Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

33/1995. (III. 31.) Korm. rendelet

a vállalkozó devizaszámlájáról

A Kormány a devizagazdálkodásról szóló 1974. évi 1. törvényerejű rendelet 16. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazása alapján a következőket rendeli el:

1. §

(1) E rendelet hatálya kiterjed

a) a vállalkozóra,

b) a devizaműveletek végzésére felhatalmazott pénzintézetre (a továbbiakban: felhatalmazott pénzintézet).

(2) E rendelet alkalmazásában vállalkozó: a társasági adóról szóló 1991. évi LXXXVI. törvény 2. §-a (1) bekezdésének hatálya alá tartozó jogi vagy nem jogi személy, továbbá a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló 1991. évi XC. törvény 19. §-ának hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó, valamint a külön jogszabály alapján nem vállalkozói igazolvány birtokában külkereskedelmi tevékenységet folytató természetes személy. Nem vállalkozó e rendelet alkalmazásában a pénzintézet.[1]

2. §

(1) A devizajogszabályok alkalmazása szempontjából belföldinek tekintendő (a továbbiakban: belföldi) vállalkozó előzetes rendelkezése alapján a felhatalmazott pénzintézetnél a nevére nyitott kamatozó devizaszámlán kell jóváírni a javára igazoltan az alábbi jogcímeken - a Magyar Nemzeti Bank által jegyzett konvertibilis pénznemben - átutalt devizát vagy - az a) pont esetén - az általa átvett konvertibilis fizetőeszközt

a) külkereskedelmi szerződésből származó bevétel és/vagy

b) a devizajogszabályok alkalmazása szempontjából külfölditől (a továbbiakban: külföldi) devizahatósági engedéllyel devizában felvett hitel.

(2) A külkereskedelmi tevékenység körében kötött bizományi szerződés alapján a devizában befolyó összegnek a devizaszámlán történő jóváírására a bizományos megbízója jogosult. A külföldről beérkező devizaösszegnek a megbízó javára devizában történő átutalása iránt a bizományos - a megbízó utasítása szerint - köteles intézkedni. A bizományost a jutalék forintban illeti meg.

(3) A felhatalmazott pénzintézet a vállalkozó devizaszámláján jóváírja azt a devizaösszeget is, amelyet az (1) bekezdés a)-b) pontjában említett jogcímeken a külföldi a felhatalmazott pénzintézetnél vezetett, konvertibilis forintszámlája terhére - átváltás után - utal át.

(4) A devizaszámlán történő jóváíráshoz az (1) bekezdés a) pontja esetén a külkereskedelmi szerződést, az (1) bekezdés b) pontja esetén a devizahitel felvételét engedélyező devizahatósági határozatot mellékelni kell. A felhatalmazott pénzintézet a devizaszámlára történő fizetés feltételeinek meglétét a külkereskedelmi szerződés, illetőleg a devizahitel felvételét engedélyező devizahatósági határozat alapján ellenőrizni köteles.

3. §

(1) A vállalkozó devizaszámlája terhére konvertibilis devizában fizetési megbízást adhat a következő jogcímeken:

a) a külkereskedelmi szerződésekkel kapcsolatos fizetések lebonyolításának rendjéről szóló 52/1990. (III. 21.) MT rendelet alapján teljesítendő fizetésekre,

b) külfölditől devizahatósági engedéllyel felvett devizahitel tőkéjének, kamatának és más költségének megfizetésére,

c) felhatalmazott pénzintézettől felvett devizahitel tőkéjének, kamatának és más költségének megfizetésére,

d) azokra a jogcímekre, amelyekre a külföldi hivatalos utazással, külképviselettel és egyéb keretkötöttség nélküli devizavásárlással kapcsolatos devizaszabályokról szóló 36/1991. (XII. 23.) PM rendelet alapján keretkötöttség nélkül vásárolható meg forint ellenében a deviza, valuta külön jogszabályban meghatározott mértékig,[2]

e) devizahatósági engedély alapján létesített külképviselet nyitásának és fenntartásainak költségeire a 36/1991. (XII. 23.) PM rendelet alapján megállapított keret erejéig.

(2) A vállalkozói devizaszámla devizahatósági engedéllyel az (1) bekezdésben nem említett jogcímeken is felhasználható.

(3) Ha jogszabály a devizavásárlási vagy devizaátutalási, illetőleg devizaértékkel való fizetési jogcímet keletkeztető szerződés megkötését vagy tevékenység végzését engedélyhez vagy bejelentéshez köti, az (1)-(2) bekezdés alapján történő kifizetésnek és átutalásnak az engedély megléte, illetőleg a bejelentés megtörténte esetén van helye.

(4) A vállalkozó jogosult a devizaszámláján lévő összeget

a) más konvertibilis devizára vagy forintra átváltani, valamint

b) más felhatalmazott pénzintézetnél e jogszabály alapján nyitott devizaszámlájára átutaltatni. A számlát vezető pénzintézet az átutalási megbízáson (jóváírási értesítésen) - e jogszabályra való átutalással - köteles feltüntetni, hogy az átutalás a vállalkozó devizaszámlájáról történt.

(5) Ha a vállalkozó áru, szolgáltatás vagy anyagi értéket képviselő jog importjára bizományosi szerződést köt, az import ellenértékének megfizetésére devizaszámlája terhére rendelkezhet a bizományos javára.

(6) A devizaszámla kezelésével kapcsolatos, devizában felmerülő költség - ideértve a konverzióért felszámított költséget is - felszámítása devizában, a jutalék és a forintban felmerülő költség felszámítása a számlaszerződésben meghatározott pénznemben történik.

(7) E jogszabály alapján megnyitott devizaszámláról más jogszabály vagy devizahatósági engedély alapján vezetett devizaszámlára, illetve arról a vállalkozói devizaszámlára átutalás nem teljesíthető.

4. §

Átmeneti és záró rendelkezések

(1) E rendelet 1995. április 1-jén lép hatályba.

(2) A 2. §-ának (1) bekezdése alapján nyitott devizaszámlán e rendelet hatálybalépése előtt megkötött szerződésekből származó, a vállalkozó javára e rendelet hatálybalépése után igazoltan befolyó konvertibilis deviza, valuta összege jóváírható.

(3) A vállalkozó e rendelet hatálybalépése után a devizaszámlája terhére az e rendelet hatálybalépése előtt keletkezett tartozásai kiegyenlítésére - ideértve a devizában felvett hitel törlesztését is - a 3. § (1)-(2) bekezdésében foglaltak figyelembevételével fizetési megbízásokat adhat.

(4) Nem helyezheti a vállalkozó devizaszámlára a külföldről befolyó devizaösszegnek azt a részét, amely az 1/1974. (I. 17.) PM rendelet 15/A. §-a alapján más belföldit illet meg.

(5) Ez a rendelet nem érinti a valutáért történő belföldi értékesítés korlátozásáról szóló hatályos rendelkezéseket, valamint a forintért történő deviza- és valutavásárlás szabályait.[3]

Horn Gyula s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] 112/1990. (XII. 23.) Korm. rendelet 2. § (2) bekezdés.

[2] 29/1992. (II. 13.) Korm. rendelet és 30/1992. (II. 13.) Korm. rendelet.

[3] 136/1991. (X. 25.) Korm. rendelet.