22/1997. (X. 3.) HM rendelet

a Magyar Köztársaság fegyveres erői Szolgálati Szabályzatának módosításáról és kiegészítéséről

A honvédelemről szóló 1993. évi CX. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 10. §-ának i) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (a továbbiakban: Hszt.) és a hadköteles katonák szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIV. törvény (a továbbiakban: Hkt.), valamint a katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények vezetőinek, oktatóinak és hallgatóinak jogállásáról szóló 1996. évi XLV. törvény (a továbbiakban: Hft.) vonatkozó rendelkezéseire is - a 6/1987. (X.15.) HM rendelettel kiadott és többször módosított Magyar Köztársaság Fegyveres Erőinek Szolgálati Szabályzatát (a továbbiakban: Szolgálati Szabályzat) a belügyminiszterrel egyetértésben a következők szerint módosítom:

1. § A Szolgálati Szabályzat 4. pontjának harmadik bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A katona köteles tiszteletben tartani bajtársai emberi és állampolgári jogait, szükség- vagy veszélyhelyzet esetén nekik segítséget nyújtani."

2. § A Szolgálati Szabályzat 6. pontja első bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Fokozott gondossággal és ésszerű takarékossággal bánjon a köztulajdonnal, minden törvényes eszközzel akadályozza meg annak károsodását és pazarlását."

3. § A Szolgálati Szabályzat 7. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A katona végsőkig teljesítse a haza iránti kötelességét. Az ellenséggel soha a legkisebb egyetértésbe se bocsátkozzék, tartsa vissza ettől bajtársait is, lépjen fel a kishitűség minden megnyilvánulása ellen."

4. § A Szolgálati Szabályzat 9. pontjának első és második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A katona köteles tiszteletben tartani a hadviselésről és a háború áldozatainak védelméről szóló nemzetközi szabályokat, továbbá a lakosság, az anyagi javak, a környezet és a természet védelmére vonatkozó rendelkezéseket.

A katona tartsa tiszteletben a nemzetközi egyezményekben megállapított megkülönböztető jelzést használó egészségügyi szervek és személyek, valamint az egyházi személyek sérthetetlenségét."

5. § A Szolgálati Szabályzat 10. pontja és az azt megelőző cím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A katona alapvető jogai, járandóságai

10. A katona a szolgálati viszony keretében, szolgálati jogállásától függően a jogállásukat szabályozó törvények szerint jogosult, különösen:

- a beosztásának megfelelő szolgálati és életfeltételekre, elhelyezésre és illetményre;

- a szolgálatteljesítés és az előmenetel érdekében szükséges katonai kiképzésre, tovább- vagy átképzésre (a továbbiakban együtt: továbbképzés);

- a beosztása ellátásához szükséges katonai szakmai ismeretek, továbbá jogi, környezetvédelmi, tűzvédelmi és a szolgálati tevékenységgel összefüggő egyéb biztonsági ismeretek megszerzésére;

- egészségügyi és orvosi ellátásra, továbbá jogszabályban meghatározott jóléti (szociális) gondoskodásra;

- jogainak és jogos érdekeinek védelmére, és ezek érvényesítése érdekében az egyesülési jog szabályai szerint érdekvédelmi és más képviseleti szervezet létrehozására, továbbá abban tagként vagy tisztségviselőként való részvételre;

- kérelem és panasz előterjesztéséhez;

- a katonai kötelességek teljesítését biztosító feltételekhez és az emberséges bánásmódhoz;

- halála esetén kegyeleti gondoskodásra.

A katona - szolgálati jogállásától függően a törvényben meghatározott korlátok között - gyakorolhatja az alábbi jogait:

- a szabadsághoz és a személyi biztonsághoz való jogot;

- a szabad mozgás és a tartózkodási hely szabad megválasztásának, beleértve a lakóhely vagy az ország elhagyásának jogát;

- a lelkiismereti és a vallásszabadság jogát;

- a szabad véleménynyilvánítás jogát;

- a gyülekezési jogot;

- az egyesülési jogot;

- az anyanyelv használatának és oktatásának jogát;

- az országgyűlési és önkormányzati választásokkal kapcsolatos választójogot;

- a munka és a foglalkozás szabad megválasztásának jogát;

- a gazdasági és társadalmi érdekek védelme céljából a szervezet alakítási és ahhoz való csatlakozási jogot;

- a művelődéshez való jogot;

- a tudományos és művészeti élet szabadságának, a tanszabadság és tanítás szabadságának jogát."

6. § A Szolgálati Szabályzat 11. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"11. A katonák szolgálati beosztásuknak megfelelően a jogszabályok és belső rendelkezések szerint nyerik el rendfokozatukat. A Magyar Köztársaság fegyveres erőinél szolgálatot teljesítő katonák rendfokozati állománycsoportjait és rendfokozatait a Hszt. határozza meg.

A katonai felsőoktatási intézményekben tanuló ösztöndíjas hallgatókat a katonai kiképzésben, vagy szakmai gyakorlaton az első évfolyamon őrmesteri, a másodikon törzsőrmesteri, a harmadikon főtörzsőrmesteri, a negyedik évfolyamon zászlósi, az ötödik évfolyamon pedig törzszászlósi, továbbá az egy- és a kétéves tiszthelyettes képzésben résztvevőket az első évfolyamon szakaszvezetői, a második évfolyamon tanulókat pedig őrmesteri rendfokozathoz kapcsolódó kötelességek terhelik, illetve jogok illetik meg."

7. § A Szolgálati Szabályzat 17. pontja és az azt megelőző cím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A katonák képviseleti testületei

17. A katona jogai érvényesítésének biztosítása és jogos érdekeinek védelme a parancsnok szolgálati kötelessége.

A fegyveres erőknél a katonák képviseletére, valamint jogainak és jogos érdekeik védelmére az egyesülési jogról szóló törvény, továbbá - jogviszonyuktól függően - a Hszt., valamint a Hkt. rendelkezései alapján érdekvédelmi és más képviseleti szervek működhetnek."

8. § A Szolgálati Szabályzat 18. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A fegyveres erőknél dolgozó közalkalmazottak képviseletét, jogaik és érdekeik védelmét a reprezentatív szakszervezetek látják el. A közalkalmazottak részvételi jogait a munkáltatóval jogviszonyban álló közalkalmazottak közössége nevében a közalkalmazotti tanácsok (közalkalmazotti képviselők) gyakorolják."

9. § A Szolgálati Szabályzat 22. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"22. Több együtt tartózkodó katona közül a legmagasabb beosztású a rangidős. Azonos beosztás esetén a rangidős a magasabb rendfokozatú, ha a rendfokozatok is azonosak, akkor az, aki régebben viseli az adott rendfokozatot, ha pedig a rendfokozatot is azonos ideje viselik, az idősebb katona a rangidős."

10. § A Szolgálati Szabályzat 28. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"28. A jogszabályok által meghatározott követelmények végrehajtására vonatkozó szabályokat és a jogszabályok által nem szabályozott élet- és szolgálat-, valamint a katonai tevékenység részletes szabályait parancsok, intézkedések, szabályzatok és szakutasítások állapítják meg. Ezen rendelkezésekben foglaltakat a katona köteles maradéktalanul végrehajtani, illetve betartani."

11. § A Szolgálati Szabályzat 35. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"35. A katona kérelmeivel, szolgálati és magánügyeivel elsődlegesen közvetlen elöljárójához forduljon. A következő elöljáróhoz - a jogszabályban meghatározottak kivételével - csak a közvetlen elöljáró tudomásával mehet.

Ezenkívül minden ügyben fordulhat a katonai szervezetnél működő képviseleti szervhez, valamint fogadóórán az elöljáróhoz."

12. § A Szolgálati Szabályzat 40. pontjának negyedik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- a Himnusz és a Szózat felhangzásakor (ének, zene), illetve rendezvények keretében más állam ott felhangzó himnusza esetében is."

13. § A Szolgálati Szabályzat 41. pontjának első és hetedik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- a Magyar Köztársaság elnökének, az Országgyűlés elnökének, a miniszterelnöknek és a Kormány tagjainak;"

"- a Himnusz és a Szózat felhangzásakor (ének, zene) illetve rendezvények keretében más állam ott felhangzó himnusza esetében is."

14. § A Szolgálati Szabályzat 46. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"46. A katona ruházata legyen szabályos, tiszta és rendes. A rendszeresített ruházat viselésének szabályait az öltözködési szabályzat határozza meg.

A katona szolgálati tevékenysége alatt és a szolgálati helyén - ha eltérő parancsot nem kapott - egyenruhát köteles viselni. Ettől eltérést jogszabály, miniszteri utasítás és az állományilletékes parancsnok engedélyezhet."

15. § A Szolgálati Szabályzat 54. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"54. Ha egy katona előljáró, feljebbvaló jelenlétében egy másik katonát akar megszólítani, kérjen arra engedélyt. Például: Hadnagy úr, Nagy tizedes kérek engedélyt Kiss honvédhez szólni! (Szabó őrmester úrnak jelenteni!)."

16. § A Szolgálati Szabályzat 55. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"55. Helyszűke esetén a katona elöljáróval, feljebbvalóval való találkozás előtt álljon félre, tisztelegjen, és engedje elhaladni. Ha ilyen viszonyok között elöljáró, feljebbvaló mellett kell elhaladnia, akkor kérjen arra engedélyt. Például: Hadnagy úr, kérek engedélyt elhaladni."

17. § A Szolgálati Szabályzat 58. pontjának utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Bemutatkozáskor beosztást közölni nem kell. Például: Őrnagy úr, dr. Jánosi Károly százados bemutatkozom."

18. § A Szolgálati Szabályzat 61. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Jelentés alkalmával a katona jelentse vezetéknevét, rendfokozatát és azt, amit elöljárója (feljebbvalója) tudomására akar hozni. Például: Főhadnagy úr, Szabó tizedes jelentem, Halász alezredes úr hívatja Önt. Kihallgatáson is ezt a jelentési formát kell alkalmazni. Például: Százados úr, Kaposi honvéd jelentem, Varga hadnagy úr parancsára kihallgatáson megjelentem. Arcvonal előtt ugyancsak hasonlóan kell jelenteni. Például: Ezredes úr, Kovács őrnagy, a 2. zászlóalj parancsnoka jelentem, 162 fő az Ön parancsára együtt áll."

19. § A Szolgálati Szabályzat 62. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Jelentkezés alkalmával a katona jelentse vezetéknevét, rendfokozatát és szolgálati beosztását, őr- és ügyeleti szolgálat ellátása esetén ez utóbbi helyett annak a szolgálatnak a megnevezését, amelybe vezényelték. Például: Őrnagy úr, dr. Szabó főhadnagy, a 2. század parancsnoka jelentkezem, vagy Százados úr, Kiss tizedes, az 1. század alegység-ügyeletese jelentkezem."

20. § A Szolgálati Szabályzat 63. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Jelentéstétel alkalmával a katona az előző pontban előírt forma szerint jelentkezzék, majd jelentse a szolgálata során történteket, illetve tevékenységét. Például: Ezredes úr, Fehér főhadnagy telephely-ügyeletes jelentkezem. Jelentem, a telephelyen karbantartás folyik. A gyakorlaton részt vett harc- és gépjárművek ma 08.00-ra beérkeztek!, vagy Alezredes úr, Fekete százados, a 3. század parancsnoka jelentkezem. Létszám 87 fő, a foglalkozás tárgya szükség-átkelőeszközök összeállítása!"

21. § A Szolgálati Szabályzat 67. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"67. A katonai szervezethez újonnan beosztott hivatásos (szerződéses) katona először az állományilletékes parancsnoknál jelentkezzen, majd beosztásának ismertetése után a közvetlen elöljárójánál.

Az újonnan érkezett hivatásos (szerződéses) katonát az állományilletékes parancsnok a legközelebbi főtiszti, tiszti (zászlósi, tiszthelyettesi) gyűlésen mutassa be."

22. § A Szolgálati Szabályzat 71. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"71. Ha a fegyveres erők tagja más hadseregekkel közös tevékenységet végez (gyakorlat, módszertani bemutató, természeti csapások következményeinek felszámolása, békefenntartás stb.), vagy ha katonai minőségében kerül más hadseregek katonáival kapcsolatba (küldöttség, konferencia, más rendezvény stb.), tartsa be a szolgálati érintkezés, a katonai udvariasság és a titokvédelem szabályait."

23. § A Szolgálati Szabályzat 72. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"72. A katonai szervezet élén egyszemélyi felelős parancsnok áll, aki gyakorolja a szervezetre ruházott összes jogosítványt és hatáskört. Feladatkörében a jogszabályok és belső rendelkezések, valamint az elöljárók által meghatározott keretek között önállóan és oszthatatlan személyes felelősséggel jár el.

A parancsnokot megilleti az alárendeltek felé a parancsadás (rendelkezés) - az alárendelt parancsnokok parancsainak és rendelkezéseinek a felülvizsgálat -, az alárendelt szervek működésének és az állomány tevékenységének az ellenőrzési, valamint az elismerési és a jogszabályban meghatározottak szerint a fegyelmi jogkör gyakorlásának a joga. A parancsnok - ha jogszabály kivételt nem tesz -, rendelkezik a neki alárendelt parancsnokok hatáskörével is.

A parancsnok szolgálati jogköre - bármely helyen és időben - kiterjed a parancsnoklása alatt álló katonai szervezet egész személyi állományára, a katonák szolgálatának minden területére."

24. § A Szolgálati Szabályzat 73. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"73. Minden szintű parancsnok felelős a parancsnoklása alatt álló katonai szervezet eredményes tevékenységéért, annak harckészültségéért, az elöljáróktól kapott feladatok végrehajtásáért, a törvényességnek, valamint a katonai élet szabályzatok szerinti szervezettségének és rendjének biztosításáért, az egészséges katonai szellem fenntartásáért, a katonák testi épségének és egészségének megóvásáért, járandóságaik biztosításáért és a katonai javakkal való gazdálkodásért."

25. § A Szolgálati Szabályzat 75. pontjának harmadik, negyedik és tizenharmadik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- tartsa magas szinten a személyi állomány erkölcsi állapotát, erősítse beosztottjaiban a hazaszeretet érzését, a katonai erényeket és a közösségi szellemet, értesse meg velük a katonai szolgálat, a katonai rend szükségességét, idejében ismerje fel a káros jelenségeket, vegye elejét azok elterjedésének;

- a törvényekben meghatározott kereteken belül működjön együtt a képviseleti szervekkel, adja meg részükre a szükséges tájékoztatást, kérje ki a véleményüket, illetve válaszoljon az általuk felvetett észrevételekre;"

"- a hatályos rendelkezések szerint végezze a hivatásos, a szerződéses és a közalkalmazotti állomány kiválasztását és utánpótlását, biztosítsa az alárendelt hivatásos, szerződéses és a tartalékos főtiszti, tiszti, zászlósi, tiszthelyettesi állomány tagjainak elosztását, beosztásba helyezését és továbbképzését, munkájuk és magatartásuk rendszeres értékelését, minősítését, tevékenységük, egész életútjuk elismerését, segítse a pályakezdők és a beosztásba újonnan kinevezettek beilleszkedését, amennyiben a vezetése alatt álló katonai szervezetben közalkalmazottak is vannak, a vonatkozó törvények szerint döntsön azok ügyeiben;"

26. § A Szolgálati Szabályzat 88. pontjának tizenhatodik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- a vonatkozó jogszabályok szerint járjon el a bűncselekmények és egyéb törvénysértések esetén, továbbá foganatosítson megfelelő rendszabályokat azok megelőzésére;"

27. § A Szolgálati Szabályzat 89. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"89. A repülő- (helikopter-) ezred- (dandár-) parancsnok az általános parancsnoki kötelességekkel összhangban és az előző pontokban foglaltakon kívül személyesen járjon elől a repülő harckiképzésben, legyen képes harci feladatainak a követelmények szerinti megoldására;"

28. § A Szolgálati Szabályzat 92. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"92. A repülő- (helikopter-) ezred- (dandár-) parancsnok helyettese az általános parancsnoki kötelességekkel összhangban és az előzőekben foglaltakon kívül személyes példamutatással járjon élen a repülő harckiképzésben, harci feladatok követelmények szerinti megoldásában."

29. § A Szolgálati Szabályzat a következő 99/A. ponttal és alcímmel egészül ki:

"A dandár (ezred) logisztikai főnök, parancsnokhelyettes

99/A. A logisztikai főnök közvetlenül a parancsnoknak van alárendelve, annak logisztikai helyettese. A többi parancsnokhelyettes kivételével szolgálati elöljárója az adott katonai szervezet egész személyi állományának.

Felelős a katonai szervezet (szerv) anyagi-technikai, elhelyezési és közlekedési biztosításának végrehajtásáért, az anyagi fegyelem fenntartásáért, a parancsnok gazdálkodási helyettesi feladatkörében a csapatgazdálkodás általános koordinálásáért.

Kötelességei:

- vegyen részt a harckészültségi terv kidolgozásában, szervezze meg a magasabb harckészültségbe helyezés anyagi-technikai biztosítását, a szakállomány és a szakalegységek felkészítését, a békeállapotból háborús helyzetbe történő áttérésre;

- vegyen részt a katonai szervezet kiképzési tervének, valamint az összfegyvernemi, fegyvernemi és szakegységek, -alegységek, harcászati, szakharcászati gyakorlatai terveinek kidolgozásában, biztosítsa a feladatok végrehajtásának anyagi-technikai feltételeit, a szakmai követelmények érvényesítését;

- állandóan legyen kész jelenteni az anyagi-technikai helyzetet, a technikai eszközök és anyagok alkalmazásával kapcsolatos javaslatait. Rendszeresen tájékoztassa a törzsfőnököt a technikai eszközök hadrafoghatóságáról, valamint a szolgálat harcértékéről; - tervezze és szervezze a szakmai alárendeltségébe tartozó hivatásos, szerződéses és tartalékos állomány felkészítését, a szakállomány kiképzését, hangolja össze a szakalegységek egységes elvek alapján történő felkészítését;

- ismerje a katonai szervezet technikai eszközeit és anyagait, objektumait, üzemeltetésük, üzemben tartásuk, anyagellátásuk szabályait. Szervezze meg gazdaságos fenntartásukat. Folyamatosan elemezze és értékelje a technikai hadrafoghatóságot;

- rendszeresen ellenőrizze és ellenőriztesse az alegységek üzemeltetési fegyelmét, az alegységszintű technikai kiszolgáló napok megtartását és az ott folyó munkák végrehajtását, anyagi-technikai biztosítottságát;

- rendszeresen ellenőrizze a létesítmények, technikai eszközök és anyagok igénybevételének jogosságát;

- szervezze meg és biztosítsa, hogy a személyi állomány az előírt normák alapján megfelelő mennyiségben és minőségben, idejében megkapja járandóságait. Szakterületén tervszerűen irányítsa és hangolja össze a személyi állomány élet- és szolgálati (munka-) körülményei javítására, illetve fenntartására irányuló tevékenységet, biztosítsa az utalt személyi állomány ellátását;

- irányítsa az anyagi-technikai létesítmények berendezését, szabályozza az igénybevétel rendjét. A törzsfőnökkel együttműködve szervezze meg a szakirányítása alá tartozó ügyeleti szolgálatot;

- tegyen javaslatot a laktanya (helyőrség) elhelyezési létesítményeinek és egyéb objektumainak elosztására, gondoskodjon azok folyamatos üzemeltetéséről;

- szervezze meg és hangolja össze a szállítás, az anyagmozgatás és tárolás feladatainak végrehajtását;

- ismerje az anyagi-technikai biztosítás, a gazdálkodás, a technikai eszközök és anyagok felhasználásának, igénybevételének, javításának, tárolásának, az objektumok üzemeltetésének szabályait, és azok figyelembevételével szervezze meg a gazdaságos alkalmazást;

- koordinálja a gazdasági döntések előkészítését, vegyen részt a gazdálkodás fő feladatainak meghatározásában, ellenőrizze azok végrehajtását. Irányítsa és ellenőrizze a szakterületére biztosított költségvetési előirányzatok gazdaságos felhasználását;

- ismerje az anyagi-technikai szervezet eszköz- és készlet-, valamint épület- és ingatlangazdálkodás analitikus nyilvántartásának szakmai feladatait, biztosítsa azok végrehajtását;

- vegyen részt a katonai szervezet ellenőrzési tervének összeállításában és annak végrehajtásában, szervezze az anyagi-technikai szolgálat szakellenőrzéseit;

- ellenőrizze a technikai eszközök és anyagok személyhez kötését, vizsgálja ki és folyamatosan elemezze a technikai eszközök üzemeltetése közben jelentkező rendkívüli műszaki meghibásodásokat, a szakanyagokkal kapcsolatos károkat, a közlekedési fegyelem megsértésével összefüggő eseményeket. Kezdeményezze az azok megelőzésére vonatkozó rendelkezések kiadását. Dolgoztasson ki rendszabályokat a szolgálati tevékenység biztonsága érdekében;

- irányítsa és végezze a szakterületével kapcsolatos újítási és környezetvédelmi tevékenységet."

30. § A Szolgálati Szabályzat 100. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A dandár (ezred) haditechnikai főnök

100. A dandár (ezred) haditechnikai főnök közvetlenül a dandár (ezred) logisztikai főnöknek van alárendelve. Szolgálati elöljárója a dandár (ezred) közvetlen haditechnikai alegységeknek és szakmai elöljárója a zászlóaljak haditechnikai alegységeinek és személyi állományának. Tevékenységéért a dandár- (ezred-) parancsnok logisztikai helyettesének és az elöljáró haditechnikai főnöknek felelős."

31. § A Szolgálati Szabályzat 102. pontjának első mondata, a harmadik és a kilencedik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"102. A dandár (ezred) haditechnikai főnök kötelességei:

- állandóan legyen kész jelenteni a haditechnikai eszközök technikai hadrafoghatóságáról, valamint a szolgálat harcértékéről;

- tegyen javaslatot a technikai létesítmények, valamint a technikai kiképzési bázisok kijelölésére, fejlesztésére, irányítsa azok berendezését, szabályozza az igénybevételük rendjét: szervezze meg és irányítsa a telephely-ügyeletes szolgálatot;"

32. § A Szolgálati Szabályzat 103. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A dandár (ezred) hadtápfőnök

103. A dandár (ezred) hadtápfőnök közvetlenül a dandár (ezred) logisztikai főnöknek van alárendelve. Szolgálati elöljárója a dandár (ezred) közvetlen hadtáp alegységeinek és szakmai elöljárója a zászlóaljak hadtáp alegységeinek és azok személyi állományának.

Tevékenységéért a dandár- (ezred-) logisztikai főnöknek és az elöljáró hadtápfőnöknek tartozik felelősséggel."

33. § A Szolgálati Szabályzat 112. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A dandár- (ezred-) parancsnok közvetlen alárendeltségében működve, a személyi állomány ellátását egészségügyi szempontból érintő kérdéseket köteles a parancsnok-helyettesével, illetve a biztosítás egyéb területeiért felelős szolgálatfőnökkel egyeztetni." 34. § A Szolgálati Szabályzat 113. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A dandár (ezred) humán alosztály vezető

113. A dandár (ezred) humán alosztályvezető - közvetlenül a dandár- (ezred-) parancsnoknak van alárendelve, az elöljáró humán főnök szakmai alárendeltje. Szolgálati elöljárója a humánszolgálat állományának.

A humán alosztály vezető felelős a személyügyi és humánszolgálati tevékenység tervezéséért, szervezéséért és végrehajtásáért, valamint a szakterületre vonatkozó rendelkezések érvényesítéséért."

35. § A Szolgálati Szabályzat 114. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"114. A dandár (ezred) humán alosztály vezető kötelességei:

- a parancsnok rendelkezései szerint szervezze az emberi erőforrás gazdálkodással, valamint a szervezetfejlesztéssel kapcsolatos feladatok végrehajtását;

- vegyen részt a parancsnok humán tevékenységet érintő döntéseinek előkészítésében és megvalósításában;

- vezesse a dandár (ezred) humán szervezetének tevékenységét;

- szervezze a tényleges állomány szociális és beilleszkedési gondjainak megoldására irányuló tevékenységet;

- segítse a dandárnál (ezrednél) működő szociálpolitikai bizottságok tevékenységét;

- kísérje figyelemmel a tényleges állomány életviteli (mentálhigiénés) jellemzőit, és tegyen javaslatot a megelőzés, illetve beavatkozás módjára;

- biztosítsa a hivatásos és a szerződéses állomány társadalompolitikai képzésének, valamint a hadköteles katonák állampolgári és honvédelmi ismeretei oktatásának és időszerű tájékoztatásnak szakmai feltételeit;

- szervezze a katonai szervezet társadalmi kapcsolatait;

- szervezze a közművelődési, művészeti, valamint pihenőidős-sport tevékenységet;

- végezze a helyőrségi és csapatművelődési intézmények szakirányítását;

- vegyen részt a csapathagyományok ápolásában és a testületi szellem erősítését segítő tevékenységben;

- tervezze és szervezze a humán ellátást szolgáló gazdálkodói tevékenységet."

36. § A Szolgálati Szabályzat 117. pontját megelőző alcím helyébe a következő alcím lép:

"A dandár (ezred) haditechnikai szolgálatiág-főnökök általános hatásköre és kötelessége"

37. § A Szolgálati Szabályzat 119. pontját megelőző alcím helyébe a következő alcím lép:

"A dandár (ezred) haditechnikai szolgálatiág-főnökök általánostól eltérő hatásköre és kötelessége"

38. § A Szolgálati Szabályzat 121. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"121. Az elektronikai (a híradó-technikai) szolgálatfőnök a technikai szolgálatiág-főnökök általános kötelességein felül köteles szakfelügyeletet gyakorolni a híradó-, elektronikai-harc-, rádió-felderítő technikai biztosítást végző javítószervek felett.

Tervezze, szervezze és irányítsa a dandárnál (ezrednél) a híradó-, elektronikai-harc-, rádiófelderítő, valamint a számítás-, ügyvitel és nyomdatechnikai eszközök biztosítását, javítását, frissítését.

A haditechnikai főnök által megszabott gyakorisággal ellenőrizze az alegységek híradó-, elektronikai-harc-, rádiófelderítő-, számítás-, ügyvitel- és nyomdatechnikai eszközeinek tárolását.

Készítse el a dandár (ezred) elektronikai szakanyagellátásával kapcsolatos terveket, szakanyagigényléseket. Szabályozza az ellátás rendjét; irányítsa és ellenőrizze a dandár (ezred) elektronikai szakanyag-gazdálkodását, a szakanyagraktárak munkáját; kezelje az elektronikai költségvetési előirányzatokat; végezze a selejtítéssel járó feladatokat; vezesse a szükséges nyilvántartásokat."

39. § A Szolgálati Szabályzat 122. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"122. A műszaki technikai szolgálatfőnök (szolgálatvezető) a haditechnikai szolgálatiág-főnökök általános kötelességein felül tervezze és szervezze a dandár (ezred) alegységeinek műszaki eszközökkel való ellátását és gyakoroljon szakfelügyeletet a személyi állomány dandár- (ezred-) szintű műszaki technikai kiképzése felett."

40. § A Szolgálati Szabályzat 123. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"123. A vegyvédelmi technikai szolgálatfőnök (-vezető) a haditechnikai szolgálatiág-főnökök általános kötelességein felül tervezze és szervezze a dandár (ezred) alegységeinek vegyvédelmi és tűzvédelmi anyagokkal, eszközökkel történő ellátását, frissítését, biztosítsa az ilyen irányú kiképzés technikai feltételeit."

41. § A Szolgálati Szabályzat 125. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"125. A repülőmérnök-műszaki szolgálatfőnök a haditechnikai szolgálatiág-főnökök általános kötelességein felül felelős a repülő- és kiszolgáló technika hadrafoghatóságáért, üzembetartásáért, a repülő lőszerek, rakéták és egyéb fedélzeti pusztító és felderítő eszközök alkalmazáshoz való előkészítéséért, a repülőműszaki szakkiképzés helyzetéért."

42. § A Szolgálati Szabályzat 131. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"131. A dandár (ezred) szállító szolgálatfőnök közvetlenül a dandár (ezred) logisztikai főnökének, szakmailag az elöljáró parancsnokság közlekedési szolgálatfőnökének van alárendelve.

Szolgálati elöljárója a szolgálati ág személyi állományának.

Hatásköre kiterjed a dandár (ezred) szakanyag-gazdálkodásának irányítására, ellenőrzésére, a csapat- és ellátási szállítások, a közúti mozgások szervezésére, irányítására a helyőrséget érintő közlekedési létesítmények (lánctalpas utak, rakodók stb.) fenntartására és üzemeltetésére.

Az egyes állománytáblákban rögzített közlekedési, szállítási szolgálatvezető feladatai értelemszerűen megegyeznek a szolgálatfőnökével.

A dandár (ezred) szállító szolgálatfőnök szakterületén felelős a dandár (ezred) harckészültségével, kiképzésével és ellátásával kapcsolatos közlekedési biztosítási feladatok végrehajtásáért, a szolgálati ág gazdálkodásáért, működéséért.

A dandár (ezred) közlekedési szolgálatfőnök kötelességei:

- szakterületén szervezze meg és naprakészen biztosítsa a dandár (ezred) harckészültségével kapcsolatos feladatok végrehajtását, a szolgálati ág személyi állományának felkészítését, a harckészültségi és közlekedési biztosítási feladatok végrehajtását;

- biztosítsa a dandár (ezred) anyagszükségleteinek kielégítését, az elrendelt készletek megalakítását, az ellátást;

- szervezze meg és irányítsa a dandár (ezred) személyi állományának közlekedési szakkiképzését, a közlekedési szakanyag- és költséggazdálkodást, a közlekedési szaktechnikai eszközök üzembetartását, az ellátási szállításokat, a diszpécserszolgálat és a szállító alegységek szakmai tevékenységét;

- vegyen részt a csapatszállítások és közúti csapatmozgások terveinek kidolgozásában és végrehajtásában, szervezze a dandár (ezred) tevékenységét érintő helyőrségi lánctalpas utak karbantartását, valamint a túlméretes járművek közlekedését;

- vegyen részt a dandár (ezred) logisztikai főnök által szervezett belső ellenőrzésekben, a szakutasításoknak megfelelően végezzen szakellenőrzést."

43. § A Szolgálati Szabályzat 132. pontjának harmadik bekezdés harmadik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- ismerje a feltételezett támadófél tevékenységének lehetőségeit, valamint az ellenük alkalmazható célszerű harceljárásokat;"

44. § A Szolgálati Szabályzat 134. és 135. pontja és az azokat megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A légvédelmi rakéta dandár (ezred) fegyverzettechnikai szolgálatfőnök

134. A légvédelmi rakéta dandár (ezred) fegyverzettechnikai szolgálatfőnök közvetlenül a dandár (ezred) logisztikai főnöknek van alárendelve. Szolgálati elöljárója a fegyverzettechnikai szolgálat teljes személyi állományának. Ellenőrzési és irányítási jogköre és kötelessége szakterületén kiterjed a dandár (ezred) egészére.

Az egyes állománytáblákban rögzített fegyverzettechnikai szolgálatvezető feladatai értelemszerűen megegyeznek a szolgálatfőnök feladataival.

A fegyverzettechnikai szolgálatfőnök felelős az alárendelt szolgálat harckészültségéért, a rendszeresített technikai berendezések és a haditechnikai eszközök üzemképes állapotáért.

135. A fegyverzettechnikai szolgálatfőnök kötelességei:

- rendszeresen ellenőrizze a fegyverzettechnikai szolgálatnál rendszeresített haditechnikai eszközök üzemeltetési mutatóit, szakmailag irányítsa a mérőműszerek csapatszintű hitelesítését;

- rendszeresen ellenőrizze a hatáskörébe utalt haditechnikai eszközök előírásszerű üzemeltetését, lövészetre történő előkészítését."

45. § A Szolgálati Szabályzat 136. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A dandár (ezred) jogi és igazgatási alosztályvezető (szolgálatfőnök)

136. A dandár (ezred) jogi és igazgatási alosztályvezető (szolgálatfőnök) közvetlenül a dandár (ezred) parancsnoknak van alárendelve, szakmai irányítását az elöljáró jogi és igazgatási szolgálat végzi.

Szolgálati elöljárója az alosztály állományának.

Az igazgatási alosztályvezető felelős a dandárnál (ezrednél) folyó jogi és igazgatási, valamint azzal szoros összefüggésben levő tevékenység keretében tett javaslatának, véleményének a szakszerűségéért, az alosztály tevékenységének eredményes működéséért."

46. § A Szolgálati Szabályzat 137. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"137. A jogi és igazgatási alosztályvezető (szolgálatfőnök) kötelességei:

- vegyen részt a személyi állomány jogait és kötelességeit megállapító, valamint a dandár (ezred) működését érintő jogszabályok és belső rendelkezések alkalmazásában, illetve a fontosabb helyi rendelkezések kidolgozásában;

- lássa el az állomány körében folyó jogi továbbképzéssel, jogi ismeretterjesztéssel kapcsolatos feladatokat és a dandár (ezred) jogi képviseletét bíróságok, hatóságok, más állami szervek és harmadik személyek előtt;

- javaslataival segítse a parancsnoki fegyelmi jogkör szakszerű gyakorlását, vegyen részt a bonyolultabb fegyelmi és szabálysértési ügyek döntésre történő előkészítésében;

- gyűjtse és elemezze a dandár (ezred) fegyelmi helyzetének értékeléséhez szükséges adatokat, a törzs közreműködésével készítse el a fegyelmi helyzet értékelését;

- külön jogszabályban meghatározottak szerint lássa el a bűnügyek parancsnoki nyomozásával kapcsolatos feladatokat, segítse a kijelölt nyomozótiszteket;

- vegyen részt a dandár (ezred) által kötendő szerződések előkészítésében, megkötésében és nyilvánítson véleményt a bonyolultabb kártérítési ügyek jogalapja tekintetében;

- biztosítsa a vezetése alatt levő jogi és igazgatási alosztály eredményes működését, segítse a fegyelmi elemzéssel megbízott tiszteket."

47. § A Szolgálati Szabályzat 140. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"140. A laktanya elhelyezési szolgálatfőnök közvetlenül a laktanya (helyőrség) gazdálkodást irányító logisztikai főnöknek (parancsnokhelyettes), szakmailag az elöljáró parancsnokság (elöljáró szakmai szerv) elhelyezési szolgálatfőnökének (illetékes osztályvezetőnek) van alárendelve.

Hatásköre szakterületén az egész laktanyára (helyőrségre) és az elhelyezésileg utalt ingatlanokra (objektumokra) kiterjed."

48. § A Szolgálati Szabályzat 141. pontjának utolsó francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- a rendelkezésre álló fenntartási keretekkel való gazdálkodás útján biztosítsa a laktanya(-ák) építményeinek, a helyőrség lakóépületeinek és egyéb objektumainak karbantartásához és javításához szükséges - normák szerinti - anyagi és műszaki feltételeket."

49. § A Szolgálati Szabályzat 152. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A zászlóaljparancsnok logisztikai helyettese

152. A zászlóaljparancsnok logisztikai helyettese közvetlenül a zászlóaljparancsnoknak van alárendelve. A többi parancsnokhelyettes kivételével szolgálati elöljárója a zászlóalj egész személyi állományának. Tevékenységéért a zászlóaljparancsnoknak és az elöljáró parancsnok logisztikai helyettesének tartozik felelősséggel.

Felelős a zászlóalj anyagi-technikai (logisztikai) biztosításának megszervezéséért és végrehajtásáért, az anyagi-technikai eszközök állapotáért, harckészültségéért, szakmai és harcászati felkészítéséért, valamint a zászlóalj anyagi fegyelmének fenntartásáért.

Az általános kötelességei a hatáskörébe tartozó kérdésekben értelemszerűen megegyeznek a dandár logisztikai főnök kötelességeivel.

Ezen túlmenően rendszeresen ellenőrizze a századok üzemeltetési fegyelmét, a századszintű technikai kiszolgálást és anyagfelhasználást. Szerezzen érvényt az alegységek részére meghatározott anyagnyilvántartási és ellenőrzési előírásoknak."

50. § A Szolgálati Szabályzat a 153. pontját megelőző következő új alcímmel egészül ki:

"Zászlóalj (osztály), önálló század (üteg) humánszervező tiszt"

51. § A Szolgálati Szabályzat 153. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"153. A zászlóalj (osztály), önálló század (üteg) humánszervező tiszt közvetlenül a katonai szervezet parancsnokának van alárendelve. Tevékenységéért a zászlóalj (osztály), önálló század (üteg) parancsnokának és az elöljáró humán alosztályvezetőjének (részlegvezetőjének) tartozik felelősséggel."

52. § A Szolgálati Szabályzat 154. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"154. A humánszervező tiszt felelős a katonai szervezet alaprendeltetésének teljesítéséhez szükséges humánszolgálati tevékenység tervezéséért, szervezéséért és végrehajtásáért."

53. § A Szolgálati Szabályzat 155. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"155. A zászlóalj (osztály), önálló század (üteg) humánszervező tiszt kötelességei:

- szervezze a tényleges állomány szociális és beilleszkedési gondjainak megoldására irányuló munkát;

- kísérje figyelemmel a tényleges állomány életviteli (mentálhigiénés) jellemzőit, és tegyen javaslatot a megelőzés, illetve beavatkozás módjára;

- biztosítsa a hivatásos állomány társadalompolitikai képzésének, a hadköteles katonák állampolgári és honvédelmi ismeretei oktatásának, valamint az időszerű tájékoztatásnak szakmai feltételeit;

- szervezze a közművelődési, művészeti, valamint a pihenőidős-sport tevékenységet."

54. § A Szolgálati Szabályzat 161. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A századparancsnok logisztikai helyettese

161. A századparancsnok logisztikai helyettese közvetlenül a századparancsnoknak van alárendelve. A századparancsnok helyettese kivételével szolgálati elöljárója a század személyi állományának.

Tevékenységéért a századparancsnoknak és a zászlóaljparancsnok logisztikai helyettesének tartozik felelősséggel.

Felelős a század anyagi-technikai biztosításáért, a század haditechnikai eszközeinek technikai állapotáért, az üzemkészségüket biztosító technikai kiszolgálások rendszeres és szakszerű végrehajtásáért, az üzembe tartási és a tárolási szabályok, valamint az üzemeltetési fegyelem betartásáért, a kezelőállomány technikai kiképzéséért, a század szakszerelőinek szakmai és szakharcászati felkészítéséért, a haditechnikai eszközök kiszolgálásával kapcsolatos munkavédelmi, balesetelhárítási és környezetvédelmi rendszabályok betartásáért, a havi technikai kiszolgáló napok tervezéséért, szervezéséért, az ott folyó munkák irányításáért, anyagi-technikai biztosításáért."

55. § A Szolgálati Szabályzat 166. pontjának második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Szolgálati elöljárója a század egész személyi állományának a tisztek, a vele egyenlő vagy nála magasabb beosztásban lévő zászlósok és tiszthelyettesek kivételével."

56. § A Szolgálati Szabályzat 168. pontjának tizenkettedik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- ha honvédet vagy tisztest meg akar dicsérni, kérje ki az érintett közvetlen elöljárójának (raj-, szakaszparancsnok) a véleményét, a dicséretet, parancsba tétel végett, és az észlelt fegyelemsértéseket jelentse a századparancsnoknak;"

57. § A Szolgálati Szabályzat 171. pontjának tizenegyedik és tizenkettedik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- az elismerésre vonatkozó döntései előtt hallgassa meg a rajparancsnokot;

- parancsba tétel végett jelentse a századparancsnoknak a szakaszánál adott elismeréseket, valamint tegyen javaslatot magasabb szintű elismerésekre, továbbá jelentse a szakasznál történt fegyelemsértéseket;"

58. § A Szolgálati Szabályzat 173. pontjának negyedik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- jelentse a szakaszparancsnoknak az alárendeltek által előadott kérelmeket, tegyen javaslatot elismerésekre és jelentse az észlelt fegyelemsértéseket."

59. § A Szolgálati Szabályzat 175. pontjának nyolcadik és kilencedik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- ismerje a raj minden katonájának a kiképzésben való előmenetelét és rajának hangulatát;

- dicséreti jogkörének gyakorlása és a fegyelem és a rend fenntartásánál támaszkodjék az előzőekben felsorolt ismeretekre."

60. § A Szolgálati Szabályzat 176. pontját megelőző alcím helyébe a következő alcím lép:

"Az írnok-raktáros"

61. § A Szolgálati Szabályzat 176. pontjának második bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"a század-szolgálatvezető távollétében a századraktárból anyagok kiadásáért és bevételéért."

62. § A Szolgálati Szabályzat a következő 184. ponttal egészül ki:

"184. A szobaparancsnokot az ébresztő előtt tíz perccel kell felkelteni, majd az ébresztő jelére az egész alegységet."

63. § A Szolgálati Szabályzat 212. pontjának második és harmadik bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az eltávozást és a szabadságot századkihallgatáson kell kérni, a kilépés engedélyezésének és a kimaradás bejelentésének (kérelmének) rendjét a századparancsnok (kiképző központ parancsnok) szabályozza.

Főtiszti, tiszti, zászlósi, tiszthelyettesi beosztásban levő hadköteles katonák kilépését, kimaradását és eltávozását külön rendelkezés szabályozza."

64. § A Szolgálati Szabályzat 217. pontjának negyedik bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A rendes szabadság alap- és pótszabadságból tevődik össze. A más címen járó és adható szabadságokat külön rendelkezések állapítják meg."

65. § A Szolgálati Szabályzat 222. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"222. A távollévő (szabadságon, eltávozáson stb.) katonák berendelésének rendjét az állományilletékes parancsnok az adott katonai szervezet helyzetének és sajátosságainak legmegfelelőbb módon szabályozza (távbeszélő, távirat, személyi értesítés stb.)."

66. § A Szolgálati Szabályzat 232. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Szakasz- vagy magasabb beosztású parancsnok a Hkt. 82. §-ában meghatározott tilalmak és korlátozások betartatása érdekében indokolt esetben, a katona jelenlétében ellenőrizheti a csomagot."

67. § A Szolgálati Szabályzat 238. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"238. A meghatározott időn kívüli látogatást kivételes esetben az állományilletékes parancsnok, a laktanya- (egység-) ügyeletes engedélyezhet."

68. § A Szolgálati Szabályzat 239. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A látogatók a laktanyába (objektumba) szeszes italt, kábító hatású anyagot, hang-, kép- és egyéb adatrögzítőt, rádiótelefont, adó-vevő készüléket, fegyvert és egyéb önvédelmi eszközöket nem vihetnek be. Erre a látogatók figyelmét fel kell hívni, és tájékoztatni kell őket arról, hogy - a látogatás idejére - a felsorolt eszközöket és anyagokat megőrzésre átveszik. Aki ezt nem kívánja igénybe venni a laktanyába (objektumba) nem engedhető be."

69. § A Szolgálati Szabályzat 242. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"A katonák a szolgálati helyükön (elhelyezési körletben) a napi tevékenységük során általuk rendszeresen használt olyan személyi tárgyakat tarthatnak maguknál, amelyek összeegyeztethetőek a katonai szolgálat rendjével, és amelyek birtoklását jogszabály nem tiltja.

A hadköteles katonák jogosultak a szolgálati helyükre behozni és az elhelyezési körletben tartani a napi életvitelükhöz, szabadidejük kulturált eltöltéséhez művelődésükhöz és kikapcsolódásukhoz szükséges tárgyakat és felszereléseket, úgy mint egy váltás - az évszaknak megfelelő - polgári ruházatot, órát, tisztító és tisztálkodó felszerelést, óvszert, orvos által felírt, járóbetegként szedhető gyógyszerkészítményeket, könyveket és folyóiratokat, íróeszközöket, zsebrádiót, lejátszó magnetofont, vallásuk gyakorlásához szükséges tárgyakat és eszközöket, nyakláncot és gyűrűt.

A hadköteles katonák a polgári ruhákat a századparancsnok által meghatározott helyiségben tárolják. A külön helyiségben tárolt polgári ruházatot az írnok-raktárosnak megőrzésre át kell adni, aki azt tételesen átveszi. Ha a polgári ruházat tárolására külön helyiség nem áll rendelkezésre, akkor azt a hadköteles katona a szekrényében is tárolhatja.

A katonák a tulajdonukat képező zseb-(táska-)rádiót, lejátszó magnót a napirendben biztosított pihenőidőben hallgathatják a környezet zavarása nélkül. Takarítás, karbantartás alatti használatukat a tevékenységet irányító elöljáró engedélyezheti.

Gyakorlati kiképzést közvetlenül irányító és végrehajtó katonák e tevékenységük során gyűrűt nem viselhetnek. Tehergépjárművön szállított katonákra e tilalom szolgálaton kívüli tevékenység esetén is vonatkozik."

70. § A Szolgálati Szabályzat a következő 242/A. és 242/B. pontokkal egészül ki:

"242/A. Tilos a laktanyába (objektumba) bevinni, illetve bent tartani hang-, kép- és egyéb adatrögzítőt, rádiótelefont és rádió adó-vevő készüléket, személyi hívót, önvédelmi és sportfegyvert, valamint fegyvernek minősülő tárgyat és egyéb önvédelmi eszközt, kártyát, közerkölcsbe ütköző szexuális kiadványt és segédeszközt, politikai pártok propagandakiadványait és -anyagait.

Nem tartható a katonai objektumban a katonai szolgálat teljesítése, a katonai fegyelem és rend, az elöljáró tekintélye, a bajtársi és közösségi szellem ellen irányuló kiadvány.

Az első és a második bekezdésben, valamint a 242. pontban nem szereplő tárgyak és eszközök laktanyába (objektumba) történő behozatalát az állományilletékes parancsnok egyéni elbírálás alapján engedélyezheti. A hadköteles katonák hangszereket a körletbe csak a századparancsnok engedélyével és az általa kijelölt helyen tarthatnak. Az engedéllyel behozott tárgyak együttes értéke a 25 000 forint értékhatárt nem haladhatja meg, illetve az értékhatár felettiekben keletkezett károkért a katonai szervezet nem az általános szabályok szerint vállal felelősséget.

242/B. A 242. és 242/A. pontban foglalt szabályok megtartását rendszeresen ellenőrizni kell.

A hadköteles katona tárgyainak megőrzésére szolgáló helyiség (szekrény) a szolgálati hely elhagyásakor, illetve visszaérkezéskor a hadköteles katona kézitáskája (csomagja) a katona jelenlétében átvizsgálható. Az ellenőrzés a hadköteles katona emberi méltóságát nem sértheti.

Ha a hadköteles katonánál olyan tárgyat találtak, amelyet jogszabály alapján nem tarthat magánál azt tőle elismervény ellenében át kell venni."

71. § A Szolgálati Szabályzat 244. pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A katonák a jogszabályokban és belső rendelkezésekben megállapított ellátásra jogosultak."

72. § A Szolgálati Szabályzat 253. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A szolgálati tevékenység biztonsága

253. A szolgálati tevékenység biztonsága a katonai szolgálattal kapcsolatos veszélyek elhárítását, kizárását, a balesetek és egészségkárosodások megelőzését foglalja magában, amely minden katonának kötelessége.

Az egészségre ártalmatlan és biztonságos feladat- és munkavégzésre vonatkozó szabályokat úgy kell meghatározni, hogy azok betartása megfelelő védelmet nyújtson a katonáknak, valamint a tevékenység hatókörében tartózkodóknak.

A katonát csak olyan szolgálati tevékenység végrehajtásával lehet megbízni, amelyre pszichikailag, fizikailag és egészségileg alkalmas, valamint az előírt biztonsági ismereteket elsajátította és begyakorolta, azokat képes alkalmazni, saját és mások testi épségét nem veszélyezteti.

Azokban a szolgálati tevékenységekben, amelyekben a veszélyforrás fokozott hatókörű, továbbá ott, ahol a beosztott személy tevékenysége kihat a feladat-végrehajtás biztonságának fenntartására, csak olyan személy foglalkoztatható, aki az előírt biztonsági és egészségvédelmi ismeretekből vizsgát tett, és megfelelt az előírt alkalmassági feltételeknek.

Különösen veszélyes feladat végzése előtt eseti oktatást kell tartani a biztonságos végrehajtás érdekében.

A katonai tanintézetekben tanulók az oktatás (képzés) keretében csak az előzetes szakági biztonsági előírások elsajátítását követően - a felsőoktatásról, a közoktatásról és a szakképzésről szóló törvényekben meghatározottak szerint - szakképzett személy közvetlen felügyelete mellett, a tananyag elsajátításához szükséges feladatokat végezhetik.

A személyi állomány valamennyi tagja minden feladatát a biztonsági szabályok betartásával végezze, óvja a saját és a társai testi épségét, egészségét.

A katona köteles:

- a rendelkezésre bocsátott technikai, munka- és egyéb eszköz biztonságos állapotáról a szabályok szerint elvárható módon meggyőződni, azt előírásszerűen a rendeltetésének megfelelően és a parancsnok, munkahelyi vezető utasítása szerint használni és a számára meghatározott karbantartási feladatokat elvégezni;

- a balesetet, sérülést, rosszullétet azonnal jelenteni;

- a kötelességeit akkor is teljesíteni, ha az - rendkívüli állapot esetén - testi épsége vagy élete kockáztatásával jár. A parancsnok (a közvetlen elöljáró) ilyen esetben kövessen el mindent a veszély hatásának lehetséges mérvű csökkentésére."

73. § A Szolgálati Szabályzat 254. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"254. A katonát nem érheti hátrány az egészséges, biztonságos feladat- és munkavégzés követelményeinek megvalósítása érdekében történő kérelméért.

Minden szintű parancsnok köteles:

- az adott körülmények között a legnagyobb mértékben megteremteni a szolgálati tevékenységek és feladatok biztonságos végrehajtásának feltételeit;

- gondoskodni arról, hogy a szolgálati és munkahelyek kielégítsék a biztonsági követelményeket, követelje meg a munkavédelmi szempontú előzetes vizsgálat, igazoló tanúsítás, hatósági engedély meglétét;.

- gondoskodni arról, hogy beosztottai idejében megismerjék és elsajátítsák a szolgálatuk ellátásával és tevékenységükkel kapcsolatos biztonsági szabályokat;

- megkövetelni és rendszeresen ellenőrizni, hogy beosztottai ismerjék és betartsák a biztonsági rendszabályokat, továbbá ellenőrizni a védőberendezések és a személyi védőeszközök meglétét, állapotát és használatát;

- kivizsgálni a tudomására jutott rendellenességet, illetve az egészséges és biztonságos végrehajtással kapcsolatos jelentést, a szükséges rendelkezéseket megtenni, az érintetteket értesíteni, és közvetlen veszély esetén a tevékenységet leállítani.

A szolgálati tevékenységre, a munkafolyamatokra vonatkozó, helyileg indokolt biztonságos feladat-végrehajtásokat szabályozó rendelkezéseket külön parancsnoki rendelkezésben kell meghatározni."

74. § A Szolgálati Szabályzat 255. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"255. Az egészséges és biztonságos feladat- és munkavégzés érdekében az állományilletékes parancsnok köteles a munkabiztonsági, illetve biztonságtechnikai szaktevékenység ellátására a jogszabályokban előírt képesítéssel rendelkező személyt alkalmazni.

A balesetet, egészségkárosodást a katonai szervezet parancsnoka az erre vonatkozó rendelkezések szerint köteles kivizsgáltatni és jelenteni, elősegíteni a sérült jogainak megfelelő járandóságok biztosítását."

75. § A Szolgálati Szabályzat 256. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"256. A dandár-(ezred-, önálló zászlóalj-)parancsnok által meghatározott beosztásban szolgálatot teljesítő katonákat (gépjárművezetőket, technikai eszközök és létesítmények kezelőit, szerelőit, mérgező, sugárzó és robbanóanyagokkal dolgozó, valamint vízi és víz alatti munkára kiképzett katonákat stb.) az alapkiképzés vagy tanfolyam befejezését követően a biztonsági rendszabályokból le kell vizsgáztatni és ennek megtörténtét (eredményét) a vizsgabizonylati lapon rögzíteni kell, majd a személyi adatlapra rá kell vezetni."

76. § A Szolgálati Szabályzat 257. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"257. Az éleslőszerrel, robbanóanyaggal és más veszélyes anyagokkal végrehajtott feladatok befejeztével ellenőrizni kell a fegyverek ürítését, a megmaradt lőszerek, hüvelyek és egyéb anyagok összegyűjtését és leadását, majd át kell vizsgálni a lőteret (gyakorlóteret). Az adott anyagokra vonatkozó szakutasítások előírásainak szigorú betartásával hatástalanná kell tenni (felrobbantani, kikapcsolni stb.) a fel nem robbant lőszert, robbanóanyagot és a terepen maradt egyéb veszélyes anyagokat, elektromos berendezéseket."

77. § A Szolgálati Szabályzat 265. pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"265. A hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítő katonák egyéni lőfegyvereit, valamint a hivatásos (szerződéses) katonák gépkarabélyait vasrácsos ajtóval, biztonsági zárral, illetve lakattal ellátott és lepecsételt külön helyiségben (fegyverszobában) kell tárolni."

78. § A Szolgálati Szabályzat 269. pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"269. A hivatásos (szerződéses) állomány szolgálati pisztolyát, lőszerét fegyverszobában, személyi vasiratszekrényben, vagy az egységügyeleti szolgálatánál kell tárolni, illetve (őrizni)."

79. § A Szolgálati Szabályzat 272. pontja helyébe a következő pont lép:

"272. A katonai szervezetek a feladatok végrehajtása során aktívan járuljanak hozzá a környezet védelméhez, a károk megelőzéséhez. Valamennyi katona kötelessége, hogy minden tevékenysége során óvja a környezetet.

A védelmi feladatokat a környezeti terhelés lehető legkisebb és elhárítható kockázatával kell tervezni és teljesíteni.

A környezetvédelmi tevékenységet komplex módon a föld, víz, levegő, élővilág, táj és a települési környezet szakterületeken kell végezni.

A katonai objektumok környezetkímélő üzemeltetéséről a rendelkezésre álló személyi-tárgyi feltételek egyidejű koordinált alkalmazásával kell gondoskodni. A környezetkímélő üzemeltetés biztosítása a laktanya-(objektum-)parancsnok feladata. Tevékenységét a központi rendelkezések és az egyes szolgálati ágak rendelkezései alapján végezze.

A környezetkímélő üzemeltetés feltételeit az ismeretek oktatásával és terjesztésével, a szennyező források folyamatos feltárásával és megszüntetésével, a szennyezett terület mentesítésével, a központi és saját erőforrások együttes igénybevételével kell biztosítani.

A foglalkozások, gyakorlatok helyét, levezetésének módszerét úgy kell kiválasztani, hogy azok a védett környezeti összetevőket ne veszélyeztessék. A foglalkozások, gyakorlatok levezetése során biztosítani kell a szennyező anyagok káros hatásainak megengedett határérték alatt tartását, a védőtávolságok betartását. A foglalkozások, gyakorlatok lezárását követően gondoskodni kell az eredeti állapot helyreállításáról, a terület rendezéséről és újrahasznosításának feltételeiről. A foglalkozások és gyakorlatok a lakosság életfeltételeit károsan nem befolyásolhatják.

A katonai tevékenység során a rendkívüli veszélyhelyzet kialakulását meg kell akadályozni. Ennek érdekében a veszélyhelyzetet előidézhető tevékenységet (pl. szállítás, robbanóanyagok kezelése) fokozott gondossággal, a vonatkozó előírások teljes körű betartásával kell végezni.

A veszélyhelyzet bekövetkezése esetén a katonai szervezetek a vonatkozó rendelkezések szerint vesznek részt a kárelhárításban."

80. § A Szolgálati Szabályzat 277. pontjának második francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- külső körlet, amely a laktanya kerítése által határolt terület, illetve (amennyiben ilyen van) a hozzátartozó utcarész."

81. § A Szolgálati Szabályzat 290. pontjának második bekezdése a következő ötödik francia bekezdéssel egészül ki:

"- a veszélyes hulladékok átmeneti, biztonságos és környezetkímélő tárolását."

82. § A Szolgálati Szabályzat 315. pontjának első és második francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- a katonai objektumba az ott szolgálatot teljesítő hivatásos (szezrődéses) állomány, valamint az ott dolgozó közalkalmazottak az objektumparancsnok által adott állandó belépési engedéllyel léphetnek be;

- az objektumba elhelyezett hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőket a katonai igazolványuk és körletelhagyási engedélyük jogosítja belépésre;"

83. § A Szolgálati Szabályzat V. fejezetének címe helyébe a következő cím lép:

"Ügyeleti, készültségi és készenléti szolgálatok"

84. § A Szolgálati Szabályzat 328. pontjának első bekezdése és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A) Az ügyeleti szolgálat

328. Az ügyeleti szolgálat rendeltetése a vezetés folyamatosságának, a szabályozott működési rend és a készenlét megkezdésének biztosítása, az alárendelt szolgálatok vezetése, illetve irányítása, a parancsok és intézkedések továbbítása, az előírt jelentések, valamint az együttműködő szervekkel és azok ügyeleti szolgálataival való kapcsolattartás és tájékoztatás végrehajtása, továbbá az előzetes intézkedések megtétele."

85. § A Szolgálati Szabályzat 328. pontja a következő ötödik bekezdéssel egészül ki:

"Ahol ez a szabályzat az egységügyeletes megjelölést alkalmazza, az értelemszerűen vonatkozik a dandár-(ezred-, raktár- stb.)ügyeletesre is."

86. § A Szolgálati Szabályzat 329. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"329. A Magyar Honvédség 24 órás (folyamatos) ügyeleti szolgálatai:

a) A katonai szervezet vezető ügyeleti szolgálatok:

- ügyeletes parancsnoki szolgálat;

- hadműveleti ügyeleti szolgálat;

- dandár-(ezred-, intézet-, raktár- stb.)ügyeleti szolgálat (a továbbiakban együtt: egységügyeleti szolgálat).

b) A vezető ügyeleti szolgálatnak alárendelt ügyeleti szolgálatok:

- kapuügyeleti szolgálat;

- híradó ügyeleti szolgálat;

- telephely-ügyeleti szolgálat;

- konyhaügyeleti szolgálat;

- tárolóhely-ügyeleti szolgálat;

- egészségügyi ügyeleti szolgálat;

- segélyhely-ügyeleti szolgálat;

- alegység-ügyeleti szolgálat;

- ügyeletes írnoki szolgálat;

- ügyeletes tűzoltó alegység,

- hadtápügyeletes alegység."

87. § A Szolgálati Szabályzat 335. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"335. A hivatásos és szerződéses állományúak, a tiszti, zászlósi, tiszthelyettesi beosztásba helyezett hadkötelezettség alapján katonai szolgálatot teljesítők, valamint az alegységek sorkatonai szolgálatot teljesítő katonák ügyeleti szolgálatba vezénylését - a 336. ponttal összhangban - egy hónapra előre kell parancsba tenni."

88. § A Szolgálati Szabályzat 339. pontja a következő ötödik bekezdéssel egészül ki:

"A katonai szervezetek vezető ügyeleti szolgálatainak váltását 9,00 óráig be kell fejezni."

89. § A Szolgálati Szabályzat 340. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az eligazításon vegyen részt az őrség (őrségek) a kapuügyeletes, a telephely-ügyeletes, a konyhaügyeletes, az alegység-ügyeletesek és helyetteseik, valamint az ügyeletes tűzoltó alegység parancsnoka."

90. § A Szolgálati Szabályzat 347. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"347. A 24 órás ügyeleti szolgálat átadása után a hivatásos és szerződéses állományúaknál, valamint a tartalékos főtiszteknek, tiszteknek, zászlósoknak, tiszthelyetteseknek a munka-(szolgálati)napon teljesített szolgálat után kettő, a pihenőnapon (szombat, vasárnap), illetve munkaszüneti napon teljesített szolgálat után három nap szabadidő jár.

A szabadidőt - munkanapra számítva - a szolgálat leadását követően, legalább 30 napon belül és lehetőleg egyszerre kell kiadni

A hadköteles katonák őr- ügyeleti vagy készültségi szolgálat utáni pihenőidejét a Hkt. 71. §-a határozza meg."

91. § A Szolgálati Szabályzat 348. pontját megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az ügyeletes parancsnok és a hadműveleti ügyeletes"

92. § A Szolgálati Szabályzat 348. pontja a következő harmadik bekezdéssel egészül ki:

"A hadműveleti ügyeleti szolgálat rendeltetése a saját, az alárendelt és az utalt katonai szervezetek magasabb harckészültségbe helyezésének biztosítása, az alárendelt ügyeleti szolgálatok tevékenységének szervezett irányítása, ellenőrzése."

93. § Szolgálati Szabályzat 349. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"349. A vezető ügyeleti szolgálatok készenlét fokozással kapcsolatos feladatait, valamint az ügyeletes parancsnoki és a hadműveleti ügyeleti szolgálatok vezénylésének (felállításának) és ellátásának rendjét külön rendelkezés szabályozza."

94. § A Szolgálati Szabályzat 350. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"350. Az egységügyeleti szolgálat rendeltetése az alárendelt ügyeleti szolgálatok tevékenységének irányítása, ellenőrzése, az alegységek helyének, tevékenységének nyilvántartása és riasztási-értesítési feladatok megkezdése, valamint a napirend, az általános rend, a dandár (ezred) mindennapi tevékenységét szabályzó rendelkezések betartatása."

95. § A Szolgálati Szabályzat 355. pontja harmadik bekezdésének második és harmadik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- ha a hatáskörébe utalt katonai szervezetnél rendellenességet, fegyelemsértést tapasztal és az illetékes alegységparancsnok távol van, intézkedjék annak megszüntetésére, ha szükséges a fegyelemsértés súlyosságától függően a hadköteles katonát a Hkt. 11. §-a szerint elkülönítheti;

- elkerülhetetlen esetben bűncselekmény elkövetése esetén a hivatásos katonát elkülönített helységben tiszti (zászlósi, tiszthelyettesi) felügyelet alatt tarthatja. Ez a szabadságkorlátozás legfeljebb 6 órán át tarthat."

96. § A Szolgálati Szabályzat 356. pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"356. Az egységügyeletest a dandár (ezred) főtisztjei, tisztjei és zászlósai közül kell vezényelni."

97. § A Szolgálati Szabályzat 357. pontja b) alpontjának harmadik francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- ha az őrszolgálatba beosztott személy leváltását engedélyezte, az őrséget vezénylő alegység állományából egészítse ki az őrséget;"

98. § A Szolgálati Szabályzat 357. pontja d) alpontjának második francia bekezdés helyébe a következő rendelkezés lép:

"- a dandárhoz (ezredhez) a Magyar Köztársaság elnöke, az Országgyűlés elnöke, a miniszterelnök és a Kormány tagja, a honvédelmi minisztériumi államtitkár, a Magyar Honvédség parancsnoka, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke, a Határőrség országos parancsnoka érkezik, a fogadásukra előkészített rendezvény keretében meghatározottak szerint járjon el; ha a felsoroltak közül valaki váratlanul érkezik, a kapuügyeletestől kapott jelzés alapján fogadja, jelentkezzék nála és kísérje a dandár- (ezred-) parancsnokhoz (laktanyaparancsnokhoz);

99. § A Szolgálati Szabályzat 365. pontjának második francia bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"- ha a laktanyába előzetes bejelentés nélkül érkezik a Magyar Köztársaság elnöke, az Országgyűlés elnöke, a miniszterelnök, a Kormány tagja, a honvédelmi minisztériumi államtitkár, a Magyar Honvédség parancsnoka, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke, a Határőrség országos parancsnoka, jelentkezzék nála és érkezését jelentse az egységügyeletesnek."

100. § A Szolgálati Szabályzat 367. pontja negyedik bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A kapuügyeletes-helyettest lőszerrel - meghatározott esetben - a laktanyügyeletes lássa el a nála tárolt lőszerből."

101. § A Szolgálati Szabályzat - a 401. pontja után - a következő alcímmel és a 401/A. és 401/B. pontokkal egészül ki:

"B) Készültségi szolgálat

401/A. A kijelölt katonai szervezet állományából váratlan alkalmazási feladat végrehajtására - meghatározott normaidőn belül alkalmazható - készültségi szolgálatot kell létrehozni, illetve felkészíteni.

401/B. A készültségi szolgálatok vezénylésének és ellátásának részletes rendjét, valamint fegyverhasználatát külön rendelkezés állapítja meg".

102. § A Szolgálati Szabályzat - a 401/B. pontja után - a következő alcímmel és a 401/C-401/D. pontokkal egészül ki:

"C) Készenléti szolgálat

401/C. A készenléti szolgálatnak a riasztást (értesítést) követően - az előzetes felkészítés szerint és a meghatározott normaidőn belül - a kijelölt helyen készen kell állnia a következő feladatok megkezdésére:

- az őr-, ügyeleti-, készültségi szolgálati tevékenységre;

- a polgári védelmi feladatokban történő közreműködésre;

- az elemi csapás, ipari szerencsétlenség, közveszély vagy közérdekű üzem megzavarása, illetve jelentős mértékű katasztrófa esetén a segítségnyújtásban való részvételre;

- a keresési, kutatási, riasztási és értesítési feladatok végrehajtására.

401/D. A készenléti szolgálat vezénylésének és ellátásának rendjét a VII. fejezetben meghatározott rendelkezések figyelembevételével a fegyverhasználat szabályait külön rendelkezés állapítja meg."

103. § A Szolgálati Szabályzat 408. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"408. Az őrparancsnok. Első fokú őrség parancsnokául zászlóst vagy tiszthelyettest, önálló elhelyezésben lévő alegységnél, előkészítő törzsnél, kivételes esetben tisztest, másod- és harmadfokú őrség esetében tiszthelyettest, illetve tisztest kell vezényelni."

104. § A Szolgálati Szabályzat 411. pontjának harmadik bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ahol kiépített (pl. őrtornyok) és technikailag jól felszerelt (pl. világító- és jelzőeszközök) őrzési rendszer van, az őrséget szervező parancsnok a 24 órás őrségen belül két váltásos őrhelyeket szervezhet. Ebben az esetben az őröket 3 óránként lehet váltani."

105. § A Szolgálati Szabályzat 421. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"421. Az őrség tagjai az őrségbe vonuláskor tártáskában vigyék magukkal a gépkarabélyukhoz rendszeresített összes tárat, abból hármat töltve."

106. § A Szolgálati Szabályzat 437. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A leváltott őrség személyi állománya részére a fegyverek, lőszerek leadása után, 16 óra pihenőidőt kell biztosítani, aminek részét képezi a szolgálat utáni éjszakai 8 órás alvás is."

107. § A Szolgálati Szabályzat 592. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"592. A légi szállítás az adott helyzettől függően katonai vagy polgári repülőgéppel, helikopterrel történhet. A Magyar Honvédség repülőeszközeinek igénybevételét külön rendelkezés szabályozza."

108. § A Szolgálati Szabályzat 596. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"596. A fegyveres erők katonai szervezetei részére a Hvt. szerint csapatzászlót a Magyar Köztársaság elnöke adományozhat az illetékes miniszter előterjesztésére. Erre javaslatot a Magyar Honvédség parancsnoka, illetve a Határőrség országos parancsnoka tesz.

A csapatzászló átadását ünnepélyes keretek között kell megrendezni."

109. § A Szolgálati Szabályzat 597. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"597. Az adományozott kitüntetést a csapatzászlón kell elhelyezni, a kitüntető címet pedig rá kell hímezni."

110. § A Szolgálati Szabályzat 600. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"600. A csapathagyományok megörökítésére a katonai szervezetnél csapattörténeti könyvet kell vezetni. Ebbe be kell jegyezni az érintett katonai szervezet (csapat, intézet) - megalakulásától kezdve - tevékenységének, életének fontosabb eseményeit, harci útjának kiemelkedő állomásait és eredményeit."

111. § A Szolgálati Szabályzat 601. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"601. A fegyvernemi, valamint csapattörténeti emlékek felkutatása, gyűjtése, feldolgozása és megóvása minden katonai szervezet kötelessége. A gyűjtemény a hagyományápolás egyik legfontosabb színtere, a haza védelmére való felkészítés, a települési környezethez való kötődés elmélyítésének része. Bemutatja a katonai szervezet, a fegyvernem, a helyőrség történetét, fejlődését, a személyi állomány helytállását és az elért eredményeket.

A fegyvernemi és csapat-(intézet-)történeti gyűjtemények közreadására a csapatok (parancsnokságok) csapattörténeti emlékszobát, az intézetek intézettörténeti emlékszobát, illetve fegyvernemi szakgyűjteményt létesíthetnek.

A gyűjtemények megtekintését a személyi állomány és a polgári lakosság számára lehetővé kell tenni."

112. § A Szolgálati Szabályzat 603. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"603. A dandár, ezred, önálló zászlóalj (és azonos jogállású katonai szervezet), valamint az intézet és a repülőszázad a történelmi helyőrségi hagyományok, események átörökítése, illetve a névadó emlékének fenntartásának céljából elnevezhető a magyar történelem kiemelkedő személyiségéről, településről, táj- vagy földrajzi egységről, előd, elődként vállalt katonai szervezetről. A névhasználat engedélyezésére a Magyar Honvédség parancsnoka és a Határőrség országos parancsnoka jogosult.

A névadó emlékét a csapat-(intézet-)történeti emlékszobában meg kell örökíteni. Életéből (történelméből) választott jelentős esemény évfordulója katonai ünnep."

113. § A Szolgálati Szabályzat 605. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"605. Bejelentett érkezésük esetén külföldi államok képviselőinek, valamint hazánk állami vezetőinek fogadására díszalegységet kell kirendelni.

A Szolgálati Szabályzat ezen pontjának alkalmazásában állami vezetőnek kell tekinteni a Magyar Köztársaság elnökét, az Országgyűlés elnökét, a Kormány elnökét és tagjait, a HM és BM államtitkárait, a Magyar Honvédség parancsnokát és vezérkari főnökét, illetve a Határőrség országos parancsnokát. Külföldi államok képviselői esetében az előzőekben felsoroltaknak megfelelő jogállású állami vezetőket kell figyelembe venni.

A díszalegységek kirendelését külföldi vezetők érkezésekor a Magyar Honvédség parancsnoka, a Határőrség országos parancsnoka, hazai állami vezetők látogatása esetén az illetékes haderőnemi vezérkari főnök intézkedése alapján a helyőrségparancsnokok végzik."

114. § A Szolgálati Szabályzat 606. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"606. A külföldi és hazai állam- és kormányfőket, az Országgyűlés elnökét zászlóalj erejű díszalegységgel kell fogadni."

115. § A Szolgálati Szabályzat 607. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"607. A külföldi katonai vezetőket (nemzetvédelmi, illetve honvédelmi minisztert, NATO-főparancsnokot század erejű díszalegységgel kell fogadni.

Ha valamely katonai vagy határőr szervezethez a Kormány tagja, a honvédelmi, illetve a belügyminisztériumi államtitkár, a Magyar Honvédség parancsnoka, a honvéd vezérkari főnök vagy a Határőrség országos parancsnoka érkezik, fogadásukra szakasz erejű díszalegységet kell vezényelni.

Ezen személyeket a parancsnok az objektumban a bejáratnál (vasúton érkezőket a vasútállomáson, a repülővel érkezőket a repülőtéren stb.) fogadja, amennyiben az elöljáró másképp nem rendelkezik."

116. § A Szolgálati Szabályzat 611. pontjának első bekezdése és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"Eskü és fogadalom tétel

611. A katona - a Hvt. 49. § (1) bekezdése és a Hszt. 39. § (1) bekezdése értelmében - a haza hűséges szolgálatára ünnepélyes esküt, illetve fogalmat tesz."

117. § A Szolgálati Szabályzat 612. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"612. A hivatásos katonák avatásuk, illetve a hivatásos állományba történő kinevezésük alkalmával esküt tesznek."

118. § A Szolgálati Szabályzat 613. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"613. A hadkötelezettség alapján fegyveres katonai szolgálatot teljesítők esküt, a fegyver nélküli katonai szolgálatot teljesítők fogadalmat tesznek a bevonulásuktól számított 5 napon belül.

Az esküt, illetve a fogadalmat ünnepélyes rendezvényen kell végrehajtani."

119. § A Szolgálati Szabályzat 614. pontjának első és második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"614. Azok a hivatásos katonák, akik avatásuk, illetve hivatásos állományba történő kinevezésük alkalmával esküt nem tettek, azok a kinevezési parancs kihirdetésétől számított 5 napon belül az állományilletékes - vagy magasabb parancsnok előtt esküt tesznek.

A távollévő és a későbben érkező hadköteles katonák az esküt, illetve a fogadalmat, a behívást követő 5 napon belül teszik le a század- vagy annál magasabb szintű parancsnok előtt."

120. § A Szolgálati Szabályzat a következő 614/A. ponttal és az azt megelőző alcímmel egészül ki:

"Az alapkiképzés ünnepélyes befejezése

614/A. A Hkt. 38. § (2) bekezdésében meghatározott alapkiképzés követelményeinek eleget tett sor- és póttartalékos katonákat - parancsnokaik, hozzátartozóik és a meghívott vendégek jelenlétében - ünnepélyes keretek között a fegyveres erők tábornokai köszöntik.

Az alapkiképzés befejezésének napja a csapatnál katonai ünnep."

121. § A Szolgálati Szabályzat 620. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az évforduló napja katonai ünnep."

122. § A Szolgálati Szabályzat 625. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"625. Az elhunyt katona temetésére díszkíséretül általában rajt vagy szakaszt kell kirendelni. Kiemelkedő érdemeket szerzett katona és polgári személy díszkísérete - külön rendelkezése - szakasz vagy század lehet."

123. § A Szolgálati Szabályzat 630. pontjának negyedik bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A honvédség hősi halottjává, a szolgálat halottjává, a fegyveres szerv, fegyvernem, helyőrség, szervezeti egység halottjává nyilvánított katona temetését az előbbiekben leírtak és a vonatkozó rendelkezések szerint kell megszervezni."

124. § A Szolgálati Szabályzat 631. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A helyőrség határa megegyezik a helyőrségnek minősülő helység közigazgatási határával, kiegészítve a határon kívül eső, de a helyőrségben elhelyezett katonai szervezetekhez tartozó lő- és gyakorlóterek, raktárak és más katonai objektumok területével, valamint azok megközelítési útvonalaival."

125. § A Szolgálati Szabályzat 631. pontja a következő negyedik bekezdéssel egészül ki:

"A komendánshivatallal rendelkező helyőrségek részére a baleseti helyszínelési feladatok gyors végrehajtására baleseti helyszínelő körletet, a hősi sírok gondozására és a katonai temetések rendezésére kegyeleti körletet jelölhetnek ki."

126. § A Szolgálati Szabályzat 632. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"632. A helyőrségi feladatok a katonai szolgálatnak azt a körülhatárolt részét fogják át, mely a helyőrségben lévő fegyveres erők egészére kiterjed, szervezeti alárendeltségüktől függetlenül.

A helyőrségi feladatok:

- együttműködés megszervezése és fenntartása a fegyveres erőkkel és rendvédelmi szervekkel;

- kapcsolattartás az állami és önkormányzati szervekkel;

- a helyőrség rendjének és fegyelmének biztosítása, a katonák öltözködésére, magatartására vonatkozó szabályok érvényesítése;

- a helyőrségi ügyeleti, őr- és rendészeti szolgálat (beleértve a gépjármű-ellenőrzést is), valamint a gépjármű-baleseti helyszínelő szolgálat megszervezése, vezénylése, irányítása, ellenőrzése;

- a helyőrségben levő közös gyakorlóterek, lőterek igénybevételének és karbantartásának szabályzása, tároló-, javító- és szállítókapacitások közös felhasználásának összehangolása a fegyveres erők és rendvédelmi szervek igényeinek és lehetőségeinek figyelembevételével;

- a híradás és postai szolgáltatások helyőrség szintű szabályozása;

- a helyőrség szintű katonai, kulturális és sportrendezvények szervezése, az ilyen jellegű létesítmények működési feltételeinek biztosítása és tevékenységük irányítása;

- a katonai temetések rendezése, a hősi sírok és emlékművek gondozása;

- a csapatok átvonulásával, elszállásolásával kapcsolatos ügyek intézése;

- a helyőrség és az e tekintetben hozzá utalt lakás (nőtlen és átvonulószállás) gazdálkodásának irányítása az érvényben lévő rendelkezések szerint.

- a helyőrségben levő és az e tekintetben oda utalt katonai lakóépületek és más kijelölt objektumok felújítása, karbantartása, a Honvédség kezelésében levő lakótelepek általános rendjének megszervezése és fenntartása;

- a csapatgazdálkodás helyőrség szintű feladatainak összehangolása, a személyi állomány - beleértve a hivatásos (nyug-) állományúakat és családtagjaikat - élet- és munkakörülményeinek figyelemmel kísérése és a lehetőségekhez mért javítása a helyi közigazgatási szervekkel együttműködésben;

- a Magyar Honvédség parancsnoka, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke és az illetékes elöljáró által meghatározott más feladatok megoldása."

127. § A Szolgálati Szabályzat 634. pontjának első és második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"634. A helyőrség-parancsnoki teendők ellátására a honvéd vezérkari főnök ad megbízást.

A helyőrség-parancsnoki megbízás a helyőrségparancsnok szervezetszerű - beosztás szerinti - szolgálati alá- és fölérendeltségét nem érinti."

128. § A Szolgálati Szabályzat 640. pontja és az előtte lévő alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"A helyőrség logisztikai főnök

640. A helyőrségi logisztikai főnök általában a helyőrségparancsnok szervezetszerű logisztikai főnöke. Amennyiben nem az, akkor a helyőrségi feladatok terén a helyőrségparancsnoknak van alárendelve."

129. §

A Szolgálati Szabályzat 641. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"641. A helyőrségi logisztikai főnök felelős a helyőrségszintű ellátási, egészségügyi és szállítási feladatok megszervezéséért, szolgáltatásáért és ellenőrzéséért."

130. § A Szolgálati Szabályzat XI. fejezetének címe a következők szerint változik:

"AZ ELISMERÉS ÉS A FEGYELMI FELELŐSSÉGRE VONÁS"

131. § A Szolgálati Szabályzat 654. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"654. Az a katona, aki példamutató magatartást tanúsít, a katonai szolgálattal járó kötelezettségét kiemelkedően, illetve hosszabb időn át szorgalmasan és eredményesen teljesíti, a Hszt. XI. és a Hkt. VII. fejezetében meghatározott elismerésben részesíthető."

132. § A Szolgálati Szabályzat 655. pontja második bekezdésének első mondata helyébe a következők rendelkezés lép:

"Aki fegyelemsértést követ el, azt - a Hszt. XII., XIX. fejezetében és a Hkt. VIII. fejezetében meghatározottak szerint - felelősségre kell vonni."

133. § A Szolgálati Szabályzat 660. pontja és az azt megelőző cím helyébe a következő rendelkezés lép:

"B) Elismerést adományozó és fenyítő jogkör

660. Az elismerésre és a fenyítő jogkör gyakorlására a Hszt. XI.,. XII., XIX. és a Hkt. VII., VIII, illetve a Szolgálati Szabályzat ezen fejezetében meghatározott elöljárók jogosultak."

134. § A Szolgálati Szabályzat 662. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"662. Azt a szolgálati elöljárót, akinek a szolgálati beosztása ebben a fejezetben nem szerepel és az állománytáblában beosztási helyére "tisztes", "tiszthelyettes", "zászlós", "tiszt" "főtiszt" vagy tábornoki rendfokozati csoport van meghatározva, az általa viselt rendfokozat szerinti elismerési jogkör illeti meg.

Ha az állománytábla a rendfokozatot meghatározza, akkor a szolgálati elöljárót a beosztási helyére megjelölt rendfokozat szerinti elismerési jogkör illeti meg."

135. § A Szolgálati Szabályzat 663. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"663. A rendfokozat szerinti elismerési jogkörök a következők:

a) őrvezető, tizedes, szakaszvezető: rajparancsnok;

b) őrmester, törzsőrmester, főtörzsőrmester: század-szolgálatvezető;

c) zászlós, törzszászlós, főtörzszászlós, hadnagy: szakaszparancsnok;

d) főhadnagy, százados: századparancsnok;

e) őrnagy, alezredes: zászlóaljparancsnok;

f) ezredes: ezredparancsnok;

g) dandártábornok: dandárparancsnok.

h) vezérőrnagy: hadosztályparancsnok;

i) altábornagy: haderőnemi vezérkari főnök."

136. § A Szolgálati Szabályzat 669. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"669. A helyőrség, a hadkiegészítő, a katonai kórház (szanatórium), a katonai üdülő, a katonai szállítmány és a vasútállomás katonai parancsnoka a szolgálatilag alá nem rendelt katonák által a működési területükön elkövetett fegyelemsértés vagy egyéb jogsértés esetén köteles az e fejezetben meghatározott intézkedések megtételére, és a megállapított tényekről az elkövető állományilletékes parancsnokát értesíteni."

137. § A Szolgálati Szabályzat 673. pontja és az azt megelőző fő- és alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"C) KATONAI ELISMERÉSEK

A katonának adható elismerések

673. A katonának a Hszt. XI. és a Hkt. VII. fejezetében meghatározott elismerések adhatók."

138. § A Szolgálati Szabályzat 675. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az elöljáró elismerési jogköre rendfokozat nélkülit és tisztest illetően

675. A rajparancsnok, a század-szolgálatvezető és a szakaszparancsnok a következő elismerést adhatja a hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek:

- dicséret parancsban a katonai szervezet személyi állománya előtt."

139. § A Szolgálati Szabályzat 676. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"676. A századparancsnok a következő elismeréseket adhatja a hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek:

a) dicséret parancsban a katonai szervezet személyi állománya előtt;

b) 3 napig terjedő jutalomszabadság."

140. § A Szolgálati Szabályzat 677. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"677. A zászlóaljparancsnok a következő elismeréseket adhatja a hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek:

a) dicséret parancsban a katonai szervezet személyi állománya előtt;

b) 5 napig terjedő jutalomszabadság."

141. § A Szolgálati Szabályzat 678. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"678. Az ezred-, dandár-, hadosztály szintű parancsnok és a haderőnemi vezérkari főnök a következő elismeréseket adhatja:

a) dicséret parancsban a katonai szervezet személyi állománya előtt (hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek);

b) 7 napig terjedő jutalomszabadság (hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek);

c) pénz- vagy tárgyjutalom;

d) emléktárgy (a hakötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek);

e) soron kívüli előléptetés."

142. § A Szolgálati Szabályzat 679. pontja és az az megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az elöljáró elismerési jogköre tiszthelyettest és zászlóst illetően

"679. A szakaszparancsnok a következő elismerést adhatja a hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek:

- dicséret parancsban a katonai szervezet személyi állománya előtt."

143. § A Szolgálati Szabályzat 680. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"680. A századparancsnok a következő elismeréseket adhatja a hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek:

a) dicséret parancsban a katonai szervezet személyi állománya előtt;

b) 3 napig terjedő jutalomszabadság."

144. § A Szolgálati Szabályzat 681. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"681. A zászlóaljparancsnok a következő elismeréseket adhatja a hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek:

a) dicséret parancsban a katonai szervezet személyi állománya előtt;

b) 5 napig terjedő jutalomszabadság."

145. § A Szolgálati Szabályzat 682. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"682. Az ezred-(dandár-)parancsnok a következő elismeréseket adhatja:

a) dicséret parancsban a katonai szervezet személyi állománya előtt (hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítők esetében);

b) 7 napig terjedő jutalomszabadság (hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítők esetében);

c) a fizetési fokozatban eltöltendő várakozási időszak 1 évvel történő csökkentése;

d) egy fizetési fokozattal való előresorolás;

e) pénz- vagy tárgyjutalom;

f) emléktárgy (a hadkötellezettség alapján szolgálatot teljesítőknek);

g) soron kívüli előléptetés (hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítő ts. és tts. esetében).

A c) és d) alpont csak a hivatásos és szerződéses katona esetében alkalmazható."

146. § A Szolgálati Szabályzat 684. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"684. A hadosztályparancsnok és a haderőnemi vezérkari főnök, valamint a velük azonos szintü szolgálati elöljáró az előző pontokban foglaltakon túl:

- hazai vagy külföldi jutalomüdülés;

- soron kívül előléptethet hivatásos (szerződéses) tiszthelyettesi és zászlósi rendfokozatba;

- soron kívül előléptethet hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítő bármely zászlósi rendfokozatba."

147. § A Szolgálati Szabályzat 685. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az elöljáró elismerési jogköre tisztet, főtisztet és tábornokot illetően

685. A század- és zászlóaljparancsnok a következő elismerést adhatja a hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek:

- dicséret parancsban a katonai szervezet személyi állománya előtt."

148. § A Szolgálati Szabályzat 686. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"686. Az ezred-, dandár- és hadosztályparancsnok, a haderőnemi vezérkari főnök és a velük azonos szintű szolgálati elöljáró a következő elismeréseket adhatja:

a) dicséret parancsban a katonai szervezet személyi állománya előtt (hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek);

b) 7 napig terjedő jutalomszabadság (hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek);

c) pénz- vagy tárgyjutalom;

d) emléktárgy (a hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőknek);

e) hazai vagy külföldi jutalomüdülés (hadosztály szintű parancsnok jogköre)."

149. § A Szolgálati Szabályzat 689. pontját megelőző cím helyébe a következő cím lép:

"Az elismerésekkel kapcsolatos külön szabályok"

150. § A Szolgálati Szabályzat 693. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"693. Az elismeréseket parancsba kell foglalni. A jutalomszabadságot kiadni és letöltését lehetővé tenni általában annál a katonai szervezetnél kell, ahol azt a katona kapta".

151. § A Szolgálati Szabályzat 694. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az elismerés kihirdetésének rendje

694. Az alegységparancsnok által adott elismerést, az elismerésben részesülők és az alegység személyi állománya előtt kell kihirdetni.

Ha az ezred-, dandár- vagy ennél magasabb szintű parancsnok adományoz elismerést, jelölje meg a parancsban azon személyek körét, akik előtt azt ki kell hirdetni."

152. § A Szolgálati Szabályzat 695. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"695. A katonára a Hszt. XII. és a Hkt. VIII. fejezetében meghatározott fenyítések szabhatók ki."

153. § A Szolgálati Szabályzat 699. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az elöljáró fegyelmi jogköre

699. A szolgálati elöljárók fenyítő jogkörét a Hszt. XII., XIX. fejezete, és a Hkt. VIII. fejezete tartalmazza."

154. § A Szolgálati Szabályzat 700. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"700. Ha a fenyített hadköteles katona vagy a védője a század (üteg) vagy az azzal azonos szintű parancsnok által kiszabott fenyítés miatt panaszt terjeszt elő a zászlóalj (osztály) parancsnokhoz, akkor azt elbírálás végett az állományilletékes parancsnokhoz kell továbbítani."

155. § A Szolgálati Szabályzat 735. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"735. Abban az esetben, ha a hadköteles katona saját helyőrségén kívül szabadság (eltávozás) ideje alatt követ el fegyelemsértést, az elkövetési hely szerinti illetékes helyőrségparancsnok megszakíthatja a szabadságát (eltávozását) és bevonultathatja szolgálati helyére."

156. § A Szolgálati Szabályzat 767. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"767. A katona ellen nem lehet fegyelmi eljárást indítani, illetőleg meg kell szüntetni a fegyelmi eljárást, ha az ügyben büntetőeljárás van folyamatban."

157. § A Szolgálati Szabályzat 768. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"768. Nem fenyíthető a katona, ha az elkövetett fegyelemsértésért - a Hszt. 128. § (3) bekezdésében és a Hkt. 96. § (7) bekezdésében - a fegyelmi eljárás lefolytatására meghatározott idő alatt a fenyítést nem szabták ki."

158. § A Szolgálati Szabályzat 775. pontja a következő harmadik bekezdéssel egészül ki:

"A fegyelmi eljárás során keletkezett iratokat és a fenyítés kiszabására vonatkozó javaslatot - figyelemmel a Hszt. 128. § (3) bekezdés rendelkezéseire is - a fenyítés kiszabására hatáskörrel rendelkező elöljáróhoz úgy kell felterjeszteni, hogy az elöljárónak legalább 15 nap álljon rendelkezésre az ügy érdemi elbírálására és a fenyítés kiszabására."

159. § A Szolgálati Szabályzat 784. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"784. A fenyítést a Hszt. 141. §-a szerint határozatba, a Hkt. 96. § (8) bekezdése és a 106. § (1)-(2) bekezdése szerint pedig parancsba kell foglalni, amely tartalmazza:

a) a bevezető részben az elkövető nevét, születési idejét, anyja nevét és beosztását, a jogszabálynak, szabályzatnak, parancsnak vagy egyéb rendelkezésnek azt a pontját, illetőleg azt az előírást, amelynek megsértésében a katona felelősségét megállapították;

b) a rendelkező részben a fenyítés nemét és mértékét, a fenyítés végrehajtásának kezdő napját, illetőleg a fenyítés végrehajtására vonatkozó rendelkezéseket (felfüggesztés, elhalasztás), a kihirdetés módját és szükség esetén a végrehajtásért felelős személyt, továbbá a jogorvoslatra vonatkozó figyelemfelhívást;

c) az indokolásban a cselekmény elkövetésének helyét, idejét, leírását (tényállását), a fenyítés kiszabásánál figyelembe vett enyhítő és súlyosító körülményeket."

160. § A Szolgálati Szabályzat 795. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"795. A pénzbírságot általában egy összegben, a határozat jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül kell befizetni. Ha a pénzbírság fizetésére kötelezett katona a kiszabott összeget nem fizeti meg, azt az illetményéből le kell vonni.

A fenyített kérelmére az illetékes parancsnok a fenyítést kiszabó határozatában vagy a végrehajtás során engedélyezheti a pénzbírság összegének legfeljebb 12 havi egyenlő részletben történő megfizetését."

161. § A Szolgálati Szabályzat 796. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"796. A pénzbírságot a Magyar Honvédségnél a területileg illetékes pénzügyi és számviteli igazgatósághoz kell befizetni. A részletfizetésre engedélyezett, illetőleg a határidőre meg nem fizetett pénzbírságot tartozásként elő kell jegyezni.

A fizetési kötelezettség időtartama alatt más katonai szervezethez áthelyezett katonának a pénzbírság címen való tartozásról a Magyar Honvédségnél a területileg illetékes pénzügyi és számviteli igazgatóságot, ha pedig a katona szolgálati viszonya megszűnik, akkor a lakóhelye szerint illetékes helyi önkormányzat jegyzőjét kell a végrehajtás végett értesíteni."

162. § A Szolgálati Szabályzat 801. és a 802. pontja, valamint az azokat megelőző alcím helyébe a következő alcím és rendelkezés lép:

"A kimaradás és eltávozás megvonása és a fogság végrehajtásának félbeszakítása, illetve elhalasztása

801. A fenyített hadköteles katona a Hvt. 145. §-ának (2) bekezdése szerinti hozzátartozójának halála, saját gyermekének születése, továbbá saját vagy a Hkt. 15. § (2) bekezdés b) pontjában felsorolt hozzátartozójának házasságkötése esetén a fenyítést kiszabó elöljáró meghatározott időre parancsban rendelje el a kimaradás és eltávozás megvonása, valamint a fogság végrehajtásának félbeszakítását.

802. Ha a kimaradás és eltávozás megvonásával vagy fogdában letöltendő fogsággal fenyített katona beteg, a Hkt. 66. § (1) bekezdés szerinti orvos javaslatára a fenyítés végrehajtását a felgyógyulásáig el kell halasztani, vagy félbe kell szakítani."

163. § A Szolgálati Szabályzat 832. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"832. Az elismeréseket és fenyítéseket (a felfüggesztett fenyítéseket is) a dicséreti és fenyítési lapon kell nyilvántartani, és az alábbi helyen kell vezetni:

a) a századnál a hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítőkről;

b) dandár- (ezred-) parancsnokságnál a hivatásos és szerződéses állományról, valamint a zászlóalj-parancsnokságokon szolgáló hadköteles katonákról;

c) a hadosztály-parancsnokságnál a parancsnokság állományáról, a dandár- (ezred-) parancsnokokról és azok helyetteseiről;

d) a haderőnemi vezérkari főnökségen a főnökség állományáról, a haderőnemi vezérkari főnöknek közvetlenül alárendelt szervezetek parancsnokairól és azok helyetteseiről."

164. § A Szolgálati Szabályzat 833. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"833. A dicséreti és fenyítési lapon az összes elismerést és fenyítést fel kell tüntetni.

A fenyítés okát, illetőleg az elismerés alapját olyan részletességgel kell megjelölni, hogy a tényállás egyértelműen megállapítható legyen."

165. § A Szolgálati Szabályzat 835. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Tábornok, főtiszt, tiszt, zászlós és tiszthelyettes dicséreti és fenyítési lapján minden bejegyzést az állományilletékes parancsnokság személyügyi szervének vezetője hitelesítsen."

166. § A Szolgálati Szabályzat 838. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"838. Az első tisztesi, tiszthelyettesi, zászlósi, tiszti, főtiszti, illetőleg tábornoki rendfokozatba való előléptetéskor (kinevezéskor) a katonáról új dicséreti és fenyítési lapot kell kitölteni."

167. § A Szolgálati Szabályzat 838. pontja harmadik bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az előző dicséreti és fenyítési lapot az ügyviteli szabályok rendelkezései szerint kell kezelni."

168. § A Szolgálati Szabályzat XII. fejezetének címe a következők szerint változik:

"A KATONÁK ÁLTAL BENYÚJTOTT BEADVÁNYOK INTÉZÉSÉNEK RENDJE"

169. § A Szolgálati Szabályzat 840. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"840. E fejezet rendelkezéseit a Hszt. XV. és a Hkt. XII. fejezetében, valamint a közérdekű bejelentésekről, javaslatokról és panaszokról szóló 1977. évi I. törvény és a végrehajtására kiadott 11/1977. (III. 30.) MT rendeletben foglaltak figyelembevételével kell alkalmazni."

170. § A Szolgálati Szabályzat 841. pontja és az azt megelőző alcím helyébe a következő rendelkezés lép:

"Beadvány

841. A Hszt.-ban és a Hkt.-ben meghatározott kérelem és panasz (a továbbiakban együtt: beadvány) a fegyveres erőknél előforduló

- olyan érdeksérelmet okozó tényre, körülményre, magatartásra, működési rendellenességre, mulasztásra hívja fel a figyelmet, vagy

- olyan javaslatot, kezdeményezést tartalmaz, amely jogszabály vagy általános érvényű belső rendelkezés, egyedi döntés előkészítésére, kiadására, módosítására, hatályon kívül helyezésére, illetve egyéb rendelkezés megtételére irányul, amelynek megszüntetésére, orvoslására vagy a javaslat megvalósítására a kezdeményezés szerinti intézkedésre a beadvánnyal megkeresett katonai szervezet hatáskörrel rendelkezik.

Ezen fejezetben foglalt eljárási szabályok alkalmazásának csak akkor van helye, ha a beadványban foglaltak elbírálására más jogilag szabályozott jogorvoslati eljárás nem áll rendelkezésre. Ilyen szabályozott jogorvoslati előírásnak kell tekinteni különösen a fellebbezést, a szolgálati panaszt, a fenyítés ellen benyújtott panaszt, a bírósági felülvizsgálatot."

171. § A Szolgálati Szabályzat 842. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"842. A beadványok gyors, szakszerű és érdemi intézésével elő kell segíteni a fegyveres erőknél a törvényesség betartását, a katonai élet és szolgálat javítására tett kezdeményezések érvényesülését, a felmerült problémák szolgálati érdekek sérelme nélküli megoldását, valamint az állomány jogainak és jogos érdekeinek érvényre juttatását."

172. § A Szolgálati Szabályzat 843. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"843. Nem lehet panaszt benyújtani:

- alakzatban, őrségben, ügyeleti szolgálatban és kötött foglalkozások alatt;

- ha jogszabály kivételt nem tesz csoportosan, illetve mások nevében vagy küldöttség útján;

- a miniszter által személyesen hozott döntés ellen;

- ha a jogszabály a panaszjogot bíróság által felülvizsgálható döntés esetében kizárja;

- a már egyszer elbírált panasz felülvizsgálata során hozott elöljárói döntés ellen."

173. § A Szolgálati Szabályzat 845. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"845. A beadványt szóban vagy írásban lehet benyújtani. A panaszt minden esetben írásban kell előterjeszteni. A szóban előadott egyéb beadványt, ha az ügy jellege megkívánja, vagy az érdemi döntés meghozatalához kivizsgálásra van szükség, írásba kell foglalni."

174. § A Szolgálati Szabályzat 846. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"846. A katona a beadványát általában szolgálati úton terjessze elő. A hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítő honvédek és tisztesek századkihallgatáson, vagy ha az ügy jellege megkívánja, magánkihallgatáson. A szolgálati út betartásakor a századparancsnoktól alacsonyabb beosztású szolgálati elöljárókat figyelmen kívül kell hagyni.

A katona a szolgálati út betartása nélkül fordulhat beadvánnyal fogadóórán (fogadónapon) a fogadóórát (fogadónapot) tartó elöljáróhoz, a katonai ügyészséghez, az illetékes miniszterhez és az országgyűlési biztosokhoz.

Ha az írásbeli beadvány valamely jogszabályban foglalt feltételnek nem felel meg, az elbírálásra nem jogosult elöljáró erre a katona figyelmét felhívhatja. Ha a katona a beadvány továbbításához ennek ellenére ragaszkodik, a beadványt az előírt időn belül továbbítani kell.

A katona az elöljáró döntése előtt beadványát - ha jogszabály nem zárja ki - visszavonhatja. Az alárendeltek ilyen irányú befolyásolása tilos."

175. § A Szolgálati Szabályzat 852. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"852. A beadványt a közvetlen szolgálati elöljárónak kell átadni, aki azt legkésőbb 2 munkanapon belül továbbítja az állományilletékes parancsnokhoz. Ha az elbírálásra az állományilletékes parancsnok sem jogosult, akkor a beadványt az elbírálásra jogosulthoz 3 munkanapon belül továbbítani kell."

176. § A Szolgálati Szabályzat 854. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"Beadvány elintézésére jogosult parancsnok dönti el, hogy a beadvány - tartalmától függően - kérelemnek vagy panasznak minősül."

177. § A Szolgálati Szabályzat 857. pontjának második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Így az a személy (szerv), aki (amely) ellen a panasz irányul, továbbá a bepanaszoltnál alacsonyabb beosztású vagy rendfokozatú, kivéve, ha annak elöljárója, vagy aki beosztása (feladatköre) alapján végez nyomozati (vizsgálati) cselekményt."

178. § A Szolgálati Szabályzat 858. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"A névtelen beadvánnyal csak akkor kell foglalkozni, ha alaposan feltételezhető, hogy annak tartalma megfelel a valóságnak. Ezt a beadvány elintézésére hivatott katonai szervezet parancsnoka dönti el."

179. § A Szolgálati Szabályzat 859. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"859. A beadványt a közvetlen elöljáróhoz való benyújtástól számított harminc napon belül el kell intézni.

Ha a beadvány hiányos, az elintézési határidő a hiányok pótlásakor veszi kezdetét.

Országgyűlési képviselőtől, a helyi önkormányzati képviselőtől és az igazságügyi szervtől érkezett beadványt soron kívül kell elintézni."

180. § A Szolgálati Szabályzat 863. pontjának harmadik bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A panaszt el kell utasítani, ha

- a vizsgálat során megállapítható, hogy az alaptalan;

- a 843. pontban előírt tiltó rendelkezésekbe ütközően terjesztették elő."

181. § A Szolgálati Szabályzat 864. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"864. A beadvány vizsgálatában és elintézésében hatáskörrel rendelkező parancsnok a beadványban foglalt javaslat vagy kezdeményezés alapján - ha az alapos és valós - köteles a szükséges intézkedéseket megtenni."

182. § A Szolgálati Szabályzat 867. pontjának első bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Új tényeket nem tartalmazó, ismételt kérelemnek meg nem felelő döntés esetén a kérelmet válasz nélkül lehet hagyni."

183. § A Szolgálati Szabályzat 869. pontja a következő második bekezdéssel egészül ki:

"A katonát panaszjogának gyakorlásában nem lehet korlátozni. A panasztevőt - kivéve, ha a panasszal fegyelemsértés, szabálysértés vagy bűncselekmény valósult meg - a panasz alaptalanságának bebizonyosodása esetén hátrány nem érheti."

184. § A Szolgálati Szabályzat 870. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"870. Ha a beadvány benyújtóját a katonai szolgálati viszonyával összefüggésben vagy egyébként hátrány éri amiatt, hogy panaszt vagy javaslatot tett, illetve kezdeményezést terjesztett elő, a hátrányt okozó katonai szervezet parancsnoka köteles a törvényes állapotot helyreállítani.

Gondoskodni kell arról, hogy a hátrányt szenvedett személy megfelelő elégtételt kapjon, és az ügyből eredő anyagi kárát is megtérítsék. Szükség esetén erről az elöljáró szervezet parancsnoka köteles gondoskodni. Azt a személyt, aki a hátrányt okozta felelősségre kell vonni."

185. § A Szolgálati Szabályzat 876. pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"876. A Magyar Honvédség szervezeteinél a beadványok intézésével kapcsolatos rendelkezések betartása feletti szakfelügyeletet a Honvéd Vezérkar Jogi és Igazgatási Iroda gyakorolja. Ennek keretében ellenőrzi a beadványokkal kapcsolatos tevékenységet, a fogyatékosságok miatt észrevételt tehet az érintett katonai szervezet parancsnoknál vagy annak szolgálati elöljárójánál."

186. § A Szolgálati Szabályzat Külön rendelkezések 5. pontjának helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. Ha a nyugállományú tábornok, főtiszt, tiszt, zászlós és tiszthelyettes a Hszt. 205. § (3) bekezdésében meghatározottak alapján az egyenruha viselésére és a rendfokozatra méltatlanná vált az egyenruha viselésétől és a rendfokozat használatától eltiltható."

187. § A Szolgálati Szabályzat Külön rendelkezések 6. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. A nyugállományú tábornok egyenruha viselésétől és a rendfokozat használatától való eltiltására a miniszter tesz javaslatot a Magyar Köztársaság elnökének.

A nyugállományú ezredest a rendfokozat használatától, illetve az egyenruha viselésétől a miniszter tilthatja el.

A nyugállományú főtisztet, tisztet a rendfokozat használatától, illetve az egyenruha viselésétől - az illetékes megyei (Budapest Fővárosi) hadkiegészítő parancsnok javaslatára, - a Magyar Honvédség - illetve a Határőrség országos parancsnoka tilthatja el. A nyugállományú zászlóst és tiszthelyettest a rendfokozat használatától, illetve az egyenruha viselésétől - az illetékes megyei (Budapest Fővárosi) hadkiegészítő parancsnok javaslatára - a Honvéd Vezérkar humán főcsoportfőnöke, illetve a Határőrség országos parancsnoka tilthatja el."

188. § A Szolgálati Szabályzat Külön rendelkezések 7. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"7. Az egyenruha viselésére és a rendfokozatra méltatlanná válás tényét vizsgálat keretében kell megállapítani, és az eltiltást határozatba kell foglalni.

Az egyenruha viselésére és a rendfokozatra méltatlanná válásra utaló tények és körülmények megvizsgálása és az eltiltásról szóló javaslat kialakítása az illetékes megyei (Budapest Fővárosi) hadkiegészítő parancsnokság feladata.

A vizsgálat eredményét és a javaslatot döntés végett a 6. pontban meghatározott elöljárókhoz kell felterjeszteni."

189. § A Szolgálati Szabályzat 5. számú mellékletének 14. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"14. A hadkötelezettség alapján katonai szolgálatot teljesítő honvédet és tisztest tisztes kíséretében kell fogdába küldeni."

190. § A Szolgálati Szabályzat 5. számú melléklete 16. pontjának második bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"A Magyar Honvédség Katonai Fogházban, valamint a 4. pontban meghatározott helyőrségi fogdában fogva tartott tiszt, zászlós és tiszthelyettes köznapi öltözetet visel. A honvédet és a tisztest egy rend gyakorló ruházattal kell fogdába küldeni."

191. § A Szolgálati Szabályzat 5. számú mellékletének 46. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"46. A helyőrségi és csapatfogdában közös nappali-éjjeli zárkákat és magánzárkákat kell kialakítani."

192. § A Szolgálati Szabályzat 6. számú melléklete 5. pontjának első bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"5. A jegyzőkönyveket az átadó, az átvevő és a bizottság tagjai írják alá. Ezután jóváhagyásra fel kell terjeszteni azokat az átadás-átvételt elrendelő parancsnoknak. Hadosztály parancsnokságának átadás-átvételekor a jegyzőkönyvet ezenkívül fel kell terjeszteni ellenjegyzésre a honvéd vezérkari főnöknek. Haderőnemi Vezérkari főnökség kötelékben levő magasabbegység parancsnokságának átadás-átvételéről szóló jegyzőkönyvet 3 példányban kell elkészíteni. A jóváhagyás után ezek közül egy példányt a honvéd vezérkari főnöknek kell felterjeszteni."

193. § A Szolgálati Szabályzat 8. számú mellékletének 6. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. A csapattörténeti könyvet, amennyiben a honvédelmi vonatkozású szolgálati titokköri jegyzékben szereplő területek közül bármelyiket érinti, titkossá kell minősíteni, de ebben az esetben is biztosítani kell, hogy a hivatásos állomány a csapathagyományok ápolása céljából tanulmányozhassa."

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

194. § A Szolgálati Szabályzat 75. pontjának tizedik francia bekezdésében használt "egészségügyi helyzetét" szövegrész "egészségi, pszichikai és fizikai állapotát" szövegrészre, a "nevelésükről" kifejezés pedig "felkészítésükről" kifejezésre változik.

195. § A Szolgálati Szabályzat 83. pontjának második bekezdésében szereplő "tisztjeinek" kifejezés helyébe a "személyeinek" szövegrész lép.

196. § A Szolgálati Szabályzat 88. pontjának tizenötödik francia bekezdésben használt "személyügyi szerv" szövegrész helyébe a "humán szervek" szövegrész lép.

197. § A Szolgálati Szabályzat 101. pontjában szereplő "A dandár- (ezred-) parancsnok fegyverzeti és technikai helyettese" szövegrész megjelölés "dandár- (ezred-) haditechnikai főnök"-re változik.

198. § A Szolgálati Szabályzat 104. pontjában szereplő "a dandár- (ezred-) parancsnok hadtáp-helyettese" megjelölés "a dandár- (ezred-) hadtápfőnök"-re változik.

199. § A Szolgálati Szabályzat 105. pontjának első mondatában szereplő "parancsnok hadtáp-helyettesének" szövegrész helyébe a "hadtápfőnök", a harmadik francia bekezdésében szereplő "törzsfőnököt" megnevezés helyébe az "logisztikai főnököt" megnevezés, a tizedik francia bekezdésében szereplő "laktanyaparancsnok hadtáp-helyettesével" szövegrész helyébe pedig a "laktanya hadtápfőnökével" szövegrész lép.

200. § A Szolgálati Szabályzat 107. pontjának nyolcadik francia bekezdésében a "munkavédelmi" szövegrész helyébe a "szolgálati tevékenység biztonsági" szövegrész lép.

201. § A Szolgálati Szabályzat 110. pontja első bekezdésének második mondatában a "várható ellenség" szövegrész helyébe a "feltételezett támadó fél"; míg a "a valószínű hadszíntér" helyébe a "dandár (ezred) tevékenységi körzetében a terep" szövegrész lép. 202. § (1) A Szolgálati Szabályzat 117. pontjában szereplő "fegyverzeti" szövegrész alatt "hadi", a "híradó-technikai" szövegrész alatt pedig "elektronikai" megnevezést kell érteni.

(2) Az (1) bekezdés szerint módosult 117. pont első bekezdése alapján a dandár- (ezred-) haditechnikai szolgálatiág-főnök a haditechnikai főnöknek van alárendelve.

203. § A Szolgálati Szabályzat 118. pontjában jelölt "fegyverzeti" megjelölés "hadi", "a fegyverzeti és technikai helyettes" megnevezés pedig "haditechnikai főnök"-re változik; a harmadik francia bekezdése szerinti vizsgálati kör kiegészül "fegyverzeti és haditechnikai" eszközökre.

204. § A Szolgálati Szabályzat 119. és 120. pontjaiban használt "fegyverzeti és technikai szolgálatiág-főnökök" jelölés "haditechnikai szolgálatiág-főnökök"-re, a "fegyverzeti és technikai helyettes" pedig "haditechnikai főnök"-re változik.

205. § A Szolgálati Szabályzat 120. pontjában szereplő "fegyverzeti és technikai szolgálatiág-főnökök" szövegrész helyébe a "haditechnikai szolgálatiág-főnökök" szövegrész lép.

206. § A Szolgálati Szabályzat 126. pontjában a "parancsnok hadtáphelyettesének" kifejezés "hadtápfőnöké"-re változik.

207. § A Szolgálati Szabályzat 127. pontjának harmadik francia bekezdésében használt "parancsnok hadtáphelyettese" szövegrész "hadtápfőnök"-re változik.

208. § A Szolgálati Szabályzat 129. pontjában az "állomány fürdetését" szövegrész helyébe az "állomány fürdetésével összhangban a tisztacsere végrehajtását" szövegrész lép.

209. § A Szolgálati Szabályzat 145. pontjában szereplő "személyügyi munka" szövegrész helyébe "humán tevékenység" szövegrész lép.

210. § A Szolgálati Szabályzat 158. pontjának első francia bekezdésében szereplő "honvédek és a tisztesek (továbbszolgálók kivételével) kimenőjét" szövegrész helyébe a "hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítő honvédek és tisztesek kilépését" szövegrész lép, a tizenharmadik francia bekezdésében szereplő "személyügyi munkát" szövegrész helyébe "humán feladatok" szövegrész lép.

211. § A Szolgálati Szabályzat 162. pontban lévő "fegyverzeti és technikai" szövegrész "anyagi-technikai" szövegrészre változik.

212. § A Szolgálati Szabályzat 168. pontjának tizenharmadik francia bekezdésében lévő "századírnok" szövegrész "írnok-raktáros" szövegrészre változik.

213. § A Szolgálati Szabályzat 171. pontjának tizennegyedik francia bekezdésében levő "munkavédelmi" szövegrész "szolgálati tevékenység biztosítás" szövegrészre változik.

214. § A Szolgálati Szabályzat 175. pontjának tizenharmadik francia bekezdésében lévő "szabadidő" szövegrész helyébe "pihenőidő" szövegrész lép.

215. § A Szolgálati Szabályzat 176. és 177. pontjában szereplő "századírnok" szövegrész "írnok-raktáros" szövegrészre változik.

216. § A Szolgálati Szabályzat 183. pontjában szereplő "szabadidőre" szövegrész helyébe a "pihenőidőre" szövegrész lép.

217. § A Szolgálati Szabályzat 187. pontjának második bekezdésében a "fogdások" szövegrész helyébe a "a fogság fenyítésüket töltők" szövegrész lép.

218. § A Szolgálati Szabályzat 188. pontjának első bekezdésében a "A szolgálatba lépés" szövegrész helyébe a "A századnál (ütegnél) és azonos szintű katonai szervezetnél a hadköteles katonák részére kiképzési napokon" szövegrész lép.

219. § A Szolgálati Szabályzat 194. pontjában a "szolgálatban levők és a dandár-" szövegrész helyébe a "szolgálatban levők, pihenő idejüket töltők és a dandár-" szövegrész lép.

220. § A Szolgálati Szabályzat 199. pontjának második bekezdésében az "egyéni tanulás, olvasás" szövegrész helyébe az "önművelés" szövegrész lép.

221. § A Szolgálati Szabályzat 205. pontjának első bekezdésében használt "szeszes italt" kifejezés "szeszes italt és más kábító hatású anyagot" szöveggel egészül ki. Ennek megfelelően a negyedik bekezdésben az "alkoholos" szóhasználat "alkoholos és a kábító hatás"-ra változik.

222. § A Szolgálati Szabályzat 207. pontjának első bekezdésében "Tisztek, zászlósok, tiszthelyettesek és továbbszolgáló tisztesek" szövegrész helyébe a "Főtisztek, tisztek, zászlósok, tiszthelyettesek, valamint szerződéses tisztesek" szövegrész lép; a harmadik bekezdésben a "tiszt, zászlós, tiszthelyettes és továbbszolgáló tisztes" szövegrész helyébe a "főtiszt, tiszt, zászlós, tiszthelyettes és szerződéses tisztes" szövegrész lép.

223. § A Szolgálati Szabályzat 208. pontjának első bekezdésében használt "honvédek és tisztesek (továbbszolgálók kivételével)" kifejezés "hadköteles katonák"-ra változik, a második bekezdésben a "tisztjei, zászlósai, tiszthelyettesei és továbbszolgáló tisztesei" szövegrész helyébe pedig a "tisztjei, zászlósai, tiszthelyettesei és szerződéses tisztesei" szövegrész lép.

224. § A Szolgálati Szabályzat 209. pontjának második bekezdésében "honvédeket és tiszteseket (továbbszolgálók kivételével)" szövegrész helyébe a "hadköteles katonákat" szövegrész lép; az utolsó mondat pedig "is" szövegrésszel egészül ki.

225. § A Szolgálati Szabályzat 212. pontjának első bekezdésében a "honvédek és tisztesek (továbbszolgálók kivételével)" szövegrész "hadköteles katonák"-ra változik.

226. § A Szolgálati Szabályzat 213. pontjában a "katona" szövegrész helyébe a "hadköteles katona"; a "parancsnok" szövegrész helyébe pedig a "századparancsnok" szövegrész lép.

227. § A Szolgálati Szabályzat 217. pontjának harmadik bekezdésében a "A katona szabadságát" szövegrész helyébe a "A katonák rendes szabadságát" szövegrész lép.

228. § A Szolgálati Szabályzat 218. és a 225. pontjában szereplő "honvédek és tisztesek (továbbszolgálók kivételével)" szövegrész helyébe "hadköteles katonák" szövegrész lép.

229. § A Szolgálati Szabályzat 219. pontjának első bekezdésében az "és továbbszolgáló tisztesek" szövegrész helyébe a "valamint szerződéses tisztesek" szövegrész, a második bekezdésében lévő "egyszerre" szövegrész helyébe pedig az "egyszerre szabadságra és eltávozásra" szövegrész lép.

230. § A Szolgálati Szabályzat 220. pontjában a "honvédek és tisztesek számára (továbbszolgálók kivételével)" szövegrész helyébe a "hadköteles katonák részére" szövegrész lép.

231. § A Szolgálati Szabályzat 221. pontjában a "honvédeket és tiszteseket (továbbszolgálók kivételével)" szövegrész helyébe a "hadköteles katonákat" szövegrész lép.

232. § A Szolgálati Szabályzat 226. pontjában a "laktanyán kívül" szövegrész helyébe a "laktanyán kívül - polgári ruhában is -" szövegrész lép.

233. § A Szolgálati Szabályzat 228. pontjának első bekezdésében a "honvéd és tisztes" szövegrész helyébe a "hadköteles katona"; a harmadik bekezdésben a "katona" szövegrész helyébe pedig a "hadköteles katona" szövegrész lép.

234. § A Szolgálati Szabályzat 232. pontjának első bekezdésében a "szeszes italt," szövegrész helyébe a "szeszes italt, kábító hatású anyagot," szövegrész lép.

235. § A Szolgálati Szabályzat 233. pontjának első bekezdésében a "sorállományú és tartalékos" szövegrész helyébe a "hadköteles" szövegrész; a "sorállományt" szövegrész helyébe a "sorkatonai szolgálatukat teljesítőket" szövegrész lép.

236. § A Szolgálati Szabályzat 236. pontjának harmadik bekezdésében a "kimenő" szövegrész helyébe a "kimaradás" szövegrész lép.

237. § A Szolgálati Szabályzat 247. pontjában használt "hadkötelezettség alapján szolgálatot teljesítő" szövegrész helyébe "hadköteles" szövegrész lép.

238. § A Szolgálati Szabályzat 287. pontjának első bekezdésében szereplő "épületeket" szövegrész helyébe az "épületek bejáratait" szövegrész lép, a második bekezdés utolsó mondata helyébe a "A bejáratoknál, a kapuknál és az udvari utakon irányfényekkel egész éjjel világítani kell" mondat lép.

239. § A Szolgálati Szabályzat 289. pontjában jelölt "polgári alkalmazottak" szövegrész "közalkalmazottak"-ra változik.

240. § A Szolgálati Szabályzat 293. pontjában a "fegyverzeti és technikai helyettese (gépjármű-technikai szolgálat főnöke)" szövegrész helyébe a "haditechnikai főnöke (páncélos- és gépjárműtechnikai szolgálatfőnöke)" szövegrész lép.

241. § A Szolgálati Szabályzat 294. pontjának első bekezdésében szereplő "(megyei hadkiegészítési és területvédelmi parancsnoksággal)" szövegrész helyébe "[megyei (Budapest Fővárosi) hadkiegészítő parancsnoksággal]" szövegrész lép.

242. § A Szolgálati Szabályzat 298. pontjában a "továbbszolgálók" szövegrész helyébe a "szerződésesek" szövegrész lép.

243. § A Szolgálati Szabályzat 300. pontjában az "ügyeletes alegységet" szövegrész helyébe a "készenléti alegység" szövegrész lép.

244. § A Szolgálati Szabályzat 305. pontjában szereplő "(megyei hadkiegészítési és területvédelmi parancsnokkal)" szövegrész helyébe "[megyei (Budapest Fővárosi) hadkiegészítő parancsnokkal]", valamint a "tanácsi szervekkel" szövegrész helyébe az "önkormányzati szervekkel" szövegrész lép.

245. § A Szolgálati Szabályzat 324. pontjában használt "polgári alkalmazottak" kifejezés "közalkalmazottak"-ra változik.

246. § A Szolgálati Szabályzat 333. pontjának második bekezdésében a "törzsfőnök;" szövegrész helyébe a "törzsfőnök; a híradó ügyeletesét a híradófőnök" szövegrész; a "dandár- (ezred-) parancsnok hadtáp-helyettese" szövegrész helyébe a "dandár- (ezred-) hadtápfőnöke"; a "dandár- (ezred-) parancsnok fegyverzeti és technikai helyettese" szövegrész helyébe a "dandár- (ezred-) haditechnikai főnöke" szövegrész lép.

247. § A Szolgálati Szabályzat 335. pontjának második bekezdésében a "továbbszolgálók" szövegrész helyébe a "szerződéses" szövegrész lép.

248. § A Szolgálati Szabályzat 338. pontjának negyedik bekezdésében használt "(fegyverzeti és technikai helyettese)" szövegrész helyébe a "(logisztikai helyettese)" szövegrész lép.

249. § A Szolgálati Szabályzat 342. pontjában a "seregtest-parancsnok" szövegrész helyébe a "haderőnemi vezérkari főnök" szövegrész lép.

250. § A Szolgálati Szabályzat 343. pontjának harmadik bekezdésében a "géppisztollyal" szövegrész helyébe a "gépkarabéllyal" szövegrész lép.

251. § A Szolgálati Szabályzat 346. pontjának harmadik bekezdésében a "hadműveleti (egység-) ügyeletes" szövegrész helyébe a "vezető ügyeleti szolgálat" szövegrész lép.

252. § A Szolgálati Szabályzat 355. pontjának hetedik bekezdésében szereplő "sorállományú" szövegrész helyébe a "hadköteles" szövegrész lép.

253. § A Szolgálati Szabályzat 357. pontja c) alpontjának harmadik francia bekezdésében a "hadtáp-helyettesének" szövegrész helyébe a "hadtápfőnöknek" szövegrész lép.

254. § A Szolgálati Szabályzat 357. pontja e) alpontjának címe "azonnali tényközlő jelentésre kötelezett esetek alkalmával" szövegre változik.

255. § A Szolgálati Szabályzat 357. pontja e) alpontjának harmadik francia bekezdésében a "katonai ügyészséget" szövegrész helyébe a "katonai ügyészséget (a területileg illetékes rendőrkapitányságot)" szövegrész lép.

256. § A Szolgálati Szabályzat 357. pontja e) alpontjának harmadik francia bekezdésében használt "rendkívüli esemény vagy súlyos bűncselekmény" kifejezés "azonnali tényközlésre kötelezett eset, cselekmény"-re változik.

257. § A Szolgálati Szabályzat 358. pontjának második bekezdésében a "sorállományú" kifejezés helyébe a "hadköteles" szövegrész, "a rendkívüli esemény, bűncselekmény" szövegrész helyébe pedig "azonnali tényközlésre kötelezett eset, cselekmény" szövegrész lép.

258. § A Szolgálati Szabályzat 362. pontjának első bekezdésében használt "szabadidő" "pihenőidő"-re; míg a negyedik bekezdésben a "továbbszolgáló" "szerződéses"-re változik.

259. § A Szolgálati Szabályzat 363. pontjának ötödik bekezdésében használt "továbbszolgáló" "szerződéses"-re, a "sortisztes" pedig "hadköteles"-re változik.

260. § A Szolgálati Szabályzat 365. pontjának negyedik francia bekezdésében a "továbbszolgáló" szövegrész helyébe a "szerződéses" szövegrész; a "polgári alkalmazottakat" szövegrész helyébe a "közalkalmazottakat" szövegrész lép; a tizenegyedik francia bekezdésében a "továbbszolgálókat" szövegrész helyébe a "szerződéseseket" szövegrész lép; a tizenkettedik francia bekezdésében a "továbbszolgálók" szövegrész helyébe a "szerződésesek" szövegrész; a tizenötödik francia bekezdésében a "polgári alkalmazottak" szövegrész helyébe a "közalkalmazottak" szövegrész; a tizenhetedik francia bekezdésében a "szeszes italt" szövegrész helyébe a "szeszes italt vagy kábító hatású anyagot" szövegrész lép.

261. § A Szolgálati Szabályzat 367. pontjának második bekezdésében használt "géppisztollyal" szövegrész helyébe a "gépkarabéllyal" szövegrész lép.

262. § A Szolgálati Szabályzat 369. pontjának első és harmadik bekezdésében, valamint a 373. pontjának tizenkettedik és tizennegyedik francia bekezdésében a "parancsnok fegyverzeti és technikai helyettesének" szövegrész helyébe az "anyagi-technikai főnöknek" szövegrész lép.

263. § A Szolgálati Szabályzat 371. és 375. pontjaiban szereplő "géppisztollyal" szövegrész helyébe a "gépkarabéllyal" szövegrész lép.

264. § A Szolgálati Szabályzat 378. pontjában a "parancsnok hadtáp-helyettesének" szövegrész helyébe a "hadtápfőnöknek" szövegrész; a "Tiszthelyettesek, továbbszolgáló, esetleg sortisztesek" szövegrész helyébe a "Tiszthelyettesek, tisztesek" szövegrész lép.

265. § A Szolgálati Szabályzat 379. pontjának nyolcadik francia bekezdésében a "munkavédelmi" szövegrész helyébe a "szolgálati tevékenység biztonság" szövegrész lép.

266. § A Szolgálati Szabályzat 387. pontja b) alpontjának tizenegyedik francia bekezdésében a "szeszes italt" szövegrész helyébe a "szeszes italt vagy kábító hatású anyagot" szövegrész lép.

267. § A Szolgálati Szabályzat 420. pontjában használt "továbbszolgáló" kifejezés "szerződéses"-re; a "géppisztollyal" pedig - "gépkarabéllyal"-ra változik.

268. § A Szolgálati Szabályzat 422. pontjában használt "géppisztoly" kifejezés "gépkarabély"-ra változik.

269. § A Szolgálati Szabályzat 588. pontjában az "ügyeletes alegységet" szövegrész helyébe a "készenléti alegység" szövegrész lép.

270. § A Szolgálati Szabályzat 623. pontjának harmadik bekezdésében szereplő "(megyei hadkiegészítő és területvédelmi parancsnokság)" szövegrész helyébe a "[megyei (Budapest Fővárosi) hadkiegészítő parancsnokság]" szövegrész lép.

271. § A Szolgálati Szabályzat 633. pont második bekezdésében szereplő "hadkiegészítési és területvédelmi" szövegrész helyébe a "megyei (Budapest Fővárosi) hadkiegészítő" szövegrész lép.

272. § A Szolgálati Szabályzat 643. pontjának harmadik francia bekezdésében a "testületek" szövegrész helyébe a "rendvédelmi és a katonai nemzetbiztonsági szolgálati szervek" szövegrész lép.

273. § A Szolgálati Szabályzat 645. pontjának második francia bekezdésében a "testületekkel" szövegrész helyébe a "rendvédelmi szervekkel és a katonai nemzetbiztonsági szolgálatokkal" szövegrész lép.

274. § A Szolgálati Szabályzat 646. pontjában a "fegyverzeti és technikai helyettese" szövegrész helyébe a "haditechnikai főnök" szövegrész lép.

275. § A Szolgálati Szabályzat 653. pontjának első bekezdésében a "polgári alkalmazottak" szövegrész helyébe a "közalkalmazottak" szövegrész lép.

276. § A Szolgálati Szabályzat 733. pontjának második bekezdésében használt "személyi igazolványának" kifejezés helyébe "szolgálati igazolványának" szövegrész lép.

277. § A Szolgálati Szabályzat 883. pontjában a "polgári alkalmazott" szövegrész helyébe a "közalkalmazott" szövegrész lép.

278. § A Szolgálati Szabályzat 1. számú melléklete második bekezdésének utolsó mondatában szereplő "MN Személyügyi Főnökségre" szövegrész helyébe a "Személyügyi Csoportfőnökségre" szövegrész lép; a negyedik bekezdésében az "MN Személyügyi Főnökségen" szövegrész helyébe a "Személyügyi Csoportfőnökségen" szövegrész; a "Hadtörténelmi Levéltár" szövegrész helyébe a "HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Központi Irattár" szövegrész lép.

279. § A Szolgálati Szabályzat 3. számú mellékletében az "EGYS.Ü." szövegrész helyébe a "katonai szervezet rövid megnevezése Ü." szövegrész; az "ÜAEG.PK. (ügyeletes alegység parancsnok)" szövegrész helyébe "a KÉSZ.AEG.PK. (készenléti alegység parancsnok)" szövegrész lép.

280. § A Szolgálati Szabályzat 5. számú mellékletének 5. pontjában a "Budapesti Katonai Fogdában" szövegrész helyébe az "MH Katonai Fogházban" szövegrész lép.

281. § A Szolgálati Szabályzat 5. számú mellékletének 18. pontjában a "továbbszolgáló" szövegrész helyébe a "szerződéses" szövegrész lép.

282. § A Szolgálati Szabályzat 5. számú melléklete 22. pontjának hetedik francia bekezdésében, a 32. pont harmadik bekezdésében és az 53. pontban a "fogdás" szövegrész helyébe a "fogságfenyítésüket töltök" szövegrész lép.

283. § A Szolgálati Szabályzat 5. számú mellékletének 3., 24., 25., 28., 30., 34., 41., 42. és 49. pontjában a "továbbszolgáló" szövegrész helyébe a "szerződéses"; a "továbbszolgálók" szövegrész helyébe a "szerződésesek" szövegrész lép.

284. § A Szolgálati Szabályzat 1., 2. és 12. pontja, továbbá a 13. pont második bekezdése, a 14. pont első és második francia bekezdése, valamint a 14. pont második bekezdésében használt "BM" kifejezés, a 16. pont, a 21. pont, 25., 26. pont, 30. pont harmadik bekezdés utolsó mondata, 31. pontjának első bekezdése, a 45. pontjának második és harmadik bekezdése, a 79. pont, a 88. pont negyedik francia bekezdése, 91. pont utolsó francia bekezdésében levő "(népgazdasági munka, csapatépítkezések stb.)" szövegrész, a 102. pont utolsó francia bekezdése, a 104. pontban szereplő "továbbá a csapatgazdálkodás meghatározott dandár- (ezred-) szintű feladatainak összehangolásáért" szövegrész, a 105. pont ötödik francia bekezdésében szereplő "és a számvitelt" szövegrész, valamint a hatodik francia bekezdésben lévő "szervezze az üdülést" szövegrész, a 105/A-C. pontjai, a 111. pont első bekezdésének harmadik mondata, a 115-116. pontok és az előttük lévő cím, a 117. pont második és harmadik bekezdése, a 124. pontja, a 126. pont első bekezdésében levő "szállító szolgálatfőnök" megnevezés, a 145. pont tizedik francia bekezdésében levő "szervezze és irányítsa a zászlóalj hadtáp munkáját (amennyiben nincs hadtáphelyettese)" szövegrész, a 154. pontot megelőző "a zászlóaljparancsnok hadtáphelyettese" alcím, a 155/A-C. pontjai és az azt megelőző "zászlóalj nevelő tiszt" alcím, a 169/A-C. pontok és az előtte levő "századnevelő (tartalékos) tisztjelölt" alcím, a 174. pont második bekezdésében levő "neveli" kifejezés, a 175. pontjának negyedik francia bekezdése, a 175. pontjának tizennyolcadik francia bekezdésében levő "vagy fenyítést" szövegrész, a 182. pont utolsó francia bekezdésben a "karhatalmi feladatok, népgazdasági munkák" szövegrész, a 193. pont első bekezdésében lévő "ügyeletes alegységparancsnok" kifejezés, a 199. pont első bekezdése, valamint a második bekezdésben a "továbbá a katonák személyes ügyeinek intézését és a kimenőt" szövegrész, a harmadik bekezdésből a "- szünnapokat is beleértve -" szövegrész és az utolsó bekezdés hatályát veszti.

285. § A Szolgálati Szabályzat 205. pontjának ötödik bekezdése, a 211. pont harmadik bekezdése, a 212. pont első bekezdésében levő "kimenő" szóhasználat, a 214. és 215. pont, a 216. pont második és negyedik bekezdése, a 217. pont ötödik és hatodik bekezdése, a 220. pont első bekezdésében levő "kimenő" szóhasználat, a 223. pont első bekezdése, a 230/A. pont, a 231. pont első bekezdésében a "belföldi" szövegrész és az utolsó mondat, a 233. pont második bekezdése, a 238. pont második bekezdése, a 245. pont, a 246. pont második bekezdése, a 286. pont második bekezdésében szereplő "akik a kiképzésben nem vesznek részt" szövegrész, 338. pont első bekezdésében használt "az ügyeletes alegység parancsnoka és" szövegrész, valamint a hatodik bekezdésben az "ügyeletes alegységet az ügyeletes alegység parancsnoka" szövegrész, a 343. pontjának második, hatodik és hetedik bekezdése, a 347. pont után következő "B) Az ügyeleti szolgálatok feladatai"-ról szóló cím, a 348. pont második bekezdésének utolsó mondata, a 349. pontját megelőző "A hadműveleti ügyeletes" alcím, a 357/b alpont hatodik francia bekezdése, a 386. pont második bekezdésében" a továbbszolgálókat, illetve" szövegrész, a 394. pont és az azt megelőző "Az ügyeletes alegység" alcím, a 395-397. pontok, a 409. pontjából a "tiszt" szövegrész, a 420. pontban használt "tisztek" szövegrész, az 544. pont második francia bekezdése, az 550. pont első bekezdéséből a "továbbá a karhatalmi feladatokat teljesítő" szövegrész, az 565-569. pontok és ezen pontok címe, 576. pont, az 588. pontban lévő "ügyeletes alegységet" szövegrész, az 589. pont második bekezdésének hetedik francia bekezdése, a 608. pont, a 636. pont első bekezdése, a 649. pont második bekezdése, 656-659. pontok, a 661. pont, a 664-668. pontok, a 670-672. pontok, a 674. pont, a 687- 692. pontok, a 696-698. pontok és az előttük lévő cím, a 701-732. pontok és a köztük lévő alcímek, 734. pont, a 736. pont második bekezdése, a 737-740. pontok és az előttük lévő alcím, a 741. pont előtt lévő alcím, a 741-751. pontok és a köztük lévő címek, a 756-766. pontok és az előttük lévő cím, a 770-771. pontok, a 772. pont első francia bekezdése, a 773. pontban használt "bűncselekmény" szövegrész, a 776., 777., a 780-783. pontok, a 786., a 787. pont, a 789-794. pontok, a 797. pont második, harmadik és negyedik bekezdése, a 798-800. pontok és a köztük lévő alcím, a 806-812. pontok és a köztük lévő cím, a 813-815. pontok, a 817-819. pontok, a 820. pontban "- az előírt esetekben fegyelmi vizsgálat -", a 823-827. pontok, valamint a köztük levő cím, a 831. pont, a 834. pont második bekezdése, a 843. pontot megelőző "közérdekű bejelentések és javaslatok" alcím, a 844. pont, a 850-851. pontok, a 854. pont harmadik bekezdése, a 860. pont, a 865. pont, a 866. pont második bekezdése, a 879. pont második bekezdésében lévő "az állománygyűlésen" szövegrész hatályát veszti.

286. § A Szolgálati Szabályzat Külön rendelkezések 8., 8/A., B., C., D. pontjai, a 3. számú mellékletben "ÜAEG.Pk. (ügyeletes alegység parancsnok)" szövegrész, a 4. számú mellékletében az Őrségleírás minősítése, az Őrhelytáblázat megjegyzések résznél a "tiszt" szövegrész, az 5. számú melléklet 5. pontjában a "továbbszolgáló", az "illetőleg fenyítés végrehajtására odairányítottak", a "736., 780. pontjai" szövegrész, az 5. számú melléklet 9. pontjának második francia bekezdése és a 10. pontja, továbbá a 12. pontjában a "valamint azt akivel szemben a Szolgálati Szabályzat 736., 780. pontjában szabályozott intézkedés alkalmazása szükséges" szövegrész, a 13. pont második bekezdése, a 17. pontja, a 23. pontjában a "továbbá a Szolgálati Szabályzat 736., 780. pontjai alapján fogdába helyezésre kerülő...10." szövegrész, a 30. pont első francia bekezdése, a 37. pontjában az "illetve tiszti" szövegrész, a 44. pontja, a 48. pontja, a 7. számú melléklet, a 8. számú melléklet második pontjában a "népgazdaság megsegítésében" szövegrész hatályát veszti.

287. § A Szolgálati Szabályzatnak a katonai élet és szolgálat alapvető rendelkezéseit - a sajátosságok figyelembevétele mellett - a katonai felsőoktatási intézmények szervezeti és működési szabályzatainak elkészítésénél figyelembe kell venni.

288. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.

Dr. Fodor István s. k.,

honvédelmi minisztériumi politikai államtitkár

Tartalomjegyzék