Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

25/2002. (IV. 12.) HM rendelet

a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség tartós vagy ideiglenes külföldi szolgálatot teljesítő,valamint külföldi tanulmányokat folytató tagjai ellátásáról

A Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.) 287. §-ának f) és i) pontjában, a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 85. §-a (3) bekezdésének b) pontjában, valamint a katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények vezetőinek, oktatóinak és hallgatóinak jogállásáról szóló 1996. évi XLV. törvény 25. §-ának (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a Hjt. 52. §-ának (4) bekezdésében, valamint a tartós külszolgálatról szóló 31/2002. (III. 1.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Kr.) foglaltakra is figyelemmel - a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség tartós vagy ideiglenes külföldi szolgálatot teljesítő (a továbbiakban együtt: külföldi szolgálatot teljesítő), valamint külföldi tanulmányokat folytató tagjai ellátásáról a következőket rendelem el:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. §

(1) A rendelet hatálya - a (2)-(4) bekezdésekben foglaltak figyelembevételével - a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a HM hivatalaira, háttérintézményeire, a katonai nemzetbiztonsági szolgálatokra, a honvédelmi miniszter által irányított vagy felügyelt szervezetekre, a katonai felsőoktatási intézményekre, a Magyar Honvédség (a továbbiakban: Honvédség) katonai szervezeteire, illetőleg ezen szervezetek (a továbbiakban együtt: kiküldő) állományába tartozó hivatásos és szerződéses katonákra, közalkalmazottakra, a katonai tanintézetek ösztöndíjas kiküldötteire, valamint a sor- és tartalékos (ideértve a póttartalékos és önkéntes tartalékos állományt is) állomány tagjaira (a továbbiakban együtt: kiküldött) terjed ki.

(2) Az állami vezetők, valamint a békemissziós tevékenységgel összefüggésben külföldi szolgálatot teljesítők esetében ez a rendelet csak a rájuk vonatkozó külön rendelkezésekkel együtt alkalmazható.

(3) Azokra a nemzetközi szervezetekhez (ENSZ, EBESZ, NATO, EU, NYEU stb.) vezényelt kiküldöttekre, akiknek a külföldi ellátását a nemzetközi szerv biztosítja, csak a 3. § rendelkezései vonatkoznak.

2. §

(1) A rendelet alkalmazásában akkor tartós a külföldi szolgálat vagy tanulmány, ha annak tervezett időtartama - megszakítás nélkül - a három hónapot meghaladja.

(2) A rendelet alkalmazásában akkor ideiglenes a külföldi szolgálat vagy tanulmány, ha annak tervezett időtartama nem haladja meg a három hónapot.

3. §

(1) A kiküldöttet a hazai illetménye - a rá vonatkozó illetményrendszer szabályai szerint - a külföldi szolgálata időtartamára változatlanul megilleti.

(2) A kiküldött hazai illetményét a kiküldetés ideje alatt a személyi állományt érintő illetményemelések alkalmával emelni kell.

(3) A kiküldött a kiküldetés időtartama alatt a személyi állomány jutalmazási rendszerében előírtak szerint jutalmazható.

II. Fejezet

TARTÓS KÜLFÖLDI SZOLGÁLATOT TELJESÍTŐKRE VONATKOZÓ KÜLÖN SZABÁLYOK

Devizaellátmány, devizaellátmány-pótlék, családtagi pótlék

4. §

(1) A kiküldött a kiküldetés időtartamára devizaellátmányra jogosult.

(2) A kiküldött devizaellátmányának havi összegét az egyes beosztásokra az 1. számú mellékletben meghatározott szorzószámok, a külügyminiszter vonatkozó rendeletében* (a továbbiakba a: KüM R.) országonként meghatározott alapösszegek, valamint a 10. §-ban foglaltak figyelembevételével a kiküldő állapítja meg.[1]

(3) Katonai beosztásoknál az 1. számú melléklet "Katonai és egyéb beosztások" részében meghatározott szorzószámokat az adott beosztásra rendszeresített rendfokozat - speciális beosztást betöltők esetében a beosztásban elérhető legmagasabb rendfokozat - alapján kell megállapítani.

(4) A kiküldött részére a devizaellátmány a kiküldetés megkezdése napjától a végleges hazatérés napjáig jár. A töredékhavi ellátmány kiszámításánál a tárgyhó naptári napjainak számát kell alapul venni.

(5) A kiküldött külföldi állomáshelyén részmunkaidőben foglalkoztatott családtagja is jogosult devizaellátmányra, melynek összegét a foglalkoztatás időtartamának figyelembevételével kell az 1. számú melléklet szerinti szorzószámok alapján megállapítani.

(6) A devizaellátmányt a KüM R. szerinti devizában úgy kell átutalni, hogy az a kiküldött devizaszámláján legkésőbb a tárgyhó utolsó napján megjelenjen. A külföldi szolgálat megszűnése esetén az ellátmány a hazautazást megelőző öt munkanappal korábban is kifizethető.

5. §

(1) A kiküldött részére - a devizaellátmányon felül - az engedéllyel külföldön vele egy háztartásban élő házastársa (élettársa) és az általa eltartott (2) bekezdés szerinti gyermeke után - a (3) és (6) bekezdésben foglaltak kivételével - családtagi pótlék jár.

(2) Családtagi pótlék a kiküldöttel együtt élő gyermek után akkor jár, ha utána belföldön a családok támogatásáról szóló jogszabály** szerint[2]

a) családi pótlék,

b) iskoláztatási támogatás

(együttesen: nevelési ellátás) járna.

(3) Nem jár családtagi pótlék az után a családtag után, aki

a) a tárgyhónapban az állomáshely szerinti - a KüM R.-ben meghatározott - alapösszeget meghaladó, külföldön szerzett jövedelemmel rendelkezik;

b) bármely munkáltatónál külföldön teljes vagy napi 4 órát meghaladó munkaidőben dolgozik.

(4) A (3) bekezdés a) pontban szereplő jövedelem megszerzését a kiküldött írásban köteles bejelenteni.

(5) A családtagi pótlék összege

a) házastárs után

aa) amennyiben nem rendelkezik külföldön szerzett jövedelemmel, a kiküldött devizaellátmányának 25%-a,

ab) ha bármely munkáltatónál legfeljebb 4 órás részmunkaidőben dolgozik, a kiküldött devizaellátmányának 12,5%-a;

b) a gyermek után a 2,5 szorzószámmal számított devizaellátmány

ba) 12. életév betöltéséig 10%-a,

bb) 12. életév betöltését követően 15%-a.

(6) A kiküldött nem jogosult családtagi pótlékra a hozzátartozója évi 90 napot meghaladó belföldi tartózkodása idejére. Többszöri távollét esetén a részidőket - az évi alap- és pótszabadság időtartama kivételével - évente össze kell számítani. A házastárs (élettárs) szülés miatti távolléte esetén az állományilletékes parancsnok ezen időszak összeszámításától - legfeljebb évi 60 napig - eltekinthet. A családtagi pótlékra jogosult hozzátartozó belföldi tartózkodását a kiküldöttnek a hazautazás előtt 3 munkanappal a szolgálati elöljárónak, valamint a területileg illetékes nemzeti támogató szerv parancsnokának köteles írásban bejelenteni.

(7) Ha a családtagi pótlékra jogosító hozzátartozó a 9. § szerinti keresőképtelenség ideje alatt az állomáshelyen tartózkodik, a családtagi pótlékot változatlan összegben keli folyósítani.

(8) A házastárs (élettárs) és a családtagi pótlékra jogosító gyermek alkalmi látogatásakor a családtagi pótlék időarányosan jár, ha a kiküldött a hozzátartozója megérkezését és a tartózkodása várható időtartamát a szolgálati elöljárójának, valamint a területileg illetékes nemzeti támogató szerv parancsnokának írásban bejelentette.

6. §

(1) A különösen nehéz körülmények között tartós külföldi szolgálatot teljesítő kiküldött - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - devizaellátmány-pótlékra jogosult. Az e körbe tartozó állomáshelyek körét és a devizaellátmány-pótlék állomáshelyenkénti összegét a külügyminiszter által kiadott szabályok szerint kell megállapítani.

(2) Nem jogosultak devizaellátmány-pótlékra a békefenntartó műveletek (KFOR, SFOR, UNFICYP, MFO, MH Felderítő Szakasz stb.) keretében külföldi szolgálatot teljesítők.

(3) A töredékhavi devizaellátmány-pótlék kiszámítására, valamint a devizaellátmány-pótlék átutalására a devizaellátmányra vonatkozó szabályok az irányadók.

(4) A devizaellátmány-pótlék nem képezi alapját a családtagi pótléknak és a devizaellátmány-előlegnek, egyebekben azonban a devizaellátmánnyal esik egy tekintet alá.

7. §

A kiküldöttet az évi rendes szabadsága vagy bármely okból történő ideiglenes hazatérése alatt - a betegség miatti hazatérés kivételével - a devizaellátmány változatlan összegben megilleti.

8. §

(1) Ha a kiküldött a külszolgálata alatt kiküldetést teljesít, az ideiglenes külföldi szolgálatra vonatkozó szabályok (III. fejezet) szerinti költségtérítésre (szállásköltségtérítés stb.) és - a (2)-(5) bekezdésekben foglaltak szerint - külföldi napidíjra jogosult.

(2) Az (1) bekezdés szerinti költségtérítés és külföldi napidíj szempontjából külföldi szolgálatnak kell tekinteni azt is, ha a kiküldött az állomáshely országában teljesít kiküldetést.

(3) Ha a kiküldött az (1) bekezdés szerinti kiküldetést teljesít, a külföldi napidíj összege a KüM R.-ben meghatározott külföldi napidíjnak a 25%-a. Nem számolható el napidíj, ha a kiküldetés időtartama a 4 órát nem éri el. A napidíj fele jár, ha a kiküldetés időtartama a 8 órát nem éri el.

(4) A kiküldött részére szállásköltség csak a naptári naponként 8 órát meghaladó távollét esetén jár.

(5) A kiküldöttet magyarországi szolgálati útja alkalmával, a Magyarországon töltött időre, a belföldi kiküldetésre vonatkozó szabályok szerinti térítések illetik meg.

9. §

(1) A kiküldöttet a keresőképtelenséggel járó betegsége időtartamára, legfeljebb 90 napig, külföldi állomáshelyén a havi ellátmány 80%-a, belföldön 30%-a illeti meg. Amennyiben a kiküldött nincs szállítható állapotban, havi ellátmánya 30%-amegilleti a külföldi állomáshelyen 90 napot meghaladó ideig is, de legfeljebb hazaszállításáig.

(2) Ha a keresőképtelenség szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset vagy betegség következménye, a devizaellátmány 100%-a jár.

10. §

(1) A devizaellátmány (a részmunkaidőben foglalkoztatottak devizaellátmányát is ideértve) és a családtagi pótlék összegének a magánszemélyek jövedelemadójáról, valamint a társadalombiztosításról szóló rendelkezések*** alapján személyi jövedelemadó, illetőleg egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék, valamint magán-nyugdíjpénztári tagdíjköteles része után a kiküldöttnek a személyi jövedelemadót, valamint az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot (magán-nyugdíjpénztári tagdíjat) meg kell fizetnie.[3]

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakra tekintettel a devizaellátmány KüM R. szerinti alapösszegét kiküldöttenként bruttósítani kell a következők szerint:

a) Akiküldött adóköteles jövedelméhez igazodó legmagasabb személyi jövedelemadó-kulcs és a járulékfizetésre kötelezetteknél az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék (magán-nyugdíjpénztári tagdíj) alapulvételével meg kell állapítani a bruttósítási együtthatót. A bruttósítási együttható = 1-[(adókulcs% + járulék%):100] ´ adóköleles hányad.

b) A bruttósított alapösszeg a KüM R. szerinti alapösszeg és a bruttósítási együttható hányadosa.

(3) A kiküldött bruttó devizaellátmányát és bruttósított családtagi pótlékát a bruttósított alapösszeg figyelembevételével kell megállapítani.

(4) A kiküldött részére kifizetésre kerülő (nettó) devizaellátmány és családtagi pótlék összegét a bruttósítás nélküli (nettó) alapellátmány alapján kell megállapítani és folyósítani.

(5) A (3) bekezdés szerinti bruttó és a (4) bekezdés szerinti nettó devizaellátmány és családtagi pótlék különbözetének forintra átszámított összegét személyi jövedelemadó-előlegként, valamint egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékként (magán-nyugdíjpénztári tagdíjként) kell befizetni és a kiküldöttnél elszámolni. A devizaellátmány különbözetet a jogosultság időpontját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB deviza eladási árfolyamon kell forintra átszámítani.

Utazási és szállítási költségtérítés

11. §

(1) A kiküldő köteles az utazási költséget megtéríteni:

a) a kiküldött és családtagi pótlékra jogosító hozzátartozója állomáshelyre történő első kiutazása és végleges hazautazása alkalmával (ideértve a másik állomáshelyre történő áthelyezést is);

b) a kiküldött és az a) pont szerinti családtag szabadságra történő haza- és visszautazásakor évente egy alkalommal;

c) a kiküldött szolgálati érdekből történő ideiglenes hazarendelésekor;

d) a kiküldött szülője, gyermeke, házastársa és annak szülője, továbbá testvére elhalálozása esetén;

e) a kiküldött, valamint a) pont szerinti hozzátartozójának (indokolt esetben kísérőjének) szülés, egészségügyi kivizsgálás vagy gyógykezelés céljából hazai intézetbe és az állomáshelyre való visszautazásakor.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően a kiküldő indokolt esetben a kiküldött egyéb utazási költségeihez is hozzájárulhat.

(3) A kiküldött és a családtagi pótlékra jogosult hozzátartozó hazai egészségügyi kivizsgálásra vagy gyógykezelésre való utazását, illetve kísérő kirendelésének szükségességét a HM HVK egészségügyi csoportfőnöke igazolja.

(4) Az utazásnál igénybe vehető szállítási eszközt (kocsiosztály stb.) az ideiglenes külföldi szolgálatra vonatkozó szabályok alapján a kiküldő határozza meg.

12. §

(1) Az állomáshelyre történő kiutazás és végleges hazautazás alkalmából a kiküldő a legszükségesebb ingóságok szállításának számlával igazolt költségeit a következő súlyhatárokig téríti meg:

a) vasúton, közúton és hajón történő szállítás esetén a kiküldött után 300, a házastárs (élettárs) után 150, a családtagi pótlékra jogot adó gyermekenként további 50-50 kg-ig;

b) repülőgép igénybevétele esetén - légiteherként - a kiküldött után 100, a házastárs (élettárs) után 50, a családtagi pótlékra jogot adó gyermekenként további 30-30 kg-ig. Amennyiben a szállítás konténerrel történik - a tényleges számla szerinti összeget - a légiteherként engedélyezett összeg erejéig lehet elszámolni.

(2) Repülőgépen történő első kiutazás és végleges hazautazás, valamint az Európán kívüli országokból szabadságra és arról vissza történő utazás alkalmával 2 repülőtársaság által személyenként biztosított súlyhatáron felül 20-20 kg túlsúlyt a kiküldő terhére lehet elszámolni.

13. §

(1) Ha a kiküldött az első kiutazásához, illetőleg az ideiglenes vagy végleges hazatéréséhez szolgálati gépjárművet vesz igénybe, részére és a vele együtt utazó családtagi pótlékra jogot adó hozzátartozók részére csak az utazással összefüggésben ténylegesen felmerült, számlával igazolt (üzemanyag, szállás, parkolás, autópálya díj stb.) költségek téríthetők, egyéb költségtérítésre (napidíj stb.) nem jogosultak.

(2) A kiküldött részére saját gépjárművel történő utazása esetén az ideiglenes külföldi szolgálatot teljesítőkre vonatkozó szabályok szerinti költségtérítés jár.

(3) Gépjárművel történő utazás esetén az utazás időtartamát és útvonalát a kiküldőnek kell meghatározni.

Lakhatás

14. §

(1) A kiküldöttnek és a külföldi szolgálatteljesítés helyén vele engedéllyel együtt élő családtagjainak a kiküldő köteles - a kiküldött feladatkörének, a család összetételének, létszámának és az állományhely körülményeinek megfelelő - elhelyezést biztosítani. Az elhelyezés során a kiküldött és családja részére biztosítani kell a folyamatosan, megfelelően karbahelyezett, berendezett lakást, lakhatási feltételeket, élet- és munkakörülményeket. A kiküldő tulajdonának védelme érdekében szükség szerint gondoskodni kell a technikai biztosítás feltételeiről.

(2) A kiküldött részére a lakásnak a kiküldő által történő rendelkezésre bocsátásánál a lakásbérletről szóló belföldi jogszabályokban meghatározott lakásigény mértékét, a szolgálati követelményeket (protokolláris kötelezettségeket), gazdaságossági szempontokat, továbbá az állomáshelyen érvényesülő sajátosságokat kell figyelembe venni.

15. §

(1) A lakás- és a garázsbérlet bérleti díját, továbbá a lakásban elhelyezett HM és MH tulajdonú berendezési és felszerelési vagyontárgyak, valamint az ingóságok és a garázs biztosítási díját, a lakás- és garázsbérletnél kifizetett letét összegét, illetőleg - ha az a rendeltetésszerű használat ellenére szükségessé vált - a lakásberendezés javításának és cseréjének költségeit a kiküldő megtéríti.

(2) A magántulajdonú vagyontárgyak biztosításának díja a kiküldöttet terheli.

(3) A lakáshoz kapcsolódó külön szolgáltatások (villany-, gáz-, víz- és csatornadíj, fűtés, hűtés, szemétszállítás stb.) díja a kiküldöttet terheli. Amennyiben ezek együttes összege egy-egy naptári éven belül meghaladja a kiküldött devizaellátmánya, devizaellátmány-pótléka és családtagi pótléka együttes összegének (a továbbiakban: összellátmányának) az 5%-át, az ezt meghaladó részt a kiküldő átvállalja.

(4) Amennyiben a lakbér a külön szolgáltatások alapdíját is magában foglalja, úgy a szolgáltatások díjául a kiküldött összellátmányának 5%-át kitevő összeget kell megállapítani. Ennél kisebb mértékű befizetés csak akkor engedélyezhető, ha a térítendő összeg nem éri el a kiküldött összellátmányának 5%-át. Együtt élő házastársak (élettársak) egyazon állomáshelyre történő kiküldetése esetén a devizaellátmányuk együttes összegét kell alapul venni.

(5) A kiküldő a telefonfelszerelés költségét, a készülék bérleti díját, a telefonállomás alapdíját, valamint - részletes számla vagy egyéb nyilvántartás alapján-a szolgálati beszélgetések díját megtéríti.

16. §

(1) Az ideiglenes szállodai elhelyezés költségeit a kiküldőviseli.

(2) A szállás, illetőleg a szálloda kategóriáját a kiküldő által meghatározott szempontok alapján kell meghatározni.

Egyéb jogosultsági szabályok

17. §

(1) A kiküldött részére külföldi szolgálata megkezdése alkalmával, az állományilletékes parancsnok a központi keret terhére kéthavi bruttó alapilletménye összegéig terjedő illetményelőleg folyósítását engedélyezheti, a külföldi szolgálat időtartamának megfelelő, de legfeljebb 12 havi törlesztéssel.

(2) A kiküldöttnek a külföldi szolgálat megkezdésekor, kérelmére, egyszeri alkalommal devizaellátmány-előleget kell folyósítani, melynek összege nem haladhatja meg a 2,5 szorzószámmal számított háromhavi devizaellátmány összegét.

(3) A kiküldő, a kiküldött kérelmére - kizárólag gépkocsivásárlás céljából - a (2) bekezdésben meghatározottakon felül, 2,5 szorzószámmal számított további hathavi devizaellátmány-előleg folyósítását engedélyezheti, ami azonban nem haladhatja meg a gépkocsi vételárát.

(4) A kiküldött a devizaellátmány-előleg felhasználásával vásárolt gépkocsira-a devizaellátmány-előleg törlesztésének időtartamára - köteles a vásárlással egyidejűleg CASCO vagy annak megfelelő egyéb biztosítást kötni.

(5) A devizaellátmány-előleg kiszámításánál a családtagi pótlékot nem lehet figyelembe venni.

(6) A (2) bekezdés szerinti előleg legfeljebb tíz, a (3) bekezdés szerinti pedig legfeljebb harminchat havi részletre, de ha a külföldi szolgálat tervezett időtartama ennél rövidebb, annak végéig engedélyezhető. A devizaellátmány-előleg törlesztését a felvételét követő negyedik hónapban kell megkezdeni, a törlesztésnek a hazatérés napjáig be kell fejeződnie.

(7) Amennyiben a külföldi szolgálat - előre nem látható okok miatt - a devizaellátmány-előleg visszafizetése előtt fejeződik be, a kiküldött az előleg fennmaradó részét állomáshelyén egy összegben a felvétel pénznemében, vagy belföldön - legkésőbb a külföldi szolgálat befejezésétől számított 30 napon belül - a hazatérés időpontjában érvényes, az MNB által meghatározott devizaeladási árfolyamon számítva, forintban köteles visszafizetni. Ha a kiküldött a devizaellátmány-előleget a külföldi szolgálat befejezésétől számított 30 napon belül nem fizeti vissza, a kiküldő jogosult a késedelmes napokra a Ptk. szerinti kamatot felszámítani. Amennyiben a külföldi szolgálat a kiküldött önhibáján kívül fejeződik be, a devizaellátmány-előleg visszafizetése előtt, a törlesztésre a kiküldő a fentieknél kedvezőbb feltételeket állapíthat meg.

(8) Az egy évet meg nem haladó időtartamú külföldi szolgálat esetén devizaellátmány-előleg nem adható.

(9) A kiküldő térítésmentesen biztosítja a Honvédség szakmai szervezete által meghatározott kiegészítő öltözetet és kiegészítéseket.

18. §

A kiküldő által meghatározott feltételekkel és a hazai gépjárműhasználatra vonatkozó szabályok figyelembevételével

a) a kiküldött részére - a feladat jellegétől függően - a kiküldő szolgálati gépjárművet biztosíthat;

b) saját tulajdonú gépkocsi szolgálati célú igénybevétele egyedi elbírálás alapján történhet;

c) a devizaelőleg felhasználásával vásárolt gépkocsit - a külön rendelkezésekben meghatározott térítési díj ellenében - a kiküldött a kiküldő utasítása alapján beosztásával összefüggő feladatai ellátására is köteles használni.

19. §

(1) A kiküldött külföldön történő elhalálozása esetén a vele külföldön egy háztartásban élő családtagja részére, az elhalálozást követő 30 napra az elhalálozott devizaellátmányát, devizaellátmány-pótlékát és családtagi pótlékát ki kell fizetni.

(2) A családtagi pótlékra jogosító hozzátartozó külföldön történő elhalálozása esetén a kiküldött részére az elhalálozást követő 30 napra az elhalálozott után járó családtagi pótlékot ki kell fizetni.

(3) A kiküldött külföldön történt elhalálozása esetén a hazaszállításról és a temetésről a kiküldő gondoskodik. A kiküldött kérelmére a kiküldő saját költségén gondoskodik a kiküldött állomáshelyen elhunyt együtt élő családtagja hazaszállításáról és temetéséről.

(4) A kiküldött elhalálozása esetén az általa a 17. § alapján felvett illetményelőlegnek és devizaellátmány-előlegnek az elhalálozást követően esedékes, egyébként visszafizetendő részét a kiküldő szervezetvezetője törli. Az (1) bekezdés szerinti devizaellátmány előleglevonással nem terhelhető.

20. §

(1) A kiküldött és családtagi pótlékra jogosító hozzátartozója által indokoltan igénybe vett egészségügyi ellátás külföldön felmerült és igazolt költségeinek 85%-a a kiküldőt, 15%-a pedig a kiküldöttet terheli. A devizaellátmányt folyósító szerv - indokolt esetben - a felmerült költségeket teljes egészében kifizeti, majd a költségek15%-át a kiküldött devizaellátmányából levonja. A külföldi gyógykezelés indokoltságát a kötelező egészségbiztosítási ellátásról szóló jogszabályok**** vonatkozó rendelkezései alapján kell elbírálni.[4]

(2) A külföldi gyógykezelés költségeiből az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat terhelő rész megtéríttetéséről a HM Központi Pénzügyi és Számviteli Hivatal (HM KPSZH) gondoskodik.

(3) A kiküldött és családtagi pótlékra jogosító családtagjai a külföldön felmerülő és egyéb gyógyászati költségek elszámolásának előfeltételeként a kiutazás előtt, valamint évente egyszer - a szabadság időtartama alatt - egészségi orvosi vizsgálaton kötelesek megjelenni és a szükséges kezeléseken részt venni.

(4) A kiküldött és családtagi pótlékra jogosító hozzátartozója javára - a külföldön eltöltött időre - a HM KPSZH baleseti halálra és baleseti rokkantságra szóló balesetbiztosítást köt.

21. §

(1) A kiküldöttnek a vele külföldön tartózkodó és az 5. § alapján családtagi pótlékra jogosító gyermeke után, az átlagos képzési követelményeknek megfelelő és átlagos költségszintű alap- és középfokú oktatási intézményben felmerülő tandíjköltséget - a (2) bekezdésben foglalt összeghatárig - meg kell téríteni, ha egészségügyi vagy más okból a helyi állami iskolarendszer nem vehető igénybe, vagy az is tandíjköteles.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tandíjköltség-térítés maximális összege gyermekenként és tanévenként az adott országra a KüM R.-ben meghatározott alapösszeg háromszorosáig - a Külügyminisztérium által megjelölt tanintézetekben a tényleges tandíj 80%-áig - terjedhet. Ennél nagyobb költségtérítés csak a honvédelmi miniszter külön engedélye alapján folyósítható. A tandíjköltség-térítés összegét gyermekenként kell megállapítani és folyósítani. A tandíjköltség az éves (féléves) tandíjat és a beiratkozás díját foglalja magában. Nem lehet megtéríteni az oktatási intézmény által szervezett kirándulás, szabadidős programok, külön nyelvórák, iskolabusz költségeit.

22. §

Együtt élő házastársak (élettársak) egyazon állomáshelyre történő kiküldése esetén az 5. § (5) és (8) bekezdésében, 12. § (1) bekezdésében és 21. §-ában foglalt jogosultságok csak az egyiküket illeti meg, illetőleg a 15. § (4) bekezdése szerinti fizetési kötelezettség egyiküket terheli.

23. §

A kiküldött az ellátmánnyal kapcsolatos túlfizetésből eredő, valamint a külföldön felmerült egyéb tartozását abban a pénznemben köteles megfizetni, amelyben a tartozás fennáll.

III. Fejezet

IDEIGLENES KÜLFÖLDI SZOLGÁLATOT TELJESÍTŐKRE VONATKOZÓ KÜLÖN SZABÁLYOK

Az ideiglenes külföldi szolgálat elrendelése

24. §

(1) Ideiglenes külföldi szolgálat elrendelésére jogosult

a) a honvédelmi miniszter,

b) a HM közigazgatási államtitkára,

c) a HM Honvéd Vezérkar főnöke,

d) a katonai nemzetbiztonsági szolgálat főigazgatója,

e) a katonai főügyész,

f) a külföldi utazási kerettel rendelkező katonai szerv vezetője

az alárendeltségébe tartozók tekintetében.

(2) Az (1) bekezdés b)-f) pontjaiban szereplő személy ideiglenes külföldi szolgálatának elrendelésére a szakmailag illetékes elöljáró jogosult.

(3) Az ideiglenes külföldi szolgálatot minden esetben írásban kell elrendelni. Az elrendelés alapján a "Kiutazási engedély"-t a kiküldő vagy az általa kijelölt személy írja alá.

A juttatások rendszere

25. §

(1) A kiküldött - a külföldi tartózkodására tekintettel - az e rendeletben meghatározottak szerint jogosult:

a) külföldi napidíjra,

b) szállásköltségei megtérítésére,

c) utazási költségtérítésre, és

d) a kiküldő által a "Kiutazási engedély" -ben jóváhagyott egyéb költségei megtérítésére.

(2) A rendelet hatálya alá nem tartozó személyek esetében, akiket a kiküldő kér fel kiutazó delegáció hivatalos tagjának, a rendelet szerinti ellátást - a napidíj kivételével - a kiküldő biztosítja.

Külföldi napidíj

26. §

(1) A kiküldöttet arra a napra, amelyen a külföldön töltött idő tartama "határátlépéstől határátlépésig" eléri anyolc órát, a teljes külföldi napidíj, arra a napra, amelyen a külföldön töltött idő tartama eléri a négy órát, de kevesebb mint nyolc óra, a külföldi napidíj ötven százaléka illeti meg. Ha a külföldi tartózkodás négy óránál rövidebb, a kiküldöttnek külföldi napidíj nem jár. Az országhatár átlépését légi és vízi út esetén az indulás szerinti időpontot egy órával megelőzően, az érkezést pedig egy órával követően kell alapul venni.

(2) A kiküldötteket a külföldi napidíj szempontjából az alábbi négy kategóriába kell besorolni:

a) az 1. kategóriába tartoznak a VI. vagy ennél magasabb besorolási kategóriába sorolt tábornokok és tisztek, valamint a legalább VI. besorolási kategóriának megfelelő beosztást betöltő közalkalmazottak;

b) a 2. kategóriába tartoznak a IV-V. besorolási kategóriába sorolt tisztek, valamint az a) pontba nem tartozó, az "I"-"J" fizetési osztályba sorolt vagy magasabb vezető, illetve vezető beosztású közalkalmazottak;

c) a 3. kategóriába tartoznak az I-III. besorolási kategóriákba sorolt tisztek, valamint az "E"-"H" fizetési osztályokba sorolt, de nem vezető beosztású közalkalmazottak;

d) a 4. kategóriába tartoznak a honvédek, tisztesek, tiszthelyettesek, zászlósok, a katonai tanintézetek ösztöndíjas hallgatói, valamint az "A"-"D" fizetési osztályba sorolt közalkalmazottak.

(3) Amennyiben a kiküldött az eredeti beosztása alól mentesítve magasabb beosztás ellátásával van megbízva, úgy a külföldi napidíját a megbízás szerinti beosztás besorolási kategóriája alapján kell megállapítani.

(4) A külföldi napidíj országonkénti összegét a KüM R. állapítja meg.

(5) Térítésmentesen biztosított élelmezés miatt a megállapított külföldi napidíjat reggeli esetén 10%-kal, ebéd és vacsora esetében 20-20%-kal csökkenteni kell.

(6) Ha a kiküldött ugyanazon a napon több országban járt, részére azon országra megállapított külföldi napidíjat kell alapul venni, amelyben hosszabb ideig tartózkodott.

27. §

A külföldi napidíj összegének a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló, valamint a társadalombiztosításról szóló jogszabályok***** alapján személyi jövedelemadó, illetőleg egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék, valamint magán-nyugdíjpénztári tagdíj-köteles része után a kiküldöttnek a személyi jövedelemadót, valamint az egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékot, illetőleg a magán-nyugdíjpénztári tagdíjat meg kell fizetnie, amelyek megállapításakor a 10. § rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell.[5]

Szállásköltség-térítés

28. §

(1) Ha a kiküldött feladatát a külföldre érkezés napján befejezni nem tudja, illetőleg azon a napon hazautazni nem tud, a számlával igazolt szállásköltség megtérítésére jogosult.

(2) A szállást, illetőleg a szálloda kategóriáját a kiküldő által meghatározott szempontok alapján kell megválasztani.

(3) A napi szállásköltség felső határát, ezen túlmenően - gépjárművel történő utazás esetén - az utazás időtartamát a kiutazás előtt meg kell határozni, ennél magasabb összegű költség csak kivételesen, előre nem látható körülmények bekövetkezése esetén, utólagosan a kiküldő engedélyével számolható el.

Utazási és szállítási költségtérítés

29. §

(1) A kiküldött a külföldi utazás során a 30-33. §-ok szerinti közlekedési eszközök igénybevételére jogosult.

(2) Az utazás során igénybe vehető közlekedési eszközt, valamint annak komfortfokozatát (kocsiosztályt) a "Kiutazási engedély"- ben kell rögzíteni.

30. §

(1) A Magyarországgal szomszédos országokba, valamint a Cseh Köztársaságba történő utazások során vonat, autóbusz, szolgálati gépjármű, illetőleg - a 13. és a 33. §-ban foglaltak figyelembevételével - magángépjármű vehető igénybe. Ukrajnába, illetőleg Romániába történő utazás esetén a kiküldő repülőgép igénybevételét engedélyezheti.

(2) Az (1) bekezdésben fel nem sorolt ideiglenes külföldi szolgálat alkalmával repülőgép vehető igénybe. A kiküldő azonban dönthet úgy, hogy ezekben az esetekben is más közlekedési eszközzel történjen az utazás, amennyiben ezzel - ésszerű határok között - költségmegtakarítás érhető el.

31. §

(1) Vonaton történő utazáskor az igénybe vehető kocsiosztály (I., II. osztály) meghatározásakor a belföldi kiküldetésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A kiküldő engedélyével hálókocsijegy is elszámolható.

(2) Repülőgéppel történő utazás során Komfort ("C" business) osztály igénybevételére jogosultak aVII. vagy ennél magasabb besorolási kategóriába tartozó tábornokok és tisztek, illetőleg az ezzel azonos szintű beosztást betöltő közalkalmazottak.

(3) A (2) bekezdésbe nem tartozó kiküldöttek részére a turistaosztályra érvényes repülőjegy árát kell megtéríteni.

(4) A kiküldő sürgősség esetén, biztonsági okokból, vagy csoportos ideiglenes külföldi szolgálat esetén - az (1)-(3) bekezdésben foglaltaktól eltérően - az egyébként alacsonyabb komfortfokozatra jogosult kiküldött részére is engedélyezheti a magasabb osztály igénybevételét.

32. §

(1) Az ideiglenes külföldi szolgálat állomáshelyére vasúton és hajón történő kiutazás és hazautazás alkalmával a kiküldő a legszükségesebb ingóságok szállításának számlával igazolt költségeit 30 kg súlyhatárig téríti meg.

(2) Repülőgépen történő kiutazás és hazautazás alkalmával a repülőtársaság által biztosított súlyhatáron felül 15 kg túlsúly a kiküldő terhére elszámolható.

33. §

(1) A kiküldött a "Kiutazási engedély" alapján szolgálati, illetőleg saját gépjárművet is igénybe vehet. Saját gépjármű igénybevétele azonban csak a külföldön is érvényes teljes körű CASCO biztosítással rendelkezők részére engedélyezhető. A CASCO biztosítás díja a kiküldöttet terheli.

(2) Szolgálati gépjárművel történő utazás esetén az utazással összefüggésben ténylegesen felmerült szolgálati jellegű, számlával igazolt költségeket (üzemanyag, javítás, parkolás, gépjárműmosatás, autópályadíjak) a kiküldő megtéríti.

(3) Saját gépjárművel történő utazás esetén az érvényben levő rendelkezések szerint megállapított üzemanyag-felhasználás ellenértéke, továbbá járműhasználat címen a Honvédségben érvényes mindenkori költségátalány, valamint az esetleg felmerülő parkolás, autópályadíj, gépjárműmosatás fizethető. Azüzemanyag-felhasználás megállapításához a kiutazás előtt meg kell határozni a szolgálati utazás tervezett hosszát.

(4) Saját gépjármű igénybevétele esetén a szolgálati utazásnak az országhatáron belül megtett távolsága utáni üzemanyag-felhasználás ellenértékét forintban, az útvonal további részére külföldi fizetőeszközben kell fizetni. Az üzemanyag-felhasználás ellenértéke kiszámításánál az érintett országok számlával igazolt üzemanyagárait kell figyelembe venni.

Egyéb költségek

34. §

A 28-33. §-okban nem szabályozott, előzetesen nem meghatározható egyéb költségek (szolgálati telefon, helyi utazások költsége stb.) a kiküldő utólagos engedélyével számolhatók el.

Biztosítás

35. §

Az ideiglenes külföldi szolgálatot teljesítők javára a kiküldetéssel kapcsolatos betegség-, baleset- és poggyászbiztosítást a kiküldő köti meg.

Egyéb eljárási szabályok

36. §

(1) A kiküldöttet megillető pénzbeli járandóságokat a kiküldő, illetőleg az általa parancsban kijelölt vezető a "Kiutazási engedély"-ben határozza meg. Az úti elszámoláshoz a szükséges bizonylatokat csatolni kell. A devizafelhasználást- a napidíj kivételével - számlával kell igazolni.

(2) A kiküldött részére, a külföldi kiküldetéssel kapcsolatosan elszámolható összegek megelőlegezésére - legfeljebb az utazás megkezdése előtt hét nappal - utazási előleget kell folyósítani.

(3) Az utazás elmaradása esetén a (2) bekezdés alapján felvett összeget legkésőbb nyolc munkanapon belül vissza kell fizetni.

(4) A kiküldött az általa felvett utazási előleg összegével a kiküldetésből történő hazatéréstől számított nyolc munkanapon belül az anyagi felelősség jogszabályokban foglalt következményei mellett köteles elszámolni.

(5) Ha az (1) bekezdés szerint jogosan felhasználható összeget a (2) bekezdés alapján felvett összeg meghaladja, a különbözetet a hazatéréstől számított nyolc napon belül- a felvett valutában - vissza kell fizetni a kiküldő szerv részére.

IV. Fejezet

KÜLFÖLDI TANULMÁNYOKAT FOLYTATÓKRAVONATKOZÓ KÜLÖN SZABÁLYOK

A juttatások rendszere

37. §

A külföldi tanulmányok ideje alatt a kiküldöttet a következő juttatások illetik meg:

a) a tanulmányok időtartamától függően devizaellátmány vagy külföldi napidíj,

b) szállásköltség-térítés,

c) a tanulmányok folytatásához szükséges tankönyvek, tansegédletek beszerzési költségének megtérítése, amennyiben azt a fogadó fél nem biztosítja térítésmentesen,

d) a tanulmányok helyszínére történő kiutazás, valamint a tanulmányok befejezését követő hazautazás, illetőleg a szállítás tényleges költségeinek megtérítése, amennyiben azt a fogadó fél nem biztosítja térítésmentesen,

e) a hat hónapot meghaladó tanulmányok esetén a tanulmányi évenként egy alkalommal a szabadságra történő haza- és visszautazás költségének a megtérítése, amennyiben azt a fogadó fél nem biztosítja térítésmentesen,

f) a 40. § szerint kint tartózkodó családtagok után családtagi pótlék.

Külföldi napidíj, devizaellátmány

38. §

(1) Az ideiglenes külföldi tanulmányok idejére a kiküldöttet - a III. fejezetben meghatározottak szerint - külföldi napidíj illeti meg.

(2) A kiküldött külföldi napidíj kategóriájának meghatározásakor, katonák esetében az állományviszonyt, illetőleg a tanulmányok megkezdése előtti besorolási kategóriát, közalkalmazottak esetében pedig a besorolást és betöltött munkakört kell alapul venni.

39. §

(1) A tartós külföldi tanulmányokat folytató kiküldött devizaellátmányra jogosult, amelyet a 4. §-ban meghatározott alapösszeg és ezen rendelet 2. számú melléklete szerinti - rendfokozattól függő - szorzószámok alapján kell megállapítani.

(2) A 2. számú melléklet szerinti szorzószámot a külföldi tanintézet által térítésmentesen vagy kedvezményesenbiztosított étkezés esetén - az ellátás mértékének figyelembevételével - csökkenteni kell, ennek mértéke azonban nem haladhatja meg a szorzószám 25%-át.

40. §

(1) A tizennyolc hónapot meghaladó időtartamban külföldi tanulmányokat folytató kiküldött az 5.§ (2)-(4),(6)- (7) bekezdése és a jelen § (2)-(4) bekezdése szerinti feltételekkel családtagi pótlékra jogosult.

(2) A családtagi pótlék összegének megállapításánál a 39. § (1) bekezdés szerinti, csökkentés nélküli ellátmánnyal kell számolni.

(3) A családtagi pótlék összege

a) házastárs után

aa) amennyiben nem rendelkezik külföldön szerzett jövedelemmel, a kiküldött devizaellátmányának 25%-a,

ab) ha bármely munkáltatónál legfeljebb 4 órás részmunkaidőben dolgozik, a kiküldött devizaellátmányának 12,5%-a;

b) a gyermek után a 2,5 szorzószámmal számított devizaellátmány

ba) 12. életév betöltéséig 10%-a,

bb) 12. életév betöltését követően 15%-a.

(4) Az (1) bekezdés szerinti tizennyolc hónapos időtartamba nem számítható be a külföldi tanulmányok érdemi részéhez közvetlenül nem kapcsolódó (nyelvi és egyéb) felkészítés, vagy más jogcímen való külföldön tartózkodás időtartama.

41. §

(1) A 37. § szerinti juttatások összegébe a fogadó fél által folyósított hasonló célú pénzbeli juttatásokat, függetlenül azok elnevezésétől (ösztöndíj, zsebpénz, napidíj, lakbértérítések, megélhetési hozzájárulás stb.) be kell számítani.

(2) Amennyiben a fogadó fél által folyósított juttatások pénzneme eltér a kiküldött részére megállapított ellátmány pénznemétől, abban az esetben a fogadó fél által folyósított összeget a jogosultság időpontját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB deviza eladási árfolyamon át kell számítani az ellátmány pénznemére.

(3) Ha a tartós külföldi tanulmányokat folytató kiküldött külföldi juttatásában olyan változás következik be, amely az ellátásra hatással van (emelkedik vagy csökken a fogadó fél által folyósított juttatások összege, változik a szállásköltség nagysága stb.), erről a kiküldött azonnal köteles tájékoztatni a pénzügyi ellátásért felelős szervet, amely - a változás időpontjától - módosítja a beszámított összeg nagyságát, illetőleg a kiküldő által folyósított ellátmány nagyságát. A folyósított összeg megváltozásáról a pénzügyi ellátásért felelős szerv köteles a kiküldöttet írásban tájékoztatni. Az e bekezdésben foglaltakat alkalmazni kell az ideiglenes külföldi tanulmányokat folytató kiküldöttek esetében is azzal, hogy a tanulmányok ideje alatti változásokkal összefüggő pénzügyi elszámolást a tanulmányok végeztével, itthon kell végrehajtani.

(4) A kiküldöttnek a kiküldőtől és a fogadó féltől független szervtől, személytől nem a megélhetéssel összefüggésben biztosított juttatást (tanulmányi verseny díját stb.) nem lehet beszámítani.

42. §

(1) Ha a fogadó fél által folyósított juttatások a 37. § szerinti járandóságok összegét meghaladják, a kiküldött a kiküldőtől ellátásra nem jogosult. A fogadó fél által folyósított többletjuttatásokat azonban a kiküldöttől nem lehet elvonni.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak esetén a tartós külföldi tanulmányokat folytató kiküldötteknél a pénzügyi ellátásért felelős szerv a kiküldő által folyósított pénzbeli juttatások folyósítását köteles azonnal beszüntetni, és erről a kiküldöttet írásban értesíteni.

43. §

(1) A kiküldöttnek a külföldi napidíjból, illetőleg a devizaellátmányból kell biztosítania elsősorban

a) térítésmentes élelmezés hiányában az étkezési,

b) a helyi közlekedési,

c) a művelődési, kulturális, sport, szórakozási,

d) tanszer, írószer, valamint

e) a mosatási és személyi higiéniai

kiadásokat.

(2) A kiküldöttek részére vendéglátási és reprezentációs kiadásokat nem lehet megtéríteni.

Szállás

44. §

(1) A kiküldött elhelyezését elsősorban a fogadó fél által rendelkezésre bocsátott szálláson kell biztosítani, melynek teljes költsége (bérleti díj, biztosítás, valamint a szálláshoz kapcsolódó szolgáltatások, így a víz, villany, gáz, fűtés, meleg víz, csatorna, szemétszállítás költsége) a kiküldőt terheli. A telefonhasználattal összefüggésben - részletes számla vagy egyéb nyilvántartás alapján - csak annak alapdíja és a szolgálati beszélgetések díja téríthető meg. A magántulajdonú vagyontárgyak biztosításának díja a kiküldöttet terheli.

(2) Az (1) bekezdés szerinti elhelyezési lehetőségek hiányában, vagy ha a 40. §-ban foglaltak alapján családtagis kint tartózkodik, a kiküldött részére - a szolgálati lakásra való igényjogosultsági mértékek, valamint az ésszerű takarékossági elvek szem előtt tartásával - lakást kell bérelni, melynek költségei a kiküldőt terhelik. A bérlakás esetén az ezzel kapcsolatos költségek, illetőleg a telefonhasználat megtérítésekor az (1) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni. Ha viszont a kiküldött - családtagi pótlékra jogosító hozzátartozó nélkül - saját elhatározásából költözik ki a tanintézet által biztosított szállásról, továbbra is csak a felmondott szállás díját kell részére megtéríteni. Ettől a szálláson átlagosan elvárható tanulási és lakhatási feltételek nagymértékű romlásának esetén a kiküldő eltérhet.

(3) Az (1)-(2) bekezdésben szereplő költségeket számla vagy a tanintézet igazolása alapján a 41-42. §-okban foglaltak figyelembevételével kell elszámolni.

Egyéb eljárási szabályok

45. §

(1) A kiküldött járandóságait - a HM KPSZH javaslata alapján - a vezénylésről szóló miniszteri határozat, illetőleg a "Kiutazási engedély" tartalmazza.

(2) Ha a szükséges információk hiánya miatt a járandóságok az (1) bekezdés szerinti határozatból kimaradnak, azokat

a) a HM, hivatalai és háttérintézményei, a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok, a katonai felsőoktatási intézmény állományába tartozók esetében a HM közigazgatási államtitkára határozatban,

b) a Honvédség állományába tartozók esetében a HM Honvéd Vezérkar főnöke parancsban (közalkalmazottak esetében határozatban)

állapítja meg.

(3) A határozat, illetőleg parancs tartalmazza:

a) a kiküldött nevét és rendfokozatát;

b) a kiküldött adóazonosító jelét, a kiküldöttel kiutazó családtagi pótlékra jogosító családtagjainak nevét, születési évét, hónapját, napját;

c) a devizaellátmány, családtagi pótlék, illetőleg külföldi napidíj folyósításának kezdő napját;

d) a devizaellátmány, családtagi pótlék, illetőleg a külföldi napidíj összegét;

e) a ki- és hazautazás módját és eszközét;

f) a kiküldött pénzügyi azonosító számát.

46. §

A tartós külföldi tanulmányokat folytató kiküldöttek esetében egyszeri alkalommal, visszatérítés-köteles 800 USD, illetőleg - ott, ahol az ellátmány EUR-ban van megállapítva - ennek megfelelő EUR devizaellátmány-előleget kell folyósítani a kiutazás előtt nyolc napon belül. Az ellátmányelőleggel a visszaérkezést követő nyolc napon belül keli elszámolni.

47. §

(1) Azebben a fejezetben nem szabályozott kérdésekben a tartós külföldi tanulmányokat teljesítő kiküldöttre a 4. § (4) és (6) bekezdések, 7. §, 9-13. §, 17. §, 19-23. §, ideiglenes külföldi tanulmányokat teljesítő kiküldöttre a 26-36. § is alkalmazandók.

(2) Fogadó félen a képzést felajánló, pénzügyileg nagymértékben támogató külföldi kormányzati és nem kormányzati szervet is érteni kell.

V. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

48. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban 2002. január 1-jétől kell alkalmazni azzal, hogy a hatálybalépés előtti időszakra a korábbi szabályok szerint járó devizaellátmányt csökkenteni nem lehet.

(2) A külföldi szolgálattal kapcsolatos szervezési, ügyviteli, logisztikai és pénzügyi feladatok végrehajtását, valamint a fogadó fél által folyósított 41. § (1) bekezdés szerinti juttatások beszámítását HM utasításban kell szabályozni.

(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség ideiglenes külföldi kiküldetést teljesítő tagjai devizaellátmányáról szóló 8/2001. (IV. 28.) HM rendelet; a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség tartósan külföldön foglalkoztatott tagjai ellátásáról szóló 9/2001. (IV. 28.) HM rendelet; valamint a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség külföldön tanulmányokat folytató tagjai ellátásáról szóló 10/2001. (IV. 28.) HM rendelet hatályát veszti.

Dr. Szabó János s. k.,

honvédelmi miniszter

1. számú melléklet a 25/2002. (IV. 12.) HM rendelethez

2. számú melléklet a 25/2002. (IV. 12.) HM rendelethez

Lábjegyzetek:

[1] * Jelenleg az 5/1997. (XII. 29.) KüM rendelet.

[2] ** Jelenleg az 1998. évi LXXXIV. törvény.

[3] *** Jelenleg a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló - többször módosított - 1995. évi CXVII. törvény, illetőleg a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény.

[4] **** Jelenleg a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény és a végrehajtásáról rendelkező 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet.

[5] *****Jelenleg a magánszemélyek jövedelemadójáról szóló - többször módosított - 1995. évi CXVII. törvény, illetőleg a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény.

Tartalomjegyzék