10/1994. (I. 30.) Korm. rendelet

a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról szóló 29/1993. (II. 17.) Korm. rendelet, valamint a mozgáskorlátozott személyek közlekedési támogatásainak rendszeréről szóló 179/1993. (XII. 29.) Korm. rendelet módosításáról

1. §

A személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról szóló 29/1993. (II. 17.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Tr.) 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) E rendelet hatálya nem terjed ki a bentlakásos gyermekintézményekre, valamint a bíróság által javítóintézeti nevelésre utalt fiatalkorúakat ellátó intézményekre."

2. §

(1) A Tr. 2. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az ellátást igénybe vevő jogosult, a szülői felügyeleti joggal rendelkező törvényes képviselő, valamint a jogosult tartására, gondozására köteles és képes személy (a továbbiakban: kötelezett) az ellátásért - annak kezdetétől - térítési díjat (a továbbiakban: személyi térítési díj) fizet, amelyet a kötelezett jövedelmi viszonyai, valamint az intézményi térítési díj figyelembevételével kell megállapítani."

(2) A Tr. 2. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Legfeljebb a szolgáltatás önköltségét meg nem haladó mértékű térítés kérhető

a) a külön jogszabály szerint alapfeladatot meghaladó, az intézmény által szervezett programokért, szolgáltatásokért;

b) az intézményi jogviszonyban nem álló személyek által igénybe vett egyes intézményi szolgáltatásokért."

3. §

A Tr. 3. §-ának (7) bekezdése helyébe következő rendelkezés lép:

"(7) A (6) bekezdésben meghatározott intézmények intézményi térítési díját a fenntartó intézményenként, telephelyenként és épületenként is meghatározhatja."

4. §

A Tr. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: "5. § (1) Ha a személyi térítési díj az intézményi elhelyezést követő 30 napon belül nem állapítható meg, a térítési díj megállapítására jogosult térítésidíj-előleg fizetését kérheti.

(2) A személyi térítési díj megállapításakor intézkedni kell arról, hogy az (1) bekezdés szerinti előleg, illetve az előleg fizetésének időszakára jutó személyi térítési díj közötti különbözet kiegyenlítése megtörténjen.

(3) Ha az önkormányzat rendelete eltérően nem rendelkezik, a személyi térítési díjat

a) a gyermekek napközbeni ellátása keretében biztosított étkezésnél (a továbbiakban: gyermekétkeztetés), valamint az átmeneti elhelyezést nyújtó intézményeknél legfeljebb egy hónapi időtartamra előre;

b) az a) pont alá nem tartozó személyes gondoskodási formáknál havonta utólag

kell megfizetni.

(4) Ha a személyi térítési díjat előre kell megfizetni és az adott hónapra fizetendő térítési díj összege kevesebb lenne, mint a már befizetett összeg, az előre befizetett térítési díjat a következő fizetés alkalmával be kell számítani vagy az vissza kell fizetni. Amennyiben a fizetendő személyi térítési díj összege növekszik, a befizetett és a ténylegesen fizetendő összeg különbözetét visszamenőleg meg kell téríteni."

5. §

A Tr. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a személyi térítési díj felülvizsgálatára nem az intézmény vezetője jogosult, a felülvizsgálathoz szükséges iratokat az intézmény vezetője a felülvizsgálatot végző szerv részére megküldi."

6. §

A Tr. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § (1) A gyermekétkeztetésért fizetendő térítési díjra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni

a) családi napközi keretében;

b) bölcsődében, hetes bölcsődében;

c) óvodában, napköziotthonos óvodában;

d) általános iskolai napközi otthonban (nyári napközis otthonban, napközis táborban);

e) általános és középiskolai diákotthonban, kollégiumban;

f) fogyatékos gyermekek, tanulók nevelését, oktatását, ellátó intézményben;

g) általános iskolai menzai és externátusi ellátás, továbbá - ha külön jogszabály másképp nem rendelkezik -középfokú iskolai menzai és externátusi ellátás keretében nyújtott étkeztetésre.

(2) Iskolai étkeztetésben részesülhet az a tanuló is, aki a napközit nem veszi igénybe. Az étkezések közül az ebéd külön is igényelhető.

(3) Az Szt. 115/A. §-ának (4) bekezdésében szabályozott kedvezmény megállapításához a térítési díj fizetésére kötelezett nyilatkozatát be kell szerezni. A nyilatkozatnak tartalmaznia kell a fizetésre kötelezettel közös háztartásban élő vagy intézményben elhelyezett

a) 16 éven aluli;

b) 25 évesnél fiatalabb és oktatási intézmény nappali tagozatán tanuló, valamint

c) súlyos fogyatékos gyermekeinek számát.

(4) A (3) bekezdés szerinti gyermekek számában történt változást az intézmény vezetőjének a változást követő 15 napon belül be kell jelenteni.

(5) Az eltartott gyermekek számának megváltozása esetén az új térítési díjat a változást követő hónap első napjától kell megfizetni.

(6) Ha az ellátást betegség vagy más ok miatt a jogosult nem kívánja igénybe venni, a távolmaradást az intézmény vezetőjénél be kell jelenteni. Ha a házirend kedvezőbben nem rendelkezik, a bejelentést követő naptól a kötelezett a távolmaradás idejére mentesül a térítési díj fizetésének kötelezettsége alól."

7. §

A Tr. 9. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A 8. § (6) bekezdésében foglaltakat értelemszerűen kell alkalmazni az étkeztetés esetén is."

8. §

A Tr. 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"16. § (1) Az átmeneti és tartós bentlakásos intézményekbe történő beutalás esetén a beutaló határozathoz mellékelni kell a 32/1993. (II. 17.) Korm. rendelet 3. számú melléklete szerinti adatlapot.

(2) Ha a térítési díj megállapításához szükséges adatokat a beutaló szerv hiányosan vagy pontatlanul közli, valamint ha ezen adatokban a beutalás és az intézményi elhelyezés közötti időtartam alatt változás következett be, a térítési díj megállapítására jogosult az adatok kiegészítését, illetve pontosítását kérheti a beutaló települési önkormányzat jegyzőjétől.

(3) Az (1) bekezdés rendelkezéseit nem kell alkalmazni, ha az ellátásra jogosult életét, testi épségét veszélyeztető körülmény azonnali elhelyezést indokol. Ilyen esetben az (1) bekezdésben szereplő adatlapot az elhelyezéstől számított 30 napon belül kell az intézmény vezetőjének megküldeni.

(4) Nem kell a térítési díj megállapításához szükséges adatokat az adatlapon kitölteni akkor, ha az elhelyezést igénylő vagy más személy az elhelyezés iránti kérelemmel egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy szerződésben vállal kötelezettséget az intézményi térítési díj teljes összegének megfizetésére. E szabályokat értelemszerűen kell alkalmazni a térítési díjak felülvizsgálata során is."

9. §

A Tr. 17. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a § a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az (1) bekezdés szerinti készpénzvagyonnak a térítési díj fedezetéül lekötött részét csak akkor kell módosítani, ha a lekötött készpénzvagyon összege felhasználásra került, feltéve, hogy a jogosult további készpénzvagyonnal rendelkezik.

(4) A (2) bekezdés szerinti jelzálogjog értékét akkor kell módosítani, ha az intézményi elhelyezés időtartama a figyelembe vett évek számát meghaladja."

10. §

A Tr. 20. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az intézményi térítési díj nem haladhatja meg az (1) bekezdésben meghatározott szűkített önköltségnek a működő férőhelyekre és a tervezett nyitva tartási napokra jutó

a) 50%-át a gyermekek átmeneti otthonánál és a fogyatékosok gondozó házánál;

b) 75%-át a fogyatékosok ápoló-gondozó otthonánál;

c) 100%-át az idősek átmeneti elhelyezést nyújtó intézményénél, a rehabilitációs intézményeknél, valamint az a) és b) pontban nem szereplő ápolást-gondozást nyújtó intézményeknél."

11. §

A Tr. 24. §-ának utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az előtakarékosság címén befizetett összeget elkülönített betétkönyvben kell elhelyezni, és ki kell adni, ha a gondozott intézményi jogviszonya a sikeres rehabilitáció következtében megszűnik. Ha az intézményi jogviszony egyéb okból szűnik meg, az előtakarékosság címén befizetett összeget térítésidíj-hátralékként kell kezelni."

12. §

A Tr. 25. §-ának utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az egyszeri hozzájárulás összege az intézményi térítési díj ötvenszeresét, a személyi térítésidíj-pótlék az intézményi térítési díj kétszeresét nem haladhatja meg."

13. §

A Tr. 27. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"27. § (1) Ha a gondozott gondnokság alatt áll, gondnoka - amennyiben a gondozott megfelelő jövedelemmel vagy készpénzvagyonnal rendelkezik - köteles - legalább az Szt. 117/A. §-a szerinti, a zsebpénz összegével azonos összegű - készpénzt biztosítani a gondnokolt személyes szükségleteire.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseit értelemszerűen kell alkalmazni a személyes gondoskodásban részesülő állami gondoskodás alatt álló kiskorúak esetében is."

14. §

A Tr. 29. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A tartós bentlakásos intézményekben a térítési díjat az élelmezésre fordított költségekkel csökkenteni kell, ha a gondozott munkaköri vagy tanulmányi beosztása miatt az intézményi étkezést nem veszi igénybe."

15. §

A Tr. 31. §-ának (1)-(3) bekezdése helyébe a következő (1)-(4) bekezdés lép, egyidejűleg a (4) bekezdés számozása (5) bekezdésre módosul:

"(1) A térítési díjat a beköltözés napjától havonként - ha e rendelet másként nem rendelkezik - a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig kell befizetni az ellátást nyújtó intézmény elszámolási számlájára.

(2) Az intézmény vezetője ellenőrzi, hogy a megállapított térítési díj befizetése havonként megtörténik-e. A hátralékos nevét, lakcímét és a fennálló hátralékot negyedévenként, a tárgynegyedévet követő hónap 10. napjáig az intézmény vezetője nyilvántartásba veszi.

(3) Az intézmény vezetője a térítésidíj-hátralék befizetése érdekében a fizetésre kötelezett személyt írásban felhívja a térítésidíj-hátralék befizetésére.

(4) Ha a (3) bekezdés szerinti intézkedés nem vezetett eredményre, az intézmény vezetője a fenntartónál kezdeményezi a térítésidíj-hátraléknak közadók módjára történő behajtását, vagy a behajthatatlan követelés törlését."

16. §[1]

17. §

(1) Ez a rendelet 1994. február 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet 9. §-ának és 11. §-ának rendelkezései akkor is alkalmazhatók, ha a személyi térítési díjat a rendelet hatálybalépése előtt állapították meg.

(3)[2]

(4) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti

a) a Tr. 7. §-ának (3) bekezdése;

b) az orvosok, gyógyszerészek és egyéb egészségügyi képesítésű személyek fegyelmi felelősségéről szóló 17/1972. (IV. 29.) MT rendelet;

c) a kiskorúakról való állami gondoskodásról, valamint a szülő és a gyermek kapcsolattartásának szabályairól szóló 51/1986. (XI. 26.) MT rendelet 2. §-ának (2) bekezdése, valamint 3. §-a;

d) az élelmezési nyersanyagnormákról és a térítési díjakról szóló miniszteri rendeletek módosításáról rendelkező 24/1991. (II. 9.) Korm. rendelet 2. §-a;

e) az egészségügyi gyermekotthonokról szóló 122/1992. (VIII. 11.) Korm. rendelet;

f) az egyes nevelési-oktatási, egészségügyi gyermekintézményekben fizetendő élelmezési térítési díjakról szóló 1/1989. (I. 18.) SZEM-MM-PM együttes rendelet.

Dr. Boross Péter s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 164/1995. (XII. 27.) Korm. rendelet 21. § b) pontja. Hatálytalan 1996.01.01.

[2] Hatályon kívül helyezte a 164/1995. (XII. 27.) Korm. rendelet 21. § b) pontja. Hatálytalan 1996.01.01.

Rendezés: -
Rendezés: -
Kapcsolódó dokumentumok IKONJAI látszódjanak:
Felület kinézete:

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére