236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet
a mezőgazdasági termelők agrártámogatás igénybevételével összefüggő adatszolgáltatásáról és nyilvántartásba vételéről
Az agrárgazdaság fejlesztéséről szóló 1997. évi CXIV. törvény (a továbbiakban: tv.) 10. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, továbbá figyelemmel a törvény 7. §-ának b) pontjában, továbbá 8. §-ában foglaltakra, valamint az Európai Unióhoz való csatlakozást elősegítő adatbázis létrehozása érdekében a Kormány a következőket rendeli el:
1. § A rendelet hatálya a mezőgazdasági termelést, erdőgazdálkodást, vadgazdálkodást, illetve halászati tevékenységet (a továbbiakban együtt: mezőgazdasági tevékenység) folytatók (a továbbiakban: mezőgazdasági termelő) adatszolgáltatására, nyilvántartásba vételére, valamint a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) által külön rendeletben meghatározott, a központi költségvetésből a mezőgazdasági tevékenységhez nyújtott agrártámogatások (a továbbiakban: támogatás) igénybevételére terjed ki.
2. §[1] (1) A mezőgazdasági termelő a miniszter által rendeletben meghatározottak szerint támogatást csak abban az esetben vehet igénybe, ha a rendelet 1. számú melléklete szerinti adatlap (a továbbiakban: adatlap) kitöltésével gazdálkodási tevékenységéről adatot szolgáltat, valamint a rendelet 2. számú melléklete szerinti nyilatkozattal hozzájárul a körzeti földhivatal által nyilvántartott földhasználati lapok adatainak a lakóhelye (székhelye) szerint illetékes megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatal (a továbbiakban: földművelésügyi hivatal) részére történő átadásához, kezeléséhez.
(2) Az (1) bekezdés szerinti adatszolgáltatási kötelezettség arra a mezőgazdasági termelőre terjed ki, aki/amely a miniszter által külön rendeletben meghatározott támogatást igénybe kívánja venni, feltéve, ha
a) legalább egy hektár szántóterületet vagy gyepet, illetve ötszáz négyzetméter szőlőültetvényt vagy gyümölcsöst használ, illetve - területi korlátozás nélkül - kertészeti termelést végez, vagy
b) földhasználat hiányában legalább egy számos állatot tart, vagy
c) erdőgazdálkodási, vadgazdálkodási, illetőleg halászati tevékenységet folytat.
(3) Nincs szükség a miniszter által külön rendeletben meghatározott támogatás igénybevételéhez a kizárólag
a) integrátori,
b) lízingbe-, illetve bérbeadási,
c) mezőgazdasági termékek elsődleges feldolgozása kivételével az élelmiszer-feldolgozó,
d) gépkölcsönzési,
e) gépi szolgáltatási,
f) részes művelési,
g) bérmunka
tevékenységet folytatók e rendelet szerinti nyilvántartásba vételére.
(4) A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium által külön rendelet alapján elismert zöldség-, gyümölcstermelői, értékesítő szervezetek, illetve a mezőgazdasági termékek és áruk beszerzésére, feldolgozására, tárolására, értékesítésére létrejött szövetkezetek esetében a miniszter által külön rendeletben meghatározott támogatás igénybevételének nem feltétele az e rendelet szerinti nyilvántartásba vétel.
(5)[2] Az adatlapot akkor is a mezőgazdasági termelő teljes gazdasági tevékenységére és az általa használt összes földterületre vonatkozóan kell kiállítani, ha nem minden földterülete, terméke vagy tevékenysége után kíván támogatást igénybe venni.
3. §[3] (1) A mezőgazdasági termelő a földművelésügyi hivatalnál az adatlap kitöltésével kérheti a nyilvántartásba vételét. Amennyiben a mezőgazdasági termelő kizárólag erdőgazdálkodási tevékenységet végző erdőgazdálkodó, abban az esetben az Állami Erdészeti Szolgálat területileg illetékes igazgatóságánál (a továbbiakban: erdészeti igazgatóság) kell kérnie a nyilvántartásba vételét. A nyilvántartásba vétel iránti kérelem beérkezését követően a földművelésügyi hivatal, illetve az erdészeti igazgatóság - a mezőgazdasági termelőnek a 2. számú mellékletben foglalt nyilatkozata alapján - bekéri az illetékes körzeti földhivataltól az általa kiállított - a földhasználati nyilvántartás részletes szabályairól szóló 184/1999. (XII. 13.) Korm. rendelet 1. számú melléklete szerinti - földhasználati lap adatait.
(2) Amennyiben a mezőgazdasági termelő több megye területén folytat mezőgazdasági tevékenységet, nyilvántartásba vételét csak egy megyei földművelésügyi hivatalnál, illetve erdészeti igazgatóságnál kell kérnie.
(3)[4] Az adatlapot két példányban kell kitölteni és évente egy alkalommal, de legkésőbb június 30-ig - kezdő vállalkozás esetén a mezőgazdasági tevékenység megkezdését követő 30 napon belül - kell a földművelésügyi hivatalhoz, illetve az erdészeti igazgatósághoz beküldeni. Az adatlap egy példánya a mezőgazdasági termelőnél, egy példánya pedig a földművelésügyi hivatalnál, illetve az erdészeti igazgatóságnál marad.
(4) A mezőgazdasági termelőt a földművelésügyi hivatal, illetve az erdészeti igazgatóság az adatlap beérkezésétől számított harminc napon belül nyilvántartásba veszi, és az erről kiállított igazolást (a továbbiakban: igazolás) a mezőgazdasági termelő részére kézbesíti.
(5) A mezőgazdasági termelőnek - új adatlap kitöltésével - a földművelésügyi hivatal, illetve az erdészeti igazgatóság által adott nyilvántartási szám módosítását kell kérnie, ha a tárgyévben a mezőgazdasági termelő nevében, adószámában (adóazonosító jelében) változás következik be.
(6) A földművelésügyi hivatal, illetve az erdészeti igazgatóság a mezőgazdasági termelő nyilvántartásba vételéről, a név, adószám (adóazonosító jel) közlésével az állami adóhatóság területileg illetékes igazgatóságát értesíti.
4. §[5] A 2. § (2) bekezdése szerinti mezőgazdasági termelő a nyilvántartásba vételét követően, a nyilvántartási szám birtokában válik jogosulttá a tárgyévben a miniszter által rendeletben meghatározott támogatás igénylésére. A földművelésügyi hivatalhoz a támogatási igénylőlap a nyilvántartási adatlappal együtt is benyújtható.
5. § (1) A támogatás csak akkor folyósítható, ha a támogatási kérelmen, az igazoláson található nyilvántartási számot is feltüntetik. A támogatás igénybevételére, folyósítására egyebekben a külön jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.
(2) A tárgyévi szabályozás alapján járó támogatás igénybevétele, elszámolása alkalmával az adott évben kiadott nyilvántartási számot kell alkalmazni.
6. § (1) Az adatlapon szereplő adatoknak egységes, a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény előírásai szerinti kezeléséről a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter gondoskodik.
(2) Az adatlapon szereplő adatokat egyedileg azonosítható módon csak a támogatási kérelmet elbíráló, a támogatás folyósítását, illetve a támogatás felhasználásának ellenőrzését végző szerv ismerheti meg.
(3)[6] A földművelésügyi hivatal, illetve az erdészeti igazgatóság az adatlapon szereplő adatokat, valamint a földhasználati lap adatait az adózás rendjére vonatkozó szabályok szerinti elévülési időn belül kezelheti, ezt követően köteles azokat a nyilvántartásából törölni.
(4) A mezőgazdasági termelő az adatlapot, valamint az igazolását a tárgyévet követő ötödik év végéig - a támogatás igénybevételével összefüggő és folyamatban levő bírósági vagy más hatósági eljárás esetén annak befejezéséig - köteles megőrizni.
7. §[7] A földművelésügyi hivatal, illetve az erdészeti igazgatóság kérelemre a tárgyévben már nyilvántartásba vett mezőgazdasági termelőt törli a nyilvántartásból, feltéve, ha a mezőgazdasági termelő a tárgyévben a nyilvántartásba vételét követően még nem vett igénybe támogatást. A törlésről az állami adóhatóság területileg illetékes igazgatóságát is értesíteni kell.
8. § (1)[8] Az adatlapon szereplő adatok helyszíni ellenőrzéséről a földművelésügyi hivatal, illetve az erdészeti igazgatóság gondoskodik.
(2)[9]
9. § (1) Ez a rendelet 1999. január 1-jén lép hatályba.
(2) Felhatalmazás kap a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter arra, hogy a mezőgazdasági árbevétel kiszámításának módját rendeletben állapítsa meg.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
1. számú melléklet a 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelethez[10]
Adatlap a mezőgazdasági termelő gazdasági tevékenységéről tárgyévben
Év:
A termelő (gazdálkodó) neve: ..............................................................................................................................
Levelezési címe (székhely):
Település (város, község): ....................................................................................................................................
Utca, tér stb: ..........................................................................................................................................................
Házszám: ...............................................................................................................................................................
Irányítószám: ........................................................................................................................................................
Telefonszáma: ...........................................
Adóazonosító jel: 0000000000
Adószám: 00000000-0-00
Gazdálkodási forma:
(1) jogi személyiségű gazdasági társaság, (2) nem jogi személyiségű gazdasági társaság, (3) szövetkezet, (4) főfoglalkozású egyéni vállalkozó, (5) nem főfoglalkozású egyéni vállalkozó, (6) főfoglalkozású őstermelő, (7) nem főfoglalkozású őstermelő, (8) családi gazdálkodó, (9) egyéb
(Kérjük a megfelelőt aláhúzni.)
Őstermelői igazolvány száma: 000000
Egyéni vállalkozói igazolvány száma: 00000000000
Családi gazdálkodó igazolványszáma: 0000000000
Bankszámlaszám: 00000000-00000000-00000000
Előző évi nettó árbevétel: 0000 millió 000 ezer Ft
ebből mezőgazdasági tevékenység nettó árbevétele: 0000 millió 000 ezer Ft
Évközben alakult vállalkozásoknál:
Tárgyévre tervezett nettó árbevétel: 0000 millió 000 ezer Ft
ebből mezőgazdasági tevékenység nettó árbevétele: 0000 millió 000 ezer Ft
Termelő (gazdálkodó) által munkaviszony keretében foglalkoztatottak
száma tárgyév január 1-jén: 0000 fő
A terület megoszlása művelési ágak szerint
(Tárgyév január 1-jei állapot)
1. tábla
Kód | Művelési ág | A használatban lévő terület (ha) | Ebből bérelt (ha) |
A | B | C | D |
1010 | Szántó | ||
1020 | ebből 17 AK alatti | ||
1030 | Gyümölcs | ||
1040 | ebből termő | ||
1050 | Szőlő | ||
1060 | ebből termő | ||
1070 | Rét | ||
1080 | Legelő | ||
1090 | Erdő | ||
1100 | Nádas | ||
1110 | Halastó | ||
1120 | Művelés alól kivett | ||
1200 | Összes terület |
A szántóterület megoszlása a főbb mezőgazdasági termékek szerint tárgyévben
(Őszi vetésű növények esetén az előző évben vetett)
2. tábla
Kód | Termék megnevezése | Terület (ha) | A várt termésátlag (t/ha ) |
A | B | C | D |
2010 | Búza (durumbúza nélkül) | ||
2020 | Durumbúza | ||
2030 | Rozs | ||
2040 | Őszi árpa | ||
2050 | Tavaszi árpa | ||
2060 | Zab | ||
2070 | Triticale | ||
2075 | Rizs | ||
2080 | Kukorica (hibrid vetőmag nélkül) | ||
2090 | Hibrid kukorica vetőmag | ||
2100 | Silókukorica | ||
2110 | Cukorrépa | ||
2120 | Repce | ||
2130 | Napraforgó | ||
2140 | Szója | ||
2145 | Szárazborsó | ||
2150 | Lucerna | ||
2160 | Vöröshere | ||
2170 | Burgonya |
Kód | Termék megnevezése | Terület (ha) | A várt termésátlag (t/ha ) |
A | B | C | D |
2175 | Dohány | ||
2180 | Szántóföldi zöldség | ||
2200 | Egyéb növények | ||
2300 | Mindösszesen: | ||
2310 | Szántóterület növekedése a folyó év január 1-jei állapothoz képest | ||
2320 | Szántóterület csökkenése a folyó év január 1-jei állapothoz képest |
Az 1. tábla 1010 sor C oszlopában szereplő adat egyezzen meg a következő értékek egyikével:
- a 2. tábla 2300 sor C oszlopa mínusz a 2. tábla 2310 sor C oszlopa, vagy
- a 2. tábla 2300 sor C oszlopa plusz a 2. tábla 2320 sor C oszlopa.
Állatlétszám fajonkénti megoszlása
(Tárgyév január 1-jei állapot)
(Napos és növendék baromfiak esetében a tárgyév várható átlagos állománya)
3. tábla
Kódszám | Szarvasmarha-állomány | db | ||
3010 | 1 évesnél fiatalabb | borjú vágásra | ||
3020 | egyéb | hímivarú | ||
3030 | nőivarú | |||
3040 | 1 és 2 éves | hímivarú | ||
3050 | nőivarú | vágásra (vágóüsző) | ||
3060 | egyéb | |||
3070 | 2 éves és idősebb | hímivarú | ||
3080 | üsző | vágásra (vágóüsző) | ||
3090 | egyéb (előhasi üsző) | |||
3100 | tehén | tejhasznú | ||
3110 | egyéb | |||
3200 | Összesen (3010-től 3110-ig) |
4. tábla
Kódszám | Sertésállomány | db | |
3210 | Malac, 20 kg alatt | ||
3220 | Süldő, 20—50 kg-ig | ||
3230 | Hízósertés | 51—79 kg | |
3240 | 80—109 kg | ||
3250 | 110 kg és több | ||
3260 | Koca | előhasi koca | |
3270 | egyéb vemhes koca | ||
3280 | üres koca | ||
3290 | szűz kocasüldő | ||
3300 | Tenyészkan |
3310 | Összesen (3210-től 3300-ig) |
5. tábla
Kódszám | Ló | db |
3410 | Csikó átminősítésig | |
3420 | Kanca | |
3430 | Tenyészmén | |
3440 | Egyéb mén | |
3450 | Herélt | |
3500 | Összesen (3410-től 3450-ig) |
6. tábla
Kódszám | Juh | db | |
3510 | Bárány | választásig | |
3520 | 1 évesig | ||
3530 | Anyajuh | ||
3540 | Anyajuhból tejhasznú | ||
3550 | Tenyészkos | ||
3560 | Egyéb juh | ||
3600 | Összesen (3510+3520 +3530+3550+3560) |
Egyéb állatállomány
7. tábla
Kódszám | Liba | db |
3610 | Napos és növendék* | |
3620 | Tojó | |
3630 | Gúnár | |
3640 | Egyéb** | |
3700 | Összesen (3610-től 3640-ig) |
8. tábla
Kódszám | Gyöngyös | db |
3710 | Napos és növendék* | |
3720 | Tojó | |
3730 | Kakas | |
3740 | Egyéb** | |
3800 | Összesen (3710-től 3740-ig) |
* 3 hónaposnál fiatalabb
** 3 hónaposnál idősebb
9. tábla
Kódszám | Kacsa | db |
3810 | Napos és növendék* | |
3820 | Tojó | |
3830 | Gácsér | |
3840 | Egyéb** | |
3900 | Összesen (3810-től 3840-ig) |
10. tábla
Kódszám | Pulyka | db |
3910 | Napos és növendék* | |
3920 | Tojó | |
3930 | Kakas | |
3940 | Egyéb** | |
4000 | Összesen (3910-től 3940-ig) |
11. tábla
Kódszám | Tyúk | db | |
4010 | Napos és növendék* | ||
4020 | Tojó | ||
4030 | Tojóból | étkezési tojást termelő | |
4040 | keltetési tenyész-tojást termelő | ||
4050 | Kakas | ||
4060 | Egyéb** | ||
4100 | Összesen (4010+4020+4050+4060) |
12. tábla
Kódszám | Egyéb állatfajok | db |
4110 | Kecske összesen | |
4120 | Ebből anyakecske | |
4130 | Házinyúl összesen | |
4140 | Ebből anyanyúl | |
4150 | Vágógalamb | |
4160 | Tenyésztett prémes állatok | |
4170 | Méhcsaládok száma | |
4300 | Technikai összesen (4110—4170-ig) |
* 3 hónaposnál fiatalabb
** 3 hónaposnál idősebb
Rendelkezésre álló férőhelyek
13. tábla
Kódszám | Állatfaj | Férőhely db | |
4510 | Szarvasmarha | tejhasznú | |
4520 | hízó | ||
4530 | egyéb | ||
4540 | Sertés | hízó | |
4550 | egyéb | ||
4560 | Ló | ||
4570 | Juh | ||
4580 | Kecske | ||
4590 | Baromfi | broiler | |
4600 | vízi | ||
4610 | egyéb | ||
4700 | Technikai összesen (4510 — 4610) |
Rendelkezésre álló saját tulajdonú gépek
14. tábla
Kódszám | Gépek | db | |
4810 | Erőgép | 40 KW-ig | |
4820 | 41—80 KW-ig | ||
4830 | 80 KW felett | ||
4840 | Betakartógép | gabonakombájn 10 kg/sec alatt | |
4850 | gabonakombájn 10 kg/sec felett | ||
4860 | burgonya | ||
4870 | cukorrépa | ||
4880 | szálastakarmány | ||
4890 | Munkagép | talaj-előkészítő | |
4900 | vetőgép | ||
4910 | növényvédelmi | ||
4920 | öntöző | ||
4930 | trágyaszóró | ||
5000 | Technikai összesen (4810—4930) |
15. tábla
Az alábbiakban feltett kérdésekre a családi gazdálkodók (családi gazdálkodói igazolvánnyal rendelkezők), illetve a főfoglalkozású őstermelők és a főfoglalkozású egyéni vállalkozók válaszoljanak:
1. A családi gazdálkodó, főfoglalkozású egyéni vállalkozó, főfoglalkozású őstermelő születési éve:
2. A családi gazdálkodó, főfoglalkozású egyéni vállalkozó, főfoglalkozású őstermelő legmagasabb iskolai végzettsége: *
a) 8 általánosnál kevesebb, e) nem mezőgazdasági jellegű középfokú,
b) 8 általános, f) mezőgazdasági jellegű felsőfokú,
c) szakmunkásképző, g) nem mezőgazdasági jellegű felsőfokú.
d) mezőgazdasági jellegű középfokú
3. Családtagjai közül hányan dolgoznak évente:
5—25 munkanapot: | fő | 26—100 munkanapot: | fő | ||||
101—200 munkanapot: | fő | 200-nál több munkanapot: | fő |
4. A közös háztartásban élők jövedelmének hány százaléka származik mezőgazdasági tevékenységből:*
a) 0-25, b) 26-50, c) 51-75, d) 76 fölött.
5. A mezőgazdasági munkák hány százalékát végzik saját (családi) munkaerővel, illetve hány százalékát végeztetik szolgáltatás illetve bérmunka igénybevételével:
Saját munka részesedése: | % | |||
Szolgáltatás, illetve bérmunka részesedése: | % | |||
Összesen: | 1 | 0 | 0 | % |
6. Állandó alkalmazottak száma |
7. A jövőben a mezőgazdasági tevékenysége méretét, illetve mértékét:*
a) növelni kívánja, c) csökkenteni kívánja,
b) szinten tartani kívánja, d) megszüntetni kívánja.
8. Amennyiben esetleg abbahagyja a gazdálkodást, családtagjai azt folytatják-e:*
a) folytatni fogják, d) valószínűleg megszüntetik,
b) valószínűleg folytatni fogják, e) nem tudja megítélni.
c) megszüntetik,
Nyilatkozat: Ezen adatlap kitöltésével hozzájárulok az abban foglalt adatok kezeléséhez.
Kelt: .......................................................................
...............................................................
mezőgazdasági termelő (gazdálkodó)
aláírása
Falugazdász ellenjegyzése:
...............................................................
falugazdász
* Kérjük a kitöltés során a megfelelőt aláhúzni!
2. számú melléklet a 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelethez[11]
Nyilatkozat
Név (megnevezés):................................................................................................................................................
Lakhely (székhely): ..............................................................................................................................................
Postai cím, telefonszám:........................................................................................................................................
Statisztikai számjel:...............................................................................................................................................
Adószám: ..............................................................................................................................................................
Adóazonosító jel:...................................................................................................................................................
Alulírott, a személyes adatok védelméről és közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvény 3. §-a (1) bekezdésének a) pontja értelmében hozzájárulok ahhoz, hogy a lakóhelyem (székhelyem) szerinti megyei (fővárosi) földművelésügyi hivatal, illetve az Állami Erdészeti Szolgálat területileg illetékes igazgatósága a földhasználati nyilvántartás részletes szabályairól szóló 184/1999. (XII. 13.) Korm. rendelet alapján kiállított (és a ............................... székhelyű Területi Földhivatalhoz benyújtott) földhasználati lapban foglalt - az általam közölt - adataimat felhasználja.
.................................... 2001. .................................................................
....................................................................
mezőgazdasági termelő aláírása
Lábjegyzetek:
[1] A 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 2. §-a a 14/2000. (II. 11.) Korm. rendelet 1. § -ának megfelelően módosított szöveg
[2] A 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 2. § 5. bekezdését a 67/1999. (V. 5.) Korm. rendelet 1. § 2. bekezdése iktatta be
[3] A 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 3. §-a a 14/2000. (II. 11.) Korm. rendelet 2. § -ának megfelelően módosított szöveg
[4] A 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 3. § 3. bekezdése a 81/2000. (VI. 8.) Korm. rendelet 1. § -ának megfelelően módosított szöveg
[5] A 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 4. §-a a 14/2000. (II. 11.) Korm. rendelet 3. § -ának megfelelően módosított szöveg
[6] A 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. § 3. bekezdése a 14/2000. (II. 11.) Korm. rendelet 4. § -ának megfelelően módosított szöveg
[7] A 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 7. §-a a 14/2000. (II. 11.) Korm. rendelet 5. § -ának megfelelően módosított szöveg
[8] A 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 8. § 1. bekezdése a 14/2000. (II. 11.) Korm. rendelet 6. § -ának megfelelően módosított szöveg
[9] A 236/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 8. § 2. bekezdését a 14/2000. (II. 11.) Korm. rendelet 8. §-a hatályon kívül helyezte
[10] Megállapította a 216/2001. (XI. 17.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.01.01.
[11] Megállapította a 216/2001. (XI. 17.) Korm. rendelet 1. § -a. Hatályos 2002.01.01.