35/1994. (XII. 24.) PM-IKM együttes rendelet

a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szőlő 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet módosításáról

A vám- és pénzügyőrségről, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1966. évi 2. törvényerejű rendelet végrehajtásáról rendelkező 9/1966. (II. 5.) Korm. rendelet 18. §-ában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a következőket rendeljük el:

1. §

A vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló - többször módosított - 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámáru a vám megfizetése vagy biztosítása előtt - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - nem adható ki."

2. §

(1) Az R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Vámbiztosítékot vagy annak minősülő biztosítékot kell nyújtani:

a) a közvetlen felügyelet alatt nem tartott vámáruk után járó vám és vámmal együtt fizetendő adók, illetékek és díjak összegének erejéig, kivéve a (2) és (3) bekezdésben foglalt eseteket;

b) a behozatali előjegyzésben és a belföldi forgalom számára, valamint - a továbbiakban is ideértve - a vámkedvezményes (engedélyjegyes eljárásban) vámkezelt vámáru után, ha a vámértékként bevallott összeg a vám- és pénzügyőrség nyilvántartásában szereplő összehasonlító értéktől lefelé 25%-ot meghaladó mértékben eltér. A vámbiztosíték összege ebben az esetben a vámkezelés során kiszabott és megfizetendő, illetve az összehasonlító érték alapulvételével megállapított vám, vámmal együtt fizetendő adók, illetékek és díjak együttes összegének különbözete;

c) az áru szállítójának vagy birtokosának a jövedéki szabályozásról és ellenőrzésről, valamint a bérfőzési szeszadóról szóló 1993. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: jövedéki törvény) hatálya alá tartozó, kiviteli célból továbbított adózatlan termékekre a törvényben meghatározott, a belföldi forgalomba kerülés esetén az árut terhelő adók együttes összegéig."

(2) Az R. 6. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Kezességi nyilatkozat:

a) külkereskedelmi és nem külkereskedelmi áruforgalomban - a b) pont kivételével - csak pénzintézettől, illetőleg az országos parancsnokság általános engedélyével rendelkező személytől fogadható el. Az országos parancsnokság általános engedélyt annak adhat, aki üzletszerűen foglalkozik nemzetközi szállítmányozással, fuvarozással vagy vámközvetítéssel, ha vámtartozása nincs, és pénzintézet garanciát vállal a készfizető kezességvállalásból keletkező vámfizetési kötelezettség teljesítéséért;

b) utasforgalomban és ajándékforgalomban a vámhivatal kezességi nyilatkozatot olyan, az a) pontban nem említett jogi személytől is elfogadhat, amelynek vámtartozása nincs.

c) Az a) és b) pontban említett kezességi nyilatkozat telefax útján is adható."

(3) Az R. 6. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) Az (1) bekezdésben foglaltak alkalmazása esetén a vám összegét - a fogyasztói adóról és a fogyasztói árkiegészítésről szóló 1991. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: fogyasztási adó tv.), valamint a jövedéki törvény hatálya alá tartozó termékek kivételével - az átviteli rendeltetésű vámáru, valamint a nem külkereskedelmi áruforgalomban fizetendő vámbiztosíték szempontjából egységes 15%-os vámtétel alkalmazásával kell megállapítani."

(4) Az R. 6. §-ának (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(9) A készpénzben nyújtott vagy ilyen címen befizetett vámbiztosítékot:

a) a vámárunak a belföldi forgalom számára történő vámkezelése után, továbbá az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott különbözethez kapcsolódó vámbiztosítékot a vizsgálat befejezése után a keletkezett vám és adófizetési kötelezettség teljesítéseként kell elszámolni, illetve vissza kell fizetni, ha a vámbiztosíték indokoltsága - e jogszabály értelmében - megszűnt. A vámhatóság a vámbiztosíték indokoltságának megszűntét követő 30 napon belül kamatmentesen, míg 30 napon túl a 103. § (7) bekezdésében meghatározott mértékű kamattal növelten fizeti vissza a készpénzben nyújtott vagy ennek minősülő vagy ilyen címen befizetett vámbiztosítékot.

b) az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott biztosítékot - ha azt készpénzben nyújtották - a területileg illetékes megyei parancsnokság vámbevételi számlájára kell elhelyezni, és a kiviteli ellenőrzés elvégzésétől számított 30 napon belül azzal el kell számolni.

A biztosíték elszámolásához - visszaigényléséhez - vagy a kezességvállalással nyújtott biztosíték feloldásához be kell nyújtani:

1. a termék külföldre kiléptetését igazoló, magyar határvámhivatal kiléptető záradékával ellátott vámokmányt, és

2. az importőr ország vámhatósága, illetve a kiléptetést végző magyar határvámhivatal külföldi társvámhivatala, vagy más külföldi vámhatóság által záradékolt, a külföldre beléptetés tényét igazoló vámokmányt, a Magyarországon működő vámszabadterületre kiléptetés kivételével, vagy

3. a termék jövedéki üzembe történő visszaszállításáról és készletre vételéről szóló bizonylatot;

c) ab) pontban meghatározott határidőt követő ötödik napon - az elszámolás hiányában - a vámhivatal a vámbiztosítékot a fogyasztási adó és az általános forgalmi adó számlákra utalja, illetőleg intézkedik az esedékessé vált összeg beszedése iránt."

3. §

Az R. 7. §-a (5) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E jogszabály rendelkezéseinek alkalmazása szempontjából.)

"a) a külkereskedelmi áruforgalomban behozottnak azt a vámárut, külkereskedelmi áruforgalomban kivittnek azt az árut (vámárut) kell tekinteni, amely a - c)-d) pontokban foglallak kivételével - belföldi jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, szakcsoport vagy egyéni vállalkozó részére érkezik be, illetőleg ezek által kerül kivitelre, ideértve a képző-, ipar- és fotóművészek, valamint az általuk létrehozott alkotóközösségek részére érkező vagy az általuk kiküldött árukat, a természetes személyek által az Országos Találmányi Hivatalnál bejelentett, vagy szabadalmaztatott, külföldre bármilyen címen kivitt találmányt, továbbá a mezőgazdasági termelő által előállított ós külföldre értékesítés céljából kiszállított mezőgazdasági terméket is, amennyiben a vámáru behozatala, illetve az áru (vámáru) kivitele a külkereskedelmi tevékenysége keretében történt. A külföldi érdekeltség szerzéséhez nem pénzbeli hozzájárulásként (apport címén) történő árukivitel, valamint a külföldi részvétellel működő gazdasági társaság külföldi tagjának konvertibilis devizában szolgáltatott és a társaság devizaszámláján tartott pénzbeli hozzájárulása terhére történő árubehozatal külkereskedelmi áruforgalomnak minősül. A külföldi részvétellel működő gazdasági társaság külföldi tagjának a társaság vagyonához történő nem pénzbeli hozzájárulása, valamint a társaság részére mellékszolgáltatás teljesítése címén történő árubehozatalt a külkereskedelmi áruforgalom szabályai szerint kell vámkezelni, azonban a vámalap meghatározásánál a 94. §-ban foglaltakat kell alkalmazni."

4. §

Az R. 8. §-ának jelenlegi szövege (1) bekezdésre módosul, és a § egyidejűleg a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) E jogszabály alkalmazása szempontjából tranzit területen működő létesítménynek minősül továbbá a repülőtéren működő az az üzemanyagtöltő és szervizállomás, amely a külföldi lajstromjelű légijárművek részére díj fizetése ellenében üzemanyag és szervizszolgáltatást végez"

5. §

(1) Az R. 9. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A vámszabadterületen csak a vámszabadterületté nyilvánításról szőlő engedélyben meghatározott tevékenység folytatható. A vámszabadterület fekvése szerint illetékes megyei (fővárosi) parancsnokság kérelemre engedélyezheti a vámszabadterületen tartózkodók egészségügyi ellátását biztosító szolgálat működését, valamint az említett személyek helybeli fogyasztására szolgáló áruk kiskereskedelmi árusítását, továbbá engedélyezheti a vámszabadterületen levő létesítmények, berendezések vagyon- és tűzvédelmével, fenntartásával (építés, javítás, szerelés, karbantartás, takarítás stb.) kapcsolatos szolgáltató tevékenységet. A vámszabadterületen nyújtott fenti szolgáltatások, tevékenységek a belföldre érvényes rendelkezések és feltételek szerint végezhetők. A vámszabadterületek létesítményei lakás céljára nem használhatók fel."

(2) Az R. 9. §-a (6) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Ipari vámszabadterület létesítése import anyagok és alkatrészek felhasználásával történő export célú termelő tevékenységre engedélyezhető."

(3) Az R. 9. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) Vámszabadterületen végezhető termelő tevékenységnek tekinthető az áruval kapcsolatos minden olyan művelet, amelynek eredményeként a termék statisztikai termékosztályozási besorolási száma megváltozik, továbbá a bérmunka, valamint az alaptevékenységhez kapcsolódó raktározás."

(4) Az R. 11. §-a (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Külföldről raktárművelet, illetve termelő tevékenység folytatása céljából vámszabadterületre bevitt áruk, valamint a vámszabadterületen létesített üzem működéséhez szükséges, külföldről behozott termelőeszközök, felszerelési és berendezési tárgyak, illetve a termelő tevékenység keretében felhasznált anyagok (üzemanyagok) nem esnek vámfizetési kötelezettség alá."

(5) Az R. 11. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A vámszabadterületre bevitt, valamint a vámszabadterületről kivitt árukról az üzemeltető vagy raktárbélő szállítmányonként külön 3 példányban kiállított "Beraktározási rendelkezés"-t, illetve "Kiraktározási rendelkezés"-t, a 9. § (7) bekezdésében meghatározott műveletek esetén 2 példányban kiállított "Kezelési rendelkezés"-t köteles a vámhivatalnak átadni."

6. §

(1) Az R. 25/A. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Csővezetéken külföldről beérkező és külföldre kiszállított vámárukról (árukról) a csővezeték üzemeltetője 2 példányban kiállított "Jegyzék" benyújtásával köteles árubejelentést adni, behozatali irányú forgalom esetén az első belföldi, míg a kiviteli irányú forgalom esetén az utolsó belföldi mérőállomás fekvése szerint illetékes vámhivatalhoz."

(2) Az R. 25/A. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Az (1) bekezdésben említett jegyzéket az üzemeltető a tárgyhónapot követő hó 15. napjáig, míg a (3) bekezdésben említett jegyzékei az áru beérkezését, illetve kiszállítását követő munkanapon, a vámkezelés elvégzésére illetékes vámhivatalhoz, köteles benyújtani."

(3) Az R. 25/A. §-a a következő új (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A csővezetéken külföldről beérkező és külföldre kiszállított vámáruk, áruk vámellenőrzéséhez hitelesített és a vámhivatal által vámzárral biztosított átfolyásmérő készüléket kell alkalmazni."

7. §

(1) Az R. 31. §-a (3) bekezdésének a), e) és l) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek, és a bekezdés a következő m) és o) ponttal egészül ki:

(Az 1. §-ban foglaltaktól eltérően:)

"a) a nem külkereskedelmi áruforgalomban beérkező gépkocsik és a 300 000 Ft-nál nagyobb értékű motorkerékpárok belföldi forgalom számára történő vámkezelésére, illetőleg az ideiglenes használat céljára 6 hónapot meghaladó időtartamra behozott gépjárművek behozatali előjegyzésére - a nemzetközi vámokmánnyal történő előjegyzésbe vétel kivételével - a vámkezelést kérő lakóhelye szerinti megyeszékhelyen működő, Pest megyében a Budakörnyéki, Budapesten a 7. sz. Vámhivatal,"

"e) az utas- és ajándékforgalomban behozott vámáruk vámkezelésére, amennyiben a határvámhivatal a vámárut vámbiztosíték-nyújtás mellett továbbítja - a fegyver, a lőszer, a pirotechnikai készítmények, továbbá a h) pontban foglaltak kivételével - a megyeszékhelyen működő vámhivatal, Pest megyében a Buda-környéki, Budapesten a 7. számú vámhivatal;"

"l) elektromos vezetéken szállított energia vámkezelésére az országos parancsnokság által esetenként kijelölt vámhivatal,"

"m) a büntető eljárás megállapítása szerint jogellenenesen forgalomba került vámáruk utáni vám kiszabására és beszedésére a büntető ítéletet meghozó bíróság illetékessége szerinti megyeszékhelyen működő, Pest megyében a Buda-környéki, Budapesten a 7. számú Vámhivatal,"

"o) a külkereskedelmi áruforgalomban behozott légijármű belföldi forgalom számára vagy behozatali előjegyzésben történő vámkezelésére, valamint a nem külkereskedelmi áruforgalomban behozott légijármű belföldi forgalom számára való vámkezelésére az 1. számú Repülőtéri Vámhivatal, a nem külkereskedelmi áruforgalomban légijármű behozatali előjegyzésben való vámkezelésére [48. § (1) bekezdés j) pontja alapján] a repülőtér felügyeletét ellátó vámhivatal"

(illetékes).

(2) Az R. 31. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Külkereskedelmi áruforgalomban:

a) a belföldi forgalom számára való vámkezeléshez, valamint a vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljáráshoz, továbbá az előjegyzési (konszignációs) raktárba, vállalati vámraktárba való raktározáshoz és a behozatali előjegyzéshez - a c) pontban meghatározottak kivételével - számlát, adásvétel hiányában pro forma számlát kell benyújtani;

b) vasúti forgalomban beérkező vámárunak a belföldi forgalom számára való vámkezelése az államhatáron működő vámhivatalnál számla bemutatása nélkül is kérhető, de a számlát a (8) bekezdés rendelkezése és feltétele szerint kell a vámkezelést végző vámhivatalnál benyújtani a c) pontban felsorolt esetek kivételével;

c) a belföldi tértiáru, a kiviteli előjegyzésben kiszállított és változatlan állapotban visszahozott belföldi áru, valamint a 11. számú mellékletben meghatározott, egyszerűsített vámérték-megállapítással vámkezelt vámáru vámkezeléséhez nem kötelező számlát benyújtani, amennyiben a vámkezelés elvégzéséhez szükséges feltételek és adatok más okmányokból (fuvarlevél, kiviteli árunyilatkozat stb.) is hitelt érdemlően megállapíthatóak."

(3) Az R. 31. §-a (6) bekezdésében a francia bekezdés megjelölések a)-f) pontra változnak, és a felsorolás a következő g) ponttal egészül ki:

"g) amennyiben a 11. számú mellékletben felsorolt áruk belföldi forgalom számára való vámkezelését bármely vámhivatalnál nem a 92. § (8) bekezdésében foglalt egyszerűsített eljárás alkalmazásával kérik, vagy annak alapján a vámkezelés nem végezhető el, a vámkezeléshez benyújtott számlának-a fentieken túl - tartalmaznia kell az exportőr, illetőleg a kiléptető ország vámhatóságának eredeti bélyegző lenyomatát."

(4) Az R. 31. §-ának (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(8) A vámkezeléshez - a gépjármű és a 11. számú mellékletben felsorolt áruk számla alapján történő vámkezelése kivételével - olyan, az exportőr által készített telexen, telefaxon küldött számlamásolat is elfogadható, amely nem tartalmazza a számlát kiállító eredeti cégszerű aláírását. A telexen, telefaxon küldött számlamásolat esetén a vámkezeléstől számított 60 napon belül a vámkezelést végző vámhivatalnál be kell nyújtani a kiállító cégszerű aláírását tartalmazó számlát, és igazolás céljából a vámkezelés megtörténtét igazoló vámokmányt. Az eredeti számla bemutatásának elmulasztása esetén a 103. § (11) bekezdésében meghatározott bírságot kell a mulasztónak fizetnie."

(5) Az R. 31. §-a a következő (10) és (11) bekezdéssel egészül ki:

"(10) Külkereskedelmi áruforgalomban a belföldi forgalom számára való vámkezelésre, a vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárásra, a behozatali előjegyzésre, valamint vállalati vámraktárba való beraktározásra irányuló kérelem esetén - a (11) bekezdésben foglaltak kivételével - az árunyilatkozat mellé vámértékbevallást is csatolni kell. A vámértékbevallás mintáját és a kitöltésére vonatkozó szabályokat a 12. számú melléklet tartalmazza. (11) Nem kell vámértékbevallást csatolni, ha:

a) a vámáru vámértéke küldeményenként nem éri el a 300 000 Ft-ot, és az Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény (a továbbiakban: GATT) VII. Cikkének végrehajtásáról szóló Egyezmény, valamint ezen Egyezményhez* tartozó Jegyzőkönyv (a továbbiakban: GATT Vámértékegyezmény) 8. Cikkének 1. c) pontjában meghatározott anyagi értéket képviselő jogdíj vonatkozásában fizetési kötelezettség az importált vámáruhoz kapcsolódóan nem keletkezik.[1]

b) a vámáru vámmentes vámkezeléséhez tiltó vagy korlátozó rendelkezés nem kapcsolódik, és a vámkezeléskor a vámhatóság által érvényesítendő adófizetési kötelezettség nem keletkezik;

c) a vámáru belföldi forgalom számára való vámkezelését a 92. § (8) bekezdésében foglaltak szerint végzi a vámhivatal."

8. §

(1) Az R. 33. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Írásbeli árunyilatkozatot a szükséges adatoknak a Pénzügyminisztérium és az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium által meghatározott nyomtatványokba való bejegyzésével, illetőleg a (4) bekezdés szerinti írásbeli árunyilatkozatnak tekintendő okmányok kitöltésével, minden áruról külön-külön kell adni. A vámkezeléshez - a (4) bekezdés szerinti okmányok kivételével - kizárólag az országos parancsnokság engedélyével gyártott és forgalmazott - védelemmel ellátott - vámárunyilatkozat-nyomtatvány használható fel. Az írásbeli árunyilatkozathoz az árunyilatkozatot adónak csatolnia kell mindazokat az okmányokat (pl. számla, konszignáció, engedély, bizonylat), amelyek a vámkezeléshez szükségesek, továbbá az árunyilatkozatot alá kell írnia. Külkereskedelmi áruforgalomban - ideértve az árunyilatkozat alkalmazásában a segélyszállítmányokat is -, valamint árutovábbításnál - az utas- és ajándékforgalom kivételével - a nem külkereskedelmi áruforgalomban is, írásbeli árunyilatkozatként az "Egységes Vámárunyilatkozat"-ot kell használni. A kitöltésre vonatkozó utasítást a 13. számú melléklet tartalmazza. A nem külkereskedelmi áruforgalomban alkalmazandó árunyilatkozatokat és más nyomtatványokat a Pénzügyi Közlöny teszi közzé."

(2) Az R. 33. §-a (5) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Az árunyilatkozatot vissza kell utasítani, ha:)

"e) a 31. § (5), illetve (10) bekezdése szerint csak számla bemutatása, illetőleg vámértékbevallás benyújtása mellett vámkezelhető vámáru vámkezelését számla, illetve vámértékbevallás benyújtása nélkül kérik, vagy a benyújtott számla, vámértékbevallás nem felel meg a jogszabályi előírásoknak,"

9. §

Az R. 48. §-a (1) bekezdésének d), e) és j) pontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Behozatali előjegyzésben kell vámkezelni:)

"d) a bérleti és a haszonbérleti szerződés alapján, ideiglenesen behozott vámárut a személygépkocsi kivételével,

e) a haszonkölcsön szerződés alapján ideiglenesen behozott vámárut a személygépkocsi kivételével,"

"j) a Magyar Köztársaságban ideiglenesen tartózkodó külföldi természetes személy, valamint külföldi állandó lakóhellyel rendelkező, de ideiglenesen belföldön tartózkodó magyar állampolgár, továbbá a külföldön munkát végző magyar állampolgár által magyarországi tartózkodási idejére ideiglenes használatra behozott nem kereskedelmi jellegű vámárut. E jogcím alkalmazása tekintetében nem kereskedelmi mennyiségnek minősül a gépjárművezetői engedéllyel rendelkező személyek részére egy-egy darab személygépkocsi",

10. §

Az R. 53. §-a (5) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ugyanígy kell eljárni, ha a 48. § (1) bekezdésének d)-e) pontjai alapján előjegyzésbe vett vámárut a belföldi forgalom számára vámmentesen vámkezelik, vagy a belföldi forgalom számára való vámkezelést nem az előjegyzésbe vételt kérő kéri. A kiléptetés napjának a fenti esetekben a vámfizetésre kötelezett személyében vagy az előjegyzési jogcímben történt változás bejelentése, illetőleg a belföldi forgalom számára történő vámkezelés napját kell tekinteni."

11. §

Az R. 65. §-a (7) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép, és a bekezdés a következő c) ponttal egészül ki:

(A külkereskedelmi áruforgalomban behozott vámáru belföldi forgalom számára való vámkezeléséről igazolás csak akkor adható ki, ha a vámfizetésre kötelezett vagy megbízottja)

"b) halasztott vámfizetésre jogosult, illetve c) a bevallott vámérték és az összehasonlító érték különbözete erejéig a 6. § (1) bekezdés b) pontja szerint biztosítékot nyújt."

12. §

(1) Az R. 68. §-a (11) bekezdésének c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(11) Nem külkereskedelmi áruforgalomban - a gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény által adómentesnek meghatározott muzeális jellegű gépjármű kivételével - hat évnél régebbi gyártású személygépkocsi, nyolc évnél régebbi gyártású haszongépjármű a belföldi forgalom számára a (10) bekezdésben említett hatóságok engedélye alapján akkor vámkezelhető, ha]

"c) a 83. § (1) bekezdésében felsorolt személyek, továbbá a két évet meghaladó tartós külszolgálatot teljesítő személyek hozzák be és hitelt érdemlően igazolják, hogy 1993. október 1-jét megelőzően a kérdéses járművek a tulajdonukat képezték, továbbá a járművek vámkezelése a 83., 84. §-ok rendelkezései alapján történik;"

(2) Az R. 68. §-ának (14) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(14) A 15/1993. (IX. 27.) IKM rendelettel módosított 2/1981. (I. 23.) BkM rendelet mellékletében felsorolt vámáruk apport jogcímén, illetve külföldi részvétellel működő gazdasági társaság külföldi tagjának a társaság részére mellékszolgáltatás teljesítése jogcímén, továbbá külkereskedelmi áruforgalomban a belföldi forgalom számára és vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárásban csak a termék magyarországi kereskedelmi forgalomba hozatalára jogosító minőségvizsgálati szakvélemény, vagy a Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézet (a továbbiakban: KERMI) által kiállított minőségvizsgálati kötelezettség alóli felmentés, illetve igazolás alapján vámkezelhetők. Szakvélemény, illetőleg KERMI igazolás vagy felmentés hiányában a vámkezeléshez benyújtott árunyilatkozatot a 33. § (5) bekezdés c) pontja alapján vissza kell utasítani. Nem kell szakvélemény, illetőleg KERMI igazolás vagy felmentés az előzetes minőségvizsgálatra behozott áruminták vámkezeléséhez. A minőségvizsgálatot tanúsító szakvélemény mintáját a 9. számú melléklet tartalmazza."

(3) Az R. 68. §-a a következő (20) bekezdéssel egészül ki:

"(20) Az emberi környezetre veszélyt jelentő egyes anyagok külföldről történő behozatalának tilalmáról szóló rendelkezések végrehajtása céljából a hulladék bármilyen forgalomban történő behozatala esetén - az egyéb szükséges engedélyeken kívül - a beléptetés további feltétele a Környezetvédelmi Felügyelőség behozatalra vonatkozó előzetes engedélyének csatolása."

13. §

(1) Az R. 69. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Tvr. 6. §-a, valamint az (5) bekezdés alapján a vámfizetésre kötelezettek ugyanazt a vámárut terhelő tartozásért egyetemlegesen felelősek."

(2) Az R. 69. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A Tvr. 6. §-ának a) pontjára tekintettel vámfizetésre kötelezett:

a) aki a vámárut saját nevében, saját számlájára kéri a belföldi forgalom számára vámkezelni, vagy

b) aki a vámárut saját nevében, de a megbízója számlájára kéri a belföldi forgalom számára vámkezelni, illetve akinek a számlájára a megbízott a vámkezelést kéri,

c) aki a vámtartozás megfizetésére - a vámhivatal egyetértésével - kötelezettséget vállal (vámfizetés átvállalása),

d) a vámterhek megfizetésére készfizető kezességet vállal,

e) behozatali előjegyzés esetén az előjegyzési kérő."

(3) Az R. 69. §-a a következő (6) és (7) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Az olyan vámkezelést kérő, aki nem nyilatkozik a benyújtott árunyilatkozaton arról, hogy a vámkezelést a saját nevében, de megbízás alapján a megbízója számlájára kéri, úgy kell tekinteni, mintha a vámkezelést a saját számlájára kérte volna.

(7) Az (5) bekezdés c) pontjában meghatározott átvállalást a vámhivatal csak a kezesség vállalására általános engedéllyel rendelkezőtől, illetőleg halasztott vámfizetésre jogosulttól fogadhat el."

14. §

Az R. 70. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A Tvr. 6. § b) pontjában foglalt rendelkezés szempontjából a vámárut jogellenesen belföldi forgalomba hozónak, illetve ilyen forgalomba hozatalt elősegítőnek kell tekinteni azt, aki:]

"b) a vámárut azzal a kötelezettséggel veszi át, hogy azt változatlan állapotban megőrzi vagy a vámhivatalnak bemutatja, de ennek - az elháríthatatlan külső ok (baleset vagy erőhatalom következtében megsemmisült vagy végérvényesen elveszett, illetőleg természetükből eredő okból mennyiségéből vesztett vámáruk) esetét kivéve - nem tesz eleget. Az a körülmény, hogy a vámárut ellopták, vagy az ismeretlen körülmények között elveszett, e jogszabály alkalmazása szempontjából nem minősül elháríthatatlan külső oknak."

15. §

Az R. 75. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) vámmentes az Országos Műemléki Felügyelőség igazolása alapján műemléknek minősülő építmény vagy műtárgy helyreállítása, felújítása céljából ellenszolgáltatás nélkül beérkező anyag, építőanyag, épületberendezési, épületgépészeti, burkoló-, díszítő anyag. Az így vámkezelt áru csak a forgalomba hozatalkor hatályos rendelkezések szerint kiszabott vám megfizetése után hozható belföldön nagy- vagy kiskereskedelmi forgalomba."

16. §

Az R. 81/A. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Vámmentes a speciális diétát igénylő krónikus betegségben szenvedő magánszemély, illetőleg ezek csoportját tömörítő szervezet részére gyógyászati célra behozott, az a speciális gyógyhatású élelmiszer készítmény, amelyet ilyen élelmiszergyártó üzem bontatlan csomagolásban küld be. Magánszemély részére behozott speciális gyógyhatású élelmiszer készítmény vámmentes vámkezeléséhez az illetékes kezelő orvos igazolása szükséges, míg az említett szervezet részére történő behozatal esetén a vámkezeléshez csatolni kell a szervezet arra vonatkozó nyilatkozatát, hogy a vámmentesen kezelt élelmiszer készítmény az arra rászoruló tagok részére kerül szétosztásra. Más célra történő felhasználás esetén a vámot a felhasználás időpontjában érvényes szabályok szerint meg kell fizetni."

17. §

Az R. 90. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az országos parancsnokság nem külkereskedelmi áruforgalomban - az utas- és ajándékforgalom kivételével - az ellenérték nélkül beérkező vámárura a 71-89. §-okban meghatározott vámmentességen kívül - visszaható hatállyal is - engedélyezhet vámmentességet vagy vámkedvezményt, ha

a) a vámáru után fizetendő vám összege a 10 millió forint értéket nem haladja meg, és

b) az ellenérték nélkül érkezett és a belföldi forgalom számára vámkezelt vámáru az állampolgárok széles körét érintő közösségi - így különösen szociális, egészségügyi, nevelési, oktatási, kulturális, hitéleti, környezetvédelmi, terület- és településfejlesztési - feladatok ellátását szolgálja."

18. §

Az R. 92. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) Külkereskedelmi áruforgalomban a kiszabásra kerülő vám alapja a vámáru vámértéke. A vámértéket a (3)-(8) bekezdésben foglalt kivétellel a GATT Vámértékegyezményben foglaltak szerint egységnyi pénznemre (egész számra) kerekítve kell meghatározni. Az árunyilatkozatot adónak a vámkezelési kérelemben nyilatkoznia kell arról, hogy a vámérték kimunkálása a GATT Vámértékegyezmény mely Cikkében meghatározott előírásnak megfelelően történt.

(2) A vámértékbe be kell számítani a vámárut a magyar államhatárig terhelő szállítási-, ki- és berakási, anyagmozgatási, továbbá biztosítási költséget is, valamint egyéb, a GATT Vámértékegyezmény 8. Cikkében meghatározott kiigazításokat. A vámértéknövelő tényezőkre a kiigazítást az árunyilatkozatot adónak a számlán kell elvégeznie, amennyiben a 31. § (11) bekezdése alapján vámértékbevallást nem kell csatolnia. A kiigazítások megalapozottságát a vámhivatal felszólítására okmányokkal kell igazolnia.

(3) A kiviteli előjegyzésből megváltozott, feldolgozott állapotban visszahozott vámáru után kiszabásra kerülő vám alapját a külföldön hozzáadott külföldi anyag és alkatrész ára, a bérmunkadíj, a csomagolás, biztosítási és fuvarozási költség együttes összege alapján kell megállapítani.

A szavatosság és jótállási igények érvényesítésére külföldre javítás céljából kiszállított és javítás után visszahozott áruk vámalapjának meghatározásakor a javítási költséget és a javításhoz felhasznált külföldi anyag vagy alkatrész értékét figyelmen kívül kell hagyni.

(4) A bérmunka céljából behozatali előjegyzésben vámkezelt vámáru belföldön maradt hulladékának, melléktermékének és maradékának vámkezelésekor a vám alapját - amennyiben a minőségi változtatásnak megfelelő számla nem áll rendelkezésre - a vámhivatal becslés útján állapítja meg.

(5) A 48. § (1) bekezdése d) és e) pontja alapján előjegyzésbe vett vámáruk után - ha azokkal igazoltan a vissza-viteli határidőn belül az 53. § (2) bekezdés a) és c) pontjában meghatározott módon elszámoltak - vámot kell fizetni. Ezt az előjegyzésbe vételkor kiszabott és közölt vámnak

a) bérleti és haszonbérleti szerződés esetében 20%-ában,

b) haszonkölcsön szerződés esetében pedig az, előjegyzésbe vétel napjától a kilépés napjáig minden megkezdett hónapra a vám 2%-ában

kell megállapítani és beszedni.

(6) A (5) bekezdés b) pontja szerint beszedett vám nem haladhatja meg az előjegyzésbe vételkor kiszabott és közölt vám összegét.

(7) Vámszabadterületre külföldről közvetlenül vagy közvetve szállított és ott felhasznált (feldolgozott) vámáru vámalapját a vámszabadterületre történő beviteli állapotának megfelelően kell megállapítani, ha azt a vámszabadterületről belföldre szállítják és a belföldi forgalom számára való vámkezelését kérik.

(8) Egyes zöldségek, gyümölcsök, vágott virágok vámértékét egyszerűsített eljárással a 11. számú mellékletben foglaltaknak megfelelően vámkezelési kérelem alapján a vámhivatal állapítja meg."

19. §

Az R. 92/B. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"92/B. § (1) Külkereskedelmi áruforgalomban az adatfeldolgozó berendezéshez való használatra behozott, adatokat vagy utasításokat tartalmazó hordozóeszköz vámértékének meghatározásakor csak magának a hordozóeszköznek az értékét kell figyelembe venni. A hordozóeszköz vámértékébe nem számít bele az adatok vagy utasítások vámértéke, feltéve, hogy ezen érték különválasztható az adott hordozóeszköz értékétől. Amennyiben a hordozóeszköz az anyagi értéket képviselő jog fogalomkörébe tartozó információt hordoz, a vámalapot a 92/A. §-ban foglaltak figyelembevételével kell megállapítani."

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában

a) a "hordozóeszköz" kifejezés nem foglalja magában az integrált áramköröket, félvezetőket és hasonló eszközöket, vagy olyan termékeket, amelyek ilyen áramköröket vagy eszközöket tartalmaznak,

b) az "adatok vagy utasítások" kifejezés nem foglalja magában a hang-, kép- vagy videofelvételeket, vagy ezek képzésére szolgáló digitális jeleket."

20. §

Az R. 92/C. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"92/C. § A vámáru vámértékeként bevallott összeget a vámhatóság vizsgálni köteles, ha az a vám- és pénzügyőrség nyilvántartásában szereplő összehasonlító értéknél a 25%-ot meghaladó mértékben alacsonyabb. Ilyen esetben a vámhivatal a vámkezelést a bevallott vámérték figyelembevételével elvégezheti, és az árut kiadhatja, ha a vámfizetésre kötelezett vagy megbízottja a bevallott vámérték és az összehasonlító érték különbözete erejéig a 6. § (1) bekezdés b) pontja szerint biztosítékot nyújt. Ilyen esetben a bevallott vámértéket a vizsgálat befejezéséig - a GATT Vámértékegyezmény 13. Cikke alapján - ideiglenesnek kell tekinteni."

21. §

Az R. 94. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A nem külkereskedelmi áruforgalomban beérkező vámáru után fizetendő vám alapja a vámárunak a külföldön kifizetett, illetve felszámított és a külföldi jog szerint levonható vagy visszatéríthető adó levonása után fennmaradó külföldi ára. A vámáru külföldi árát - beleértve a visszatérített adó összegét is - a vámfizetésre kötelezett számlával igazolja, vagy ennek hiányában értéknyilatkozatot tehet. Ha a vámfizetésre kötelezett értéknyilatkozatot sem tud tenni, a vám alapját a vele azonos vagy hozzá legjobban hasonló áru Magyarországon fizetendő, a vámmal és adókkal csökkentett belföldi fogyasztói árának alapulvételével vagy becslés útján a vámhivatal állapítja meg. A használt vámáru külföldi árának megállapításánál a használtság mértékét figyelembe kell venni.

(2) A vámhivatal nem köteles a számlán feltüntetett vagy az értéknyilatkozatban szereplő értékel elfogadni, ha az lefelé 25%-ot meghaladó mértékben eltér a vám- és pénzügyőrség nyilvántartásában szereplő összehasonlító értéktől. Ilyen esetben a vám alapját a vámhivatal a vámáruval azonos vagy hozzá legjobban hasonló áru vámmal és adókkal csökkentett belföldi fogyasztói árának alapulvételével vagy becslés útján állapítja meg.

(3) A vámkezelés szempontjából egy évesnek minősül az a gépkocsi, amit a vámkezelést megelőző naptári évben gyártottak. Két (három, illetve négy) évesnek minősül az a gépkocsi, amit a vámkezelést megelőző második (harmadik, illetve negyedik) naptári évben gyártottak.

(4) A szavatossági és jótállási igények érvényesítésére külföldre javítás céljából kiszállított és javítás után visszahozott áruk vámalapjának meghatározásakor a javítási költséget és a javításhoz felhasznált külföldi anyag vagy alkatrész értékét figyelmen kívül kell hagyni."

22. §

Az R. 98. §-ának (1), (2) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § egyidejűleg a következő (11) bekezdéssel egészül ki:

"(1) A vámfizetésre kötelezett vagy megbízottja - a (11) bekezdésben foglaltak kivételével - az esedékes vámot, ha

a) bankszámlával és adószámmal nem rendelkezik készpénzben vagy átutalási postautalvány felhasználásával,

b) bankszámlával és adószámmal rendelkezik, banki átutalással vagy más pénzintézeti eszköz alkalmazásával (hitelkártya, bankkártya, átutalási postautalvány stb.),

- a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a közlést követő 5 munkanapon belül köteles megfizetni (azonnali vámfizetés).

Az azonnali vámfizetés esetén a vám megfizetését a vámfizetésre kötelezett vagy megbízottja köteles legkésőbb a fizetési határidőt követő napon, a vámkezelést végző vámhivatalnál igazolni. A vámhivatal csak az általa kiállított pénzforgalmi bizonylatot vagy annak tartalmával mindenben megegyező befizetési igazolást fogad el."

"(2) Az (1) bekezdésben megállapított fizetési határidőtől eltérően:

a) az országos parancsnokság a b) pontban meghatározott feltételekkel kérelemre - legfeljebb egy évre szóló - általános engedélyt adhat arra, hogy a vámfizetésre kötelezett - ideértve a vámfizetést átvállalót is - a vámot az esedékességtől számított 15 munkanapon belül fizesse meg (halasztott vámfizetés).

Az engedély a feltételek igazolása mellett kérelemre meghosszabbítható;

b) az általános engedély akkor adható ki, ha a vámfizetésre kötelezett

1. a kérelem benyújtását megelőző tizenkét hónapban rendszeresen - átlagosan legalább heti egy alkalommal - kért vámkiszabással járó vámkezelést;

2. a vámfizetési kötelezettségének határidő-mulasztás nélkül eleget tett, vámtartozása nincs;

3. a számláját vezető pénzintézet készfizető kezességet vállal a terhére kiszabásra kerülő vám megfizetésére, legalább az előző évi vámfizetési kötelezettsége egy hónapra eső átlagának erejéig;

4. a jövedéki törvény hatálya alá tartozó termékek esetében - a fenti feltételeken kívül - az adott termék forgalmazásában érdekelt szakmai szövetség megbízhatósági igazolásával is rendelkezik;

c) amennyiben a vámfizetésre kötelezett a halasztott vámfizetésre adott általános engedélyben meghatározott feltételeket megszegi, az országos parancsnokság az engedélyt visszavonja. Ilyen esetben a halasztott vámfizetésre újabb engedély - az egyéb feltételek megléte esetén is - csak az engedély visszavonását követő kettő év elteltével adható;

d) a halasztott vámfizetési engedélyt vagy az arról szóló igazolást a vámkezelésnél be kell mutatni."

"(4) A fizetési határidő elmulasztása, illetőleg a befizetés igazolásának elmulasztása esetén a vámhivatal a 41. § (1) bekezdésének d) pontja alapján intézkedik a vámáru vámraktárba való felvételéről. Amennyiben erre nincs lehetőség a vámáru forgalomba kerülése miatt, a vámfizetésre kötelezettek (ideértve a kezességet vállalót és az átvállalót is) terhére azonnali beszedési megbízás kibocsátása útján kell a vámot, és a vámmal együtt fizetendő köztartozást érvényesíteni, a vámhivatal egyidejűleg a vámáru jogellenes forgalomba hozatala miatt a feljelentést megteszi."

"(11) Utasforgalomban az esedékes vámot a vámfizetésre kötelezett a határvámhivatalnál a vámkezeléskor készpénzben azonnal köteles megfizetni. Azonnali vámfizetés hiányában a vámhivatal a vámárut raktározza vagy vámbiztosíték nyújtása mellett továbbíthatja."[2]

23. §

Az R. 99. §-ának (1) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) Ha a külkereskedelmi áruforgalomban behozott vámárunak a vám kiszabásakor elfogadott vámértéke - ideértve a 92/C. § szerinti ideiglenes vámértéket is - nem felel meg a vámkiszabás céljából tartott vámvizsgálatkor fennállott valóságos vámértéknek, a vámot, vámpótlékot, vámkezelési díjat, a vámmal együtt fizetendő adót, kamatot, a vám visszatérítésére vonatkozó igény, illetve a nem közölt vám követelési jogának elévülési határidején belül kérelemre vagy hivatalból helyesbíteni kell."

24. §

Az R. 101. §-ának helyébe a következő rendelkezés lép:

"101. § (1) Utas- és ajándékforgalomban behozott vámáruk után esedékes vagy befizetett vámot, kamatot és vámkezelési díjat az elsőfokú határozatot hozó vámhivatal - a vámfizetésre kötelezett kérelmére - elengedheti vagy mérsékelheti, ha azok megfizetése a vámfizetésre kötelezett és a vele együtt élő közeli hozzátartozók megélhetését súlyosan veszélyezteti.

(2) Az (1) bekezdésekben meghatározott méltányossági jogkör gyakorlása során a döntés meghozatala előtt be kell szerezni a kérelmező lakóhelye szerint illetékes vámhivatal környezettanulmányon alapuló javaslatát.

(3) A vám, kamat és a vámkezlési díj elengedését vagy mérséklését az (1) bekezdésben megnevezett vámhatóság legfeljebb hároméves elidegenítési korlátozáshoz kötheti.

(4) Az elsőfokú határozatot hozó vámhivatal nem külkereskedelmi áruforgalomban beérkezett vámáruk után esedékes vagy befizetett vámot, kamatot, vámkezelési díjat a vámfizetésre kötelezett indokolt kérelmére elengedheti vagy mérsékelheti, ha az ellenérték nélkül érkezett és a belföldi forgalom számára vámkezelt vámáru az állampolgárok széles körét érintő közösségi - így különösen szociális, egészségügyi, nevelési-oktatási, kulturális, hitéleti, környezetvédelmi, terület- és településfejlesztési - feladatok ellátását szolgálja.

(5) Az országos parancsnokság a kamat- és a késedelmi pótlék tartozást mérsékelheti, ha annak megfizetése a jogi személy vagy egyéb szervezet gazdálkodási tevékenységét ellehetetlenítené. A vámhatóság a mérséklést a vámtartozás egy részének (vagy egészének) megfizetéséhez kötheti."

25. §

Az R. 103. §-ának (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A nem külkereskedelmi áruforgalomban behozott vámáru után kiszabott vám késedelmes vagy részletekben történő megfizetése esetén a (7) bekezdés rendelkezéseit kell alkalmazni.

(4) A 92/C. §-ban meghatározott vizsgálat eredményeként pótlólag kiszabott vám és vámmal együtt fizetendő adók összegének 30%-át bírságként a vámfizetésre kötelezettnek meg kell fizetnie."

26. §

Az R. 104. §-ának (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A 48. § (1) bekezdés d) és e) pontja alapján előjegyzésbe vett vámáruk után - ha azokkal igazoltan a vissza-viteli határidőn belül az 53. § (2) bekezdés a) és c) pontjában meghatározott módon elszámoltak - az előjegyzésbe vételt kérőnek vámkezelési díjat kell fizetnie. Ezt az előjegyzésbe vételkor kiszabott és közölt vámkezelési díjnak

a) bérleti és haszonbérleti szerződés esetén a 20%-ában;

b) haszonkölcsön szerződés esetében az előjegyzésbe vétel napjától a kiléptetés vagy a raktározás napjáig minden megkezdett hónapra a 2%-ában kell megállapítani és beszedni."

27. §

Az R. 105. § (4) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A kiszállási díjat a vámkezelés megkezdése előtt kell a vámhivatal részére a vámkezelést kérőnek készpénzben megfizetni."

28. §

Az R. 112/A. § (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámáru és a kivitelre kerülő áru vámkezelésének egyszerűsítése, a vámáru és az áru raktározása céljából az üzemeltetésre jogosult a megyei (fővárosi) parancsoksággal kötött megállapodás alapján vámudvart létesíthet."

29. §

(1) Az R. 1. számú Mellékletének 4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. A nem vámkezelhető vámárut - a 68. § (4) és (19) bekezdésében foglaltak kivételével - a vámkezelést kérőnek jogában áll kijelölt gazdálkodó szervezet útján történő értékesítésre átadás céljából a vámhivatalnál felajánlani. Az egyébként vámkezelhető vámáru is felajánlható. A felajánlott vámáru értékesítéséből befolyt összeg 50%-át vám címén kell elszámolni, a fennmaradó összeget pedig - a raktározott vámáruk értékesítésére vonatkozó szabályok alkalmazásával - az utasnak vagy a küldemény címzettjének ki kell fizetni."

(2) Az R. 6. számú Melléklete 1. pontjának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) ipari vámszabadterület létesítésének engedélyezését kell kérni abban az esetben, ha az üzemeltető a vámszabadterületen termelő üzemet kíván létesíteni vagy termelő tevékenységet kíván folytatni."

(3) Az R. 6. számú Melléklete 6. pont (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámszabadterületre raktárművelet, termelő tevékenység és az ezekhez szükséges feladat ellátása céljából bevitt gépekről, szerszámokról, anyagmozgató eszközökről, járművekről, az adminisztrációt szolgáló felszerelésekről, egyéb felszerelési tárgyakról az üzemeltető vagy a raktárbérlő leltárt köteles készíteni."

(4) Az R. 6. számú Melléklete 7. pontjának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A vámszabadterületre betárolt (raktározás vagy feldolgozás céljából bevitt) árukról az üzemeltetőnek vagy a raktárbérlőnek 3 példányban kiállított "Betárolási rendelkezést", a betárolt árukkal kapcsolatban végzett raktári tevékenységről (átcsomagolás, osztályozás, stb.) vagy feldolgozási műveletekről 2 példányban kiállított "Kezelési rendelkezés"-t, a kitárolt árukra 3 példányban kiállított "Kitárolási rendelkezés"-t kell a vámhivatalhoz, benyújtania."

(5) Az R. 6. számú Melléklete 10. pontjának (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az üzemeltető vagy a raktárbérlő a vámszabadterületre betárolt árukról szállítmányonként és raktárbérlőnként külön-külön 3 példányban kiállított "Betárolási rendelkezés"-t állít ki, és azt a raktározó a vámokmányokkal, valamint a szállítási és más kísérőokmányokkal együtt a vámkezelést végzőnek átadja.

(4) A vámhivatal - ha az áru vámszabadterületre vitelének akadálya nincs - megtartja a vámvizsgálatot, majd a "Betárolási rendelkezés"-t a "Vámszabadterületre betárolva" záradékkal látja el. A "Betárolási rendelkezés" első és harmadik példánya a vámhivatal nyilvántartásául szolgál, a második példányt pedig a vámhivatal a vámkezelést kérőnek adja át."

(6) Az R. 6. számú Melléklete 11. pontjának (2), (3) és (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A vámszabadterületen tárolt, kezelt áru kitárolására a vámhivatal csak akkor ad engedélyt, ha a vámkezelést kérő 3 példányban kiállított "Kitárolási rendelkezés" benyújtásával azt kéri, és a további vámkezelésre vonatkozó árunyilatkozatot vagy a kiviteli bizonylatot benyújtja.

(3) Az üzemeltető az áru kitárolását a "Kitárolási rendelkezésben" a "Vámszabadterületről kiszállítható" záradék alkalmazásával engedélyezi. A vámhivatal az áru kitárolásának megtörténte után a "Kitárolási rendelkezés"-t záradékolja, majd az első és harmadik példányt bevonja és az eredeti példányt a 10. pont (5) bekezdésében meghatározott határidőig őrzi. A második példányt átadja a kitárolást kérőnek."

"(5) Ha a vámszabadterületen tárolt árut az azt nyilvántartó vámhivatal a belföldi forgalom számára, behozatali előjegyzésben, illetve raktározási eljárásban vámkezeli, vagy kiléptetés végett továbbítja, a vonatkozó elintézési napló tételszámát a "Betárolási rendelkezés" mindhárom példányán, a "Betárolási rendelkezés" (nyilvántartás) számát pedig a vonatkozó elintézési napló tételszámánál feljegyzi."

(7) Az R. 6. számú Melléklete 12. pontjának (1), (2) és (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ipari vámszabadterületen az engedélyezett termelő tevékenység (feldolgozás, megmunkálás, összeszerelés, beépítés, kiszerelés) végezhető. Amennyiben az ipari vámszabadterület üzemeltetője kéri, az országos parancsnokság engedélyezheti ipari vámszabadterületen a raktári tevékenység végzését, ha az a termelő tevékenységhez szükséges, és a raktározásra bevitt áruk megfelelően elkülöníthetők. Az ilyen áruk nyilvántartására a kereskedelmi vámszabadterület előírásai az irányadók.

(2) A termelő tevékenységhez, szükséges, betárolásra kerülő áruk, termelő- és egyéb eszközök betárolását, valamint kitárolását - a 92. § (7) bekezdésében foglaltakat kivéve - a 10-11. pontokban írtak szerint kell végezni.

(3) Az ipari vámszabadterületre betárolt áruk, eredeti állapotában a termelőtevékenység eredményeként bekövetkezett minden változást a kitároláskor 3 példányban kiállított "Kezelési rendelkezés" és "Anyagfelhasználási kimutatás", a leltározáskor pedig "Kezelési rendelkezés" és "Anyagfelhasználási kimutatás" benyújtásával a vámhivatalnál kell bejelenteni."

(8) Az R. 6. számú melléklete a következő 14. ponttal egészül ki:

"14.

(1) A Betárolási rendelkezést (3/a., 3/b. számú minta) a következő szabályok szerint kell kitölteni:

1. Rovat: Sorszám

Kereskedelmi vámszabadterület esetén raktárbérlőnként évente 1-gyel kezdődő sorszám kerül feltüntetésre

Betárolási rendelkezésként.

Ipari vámszabadterület esetén évente 1-gyel kezdődő folyamatos sorszám kerül feltüntetésre

Betárolási rendelkezésként.

2. Rovat: Az üzemeltető neve, címe

A rovatba az országos parancsnokság határozata alapján a vámszabadterületi engedélyes neve, székhelye és adóigazgatási száma (11 pozíción) kerül beírásra.

3. Rovat: Össz./akt. lapszám

Aktuális lap sorszáma/a pótlapok száma+1 írandó. Például két pótlap esetén a betárolási rendelkezésre 1/3, az első pótlapra 2/3, a másodikra 3/3 írandó. Ha a Betárolási rendelkezéshez nem csatolnak pótlapot, úgy ez a rovat nem kerül kitöltésre és a 4. rovatba "1" vagy "2" szám kerül.

4. Rovat: Tételek száma

A Betárolási rendelkezésen és pótlapokon felhasznált összes tételsor számát kell beírni. Ha a Betárolási rendelkezéshez pótlapot nem csatoltak, akkor ebbe a rovatba "1" vagy "2" szám kerül.

5. Rovat: A vámszabadterület neve, címe

A rovatba a vámszabadterület üzemeltetőjének neve alapján a vámszabadterület megnevezését és a vámszabadterület létesítését engedélyező Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága határozatában meghatározott címet kell feltüntetni. A rovaton belül található két kockában X-szel kell jelölni, hogy a vámszabadterület tevékenységét tekintve ipari vagy kereskedelmi. Amennyiben a vámszabadterület egyaránt kereskedelmi és ipari vámszabadterületként működik, úgy a kockák jelölése aszerint történik, hogy a Betárolási rendelkezéssel vámszabadterületre bevitt adott vámáru/áru kereskedelmi (raktározási) vagy ipari feldolgozás céljából kerül betárolásra, tekintettel arra, hogy külön Betárolási rendelkezésen, külön nyilvántartással történik az. ipari, illetve a kereskedelmi célból betárolt vámáruk/áruk okmányolása.

6. Rovat: Törzsszám

A raktárbérlő nyilvántartási sorszáma (törzsszáma). Az üzemeltető - kereskedelmi vámszabadterület esetén - a raktárbérlőkről bérleti jogviszonyuk keletkezésének sorrendjében évente 1-gyel kezdődő nyilvántartási vezet.

Ipari vámszabadterület esetén a rovatba 00-t kell írni.

Ipari és kereskedelmi vámszabadterület esetében értelemszerűen az 5. Rovat szerint kell eljárni.

7. Rovat: Dátum

A vámszabadterületre történő betárolás dátumát kell feltüntetni az év utolsó két számjegyének, a hónap és a nap számának feltüntetésével (pl. ha a betárolást 1995. július 18-án végezték el, akkor "950718" kerül beírásra).

8. Rovat: Csomagok száma

A betárolni kért küldemény csomagjainak összes darabszámát kell feltüntetni. Például ha a küldemény 4 láda, 3 zsák és 5 hordó árut tartalmaz, akkor "12"-t kell beírni. Ömlesztett vagy csomagolatlan árunál - tűzifa, szén, vasérc, gabona stb. - nem kell kitölteni.

9. rovat: Bruttó tömeg

A Betárolási rendelkezésen és a pótlapon szereplő valamennyi árunak/vámárunak csomagolóanyaggal mért össztömegét kell beírni kilogrammban, megkezdett kilogrammonként (pl. ha az áru teljes tömege 114,6 kg, akkor "115", ha 0,2 kg, akkor "1" kerül beírásra).

10. Rovat:

A raktárbérlő neve, címe Kereskedelmi vámszabadterület esetén töltendő ki. A raktárbérlő nevét és külföldi címét - ha Magyarországon képviselettel rendelkezik, akkor a belföldi címét is - kell a rovatban feltüntetni.

11. és 12. Rovat: Pos.

A 11. és 12. rovat az áru/vámáru vámszabadterületen belüli pontos tárolási helyének feltüntetésére szolgál, melyet az üzemeltető ad meg. Ipari vámszabadterület esetén nem töltendő ki.

13. Rovat: Kiviteli engedély

Amennyiben a belföldről vámszabadterületre kiszállítandó áru export engedélyezési kötelezettség alá esik, úgy abban az esetben az 1KM által kiadott kiviteli (export) engedély számát kell feltüntetni.

14. Rovat: Fuvareszköz jele, száma

Annak a fuvareszköznek a rendszámát/jelét kell beírni, amelyből az áru/vámáru a vámszabadterületen kirakodásra került. Vontató és pótkocsi esetén mindkét rendszámot fel kell jegyezni.

Postai forgalomban történő szállítás esetén a rovat nem kerül kitöltésre.

Légi forgalomban elegendő, ha a rovatban a "repülőgép" szó szerepel.

15. Rovat: Tételsor szám

A betárolási rendelkezés és pótlapjainak tételsorait folyamatosan kell számozni. A rovatba az aktuális tétel számát kell beírni.

16. Rovat: Jogcím

a) Kereskedelmi vámszabadterületnél az Export kockában kell X jelölést alkalmazni, ha a vámszabadterületre belföldi árut tárolnak be. Az Import kockában kell az X jelölést alkalmazni minden olyan esetben, ha a vámszabadterületre vámárut tárolnak be (közvetlenül külföldről, más vámszabadterületről, vámraktárból stb.).

Ipari vámszabadterületnél az "Export" kockában kell X jelölést alkalmazni, ha a vámszabadterületre belföldi megmunkálandó anyagot tárolnak be. Az "Import" kockában kell az X jelölést alkalmazni minden olyan esetben, ha a vámszabadterületre megmunkálandó vámárut tárolnak be (közvetlenül külföldről, más vámszabadterületről, vámraktárból stb.). Az említett kockák a forgalom irányát jelölik és minden esetben kitöltendők.

b) Ipari vámszabadterületnél az Apport és Lízing kockába akkor kell X jelet alkalmazni, ha a vámszabadterületre külföldről ilyen jogcímen leltár szerinti termelőeszköz kerül betárolásra.

Például külföldről Apport címen tárolnak be leltár szerinti termelőeszközt a vámszabadterületre. Megjelölendő az Apport kocka.

Kereskedelmi és ipari vámszabadterület esetén a rovat szabadon hagyott részébe - a Lízing kocka után - a betárolásra kerülő vámáru származását igazoló származási, szállítási bizonyítvány fajtáját kell feltüntetni az alábbiaknak megfelelően:

a) EUR.1 szállítási bizonyítvány esetében "EUR1"

b) EUR.2 űrlap esetében "EUR2"

c) FORM "A" jelű származási bizonyítvány esetében "FORMA"

d) Származási nyilatkozat esetén "SZNY"

17. Rovat: Csomagok jele, száma

Ebbe a rovatba az alábbi adatokat kell feltüntetni:

- az áru/vámáru csomagolásán lévő jeleket, számokat, ömlesztett áruk esetében "ÖMLESZTETT" bejegyzést kell alkalmazni;

- konténeres szállítás esetén a konténerszámot/számokat, valamint a konténerek típusát értelemszerűen ISO 20, ISO 30 vagy ISO 40 jelöléssel;

- a tételsorban szereplő küldemény csomagjainak összes darabszámát.

18. Rovat: Darabszáma. Az áru megnevezése

A rovatba fel kell tüntetni a vámáru tényleges mennyiségél egész számra kerekítve, továbbá a számla szerinti mértékegységet (pl. 3200 m2, 1500 db, 1000 tonna stb.).

"Az áru megnevezése" jelölés után a vámáru tarifális és kereskedelmi megnevezését kell feltüntetni úgy, hogy ennek alapján ellenőrizhető legyen a tarifális és KTJ besorolás. Az áru megnevezést típusszám, gyűjtőnév, fantázianév és ehhez, hasonló nem helyettesítheti. A vámáru azonosítása érdekében azonban a tarifális megnevezés mellett kell feltüntetni a gyári számot és egyéb jellemzőket is. Ha az adatok feljegyzésére a rovat nem elegendő, akkor a Betárolási rendelkezéshez csatolt Konszignáción kell feltüntetni és a rovatban "KSZ" (Konszignáció szerint) jelzést alkalmazni.

19. Rovat: Vámtarifaszám

Ebbe a rovatba a vámáru 9 számjegyből álló vámtarifaszámát kell feltüntetni.

20. Rovat: KTJ-szám

Ebbe a rovatba a vámáru KTJ besorolás szerinti számát kell feltüntetni.

21. Rovat: Különös mértékegység

A rovatot nem kell kitölteni, ha a vámáru KTJ-ben meghatározott mennyiségi egysége kilogramm vagy annál nagyobb súlyegység, illetve érték (VAL).

Ha a vámáru KTJ-ben meghatározott mennyiségi egysége nem kilogramm, vagy annál nagyobb súlyegység, illetve érték (VAL), akkor a KTJ-ben meghatározott külön mennyiségi egység szerinti mennyiséget kell beírni egész számra kerekítve (pl: ha a KTJ mennyiségi egysége PCE, és 8 db vámáru kerül betárolásra, akkor 8-at, ha MTQ és 0,3 m3 akkor 1-et kell feltüntetni).

22. Rovat: Szerződő ország

Annak az országnak a kódját kell feltüntetni, amelynek a területén az árut beküldő fél, illetve raktárbérlő telephelye, üzlete van.

23. Rovat: Nettó tömeg

A 18. mezőben szereplő áru/vámáru saját tömegét kell feltüntetni kilogrammban kifejezve, megkezdett kilogrammonként. Saját tömegen az áru/vámáru súlyát értjük, minden csomagolás nélkül. Ezt a rovatot a pótlapon is ki kell tölteni, tételsoronként külön-külön.

24. Rovat: Származási ország

A vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint meghatározott származási ország kódját kell beírni tételsoronként. Belföldi áru esetén származási országkódként "HU" kerül beírásra.

25. Rovat: Devizanem

A rovatba a betároláshoz, benyújtott számla szerinti devizanem kódját kell feltüntetni.

26. Rovat: Érték

A rovatba a betároláshoz, csatolt számla (annak hiányában értéknyilatkozat) szerinti összeg írandó. Olasz líra (ITL) esetén az értéket ezer egységben kell feltüntetni. Például ha az ügyleti érték olasz lírában 1 186 300 (egymillió-egyszáznyolcvanhatezer-háromszáz), akkor a rovatba "1186" írandó.

27. Rovat: Megelőző vámkezelés

A vámáruval kapcsolatban végzett megelőző (utolsó) vámkezelést dokumentáló EV azonosító számot kell beírni, törve a hivatkozott aktuális tételsorszámmal, illetve más árunyilatkozat esetén a nyilvántartási számokat. Ha azonos vámtarifa- és KTJ-szám alá tartozó betárolni kért vámáruknak több árutovábbítási vagy raktározási előzménye van a megelőző vámkezeléseket dokumentáló EV azonosító számokat, törve a hivatkozott aktuális tételsor- számmal, illetve más árunyilatkozat esetén a nyilvántartási számokat a Betárolási rendelkezéshez csatolt konszignáción kell felsorolni és a rovatba a "KSZ" (Konszignáció szerint) jelzést kell alkalmazni.

Egyéb esetben tételsoronként egy megelőző vámkezelés azonosító/nyilvántartási száma írható be.

Belföldi áru betárolása esetén a rovatba "belföld" írandó.

Betűvel jelzett rovatok

A vámhatóság feljegyzéseire szolgálnak az alábbiak szerint:

A. Rovat: Vámhivatal nyilvántartási száma

A betárolási rendelkezés vámhivatali nyilvántartási számát tartalmazza. Képzése a következőképpen történik:

A vámszabadterület felügyeletét ellátó vámhivatal, szolgálati hely önálló kódszáma öt karakteren / a vámhivatal vagy szolgálati hely által az üzemeltetőnek adott sorszám két pozíción / raktárbérlő törzsszáma két pozíción (ipari vámszabadterület esetén: 00)/ folyamatos évi 1-gyel kezdődő sorszám 5 pozícióban/ év utolsó számjegye.

Példa az A. Rovathoz

a Betárolási rendelkezés vámhivatali nyilvántartási száma: 10600/03/02/00001-5

ahol a 10600 a 6. számú Vámhivatalt, a 03 a vámhivatal felügyelete alá tartozó 03 sorszámú vámszabadterületet, a 02 a vámszabadterület 02 sorszámú raktárbérlőjét (ipari vámszabadterület esetén itt 00 szerepel), a 00001 a tárgyévi első Betárolási rendelkezést, az 5 pedig az 1995. évet jelenti.

Amennyiben a vámszabadterület felügyeletét nem az anyavámhivatal, hanem annak kirendeltsége látja el, úgy értelemszerűen az első 5 pozíció a kirendeltség, szolgálati hely kódszámát jelenti.

B. Rovat: A vámszabadterület vámfelügyeletét ellátó vámhivatal

A rovatba a vámszabadterület vámfelügyeletét ellátó vámhivatal nevét betűvel kell beírni.

C. Rovat: Az áru betárolás előtti vámhivatali nyilvántartási adatai

A vámhivatal a Betárolási rendelkezés vámhivatali példányán feljegyzi a visszatérítés tényét.

D. Rovat: Vámhivatal igazolása

A vámhivatal aláírással és bélyegzőlenyomattal történő igazolása arról, hogy az áru a vámszabadterületre beszállításra került.

(2) A Kitárolási rendelkezést (6/a., 6/b. számú minta) a következő szabályok szerint kell kitölteni:

1. Rovat: Sorszám

Kereskedelmi vámszabadterület esetén raktárbérlőnként évente 1-gyel kezdődő sorszám kerül feltüntetésre Kitárolási rendelkezésként.

Ipari vámszabadterület esetén évente 1-gyel kezdődő folyamatos sors/ám kerül feltüntetésre Kitárolási rendelkezésként.

2. Rovat: Az üzemeltető neve, címe

A rovatba az országos parancsnokság határozata alapján a vámszabadterületi engedélyes neve, székhelye és adóigazgatási száma (11 pozíción) kerül beírásra.

3. Rovat: Össz/akt. lapszám

Aktuális lap sorszáma/a pótlapok száma + 1 írandó. Például két pótlap esetén a Kitárolási rendelkezésre 1/3, az első pótlapra 2/3, a másodikra 3/3 írandó. Ha a Kitárolási rendelkezéshez nem csatolnak pótlapot, úgy ez a rovat nem kerül kitöltésre és a 4. rovatba "1" vagy "2" szám kerül.

4. Rovat: Tételek száma

A Kitárolási rendelkezésen és pótlapokon felhasznált összes tételsor számát kell beírni. Ha a Kitárolási rendelkezéshez pótlapot nem csatoltak, akkor ebbe a rovatba "1" vagy "2" szám kerül.

5. Rovat: A vámszabadterület neve, címe

A rovatba a vámszabadterület üzemeltetőjének neve alapján a vámszabadterület megnevezését és a vámszabadterület létesítését engedélyező Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága határozatában meghatározott címet kell feltüntetni. A rovaton belül található két kockában X-szel kell jelölni, hogy a vámszabadterület tevékenységét tekintve ipari vagy kereskedelmi. Amennyiben a vámszabadterület egyaránt kereskedelmi és ipari vámszabadterületként működik, úgy a kockák jelölése aszerint történik, hogy a Kitárolási rendelkezéssel kitárolt vámáruk kereskedelmi (raktározási) vagy ipari feldolgozás céljából kerültek betárolásra, figyelembe véve, hogy külön Kitárolási rendelkezésen, illetve külön nyilvántartással történik az ipari, illetve a kereskedelmi célból betárolt és kitárolt vámáruk okmányolása.

6. Rovat: Törzsszám

A raktárbérlő nyilvántartási sorszáma (törzsszáma). Az üzemeltető - kereskedelmi vámszabadterület esetén - a raktárbérlőkről bérleti jogviszonyuk keletkezésének sorrendjében évente 1-gyel kezdődő nyilvántartást vezet.

Ipari vámszabadterület esetén a rovatba 00-t kell írni.

Ipari kereskedelmi vámszabadterület esetében az 5. Rovat szerint kell eljárni.

7. Rovat: Dátum

A vámszabadterületre történő kitárolás dátumát kell feltüntetni az év utolsó két számjegyének, a hónap és a nap számának feltüntetésével (pl. ha a kitárolást 1995. január l-jén végezték el, akkor "950101" kerül beírásra).

8. Rovat: Csomagok száma

A kitárolni kért küldemény csomagjainak összes darabszámát kell feltüntetni. Ömlesztett vagy csomagolatlan árunál - tűzifa, szén, vasérc, gabona stb. - nem kell kitölteni.

9. rovat: Bruttó tömeg

A Kitárolási rendelkezésen és a pótlapon szereplő valamennyi vámárunak csomagolóanyaggal mért össztömegét kell beírni kilogrammban, megkezdett kilogrammonként.

10. Rovat: A raktárbérlő neve, címe

Kereskedelmi vámszabadterület esetén töltendő ki. A raktárbérlő nevét és külföldi címét - ha Magyarországon képviselettel rendelkezik, akkor a belföldi címét is - kell a rovatban feltüntetni.

11. és 12. Rovat: Pos.

A rovat nem kerül kitöltésre.

13. Rovat: Kiviteli bizonylat

A rovatba - külföldre történő kiszállítás esetén - a Kitárolási rendelkezéshez kapcsolódó "Kiviteli bizonylat" számát kell feltüntetni.

14. Rovat: Fuvareszköz jele, száma

Annak a fuvareszköznek a rendszámát/jelét kell beírni, amelyre a vámáru indításkor berakodásra került. Postai forgalomban történő szállítás esetén a rovat nem kerül kitöltésre.

Légi forgalomban elegendő, ha a rovatban a "repülőgép" szó szerepel.

15. Rovat: Tételsorszám

A "Kitárolási rendelkezés" és pótlapjainak tételsorait folyamatosan kell számozni. A rovatba az aktuális tétel számát kell beírni.

16. Rovat: Jogcím

a) Kereskedelmi vámszabadterületnél az Export kockában kell X jelölést alkalmazni, ha a vámszabadterületről kitárolt vámárut közvetlenül külföldre, másik vámszabadterületre vagy tranzitterületre továbbították. Az Import kockában kell az X jelölést alkalmazni minden olyan esetben, ha a vámszabadterületről kitárolt vámárut belföldi rendeltetéssel továbbítják.

Ipari vámszabadterületnél az. Export kockában kell X jelölést alkalmazni, ha a vámszabadterületen feldolgozásra került vámárut közvetlenül külföldre, másik vámszabadterületre vagy tranzitterületre továbbították. Az Import kockában kell az X jelölést alkalmazni minden olyan esetben, ha vámszabadterületen feldolgozásra került vámárut belföldi rendeltetéssel továbbítják.

b) Ipari vámszabadterületnél - a Betárolási rendelkezésnek megfelelően - az Apport és Lízing kockába akkor kell X jelet alkalmazni, ha a vámszabadterületről akár külföldre, akár belföldre ilyen jogcímen leltár szerinti termelőeszköz kerül kitárolásra.

Például külföldről apport címén tároltak be leltár szerinti termelőeszközt a vámszabadterületre. Megjelölendő az Apport kocka.

Ipari és kereskedelmi vámszabadterület esetén, ha a kitárolni kért vámáruhoz a vámáru származását igazoló származási, szállítási bizonyítványt nyújtanak be, úgy annak fajtáját az alábbiaknak megfelelően kell feltüntetni:

a) EUR.1 szállítási bizonyítvány esetében: "EUR1"

b) EUR.2 űrlap esetében: "EUR2"

c) FORM "A" jelű származási bizonyítvány esetében: "FORMA"

d) Származási nyilatkozat esetén: "SZNY".

17. Rovat: Csomagok jele, száma

Ebbe a rovatba az alábbi adatokat kell feltüntetni:

- a vámáru csomagolásán lévő jeleket, számokat, ömlesztett áruk esetében "ÖMLESZTETT" bejegyzést kell alkalmazni;

- konténeres szállítás esetén a konténerszámot/számokat, valamint a konténer típusát értelemszerűen ISO 20, ISO 30 vagy ISO 40 jelöléssel;

- a tételsorban szereplő küldemény csomagjainak darabszáma.

18. Rovat: Darabszáma. Az áru megnevezése

A rovatban fel kell tüntetni a vámáru tényleges mennyiségét egész számra kerekítve, továbbá a számla szerinti mértékegységet.

"Az áru megnevezése" jelölés után a vámáru tarifális és kereskedelmi megnevezését kell feltüntetni úgy, hogy ennek alapján ellenőrizhető legyen a tarifális és KTJ besorolás. Az áru megnevezését típusszám, gyűjtőnév, fantázianév és ehhez hasonló nem helyettesítheti. A vámáru azonosítása érdekében azonban a tarifális megnevezés mellett kell feltüntetni a gyári számot és egyéb jellemzőket is. Ha az adatok feljegyzésére a rovat nem elegendő, akkor a Kitárolási rendelkezéshez csatolt Konszignáción kell feltüntetni és a rovatban "KSZ" (Konszignáció szerint) jelzést alkalmazni.

19. Rovat: Vámtarifaszám

Ebbe a rovatba a vámáru 9 számjegyből álló vámtarifaszámát kell feltüntetni.

20. Rovat: KTJ-szám

Ebbe a rovatba a vámáru KTJ besorolás szerinti számát kell feltüntetni.

21. Rovat: Különös mértékegység

A rovatot nem kell kitölteni, ha a vámáru KTJ-ben meghatározott mennyiségi egysége kilogramm vagy annál nagyobb súlyegység, illetve érték (VAL).

Ha a vámáru KTJ-ben meghatározott mennyiségi egysége nem kilogramm vagy annál nagyobb súlyegység, illetve érték (VAL), akkor a KTJ-ben meghatározott külön mennyiségi egység szerinti mennyiséget kell beírni egész számra kerekítve (pl.: ha a KTJ mennyiségi egysége PCE és 8 db vámáru kerül kiszállításra, akkor 8-at, ha MTQ és 0,3 köbméter, akkor 1-et kell feltüntetni). Kereskedelmi vámszabadterület esetén a vonatkozó "Betárolási rendelkezés" tételsorában feltüntetett vagy alkalmazott mennyiségi egységet kell a "Kitárolási rendelkezés" esetében is alkalmazni.

22. Rovat: Szerződő ország:

Annak az országnak a kódját kell feltüntetni, amelynek területén a vámárut fogadó szerződő fél telephelye, üzlete van.

23. Rovat: Nettó tömeg:

A 18. mezőben szereplő vámáru saját tömegét kell feltüntetni kilogrammban kifejezve, megkezdett kilogrammonként. Saját tömegen a vámáru súlyát értjük, minden csomagolás nélkül. Ezt a rovatot a pótlapon is ki kell tölteni, tételsoronként külön-külön.

24. Rovat: Rendeltetési ország

A vámárunak a feladó által ismert utolsó (végső) rendeltetési hely országát kell feltüntetni. Belföldi rendeltetés esetén "HU" kódot kell feltüntetni.

Ha a vámárut másik vámszabadterületre szállítják "PF" jelzést, ha tranzitterületre szállítják "XT" jelzést kell feltüntetni.

25. Rovat: Devizanem

A rovatba a kitároláshoz benyújtott számla szerinti devizanem kódját kell feltüntetni.

26. Rovat: Érték

A rovatba a kitárolás során benyújtott vámcélokra szolgáló számla - annak hiányában értéknyilatkozat - szerinti összeg írandó. Olasz líra (ITL) esetén az értéket ezer egységben kell feltüntetni.

27. Rovat: Megelőző vámkezelés

Kereskedelmi vámszabadterület esetén a vonatkozó "Betárolási rendelkezés" számát kell ide beírni, törve a hivatkozott aktuális tételsorszámmal. Ha azonos vámtarifa és KTJ szám alá tartozó kitárolni kért vámáruknak több betárolási előzménye van, akkor a megelőző betárolások nyilvántartási számát a "Kitárolási rendelkezéshez" csatolt "Konszignáción" kell felsorolni és a rovatban "KSZ" (Konszignáció szerint) jelzést kell alkalmazni. Egy-egy tételsorhoz tartozóan a "Konszignáción" 10 hivatkozási számnál többet nem lehet feltüntetni. Ha ezt meghaladja, úgy a következő tételsorszámot kell felhasználni.

Ipari vámszabadterület esetén a rovat nem kerül kitöltésre.

Betűvel jelzett rovatok

A vámhatóság feljegyzésére szolgálnak.

A. Rovat: Vámhivatal nyilvántartási száma A "Kitárolási rendelkezés" vámhivatali nyilvántartási számát tartalmazza. Képzése a következőképpen történik: A vámszabadterület felügyeletét ellátó vámhivatal, szolgálati hely önálló kódszáma öt karakteren (a vámhivatal, szolgálati hely által az, üzemeltetőnek adott sorszám két karakteren) raktárbérlő törzsszáma kétkarakteren (ipari vámszabadterület esetén: 00) folyamatos évi 1-gyel kezdődő sorszám 5 karakteren/év utolsó számjegye.

Példa az A. Rovathoz:

"Kitárolási rendelkezés" vámhivatali nyilvántartási száma:

10600/03/02/00001-5 ahol a 10600 a 6. számú Vámhivatalt, a 03 a vámhivatal felügyelete alá tartozó 03 sorszámú vámszabadterületet, a 02 a vámszabadterület 02 sorszámú raktárbérlőjét (ipari vámszabadterület esetén itt 00 szerepel), a 00001 a tárgyévi első "Kitárolási rendelkezést", az 5 pedig az 1995. évet jelenti.

Amennyiben a vámszabadterület felügyeletéi nem az anyavámhivatal, hanem annak kirendeltsége látja el, úgy értelemszerűen az első 5 pozíció a kirendeltség, szolgálati hely kódszámát jelenti.

B. Rovat: A vámszabadterület vámfelügyeletét ellátó vámhivatal

A rovatba a vámszabadterület vámfelügyeletét ellátó vámhivatal nevét betűvel kell beírni.

C. Rovat: Betárolási rendelkezések száma

Vámhivatal feljegyzése a Vámhivatali példányon, hogy a hivatkozott "Betárolási rendelkezésen" a leírást elvégezte.

Ipari vámszabadterület esetén nem kerül kitöltésre.

D. Rovat: Vámhivatal feljegyzései, Kilépési adatok, Belterületi vámkezelés vámhivatali nyilvántartási száma:

A vámhivatal aláírással és bélyegzőlenyomattal történő igazolása, hogy a "Kitárolási rendelkezésen" szereplő vámáruk a vámszabadterületről kiléptek.

A megosztott rovat "Kilépési adatok" része után a vámszabadterület felügyeletét ellátó vámhivatal vagy szolgálati hely a "Kitárolási rendelkezésen" szereplő vámáruk külföldre, másik vámszabadterületre vagy tranzitterületre történő továbbítása esetén - a vámhivatali példányon - az EV azonosító számát vagy a kiléptető vámhivatal által adott nyilvántartási számot jegyzi fel.

A "Belt. v. vh. nyt." után a vámszabadterület felügyeletét ellátó vámhivatal vagy szolgálati hely a "Kitárolási rendelkezésen" szereplő vámáruk belföldre történő szállítása esetén - a vámhivatali példányon - az EV azonosító számát, illetve más árunyilatkozat esetében a nyilvántartási számot jegyzi fel.

(A Betárolási és Kitárolási rendelkezéshez kapcsolódó kódok - ország- és devizanemkódok - megegyeznek az EV okmánynál alkalmazottakkal.)"

(9) Az R. 6. számú Melléklete 3. és 6. számú mintája helyébe e rendelet 4. számú Mellékletét képező 3/a., 3/b., 6/a. és 6/b. számú minták lépnek.

30. §

(1) Ahol az R. 8. számú Mellékletében "VÁM91 3. példány" megnevezés szerepel, helyette az "Egységes Vámáru-nyilatkozat 3. számú példány" megnevezést kell érteni.

(2) Ahol az R-ben az "árunyilatkozat" megnevezés szerepel helyette külkereskedelmi áruforgalomban - ideértve az árunyilatkozat alkalmazásában a segélyszállítmányokat is - valamint árutovábbításnál - az utas- és ajándékforgalom kivételével - a nem külkereskedelmi áruforgalomban is az "Egységes Vámárunyilatkozat"-ot kell érteni.

(3) Ahol jogszabály a vám- és pénzügyőrség megyei (fővárosi) parancsnokságát említi, az alatt a Vám- és Pénzügyőrség Központi Repülőtéri Parancsnokságát is érteni kell.

31. §

Az R. kiegészül e rendelet 1., 2., 3. számú Melléklete szerinti 11., 12., 13. számú Melléklettel.

32. §

(1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - 1995. január 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti az R. 4. §-ának (3) bekezdése.

(2) E rendelet 9. §-a a kihirdetés napján, a 22. §-ának az R. 98. §-a (11) bekezdését megteremtő rendelkezése 1995. február 1-jén lép hatályba.

(3) Az e rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő vámkezelési, méltányossági és határidő-hosszabbítási kérelmeket a benyújtáskor hatályban lévő rendelkezések szerint kell elvégezni, illetve elbírálni.

(4) Azon ipari vámszabadterületek, amelyek 1991. december 31-e előtt kezdték meg a működésüket és nem felelnek meg az R. 9. §-a (1) bekezdésében foglalt korlátozásoknak tevékenységüket folytathatják, ha termelő tevékenységet végeznek.

Dr. Békesi László s. k.,

pénzügyminiszter

Pál László s. k.,

ipari és kereskedelmi miniszter

1. számú melléklet a 35/1994. (XII. 24.) PM-IKM együttes rendelethez

11. számú melléklet a 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelethez

Egyes zöldségek, gyümölcsök és vágott virágok vámértékének egyszerűsített megállapítása

1. Egyszerűsített eljárással a külkereskedelmi áruforgalomban behozott alábbi vámáruk vámértékét állapítja meg a vámhivatal:

A) Zöldség, gyümölcs (frissen):

2. Az egységáron alapuló vámérték megállapítása: a) zöldség, gyümölcs esetén:

A szóban forgó viszonylatban ténylegesen kialakult és dokumentált ügyleti árak vagy a müncheni, milánói és a madridi piacok nagykereskedelmi árainak figyelembevételével, nettó 1 kg I. osztályú termékre, USD-ban, magyal határparitáson a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága a Magyar Gyümölcs Szövetség és Terméktanács, illetve a Zöldségtermesztők Országos Szövetsége és Terméktanács egyetértésével határozza meg az egységárakat.

b) vágott virág esetén;

A Magyarországra importált termékek egységárát, a Holland Virágtőzsdén kialakult átlagárat 1,3-del beszorozva a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága a Dísznövénytermesztők és Kereskedők Országos Szakmai Szövetsége egyetértésével NLG-ben határozza meg. (A kiigazítás a magyar határig felmerülő szállítási, fuvarozási, biztosítási és egyéb költségek címén kerül elvégzésre.)

3. Az egységárat 14 napos időszakra kell alkalmazni, az alkalmazás kezdő időpontja minden páratlan hét pénteki napja. Az új egységárat minden páratlan hét első munkanapjáig az Országos Parancsnokság a (napi) Világgazdaságban köteles közzétenni.

4. Az olyan vágott virág szállítmányt, amelynek értéke a vámkiszabással járó vámkezelés céljából tartott áruvizsgálat időpontjában károsodás miatt több, mint 20%-kal csökkent, értékcsökkent árunak kell tekinteni. E károsodás mértékének megállapítására az importőr köteles a Dísznövénytermesztők és Kereskedők Országos Szakmai Szövetsége által biztosított szakértő véleményét a vámhivatalnak benyújtani. A vámáru vámértékét átválogatás után, a károsodástól mentes részre az egységárral kell megállapítani, a károsodott részt vámfelügyelet mellett meg kell semmisíteni. Az átválogatást az importőr köteles elvégezni.

5. Az olyan zöldség és gyümölcs szállítmányt, amely a belföldi forgalom számára történő vámkezelés céljából tartott áruvizsgálat időpontjában 80%-ot meghaladó mértékben közvetlen fogyasztásra alkalmatlan, az importőr vámfelügyelet mellett köteles megsemmisíteni. A károsodás mértékének megállapítására az importőr köteles zöldség esetén a Zöldségtermesztők Országos Szövetsége és Terméktanács által biztosított szakértő véleményét a vám-

6. Az egyszerűsített vámérték megállapítás rendszeréhez való csatlakozást az első belföldi forgalom számára való vámkezelést megelőzően az az importőr kérheti a vámhivataltól, akinek (amelynek) vámtartozása nincs és vállalja, hogy az e melléklet hatálya alá tartozó vámáruk vámkezelésénél a 2. pont szerint megállapított és a 3. pont szerint közzétett egységárat vámértékként elfogadja. A vámhivatal a csatlakozási kérelem tárgyában határozattal dönt. Az érvényes határozattal rendelkező részére valamennyi vámhivatal egyszerűsített eljárással végzi el az e melléklet hatálya alá tartozó vámáruk vámértékének megállapítását.

7. Amennyiben az egyszerűsített vámérték megállapítás rendszeréhez tartozó vámfizetésre kötelezett vagy megbízottja az e melléklet hatálya alá tartozó vámáruk vámértékének megállapítását nem az egyszerűsített eljárással kéri vagy vámtartozása keletkezik az adott naptári évben, a rendszerből kizárja magát. A vámhivatal az importőrt a következő naptári évre is kizárhatja az egyszerűsített eljárásból, ha a nem egyszerűsített eljárásban történő vámkezelés november - december hónapban történik és az importőr magatartása egyértelműen indokolatlan előnyök szerzésére irányult.

* hivatalnak benyújtani.

2. számú melléklet a 35/1994. (XII. 24.) PM-IKM együttes rendelethez

12. számú melléklet a 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelethez

A vámértékbevallásra vonatkozó részletes szabályok

I.

1. A vámértékbevallást legalább kettő példányban - a Vám- és Pénzügyőrség által rendszeresített "Vámértékbevallás" (V.B.1.) elnevezésű nyomtatványon - írógéppel vagy nyomtatott betűkkel, tintával kitöltve - a 31. § (10) bekezdésében meghatározott esetekben - a külkereskedelmi áruforgalomban beérkezett vámáruk vámkezelési kérelméhez kell csatolni. A bevalláson nem lehet törlést alkalmazni vagy a szavakat felülírni. A javításokat a helytelen bejegyzések áthúzásával és a szükséges adatok beírásával kell elvégezni. Az áthúzást úgy kell elvégezni, hogy az eredeti szöveg olvasható maradjon. A javításokat a kiállító személy lássa el kézjegyével. Amennyiben "X" jelöléssel kell a választ megadni, annak javítása semmilyen formában nem fogadható el.

2. Vámértékbevallást a jogszabályban meghatározott esetekben a vámkezelési kérő köteles adni. A bevallást adó felel a bevalláson feltüntetett adatok valódiságáért és helyességéért, valamint minden olyan további okmány benyújtásáért, amelyek a vámáru vámértékének meghatározásához szükségesek.

3. A vámértékbevallás háromféle vámáru vámértékének kimunkálására biztosít lehetőséget. Háromnál többféle vámáru vámkezelési kérelme esetén a bevallással azonos példányszámú "Bevallás-pótlap" (VB.2.) nyomtatványt kell kiállítani. Egy bevallás-pótlap kitöltése során az 1. pont előírásai szerint kell eljárni.

4. A vámértékbevallás, a bevallás-pótlap és az árunyilatkozat megfelelő rovatait egybehangzóan kell kiállítani.

5. A vámkezelésről szóló határozat azonosított és a vámhivatal által rendelkezésre álló adatok alapján ellenőrzött vámértékbevallás eredeti példányát az árunyilatkozat vámhivatali példányával együtt, a határozat vámhivatali példányának mellékleteként kell kezelni. A vámértékbevallás másolati példányát a vámkezelésről készült határozat példányával együtt a vámkezelést kérő részére vissza kell adni, és azt a vám elévüléséig meg kell őrizni.

6. Amennyiben a 99. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a vám helyesbítését kérik, az alapvámkezeléskor elfogadott vámértékbevallás másodpéldányát is csatolni kell.

II.

7. A GATT Vámértékegyezmény 5. Cikkében meghatározott értékelési módszer alkalmazásakor a vámértékbe-valláshoz mellékelni kell:

a) belföldi számlákat vagy egyéb bizonyítékokat arra vonatkozóan, hogy az értékelendő vámáru vagy az azzal azonos, illetve hasonló áru egymással kapcsolatban nem álló kereskedők között milyen áron került értékesítésre Magyarországon;

b) valamint olyan nyilatkozatot, amely tartalmazza azokat a számításokat, amelyeket az eddig értékesített legnagyobb tételhez tartozó egységár alapulvételével végeztek el, amely részletezi:

- a belföldön szokásosan fizetett vagy a belföldi felek közötti megállapodás szerinti jutalékot;

- az adott áru belföldi értékesítésekor szokásos kiadásokat;

az általános belföldi költségek fedezésére szolgáló kiadásokat;

- szokásos belföldi szállítási, biztosítási és járulékos költségeket;

- vámokat és egyéb közadókat, amelyeket Magyarországon az importált áru után és az áru belföldi értékesítése következtében fizetni kell.

8. A GATT Vámértékegyezmény 6. Cikkében meghatározott értékelési módszer alkalmazásakor a vámértékbe-valláshoz olyan kimutatást kell mellékelni, amely tartalmazza a vámérték kiszámításának módját és részletes termelési költségek, nyereség és általános költségek, valamint minden más befolyásoló költség feltüntetésével. Továbbá az importőrnek nyilatkoznia kell arról, hogy legjobb tudomása szerint az általa közölt adatok megegyeznek az adott ágazatban szokásos mértékkel. Ha a vámhatóság nem tud meggyőződni a feltüntetett adatok valódiságáról vagy helyességéről, akkor a 6. Cikkben meghatározott módszer nem alkalmazható.

9. A GATT Vámértékegyezmény 7. Cikkében meghatá-ro/ott értékelési módszer alkalmazásakor a vámértékbevalláshoz mellékelni kell azokat az okmányokat, bizonyítékokat, amelyeket az importőr a vámérték kimunkálásakor figyelembe vett.

III.

10. A vámértékbevallás szempontjából a küldemény alatt azt a vámárut kell érteni, amely egy címzett részére, egy számlával és szállítási okmánnyal érkezett.

11. Osztott szállítmány esetén az egyes szállítmányok vámértékét össze kell vonni, és az összevont értéket kell figyelembe venni. Osztott szállítmány a szállítás érdekében vagy egyéb okból szétszedett, nem együtt szállított vámáru (pl. gyárberendezés szállítása részegységenként, teljes hajórakomány beszállítása vasúti kocsirakományként).

IV.

12. A "VÁMÉRTÉKBEVALLÁS" nyomtatvány mintája és kitöltési szabályai a következők:

A rovatok kitöltésekor az alábbi adatokat kell feltüntetni:

1. Az eladó, küldő neve, és címe, az ország, város, utca, házszám megjelölésével.

2. a) A vevő, címzett cégbíróság szerinti bejegyzett megnevezése, irányítószámmal is megjelölt székhelye (telephelye) és adószáma;

b) A vámkezelést kérő cégbíróság által bejegyzett megnevezése, irányítószámmal megjelölt székhelye (telephelye) és adószáma.

3. Az INCOTERMS 1990-es változatában szereplő szokványok hivatalos rövidítése.

4. Az exportőr által kiállított számla száma és kelte az év, hónap, nap megjelölésével.

5. A vámkezelni kért vámárura vonatkozó írásbeli külkereskedelmi szerződés száma és kelte az év, hónap, nap megjelölésével. Írásbeli szerződés hiányában "NINCS" szót kell beírni.

6. Ha a 7-9. rovatban feltett kérdések bármelyikére "IGEN" a válasz - feltéve, hogy azonos eladótól vagy azonos kereskedelmi szerződés keretében azonos kereskedelmi szinten beérkezett árut már vámkezeltek - úgy a korábbi vonatkozó vámhivatali határozat(ok) száma(i).

7. A megfelelő választ X-szel kell megjelölni. Amennyiben az a) pontra adott válasz "NEM" , a b) és c) pontokra adandó válasz helyét üresen kell hagyni, ha "igen", a kapcsolat jellegének részletezése a GATT Vámértékegyezmény 15. Cikk 4. pontja alapján.

8. A megfelelő választ X-szel kell megjelölni. Ha a feltett kérdések bármelyikére "igen" a válasz, ismertetni kell a korlátozásokat, feltételeket és ellenszolgáltatásokat. Ha a feltétel vagy ellenszolgáltatás értéke meghatározható, azt a 13. b) rovatban kell jelezni.

9. A megfelelő választ X-szel kell megjelölni. Ha a feltett kérdések bármelyikére "IGEN" a válasz, ismertetni kell a részleteket.

10. Az a) rovatot csak akkor kell kitölteni, ha háromnál több árunyilatkozat tételsorszám kerül felhasználásra. A b) rovatban a bevallás kiállításának helye és dátuma, a bevallást adó aláírása és bélyegzőlenyomata.

11. A számla szerinti devizanem betűkódja.

12. Az importált áru árunyilatkozat szerinti tételsorszáma.

13. Az a) rovatban a számla szerinti nettó értéket kell feltüntetni. Ha az importált áru eladása vagy az eladási ár olyan feltételtől, ellenszolgáltatástól függ, melynek értéke meghatározható, annak értékét a b) rovatban kell jelezni. A c) rovat kitöltése csak az a)-b) rovatok azonos devizaneme esetén kötelező.

14. Azokat a költségtényezőket, amelyek a vevőt terhelik, de az árukért ténylegesen fizetett vagy fizetendő árban nincsenek benne:

a) jutalékok és alkuszdíjak, kivéve a vásárlási jutalékot,

b) göngyölegek költsége, amelyek vám szempontból egy tekintet alá esnek a szóban forgó áruval,

c) csomagolási költség, amely mind a bér-, mind az anyagköltséget magában foglalja.

15. Az alábbi termékek és szolgáltatások megfelelőképpen arányosan megosztott értéke - ha azokat közvetve vagy közvetlenül, költségmentesen vagy csökkentett költséggel a vevő nyújtja, és az importált árukat export célú termék előállításhoz vagy eladáshoz használják fel - amennyiben ezt az értéket a ténylegesen fizetett vagy fizetendő árba nem számították bele:

a) az importált áruba beépített anyagok, alkatrészek, részek és hasonló elemek,

b) szerszámok, présminták, öntőformák és az importált áruk előállítása során felhasznált elemek,

c) az importált áru előállítása során felhasznált anyagok,

d) mérnöki tervezés, fejlesztés, formatervezés, valamint tervrajzok, vázlatok, amelyek nem az importőr országában készültek és az importált áruk előállításához szükségesek.

16. Az értékelendő árura vonatkozó azon royalty- és licencdíjakat, amelyeket - akár közvetve, akár közvetlenül - az értékelendő áru eladásának feltételeként a vevő köteles kiegyenlíteni, ha ezeket a royalty- és licencdíjakat a ténylegesen fizetett vagy fizetendő árba nem foglalták bele.

17. Az importált áruk későbbi viszonteladásából, átengedéséből vagy használatából származó haszon bármely részének értéke, amely közvetve vagy közvetlenül visszakerül az eladóhoz.

18. A beléptető magyar határvámhivatal megnevezése

a) az importált áruk magyar határig felmerülő szállítási, fuvarozási költségei,

b) az importált áruk magyar határig felmerülő ki- és berakodási, valamint anyagmozgatási költségei,

c) az importált áruk szállítmánybiztosítási költsége.

A rovatot nem kell kitölteni, amennyiben az említett költségtényezőket a ténylegesen fizetett vagy fizetendő ár magában foglalja.

19. Kitöltése csak a 14-18. rovatok azonos devizaneme esetén kötelező.

20. A magyar határtól az első belföldi rendeltetési helyig felmerülő - az általános forgalmi adó alapját képező - költségek. Vámértékcsökkentő tényezőként azonban csak akkor vehető figyelembe, ha a felmerülő költségeket elkülönítették az importált áruért ténylegesen fizetett vagy fizetendő ártól, illetve a magyar határig felmerülő szállítási és biztosítási költségektől.

21. Behozatal után az importált ipari létesítményen, gépen vagy berendezésen végzett összeszerelés, üzembe helyezés, karbantartás vagy műszaki segítségnyújtás költségei, feltéve, hogy azokat elkülönítették az importált áruért ténylegesen fizetett vagy fizetendő ártól.

22. Egyéb olyan költségek, amelyek a GATT Vámértékegyezmény rendelkezései szerint nem vámérték növelő tényezők, feltéve, hogy azokat elkülönítették az importált áruért ténylegesen fizetett vagy fizetendő ártól.

23. Kitöltése csak a 20-22. rovatok azonos devizaneme esetén kötelező.

24. Kitöltése csak a 11., 19. és 23. rovatok azonos devizaneme esetén kötelező.

A "Bevallás-pótlap" rovatainak kitöltési szabályai azonosak a "Vámértékbevallás" azonos rovataival.

A 39/1994. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 12. számú melléklet mintája

3. számú melléklet a 35/1994. (XII. 24.) PM-IKM együttes rendelethez

13. számú melléklet a 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelethez

EGYSÉGES VÁMÁRUNYILATKOZAT

I. RÉSZ

ÁLTALÁNOS TUDNIVALÓK

Az áruk/vámáruk vámkezelésére írásbeli árunyilatkozatként külkereskedelmi áruforgalomban - ideértve e melléklet alakalmazásában a segélyszállítmányokat is -, valamint árutovábbításnál - az utas- és ajándékforgalom kivételével - a nem külkereskedelmi áruforgalomban is az "EGYSÉGES VÁMÁRUNYILATKOZAT", illetve ehhez tartozóan "PÓTLAP az Egységes Vámárunyilatkozathoz" (a továbbiakban: pótlap) elnevezésű okmányt (a továbbiakban együtt: EV) kell használni.

1. Az EV jellege és felhasználási köre

1.1 Az EV olyan egységes vámokmány, amely

a) a vámáru jelleget megtartó vámkezelések,

- az árutovábbítás,

- a raktározás,

- a behozatali előjegyzés,

b) a vámáru jelleget megszüntető eljárások,

- a belföldi forgalom számára történő vámkezelés,

- a vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárás,

c) a kiviteli ellenőrzés,

- a kiviteli előjegyzés és

- a kiléptetés

esetén írásbeli árunyilatkozatnak minősül.

1.2 Az EV nyolc példányos nyomtatvány, amelyből a forgalom iránya szerint különböző vámkezelésekhez az alábbi példányokat kell kitölteni:

a) kivitel

1., 2., 3. sorszámú példányok,

b) behozatal, raktározás

6., 7., 8. sorszámú példányok,

c) árutovábbítás (tranzit)

1., 4., 5., 7. sorszámú példányok.

1.3 A nyolc példányos EV egyes példányainak rendeltetése

a) 1. sorszámú - jobb szélén folyamatos piros csíkkal "INDÍTÓ/KILÉPTETŐ ORSZÁG PÉLDÁNYA" jelzéssel, kiviteli irányú vámkezelés, illetve árutovábbítás esetén az indító/beléptető vámhivatal példánya,

b) 2. sorszámú - jobb szélén folyamatos, zöld csíkkal: "STATISZTIKAI PÉLDÁNY-INDÍTÓ/KILÉPTETŐ ORSZÁG" jelzéssel, a kiléptető vámhivatal példánya,

c) 3. sorszámú - jobb szélén folyamatos sárga csíkkal "FELADÓ/EXPORTŐR PÉLDÁNYA" jelzéssel, a

vámkezelést kérő példánya,

d) 4. sorszámú - jobb szélén szaggatott kék csíkkal: "RENDELTETÉSI VÁMHIVATAL PÉLDÁNYA"

jelzéssel, árutovábbítási (tranzit) eljárás esetén a rendeltetési/kiléptetési vámhivatal példánya,

e) 5. sorszámú - jobb szélén folyamatos kék csíkkal: "VISSZAÉRTESÍTÉS-KÖZÖSSÉGI ÁRUTOVÁBBÍTÁS" jelzéssel, árutovábbítási (tranzit) eljárásban a rendeltetési/kiléptető vámhivatal által - a bemutatás megtörténtének igazolásául - visszaküldésre kerül az indító/beléptető vámhivatalhoz,

f) 6. sorszámú - jobb szélén szaggatott piros csíkkal: "RENDELTETÉSI ORSZÁG PÉLDÁNYA" jelzéssel, behozatali irányú vámkezelés esetén a vámkezelést végző vámhivatal példánya,

g) 7. sorszámú - jobb szélén szaggatott zöld csíkkal: "STATISZTIKAI PÉLDÁNY-RENDELTETÉSI

ORSZÁG" jelzéssel, a vámkezelés után a vámkezelést kérő példánya,

h) 8. sorszámú - jobb szélén szaggatott sárga csíkkal: "CÍMZETT PÉLDÁNYA" jelzéssel, a vámkezelést kérő/vámfizetésre kötelezett példánya.

1.4 A nyolc példányos nyomtatványgarnitúra olyan kialakítású, hogy a szükséges adatok a papír vegyi kezelése következtében átírással megjelennek. A nyolc példányos EV helyett - különösen, ha az árunyilatkozat elektronikus úton kerül átadásra - lehetőség van négy példányos EV használatára. Ebben az esetben minden példánynak kettős funkciója van: 1/6, 2/7, 3/8 és 4/5.

Az egyes lapok bal felső részében található függőleges oszlopok közül az elsőben lévő számok a garnitúra 1-4, a másodikban lévők pedig az 5-8. példányokat jelölik.

A felhasznált nyomtatványgarnitúrán a megfelelő példány számozását úgy kell megjelölni, hogy az oszlopok felső és alsó részén lévő számok közül a felesleges példányra vonatkozókat át kell húzni.

1.5 A négy példányos EV egyes példányainak rendeltetése

a) 1/6. sorszámú - jobb szélén folyamatos, utána szaggatott piros csíkkal:

"INDÍTÓ/KILÉPTETŐ ORSZÁG PÉLDÁNYA" és "RENDELTETÉSI ORSZÁG PÉLDÁNYA" jelzéssel, kiviteli, illetve árutovábbítási vámkezeléshez való felhasználás esetén az indító/beléptető vámhivatal, behozatali irányú vámkezeléskor a vámkezelést végző vámhivatal példánya,

b) 2/7. sorszámú - jobb szélén folyamatos, utána szaggatott zöld csíkkal:

"STATISZTIKAI PÉLDÁNY - INDÍTÓ/KILÉPTETŐ ORSZÁG és "STATISZTIKAI PÉLDÁNY-RENDELTETÉSI ORSZÁG" jelzéssel, kiviteli irányú forgalom esetén a kiléptető vámhivatal példánya, behozatalkor a vámkezelést kérő/vámfizetésre kötelezett részére kerül átadásra,

c) 3/8. sorszámú - jobb szélén folyamatos, utána szaggatott sárga csíkkal:

"FELADÓ-EXPORTŐR PÉLDÁNYA" és "CÍMZETT PÉLDÁNYA" jelzéssel: a vámkezelést kérő/vámfizetésre kötelezett példánya,

d) 4/5. sorszámú - jobb szélén folyamatos, utána szaggatott kék csíkkal:

"RENDELTETÉSI VÁMHIVATAL PÉLDÁNYA" és "VISSZAÉRTESÍTÉS-KÖZÖSSÉGI ÁRUTOVÁBBÍTÁS" jelzéssel, árutovábbítás (tranzit) esetén a négyes számmal felhasznált példány a rendeltetési/kiléptető vámhivatal példánya. Az ötös számmal felhasznált példány a rendeltetési/kiléptető vámhivatal által - a bemutatás megtörténtének igazolásául - visszaküldésre kerül az indító/beléptető vámhivatalhoz. Árutovábbítás (tranzit) esetén két darab 4/5-ös példányt kell helyezni az. 1/6 és 2/7 lapokhoz: egyet a rendeltetési/kiléptető vámhivatal számára, egyet pedig visszaértesítés céljából az indító/beléptető vámhivatal részére.

2. Részgarnitúra használata

Amennyiben a vámkezelést kérő nem kívánja használni sem a nyolc, sem a négy példányos garnitúrákat, úgy lehetősége van a vámeljárás minden egyes szakaszára (kivitel, árutovábbítás, raktározás, behozatal) külön-külön, az adott vámeljárásnak megfelelő példányú EV-t benyújtani.

Kivitel és árutovábbítás egyidejű kérése esetén az EV egy munkamenetben kiállítható az 1., 37., 47., 50. és 54. rovatok kivételével. Ezeket a rovatokat mindkét árunyilatkozaton külön-külön kell kitölteni tekintettel arra, hogy a kitöltésükre vonatkozó útmutató a két vámkezelési eljárás esetében eltérő.

Ilyenkor a felhasznált garnitúrának 2 db 1., valamint 1-1 db 2., 3., 4., 5. és 7. sorszámú példányt kell tartalmaznia.

3. Általános szabályok

3.1 Az EV-ot írógéppel, számítástechnikai eszközzel vagy golyóstollal (ez esetben olvashatóan, nyomtatott nagybetűkkel) kell kitölteni. Az írógéppel történő kitöltés esetén a nyomtatványt úgy kell a gépbe helyezni, hogy a 2. mezőben feltüntetett adat első betűje a bal felső sarok beállító keretében (kockájában) jelenjen meg, Az EV nyomtatvány azonos tartalommal két változatban készül (kézi/írógépes és leporellós változat számítógépes kitöltésre).

3.2 Az EV-on a hibás adatot nem lehet sem radírozással, sem átfestéssel, sem átírással (átütéssel) javítani. Amennyiben a vámkezelési kérő az EV valamely rovatát tévesen töltötte ki, a helytelen adatot áthúzással kell érvényteleníteni, és a helyes adatol a téves bejegyzés fölé írni. Minden javítást mind a vámkezelést kérőnek, mind a vámhivatalnak igazolni kell. A vámhivatal a szabálytalanul javított, olvashatatlan stb. EV-ot visszautasítja.

3.3 Az EV csak egy vámtarifa- és egy Külkereskedelmi Termékjegyzék (a továbbiakban: KTJ)-szám alá tartozó áru vámkezelésére alkalmas.

3.4 PÓTLAP-ot kell kiállítani az alábbi esetekben:

a) ha az áru/vámáru több vámtarifa- vagy KTJ-szám, illetve egy vámtarifa- és több KTJ, vagy több vámtarifa- és egy KTJ-szám alá tartozó árut tartalmaz (lásd EV 33. rovatára vonatkozó kitöltési szabályokat),

b) ha az áruk/vámáruk különböző országokból származnak (lásd EV 16. és 34/a. rovatára vonatkozó kitöltési szabályokat),

c) vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárás és belföldi forgalom számára való vámkezelés esetén, ha a vámkezelni kért vámáruk eltérő általános forgalmi adókulcs alá tartoznak (lásd behozatali irányú vámkezelésnél az EV 47. rovatára vonatkozó kitöltési szabályokat),

d) ha a vámkezelni kért vámáru mennyisége a vámkontingens mennyiségét meghaladja (lásd behozatali irányú vámkezelésnél az EV 47. rovatára vonatkozó kitöltési szabályokat), továbbá

e) ha az egy küldeményként kivinni szándékozott, illetve beérkezett áruk/vámáruk több előző vámkezeléshez kapcsolódnak (lásd EV 40. rovatára vonatkozó kitöltési szabályokat).

3.5 Egy Pótlap három különböző vámtarifa- és KTJ-szám alá tartozó áru feljegyzésére alkalmas. Az EV-hoz korlátlan számú pótlap csatolható. Árutovábbítás és raktározás esetén - a konszignációs raktárban és a vállalati vámraktárban történő raktározás kivételével - Pótlapok helyett benyújtható az EV mellé Betétlap, Rakományjegyzék vagy Konszignáció is, amelynek az alábbi adatokat kell tartalmaznia:

a) a vámáruk/áruk tarifális és kereskedelmi megnevezését,

b) a vámáruk/áruk származási országát,

c) a vámtarifaszámot legalább az első hat számjegyig, raktározás esetén a kilenc számjegyig,

d) a vámáruk/áruk tényleges mennyiségét egész számra kerekítve,

e) az esetleges megelőző vámkezelés azonosító számát.

3.6 A Pótlap példányszáma, színezése, egyes lapjainak rendeltetése, a rovataira vonatkozó kitöltési szabályozás megegyezik az EV-nál írtakkal az alábbi eltérésekkel:

a) a Pótlap tételsorain a 35., a 37. rovatot nem kell kitölteni,

b) a Pótlap tételsorai 44. rovatába csupán azoknak az igazolásoknak, okmányoknak, engedélyeknek a számát

kell feltüntetni, amelyek kizárólag a tételsorba beírt árura/vámárura vonatkoznak.

A Pótlap adatainak javítása a már ismertetett módon végezhető el.

3.7 Az EV-ot a kiviteli, behozatali, raktározási és árutovábbítási (tranzit) irányú vámkezelésekre vonatkozó kitöltési útmutatóban meghatározott példányban kell benyújtani.

Ha valamely áru/vámáru kiléptetését igazolni kell, erre a célra csak az EV 3. sorszámú (jobb szélén sárga csíkkal ellátott) példánya használható fel.

3.8 Ha a vámáru vámkezelésének igazolása utólagos intézkedéshez (helyesbítés, határozat kijavítása, módosítása, visszavonása, vámvisszatérítés, előjegyzett vámáru elszámolása) szükséges erre a célra kizárólag az EV 8. sorszámú példánya (jobbszélén szaggatott sárga csíkkal ellátott) példánya használható fel.

II. RÉSZ

AZ EV KITÖLTÉSÉRE, KEZELÉSÉRE VONATKOZÓ ELŐÍRÁSOK AZ ÁRUFORGALOM IRÁNYA SZERINT

4. KIVITEL

4.1 Kiviteli irányú forgalom esetén

a) kiviteli ellenőrzés [végleges kivitel, vámkezeléskód (a továbbiakban: VK) első számjegye = 1],

b) kiviteli előjegyzés (ideiglenes kivitel, VK első számjegye = 2),

c) újrakivitel [raktározott vámáru újrakivitele, továbbá behozatali előjegyzésben vámkezelt vámáru, belföldi forgalom számára vámkezelt áru minőségi kifogás miatt történő visszaszállítása (külföldi tértiáru), a lecserélés címén behozott vámáru "ellentételeként" kivitt áru, valamint az új külkereskedelmi szerződés keretében kiszállított áru - VK első számjegye = 3],

d) kiléptetés

céljára az EV 1., 2. és 3. sorszámú példányát kell felhasználni, és az egyes rovatait a 4.5 pont rendelkezései szerint kell kitölteni.

4.2 Külön-külön EV-t kell kiállítani

a) az ún. gyűjtőárukhoz (címzettenként és/vagy feladónként),

b) az olyan árukra, amelyek terjedelmük miatt csak szétszerelve és külön-külön tehergépjárművön szállíthatók ki a közúti forgalomban, és a tehergépjárművek nem egyszerre lépik át a határt,

c) újrakivitel esetén, ha az előzmények (hivatkozási számok) más-más vámhivatalnál találhatók.

4.3 Elegendő egy EV-t kiállítani

a) a terjedelmük miatt szétszerelt és külön-külön tehergépjárműveken szállított, az államhatárt egyszerre átlépő árukra (járművekre),

b) az ún. zárt vasúti szerelvénnyel kiszállításra kerülő árukra (zártnak minősül az a vasúti szerelvény, amelyre a szerelvényben lévő vasúti kocsik számától függetlenül egy vasúti fuvarlevél állítható ki),

c) devizamentes árumintákra, ellenszolgáltatás nélküli reklám- és propagandaanyagokra, szavatossági vagy jótállási kötelezettség teljesítéséhez szükséges árukra, valamint a megtöltésre szánt burkolat, csomagolóanyag és hasonló árukra. Ezekben az esetekben Pótlapot nem kell kiállítani, hanem az árunyilatkozatot adó a ténylegesen feladott küldeményekről az árunyilatkozat példányainak megfelelő számban konszignációt csatol. Ezen tételesen felsorolja a vámkezelésre kerülő áruk megnevezését, természetes mértékegységben megállapított mennyiségét és értékét. Ilyenkor az EV. 31. rovatában a mennyiség és megnevezés helyett a Konszignáció szerint bejegyzést kell alkalmazni, a vámtarifa- és KTJ-szám (33.), különös mértékegység (41.) rovatot nem kell kitölteni. A 22. rovatban pedig a küldemény összértékét kell bejegyezni. Ezen termékek újrabehozatalakor és újrakivitelekor az eljárás a fentiekkel azonos.

4.4 Amennyiben az áru/vámáru TIR igazolvány fedezete mellett kerül Magyarországról kiszállításra, a kiviteli irányú vámkezeléseket az EV-tal kell kérni.

4.5 A vámkezelést kérőnek az EV számmal jelzett rovatait kell kitöltenie. A nyomtatott nagybetűvel jelzett rovatok a vámhivatal feljegyzései számára szolgálnak.

a) Számmal jelzett rovatok 1. rovat: BEJELENTÉS

Az első és a harmadik rovatrészt nem szabad kitölteni! A második rovatrészbe a 37. rovatban feltüntetett EK első számjegyét kell beírni:

a) végleges kivitel esetén 1,

b) kiviteli előjegyzés esetén 2,

c) újrakivitelnél 3

számjegy kerül a középső (második) alrovatba.

2 rovat: FELADÓ/EXPORTŐR

Feladóként/exportőrként azt kell feltüntetni, aki az árut/vámárut külföldre szállítja vagy szállíttatja (az áru felett Magyarországon utolsó rendelkezésre jogosult). Aki csupán szállítmányozóként, fuvarozóként vagy hasonló pozícióban (vámügynök stb.) működik közre, nem lehet feladó/exportőr. A rovatba a feladó/exportőr azonosítható megnevezését és pontos címét, az Nr. jel után az adóigazgatási számát kell beírni.

3. rovat: LAPSZÁM

A vámkezeléshez felhasznált nyomtatványgarnitúrák (EV + Pótlap) összes mennyiségének megfelelően kell a lapszámot feltüntetni. Az első kockába az aktuális lap sorszáma, a másodikba a pótlapok száma + 1 írandó. Például két pótlap esetén az. EV-ra 1 3, az első pótlapra 2 3, a másodikra 3 3 írandó. Ha az EV-hoz nem csatolnak pótlapot, úgy ez a rovat nem kerül kitöltésre és az 5. rovatba 1 szám kerül.

4. rovat: RAKOMÁNYJEGYZÉK

Az EV-hoz csatolt Rakományjegyzék, Konszignáció, Betétlap darabszámát kell ebben a rovatban feltüntetni.

5. rovat: TÉTELSZÁM

Az EV-on és pótlapokon felhasznált összes tételsor számát kell beírni. Ha az EV-hoz pótlapot nem csatoltak, az 5. rovatba 1 kerül.

6. rovat: ÖSSZES CSOMAGSZÁM

A vámkezelni kért küldemény csomagjainak összes darabszámát kell feltüntetni. Például, ha a küldemény 4 láda, 3 zsák és 5 hordó árul tartalmaz, akkor 12-t kell beírni. Ömlesztett vagy csomagolatlan árunál - tűzifa, szén, vasérc, gabona stb. - nem kell kitölteni.

7. rovat: HIVATKOZÁSI SZÁM

Ebbe a rovatba az exportőrnek célszerű a szerződésszámot vagy bármilyen saját nyilvántartási betű- és/vagy számkombinációt beírni. Kitöltése nem kötelező. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

8 rovat: CÍMZETT

A külföldi cég (címzett) nevét, címét kell feltüntetni. Az Nr. jelzés után adóigazgatási vagy egyéb jelzőszámot nem kell beírni.

9. rovat: A FIZETÉS BONYOLÍTÁSÁÉRT FELELŐS

A rovat nem kerül kitöltésre. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

10. rovat: ELSŐ RENDELTETÉSI ORSZÁG

A rovat nem kerül kitöltésre. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

11. rovat: SZERZŐDŐ ORSZÁG

Annak az országnak a kódját kell feltüntetni az első alrovatban, amelynek területén a külföldi szerződő fél székhelye van. A második alrovatot nem kell kitölteni. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

12. rovat: SZÁM NÉLKÜLI SZABAD MEZŐ

A nyolc példányos EV garnitúrája 1., 2., 3., 4., 5. sorszámú példányain üres mező, a 6., 7. és 8. sorszámú példányokon a 12. (Értékadatok) rovatot jelöli.

13. rovat: KÖZÖS AGRÁRPOLITIKA (K.A.P.)

A rovat erre vonatkozó intézkedésig nem kerül kitöltésre. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

14. rovat: VÁMKEZELÉST KÉRŐ/KÉPVISELŐ

Ha a vámkezelést kérő és a feladó/exportőr azonos - a FELADÓ szót kell beírni. Amennyiben a vámkezelést képviselő (vámügynök, vámügynökség, eseti megbízott) közreműködésével kérik, a képviselő adatait kell beírni a 2. rovatra vonatkozó útmutatás szerint.

15. rovat: INDÍTÓ/KILÉPTETŐ ORSZÁG

A rovat nem kerül kitöltésre.

15. a) és 15. b) rovat: INDÍTÓ/KILÉPTETŐ ORSZÁG KÓDJA

A rovat nem kerül kitöltésre. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

16. rovat: SZÁRMAZÁSI ORSZÁG

Amennyiben az áru/vámáru szabadkereskedelmi megállapodás keretében kerül kiszállításra ebbe a rovatba - a megállapodásnak megfelelően - az alábbi betűjelet (számot) kell beírni:

a) EU = az áru származását a Magyar Köztársaság és az Európai Unió és tagállamai közötti társulás létesítéséről szóló 1994. évi I. törvény 4. számú Jegyzőkönyvében foglaltaknak megfelelően igazoltak,

b) BOR = az Európai Unió és a Magyar Köztársaság között bizonyos borokra érvényes vámkontingensek kölcsönös felállításáról megkötött megállapodás 4. bekezdésében meghatározott származás igazolása esetén,

c) CEFTA = az áru származását a Közép-Európai Szabadkereskedelmi Megállapodás 7. számú Jegyzőkönyvében foglaltaknak megfelelően igazolták,

d) EFTA = az áru származását az Európai Szabadkereskedelmi Megállapodás és a Magyar Köztársaság közötti megállapodás B/ Jegyzőkönyvében foglaltaknak megfelelően igazolták,

e) MEZŐ = az áru származását az Osztrák Köztársaság, a Finn Köztársaság, a Lichtensteini Hercegség, a Norvég Királyság, a Svéd Királyság, a Svájci Konföderáció, az Izlandi Köztársaság és a Magyar Köztársaság között a mezőgazdasági termékekre vonatkozó kétoldalú megállapodások keretében igazolták,

f) F 1975 = az áru származásának igazolása az 1975. évi 5. számú törvényerejű rendelet 3. számú Jegyzőkönyvében foglaltaknak megfelelően történt,

g) SZLOV = az áru származását a magyar-szlovén Szabadkereskedelmi Megállapodás 3. számú Jegyzőkönyvében foglaltaknak megfelelően igazolták.

Ha az EV-hoz Pótlapot is csatolnak és az egyes áruk származására vonatkozóan eltérő igazolás érvényes, akkor a rovatba TSZ (Tételsor szerint) betűjelzés írandó, a megállapodásokat jelző betűt/számot ebben az esetben a 34. a) és 34. b) rovatban kell feltüntetni, balról jobbra folyamatosan. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

17. rovat: RENDELTETÉSI ORSZÁG

Az árunak/vámárunak a feladó/exportőr által ismert utolsó (végső) rendeltetési hely országát kell feltüntetni.

Ha az árut vámszabadterületre, tranzitterületre szállítják, akkor ezt a rovatot nem szabad kitölteni.

17. a) és 17. b) rovat: RENDELTETÉSI ORSZÁG KÓDJA

Ha a 17. rovat kitöltésre kerül, az ott feltüntetett ország kódját kell beírni a 17. a) rovatba. A 17. b) rovatba - Németország és a FÁK országai vonatkozásában - a regionális/tartományi kódot kell feltüntetni. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

18. rovat: SZÁLLÍTÓESZKÖZ RENDSZÁMA ÉS HONOSSÁGA INDULÁSKOR

Ha a vámkezelést kérő által ismert, akkor közúti forgalomban annak a fuvareszköznek a rendszámát/jelét - az alrovatba a honosságát (az ország kódjával) - kell beírni, amelyre az áru indításkor berakásra került. Vontató és pótkocsi esetén mindkét rendszámot fel kell jegyezni, az alrovatba csak a vontató honosságát kell feltüntetni.

Postai forgalomban vagy helyhez kötött szállítás (pl. csővezeték) esetén a rovat nem kerül kitöltésre.

A vasúti szállítás esetén az alrovatot nem kell kitölteni.

Összevont árunyilatkozat adása esetén a vasúti kocsik számát az EV-hoz csatolt Betétlapon, Rakományjegyzéken, Konszignáción kell feltüntetni.

Légi forgalomban elegendő, ha e rovatban a "repülőgép" szó szerepel.

Hajózási forgalomban a vízi jármű nevét - az alrovatban a honosságot (az ország kódjával) - kell beírni.

19. rovat: KONTÉNER (K T.R.)

Ha az árut konténerben szállítják, akkor e rovatba "1", ha nem akkor "0" kerül.

20. rovat: SZÁLLÍTÁSI FELTÉTELEK

Az első alrovatba a szerződésnek megfelelően az INCO-TERMS 1990 szokvány szerinti paritásjelzést, a második alrovatba szövegesen a paritás helyét, míg a harmadik alrovatba a paritás helyének országkódját kell feltüntetni. (Például: DAF osztrák-magyar határ "HU", EXW Budapest "HU".) Ha a szerződésben külön nem állapodtak meg az INCOTERMS szokvány alkalmazásában, akkor is a megfelelő paritáskódot kell bejegyezni.

21. rovat: A HATÁRT ÁTLÉPŐ TÉNYLEGES SZÁLLÍTÓESZKÖZ RENDSZÁMA ÉS HONOSSÁGA

Ebbe a rovatba annak a szállítóeszköznek a rendszámát/jelét - az alrovatba a honosságát (az ország kódjával) kell beírni, amely az áruval/vámáruval a határt ténylegesen átlépi. Kombinált fuvarozás esetén például, ha a kamion vasúti vagonra vagy hajóra/uszályra rakva lépi át a határt, a vagon/hajó/uszály azonosító jelét, nevét a 18. rovatnál leírtak szerint kell feltüntetni.

Abban az esetben, ha a határt átlépő aktív szállítóeszköz rendszáma/jele a kiviteli ellenőrzés során még nem ismert, az adatokat az áru/vámáru szállítójának kell pótlólag feltüntetni a kiléptetés előtt az EV 2. és 3. sorszámú példányára.

22. rovat: A SZÁMLÁN FELTÜNTETETT PÉNZNEM ÉS TELJES ÖSSZEG

Ebbe a rovatba az EV-on és pótlapjain feltüntetett valamennyi áru számlán szereplő összértékét kell beírni egyfajta devizanemben, egységnyi pénznemre kerekítve.

Az első alrovatba a szerződés szerinti devizanem, a második alrovatba az összeg írandó. Olasz líra (ITL) esetén az értéket ezer egységben kell feltüntetni. Például, ha a számla szerinti érték olasz lírában 1186 300 (egymillióegyszáznyolcvanhatezer háromszáz), akkor ebbe a rovatba - kerekítve - ennek ezredrésze, "1186" írandó.

Kettő vagy több devizanem előfordulása esetén a nagyobb értéket képviselő devizanemre kell a többit átváltani a vámkezelés napjára vonatkozóan alkalmazott MNB devizaárfolyammal.

(Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

23. rovat: ÁTVÁLTÁSI ÁRFOLYAM

A rovat nem kerül kitöltésre. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

24. rovat: ÜGYLET TÍPUSA

A mindenkori előírásoknak megfelelő kódszámot kell bejegyezni - csak akkor, ha az ügylettípus kódok között nevesített ügyletről van szó. Egyéb esetben üresen kell hagyni. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

25. rovat: FUVAROZÁSI MÓD A HATÁRON

Minden esetben a határt átlépő tényleges fuvareszköz kódját kell beírni oly módon, hogy a kétszámjegyű kód első számjegye az első, a másik a második alrovatba kerüljön.

26. rovat: FUVAROZÁSI MÓD BELFÖLDÖN

Az első alrovatba a fuvarozói, szállítmányozói szolgáltatást végző személyét jelző kódot kell beirni. Például, ha a magyar importőr saját fuvareszközzel szállítja az áruját, az alrovatba "l"-es szám kerül. A második alrovatot üresen kell hagyni. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

27. rovat: RAKODÁS HELYE

Kombinált fuvarozás esetén azt a helyet (helységet) kell itt megjelölni, ahol az árut szállító fuvareszköz, a határt ténylegesen átlépő szállítóeszközre átrakásra kerül.

Tengeri fuvarozás esetén - a pontokkal elhatárolt alrovatba - annak a tengeri kikötőnek a kódját kell feltüntetni, ahol az áru/vámáru először kerül tengeri fuvareszközre.

28. rovat: PÉNZÜGYI ÉS BANKI ADATOK

Az első sorban a feladó/exportőr, a másodikban - ha a 14. rovat kitöltésre kerül - a vámkezelést kérő/képviselő pénzforgalmi jelzőszámát kell feltüntetni. A számok előtt minden esetben fel kell tüntetni a számlavezető pénzintézet nevének hivatalos rövidítését (MNB, MHB, OTP stb.) is. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

29. rovat: KILÉPTETŐ VÁMHIVATAL

A rovat nem kerül kitöltésre. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

30. rovat: AZ ÁRU TÁROLÁSI HELYE

Azt a helyet kell megjelölni, ahol az áru/vámáru vámvizsgálata elvégezhető. Ha a vámvizsgálat a vámhivatal hivatalos helyén, vámudvaron történik, a rovatot nem kell kitölteni. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

31. rovat: CSOMAGOK ÉS ÁRUMEGJELÖLÉS, JELEK ÉS SZÁMOK - KONTÉNERSZÁM - MENNYISÉG ÉS FAJTA

Ebbe a rovatba az alábbi adatokat kell feltüntetni:

a) az áru/vámáru csomagolásán lévő jeleket, számokat; ömlesztett áruk esetében "ÖMLESZTETT" bejegyzést kell alkalmazni,

b) konténeres szállítás esetén a konténerszámot/számokat, valamint a konténerek típusát - értelemszerűen ISO 20, ISO 30 vagy ISO 40 jelzéssel.

c) az áru/vámáru tényleges mennyiségét egész számra kerekítve, továbbá a számla szerinti mértékegységet (pl. 3200 m2, 1500 db, 1000 tonna stb.),

d) az áru/vámáru tarifális és kereskedelmi megnevezését oly módon, hogy ennek alapján ellenőrizhető legyen a tarifális és KTJ szerinti besorolás.

Az árumegnevezést típusszám, gyűjtőnév, fantázianév és ehhez hasonló nem helyettesítheti. Az áru/vámáru azonosítása végett a tarifális megnevezés mellett fel kell tüntetni a gyári számot és egyéb jellemzőket is. Ha az adatok feljegyzésére a rovat nem elegendő, akkor az EV-hoz csatolt Konszignáción kell feltüntetni és a rovatba KSZ (Konszignáció szerint) jelzést alkalmazni.

Az adatokat a rovatba a fenti sorrend szerint kell beírni úgy, hogy a vonatkozó adat a megfelelő címrész (szövegrész) alá kerüljön.

32. rovat: TÉTELSORSZÁM

Az EV és pótlapjainak tételsorait folyamatosan kell számozni. Az első alrovatba az aktuális tétel, a második alrovatba az összes tételsor számát kell beírni, amelynek meg kell egyeznie az 5. rovatban feltüntetett számmal. Például, ha az EV-hez három pótlapot csatoltak, és az utolsó pótlapon csak egy tételsor került kitöltésre, akkor az 5. rovatba 8-as szám kerül. Az EV 32. rovatába 1 8, az első pótlap első tételsorának 32. rovatába 2 8, a másodikba 3 8 ... stb, az utolsó (harmadik) pótlap első tételsorában 8 8 kell, hogy szerepeljen. Ha az EV-hoz nem csatoltak pótlapot, mindkét alrovatba értelemszerűen l-es szám kerül.

33. rovat: VÁMTARIFASZÁM

Ebben a rovatban az áru/vámáru vámtarifa- és KTJ-számát kell feltüntetni. Az első almezőbe a vámtarifaszám első hat számjegyét, a második almezőbe a következő hármat. A harmadik almezőt üresen kell hagyni. A negyedik és ötödik almezőbe kerül - folyamatosan - az áru KTJ-száma.

34. rovat: SZÁRMAZÁSI ORSZÁG

Amennyiben az EV 16. rovatában TSZ (Tételsor szerint) jelzés szerepel, ide kell beírni a 16. rovatnál részletezett betűjelet/számot - tételsoronként külön-külön (pl. BOR, FI975 stb). (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

35. rovat: BRUTTÓ TÖMEG (kg)

A kiszállításra kerülő valamennyi áru/vámáru csomagolóanyaggal együtt mért össztömegét kell beírni megkezdett kilogrammban. (Például: ha az áru teljes tömege 114,6 kg, akkor "115", ha az áru össztömege 0,2 kg, akkor "1" kerül beírásra). A Pótlapon ezt a rovatot nem kell kitölteni.

37. rovat: ELJÁRÁSKÓD

A vámkezeléskódok jegyzékében felsorolt, a kért és a megelőző vámkezeléshez kapcsolódó kódból, valamint a technikai jelzőszámból álló öt számjegyes eljáráskódot kell feltüntetni. Az első alrovatba az aktuális és a megelőző vámkezeléskódot, a második alrovatba a technikai jelzőszámot kell beírni (pl. passzív bérmunka címén kiviteli előjegyzés esetében 2200 0 számjegyet kell szerepeltetni). Az eljáráskód első számjegyének azonosnak kell lennie az 1. rovat második almezőjében szereplő számmal. A Pótlapon ezt a rovatot nem kell kitölteni. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

38. rovat: NETTÓ TÖMEG (kg)

A 31. mezőben szereplő áru/vámáru saját tömegét kell feltüntetni kilogrammban kifejezve - a 35. rovatban leírt szabályok szerint. Saját tömegen az áru súlyát értjük, minden csomagolás nélkül. A nettó tömeget a Pótlapon is fel kell tüntetni, tételsoronként külön-külön.

39. rovat: KONTINGENS

Ebbe a rovatba a szabadkereskedelmi kvóták, kontingensek figyelését biztosító kvótatípus két számjegyét kell feltüntetni. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatol nem tartalmazza.)

40. rovat: ÁLTALÁNOS BEJELENTÉS/MEGELŐZŐ VÁMKEZELÉS

Újrakivitel esetén az áruval/vámáruval kapcsolatban végzett megelőző (utolsó) vámkezelést dokumentáló EV azonosító számát kell beírni, törve a hivatkozott aktuális tételsorszámmal. Tételsoronként egy azonosítószám írható be.

Nem kell kitölteni

a) aktív bérmunka késztermékének, maradékának, továbbá

b) külföldi tulajdonát képező, többször felhasználható göngyöleg újrakivitele esetén,

c) raktározott vámáruk újrakivitelekor a megelőző vámkezelések azonosítóit az EV-hoz csatolt Betétlapon, Rakományjegyzéken, Konszignáción kell felsorolni és a rovatba BSZ (Betétlap szerint), RSZ (Rakományjegyzék szerint), KSZ (Konszignáció szerint) jelzést kell alkalmazni.

41. rovat: KÜLÖNÖS MÉRTÉKEGYSÉG

A rovatot nem kell kitölteni, ha az áru/vámáru KTJ-ben meghatározott mennyiségi egysége kilogramm vagy annál nagyobb súlyegység, illetve érték (VAL).

Ettől eltérően

a) ha az áru/vámáru KTJ-ben meghatározott mennyiségi egysége nem kilogramm vagy annál nagyobb súlyegység, illetve érték (VAL), akkor a KTJ-ben meghatározott külön mennyiségi egység szerinti mennyiséget kell beirni egész számra kerekítve (Pl. ha a KTJ mennyiségi egység PCE és 8 db áru/vámáru kerül kiszállításra, akkor 8-at, ha MTQ, és 0,3 köbméter, akkor 1-et kell feltüntetni).

b) azon fogyasztási adóköteles termékeknél, amelyek esetében a mennyiség, vagy mennyiség alapján is kell fogyasztási adót megállapítani az adóbiztositék nyújtásához, - az annak megfelelő mennyiségi egységben kifejezett - mennyiséget kell beírni két tizedes pontossággal.

SZÁM NÉLKÜLI SZABAD MEZŐ (a 8 példányos EV-m a 41. rovat után)

42. rovat: TÉTELSOR ÉRTÉK (a 4 példányos EV-on)

Amennyiben az EV-hoz Pótlapot csatolnak, a tételso-okban feltüntetett árunak/vámárunak a 22. rovat első alrovatában szereplő devizanemnek megfelelő értékét kell beírni egységnyi pénznemre - olasz líra (ITL) esetén ezer egységre - kerekítve.

44. rovat: KÜLÖNLEGES MEGJEGYZÉSEK/BEGYŰJTÖTT OKMÁNYOK, IGAZOLÁSOK ÉS ENGEDÉSEK

Ebbe a rovatba kell feljegyezni - röviden - a vámke-zelésre, vámeljárásra vonatkozó szöveges kérelmet. Ide kell beírni továbbá a vámkezelés elvégzéséhez szükséges, benyújtott okmányok (számla, állat-, növényegészségügyi bizonyítvány, TIR-igazolvány, VPOP-engedély stb.) típu-sát és számait. Ha az adatok közlésére a rovat nem elegen-dő, a felsorolást az EV-hoz csatolt Betétlapon, Rakományjegyzéken, Konszignáción kell folytatni.

Engedélyköteles áruk kiszállítása esetén a kiviteli (export) engedély számát mindig a rovat jobb alsó sarkában szaggatott vonallal elhatárolt részbe kell feltüntetni.

Az EV 3. sorszámú példányának a kiléptető vámhivatal általi postázására irányuló kérelmet szintén ide kell bejegyezni.

A P.I. kód rovatba nem szabad írni!

SZÁM NÉLKÜLI SZABAD MEZŐ (a P.I. kód utáni rovat):

A nyolc példányos EV 1., 2., 3., 4. és 5. sorszámú példányain üres mező, a 6., 7. és 8. sorszámú példányokon a 45. (Helyesbítés) rovatot tartalmazza.

46. rovat: STATISZTIKAI ÉRTÉK

A statisztikai érték az az érték, amelyet a külföldre eladott áruért magyar határparitáson a vevő forintban ténylegesen fizet vagy fizetne. A statisztikai értéket egész számra kerekítve forintban kell megadni. A forintértéket a számla szerinti devizaértéknek az áru/vámáru vámkezelését megelőző hónap utolsó előtti szerdáján - ha ez munkaszüneti nap, akkor a következő munkanapon - érvényes hivatalos MNB devizaárfolyamon történő átszámításával kell megállapítani az alábbiak figyelembevételével.

1. Export esetén a statisztikai érték alapja a gyártelepi ár, amelyhez hozzá kell adni az azonos szállítási módnál szokásos tarifa szerint kiszámított, belföldön felmerülő fuvarköl tsége( kc) t.

2. Ellenérték nélküli kiszállítás esetén az a forintérték kerül ide, amely egymástól független szerződő felek között, ^hasonló jellegű exportügylet során - az 1. pont alattiaknak figyelembevételével - bejelentésre kerülne.

3. Aktív bérmunka készterméke, illetve javítás címén előjegyzett vámáru újrakivitele esetén a kiszállításra kerülő áru teljes értékét kell beírni, amely tartalmazza

a) a behozott vámárura bejelentett statisztikai értéket,

b) a belföldön hozzáadott anyag és alkatrész, árát,

c) a bérmunka-, illetve javítási díjat,

d) belföldön felmerült (hozzáadott) fuvarköltség/ek/et.

4. Az áru/vámáru változatlan állapotban való újrakivitele esetén a behozatali vámkezeléskor bejelentett statisztikai értéket kell feltüntetni.

5. Szoftvertermékek (mágneses adathordozón kiszállított műszaki, tudományos, kulturális, oktatási stb. programrendszer, információ, adat) kivitele esetén a hordozóanyag forintértékét kell beírni. (A szoftvertermék mint szolgáltatás egyéb statisztikai adatszolgáltatási kötelezettség alá esik.)

6. Pénzügyi lízingszerződés keretében kivitt áruk esetén az áru értékesítési árát kell feltüntetni.

Ha a vámkezelés időpontjában a statisztikai érték nem ismert, akkor azt becsléssel kell megállapítani. Ebben a/ esetben a beírt összeg után "B" (becsüli) betűt kell írni. A becslés során olyan foriu'.értcket kell megállapítani, amely egymástól független szerződő felek között, hasonló jellegű exportügylet során - az 1. pont alattiak figyelembevételével - bejelentésre kerülne.

(Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatol nem tartalmazza.)

47. rovat: VÁMTEHER KISZÁMÍTÁSA

1. Ha a jövedéki törvény hatálya alá tartozó áruk kerülnek kiszállításra TIR igazolvány fedezete nélkül, a vámkezelést kérőnek a felmerülő biztosíték összegét tételsoronként kell kimunkálnia az alábbiak szerint:

a) az első alrovat (fajta) alá a fogyasztási adó és az általános forgalmi adó fajtakódját,

b) a második alrovatba (a kiszabás alapja) az adó kiszabása alapjául szolgáló összeget forintban,

c) a harmadik alrovatba (tétel) az adótétel(ek)ct,

d) a negyedik alrovatba (összeg) a kiszámított adó(k) összegét

kell beírni.

2. A Pótlap tételsorai összegének az értékét a Pótlap Össz-Összeg (Ö.Ö.) rovatába kell bejegyezni. Az árunyilatkozaton az "Összesen" rovatban a kiszállításra kerülő valamennyi árura kiszámított biztosíték összegének kell szerepelnie.

3. Egyéb áruk kivitele esetén a rovatot nem kell kitölteni. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

48. rovat: FIZETÉSI KÖNNYÍTÉS

A rovat nem kerül kitöltésre. (Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

49. rovat: RAKTÁR/VÁMSZABADTERÜLET MEGJELÖLÉSE

Ha az árut/vámárut közvetlenül vámszabadterületre, tranzitterületre szállítják, a helység nevét kell beírni, ahol a vámszabadterület, illetve a tranzitterület található - a helységnevek előtt az alábbi betűjelzéssel:

a) vámszabadterület esetén PF,

b) tranzitterület esetén XT.

(Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza.)

50. rovat: FŐKÖTELEZETT

(A "Főkötelezett", mint vámjogi fogalom jelenleg a hatályos vámjogban nem található. Ha a Magyar Köztársaság esatlakozik az Európai Unió és az EFTA-országok közötti ún. Közös Áruszállítási Egyezményhez, továbbítási eljárásban lesz e rovatnak jelentősége)

Ezt a rovatot az alábbi adatok feltüntetésére kell használni:

Amennyiben a 47. rovat az ott jelzett 2. pont szerint kitöltésre kerül -a készfizető kezességet vállaló/garanciát nyújtó neve, címe, adószáma (az Nr. jelzés után), és a kezességi nyilatkozat /bankgarancia száma kerül feltüntetésre. (A "Hely és dátum", valamint az "Aláírás" rovatba nem kerül bejegyzés.) Készpénzbiztosíték nyújtása esetén a rovatot nem kell kitölteni.

51. rovat: TERVEZETT HATÁRÁTLÉPÉSI HELYEK ÉS ORSZÁGOK

A rovat nem kerül kitöltésre.

52. rovat: BIZTOSÍTÉK/NEM ÉRVÉNYES

1. Ha a 47. rovat kitöltésre kerül, akkor a KÓD alrovatba a vámbiztosíték formájának kódját kell beirni.

2. Szintén ide kell bejegyezni váraáruk újrakivitele esetén a vámáruhoz, kapcsolódó vámbiztosíték formájának a kódját.

3. Egyéb esetben a rovat nem kerül kitöltésre.

53. rovat: RENDELTETÉSI VÁMHIVATAL (és ország)

A rovat nem kerül kitöltésre.

54. rovat: HELYES DÁTUM, A BEJELENTŐ/KÉPVISELŐALÁÍRÁSA ÉS NEVE

Ebbe a rovatba a bizonylat kitöltésének helye és dátuma, a feladónak/exportőrnek, illetve a vámkezelést kérőnek/képviselőnek aláírása, neve (ha céget képvisel, a cégen belüli beosztása) és bélyegzőlenyomat kerül.

55. rovat: ÁTRAKODÁSOK

Ez a rovat csak az EV 4. és 5. sorszámú példányain található. Kiviteli irányú vámkezeléseknél nem kerül kitöltésre.

56. rovat: A SZÁLLÍTÁS ALATT TÖRTÉNT EGYÉB ESEMÉNY, RÉSZLETEK ÉS FOGANATOSÍTOTT INTÉZKEDÉSEK

Ez a rovat csak az EV 4. és 5. sorszámú példányain - azok hátoldalán - található. Kiviteli irányú vámkezeléseknél nem kerül kitöltésre.

b) Betűvel jelzett rovatok

A vámhatóság feljegyzéseire szolgálnak az. alábbiak szerint:

1. A. rovat: INDÍTÓ/KILÉPTETŐ VÁMHIVATAL Az EV vámhivatali azonosítószámát tartalmazza.

2. B. rovat: ADATOK KÖNYVELÉSI CÉLRA

A kiléptető vámhivatal feljegyzéseire szolgál. A rovat jobb alsó sarkába a vámhivatal kódját és a kiléptetés dátumát kell feltüntetni.

A dátumot az év utolsó két számjegyének, a hónap és nap számával kell beírni, utána folyamatosan a kiléptetési nyilvántartás napi folyó- és tételszámát kell beírni (pl. ha a kiléptetés dátuma 1995. március 8., a Kn száma 2, a tételszám 25, akkor "9503()80()()225" írandó).

A vámhivatal kódját és a kiléptetés dátumát akkor is fel kell tüntetni, ha a kiléptető és a kiviteli ellenőrzést/előjegyzést végző vámhivatal azonos. /Az EV 4. és 5. sorszámú példánya a rovatot nem tartalmazza./

3. C. rovat: INDÍTÓ VÁMHIVATAL A rovat nem kerül kitöltésre.

4. D. rovat: INDÍTÓ VÁMHIVATAL VIZSGÁLATA

A kiviteli ellenőrzést/előjegyzést végző vámhivatal feljegyzéseire szolgál. Amennyiben a kiviteli ellenőrzés/előjegyzés a kiléptető vámhivatalnál történik, a B rovatba a vámhivatal kódját és a kiléptetés dátumát fel kell tüntetni.

5. E. rovat: INDÍTÓ/KILÉPTETŐ VÁMHIVATAL VIZSGALATA (az 1. sorszámú példány hátoldalán)

A vámhivatal ebbe a rovatba a kiviteli irányú vámkezelés elvégzése alkalmával észlelt, a vámkezelés elvégzését nem befolyásoló, de a későbbiek során esetleg jelentősséggel bíró bejegyzést eszközölhet.

6. F rovat: AZ ILLETÉKES HATÓSÁGOK MEGJEGYZÉSEI

Csak az EV 4. és 5. sorszámú példányain található. Kiviteli irányú vámkezelés esetén a rovat nem kerül kitöltésre.

7. G. rovat: ILLETÉKES HATÓSÁGOK MEGJEGYZÉSEI

Csak az EV 4. és 5. sorszámú példányainak hátoldalán található. Kiviteli irányú vámkezelés esetén a rova"t nem kerül kitöltésre.

8. H. rovat: UTÓLAGOS VIZSGÁLAT (Amennyiben ez a példány az áruk közösségi jellegének igazolására szolgál)

Csak az EV 4. sorszámú példány hátoldalán található. A rovat nem kerül kitöltésre.

9. I. rovat: RENDELTETÉSI VÁMHIVATAL ÁLTAL VÉGZETT VIZSGÁLAT

Csak az EV 4. és 5. sorszámú példányainak hátoldalán található. Kiviteli irányú vámkezelés esetén a rovat nem kerül kitöltésre.

4.6 KÖZÖSSÉGI ÁRUTOVÁBBÍTÁS: a megérkezés igazolása (kitöltendő az érdekelt által a rendeltetési vámhivatalnál történő bemutatás előtt).

Az 5. sorszámú példány perforálással leválasztható része. Kiviteli irányú forgalom esetén nem kefül kitöltésre.

4.7 VÁMHIVA TALI INTÉZKEDÉSEK

A vámhivatal az EV elfogadása, a vámvizsgálat elvégzése után a vámkezelés megtörténtét az árunyilatkozat "D" rovatában igazolja. Az EV1. példányát nyilvántartása mellékleteként kezeli, a 2. és 3. példányt a vámkezelést kérőnek visszaadja. Ezek az árul/vámárut a kiléptető vámhivatalig kísérik.

A kiléptető vámhivatal az EV 2. és 3. példányának

"B -ADATOKKÖNYVELÉSI CÉLRA" jelzésű rovatában igazolja a kiléptetést.

Az EV 2. példányát a számítógépes adatfeldolgozás céljából számítógépközpont részérc megküldi, majd visszaérkezés után nyilvántartása melléklete lesz, míg a 3. példányt a vámkezelést kérő részére visszaadja/postázza.

5. BEHOZATAL

Az első és a harmadik rovatrészt nem szabad kitölteni!

A második rovatrészbe a 37. rovatban feltüntetett EK első számjegyét kell beírni:

a) belföldi forgalom számára való vámkezeléseknél 4,

b) újrabehozatal esetén 6,

c) behozatali előjegyzésnél 5

számjegy kerül a középső (második) alrovatba.

2. rovat: FELADÓ/EXPORTŐR

A külföldi cég (feladó) nevét és címét kell feljegyezni. Az Nr. jel után az, adóigazgatási vagy egyéb jelzőszámot nem kell beírni.

3. rovat: LAPSZÁM

Az első kockába az aktuális lap sorszáma, a másodikba a pótlapok száma + 1 írandó. Például két pótlap esetén az EV-ra 1 3, az első pótlapra 2 3, a másodikra 3 3 írandó. Ha az EV-hoz nem csatolnak pótlapot, úgy ez a rovat nem kerül kitöltésre és az 5. rovatba "1" szám kerül.

4. rovat: RAKOMÁNYJEGYZÉK

Az EV-hoz csatolt Betétlap, Konszignáció, Rakomány-jegyzék darabszámát kell feltüntetni.

5. rovat: TÉTELSZÁM

Az EV-on és pótlapokon felhasznált összes tételsor számát kell beírni. Ha az EV-hoz pótlapot nem csatollak, akkor az 5. rovatba "1" kerül.

6. rovat: ÖSSZES CSOMAGSZÁM

A vámkezelni kért küldemény csomagjainak összes darabszámát kell feltüntetni. Például, ha a küldemény 4 láda, 3 zsák és 5 hordó árut tartalmaz, akkor "12"-t kell beírni.' Ömlesztett vagy csomagolatlan árunál - tűzifa, szén, vasérc, gabona stb. - nem kell kitölteni.

5.1 Behozatali irányú forgalom esetén

a) a belföldi forgalom számára való vámkezelés (VK első számjegye =4),

b) az újrabehozatal (VK első számjegye =6), és c) a behozatali előjegyzés (VK első számjegye =5) céljára az EV 6., 7. és 8. sorszámú példányait kell felhasználni és a rovatokat az 5.2 pont rendelkezései szerint kell kitölteni.

5.2 A vámkezelést kérőnek az EV-n csak a számmal jelzett rovatokba szabad írnia. A nyomtatott nagybetűs részek a vámhatóság feljegyzései számára szolgálnak.

a) Számmal jelzett rovatok 1. rovat: BEJELENTÉS

7. rovat: HIVATKOZÁSI SZÁM

Ebbe a rovatba az importőrnek célszerű a szerződésszámot vagy bármilyen saját nyilvántartási betű- és/vagy számkombinációt beírni. Kitöltése nem kötelező.

8. rovat: CÍMZETT

Ebbe a rovatba a tényleges átvevőnek, illetve az áru felett rendelkezésre jogosultnak azonosítható nevét és címét, az Nr. jelzés után az adóigazgatási számát kell beírni.

EBBEN A ROVATBAN FELTÜNTETETT SZEMÉLY MINDEN ESETBEN VÁMFIZETÉSRE KÖTELEZETTNEK TEKINTENDŐ.

9. rovat: A FIZETÉS LEBONYOLÍTÁSÁÉRT FELELŐS

A rovat nem kerül kitöltésre.

10. rovat: UTOLSÓ KÜLDŐ ORSZÁG A rovat nem kerül kitöltésre.

11. rovat: SZERZŐDŐ/GYÁRTÓ ORSZÁG

Az első alrovatban annak az országnak a kódját kell feltüntetni, amelynek területén a külföldi szerződő fél székhelye van. A második alrovatot nem kell kitölteni.

12. rovat: ÉRTÉKADATOK A rovat nem kerül kitöltésre.

13. rovat: KÖZÖS AGRÁRPOLITIKA (KA.P.)

A rovat - erre vonatkozó intézkedésig - nem kerül kitöltésre.

14. rovat: VÁMKEZELÉST KÉRŐIKÉPVISELŐ

Ha a vámkezelést kérő a címzettel azonos, a "CÍMZETT" szót kell beírni. Amennyiben a vámkezelést képviselő (vámügynök, vámügynökség) közreműködésével kérik, annak adatait az alábbi esetekben kell a 8. rovatra vonatkozó útmutatás szerint ide beírni, ha a képviselő

a) a saját nevében, de megbízója számlájára kéri a vámkezelést, továbbá ha

b) a vámáru(k) után kiszabott vám és járulékos költségei megfizetését átvállalja.

A FENTI KÉT ESETBEN A 14. ROVATBAN FELTÜNTETETT SZEMÉLY EGYETEMLEGESEN VÁLIK VÁMFIZETÉSRE KÖTELEZETTÉ A 8. ROVATBAN SZEREPLŐ CÍMZETTEL.

Aki eseti megbízottként működik közre a vámkezelésnél, vámfizetésre kötelezetté nem válhat.

15. rovat: INDÍTÓ/KILÉPTETŐ ORSZÁG

A rovat nem kerül kitöltésre.

15. a) és 15. b) rovat: INDÍTÓ/KILÉPTETŐ ORSZÁG KÓDJA

A rovat nem kerül kitöltésre.

16. rovat: SZÁRMAZÁSI ORSZÁG

A vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint meghatározott származási országot kell (betűvel) beírni. Ha az

EV-on különböző országokból származó vámáruk vámkezelését kérik, akkor a rovatba TSZ (Tételsor szerint) jelzés kerül, a tételsorokban feltüntetett vámáruk származását a 34. rovatban kell jelezni.

Importárut nem tartalmazó belföldi lértiáru és kiviteli előjegyzésből változatlan állapotban visszahozott áru vámkezelése esetén származási országként Magyarországot kell feltüntetni Egyéb esetben a származási ország nem lehet Magyarország.

17. rovat: RENDELTETÉSI ORSZÁG A rovat nem kerül kitöltésre.

7 7.") és 17. b) rovat: RENDELTETÉS1 ORSZÁG KÓD

A rovat nem kerül kitöltésre.

18. rovat: SZÁLLÍTÓESZKÖZ RENDSZÁMA ÉS HONOSSÁGA ÉRKEZÉSKOR

Ha az árunyilatkozatot adó által ismert, annak a fuvareszköznek a rendszámát/jelét - az alrovatban a honosságát (az ország kódjával) - kell beírni, amelyből a vámáru Magyarországon kirakodásra került. Vontató és pótkocsi esetén mindkét rendszámot fel kell jegyezni, az alrovatba csak a vontató honosságát kell feltüntetni.

Postai forgalomban vagy helyhez, kötött szállítás (pl. csővezeték) esetén a rovat nem kerül kitöltésre.

A vasúti szállítás esetén a honosságot nem kell megadni. Összevont árunyilatkozat adása cselén a vasúti kocsik számát az EV-hcz csatolt Betétlapon, Rakományjegyzéken, Konszignáción kell feltüntetni.

Légi forgalomban elegendő, ha e rovatban a "repülőgép" szó szerepel.

Hajózási forgalomban a vízi jármű nevét - az alrovatban a honosságát (az ország kódjával) - kell beírni.

19. rovat: KONTÉNER (KT.R.)

Ha az árut konténerben szállítják, akkor e rovatba "1", ha nem akkor "0" kerül.

20. rovat: SZÁLLÍTÁSI FELTÉTELEK

Az első alrovatba a szerződésnek megfelelően az INCO-TERMS 1990 szokvány szerinti paritásjelzést, a második alrovatba szövegesen a paritás földrajzi helyét, a harmadik alrovatba a paritás helyének országkódját kell feltüntetni. (Például: EXW München DE, DAF osztrák-magyar határ HU.) Ha a szerződésben külön nem állapodtak meg az INCOTERMS szokvány alkalmazásában, akkor is a megfelelő paritáskódot kell bejegyezni.

21. rovat: A HATÁRT ÁTLÉPŐ TÉNYLEGES SZÁLLÍTÓESZKÖZ RENDSZÁMA ÉS HONOSSÁGA

Ha az árunyilatkozat adó által ismert, ebbe a rovatba annak a szállítóeszköznek a rendszámát/jelét - az alrovatba a honosságát (az ország kódjával) - kell beírni, amely a vámáruval a határt ténylegcsen átlépi. Kombinált fuvarozás esetén például, ha a kamion vasúti vagonra vagy hajóra/uszályra rakva lépi át a határt, a vagon/hajó azonosító jelét, nevét kell feltüntetni, a 18. rovatban leírtak szerint.

22. rovat: A SZÁMLÁN FELTÜNTETETT PÉNZNEM ÉS TELJES ÖSSZEG

Amennyiben az EV-hoz Pótlapot nem csatoltak, akkor ebbe a rovatba a vámkezelni kért vámáru GATT Vámórtékegyezmény szerinti ügyleti értékét kell beírni egész számra kerekítve (Ügyleti érték alatt azt a vételárat kell érteni, amelyet egymástól független vevő és eladó esetében a vámáruért ténylegesen fizettek vagy fizetni fognak). Az első alrovatba a szerződés devizaneme, a második alrovatba az összeg írandó. Olasz líra (1TL) esetén az értéket ezer egységben kell feltüntetni. Például, ha az ügyleti érték olasz lírában 1.186.300 (egy-millió-egyszáznyolcvanhatezer-háromszázad), akkor a második alrovatba "1186" írandó.

Csak a devizanemet kell feltüntetni összeg beírása nélkül

a) pótlap csatolásakor, továbbá (pótlap csatolásától függetlenül)

b) ellenszolgáltatás nélküli behozatalnál,

c) szoftvertermékek (mágneses adathordozón beküldött műszaki, tudományos, kulturális, oktatási stb. programrendszer, információ, adat) belföldi forgalom számára való vámkezelése,

d) behozatali előjegyzésben vámkezelt vámáru hulladéka, mellékterméke belföldi forgalom számára történő vámkezelése, valamint

e) importárut is tartalmazó belföldi tértiáru esetén. Figyelem! A felsorolt esetekben valamennyi tételsorban

szereplő értékadat (42. rovat) vonatkozásában ez a devizanem kerül alkalmazásra a vámérték megállapításánál. Ezért kettő vagy több devizanem előfordulása esetén a nagyobb ügyleti értéket képviselő devizanemre kell átváltani a vámkezelés napjára vonatkozóan alkalmazott hivatalos MNB devizaárfolyammal.

Belföldi térliáru, illetve kiviteli előjegyzésből változatlan állapotban visszaérkezett áru esetében nem kell kitölteni.

23. rovat: ÁTVÁLTÁSI ÁRFOLYAM

A rovat nem kerül kitöltésre.

24. rovat: ÜGYLET TÍPUSA

A mindenkori előírásoknak megfelelő kódszámot kell bejegyezni - csak akkor, ha az ügylettípus kódok között nevesített ügyletről van szó. Egyéb esetben üresen kell hagyni.

25. rovat: FUVAROZÁSI MÓD A HATÁRON

Minden esetben a határt átlépő tényleges fuvareszköz, kódját kell beírni oly módon, hogy a kétszámjegyű kód első számjegye az első, a másik a második alrovatba kerüljön.

26. rovat: FUVAROZÁSI MÓD BELFÖLDÖN

Az első alrovatba a fuvarozói, szállítmányozói szolgáltatást végző személyét jelző kódot kell beírni. Például, ha a magyar exportőr saját fuvareszközzel szállítja az áruját, az alrovatba 1-es szám kerül. A második alrovatot üresen kell hagyni.

27. rovat: KIRAKODÁS HELYE

Kombinált fuvarozás esetén azt a helyet (helységet) kell itt megjelölni, ahol a vámárut szállító fuvareszköz a határt ténylegesen átlépő szállítóeszközről ki/lerakásra kerül.

Tengeri fuvarozás esetén - a pontokkal elhatárolt alrovatba - annak a tengeri kikötőnek a kódját kell feltüntetni, ahol a vámárut végleg lerakták a tengeri fuvareszközről.

28. rovat: PÉNZÜGYI ÉS BANKI ADATOK

Az első sorban a címzett pénzforgalmi jelzőszámát kell feltüntetni. A második sorba a 14. rovatban feltüntetett személy pénzforgalmi jelzőszámát kell beírni. Átvállalt vámfizetés esetén a pénzforgalmi jelzőszám után /F jelölést kell alkalmazni. A számok előtt minden esetben fel kell tüntetni a számlavezető pénzintézet nevének hivatalos rövidítését (MNB, MHB, OTP stb.) is.

29. rovat: BELÉPTETŐ HATÁRVÁMHIVATAL

Ebbe a rovatba a beléptető vámhivatal nevét és nyilvántartási tételszámát kell beírni (szükség szerint kél sorban).

30. rovat: AZ ÁRU TÁROLÁSI HELYE

Azt a helyet kell megjelölni, ahol a vámáru vámvizsgálata elvégezhető. Ha a vámvizsgálat a vámhivatal hivatalos helyén, vámudvaron történik, a rovatot nem kell kitölteni.

31. rovat: CSOMAGOK ÉS ÁRUMEGJELÖLÉS, JELEK ÉS SZÁMOK - KONTÉNERSZÁM - MENNYISÉG ÉS FAJTA

Ebbe a rovatba az alábbi adatokat kell feltüntetni:

a) a vámáru csomagolásán lévő jeleket, számokat, ömlesztett áruk esetében "ÖMLESZTETT" bejegyzést kell alkalmazni,

b) konténeres szállítás esetén a konténerszámot/számokat, valamint a konténerek típusát - értelemszerűen - ISO 20, ISO 30 vagy ISO 40 jelöléssel,

c) a vámáru tényleges mennyiségét egész számra kerekítve, továbbá a számla szerinti mértékegységet (pl. 3200 m2, 1500 db, 1000 tonna stb.),

d) a vámáru tarifális és kereskedelmi megnevezését úgy, hogy ennek alapján ellenőrizhető legyen a tarifális és KTJ szerinti besorolás.

Az árumegnevezést típusszám, gyűjtőnév, fantázianév és ehhez hasonló nem helyettesítheti. A vámáru azonosítása érdekében azonban a tarifális megnevezés mellett fel kell tüntetni a gyári számot és egyéb jellemzőket is. Ha az adatok feljegyzésére a rovat nem elegendő, akkor az EV-hoz csatolt Konszignáción kell feltüntetni és a rovatba KSZ (Konszignáció szerint) jelzést alkalmazni.

Az adatokat a rovatban a fenti sorrend szerint kell beírni oly módon, hogy a vonatkozó adat a megfelelő címrész (szövegrész) alá kerüljön.

31 rovat: TÉTELSORSZÁM

Az EV és pótlapjainak tételsorait folyamatosan kell számozni. Az első alrovatba áz aktnáü< tétel, 1 második alrovatba az összes tételsor számát kell beírni, amelynek meg kell egyeznie az 5. rovatban feltüntetett számmal. Például: ha az EV-hoz három pótlapot csatoltak és az utolsó pótlapon csak egy tételsor került kitöltésre, akkor az S. rovatba 8-as szám kerül. Az EV 32. rovatában 1 8, az első pótlap első tételsorának 32. rovatában 2 8, a másodikban 3 8 ... stb, az utolsó (harmadik) pótlap első tételsorában 8 8 kell, hogy szerepeljen. Ha az árunyilatkozathoz nem csatolnak Pótlapot, mindkét alrovatba értelemszerűen l-es szám kerül.

33. rovat: VÁMTARIFASZÁM

Ebbe a rovatba a vámáru vámtarifa- és KTJ-számát kell feltüntetni. Az első almezőbe a vámtarifaszám első hat számjegyét, a második almezőbe a következő hármat. A harmadik almczőt üresen kell hagyni. A negyedik és ötödik almezőbe kerül - folyamatosan - a vámáru KTJ-száma.

34. rovat: SZÁRMAZÁSI ORSZÁG KÓDJA

A16. rovatban feltüntetett származási ország kódját kell beírni az EV 34. a) rovatiba. Amennyiben a 16. rovatban "TSZ" (tételsor szerint) bejegyzés szerepel, a 34. a) rovatba tételsoronként kell a vámáru származási országának kódját feltüntetni. A 34. b) rovatba - Németország és a FÁK országai vonatkozásában - a regionális/tartományi kód kerül.

35. rovat: BRUTTÓ TÖMEG (kg)

Az árunyilatkozaton szereplő valamennyi vámárunak csomagolóanyaggal együtt mért össztömegét kell beírni kilogrammban, megkezdett kilogrammonként. (Például: ha a vámáru teljes tömege 114,6 kg, akkor " 115", ha 0,2 kg, akkor "1" kerül beírásra). A Pótlapon ezt a rovatot nem kell kitölteni.

36. rovat: PREFERENCIA

Ebbe a rovatba a vámáruval kapcsolatban a nemzetközi szerződésekben biztosított kedvezmények igénybevételéhez szükséges, a vámáru származását igazoló származási, szállítási bizonyítvány fajtáját kell feltüntetni az alábbiaknak megfelelően:

a) EUR.l szállítási bizonyítvány esetében EUR1,

b) EUR.2 űrlap esetében EUR2,

c) FORM "A" jelű származási bizonyítvány esetében "FORMA",

d) Származási nyilatkozat esetén "SZNY".

37. rovat: ELJÁRÁSKÓD

A vámkezeléskódok jegyzékében felsorolt, a kért és a megelőző vámkezeléshez, kapcsolódó kódból, valamint a technikai jelzőszámból álló öt számjegyes eljáráskódot kell feltüntetni. Az első alrovatba az aktuális és a megelőző vámkezeléskódot, a második alrovatba a technikai jelzőszámot kell beírni (pl. konszignációs raktárban tárolt vám-

áru belföldi forgalom számára végzett vámkezelése esetén 4672 0 számjegyet kell szerepeltetni). Az eljáráskód első számjegyének azonosnak kell lennie az 1. rovat második almezőjében szereplő számmal. A Pótlapon ezt a rovatot nem kell kitölteni.

38. rovat: NETTÓ TÖMEG (kg)

A 31. mezőben szereplő vámáru saját tömegét kell feltüntetni kilogrammban kifejezve - a 35. rovatban leírt szabályok szerint. Saját tömegen a vámáru súlyát értjük, minden csomagolás nélkül.

Ezt a rovatot a Pótlapon is ki kell tölteni, tételsoronként külön-külön.

39. rovat: KONTINGENS

Ebbe a rovatba az IKM állal meghatározott szabadkereskedelmi kvólák. kontingensek figyelését biztosító kvótatípus kél számjegyét kell feltüntetni.

40. rovat: ÁLTALÁNOS BEJELENTÉS/MEGELŐZŐ VÁMKEZELÉS

A vámáruval kapcsolatban végzett megelőző (utolsó) vámkezelést dokumentáló EV azonosítószámát kell ide beírni - törve a hivatkozott aktuális tételsorszámmal.

a) Ha valamely vámáruhoz több előzmény kapcsolódik és a vámáru konszignációs raktárból kerül kitárolásra, ezt a rovatot nem kell kitölteni.

b) Ha az azonos vámtarifa- és KTJ-szám alá tartozó vámkezelni kért vámáruknak több árutovábbítási vagy raktározási előzménye van (kivéve a konszignációs raktárból való kitárolást), a megelőző vámkezeléseket dokumentáló EV azonosítószámokat, törve a hivatkozott aktuális tételsorszámmal, az EV-hoz csatolt Betétlapon, Rakomány-jegyzéken, Konszignáción kell felsorolni, és a rovatba BSZ (Betétlap szerint), RSZ (Rakományjegyzék szerint), KSZ (Konszignáció szerint) jelzést kell alkalmazni.

c) Egyéb esetben tételsoronként egy megelőző vámkezelés azonosítószáma írható be.

41. rovat: KÜLÖNÖS MÉRTÉKEGYSÉG

A rovatot nem kell kitölteni, ha az áru/vámáru KTJ-ben meghatározott mennyiségi egysége kilogramm vagy annál nagyobb súlyegység, illetve érték (VAL).

Ettől eltérően

a) ha az áru/vámáru KTJ-ben meghatározott mennyiségi egysége nem kilogramm vagy annál nagyobb súlyegység, illetve érték (VAL), akkor a KTJ-ben meghatározott külön mennyiségi egység szerinti mennyiséget kell beírni egész számra kerekítve (pl. ha a KTJ mennyiségi egység PCE és 8 db áru/vámáru kerül kiszállításra, akkor 8-at, ha MTQ, és 0,3 köbméter, akkor 1-et kell feltüntetni).

b) azon fogyasztási adóköteles termékeknél, amelyek esetében a mennyiség vagy mennyiség alapján is kell fogyasztási adót megállapítani, az annak megfelelő mennyiségi egységben kifejezett mennyiséget kell beírni két tizedes pontossággal.

42. rovat: TÉTELSOR ÉRTÉK

Ezt a rovatot az alábbiak szerint kell kitölteni:

a) ha az EV-hoz Pótlapot is csatolnak, akkor az ügyleti őriekből a tételsorba írt vámáru(k)ra vonatkozó részértéket, továbbá (Pótlap csatolásától függetlenül)

b) ellenszolgáltatás nélküli behozatalnál a vám alapjául szolgáló értéket,

c) szoftvertermékek (mágneses adathordozón beküldött műszaki, tudományos, kulturális, oktatási stb. programrendszer, információ, adat) belföldi forgalom számára való vámkezelése esetén a hordozóanyag értékét,

d) behozatali előjegyzésben vámkezelt vámáru hulladéka, mellékterméke belföldi forgalom számára történő vámkezelése esetén a vám alapját

e) importárut is tartalmazó belföldi tértiáru esetén az importáru értékét kell feltüntetni.

Belföldi tértiáru, illetve kiviteli előjegyzésből változatlan állapotban visszaérkezett áru esetében a kivitelkor bejelentett statisztikai értéket kell feltüntetni.

43. rovat: É.M. (Értékelési mód) KÓD

A GATT Vámértékegyezmény megfelelő cikkének számát kell beírni.

44. rovat: KÜLÖNLEGES MEGJEGYZÉSEK/BENYÚJTOTT OKMÁNYOK IGAZOLÁSOK ÉS ENGEDÉLYEK

l.Ebbc a rovatba kell feljegyezni - röviden - a vámkezelésre, vámeljárásra vonatkozó szöveges kérelmet. Ide kell beírni továbbá a vámkezelés elvégzéséhez szükséges, benyújtott okmányok (számla, állat-, növényegészségügyi bizonyítvány, a 36. rovatban jelzett származási bizonyítvány, kezességi nyilatkozat, bankgarancia, Kőolaj és Kőolajtermék Készletező Szövetség igazolása stb.) típusát és számát.

2. Amennyiben a vámáru belföldi forgalom számára való vámkezelését vasúti forgalomban az államhatáron működő vámhivatalnál számla benyújtása nélkül, értéknyilatkozat alapján kérik, a vámkezelést kérőnek - csak az árunyilatkozaton - a P.I. kőd rovatba SZN (számla nélkül) jelzést kell írnia.

3. Ebben a rovatban kell feltüntetni a országos parancsnokság vagy a megyei, (fővárosi), parancsnokság egyedi határozatának számát is, amennyiben a vámkezelés e határozatok alapján kerül elvégzésre. (A határozatszámokat a főszámmal, törve alszámmal (ha nincs alszám, akkor "()"-val), törve a kiadás évének utolsó két számjegyével kell jelölni, pl. 1111/3/95).

A határozatszámot - vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárás esetében az engedélyjegy számát - és a vám-kontingensszámot a szaggatott vonallal elhatárolt rész előtt kell feltüntetni.

4. Engedélyköteles termék behozatala esetén a behozatali (import) engedély számát minden cselben a rovat jobb alsó sarkában szaggatott vonallal elhatárolt részbe kell írni.

Csak az árunyilatkozaton a szaggatott vonallal elhatárolt rész fölé (a P.I. kód jelzés elé) behozatali előjegyzés, továbbá vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárás esetén az indítványozott visszaviteli, illetve elszámolási határidő dátumát kell beírni. A dátumot az év utolsó két számjegye/hónap/nap formában kell beírni, pl. 1995. december 31. esetén 951231.

5. Ha az adatok közlésére a rovat nem elegendő, a felsorolást Betétlapon, Rakományjegyzéken, Konszignáción kell folytatni.

45. rovat: HELYESBÍTÉS

Ez a rovat - elnevezésével ellentétben - nem a vámérték helyesbítésére szolgál!

Ide a vámértéknövelő tényezőket (fuvardíj, biztosítási díj stb.) kell beírni összevontan, forintra átszámítva egész számban.

46. rovat: STATISZTIKAI ÉRTÉK

A statisztikai érték az az érték, amelyet a külföldről megvásárolt áruért/vámáruért magyar határparitáson a vevő forintban ténylegesen fizet vagy fizetne. A statisztikai értéket egész számra kerekítve forintban kell megadni.

A forintértéket a számla szerinti devizaértéknek a vámáru vámkezelését megelőző hónap utolsó előtti szerdáján - ha ez munkaszüneti nap, akkor a következő munkanapon - érvényes hivatalos MNB devizaárfolyamon történő átszámításával kell megállapítani, az alábbiak figyelembevételével:

1. Importáru esetén a statisztikai érték alapja az ügyleti érték. Ehhez hozzá kell adni az azonos szállítási módnál szokásos tarifa szerint kiszámított külföldi fuvatköltsé-ge(ke)t és egyéb, a magyar határig a vevőt terhelő költséget/költségeket.

2. Ellenszolgáltatás nélküli behozatal esetén az az érték, amely az egymástól független szerződő felek között, hasonló jellegű import ügylet során - az 1. pont alattiak figyelembevételével - bejelentésre kerülne.

3. Passzív bérmunkából, javításból visszahozott áru esetén a visszaszállított vámáru teljes értékét kell beírni, amely tartalmazza

a) a megváltozott, feldolgozott állapotban visszahozott áru kiviteli előjegyzése során feltüntetett statisztikai értéket,

b) a külföldön hozzáadott külföldi anyag és alkatrész árát,

c) a bérmunka-, illetve javítási díj értékét,

d) a külföldön hozzáadott fuvarköltségeket.

4. Változatlan állapotban való újrabehozatal eseten a kiszállításnál bejelentett statisztikai érték.

5. Szoftvertermékek (mágneses adathordozón beküldött műszaki, tudományos, kulturális, oktatási stb. programrendszer, információ, adat) belföldi forgalom számára való vámkezelése esetén a hordozóanyag értéke. (A szoftvertermék mint szolgáltatás egyéb statisztikai adatszolgáltatási kötelezettség alá esik.)

6. Pénzügyi lízingszerződés keretében behozott vámáru esetén a vámáru beszerzési árát kell beírni.

Ha a vámkezelés időpontjában a statisztikai érték nem ismert, akkor azt becsléssel kell megállapítani. Ebben az esetben a beírt összeg után B (becsült) betűt kell beírni. A becslés során olyan forintértéket kell megállapítani, amely egymástól független szerződő felek között hasonló jellegű importügylet során - az 1. pont alattiak figyelembevételével - bejelentésre kerülne.

47. rovat: VÁMTEHER KISZÁMÍTÁSA

A vámkezelést kérőnek ebbe a rovatba kell feltüntetnie a fizetendő vámteherlajtákat, valamint a fizetés módját az alábbiak szerint:

1. A vám, vámpótlék, vámkezelési díj, statisztikai illeték, fogyasztási adó és az általános forgalmi adó fajtakódjait a Fajta alrovatba kell feltüntetni, egymás alá.

a) A vámpótlék és a fogyasztási adó fajtakódjait csak akkor kell beírni, ha a vámkezelni kért vámáru olyan vámtarifaszám alá tartozik, amelynek esetében ilyen fizetési kötelezettség keletkezhet.

b) Behozatali előjegyzés esetén az általános forgalmi adó és a fogyasztási adó kódjait nem kell feltüntetni.

c) Eltérő általános forgalmi adókulcs alá tartozó vámárukat külön léteisorban kell feltüntetni.

2. Ha a vámkezelni kért vámáru mennyisége a vámkontingens mennyiségét meghaladja, a kontingens alá cső és ezen felüli mennyiséget tételsoronként kell beírni.

3. Ha a vámkezelni kért vámáru értéke a vámkontingens értékét meghaladja, akkor a A kiszabás alapja alrovatba a vámértéket meg kell osztani az alábbiak szerint:

a) először kell feltüntetni a Fajta alrovatba a kontingens fajtakódját, és a A kiszabás alapja alrovatba a kontingens alá eső értéket, utána

b) következő sorként a Fajta alrovatba a vonatkozó fajtakódot, A kiszabás alapja alrovatba pedig a kontingensen felüli értékel kell beírni.

4. Általános forgalmi adó esetén A kiszabás alapja alrovatba a belföldi fuvarköltség(ek) összegét kell forintban feltüntetni.

5. Az ötödik FM (fizetés módja) rovat alján található kockába - csak az árunyilatkozaton - a vámfizetés formájának a kódját kell beírni.

48. rovat: FIZETÉSI KÖNNYÍTÉS

Belföldi forgalom számára való vámkezelés, illetve vámkedvezményes (engedélyjegyes) eljárás esetén, ha a vámkezelést kérő halasztott fizetési engedéllyel rendelkezik, a VPOP állal kiadott engedélyszámot kell beírni - törve az évszám utolsó két számjegyével.

49. rovat: RAKTÁR/VÁMSZABADTERÜLET

Ha a vámáru közvetlenül vámszabadterületről, tranzitterületről, vámraktárból, vállalati vámraktárból vagy konszignációs raktárból érkezik, vagy vámraktáron kívüli raktározásból kérik a vámkezelését, a helység nevét kell beírni, ahol a vámszabadterület, tranzitterület vagy raktár található, illetve, ahol azt vámraktáron kívül raktározták. A helységnevek előtt az alábbi betűjelzéseket kell feltüntetni:

a) vámszabadterület esetén "PF",

b) tranzitterület esetén "XT",

c) vámraktárnál "VR",

d) vállalati vámraktárnál "VV",

e) konszignációs raktárnál "KR".

/) vámraktáron kívüli raktározás esetén "VK".

50. rovat: FŐKÖTELEZETT

(A Főkötelezett, mint vámjogi fogalom jelenleg a hatályosvámjogban nem található. Ha Magyarország csatlakozik az Európai Unió és az EFTA országok közötti ún. Közös Áruszállítási Egyezményhez, a rovatnak továbbítási eljárásban lesz jelentősége.)

Behozatali irányú vámkezelésnél ide kell beírni a 44. rovatba feltüntetett kezességi nyilatkozat, bankgarancia kiállítójának (cég, pénzintézet) nevét, címét, az Nr. jel/cs után az adóigazgatási számát, valamint a pénzforgalmi jelzőszámát. A kezességet vállaló cég pénzforgalmi jelzőszáma előtt minden esetben fel kell tüntetni a számláját vezető pénzintézet hivatalos rövidítését (MNB, MHB, OTP stb.) is.

57. rovat: TERVEZETT HATÁRÁTLÉPÉSI HELYEK (és országok)

A rovat nem kerül kitöltésre.

52. rovat: BIZTOSÍTÉK/NEM ÉRVÉNYES

Behozatali előjegyzés alkalmával vámbiztosíték-nyújtási kötelezettség esetén a Kőd alrovatba a biztosíték formájának kódját kell feltüntetni.

53. rovat: RENDELTETÉSI VÁMHIVA TAL (és ország) A rovat nem kerül kitöltésre.

54. rovat: HELY ÉS DÁTUM, A BEJELENTŐ/KÉPVISELŐ ALÁÍRÁSA ÉS NEVE

Ebbe a rovatba az EV kitöltésének helye és ideje, a címzettnek vagy a vámkezelést kérőnek/képviselőnek (vámügynök, vámügynökség, eseti megbízott) aláírása, neve - ha céget képvisel, a cégen belüli beosztása - és bélyegzőlenyomat kerül.

b) Betűvel jelzett rovatok

A vámhatóság feljegyzéseire szolgálnak az alábbiak szerint:

1. A rovat: RENDELTETÉSI VÁMHIVATAL Az EV vámhivatali azonosítószámát tartalmazza.

2. B rovat: ADA TOK KÖNYVELÉSI CÉLRA

A rovat jobb alsó sarkába a vámkezelés dátumát kell feltüntetni az év utolsó két számjegyének, a hónap és a nap

számának feltüntetésével (pl. ha a vámkezelést 1995. július 18-án végezték el, akkor "950718" kerül beírásra).

3. C rovat: INDÍTÓ VÁMHIVATAL A rovat nem kerül kitöltésre.

4. J rovat: RENDELTETÉSI VÁMHIVATAL VIZSGÁLATA (folytatódik a 6. sorszámú példány hátoldalán)

A vámkezelést végző vámhivatal feljegyzéseire szolgál.

5.3 Vámhivatali intézkedések

A vámhivatal az EV elfogadása, a vámvizsgálat elvégzése után az EV-ot a "J" részben záradékolja. Az EV 6. sorszámú példányát nyilvántartása mellékleteként kezeli, míg a 7. és 8. sorszámú példányokat (a vámközlő határozattal együtt) a vámkezelést kérő részérc átadja.

6. RAKTÁROZÁS

6.1 Raktározás céljaira - ide nem értve a fuvarozó, szállítmányozó és a posta raktárában történő tárolást - (VK első számjegye 7) az EV 6., 7. és 8. sorszámú példányát kell felhasználni és az alább jelzett rovatokat a 6.2 pont rendelkezései szerint kell kitölteni a következők szerint. A konszignációs raktárban és a vállalati vámraktárba történő raktározás kivételével Pótlap helyett benyújtható Konszignáció, Betétlap, Rakományjegyzék is.

6.2 A vámkezelést kérőnek az EV-on csak a számmal jelzett rovatokba szabad írnia. A nyomtatott nagybetűs részek a vámhatóság feljegyzései számára szolgálnak.

a) Számmal jelzett rovatok /. rovat: BEJELENTÉS

Az első és a harmadik rovatrészt nem szabad kitölteni! A második rovatrészbe minden esetben "7" írandó.

2. rovat: FELADÓ/EXPORTŐR

Konszignációs raktárba, illetve vállalati vámraktárba történő beraktározás esetén a külföldi cég nevét és címét kell feltüntetni. Az Nr. jelzés után adóigazgatási vagy egyéb jelzőszámot nem kell beírni. Más esetben nem,kell kitölteni.

3. rovat: LAPSZÁM

Az első kockába az aktuális lap sorszáma, a másodikba a pótlapok száma + 1 írandó. Például két pótlap esetén az EV-ra 1 3, az első pótlapra 2 3, a másodikra 3 3 írandó. Ha az EV-hoz nem csatolnak pótlapot, úgy ez a rovat nem kerül kitöltésre és az 5. rovatba "1" szám kerül.

4. rovat: RAKOMÁNYJEGYZÉK'

Az EV-hez csatolt Konszignáció, Betétlap, Rakományjegyzék darabszámát kell feltüntetni.

5. rovat: TÉTELSZÁM

Az EV-on és pótlapokon felhasznált összes tételsor számát kell beírni. Ha az EV-hoz pótlapot nem csatoltak, akkor az 5. rovatba 1" kerül.

6. rovat: ÖSSZES CSOMAGSZÁM

A raktározni kért csomagok összes darabszámát kell-feltüntetni. Például, ha a küldemény 4 láda, 3 zsák és 5 hordó árul tartalmaz, akkor "12"-t kell beírni. Ömlcszteti vagy csomagolallan árunál - tűzifa, szén, vasérc, gabona stb. - nem kell kitölteni.

8. rovat: CÍMZETT

A vámáru felett rendelkezésre jogosult belföldi címzett azonosítható nevét és címét, az Nr. jelzés után - ha ismert - az adóigazgatási számát kell beírni.

13. rovat: KÖZÖS AGRÁRPOLITIKA (K.A.P.)

A rovat - erre vonatkozó intézkedésig - nem kerül kitöltésre.

14. rovat: VÁMKEZELÉST KÉRŐ/KÉPVISELŐ

Ha a raktár üzemeltetője a címzettel azonos vagy vámraktáron kívüli raktározásra kerül sor, akkor a "CÍMZETT" szót kell beírni. Ha nem, akkor a raktár üzemeltetőjének adatai kerülnek beírásra a 8. rovatra vonatkozó útmutatás szerint.

16. rovat: SZÁRMAZÁSI ORSZÁG

A vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint meghatározott származási országot kell (betűvel) beírni. Ha az EV-on különböző országból származó vámáruk raktározását kérik, és az EV-hoz Pótlapot csatoltak, ebbe a rovatba TSZ (Tételsor szerint) jelzés kerül, és a tételsorokban feltüntetett vámáruk származását a 34. o) rovatban kell feltüntetni. Ha Pótlap helyett Konszignáció, Betétlap, Rakományjegyzék kerül benyújtásra, e rovatba "KSZ" (Konszignáció szerint), "RSZ" (Rakományjegyzék szerint), vagy "BSZ" (Betétlap szerint) jelzést kell beírni. Importárut nem tartalmazó belföldi térti-áru és kiviteli előjegyzésből változatlan állapotban visszahozott vámáruk raktározása esetén származási országként Magyarországot kell feltüntetni.

20, rovat: SZÁLLÍTÁSI FELTÉTELEK

Konszignációs raktárba, illetve vállalati vámraktárba történő raktározás esetén az alábbiak szerint kell kitölteni. Az első alrovatba a szerződésnek megfeleően az INCO-TERMS 1990 szokvány szerinti paritásjelzést, a második alrovatba szövegesen a paritás földrajzi helyét, a harmadik alrovatba a paritás helyének országkódját kell feltüntetni (Például: EXW München "DE").

22. rovat: A SZÁMLÁN FELTÜNTETETT PÉNZNEM ÉS TEUES ÖSSZEG

Konszignációs raktárba, valamint vállalati vámraktárba történő beraktározás esetén ebbe a rovatba az EV-tal be-raktározott valamennyi vámáru GATT Vámértékegyez-mény szerinti ügyleti értékét kell beírni egységnyi pénznemre kerekítve. (Ügyleti ertek alatt azt a vételárat kell érteni, amelyet egymástól független vevő és eladó esetében a vámáruért ténylegesen fizettek vagy fizetni fognak.) Az első alrovatba a szerződés devizaneme, a második alrovatba az összeg írandó. Olasz líra (ITL) esetén az értéket ezer egységben kell feltüntetni. Például, ha az ügyleti érték olasz lírában 1.186.300 (egymillió-egyszáznyolcvanhat-ezer-háromszáz), akkor a második alrovatba "1186" írandó. Kettő vagy több devizanem előfordulása esetén a nagyobb ügyleti értéket képviselő devizanemre kell átváltani a vámkezelés napjára vonatkozóan alkalmazott MNB devizaárfolyammal.

Egyéb raktározás esetén nem kell kitölteni.

30. rovat: AZ ÁRU TÁROLÁSI HELYE

A raktározás helyét kell beírni a pontos cím megadásával.

31. rovat: CSOMAGOK ÉS ÁRUMEGJELÖLÉS, JELEK ÉS SZÁMOK - KONTÉNERSZÁM - MENNYISÉG ÉS FAJTA

Ebbe a rovatba az alábbi adatokat kell feltüntetni: a) az áru csomagolásán lévő jeleket, számokat, ömlesztett áruk esetében "ÖMLESZTETT" bejegyzést kell alkalmazni,

/;) az áru/vámáru tényleges mennyiségét egész, számra kerekítve (pl. 3200 m2,1500 db, 1000 tonna stb.),

c) az áru kereskedelmi megnevezését.

Az árumegnevezést típusszám, gyűjtőnév, fantázianév és ehhez, hasonló nem helyettesítheti. A vámáru azonosítása érdekében a kereskedelmi megnevezés mellett fel kell tüntetni a gyári számot és egyéb jellemzőket is. Ha az adatok feljegyzésére a rovat nem elegendő, akkor az EV-hoz csatolt Konszignáción, Betétlapon, Rakományjegyzéken kell feltüntetni, és a rovatba KSZ (Konszignáció szerint), RSZ (Rakományjegyzék szerint) vagy BSZ (Betétlap szerint) jelzést alkalmazni.

Az adatokat a rovatban a fenti sorrend szerint kell beírni oly módon, hogy a vonatkozó adat a megfelelő címrész (szövegrész) alá kerüljön.

32. rovat: TÉTELSORSZÁM

Az EV és pótlapjainak tételsorait folyamatosan kell számozni. Az első alrovatba az aktuális tétel, a második alrovatba az összes tételsor számát kell beírni, amelynek meg kell egyeznie az 5. rovatban feltüntetett számmal. Például, ha az EV-hez három pótlapot csatoltak és az utolsó pótlapon csak egy tételsor került kitöltésre, akkor az 5. rovatba "8" szám kerül. Az EV 32. rovatában 1 8, az első pótlap első tételsorának 32. rovatában 2 8, a másodikban 3 8 ... stb, az utolsó (harmadik) pótlap első tételsorában 8 8 kell, hogy szerepeljen.

33. rovat: VÁMTARIFASZÁM

Konszignációs raktárba történő betároláskor a vámtarifaszámot kilenc számjeggyel kell beírni. Az első alrovatba a vámtarifaszám első hat számjegye, második alrovatba a következő három számjegy kerül. A harmadik almezőt üresen kell hagyni. A negyedik és ötödik almezőbe kerül - folyamatosan - az áru KTJ-száma.

Egyéb raktározás esetén csak a vámtarifaszámot kell kilenc számjeggyel - a fentiek szerint - feltüntetni. Ha az EV-hoz Pótlap helyett Konszignációt, Betétlapot, Rakományjegyzéket csatolnak, ebbe a rovatba KSZ (Konszignáció szerint), BSZ (Betétlap szerint) vagy RSZ (Rakományjegyzék szerint) bejegyzést kell alkalmazni és a vámtarifaszámot a Konszignáción, Betétlapon, Rakományjegyzéken kell feltüntetni.

34. rovat: SZÁRMAZÁSI ORSZÁG KÓDJA Amennyiben a 16. rovatban TSZ (Tételsor szerint) bejegyzés szerepel, a 34. a) rovatba tételsoronként kell a vámáru származási országának kódját beírni. A 34. b) rovatot üresen kell hagyni.

35. rovat: BRUTTÓ TÖMEG (kg)

Az EV-tal raktározott valamennyi vámáru csomagolóanyaggal együtt mért tömegét kell beírni kilogrammban, megkezdett kilogrammonként. (Például ha az áru/vámáru teljes tömege 114,6 kg, akkor "115", ha 0,20 kg, akkor "1" kerül beírásra.) A Pótlapon a rovatot üresen kell hagyni.

36. rovat: PREFERENCIA

Vámraktárba, vállalati vámraktárba, illetve konszignációs raktárba történő beraktározás esetén ebbe a rovatba a vámáruval kapcsolatban a nemzetközi szerződésekben biztosított kedvezmények igénybevételéhez szükséges, a vámáru származását igazoló származási/szállítási bizonyítvány fajtáját kell feltüntetni az alábbiaknak megfelelően:

a) EUR.l szállítási bizonyítvány esetében EUR1,

b) EUR.2 űrlap esetében EUR2,

c) FORM "A" jelű származási bizonyítvány esetében FORMA,

d) Származási nyilatkozat esetén SZNY.

37. rovat: ELJÁRÁSKÓD

A vámkezeléskódok jegyzékében felsorolt, a kért és a megelőző vámkezeléshez kapcsolódó kódból, valamint a technikai jelzőszámból álló öt számjegyes eljáráskódot kell feltüntetni. Az első alrovatba az aktuális és a megelőző vámkezeléskódot, a második alrovatba a technikai jelzőszámot kell beírni (pl. konszignációs raktárba árutovábbítás utáni beraktározás esetén 7204 0 számjegyet kell szerepeltetni). Az eljáráskód első számjegyének azonosnak kell lennie az 1. rovat második almezőjében szereplő számmal. A Pótlapon ezt a rovatot nem kell kitölteni.

40. rovat: ÁLTALÁNOS BEJELENTÉS/MEGELŐZŐ VÁMKEZELÉS

Az áruval/vámáruval kapcsolatban végzett megelőző (utolsó) vámkezelést dokumentáló EV azonosítószámát kell ide beírni - törve a hivatkozott tételsor számával.

a) Ha az azonos vámtarifaszám alá tartozó, raktározni kért vámáruknak több árutovábbítási előzménye van, a megelőző vámkezeléseket dokumentáló EV azonosítószámokat, törve a hivatkozott aktuális tételsorszámmal az EV-hoz csatolt Betétlapon, Rakományjegyzéken, Konszignáción kell felsorolni és ebbe a rovatba BSZ (Betétlap szerint), RSZ (Rakományjegyzék szerint), KSZ (Konszignáció szerint) jelzést kell alkalmazni.

b) Ha az EV-hoz Pótlap helyett Konszignációt, Rako-mányjegyzéket csatolnak, a megelőző vámkezeléseket dokumentáló EV azonosítószámokat, törve a hivatkozott aktuális tételsorszámmal a Konszignáción, Rakományjegyzéken kell az adott vámáruhoz kapcsolódóan feltüntetni. Ilyenkor ebbe a rovatba KSZ (Konszignáció szerint), RSZ (Rakományjegyzék szerint) bejegyzést kell alkalmazni.

c) Egyéb esetben tételsoronként egy megelőző vámkezelés azonosítószáma írható be.

42. rovat: TÉTELSOR ÉRTÉK

Ezt a rovatot csak a konszignációs raktárba, illetve vállalati vámraktárba történő beraktározás során akkor kell kitölteni, ha az EV-hoz Pótlapot is csatolnak. Ebben az esetben a 22. rovatban feltüntetett ügyleti értékből a tételsorba írt vámáru(k)ra vonatkozó részértéket kell feltüntetni. Egyéb raktározásnál nem kell kitölteni.

44. rovat: KÜLÖNLEGES MEGJEGYZÉSEK/BE-NYÜJTOTT OKMÁNYOK IGAZOLÁSOK ÉS ENGEDÉLYEK

Ebben a rovatban kell feljegyezni - röviden - a vámkezelésre, vámeljárásra vonatkozó szöveges kérelmet. Amennyiben a vámkezelést kérő által ismert, ebbe a rovatba kell beírni a vámkezelés elvégzéséhez szükséges, benyújtott okmányok (számla, kiviteli, behozatali engedélyek, állat- és hövényegészségügyi bizonyítvány stb.) típusát és számait. A behozatali/kiviteli engedély számát minden esetben a rovat jobb alsó sarkában szaggatott vonallal elhatárolt részbe kell beírni. A szaggatott vonallal elhatárolt rész fölé (a P.I. kód jelzés elé) kell feltüntetni az indítványozott raktározási határidőt.

Ha az adatok közlésére a rovat nem elegendő, a felsorolást az EV-hoz csatolt Betétlapon, Rakományjegyzéken, Konszignáción kell folytatni.

A P.I. kőd rovatba nem szabad írni!

45. rovat: HELYESBÍTÉS

Ez a rovat - elnevezésével ellentétben - nem a vámérték helyesbítésére szolgál! Ha a beraktározás konszignációs raktárba vagy vállalati vámraktárba történik, akkor ebbe a rovatba az EV-tal beraktározott valamennyi vámárura vonatkozó vámérléknövelő tényezőket (fuvardíj, biztosítási díj stb.) forintra átszámítva, összevontan, egész számban kell beírni. Egyéb raktározásnál nem kell kitölteni.

49. rovat: RAKTÁR/VÁMSZABADTERÜLET

Annak a helységnek a nevét kell beírni, ahol a raktár található, illetve ahova a vámáru vámraktáron kívüli raktározását kérik - a helységnév előtt - az alábbi betűjelzéssel:

a) vámraktárnál "VR",

b) vállalati vámraktárnál "VV",

c) konszignációs raktárnál "KR",

d) vámraktáron kívüli raktározás esetén "VK".

50. rovat: FŐKÖTELEZETT

(A Főkötelezett", mint vámjogi fogalom jelenleg a hatályos vámjogban nem található. Ha Magyar Köztársaság csatlakozik az Európai Unió és az EFTA-országok között Közös Áruszállítási Egyezményhez, akkor e rovatnak az árutovábbítási eljárásban lesz jelentősége.)

Vámraktáron kívüli raktározásnál vámbiztosíték-nyújtási kötelezettség esetén a vámkezelést kérőnek ebbe a rovatba a készfizető kezességet, garanciát nyújtó pénzintézet, cég nevét és címét, az Nr. jelzés után adóigazgatási számát, valamint pénzforgalmi jelzőszámát kell feltüntetnie. A kezességet vállaló cég pénzforgalmi jelzőszáma előtt minden esetben fel kell tüntetni a számláját vezető pénzintézet hivatalos rövidítését (MNB, MHB, OTP stb.) is.

Egyéb raktározás esetén nem kell kitölteni.

52. rovat: BIZTOSÍTÉK/NEM ÉRVÉNYES

Amennyiben a vámáruval kapcsolatban vámbiztosíték-nyújtási kötelezettség merült fel, a vámteher után nyújtott biztosíték formáját kell beírni a második KÓD alrovatba.

54. rovat: HELYES DÁTUM, A BEJELENTŐ/KÉPVISELŐ ALÁÍRÁSA ÉS NEVE

Ebbe a rovatba az EV kitöltésének helye és ideje, a beraktározást kérőnek, képviselőjének aláírása, neve - ha céget képvisel, a cégen belüli beosztása - és bélyegzőlenyomat kerül.

b) Betűvel jelzett rovatok

A vámhatóság feljegyzéseire szolgálnak az alábbiak szerint:

1. A. rovat: INDÍTÓ/KILÉPTETŐ VÁMHIVATAL Az EV vámhivatali azonosítószámát tartalmazza.

2. B. rovat: ADATOK KÖNYVELÉSI CÉLRA

A rovat jobb alsó sarkába a beraktározás dátumát kell feltüntetni az év utolsó két számjegyének, a hónap és a nap számának feltüntetésével (pl. ha a beraktározást 1995. január 2()-án végezték el, akkor "950120' kerül beírásra).

3. J. rovat: RENDELTETÉSI VÁMHIVATAL VIZSGÁ-LA TA (folytatódik a 6. sorszámú példány hátoldalán)

A beraktározást végző vámhivatal feljegyzéseire szolgál.

6.3 Vámhivatali intézkedések

A vámhivatal az EV elfogadása, a vámvizsgálat elvégzése után az EV-ot a "J" részben záradékolja. Az EV 6. sorszámú példányát nyilvántartása mellékleteként kezeli, míg a 7. és 8. sorszámú példányokat a vámkezelést kérő részére átadja.

7. ÁRUTOVÁBBÍTÁS

1.1 Árutovábbítás céljaira (VK első számjegye = 0) az EV 1., 4., 5. és 7. sorszámú példányát kell felhasználni és csupán az alább jelzett rovatokat a 7.2 pont rendelkezései szerint kell kitölteni. Nem kötelező a Pótlap csatolása, helyelte az EV mellett Betétlap, Rakományjegyzék, Konszignáció is benyújtható.

a) Nem kell EV-ot kitölteni, ha vámárut/árut

1. nemzetközi vámokmány fedezete mellett,

2. vasúti forgalomban egyszerűsített eljárással, valamint

3. hajózási forgalomban kizárólag átviteli (tranzit) rendeltetéssel

továbbítják.

b) Elegendő egy EV-ot kitölteni az ún. gyűjtőáruk továbbítása esetén. Ebben az esetben az árunyilatkozathoz a feladók/címzettek nevét, címét, a vámáruk/áruk kereskedelmi megnevezését, származási országát, vámtarifaszámát - legalább az első hal számjegyig - és mennyiségét, konténeres szállítás esetén a konténerszámokat, és az esetleges, megelőző vámkezelés azonosítószámát (törve a hivatkozott aktuális tételsorszámmal) tartalmazó Betétlapot, Rakományjegyzéket, Konszignációt kell csatolni.

7.2 A vámkezelést kérőnek az EV-on csak a számmal jelzett rovatokba szabad írnia. A nyomtatott nagybetűs részek a vámhatóság feljegyzései számára szolgálnak.

a) Számmal jelzett rovatok /. rovat:

BEJELENTÉS

Az első és a harmadik rovatrészt nem szabad kitölteni! A második rovatrészbe minden esetben "0" írandó.

2. rovat: FELADÓ/EXPORTŐR

Behozatali irányú és átviteli (tranzit) forgalom, valamint reexpedíalas esetén a feladó külföldi cég nevét és címét kell feltüntetni. Az Nr. jelzés után adóigazgatási vagy egyéb jelzőszámot nem kell beírni.

Kiviteli irányú árutovábbításkor a feladó azonosítható megnevezését és pontos címét, az Nr. jelzés után az adóigazgatási számát kell beírni.

Gyűjtőáruk továbbítása esetén a fuvarozást végző nevét, az Nr. jelzés után - ha ismert - az adóigazgatási számát és a berakodási telephely címét kell beírni.

3. rovat: LAPSZÁM

Az első kockába az aktuális lap sorszáma, a másodikba .• a pótlapok száma + 1 írandó. Például két pótlap esetén az EV-ra 1 3, az első pótlapra 2 3, a másodikra 3 3 írandó. Ha az EV-hoz nem csatolnak pótlapot, úgy cz a rovat nem kerül kitöltésre és az 5. rovatba "1" szám kerül.

4. rovat: RAKOMÁNYJEGYZÉK

Az EV-hoz csatolt Rakományjegyzék, Konszignáció, Betétlap darabszámát kell feltüntetni.

5. rovat: TÉTELSZÁM

Az EV-on és pótlapokon felhasznált összes tételsor számát kell beírni. Ha az EV-hoz pótlapot nem csatoltak, akkor az 5. rovatba "1" kerül.

6. rovat: ÖSSZES CSOMAGSZÁM

A vámkezelni kért küldemény csomagjainak összes darabszámát kell feltüntetni. Például, ha a küldemény 4 láda, 3 zsák és 5 hordó árut tartalmaz, akkor "12"-l kell beírni. Ömlesztett vagy csomagolatlan árunál - tűzifa, szén, vasérc, gabona stb. - nem kell kitölteni.

8. rovat: CÍMZETT

Behozatali irányú árutovábbítás esetén a vámáru címzettjének azonosítható nevét és címét, az Nr. jelzés után - ha ismert - az adóigazgatási számát kell beírni.

Kiviteli irányú és átviteli (tranzit) forgalom, valamint reexpedíalas esetén a külföldi címzett nevét és címét kell beírni. Az Nr. jelzés után adóigazgatási vagy egyéb jelzőszámot'nem kell feltüntetni.

Gyűjtőáruk behozatali irányú továbbítása cselén a fuvarozást végző nevét, az Nr. jelzés után - ha ismert - az adóigazgatási számát és a kirakodási telephely címét kell beírni.

14. rovat: VÁMKEZELÉST KÉRŐ/KÉPVISELŐ

Ha a vámkezelést kérő a címzettel vagy a feladóval/exportőrrel azonos, akkor a CÍMZETT vagy FELADÓ szót kell beírni.

Amennyiben a vámkezelést képviselő (vámügynök, vámügynökség) közreműködésével kérik, a képviselő adatai kerülnek beírásra a 2., illetve a 8. rovatra vonatkozó útmutatás szerint.

15. rovat: INDÍTÓ/KILÉPTETŐ ORSZÁG

Annak az országnak a nevét kell beírni, ahonnan az áruk/vámáruk kiszállításra kerültek.

17. rovat: RENDELTETÉSI ORSZÁG

Ebbe a rovatba a címzett országának neve (betűvel) kerül feltüntetésre.

18. rovat: SZÁLLÍTÓESZKÖZ RENDSZÁMA ÉS HONOSSÁGA INDULÁSKOR

Kiviteli irányú árutovábbítás esetén annak a fuvareszköznek a rendszámát/jelét (az alrovatba a honosságát az ország kódjával) kell beírni, amelyre az áruindításkor berakodásra került. Behozatali vagy átviteli irányú árutovábbításnál a belépéskor ismert adatok alapján kell a rovatot kitölteni.

Vontató és pótkocsi esetén mindkét rendszámot lel kell jegyezni, az alrovatba csak a vontató honosságál (az ország kódjával) kell feltüntetni.

Postai forgalomban vagy helyhez kötött szállítás (pl. csővezeték) esetén a rovat nem kerül kitöltésre.

Avasúti szállítás esetén a honosságot nem kell megadni.

Légi forgalomban elegendő, ha e rovatban a "repülőgép" szó szerepel.

Hajózási forgalomban a vízi jármű nevét - az alrovatba a honosságát (az ország kódjával) - kell beírni.

19. rovat: KONTÉNER (K.T.R.)

Ha az árut konténerben szállítják, akkor e rovatba 1, ha nem akkor 0 kerül.

21. rovat: A HATÁRT ÁTLÉPŐ TÉNYLEGES SZÁLLÍTÓESZKÖZ RENDSZÁMA ÉS HONOSSÁGA

Ebbe a rovatba annak a szállítóeszköznek a rendszámát/jelét - az alrovatba a honosságát (az ország kódjával) - kell beírni a 18. rovatnál leírtak szerint, amely a határt ténylegcsen átlépi. Például, ha a kamion vasúti vagonra vagy hajóra/uszályra rakva lépi át a határt, akkor a vagon/hajó/uszály azonosító jelét kell feltüntetni.

25. rovat: FUVAROZÁSI MÓD A HATÁRON

Minden esetben a határt átlépő tényleges fuvareszköz kódját kell beírni oly módon, hogy a kétjegyű kód első számjegye az első, a másik a második alrovatba kerüljön.

27. rovat: RAKODÁS (7. példányon KIRAKODÁS) HELYE

Kombinált fuvarozás esetén

a) kiviteli irányú árutovábbításnál azt a helyet (helységet) kell megjelölni, ahol az árut szállító fuvareszköz a határt ténylegesen átlépő szállítóeszközre fel/berakásra kerül.

b) behozatali és átviteli (tranzit) irányú árutovábbításnál annak a helynek (helységnek) a nevét kell feltüntetni, ahol a határt átlépő tényleges szállítóeszközről az árut/vámárut szállító fuvareszköz ki/lerakásra kerül.

31. rovat: CSOMAGOK ÉS ÁRUMEGJELÖLÉS, JELEK ÉS SZÁMOK - KONTÉNERSZÁM - MENNYISÉGÉSFAJTA

Ebbe a rovatba az alábbi adatokat kell feltüntetni:

a) az áru csomagolásán lévő jeleket, számokat, ömlesztett áruk esetében "ÖMLESZTETT" bejegyzést kell alkalmazni,

b) konténeres szállítás esetén a konténerszámot/számokat,

c) az áru/vámáru tényleges mennyiségét egész számra kerekítve (pl. 3200 m2,1500 db, 1000 tonna stb.),

d) az áru kereskedelmi megnevezését.

Az árumegnevezést típusszám, gyűjtőnév, fantázianév és ehhez hasonló nem helyettesítheti. A vámáru/áru azonosítása érdekében a kereskedelmi megnevezés mellett fel kell tüntetni a gyári számot és egyéb jellemzőket is.

Az adatokat a rovatban a lenti sorrend szerint kell beírni oly módon, hogy a vonatkozó adat a megfelelő címresz (szövegrész) alá kerüljön.

Gyűjtőáruk továbbításakor "Gyűjtőáru" jelzést kell beírni. A részletes adatokat az EV-hoz csatolt Betétlapon, Rakományjegyzéken, Konszignáción kell feltüntetni.

32. rovat: TÉTELSORSZÁM

Az EV és pótlapjainak tételsorait folyamatosan kell számozni. Az első alrovatba az aktuális tétel, a második alrovatba az összes tételsor számát kell beírni, amelynek meg kell egyeznie az 5. rovatban feltüntetett számmal. Például, ha az EV-hez három pótlapot csatoltak és az utolsó pótlapon csak egy tételsor került kitöltésre, akkor az 5. rovatba 8 szám kerül. Az EV 32. rovatában 1 8, az első pótlap első tételsorának 32. rovatában 2 8, a másodikban 3 8 ... stb. az utolsó (harmadik) pótlap első tételsorában 8 8 kell hogy szerepeljen.

33. rovat: VÁMTARIFASZÁM

Az áru/vámáru vámtarifaszámát - legalább hat számjegyig - kell feltüntetni az első almezőben.

A második, harmadik, negyedik és ötödik almezőt üresen kell hagyni.

Gyűjtőáru továbbítása esetén az első almezőt üresen kell hagyni, míg a második almezőben "999" számol kell alkalmazni. Ilyenkor a vámtarifaszámot az EV-hoz csatolt Betétlapon, Rakományjegyzéken, Konszignáción kell feltüntetni.

35. rovat: BRUTTÓ TÖMEG (kg)

Az EV-tal továbbított valamennyi áru/vámáru csomagolóanyaggal együtt mért tömegét kell beírni kilogrammban, megkezdett kilogrammonként. (Például, ha az áru/vámáru teljes tömege 114,6 kg, akkor 115, ha 0,20 kg, akkor "1" kerül beírásra.) A Pótlapon a rovatot üresen kell hagyni.

37. rovat: ELJÁRÁSKÓD

Az árutovábbítás irányának megfelelő - a megelőző vámkezelésre is utaló - eljáráskódot kell feltüntetni. Az első számjegye minden esetben 0, azaz megegyezik az 1. rovat második alrovatában szereplő számmal. (Az EV 4. és 5. példánya ezt a rovatot nem tartalmazza.)

38. rovat: NETTÓ TÖMEG (kg)

Az EV-tal továbbított valamennyi áru/vámáru saját tömegét kell feltüntetni kilogrammban kifejezve - a 35. rovatban leírt szabályok szerint. Saját tömegen az áru/vámáru súlya értendő, minden csomagolás nélkül.

Gyűjtőáruk esetében nem kell kitölteni.

40. rovat: ÁLTALÁNOS BEJELENTÉSMEGELŐZŐ VÁMKEZELÉS

Az áruval/vámáruval kapcsolatban végzett megelőző (utolsó) vámkezelést dokumentáló EV azonosítószámát kell ide beírni - törve a hivatkozott aktuális tételsorszám mai. Több előzmény vámkezelési azonosítószámát az EV-hoz csatolt Betétlapon, Rakományjegyzéken, Konszignáción kell feltüntetni, és a rovatba KSZ (Konszignáció sze-

rint), BSZ (Betétlap szerint) vagy RSZ (Rakományjegyzék szerint) bejegyzést kell alkalmazni.

44. rovat: KÜLÖNLEGES MEGJEGYZÉSEK! BENYÚJTOTT OKMÁNYOK, IGAZOLÁSOK ÉS ENGEDÉLYEK

Ebben a rovatban kell feljegyezni - röviden - a vámkezelésre vonatkozó szöveges kérelmet. Amennyiben a vámkezelést kérő által ismert, ebbe a rovatba kell beírni a vámkezelés elvégzéséhez szükséges, benyújtott okmányok (számla, kiviteli, behozatali engedélyek, állat-, növény-egészségügyi bizonyítvány, kezességi nyilatkozat, bankgarancia , VPOP halasztott vámfizetési engedély stb.) típusát és számait.

A behozatali/kiviteli engedély számát - ha ismert - minden esetben a rovat jobb alsó sarkában szaggatott vonallal ellátott részbe kell beírni.

Ha az adatok közlésére a rovat nem elegendő, a felsorolást az EV-hoz csatolt Betétlapon, Rakományjegyzéken, Konszignáción kell folytatni.

A P.l. kőd rovatba nem szabad írni!

50. rovat: FŐKÖTELEZETT

Ebbe a rovatba az árutovábbítást kérő (reexpediálást végző) neve és címe, az Nr. jelzés után az adóigazgatási száma kerül feltüntetésre. Amennyiben az árutovábbítást (reexpediálást) vámügynök, vámügynökség, eseti megbízott közreműködésével kérik, az "által képviselve" szövegrész fölé a képviselő nevét is be kell írni. A rovat bal alsó sarkába az EV kitöltésének helye és ideje, jobb felső sarkába a vámkezelést kérő aláírása, bélyegzőlenyomata kerül.

51. rovat: TERVEZETT HATÁRÁTLÉPÉSI HELYEK

(és országok)

Átviteli, illetve kiviteli irányú árutovábbítás esetén az első alrovatba a tervezett kiléptető vámhivatal nevét kell bejegyezni.

52. rovat: BIZTOSÍTÉK/NEM ÉRVÉNYES

A vámáruk, illetve a jövedéki törvény hatálya alá tartozó termékek továbbítása esetén a vámteher/adók után nyújtott biztosíték formáját kell beírni a második "kód" alrovatba.

Vámáruk továbbítása esetén - ha a vámkezelést kérő halasztott vámfizetési engedéllyel rendelkezik - a "kőd" alrovatba az erre vonatkozó kódot kell beírni.

53. rovat: RENDELTETÉSI VÁMHIVATAL (ésország)

Behozatali irányú árutovábbítás esetén a rendeltetési vámhivatal nevét kell feltüntetni.

55. rovat: ÁTRAKODÁSOK

Az árutovábbítás (szállítás) ideje alatt előfordulhat, hogy akár a szállító jármű, akár az áru/vámáru meghibásodása, sérülése stb. miatt a fuvarozó a szállítmány átrakására kényszerül. Ebben az esetben az átrakodás helyét (helységét), az új szállítóeszköz honosságát (az ország kódjával) és rendszámát, (ha van) a konténerszámot kell beírnia a fuvarozónak a megfelelő alrovatokba. Az 55. rovat a fuvarozó részére két átrakodási lehetőséget biztosít. További akadály előfordulása esetén új EV-ot kell kiállítani.

Fontos figyelmeztetés!

- Az átrakodás szükségességét a fuvarozónak haladéktalanul be kell jelentenie a legközelebbi vámhivatalnál. Ha a vámhivatal a felügyelet nélküli átrakodást engedélyezi, ezt a tényt a fuvarozónak az 56. rovatba fel kell jegyeznie.

- Az 55. rovatban megengedett átrakodási lehetőség a reexpediálásra nem vonatkozik.

56. rovat: A SZÁLLÍTÁS ALATT TÖRTÉNT EGYÉB ESEMÉNY, RÉSZLETEK ÉS FOGANATOSÍTOTT INTÉZKEDÉSEK

A szállítás során előfordult, vámhivatali felügyelet nélküli átrakodás engedélyezésének tényét kell ide bejegyezni.

Ezenkívül ebbe a rovatba a fuvarozó más, a fuvarozás során felmerült egyéb esemény bejegyzésérc jogosult. [Például, ha az árutovábbítás/szállítás ideje alatt meghibásodás miatt csak a vontató jármű cseréjére kerül sor, a pótkocsin lévő áru/vámáru az eredeti vámzárral kerül továbbszállításra, ebbe a rovatba az új vontató honosságát (az ország kódjával) és rendszámát kell beírnia. Ilyenkor a vámhatóság előzetes engedélyérc, az okmány láttamozására nincs szükség.)

b) Betűvel jelzett rovatok

A vámhatóság feljegyzéseire szolgálnak az alábbiak szerint:

1. A. rovat: INDÍTÓ/KILÉPTETŐ VÁMHIVATAL Az EV vámhivatali azonosító számát tartalmazza.

2. D. rovat: INDÍTÓ VÁMHIVATAL VIZSGÁLATA

Az indító/továbbító vámhivatal feljegyzéseire szolgál. v

3. I. rovat: RENDELTETÉSI VÁMHIVATAL ÁLTAL VÉGZETT VIZSGÁLAT (közösségi árutovábbítás)

Csupán az EV 4. és 5. sorszámú példányainak hátoldalán található. Ebben a rovatban a rendeltetési vámhivatal az áru/vámáru bemutatásának, rendben történő megérkezésének tényét igazolja.

7.3 KÖZÖSSÉGI ÁRUTOVÁBBÍTÁS: a megérkezés igazolása (kitöltendő az érdekelt által a rendeltetési vámhivatalnál történő bemutatás előtt).

Az 5. sorszámú példány hátoldalán található, perforálással leválasztható rész Amennyiben a vámkezelést kérő a bemutatás/kiléptetést a vámhivatallal igazoltatni kívánja, ezt a rovatot még a bemutatás/kiléptetés megtörténte előtt ki kell töltenie.

7.4 Vámhivatali intézkedések

Az indító/továbbító vámhivatal az EV elfogadása, a vámvizsgálat elvégzése után a vámkezelés megtörténtét az árunyilatkozat "D" rovatában igazolja, ahol feltünteti a szállítási (bemutatási) határnapot. (A szállítási/bemutatási/ határnap az a végső időpont, ameddig a vámkezelést kérőnek az árut/vámárut további vámkezelés céljából a rendeltetési/kiléptető vámhivatalnál be kell mutatnia.). A vámhivatal az EV 1. példányát nyilvántartása mellékleteként kezeli. A rendeltetési/kiléptető vámhivatalhoz az . árut/vámárut az EV 4., 5. és 7. sorszámú példánya kiséri. A rendeltetési/kiléptető vámhivatal a vámkezelést kérő kérelmére, részére a bemutatás/kiléptetés tényét az 5. sorszámú példány leválasztható részének hátoldalán igazolja, amelyet a vámkezelést kérőnek átad a 7. sorszámú példánnyal együtt. Az 5. sorszámú példány a bemutatás/kiléptetés megtörténtének igazolásául a rendeltetési/kiléptető vámhivatal által visszaküldésre kerül az indító/továbbító vámhivatalhoz

8. HELYESBÍTÉS, MÓDOSÍTÁS, VÁMVISSZATÉRÍTÉS

8.1 A vám helyesbítését, a határozat kijavítását, kiegészítését, módosítását és visszavonását, illetve a vám visszatérítését az érdekeltnek írásban kell kérnie az alapvámkezelést végző vámhivatalnál. Az írásbeli kérelemhez mellékelni kell

a) kiviteli irányú vámkezelések esetében a Módosító lap,

b) behozatali irányú vámkezelések esetében - a határozat visszavonásának kivételével - a Módosító lap elnevezésű okmányt, amelyen a helyes adatokat kell feltüntetni.

A vámhivatal a kérelemről határozattal dönt.

8.2 Valamennyi vámkezeléshez kapcsolódó különböző aktuális kódok, úgymint

- eljáráskódok,

- országkódok,

- paritáskódok,

- devizanemkódok,

- ügylettípus kódok,

- fuvarozási mód kódok,

- kikötőkódok,

- kvótatípus kódok,

- vámtehcrfajta kódok,

- vámbiztosíték kódok,

- fizetés módjának kódjai

jegyzékét, valamint a Betétlap, a Rakományjegyzék, a Módosító lap mintáját a kitöltésükre vonatkozó útmutatóval együtt az országos parancsnoksága a Pénzügyi Közlönyben teszi közzé.

A 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 13. számú mellékletének 1. számú mintája

A 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 13. számú mellékletének 2. számú mintája

A 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 13. számú mellékletének 3. számú mintája

A 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 13. számú mellékletének 4. számú mintája

4. számú melléklet a 35/1994. (XII. 24.) PM-IKM együttes rendelethez

A 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 6. számú mellékletének 3/a. számú mintája

A 39/1076. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 6. számú mellékletének 3/b. számú mintája

A 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 6. számú mellékletének 6/a. számú mintája

A 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 6. számú mellékletének 6/b. számú mintája

Lábjegyzetek:

[1] * Kihirdette az 57/1980. (XII. 27.) MT rendelet.

[2] E rendelet 32. § (2) bekezdése alapján a 22. § R. 98. § (11) bekezdését megállapító része 1995. február 1-jén lép hatályba.

Rendezés: -
Rendezés: -
Kapcsolódó dokumentumok IKONJAI látszódjanak:
Felület kinézete:

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére