Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

18/1991. (V. 30.) IKM rendelet

az iparban, az építőiparban és a belkereskedelemben alkalmazott, a munkavégzéssel összefüggő egyes költségtérítésekről

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 100. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, valamint az 1990. évi CII. törvénnyel módosított, a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1989. évi XLV. törvény 74. § (3) bekezdésére figyelemmel, az érdekelt miniszterekkel, a munkaügyi miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, az országos hatáskörű szervek vezetőivel és az érdekelt társadalmi szervezetekkel egyetértésben a következőket rendelem.

1. §

A rendelet hatálya a 42/1990. (IX. 15.) Korm. rendeletben meghatározott tevékenységet folytató munkáltatókra és a velük munkaviszonyban vagy munkavégzési kötelezettséggel járó szövetkezeti tagsági viszonyban, illetőleg munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló dolgozókra (a továbbiakban: dolgozó) terjed ki.

2. §

(1) Azokban a munkakörökben, ahol a termelés, szolgáltatás, kereskedelmi vagy irányítási munka tartalma indokolja, a saját személygépkocsi, motorkerékpár, tehergépkocsi (továbbiakban: saját gépkocsi) rendszeres hivatali célú használatáért, a dolgozó részére kilométerátalány állapítható meg.

(2) A kollektív szerződésben, munkaügyi szabályzatban, munkaszerződésben, munkamegállapodásban (továbbiakban együtt: kollektív szerződés) kell meghatározni:

a) a saját gépkocsi rendszeres használatát igénylő munkaköröket,

b) a munkakörre meghatározott kilométerátalány mértékét,

c) az idényjellegű munkaköröket.

(3) A kollektív szerződésben az egyes munkakörökre a kilométerátalány mértékét a gépkocsihasználat gyakoriságával és a rendszeresen megtett út távolságával arányosan kell meghatározni.

(4) A kilométerátalányból - a külön jogszabályban meghatározott térítési díj figyelembevételével - a dolgozó legfeljebb havi 2000 km-t számolhat el igazolás nélkül költségként.

(5) Az idényjellegű tevékenységgel foglalkoztatott dolgozó a kilométerátalányból - a külön jogszbályban meghatározott térítési díj figyelembevételével - évenként 24 000 km-t havonként egyenlőtlen mértékben is, elszámolhat igazolás nélkül költségként.

3. §

(1) A munkáltató a kollektív szerződésben meghatározott munkakörökben a dolgozót, aki a munkakörébe tartozó feladat elvégzéséhez saját tulajdonában álló - a munkavédelmi előírásoknak megfelelő állapotban levő - kéziszerszámot vagy segédeszközt (a továbbiakban: kéziszerszám) használ, szerszámhasználati költségátalányban részesítheti.

(2) A szerszámhasználati költségátalány csak annak a dolgozónak állapítható meg, akinek a munkáltató a munkavégzéshez szükséges valamely kéziszerszámot nem biztosít.

(3) A szerszámhasználati költségátalány mértéke évenként - ha a dolgozó szerszámhasználati költségátalányban részesül - a dolgozó tulajdonában levő szerszám beszerzési árának legfeljebb 20%-a.

(4) A szerszámhasználati költségátalányból a dolgozó legfeljebb havi 600 Ft-ot számolhat el igazolás nélkül költségként.

4. §

(1) Azokban a munkakörökben, amelyekben a kollektív szerződés munkaruha, formaruha (továbbiakban: munkaruha), valamint a kereskedelem és vendéglátás területén a munkavédelmi szabályzat védőöltözet használatát írja elő - és a tisztítás központilag nem megoldott -, a dolgozónak a munkaruhája és a védőöltözete tisztítása során felmerülő költségekre átalány fizethető.

(2) Az egyes munkakörökre érvényes költségátalány mértékét, munkaruha tisztításának gyakoriságát befolyásoló körülmény (munkahely, munkakör, munkakörülmények stb.) figyelembevételét a kollektív szerződésben, védőöltözet esetén a munkavédelmi szabályzatban kell meghatározni.

(3) A költségátalányból a dolgozó legfeljebb havi 800 Ft-ot számolhat el igazolás nélkül költségként.

5. §

(1) Kollektív szerződésben meghatározott munkahely(terület) (továbbiakban: üzlet) takarítása, tisztántartása során elhasznált tisztítószerekre költségátalány fizethető.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott átalány összegéből a dolgozó havonta 100 Ft-ot, vagy a takarított terület alapulvételével négyzetméterenként 5 Ft-ot számolhat el igazolás nélkül.

(3) Amennyiben az adott terület takarítását többen végzik, igazolás nélkül, költségként együttesen is csak a (2) bekezdésben meghatározott összeget vehetik figyelembe.

6. §

(1) Az üzleti textíliák tisztántartása során felmerülő költségekre átalány fizethető.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott átalány összegéből a dolgozó havonta 100 Ft-ot, vagy a mosott textília mennyiségének alapulvételével kilónként 50 Ft-ot számolhat el igazolás nélkül.

(3) Amennyiben a textília tisztítását többen végzik, igazolás nélkül költségként együttesen is csak a (2) bekezdésben meghatározott összeget vehetik figyelembe.

7. §

(1) A bolti kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletek működésével közvetlenül kapcsolatos - a mellékletben meghatározott - költségekre összevont üzleti költségátalány fizethető.

(2) Az (1) bekezdés szerinti üzleti költségátalányban a kollektív szerződés által meghatározott munkakörben foglalkoztatott - az üzlet közvetlen működési költségeit befolyásoló - dolgozó részesíthető.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott átalány összegéből a dolgozó legfeljebb havi 1000 Ft-ot számolhat el igazolás nélkül költségként.

(4) Amennyiben több - az üzlet működési költségeit befolyásoló - dolgozó részesül az (1) bekezdés szerinti átalányban, igazolás nélkül költségként személyenként legfeljebb havi 1000 Ft, együttesen legfeljebb havi 3000 Ft vehető figyelembe.

8. §

(1) A kollektív szerződés által meghatározott körben a lakóhelyétől távollevő munkahelyen foglalkoztatott dolgozó részére a munkában töltött napok után különélési pótlék fizethető.

(2) A jogosultság feltételeit, a munkában töltött időt, továbbá a különélési pótlék napi összegét a kollektív szerződésben kell szabályozni.

9. §

(1) A jogosultság elbírálásának és a pótlék elszámolásának egyszerűsítése céljából (pl. gyakori átirányítás, folytonos vagy idénymunkarend esetében) kollektív szerződés különélési pótlékátalány-rendszer alkalmazását írhatja elő.

(2) A különélési pótlékátalány havi mértékét - a pótlék kollektív szerződésben előírt napi összegének és a pótlékra jogosult dolgozó állandó lakóhelyétől távoli munkahelyen átlagosan ledolgozott munkanapjainak figyelembevételével - kell megállapítani.

(3) Szabadság és az öt munkanapot meghaladó keresőképtelenség idejére különélési pótlékátalány nem fizethető.

(4) Átalány alkalmazása esetén a különélési pótlékátalány összegéből a dolgozó legfeljebb a jogszabályban meghatározott étkezési költségtérítés (napidíj) összegéig - a (2) bekezdésben figyelembe vett munkanapok alapulvételével - számolhat el igazolás nélkül költséget.

10. §

(1) Ha a változó munkahelyre alkalmazott dolgozó a menetrend szerinti távolsági közlekedési eszközzel naponta - a munkarend megtartásával - lakóhelyéről munkahelyére bejárni nem tud és részére a munkáltató szállást nem biztosít, a kollektív szerződés előírásainak figyelembevételével szállásmegváltási átalány adható.

(2) A szállásmegváltási átalány havi összege az 1000 Ft-ot nem haladhatja meg.

11. §

(1) A szórakoztató zenei szolgáltatást végző dolgozó részére a tulajdonát képező hangszer karbantartása során felmerülő költségekre, a hangszer beszerzési ára 10%-ának megfelelő karbantartási költségátalány állapítható meg.

(2) A karbantartási költségátalányból a dolgozó legfeljebb havi 1200 Ft-ot számolhat el igazolás nélkül költségként.

12. §

(1) A szórakoztató zenei szolgáltatást és lemezbemutatót végző dolgozó részére költségátalány fizethető.

(2) A költségátalány összegéből fellépésenként a dolgozó tulajdonában levő

a) hangszer használatáért legfeljebb 100 Ft-ot, hanglemez használatáért legfeljebb 250 Ft-ot, erősítő, videó és más berendezés használatáért 500 Ft-ot,

b) ruha vagy jelmez használatáért legfeljebb a fellépési díjból 10%-ot

számolhat el igazolás nélkül költségként.

13. §

(1) Az e rendeletben szabályozott költségátalányok fizetése esetén a dolgozónak ugyanazon a jogcímen költség bizonylat (számla) ellenében nem téríthető.

(2) A 8. és 9. §-ban szabályozott költségátalány esetén a 23/1989. (III. 12.) MT rendeletben szabályozott étkezési költségátalány (napidíj) nem fizethető.

14. §

(1) Ez a rendelet 1991. június 1-jén lép hatályba.

(2) Ezzel egyidejűleg a belkereskedelemben alkalmazható költségtérítéses rendszerről szóló 13/1982. (VII. 7.) BkM rendelet, az azt módosító 5/1988. (VI. 5.) KeM rendelet, az iparban alkalmazható költségtérítéses rendszerről szóló 3/1989. (III. 25.) IpM rendelet, a munkavédelemről szóló 4/1986. (IV. 15.) BkM rendelet 8. §-a, a 4/1985. (IV. 20.) BkM és a 6/1988. (VI. 5.) KeM rendeletekkel módosított az egyes kereskedelmi egységek jövedelemérdekeltségű üzemeltetéséről szóló 57/1982. (X. 22.) MT rendelet végrehajtására kiadott 18/1982. (X. 22.) BkM rendelet 6. §-a, a 6/A. § d) és e) pontjai, továbbá a rendelet melléklete hatályát veszti.

Dr. Bod Péter Ákos s. k.,

ipari és kereskedelmi miniszter

Melléklet a 18/1991. (V. 30.) IKM rendelethez

A 7. § szerinti üzleti költségek

1. Egyéb anyagok és fogyóeszközök

- csomagolóanyag,

- dekorációs anyagok,

- 1000 Ft egyedi értéket meg nem haladó fogyóeszköz.

2. Anyag jellegű egyéb költségek

- nyomtatvány és irodaszerek, egyéb adminisztrációs anyagok,

- posta-, telefonköltségek,

- 1000 Ft értéket meg nem haladó szakipari, fenntartási, javítási, karbantartási munkák anyagköltségei (villany- és vízvezetékszerelési anyagok, gyakoribb alkatrészek, világítótestek, burkolóanyagok, berendezési tárgyak, festékanyagok, vastömegcikk stb.).

Tartalomjegyzék