énekkart, zenekart, népitánc- és balettegyüttest a megyei művelődési szakigazgatási szerv előzetes hozzájárulásával létesíthet, illetőleg szüntethet meg.

6. §

A megyei városi tanács színházat, önálló szabadtéri színpadot a Művelődési Minisztérium előzetes hozzájárulásával létesíthet, illetőleg szüntethet meg.

7. §

(1) A fővárosi, megyei tanács

a) a melléklet III/A/12., 13. és 15. pontjában meghatározott intézményt a fenntartó egyetértésével,

b) fogyatékos tanulók nevelését, oktatását ellátó - a melléklet III/A/1-11. pontjában megjelölt - alapfokú nevelési-oktatási intézményt a Művelődési Minisztérium előzetes hozzájárulásával,

c) a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár központi könyvtárát, a megyei könyvtárat, a nemzetiségi báziskönyvtárat, továbbá a színházat és ezen belül operai vagy operett, balett, illetőleg bábtagozatot, önálló szabadtéri színpadot, hivatásos zenekart, énekkart, népitánc- és balettegyüttest a Művelődési Minisztérium előzetes hozzájárulásával

létesíthet, illetőleg szüntethet meg.

(2) A fővárosi tanácsnak a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár központi könyvtára hálózatához tartozó kerületi könyvtár létesítésére, illetőleg megszüntetésére vonatkozó döntése előtt a kerületi tanács végrehajtó bizottságának művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szerve véleményét is ki kell kérnie.

8. §

(1) A Művelődési Minisztérium előzetes hozzájárulása szükséges középfokú nevelési-oktatási intézmény létesítéséhez, illetőleg megszüntetéséhez, ideértve a szakmai oktatásban a szakirány megállapítását és megváltoztatását is.

(2) A Művelődési Minisztérium az (1) bekezdésben meghatározott hatáskörében a fővárosi, megyei művelődési szakigazgatási szerv véleményének az ismeretében, a szakoktatási intézmény (szakirány) tekintetében a képzés szakiránya szerint illetékes minisztériummal egyetértésben jár el.

9. §

(1) A helyi tanácsi fenntartásban levő középfokú nevelési-oktatási intézményen belül a melléklet II/A/3., 4., 6., 8., valamint a C/1., 2. pontjában meghatározott szervezeti formákról való döntés előtt - a tanulószobára vonatkozó döntés kivételével - a fővárosi, megyei művelődési szakigazgatási szerv véleményét is ki kell kérni. A gimnáziumon belül a speciális tantervű osztály létesítéséhez és megszüntetéséhez a nevelőtestület egyetértése is szükséges.

(2) Gimnáziumon belül nyelvi előkészítő csoport, osztály, valamint két tanítási nyelvű csoport osztály létesítéséhez, illetőleg megszüntetéséhez a Művelődési Minisztérium, a középfokú nevelési-oktatási intézményen belül élsportolók osztályának létesítéséhez és megszüntetéséhez az Állami Ifjúsági és Sporthivatal előzetes hozzájárulása szükséges.

(3) Szakközépiskolán és szakmunkásképző iskolán belül kihelyezett osztály létesítése, illetőleg megszüntetése előtt a fenntartó a kihelyezés helye szerint illetékes tanács végrehajtó bizottságának művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szervének véleményét is köteles kikérni.

(4) Gimnáziumon, illetőleg szakközépiskolán belül nemzetiségi tanítási nyelvű csoport, osztály vagy tagozat megszüntetéséhez a fővárosi, megyei művelődési szakigazgatási szerv előzetes hozzájárulása szükséges.

10. §

Nevelési-oktatási intézményben működő iskolai könyvtár megszüntetéséhez a fővárosi, megyei művelődési szakigazgatási szerv előzetes hozzájárulása szükséges.

11. §

Pedagógiai intézet és Budapesten pályaválasztási tanácsadó intézet, valamint gyermek- és ifjúságvédelmi intézmény létesítéséhez, illetőleg megszüntetéséhez a Művelődési Minisztérium előzetes hozzájárulása szükséges.

12. §

(1) Művelődési intézmény

a) működésének szüneteltetésére a rendeletnek az adott intézmény megszüntetésére,

b) tevékenységi körének az intézmény jellegét érintő megváltoztatására pedig a rendeletnek az intézmény létesítésére, illetőleg megszüntetésére vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) E rendeletnek a diákotthonra vonatkozó rendelkezéseit a kollégiummá nyilvánított intézmények tekintetében is alkalmazni kell.

(3) Múzeum, levéltár és művelődési otthon létesítésére, illetőleg megszüntetésére külön jogszabályok rendelkezései irányadók.

13. §

(1) Ez a rendelet 1986. szeptember 1-jén lép hatályba; egyidejűleg a tanácsi művelődési intézmények létesítésének, megszüntetésének és tevékenységi körük megváltoztatásának általános szabályairól szóló 35/1971. (XI. 3.) Korm. rendelet, valamint az ezt módosító, a tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény végrehajtására kiadott 11/1971. (III. 31.) Korm. rendelet módosításáról és egyes tanácsi hatáskörök rendelkezéséről szóló 50/1983. (XII. 28.) MT rendelet 42. §-a hatályát veszti.

(2) A művelődési otthonokról szóló 3/1979. (I. 20.) MT rendelet 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A művelődési otthon megszüntetéséhez a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottsága művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szervének előzetes hozzájárulása szükséges.

(2) A fővárosi megyei művelődési központ a Művelődési Minisztérium előzetes hozzájárulásával szüntethető meg."

Dr. Maróthy László s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese

Melléklet a 34/1986. (VIII. 26.) MT rendelethez

I.

A községi tanács által létesíthető, illetőleg megszüntethető intézmények:

Nevelési-oktatási intézmények

(1985. évi I. törvény 13. § (1) bekezdés, (2) bekezdés a)-b) és d) pont, valamint (3) bekezdés).

Nevelési intézmények

1. óvoda, ezen belül

- nemzetiségi óvodai csoport,

- fogyatékos gyermekek nevelését ellátó óvodai csoport,

2. nemzetiségi óvoda,

3. fogyatékos gyermekek nevelését ellátó óvoda.

Alapfokú nevelési-oktatási intézmények

4. általános iskola, ideértve az értelmi fogyatékos gyermekek nevelését-oktatását ellátó általános iskolát is, ezen belül

a) iskolai előkészítő csoport,

b) szakosított tantervű, valamint a tanulók differenciált fejlesztését szolgáló egyéb csoport, osztály,

c) nemzetiségi nyelven tanító (a továbbiakban: nemzetiségi tanítási nyelvű), nemzetiségi nyelven és magyarul tanító (a továbbiakban: két tanítási nyelvű nemzetiségi), valamint nemzetiségi nyelvet tantárgyként tanító (a továbbiakban: nemzetiségi nyelvet tanító) általános iskolai csoport, osztály, tagozat,

d) értelmi fogyatékos tanulók nevelését, oktatását ellátó csoport, osztály, tagozat,

e) napközi otthon (iskolaotthon, klubnapközi) tanulószoba,

f) dolgozók általános iskolai tagozata.

5. tagiskola,

6. nemzetiségi tanítási nyelvű általános iskola, két tanítási nyelvű nemzetiségi általános iskola, illetőleg nemzetiségi nyelvet tanító (a továbbiakban együtt: nemzetiségi) általános iskola,

7. dolgozók általános iskolája,

8. általános iskolai diákotthon, ideértve a nemzetiségi diákotthont is.

Szolgáltató intézmény

9. központi műhely.

Közművelődési intézmények

10. közművelődési könyvtár.

Többcélú művelődési intézmény

11. általános művelődési központ.

Alapfokú művészetoktatási intézmény

12. zeneiskola kihelyezett csoportja, osztálya, tagozata,

13. zeneiskola.

II.

A nagyközségi, a városi jogú nagyközségi, a városi, a fővárosi kerületi és a megyei városi tanács az I. pontban meghatározott intézményeken kívül a következő intézményeket létesítheti, illetőleg szüntetheti meg.

A) A városi jogú nagyközségi tanács, a városi és a megyei városi tanács:

Nevelési-oktatási intézmény

1. beszédjavító intézet,

2. nevelési tanácsadó.

Középfokú nevelési-oktatási intézmények

3. gimnázium, ezen belül

- speciális tantervű csoport, osztály,

- nemzetiségi tanítási nyelvű, két tanítási nyelvű nemzetiségi csoport, osztály, tagozat,

- nyelvi előkészítő csoport, osztály,

- kéttannyelvű csoport, osztály,

- élsportolóosztály,

- tanulószoba,

- dolgozók gimnáziumi tagozata,

4. nemzetiségi tanítási nyelvű, két tanítási nyelvű nemzetiségi gimnázium, ezen belül

- tanulószoba,

5. dolgozók gimnáziuma,

6. szakközépiskola, ezen belül

- kihelyezett osztály,

- nemzetiségi csoport, osztály,

- élsportolóosztály,

- tanulószoba,

- dolgozók szakközépiskolai tagozata,

7. dolgozók szakközépiskolája,

8. szakmunkásképző iskola, ezen belül

- kihelyezett csoport, osztály,

- élsportolóosztály,

9. egészségügyi szakiskola,

10. gépíró és gyorsíró szakiskola,

11. speciális szakiskola.

Művészeti intézmény

1. alkotóház,

2. hivatásos énekkar, zenekar, népitánc- és balettegyüttes.

B) A nagyközségi tanács:

1. az A) pont alatti nevelési-oktatási intézmények közül a 3-11. sorszám alatti intézmény,

2. alkotóház.

C) A fővárosi kerületi tanács:

1. gimnázium, ezen belül

- speciális tantervű csoport, osztály,

- nemzetiségi tanítási nyelvű, két tanítási nyelvű nemzetiségi csoport, osztály, tagozat,

- nyelvi előkészítő csoport, osztály,

- kéttannyelvű csoport, osztály,

- sportosztály,

- tanulószoba,

- dolgozók gimnáziumi tagozata.

2. nemzetiségi tanítási nyelvű, két tanítási nyelvű nemzetiségi gimnázium, ezen belül

- tanulószoba,

3. dolgozók gimnáziuma,

4. beszédjavító intézet,

5. nevelési tanácsadó, fi. pedagógiai kabinet,

7. alkotóház,

8. hivatásos énekkar, zenekar, népitánc- és balettegyüttes.

D) A megyei városi tanács:

1. a pedagógiai kabinet kivételével az A)-C) pontban meghatározott intézmény,

2. színház,

3. önálló szabadtéri színpad.

III.

A) A fővárosi, megyei tanács a következő intézményeket, létesítheti, illetőleg szüntetheti meg:

Nevelési-oktatási intézmény

Alapfokú nevelési-oktatási intézmények

1. általános iskola és diákotthon enyhén értelmi fogyatékosok részére,

2. általános iskola és diákotthon középsúlyosan értelmi fogyatékosok részére,

3. általános iskola és diákotthon siketek részére,

4. általános iskola és diákotthon siketek és enyhén, illetőleg középsúlyosan értelmi fogyatékosok részére,

5. általános iskola és diákotthon nagyotthallók részére.

6. általános iskola és diákotthon nagyothallók és enyhén értelmi fogyatékosok részére,

7. általános iskola és diákotthon vakok, illetőleg vakok és enyhén vagy középsúlyosan értelmi fogyatékosok részére,

8. általános iskola és diákotthon gyengénlátók, illetőleg gyengénlátók és enyhén értelmi fogyatékosok részére,

9. általános iskola és diákotthon testi fogyatékosok részére,

10. általános iskola és diákotthon testi és enyhén, illetőleg középsúlyosan értelmi fogyatékosok részére,

11. általános iskola és diákotthon beszédfogyatékosok részére.

Középfokú nevelési-oktatási intézmények

12. két tanítási nyelvű gimnázium, ezen belül - nyelvi előkészítő csoport, osztály,

13. középfokú iskolai diákotthon, ideértve a nemzetiségi diákotthont is.

Egyéb nevelési-oktatási intézmény

14. pedagógiai intézet,

15. a pedagógusok továbbképzését szolgáló óvoda, alap- és középfokú nevelési-oktatási intézmény.

Gyermek- és ifjúságvédelmi intézmények

16. nevelőotthon,

17. gyermek- és ifjúságvédő intézet.

Közművelődési intézmények

18. megyei könyvtár, Budapesten a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár központi könyvtára, nemzetiségi alapkönyvtár.

Művészeti intézmények

19. színház,

20. önálló szabadtéri színpad,

21. hivatásos zenekar, énekkar, népitánc- és balettegyüttes,

22. alkotóház.

B) A Fővárosi Tanács létesítheti, illetőleg szüntetheti meg.

1. a II/A pontban meghatározott középfokú nevelési-oktatási intézmények közül a 6-11. pontban megjelölt intézményeket,

2. a Fővárosi Pályaválasztási Intézetet

C) A megyei tanács létesítheti, illetőleg szüntetheti meg a községi középfokú nevelési-oktatási intézményeket.

Tartalomjegyzék