252/2002. (XII. 5.) Korm. rendelet
a Központi Műszaki Fejlesztési Alapprogramról szóló 98/1996. (VII. 10.) Korm. rendelet módosításáról
A Magyar Köztársaság 1996. évi költségvetéséről szóló 1995. évi CXXI. törvény 69. §-ának (1) bekezdésében adott
felhatalmazás alapján a Kormány a Központi Műszaki Fejlesztési Alapprogramról szóló 98/1996. (VII. 10.) Korm. rendeletet (a továbbiakban: R.) az alábbiak szerint módosítja:
1. §
(1) Az R. 4. §-ának (1) bekezdése g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az Alapprogram eszközei a következő jogcímeken használhatók fel:)
"g) az Alapprogram kezelésével - így működtetésével, felhasználásával, a pályázat megismertetésével, a szerződések előkészítésével, nyilvántartásának egyes tárgyi és személyi feltételeivel, valamint az ellenőrzéssel - kapcsolatos költségek fedezésére is felhasználhatók. Az e célra fordított felhasználás mértéke nem haladhatja meg a költségvetési törvényben a Központi Műszaki Fejlesztési Alapprogram céljára meghatározott forrás 5%-át."
(2) Az R. 4. §-ának (3) bekezdése a következő mondattal egészül ki:
"E bekezdés szerinti támogatások esetében, amennyiben a támogatás tervezett összege meghaladja az 50 millió forintot, a döntést megelőzően, az OMFB véleményét meg kell kérni."
(3) Az R. 4. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) Pályázatot belföldi székhelyű jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok és egyéni vállalkozók, valamint magyar állampolgárságú és magyarországi állandó lakóhellyel rendelkező természetes személyek nyújthatnak be. A pályázaton konzorcium tagjaként részt vehetnek továbbá az EU tagállamaiban, illetve az EU Kutatási, Technológiafejlesztési és Demonstrációs Keretprogramjához társult országokban bejegyzett jogi személyiséggel bíró szervezetek azzal a feltétellel, hogy a pályázat pénzügyi forrásaiból támogatásban nem részesülnek, és nem lehetnek a konzorcium vezetői. Nem pályázhat, illetve nem részesíthető támogatásban az a gazdálkodó szervezet, amely csődeljárás, felszámolási eljárás, végelszámolás alatt áll. Nem köthető szerződés azzal a gazdálkodó szervezettel, illetve nem részesíthető támogatásban az a gazdálkodó szervezet, amelynek az Alapprogram eszközeivel kapcsolatos, szerződési kötelezettségen alapuló, 60 napot meghaladó lejárt tartozása vagy köztartozása van."
2. §
(1) Az R. 5. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A pályázati kiírásban meghatározott feltételek szerint, illetve kérelemre előleg adható. Az előleg összegére és folyósításának módjára a 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 91. §-ának (3) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni."
(2) Az R. 5. §-a a következő (4)-(5) bekezdéssel egészül ki:
"(4) Amennyiben a támogatás kedvezményezettje vállalkozás, az egy projekthez nyújtható. Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 15. §-ának hatálya alá tartozó, bármely államháztartási forrásból származó összes támogatás maximális intenzitását a 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendelet 12. §-a szerint, a támogatás terhére elszámolható költségek körét pedig a 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendelet 3. számú melléklete szerint kell meghatározni.
(5) Az e rendelet 4. §-ának (1) bekezdése c) és d) pontjaiban megjelölt jogcímek alapján nyújtott támogatások csekély összegű támogatásnak minősülnek. Csekély összegű támogatásokra vonatkozóan a 163/2001. (IX. 14.) Korm. rendelet 40. § (4) bekezdésében foglaltak az irányadók. Amennyiben a kedvezményezett vállalkozás, akkor csekély összegű támogatás jogcímen három év alatt kapott támogatásainak jelenértéke nem haladhatja meg a százezer eurónak megfelelő forint összeget. Ezen a jogcímen nem részesülhetnek támogatásban a szállítási ágazatban tevékenykedő vállalkozások és az exporthoz közvetlenül kapcsolódó tevékenységek."
3. §
Az R. 6. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az Alapprogram eszközeinek felhasználásáról készített beszámolót az oktatási miniszter megküldi:
a) véleményezésre az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottságnak,
b) az Országgyűlés költségvetési, gazdasági, tudományos és innovációs ügyekkel foglalkozó bizottságainak, illetve
c) a Tudomány- és Technológiapolitikai Kollégiumnak."
4. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) Az e rendelet 2. § (1) bekezdésével megállapított előleg kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása esetén az e rendelet hatálybalépése előtt megkötött szerződésekre - azok módosítását követően - kérelemre folyósítható akkor is, ha ezen igényét a kedvezményezett a pályázatában vagy igénylésében korábban nem jelezte, illetve nem kérte.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az R. módosításáról szóló 158/2001. (IX. 12.) Korm. rendelet 4. §-a, valamint az R. 4. § (1) bekezdésének e) és f) pontja.
(4) A Magyar Köztársaságnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi egyezményt kihirdető törvény hatálybalépésének napjával az R. 4. §-ának (4) bekezdése e rendelet 1. § (3) bekezdésével módosított első mondatában a "magyar állampolgárságú és" szövegrész hatályát veszti.
(5) Ez a rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás kihirdetéséről szóló 1994. évi L törvény 3. §-a alapján, a 62. Cikkben foglaltaknak megfelelően, az Európai Unió következő jogszabályaival összeegyeztethető szabályozást tartalmaz:
a) Közösségi keretszabály a kutatási-fejlesztési célú állami támogatásról (HL C sorozat 45. szám; 1996.),
b) a Bizottság 69/2001 számú rendelete a Római Szerződés 87. és 88. Cikkeiben foglalt állami támogatási szabályok alkalmazásáról a csekély összegű támogatások vonatkozásában (HL L sorozat 10. szám; 2001.).
Dr. Medgyessy Péter s. k.,
miniszterelnök