311/2001. (XII. 28.) Korm. rendelet
a Magyar Export-Import Bank Részvénytársaság kamatkiegyenlítési rendszeréről szóló 85/1998. (V. 6.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a Magyar Export-Import Bank Részvénytársaságról és a Magyar Exporthitel Biztosító Részvénytársaságról szóló, többször módosított 1994. évi XLII. törvény (a továbbiakban: törvény) 26. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:
1. §[1]
2. §
Az R. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"5. § (1) A kamatkiegyenlítés nem vehető igénybe reexportra.
(2) A kamatkiegyenlítés hitelszerződések finanszírozásához csak akkor vehető igénybe, ha
a) a hitelügyletben résztvevők írásban nyilatkoznak arról, hogy az OECD "Vesztegetésről és a hivatalosan támogatott exporthitelekről szóló cselekvési nyilatkozatában" foglaltak értelmében nem vettek részt az ügylettel kapcsolatos vesztegetésben és nincs tudomásuk korrupcióról;
b) az Eximbank által az OECD "Államilag támogatott exporthitelek közös környezetvédelmi szemléletéről" szóló Ajánlásának megfelelően előzetesen elvégzett környezeti célú átvilágítás, illetve a környezeti hatástanulmány alapján a finanszírozott ügylet nem minősül a környezetre nézve károsnak."
3. §
Az R. 6. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"6. § (1) Ha a hitelszerződés által finanszírozott vállalkozási szerződés teljesítésében külföldi székhelyű alvállalkozó is részt vesz, a kamatkiegyenlítési rendszerbe bevonható idegen tartalom aránya a következő:
a) ha az alvállalkozói szerződés értéke kevesebb mint 7 500 000 euró, a kamatkiegyenlítés alapja legfeljebb az idegen tartalom 40%-a lehet;
b) ha az alvállalkozói szerződés értéke 7 500 000 euró és 10 000 000 euró közötti, a kamatkiegyenlítés alapja legfeljebb 3 000 000 euró lehet;
c) ha az alvállalkozói szerződés értéke 10 000 000 euró feletti, a kamatkiegyenlítés alapja legfeljebb az idegen tartalom 30%-a lehet.
(2) Az idegen tartalmat azok a termékek, illetőleg szolgáltatások jelentik, amelyeket külföldi székhelyű alvállalkozó szállít vagy nyújt a fővállalkozó exportirányú külkereskedelmi szerződésének teljesítéséhez.
(3) Az idegen tartalmat meghaladó magyar származás megállapítására a vámjogról, a vámeljárásról, valamint a vámigazgatásról szóló 1995. évi C. törvény 16-17. §-aiban és a törvény végrehajtásáról szóló 45/1996. (III. 25.) Korm. rendelet 24-28. §-aiban és 1. számú mellékletében foglaltakat kell alkalmazni azzal, hogy a külkereskedelmi tevékenységet folytató gazdálkodó szerv minden esetben köteles a származási bizonyítványt az arra felhatalmazott kamarai szervtől beszerezni."
4. §
Az R. a következő 11/A. §-sal egészül ki:
"11/A. § (1) Az Eximbank által a törvény 6. § (1) bekezdésének b) pontja alapján nyújtott garanciának (a továbbiakban: garancia) meg kell felelnie a szerződéskötés időpontjában hatályos "A hivatalosan támogatott exporthitelek irányelveiről" szóló OECD Megállapodásban (a továbbiakban: OECD Megállapodás), illetőleg az OECD által meghatározott feltételek fennállása mellett "A projektfinanszírozásról szóló keretmegállapodásban" foglaltaknak.
(2) Az Eximbank által az (1) bekezdés alapján nyújtott garancia az exportirányú külkereskedelmi szerződés legalább 15%-os előleghányaddal csökkentett értékének, illetőleg a hitelszerződés összegének 95%-áig terjedhet.
(3) A (2) bekezdésben meghatározottaknál magasabb hányadra kiterjedő garancianyújtás esetén az Eximbank köteles az ilyen esetre az OECD Megállapodásban előírt eljárásokat lefolytatni.
(4)[2]
A (2) bekezdésben meghatározottaknál magasabb hányadra kiterjedő garancianyújtás esetén az Eximbank köteles az Európai Közösségek jogszabályaiban előírt eljárásokat lefolytatni.
(5)[3]
A garanciáért felszámított díj nem lehet alacsonyabb az OECD Megállapodásban előírtak alapján felszámítandó minimális díjszintnél. A felszámított díjnak tükröznie kell a felmerülő összes kockázatot, és fedeznie kell a Eximbank hosszú távú működési költségeit.
(6) Az Eximbank garanciát csak abban az esetben nyújthat, ha az ezáltal finanszírozott ügyletre az 5. § (2) bekezdésének a) és b) pontjában foglalt feltételek teljesülnek.
(7) Az Eximbank által nyújtott garanciával finanszírozott ügylet esetében - ha a teljesítésben külföldi székhelyű alvállalkozó is részt vesz - az alvállalkozónak nyújtható garanciákra megfelelően alkalmazni kell a 6. §-ban foglaltakat.
(8)[4]
Az Európai Unió Tanácsa által létrehozott, a hitelbiztosításra, a hitelgaranciákra és a pénzügyi hitelekre vonatkozó politika koordinálásával foglalkozó csoport, valamint a Bizottság I. Főigazgatósága felé fennálló, az Európai Közösségek jogszabályaiban meghatározott adatszolgáltatási, bejelentési kötelezettségeket - az előírt formában, tartalommal és határidőben - az Eximbank végzi, és az e rendelet hatálya alá tartozó ügyekben eljár ezekben a testületekben.
(9) Az Eximbank köteles teljesíteni az OECD Kereskedelmi Igazgatósága által meghatározott adatszolgáltatási, valamint bejelentési kötelezettségeket, továbbá az e rendelet hatálya alá tartozó ügyekben eljár az OECD-ben."
5. §
(1) Ez a rendelet - a (2), (3) és (4) bekezdésben foglaltak kivételével - a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) E rendelet 1. §-a és 4. §-ával beiktatott 11/A. §-ának (4) és (8) bekezdése a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján lép hatályba.
(3) Az e rendelet 4. §-ával beiktatott 11/A. § (5) bekezdése 2002. április 1-jén lép hatályba.
(4) Az R. 7. § (1)-(2) bekezdése, 8. § (1) bekezdése, valamint 9. § (2) bekezdése a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján hatályát veszti.
(5) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás tárgykörében, a megállapodást kihirdető 1994. évi I. törvény 3. §-ával összhangban, az Európai Közösségeknek a következőkben felsorolt jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:
a) a Tanács 1960. szeptember 27-én kelt 1027/1960/EGK határozata a hitelbiztosításra, a hitelgaranciákra és a pénzügyi hitelekre vonatkozó politika koordinálásával foglalkozó csoport felállításáról;
b) a Tanács 1982. december 10-én kelt 82/854/EGK határozata az export garanciák és exportfinanszírozás terén az Európai Közösségek más tagállamaiban vagy nem-tagországokban lévő felekkel kötött egyes alvállalkozási szerződésekre alkalmazandó szabályokról;
c) a Tanács 1973. december 3-án kelt 73/391/EKG határozata a hitelbiztosításra, hitelgaranciákra és pénzügyi hitelekre vonatkozó konzultációs és tájékoztatási eljárásokról;
d) a Tanács 1976. július 27-én kelt 76/641/EGK határozata a hitelbiztosításra, hitelgaranciákra és pénzügyi hitelekre vonatkozó konzultációs és tájékoztatási eljárásokról szóló 73/391/EGK határozat módosításáról;
e) a Tanács 2000. december 22-én kelt 77/2001/EK határozata a projektfinanszírozásról szóló keretmegállapodás alapelveinek a hivatalosan támogatott exporthitelek területén való alkalmazásáról;
f) a Tanács 1978. április 4-i határozata helyébe lépő, 2000. december 22-én kelt 76/2001/EK határozata a hivatalosan támogatott exporthitelek bizonyos irányelveinek alkalmazásáról;
g) a Tanács 1998. május 7-én kelt 98/29/EK irányelve a közép- és hosszú lejáratra kiterjedő ügyletek exporthitel-biztosításával kapcsolatos főbb rendelkezések közelítéséről.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte a 304/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet 15. § - a. Hatálytalan 2006.01.01.
[2] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.
[3] Később lép hatályba. Hatályos 2002.04.01.
[4] Később lép hatályba. Hatályos a Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján.