Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

44/1998. (X. 14.) BM rendelet

a belföldi Állami Futárszolgálat tevékenységének szabályozásáról

A Rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Rtv.) 101. §-a (1) bekezdésének l) pontjában kapott felhatalmazás alapján a belföldi Állami Futárszolgálat (a továbbiakban: futárszolgálat) tevékenységének szabályozására a következőket rendelem el:

Értelmező rendelkezések

1. § E rendelet alkalmazásában

1.[1] küldemény: a minősített adatot tartalmazó irat, a köziratokról, a közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről szóló törvény szerinti közirat és az ilyet tartalmazó csomag, illetve futárzsák, a közfeladatot ellátó szervek iratkezelésének általános követelményeiről szóló 335/2005. (XII. 29.) Korm. rendelet 2. § 30. pontja szerinti küldemény, valamint az elektronikus ügyintézéssel összefüggő adatok biztonságát szolgáló Kormányzati Adattrezorról szóló 466/2017. (XII. 28.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdése szerinti fizikai adattároló eszközt tartalmazó biztonsági tárolódoboz;

2. bekapcsolt szerv: a futárszolgálat szolgáltatását igénybe vevő szervezet;

2a.[2] futárszolgálat: az Állami Futárszolgálat központi szerve, valamint a vármegyei (fővárosi) rendőr-főkapitányságok futárcsoportjai;

3. futárszolgálat országos rendszere: az e rendeletben meghatározott feladatot végrehajtó futárszervek, a bekapcsolt szervek és a köztük lévő küldeményforgalmi kapcsolatok összessége.

A futárszolgálat feladatai

2. § (1)[3] A futárszolgálat alapvető feladata a minősített adatokat tartalmazó küldemények fegyveres biztosítással való továbbítása a futárszolgálat országos rendszerébe bekapcsolt, minősített adatot kezelő szervek között.

(2)[4]

3. §[5] A 2. §-ban meghatározott küldeményeken túl köteles a futárszolgálat továbbítani

a) a köztársasági elnök, az Országgyűlés elnöke, a miniszterelnök küldeményeit bármely szervhez, és utasításukra soron kívül is;

b)[6] a Sándor-palota, az Országgyűlés Hivatala, az Alkotmánybíróság, az Állami Számvevőszék, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, a Kúria, az ítélőtáblák, a törvényszékek, a Legfőbb Ügyészség, a fellebbviteli főügyészségek, a főügyészségek, a minisztériumok, a Magyar Nemzeti Bank, a Gazdasági Versenyhivatal küldeményeit a bekapcsolt szervek között;

c) a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, az Országos Atomenergia Hivatal, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság, a Nemzeti Választási Iroda, az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság, a Központi Statisztikai Hivatal, a büntetés-végrehajtási szervezet, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, valamint a fővárosi és vármegyei kormányhivatalok vezetőinek döntése szerint e szerveknek a minősített adatot nem tartalmazó küldeményeit a bekapcsolt szervek között;

d) a minősített adatot nem tartalmazó küldeményt a fővárosi és vármegyei kormányhivatal járási és fővárosi kerületi hivatalainak szervezeti egységeiként működő okmányirodák, kormányablakok, a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt., a Belügyminisztérium, valamint a rendőrség szervei között;

e) a minősített adatokat nem tartalmazó küldeményt a rendőrség szervei, a hivatásos katasztrófavédelmi szerv szervei, a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ, valamint a bekapcsolt szervek között.

3/A. §[7] A futárszolgálat végzi a fizikai adattároló eszköz az elektronikus ügyintézéssel összefüggő adatok biztonságát szolgáló Kormányzati Adattrezorról szóló 466/2017. (XII. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) szerinti rendelkezésre bocsátása, kiadása, illetve visszaadása során annak továbbítását a Korm. rendelet 3. § (1) bekezdése szerinti őrzésért felelős szerv és a Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése szerinti adatkezelő részére.

4. § A futárszolgálat e rendelet alapján nyújtott szolgáltatását a jogosultak ingyenesen vehetik igénybe, más - postai küldeménynek nem minősülő - küldemények továbbítását a futárszolgálat díjazás ellenében, szerződés alapján vállalhatja.

Küldeménytovábbítás külön megkeresésre

5. § A bekapcsolt szerv indokolt külön megkeresésére a futárszolgálat vezetője eseti jelleggel a 2-4. § hatálya alá nem tartozó küldemények továbbítását is engedélyezheti.

A futárszolgálat működtetése és irányítása

6. §[8] (1)[9] A futárszolgálat a rendőrség speciális szolgálataként végzi tevékenységét, központi szerve a Készenléti Rendőrség alárendeltségében országos hatáskörű, területi besorolású, főosztály jogállású szervként működik, kihelyezett szervezeti egységei a rendőr-főkapitányságok szervezetébe tartoznak.

(2)[10] A futárszolgálatot az országos rendőrfőkapitány a Készenléti Rendőrség parancsnoka útján irányítja és működteti. Meghatározza a futárszolgálat szervezetét és irányításának rendjét, biztosítja a működéshez szükséges személyi és tárgyi feltételeket, kiadja működési szabályzatát.

A futár jogállása

7. § (1)[11] A futár feladatait a rendőrséggel az Rtv. 4/A. § (3) bekezdésében meghatározott foglalkoztatási jogviszonyban álló személy láthatja el, aki a feladat végrehajtására az országos rendőrfőkapitány által meghatározott, a futárszolgálat működésével kapcsolatos, megfelelő szakmai ismeretekkel rendelkezik.

(2)[12] A futár jogosult a küldeményeknek a futárszolgálat nevében történő átvételére és átadására, köteles azokat a címzetthez továbbítani, a továbbítás időtartama alatt a rendőrség szervei közreműködésével az illetéktelen megismeréstől megőrizni és megvédeni.

(3) Igazoltatás, fokozott ellenőrzés során a futár személyazonossága megállapításáig tartóztatható fel. Ennél hosszabb ideig történő feltartóztatására, ruházatának, járművének átvizsgálására, személyi szabadságának korlátozására csak akkor kerülhet sor, ha elfogásának vagy előállításának van helye. A lezárt futárküldemények az intézkedés során nem bonthatók fel.

(4) A futár feltartóztatását, személyi szabadságának korlátozását a futárszolgálat vezetőjével haladéktalanul közölni kell. Az intézkedést foganatosító szerv köteles a küldemények hiánytalan megőrzéséről és védelméről gondoskodni, s azokat a futárszolgálat megbízottjának átadni.

(5) A futár továbbhaladását feladata végrehajtásához forgalomkorlátozás és területlezárás esetén is biztosítani kell, kivéve, ha a korlátozás olyan okból történik, amely miatt minden forgalom szünetel, vagy az áthaladás aránytalan kockázattal jár. A futár szolgálati járműve várakozására a korlátozott várakozási övezetben lévő, illetve díjköteles várakozó-(parkoló-)helyeket térítésmentesen használhatja.

(6)[13] A rendőrség szervei és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv szervei kötelesek tőlük elvárható segítséget nyújtani a veszélybe került vagy feladata végrehajtása érdekében segítségre szoruló futárnak.

(7)[14] A futár szolgálata teljesítése során a futárszolgálat vezetője által a nevére kiállított futárigazolvánnyal igazolja magát, ami a hivatásos állományú futár esetében a rendőrségi szolgálati igazolvánnyal, más jogviszonyban álló futár esetén a munkáltatói igazolvánnyal együtt érvényes.

(8) A futár futárigazolványa felmutatásával a bekapcsolt szerv épületébe és az ahhoz tartozó zárt helyre beléphet, valamint jogosult a bekapcsolt szerv rendelkezésére álló parkolóhely használatára.

7/A. §[15] A hivatásos állományú futár különleges feladatokat teljesítő rendőr, aki a szolgálatának ellátása során az Rtv. 14. §-ában meghatározott intézkedési, valamint 24. §-ában meghatározott segítségnyújtási kötelezettségét kivéve más rendőri feladatot nem teljesíthet.

A futárszolgálat országos rendszerébe való bekapcsolás rendje[16]

8. § (1)[17] A 3. § b) és c) pontjában meghatározott szerveknek a futárszolgálat országos rendszerébe történő bekapcsolása hivatalból, más szerveké igénybejelentés alapján történik.

(2)[18] Bekapcsolási igényt azon minősített adatot kezelő szervek bekapcsolására lehet bejelenteni, melyeknek feladóként vagy címzettként küldeményforgalma van.

(3)[19] Igénybejelentést a minősített adatot kezelő szerv vezetője tehet. A bejelentés tartalmazza a szerv nevét, székhelyét, a küldemények átadásának és átvételének a helyét, valamint azt, hogy a futárszolgálat igénybevételére rendszeresen vagy alkalmanként kerül-e sor.

(4) Az igénybejelentés alapján a bekapcsolásra a futárszolgálat 30 napon belül intézkedik, az erről szóló értesítésben közli a bekapcsolás kezdő határnapját, a szerv azonosítási számát (futárkódszám) és a szolgáltatás igénybevételével kapcsolatos konkrét adatokat.

(5) A futárszolgálat országos rendszeréből való kikapcsolásra az (1)-(3) bekezdésekben meghatározott szabályokat kell megfelelően alkalmazni.

(6) A bekapcsolt szervek adatait a futárszolgálat nyilvántartja. A változásokat a bekapcsolt szerv köteles haladéktalanul bejelenteni a futárszolgálatnak.

9. § (1) A futárszolgálat a bekapcsolt szervek részére a szolgáltatást a küldeményforgalom gyakoriságára tekintettel folyamatosan vagy alkalomszerűen teljesíti.

(1a)[20]

(2) Az alkalomszerűen bekapcsolt szervet a futárszolgálat akkor keresi fel, ha az megfelelő időben jelzi, hogy továbbítandó küldeménye van, illetőleg ha más szervtől küldeményt kap.

(3)[21] A futárszolgálat országos rendszerébe való bekapcsolás és a szolgáltatás (1) bekezdésben meghatározott módjának, valamint a bekapcsolt szerv futár-kódszámának meghatározása a futárszolgálat vezetőjének hatáskörébe tartozik. A szolgáltatás igénybevételéhez szükséges bélyegzők legyártásáról a bekapcsolt szerv vezetője gondoskodik.

A küldemények továbbításának főbb követelményei

10. § (1) A küldemények továbbításának rendjét úgy kell kialakítani, hogy az biztosítson megfelelő védelmet illetéktelen személy hozzáférésével szemben.

(2)[22] A minősített adatokat tartalmazó küldemény kizárólag hivatásos állományú futár kíséretével továbbítható. A minősített adatokat tartalmazó küldemények fegyveres őrzését a továbbítás teljes tartama alatt biztosítani kell. A minősített adatokat nem tartalmazó küldemény legalább egy hivatásos állományú futár kíséretével továbbítható.

A bizonylati rend

11. § Küldemények továbbításánál alkalmazott bizonylati rendnek alkalmasnak kell lennie a küldemény egyedi azonosítására, útjának nyomon követhetőségére és a személyi felelősség megállapítására.

12. § (1) A küldemények nyilvántartási és átadás-átvételi bizonylata a futárjegyzék. A futárjegyzék kiállítója küldemény felvételekor a feladó szerv, kézbesítéskor a futárszolgálat.

(2)[23] A futárjegyzéket

a) a futárszolgálatnál rendszeresített futárprogramban,

b) a rendőrség elektronikus iratkezelési szoftvere futárjegyzék készítő moduljában,

c) a rendőrség internetes honlapján (https://www.police.hu/futar) található futárjegyzék készítő programban található űrlap kitöltésével vagy

d) - az a)-c) pontban meghatározott informatikai rendszer hiánya vagy működésképtelensége esetén - kézzel vagy géppel írva

kell elkészíteni.

(3)[24] A felhasznált futárjegyzékeket sorszám szerint irattározva, a bekapcsolt szerv iratkezelési szabályzatában meghatározott ideig kell megőrizni.

(4)[25] A feladó által kiállított futárjegyzék tartalmazza

a) a futárjegyzék sorszámát,

b) a feladó szerv nevét,

c) a futárjegyzék címzettjét,

d) a küldemény nyilvántartási számát,

e) minősített adatot tartalmazó küldemény esetén a minősített adat iktatószámát és a példánysorszámot, a minősített adat minősítési szintjét,

f) a küldemény címzettjét,

g) nyilvántartási szám nélküli küldemények esetében azok darabszámát,

h) az átadó személy nevét, saját kezű aláírását, az átadás dátumát, időpontját, valamint a feladó szerv bélyegzőlenyomatát.

(5)[26] A futárszolgálat által kézbesítéshez kiállított futárjegyzék tartalmazza

a) a futárjegyzék sorszámát,

b) a kiállító futárszerv megnevezését,

c) a futárjegyzék címzettjét,

d) a küldemény nyilvántartási számát,

e) minősített adatot tartalmazó küldemény esetén a minősített adat iktatószámát és a példánysorszámot, a minősítési szintet, a küldemény feladóját,

f) nyilvántartási szám nélküli küldemények esetében azok darabszámát,

g) a kézbesítő személy nevét, saját kezű aláírását, az átadás dátumát, időpontját, valamint a futárszerv bélyegzőlenyomatát.

(6)[27] A futárjegyzéken a nyilvántartási számmal feladott küldeményeket darabonként felülről lefelé sorszámozva kell szerepeltetni. Ha a küldemény több nyilvántartási számmal ellátott, vagy a minősített adatot tartalmazó küldemény több iktatószámon nyilvántartott adathordozót tartalmaz, akkor a küldemény címoldalán valamennyi nyilvántartási számot, vagy minősített adatot tartalmazó küldemény esetén valamennyi iktatószámot, példánysorszámot és minősítési szintet fel kell tüntetni. A futárjegyzékbe minősített adatot nem tartalmazó küldemény esetén az első (bal felső) nyilvántartási számot kell a küldemény azonosíthatósága végett beírni.

(6a)[28] Ha a minősített adatot tartalmazó küldemény több külön iktatószámmal ellátott adathordozót tartalmaz, és a küldeményen a feladó valamennyi iktatószámot, példánysorszámot, minősítési szintet feltünteti, a bejövő és kimenő futárjegyzéken a küldemény sorszáma mellett valamennyi iktatószámot, példánysorszámot, minősítési szintet fel kell tüntetni, egymás alá írva, a küldeményen szereplő sorrendben.

(7)[29] A futárjegyzéken a "Szigorúan titkos!" minősítési szint "SZT!", a "Titkos!" minősítési szint "T!", a "Bizalmas!" minősítési szint "B!", a "Korlátozott terjesztésű!" minősítési szint "KT!" betűkkel rövidíthető.

(8) Küldemény felvételekor és kézbesítéskor a futárjegyzéket két példányban kell kiállítani, amelynek az eredeti példánya az átvétel igazolása után a futárszolgálatnál, a másik a bekapcsolt szervnél marad.

(9) Futárzsák alkalmazása esetén

a)[30] a futárzsák felvételekor és kézbesítésekor a futárjegyzéken a (4) bekezdés d)-g) pontjában, valamint az (5) bekezdés d)-f) pontjában meghatározott adatok helyett a futárzsák azonosítási számát kell feltüntetni,

b) a futárzsákban el kell helyezni a futárjegyzék (4), illetve (5) bekezdésben meghatározottak szerint kiállított két példányát, az eredeti példányt a futárzsák tartalmának tételes ellenőrzése és az átvétel igazolása után az átvevő a feladónak visszaküldi, a másik nála marad,

c) az a)-b) pontban szereplő futárjegyzékeket együtt kell megőrizni.

A futárküldemények lezárása és csomagolása

13. § (1)[31] Futárszolgálattal kizárólag lezárt küldemények továbbíthatók. Nem továbbítható olyan küldemény, amelyet nem a bekapcsolt szerv iratkezelő szerve zárt le, kivéve, ha azt a minősítő lezárt állapotban adta át az iratkezelőnek.

(2)[32] A küldemény lezárása akkor megfelelő, ha a burkolat nyilvánvaló megsértése nélkül tartalmához nem lehet hozzáférni, illetve azt megismerni, továbbá a minősített adatokat tartalmazó küldemény oly módon van ellátva a bekapcsolt szerv iratkezelő szerve által használt bélyegzőlenyomattal, hogy az esetleges felbontás, jogosulatlan hozzáférés egyértelműen megállapítható.

(3)[33] A küldemény csomagolásának alkalmasnak kell lennie a küldeménynek a tömeges szállítással együtt járó fokozott sérülési veszélytől való megóvására, valamint arra, hogy ilyen okból bekövetkező sérülés miatt a tartalma ne válhasson hozzáférhetővé. A burkolat nem lehet átlátszó, és a csomagolásnak a lehető legteljesebb módon ki kell zárnia a tartalom belső mozgásának lehetőségét.

(4)[34] A bekapcsolt szerv által egyszerre feladott küldemények súlya nem haladhatja meg a 25 kg-ot, kivéve

a) a több szervezettel futárzsákos továbbítási formában, kapcsolatban lévő országos és területi szervek küldeményeit, valamint

b) a soron kívüli és nem bekapcsolt szervhez továbbítandó küldeményeket.

(4a)[35] Az egy tételbe csomagolt küldemény súlya legfeljebb 20 kg lehet.

(5) Nem továbbítható futárszolgálattal az életet, a testi épséget, az egészséget, a többi küldeményt, illetőleg a szállítás biztonságát veszélyeztető küldemény.

(6)[36] Rendszeres és több darabból álló küldeményforgalom esetén a küldeményeket futárzsákban kell elhelyezni. A minősített adatokat tartalmazó küldeményt tartalmazó futárzsákot olyan módon kell lezárni, hogy a zárszerkezet feltörése nélkül csak a feladó és a címzett nyithassa. A futárzsákot el kell látni azonosítási számmal, és fel kell rajta tüntetni a címzett nevét.

(7)[37] A futárzsákban a küldeményeket egyedileg lezárt állapotban kell elhelyezni. A minősített adatokat tartalmazó küldeményt tartalmazó futárzsákot a minősített adat védelmére vonatkozó szabályok megtartását biztosító módon kell lezárni.

(8)[38] A minősített adatot tartalmazó küldeményt a minősített adatot nem tartalmazó küldeménytől el kell különíteni.

(9)[39] A feladó a leveleket a sérüléstől való megóvásuk érdekében köteles kemény borítású iratgyűjtőbe helyezni.

Címzés

14. § (1) A küldemény címzés oldalára jól olvashatóan fel kell tüntetni:

a)[40] a címzés oldal bal felső sarkába a feladó nevét, székhelyét, a küldemény nyilvántartási számát, minősített adatot tartalmazó küldemény esetén az iktatószámot, példánysorszámot, minősítési szintet, ha a küldemény több külön nyilvántartott adathordozót tartalmaz, a nyilvántartási számokat, minősített adatokat tartalmazó adathordozók esetén az iktatószámokat és a példánysorszámot, minősítési szintet egymás alá írva,

b)[41] középre a címzett szerv nevét, jobb alsó sarkába a székhelyét,

c)[42] minősített adatokat tartalmazó küldemény esetén a futárkódszámot,

d) a 3. § a) pontja alapján továbbított küldemény esetén, ha a küldemény nem sürgős "Futárral továbbítandó!", ha a küldemény sürgős "Futárral soron kívül továbbítandó!" kezelési utasítást,

e)[43]

(2)[44] A nem bekapcsolt szervhez címzett küldeményen a teljes címet (név, helység, kerület, utca, házszám, emelet, ajtó, vármegye) fel kell tüntetni.

A küldemény felvétele és kézbesítése

15. § (1)[45] A futárszolgálat a küldeményt a bekapcsolt szerv iratkezelő szervétől veszi át (küldeményfelvétel), illetőleg ott kézbesíti. A küldeményfelvétel és kézbesítés a futárszervnél történik, ha a futárszerv és a bekapcsolt szerv egy épületben vagy több épületből álló zárt objektumban van elhelyezve, valamint akkor, ha a futárszolgálat és a bekapcsolt szerv ebben megállapodik. Ugyanez az eljárás akkor is, ha a bekapcsolt szerv nem biztosítja a - magát a 7. § (7) bekezdésében meghatározott okmányokkal igazoló - futár soron kívüli beléptetését, járművének behajtását, illetőleg a bekapcsolt szerv a futárgépjárművel nem közelíthető meg.

(2) Küldemény felvételére futáron kívül a futárszolgálat vezetője által meghatalmazott más futárszolgálati alkalmazott is jogosult.

(3) Megtagadja a futárszolgálat a küldemény felvételét, ha az a 13-14. §-ban, a futárjegyzék pedig az 12. §-ban foglalt előírásoknak nem felel meg.

(4) A futárszolgálat a küldeményt a bekapcsolt szerv vezetőjének vagy általa küldemények átvételére meghatalmazott alkalmazottjának kézbesíti. A meghatalmazás tartalmazza az átvételre jogosult nevét, hivatali beosztását, átvételi jogosultságának terjedelmét, érvényességi idejét, aláírásmintáját, a szerv vezetőjének aláírását és bélyegzőlenyomatát.

(5) Magáncímre szóló küldeményt a futárszolgálat kizárólag a címzettnek kézbesítheti, kivéve, ha a feladó írásban más átvételre jogosultat is megnevez.

(6)[46] A magáncímre szóló minősített adatokat nem tartalmazó küldeményt a futárszolgálat - a feladó más írásbeli rendelkezése hiányában - a címzettnek, amennyiben az nem található a címzésben a megjelölt helyen, a 14. életévét betöltött hozzátartozójának vagy meghatalmazottjának kézbesíti. A meghatalmazást közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni, melyet a futár a futárjegyzékhez csatol. Meghatalmazás rendszeres küldemény átvételre is adható, amelyet a futárszolgálat vezetőjének kell megküldeni. A magáncímre szóló minősített adatokat nem tartalmazó küldemény a feladó rendelkezése alapján levélszekrénybe helyezéssel is kézbesíthető.

(7) A futárszolgálat az átvételi jogosultságot és a személy azonosságát köteles ellenőrizni.

(8) A feladó kérésére a kézbesítés várható idejét a futárszolgálat a küldemény felvételekor közli.

Az átvétel igazolása

16. § (1)[47] A küldemények átvételét az átvevő a futárjegyzéken a nevével, saját kezű aláírásával, az átvétel dátumának és idejének feltüntetésével, valamint az átvevő szerv bélyegzőlenyomatával igazolja.

(2)[48] Magáncímre történő kézbesítéskor az átvételt az átvevő a kézbesítés dátumának és idejének megjelölésével, a nevének és saját kezű aláírásának feltüntetésével igazolja.

(3)[49] Futárzsákban továbbított küldemények átvételének igazolása a futárzsák tartalmának és a futárjegyzék adatainak összevetése után történik. Amennyiben a futárzsák nyitásakor az átvevő a futárjegyzéken feltüntetett adatokhoz képest eltérést észlel, jegyzőkönyvet vesz fel, és az eltérés okát a feladóval haladéktalanul (telefonon vagy más módon) tisztázza.

(4)[50] A jegyzőkönyv tartalmazza a futárzsák nyitásakor a jelenlévők nevét, a hiányzó küldemény futárjegyzéken szereplő azonosítási adatait, a hiány megállapítására foganatosított intézkedéseket és az ezek alapján tett megállapításokat. A jegyzőkönyv egy példányát a feladónak meg kell küldeni.

Kézbesíthetetlen küldemények

17. § (1) Nem kézbesíti a futárszolgálat a felvett küldeményt, ha

a) a címzett kétséget kizáróan nem azonosítható,

b) a küldemény futárszolgálattal nem továbbítható,

c) a címzett a küldemény átvételét megtagadja vagy a címzésben meghatározott helyen átvételre jogosult nincs.

(2) A kézbesíthetetlen küldeményt a futárszolgálat - az ok megjelölésével - a feladónak visszaküldi, kivéve az (1) bekezdés b) pontja szerint minősülő küldeményt, amelynek visszavételéről a futárszolgálat értesítése alapján a feladónak kell gondoskodnia.

Felelősség

18. § (1)[51] A futárszolgálat felelősséggel tartozik a továbbítás céljából birtokába adott küldemények megóvásáért, a működésével kapcsolatban tudomására jutott titok megőrzéséért, valamint a minősített adat védelmére vonatkozó követelmények megtartásáért.

(2) Az átvett küldeményben bekövetkezett anyagi károkért a futárszolgálat a polgári jog szabályai szerint felel.

(3) Kizárja a futárszolgálat kártérítési felelősségét ha a kár

a) a küldemény belső tulajdonsága, a csomagolásnak az átvételkor nem észlelhető hiányossága vagy hibás címzés miatt következett be,

b) a futárszolgálat működési körén kívül eső elháríthatatlan okból keletkezett.

(4) A küldemény átvételekor nem észlelhető tulajdonsága folytán bekövetkező eseményekért a felelősség a feladót terheli.

Eljárás a küldemény elveszése, megsemmisülése, sérülése esetén

19. §[52] (1)[53] A küldemény elveszése esetén a futárszolgálat haladéktalanul intézkedik a feladott küldemény felkutatására, megsemmisülése esetén a megsemmisülés körülményeinek megállapítására és a feladó értesítésére. A küldemény elveszéséről és megsemmisüléséről jegyzőkönyvet kell felvenni.

(2) Ha a továbbítás során a küldemény megsérült, és tartalma ennek folytán megismerhetővé vált, a futárszolgálat gondoskodik a küldemény lezárásáról, valamint bélyegzőlenyomattal és a lezáró személy aláírásával hitelesítve továbbítja a címzettnek.

(3)[54] Ha a minősített adatokat nem tartalmazó küldemény sérült vagy nyitott állapotban érkezik, és az átvevő ezt sérelmezi, a futárjegyzékre az átvételkor azt feljegyezheti vagy az átadóval együtt jegyzőkönyvet vehet fel.

(4)[55] Ha a minősített adatokat tartalmazó küldemény sérült vagy nyitott állapotban érkezik, a Nemzeti Biztonsági Felügyelet működésének, valamint a minősített adat kezelésének rendjéről szóló kormányrendelet szerinti feladatok ellátása mellett jegyzőkönyvet kell felvenni.

(5) Az (1), (3) és (4) bekezdés alapján készített jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell[56]

a)[57] a feladó és a címzett küldemény szerinti azonosítási adatait, a küldemény nyilvántartási számát és minősítési szintjét,

b) elveszés, megsemmisülés esetén az esemény helyét, idejét, azon személyek nevét és címét, akik a küldeményhez hozzáférhettek,

c) sérülés esetén a csomagolás módját, a benne lévő iratok lap- és iktatószámát, a sérülés leírását, valószínűsíthető okát, azon személyek nevét és címét, akik a sérülés folytán a tartalmába betekinthettek, a betekintési lehetőség megszüntetésének módját és

d) minden olyan körülményt, amely az eseménnyel kapcsolatban szükséges intézkedések megtétele, valamint a felelősség szempontjából lényeges lehet.

(6)[58] A küldemény elveszéséről, megsemmisüléséről, sérüléséről a futárszerv három példányban jegyzőkönyvet készít, amelyből egy-egy példányt meg kell küldeni a feladónak és a címzettnek, egy példány a futárszervnél marad. A futárszolgálat személyi állományába tartozók felelősségének megállapítására vagy kizárására a szolgálati elöljáró intézkedik.

Tudakozódás

20. § (1) Az átvett küldeményről az azonosításhoz szükséges adatok közlésével a feladó és a címzett a futárszolgálattól felvilágosítást kérhet.

(2) A még nem kézbesített küldeményt a feladó kérésére a futárszolgálat visszaadja.

(3) A futárszolgálat a bekapcsolt szerv kérésére közli, hogy az általa megjelölt szerv be van-e kapcsolva az országos rendszerbe.

A külföldi minősítéssel és jelöléssel ellátott adatokat tartalmazó küldemények továbbításának különös szabályai[59]

20/A. §[60]

20/B. §[61] A feladó futárkódszámát a minősített adat védelméről szóló törvényben meghatározott külföldi minősítéssel és jelöléssel ellátott küldeményeken (a továbbiakban: külföldi minősítésű küldemények) is fel kell tüntetni.

20/C. §[62] (1) A külföldi minősítésű küldeményeket a többi küldeménytől elkülönítve, az erre a célra külön kiállított futárjegyzéken kell nyilvántartani.

(2) A feladó által kiállított futárjegyzék tartalmazza

a) futárjegyzék sorszámát;

b) a feladó szerv nevét, a futárjegyzék címzettjét;

c) a küldemény nyilvántartási számát és címzettjét;

d) az átadó személy aláírását és a szerv bélyegzőlenyomatát.

(3) A futárszolgálat által a kézbesítéshez kiállított futárjegyzék tartalmazza

a) a futárjegyzék sorszámát;

b) a kiállító futárszerv megnevezését és a futárjegyzék címzettjét;

c) a küldemény nyilvántartási számát, feladóját;

d) a kézbesítő személy aláírását és a futárszolgálat bélyegzőlenyomatát.

Vegyes rendelkezések

21. §[63]

22. § A rendelet hatálya nem terjed ki a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség budapesti székhelyű szerveivel kapcsolatos futárszolgálati feladatokra.

23. §[64]

24. § E rendelet hatálybalépése után a szolgáltatást a korábbi szabályozás alapján igénybevevőknek nem kell új igénybejelentést tenni, ha arra e rendelet alapján is jogosultak.

25. § Ez a rendelet a kihirdetést követő 60. napon lép hatályba.

Dr. Pintér Sándor s. k.,

belügyminiszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[2] Beiktatta a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[3] Módosította a 35/2010. (V. 12.) IRM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2010.05.17.

[4] Hatályon kívül helyezte a 35/2010. (V. 12.) IRM rendelet 3. § (4) bekezdése. Hatálytalan 2010.05.17.

[5] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 2. §-a. Hatályos 2023.04.28.

[6] Megállapította a 35/2023. (VIII. 31.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 2023.09.01.

[7] Beiktatta a 2/2018. (II. 15.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 2018.02.16.

[8] Megállapította a 39/2004. (VI. 29.) BM rendelet 2. § -a. Hatályos 2004.07.01.

[9] Módosította a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 1. § 18. pontja. Hatályos 2008.04.30.

[10] Módosította a 8/2008. (IV. 22.) IRM rendelet 1. § 18. pontja. Hatályos 2008.04.30.

[11] Megállapította a 44/2015. (VII. 15.) BM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2015.07.30.

[12] Megállapította a 44/2015. (VII. 15.) BM rendelet 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2015.07.30.

[13] Megállapította a 44/2015. (VII. 15.) BM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2015.07.30.

[14] Megállapította a 44/2015. (VII. 15.) BM rendelet 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2015.07.30.

[15] Beiktatta a 44/2015. (VII. 15.) BM rendelet 3. §-a. Hatályos 2015.07.30.

[16] Az alcímet megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 8. § a) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[17] A 44/1998. (X. 14.) BM rendelet 8. § 1. bekezdése az 52/1999. (XII. 25.) BM rendelet 2. §-ának megfelelően módosított szöveg

[18] Módosította a 35/2010. (V. 12.) IRM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2010.05.17.

[19] Módosította a 35/2010. (V. 12.) IRM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2010.05.17.

[20] Hatályon kívül helyezte a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 9. § a) pontja. Hatálytalan 2023.04.28.

[21] Megállapította a 38/2007. (VII. 20.) IRM rendelet 3. §-a. Hatályos 2007.07.28.

[22] Megállapította a 44/2015. (VII. 15.) BM rendelet 5. §-a. Hatályos 2015.07.30.

[23] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[24] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[25] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[26] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[27] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[28] Beiktatta a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[29] Módosította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 8. § b) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[30] Módosította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 8. § c) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[31] Módosította a 35/2010. (V. 12.) IRM rendelet 3. § (4) bekezdése. Hatályos 2010.05.17.

[32] Módosította a 44/2015. (VII. 15.) BM rendelet 6. § b) pontja. Hatályos 2015.07.30.

[33] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[34] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 4. § (1) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[35] Beiktatta a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 4. § (2) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[36] Módosította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 8. § d) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[37] Beiktatta a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[38] Beiktatta a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[39] Beiktatta a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 4. § (3) bekezdése. Hatályos 2023.04.28.

[40] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 5. §-a. Hatályos 2023.04.28.

[41] Megállapította a 38/2007. (VII. 20.) IRM rendelet 5. §-a. Hatályos 2007.07.28.

[42] Módosította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 8. § e) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[43] Hatályon kívül helyezte a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 9. § b) pontja. Hatálytalan 2023.04.28.

[44] Módosította a 45/2022. (XII. 20.) BM rendelet 10. § b) pontja. Hatályos 2023.01.01.

[45] Módosította a 35/2010. (V. 12.) IRM rendelet 3. § (4) bekezdése. Hatályos 2010.05.17.

[46] Módosította a 44/2015. (VII. 15.) BM rendelet 6. § c) pontja. Hatályos 2015.07.30.

[47] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 6. §-a. Hatályos 2023.04.28.

[48] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 6. §-a. Hatályos 2023.04.28.

[49] Módosította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 9. § c) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[50] Módosította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 8. § f) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[51] Módosította a 35/2010. (V. 12.) IRM rendelet 3. § (3) bekezdése. Hatályos 2010.05.17.

[52] Megállapította a 35/2010. (V. 12.) IRM rendelet 3. § (1) bekezdése. Hatályos 2010.05.17.

[53] Módosította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 9. § c) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[54] Módosította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 9. § c) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[55] Módosította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 9. § c) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[56] A nyitó szövegrészt módosította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 9. § c) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[57] Módosította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 8. § g) pontja. Hatályos 2023.04.28.

[58] Megállapította a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 7. §-a. Hatályos 2023.04.28.

[59] Megállapította a 39/2004. (VI. 29.) BM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.07.01.

[60] Hatályon kívül helyezte a 35/2010. (V. 12.) IRM rendelet 3. § (4) bekezdése. Hatálytalan 2010.05.17.

[61] Megállapította a 35/2010. (V. 12.) IRM rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2010.05.17.

[62] Megállapította a 39/2004. (VI. 29.) BM rendelet 5. § -a. Hatályos 2004.07.01.

[63] Hatályon kívül helyezte a 44/2015. (VII. 15.) BM rendelet 7. §-a. Hatálytalan 2015.07.30.

[64] Hatályon kívül helyezte a 9/2023. (IV. 13.) BM rendelet 9. § d) pontja. Hatálytalan 2023.04.28.

Tartalomjegyzék