8/2003. (II. 20.) HM rendelet
a nem polgári célú frekvenciagazdálkodás egyes hatósági eljárásairól
A hírközlésről szóló 2001. évi XL. törvény (a továbbiakban: Hkt.) 107. §-a (7) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján - figyelemmel a Hkt. 79-81. és 83. §-ára, továbbá a nem polgári célú frekvenciagazdálkodás feladatait ellátó hatóság szervezetéről, valamint a nem polgári célú frekvenciagazdálkodás rendjéről szóló 279/2001. (XII. 23.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) előírásaira - a nem polgári célú frekvenciagazdálkodás egyes hatósági eljárásairól a következőket rendelem el:
I. Fejezet
A RENDELET HATÁLYA
1. §
(1) A rendelet hatálya kiterjed a nem polgári célú frekvenciagazdálkodás területén
a) a frekvenciakijelölési eljárásra;
b) a rádióengedélyezési eljárásra;
c) az ellenőrzésre;
d) a rádió-mérőszolgálati és a rádiózavar-elhárítási tevékenységre;
e) az adatszolgáltatás rendjére;
f) a kezelői vizsgáztatás rendjére.
(2) A rendelet hatálya kiterjed
a) a nem polgári célú frekvenciagazdálkodás körébe tartozó - az R. 1. §-ának (2) bekezdésében meghatározott - szervekre, szervezetekre (a továbbiakban: felhasználók), valamint azon természetes és jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezetekre (a továbbiakban: vállalkozó), akik nem polgári célú frekvenciát vagy frekvenciasávot használó rádióberendezések (a továbbiakban: berendezés), rádióállomás (a továbbiakban: állomás), rádió-távközlő hálózat (a továbbiakban: hálózat), rádió-távközlő rendszer (a továbbiakban: rendszer) tervezése, telepítése, üzembe helyezése, valamint a nem polgári célú frekvenciagazdálkodást érintő, a rendelet hatálya alá tartozó ügy vonatkozásában a felhasználókkal kapcsolatban állnak;
b) e rendeletben meghatározott hatósági feladatokat ellátó Kormányzati Frekvenciagazdálkodási Hivatalra (a továbbiakban: hatóság).
(3) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, e rendelet előírásait kell alkalmazni a két- vagy többoldalú nemzetközi megállapodás alapján a Magyar Köztársaságban tevékenykedő külföldi fegyveres szervek (a továbbiakban a felhasználókkal és a vállalkozókkal együtt: jogosultak) frekvenciahasználata során a hatósági eljárásoknál is.
ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK
2. §
E rendelet alkalmazásában:
1. Blokkgazdálkodás: a frekvenciablokk [frekvencia (ák) és frekvenciasáv(ok)] rádióengedélyben megadott feltételek között szabadon történő tervezése és használata.
2. EMC (elektromágneses összeférhetőség) vizsgálat: az egyes rádiószolgálatok és berendezéseik összeférhetőségének, egymásra gyakorolt hatásának vizsgálata a zavarmentes együttes működés feltételeinek megállapítása céljából.
3. Frekvenciajegyzék: frekvenciakiosztási terv alapján készült frekvenciakijelölési terv, melyet a frekvenciagazdálkodó hatóságok egyeztetés után fogadnak el.
4. Frekvenciakiosztási terv: a felhasználható rádiófrekvenciák (csatornák) kiosztására vonatkozó terv, melyet nemzetközi vonatkozásban az illetékes értekezlet, nemzeti vonatkozásban a frekvenciagazdálkodó hatóságok fogadnak el.
5. Keret-rádióengedély: rádióengedély, amely lehetővé teszi az állomások, illetőleg a hálózatok üzemben tartását azoknál a rádiószolgálati alkalmazásoknál, amelyeknél a felhasználás frekvenciajegyzék szerinti, vagy a frekvenciakijelölés blokkgazdálkodásra jogosít.
6. Rádió-megfigyelés: a frekvenciagazdálkodó hatóságnak egy frekvenciasáv tervezett, összehangolt felhasználását, az adatszolgáltatást és a rádiófrekvenciás spektrumra vonatkozó információgyűjtést segítő, a rádió-mérőszolgálat útján végzett rádiómérő és értékelő tevékenysége.
7. Rádiómérés: mindazon mérések összessége, melyeket az ellenőrzés, a rádiózavar-elhárítás, a rádió-megfigyelés és egyéb rádió-mérőszolgálati tevékenységek ellátása érdekében hajtanak végre.
8. Rádió-mérőszolgálati tevékenység: a frekvenciagazdálkodó hatóság egyik alaptevékenysége a rádiószolgálatok rádiózavar-mentes működésének biztosításához.
9. Rádiózavar: nem kívánt elektromágneses energiának valamely rádiószolgálatban a vételre gyakorolt hatása, amely az átvitel minőségének olyan csökkenésében, az információ olyan torzulásában, illetőleg veszteségében jelentkezik, ami elkerülhető lett volna a nem kívánt energia megjelenése nélkül.
10. Rádiózavar-elhárítás: rádiózavar megszüntetése zavarvizsgálat végrehajtásával és rádiózavar-elhárító intézkedések alkalmazásával.
11. Telepítés (üzembe helyezés): berendezés, állomás, hálózat és rendszer kiépítése, illetőleg üzemeltetésre alkalmas állapotba hozatala rádiófrekvenciás jelek kisugárzását és/vagy vételét megvalósító üzemmódban, üzemben tartás nélkül.
12. Üzemben tartás: állomás, illetőleg hálózat telepítésétől (üzembe helyezésétől) a működtetés végleges megszüntetéséig tartó folyamat, beleértve az üzemeltetést és a fenntartási tevékenységeket (karbantartás, javítás stb.) is.
13. Üzemeltetés: állomás, hálózat rendeltetés szerinti működtetése.
14. Üzemeltető: a jogosult által - általában saját alárendeltségében lévő - az üzemeltetésre kijelölt szervezet.
15. Zavarvizsgálat: a rádiózavar-elhárítás érdekében végzett rádiómérések, vizsgálatok, adatgyűjtések és elemzések összessége.
II. Fejezet
A FREKVENCIAKIJELÖLÉSI ELJÁRÁS SZABÁLYAI
3. §
(1) A frekvenciakijelölési eljárást a hatóság a jogosultak kérelmére folytatja le. Az eljárást megelőzheti a 40. § (2) bekezdése szerinti adatszolgáltatás.
(2) A frekvenciakijelölés iránti kérelem legalább a következőket tartalmazza:
a) a kérelmező adatait (szervezet, cég megnevezése, helye, telephelye, címe, levelezési címe);
b) a frekvenciafelhasználás célját, műszaki szempontok szerinti - a frekvenciákkal történő hatékony és tervszerű gazdálkodás jogszabályokban meghatározott követelményeit is figyelembe vevő - indokolását;
c) a felhasználni kívánt frekvenciá(ka)t, csatorná(ka)t, frekvenciasávot, kiemelve az előnyben részesített igényeket;
d) a modulációs módo(ka)t;
e) a kérelmező ügyintézőjének nevét, illetőleg az ügyben eljáró - nem az állományába tartozó - képviselőjének azonosító adatait, továbbá képviseleti jogosultságának igazolását;
f) minden olyan tényt, körülményt, amely a frekvenciasáv, a csatorna- vagy a frekvenciahasználat egyéb jellemzőinek kiválasztását indokolja, illetve befolyásolja.
(3) A (2) bekezdéstől eltérő tartalmú kérelem eseteit jelen rendelet szabályozza.
4. §
(1) A berendezés, állomás, hálózat és rendszer telepítése (üzembe helyezése), illetve kísérleti üzembe helyezése (kipróbálása) frekvenciakijelölési engedély alapján történhet.
(2) A frekvenciakijelölési engedély - legfeljebb háromévi időtartamú - érvényességi idejét, valamint szükség esetén a meghosszabbítás feltételeit és időtartamát a hatóság állapítja meg.
(3) A közbeszerzési eljárás körébe tartozó berendezésekre, állomásokra, hálózatokra és rendszerekre vonatkozó frekvenciakijelölési engedélyt a hatóság akkor adja ki, ha a szerződést a 42. § szerinti adatszolgáltatás érvényességi idején belül és tartalmának megfelelően kötötték meg.
(4) Nem kell frekvenciakijelölési engedély
a) olyan berendezéshez, amelynek üzemben tartására jogszabály általános felhatalmazást ad;
b) azoknál a rádió-távközlési szolgálatoknál és alkalmazásoknál (1. számú melléklet), amelyekhez nemzeti vagy nemzetközi frekvenciakiosztás alapján kötelező érvényű frekvenciajegyzék van elfogadva;
c) azoknál a rádió-távközlési alkalmazásoknál, amelyeket kizárólag rendkívüli vagy szükségállapot idején, illetőleg a Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949. évi XX. törvény (a továbbiakban: Alkotmány) 19/E. §-ában foglalt intézkedés során tartanak üzemben, és amelyekhez a frekvenciákat a rendkívüli állapotra kijelölhető frekvenciák jegyzéke tartalmazza;
d) a Magyar Honvédség, a nemzetbiztonsági szolgálatok, valamint titkos információgyűjtésre törvényben felhatalmazott felhasználók csak vételre szolgáló berendezéseire, amennyiben a felhasználó más engedélyezett frekvenciahasználattal szemben védelemre nem tart igényt;
e) egyszerűsített NATO eljárás keretében engedélyezett frekvenciahasználat esetén;
f) a jogosult gyakorlattal, gyakorlással, diplomáciai feladatokkal, valamint bemutatóval, kiállítással kapcsolatos - 5 napot meg nem haladó - frekvenciahasználata esetén.
(5) Harminc napot meg nem haladó frekvenciahasználat esetén, amennyiben a felhasználási terület, a sávfoglaltság és a sugárzási paraméterek lehetővé teszik, a frekvenciakijelölési és rádióengedély összevontan is kiadható.
5. §
A frekvenciakijelölési engedély tartalmazza:
a) az engedélyes adatait;
b) a kijelöléscélját;
c) a kijelölt frekvencia (ka)t, csatorná(ka)t, frekvenciasávot;
d) a frekvenciahasználat műszaki feltételeit;
e) a berendezések mennyiségére vonatkozó adatokat;
f) a telepítési, sugárzási jellemzőket, hordozható (mozgó) berendezés esetén az üzemben tartás körzetét is;
g) blokkgazdálkodás esetén az arra való feljogosítást;
h) tájékoztatást arra vonatkozóan, hogy a frekvenciakijelölési engedély visszavonható jogszabályban meghatározott esetekben;
i) tájékoztatást arra vonatkozóan, hogy az engedély csak olyan berendezések alkalmazásával érvényes, amelyek kielégítik a forgalomba hozatal követelményeit, és ezt a tényt a rádióengedély kérelemben kell igazolni;
j) a frekvenciakijelölési engedélyben meghatározott előírások és feltételek megtartása ellenőrzésének rendjét;
k) a jogorvoslatról szóló tájékoztatást;
l) az engedély érvényességi idejét, a meghosszabbítás feltételeit és időtartamát.
6. §
A frekvenciakijelölés megtagadásának Hkt.-ben előírt esetein túl nem jelölhető ki frekvencia abban az esetben sem, ha
a) a tervezett alkalmazás nem teljesíti a 2. számú melléklet, illetőleg a Rádiószolgálatok Alkalmazási Táblázata vonatkozó előírásait;
b) nemzetközi kötelezettség kizárja a berendezések használatát, állomások, hálózatok, rendszerek létesítését;
c) a kérelem műszaki vagy frekvenciagazdálkodási szempontból ellentmond a rádiófrekvenciás tartomány felhasználása nemzeti és nemzetközi védelmének;
d) a kérelem teljesítése jogszabályba ütközik.
7. §
(1) Amennyiben a frekvenciakijelöléshez nemzetközi koordináció, illetőleg műszaki vizsgálatok szükségesek, a hatóság az eljárást a Hkt. 79. § (7) bekezdése alapján felfüggesztheti. Az eljárás felfüggesztését követő tíz napon belül a hatóságnak kezdeményeznie kell a nemzetközi koordinációt a Hírközlési Felügyeletnél, illetőleg meg kell kezdenie a műszaki vizsgálatokat.
(2) A frekvenciahasználat jellegét a nemzetközi koordináció eredménye nem befolyásolja.
Telepítési célú frekvenciakijelölés
8. §
(1) A jogosult a berendezést, az állomást, a hálózatot, a rendszert telepítési célú frekvenciakijelölési engedély alapján telepítheti (helyezheti üzembe).
(2) A kérelem a 3. §-ban meghatározottakon túl tartalmazza, illetőleg a kérelemhez csatolni szükséges:
a) a 3. számú mellékletben foglalt tartalmi feltételeknek megfelelő műszaki tervet egy példányban;
b) a megvalósítás tervezett ütemezését;
c) jogszabályokban és a hatóság által a tervezési célú adatszolgáltatásban megállapított nyilatkozatokat, okiratmásolatokat.
(3) A hatóság a felhasználót - kérelemre - blokkgazdálkodásra feljogosíthatja, ha az alkalmazás körülményei ezt lehetővé teszik.
9. §
Nem kell műszaki tervet benyújtani
a) a kizárólag kis hatótávolságú berendezéseket tartalmazó, vagy
b) a legfeljebb három hónap időtartamú üzemben tartásra tervezett
állomások, hálózatok esetében.
Kísérleti célú frekvenciakijelölés
10. §
(1) Kísérleti célú frekvenciakijelölési engedély adható:
a) közvetlenül a felhasználó részére gyártott berendezés (állomás, hálózat, rendszer) ideiglenes üzembe helyezésére (kipróbálására);
b) kísérleti célú, illetőleg telepítésre még nem tervezett berendezés ideiglenes üzembe helyezésére;
c) a hatóság által megállapított egyéb felhasználási feltételekhez kötött üzembe helyezésre;
d) EMC vizsgálat elvégzésére.
(2) A kérelem a 3. §-ban meghatározottakat - a b) pont kivételével -, valamint a 3. számú melléklet e) és h) pontjai szerinti adatokat tartalmazza.
(3) A kísérleti célú frekvenciakijelölés érvényessége legfeljebb 3 hónap lehet, amely az érvényességi időn belül benyújtott kérelemre egy alkalommal, legfeljebb 3 hónappal meghosszabbítható.
(4) Kísérleti célú frekvenciakijelölési engedély alapján a vállalkozó is kaphat jogosultságot nem polgári célú frekvencia használatára a kizárólag a felhasználók részére történő berendezés fejlesztés, gyártás, egyedi előállítás során feltétlenül szükséges - kisugárzással is járó - munkafolyamatok elvégezhetősége érdekében.
(5) Amennyiben a kérelmet vállalkozó nyújtja be, csatolni szükséges a felhasználó megbízásra vonatkozó igazolását, a berendezés rendeltetésének és működési elvének leírását, valamint műszaki jellemzőit tartalmazó dokumentumot.
(6) Kísérleti célú frekvenciakijelölés alapján csak kísérleti (ideiglenes) rádióengedély adható.
III. Fejezet
A RÁDIÓENGEDÉLYEZÉSI ELJÁRÁS SZABÁLYAI
11. §
(1) Berendezést, állomást, hálózatot, rendszert üzemben tartani csak rádióengedély alapján szabad.
(2) Nem kell rádióengedély a 4. § (4) bekezdés a), c) és d) pontjában említett berendezésekhez, illetőleg rádió-távközlési alkalmazásokhoz.
(3) Rádióengedély kérelemre adható. A kérelem tartalmazza, illetőleg a kérelemhez csatolni szükséges:
a) a kérelmező adatait;
b) a felhasználni kívánt frekvenciá(ka)t, csatorná(ka)t, illetőleg frekvenciasávot;
c) az üzemben tartás célját;
d) a berendezés (ek) típusát és darabszámát;
e) a berendezés (ek) forgalomba hozatalához jogszabályban előírt megfelelőséget igazoló dokumentumok azonosítási számát, keltét, a kiállító szerv megnevezését;
f) a kérelmező vagy a kivitelező nyilatkozatát a frekvenciakijelölési engedélyben foglalt jellemzők szerinti telepítésről;
g) a zártcélú távközlő hálózatokról szóló 50/1998. (III. 27.) Korm. rendelet hatálybalépése után épített távközlési építmények engedélyeinek, illetőleg a létesítés bejelentésének eredeti nyilvántartási számát, keltét, az engedélyező (bejelentést fogadó) hatóság megjelölésével, a korábban létesült építmények igénybevétele esetén a tulajdonos nyilatkozatát az engedményezésről és arról, hogy az építés a rendelet hatálybalépése előtt történt;
h) engedélyköteles rejtjelző eszköz használata esetén az Országos Rejtjelfelügyelet engedélyének eredeti nyilvántartási számát, keltét, nyilatkozatot az állam- vagy szolgálati titkot tartalmazó információ továbbításáról.
(4) A rádióengedély iránti kérelemben a (3) bekezdés a),b),c) és d) pontjai szerinti adatok a frekvenciakijelölési engedély vonatkozó rendelkezéseire történő hivatkozással is megadhatók.
(5) A kérelemben nem szükséges megadni:
a) átmeneti (30 napot meg nem haladó) üzemben tartásra történő kérelmezés esetén a (3) bekezdés e), f), g),
b) kísérleti célra történő kérelmezés esetén
- a berendezés megfelelőségének igazolása birtokában a (3) bekezdés f), g),
- a berendezés megfelelőségének igazolása hiányában a (3) bekezdés e), f), g)[1]
pontjaiban meghatározottakat.
(6) Egyszerűsített NATO eljárás keretében a kérelem az arra vonatkozó előírás alapján benyújtható.
12. §
Rádióengedély iránti kérelmet nyújthat be:
a) a frekvenciakijelölési engedély jogosítottja;
b) az a jogosult, amely frekvenciajegyzék szerint kíván berendezést, állomást, hálózatot üzemben tartani.
13. §
A rádióengedély érvényessége, ha jogszabály másképpen nem rendelkezik, legfeljebb 10 év, melyet jogszabály előírásainak teljesülése esetén - írásbeli kérelemre - a hatóság meghosszabbít.
14. §
(1) A kérelmező a frekvenciakijelölési engedélytől esetlegesen eltérő adatok esetén a rádióengedély kérelemben, a 11. § (3) bekezdésben megállapítottakon túl, az eltérő adatok hiteles közlését és azok indokolását is benyújtja.
(2) A rádióengedély kérelemben megadott, a frekvenciakijelölési engedélytől eltérő adatok esetén csak akkor adható rádióengedély, ha a berendezés, az állomás vagy a hálózat műszaki, telepítési, sugárzási jellemzőiben történt módosítás más berendezés, állomás, hálózat zavarmentes működését és a frekvenciákkal történő tervszerű gazdálkodást nem befolyásolja.
(3) Ha a frekvenciakijelölési engedélytől eltérő adatok hatásvizsgálatot igényelnek, a hatóság módosított műszaki terv készítését és vizsgálat (mérés) elvégzését írhatja elő.
15. §
A rádióengedély tartalmazza:
a) az engedélyes adatait;
b) az üzemben tartás célját;
c) a felhasználható frekvenciákat, csatorná(ka)t, illetőleg frekvenciasávot;
d) a telepítési, sugárzási jellemzőket, feltételeket és korlátokat, hordozható (mozgó) berendezés esetén az üzemben tartás körzetét is;
e) az üzemben tartás műszaki és forgalmi feltételeit;
f) a berendezések típusára és mennyiségére vonatkozó adatokat;
g) a berendezések alapvető műszaki jellemzőit;
h) a 11. § (3) bekezdés h) pont szerinti nyilatkozat tényállását;
i) a berendezés megfelelőségét igazoló dokumentum azonosítási számát;
j) az engedély érvényességi idejét;
k) a jogorvoslatról szóló tájékoztatást;
l) az érintett jogosultak vonatkozó kérelme alapján a közös frekvenciahasználat szabályozását.
16. §
(1) A hatóság a rádióengedélyben meghatározott feltételeket az engedélyes kérelmére módosíthatja.
(2) Az engedélyesnek a módosítás iránti kérelmet a hatósághoz kell benyújtania. A rádióengedély módosítása során az ezen rendelet engedélyezésre vonatkozó szabályait kell értelemszerűen alkalmazni.
17. §
A rádióengedélyben szereplő feltételeket a hatóság - az engedélyes előzetes értesítésével - nemzetbiztonsági, védelmi, kormányzati, közbiztonsági, közigazgatási és más közérdekből, egyeztetést követően módosíthatja, illetőleg ideiglenesen (időben, területileg stb.) korlátozhatja. Az egyeztetés eredménytelensége esetén az ügyet a hatóság a Kormányzati Frekvenciagazdálkodási Tanács elé terjeszti, és állásfoglalásának figyelembevételével dönt.
18. §
A rádióengedély elveszéséről vagy megsemmisüléséről a hatóságot írásban értesíteni kell. Az értesítés alapján a rádióengedély másolatát a hatóság a jogosultnak megküldi.
19. §
A rádióengedély érvényessége az abban meghatározott időpont előtt - visszavonás nélkül is - megszűnik, ha
a) a rádióengedély elveszett vagy megsemmisült, ezt a hatóságnak bejelentik, és nem kérik a másolat kiadását;
b) az engedélyes a hatóságnál írásos nyilatkozatban lemond az engedélyéről.
20. §
Az engedélyes köteles:
a) a rádióengedély előírásainak betartását az üzemeltető, a kezelő által biztosítani;
b) az ellenőrzés alkalmával a rádióengedélyt, vagy
c) a 4. számú mellékletben foglaltak alapján kiállított - az üzemeltető, kezelő részére biztosított - üzemeltetési igazolást bemutatni. Amennyiben a felhasználónál az állomások üzemeltetéséhez rendszeresített okmányok az üzemeltetési igazolásnak megfelelő adatokat tartalmazzák, az állomáshoz külön üzemeltetési igazolást kiadni nem kell.
Kísérleti rádióengedély
21. §
(1) Állomás, hálózat kísérleti vagy átmeneti üzemben tartásához a hatóság kísérleti (ideiglenes) rádióengedélyt ad ki, ha
a) a berendezés üzemben tartását kísérleti célból végzik;
b) az alkalmazásra tervezett berendezések megfelelőségét még nem igazolták;
c) a felhasználásra kijelölt csatornák igénybevétele hosszú távon nem biztosítható.
(2) Az engedély érvényességi ideje legfeljebb l év, amely kérelemre meghosszabbítható. A meghosszabbítás eseteit és feltételeit a hatóság az engedélyben meghatározza. A megfelelőség igazolásával még nem rendelkező berendezésre engedély legfeljebb 3 hónapra egyszer adható.
(3) A határidő lejárta előtt az engedély feltételeit a hatóság megváltoztathatja, illetőleg az engedélyt visszavonhatja, ha
a) az üzemeltetés más jogszerűen üzemben tartott állomásnak káros zavart okoz;
b) a frekvenciahasználat bármely feltétele úgy változik meg, hogy az a további üzemeltetést nem biztosítja.
(4) A rádióengedély a 15. § szerinti adatokat tartalmazza.[2]
(5) A jogosultak azon kérelmeire kiadott rádióengedélyek, amelyek saját gyakorlataikkal (gyakorlásaikkal), diplomáciai vonatkozású feladataikkal, illetve kiállításokkal (bemutatókkal) kapcsolatosak a 15. § b), c), j), valamint - esetlegesen szűkített adattartalommal - az a), d), e) és f) pontokban megállapított adatokat tartalmazzák.
Keret-rádióengedély
22. §
(1) A hatóság keret-rádióengedély alapján engedélyezi állomás vagy hálózat üzemben tartását
a) azoknál a rádió-távközlési szolgálatoknál és alkalmazásoknál, amelyeket kizárólag rendkívüli vagy szükségállapot idején, illetőleg az Alkotmány 19/E. §-ában foglalt intézkedés során tartanak üzemben, és amelyekhez a frekvenciákat a rendkívüli állapotra kijelölhető frekvenciák jegyzéke tartalmazza;
b) azoknál a rádió-távközlési szolgálatoknál és alkalmazásoknál, amelyekhez nemzeti vagy nemzetközi frekvenciakiosztás alapján kötelező érvényű frekvenciajegyzéket fogadtak el;
c) azon állomásoknál, hálózatoknál, amelyeknél a hatóság a telepítési célú frekvenciakijelölési engedélyben a felhasználót blokkgazdálkodásra feljogosította.
(2) Az engedély a 15. §-ban meghatározottakon túl tartalmazza:
a) a frekvenciablokk(ok) felhasználásának feltételeit, a blokkgazdálkodásra való feljogosítás visszavonásának (megszűnésének) eseteit;
b) a frekvenciablokkok felülvizsgálatának határidejét;
c) a felhasználó adatszolgáltatási kötelezettségeit.
IV. Fejezet
AZ ELLENŐRZÉS SZABÁLYAI
23. §
(1) A hatóság a frekvenciagazdálkodásnak e rendelet által érintett területein hatósági ellenőrzést végez. Az ellenőrzési jogkör a frekvenciakijelölési engedéllyel, illetőleg a rádióengedéllyel összefüggésben az alábbiakra terjed ki:
a) érvényesülnek-e a Hkt.-ben és ezen rendeletben foglaltak;
b) betartják-e a frekvenciakijelölési vagy rádióengedélyben meghatározott előírásokat, feltételeket, valamint minőségi követelményeket, és a berendezés megfelel-e a vonatkozó alapvető követelményeknek.
(2) Az ellenőrzés történhet személyesen, írásos megkeresés és rádiómérések útján.
(3) Az ellenőrzés érdekében a hatóság jogszabályban előírt adatok, okmányok, igazolások bekérésére, megtekintésére jogosult.
(4) Személyes ellenőrzést - előzetes egyeztetést követően - a hatóság írásban feljogosított képviselője végezhet.
(5) Az engedélyes köteles gondoskodni az ellenőrzés feltételeinek biztosításáról.
24. §
A hatóság a 23. § (1) bekezdés szerinti ellenőrzés keretében az általa kiadott engedélyben megjelölt bármely berendezést, annak tartozékaival együtt - a rejtjelző eszközök kivételével - megvizsgálhatja, ellenőrizheti.
25. §
(1) Különleges esetekben (zárt objektumba való belépés, minősített iratokba való betekintés stb.) az ellenőrzés a hatóság és az engedélyes előzetes egyeztetése után hajtható végre.
(2) A hatóság jogosult, a jogszerű használat ellenőrzése érdekében, a sugárzott jelek vétele útján - az ellenőrzöttek értesítése nélkül is - ellenőrizni.
(3) A hatóság az ellenőrzés során megismert információkat kizárólag jogszabályban megállapított feladataival kapcsolatban használhatja fel, a vonatkozó jogszabályok betartásával.
(4) A személyes, illetőleg rádiómérés útján történő ellenőrzést a hatóság legalább három fős csoportja végzi, és annak adatait, eredményeit jegyzőkönyvben rögzíti. A jegyzőkönyvet a hatóság az engedélyesnek megküldi.
26. §
(1) Az ellenőrzésről készült jegyzőkönyv alapján a hatóság a berendezésekre vonatkozó követelményektől, valamint a frekvenciakijelölési, illetőleg a rádióengedélyben szereplő előírásoktól és feltételektől való eltérések megszüntetését kezdeményezi.
(2) A hatóság, amennyiben engedély nélküli felhasználás jut tudomására, annak beszüntetését kezdeményezi.
27. §
Az engedélyes köteles a rádióengedélyben meghatározott előírások és feltételek teljesülését tervszerűen - az engedélyezett adatoktól való eltérés gyanúja esetén soron kívül - ellenőrizni, vagy az ellenőrzés elvégzésére intézkedni, és az ellenőrzésről készült jegyzőkönyvet az ellenőrzés tárgyát képező következő ellenőrzés jegyzőkönyvének elkészültéig megőrizni.
V. Fejezet
A MÉRŐSZOLGÁLATI ÉS A ZAVARELHÁRÍTÁSI TEVÉKENYSÉG RENDJE
Rádió-mérőszolgálati tevékenység
28. §
(1) A tevékenység kiterjed a rádiózavar-elhárítással, az ellenőrzéssel, a rádió-megfigyeléssel és az adatszolgáltatással összefüggő mérésekre.
(2) A tevékenység megvalósulhat hatósági kezdeményezésre, illetőleg kérelemre (bejelentésre) vagy megkeresésre.
(3) A hatóság külön megállapodás alapján a felhasználó és más szervek mérőkapacitását a rádió-mérőszolgálati tevékenységhez igénybe veheti, illetőleg a felhasználót saját mérőkapacitásával támogathatja.
(4) A mérőkapacitások (3) bekezdés szerinti alkalmazása a hatóság és a felhasználó között térítésmentes, más szervek vonatkozásában a térítés - külön rendelkezés hiányában - megállapodásban rögzítettek szerint történik.
29. §
(1) A rádiómérés - a mérésügyről szóló 1991. évi XLV. törvény 6. §-ának (l) bekezdése értelmében -joghatással járó tevékenység. A hatóság a rádióméréseket hitelesített vagy használati etalonnal ellenőrzött mérőeszközzel végzi.
(2) A rádiómérő és rádiózavar-elhárító szolgálat működési rendjét a hatóság vezetője állapítja meg.
(3) A rádiómérés útján megismert adatokat, információkat a hatóság csak az 1. § (1) bekezdésében meghatározott tevékenységek hatósági eljárásaiban, valamint a 40. § (1) bekezdésében meghatározott adatszolgáltatások érdekében - a vonatkozó jogszabályok betartásával - használhatja fel.
(4) A hatóság rádiómérés során érzékelt (rögzített) rádióforgalmazások információtartalmát kizárólag a frekvenciagazdálkodással összefüggő szabálytalanságok (jogsértések) megállapítására és bizonyítására - a vonatkozó jogszabályok betartásával - használhatja.
Rádiózavar-elhárítás
30. §
A hatóság a nem polgári célú rádió-távközlési szolgálatok üzemében észlelt rádiózavar esetén a jogosult kérelmére (bejelentésére), illetőleg saját rádiómérései alapján zavarvizsgálatot végez vagy kezdeményez. A hatóság a Hírközlési Felügyelet megkeresésére a jogosultnál zavarvizsgálatot végez.
31. §
A rádiózavart elszenvedő jogosult a zavarbejelentést megelőzően a nem rádiózavartól származó vételi hiba felfedése érdekében megvizsgálja a zavart állomás, hálózat műszaki állapotát, a rádió-távközlési szolgálatra vonatkozó szabályok betartását, illetőleg a természeti körülményeket, valamint ellenőrzi a hatóság által meghatározott műszaki követelmények és feltételek betartását.
32. §
(1) A rádiózavart a hatóságnál lehet bejelenteni. A zavarbejelentés tartalmazza:
a) a bejelentő adatait (név, cím, telefonszám);
b) a zavart állomás, hálózat üzemeltetőjének megnevezését, telephelyét;
c) a zavart állomás, hálózat rádióengedélyének számát;
d) a zavart frekvenciá(ka)t;
e) az észlelt rádiózavar leírását [a zavar feltételezett jellege, zavarás intenzitása, hatása az állomás, hálózat rendeltetésszerű használatára, a zavarás időpontja(i), időtartama, gyakorisága, a feltételezett zavarforrás megnevezése, települési helye vagy iránya és egyéb rendelkezésre álló információk];
f) a rendelkezésre álló, zavarást bizonyító adatokat, adathordozókat;
g) a bejelentés keltét.
(2) Kiemelt biztonságot igénylő rádió-távközlési szolgálat (légiforgalmi rádiónavigációs, rádiólokációs) és kiemelt eseményt biztosító rádió-távközlési szolgálatok zavarása esetén a zavar kevesebb adattal is bejelenthető, azok utólagos kibővítésével.
33. §
(1) A zavarvizsgálatot a hatóság - bejelentés alapján - hatáskörének és illetékességének megállapításával megkezdi. Egyidejűleg több jogosulttól érkező zavarbejelentés esetén a zavarvizsgálat sorrendjét a hatóság vezetője állapítja meg.
(2) A hatóság a tényállás tisztázásához a bejelentőtől, illetőleg a Hírközlési Felügyelettől információkat kérhet.
(3) A hatóság a rádiózavar okának megállapítására
a) bármely berendezés, állomás, hálózat, nagyfrekvenciás villamos-, illetőleg nagyfrekvenciás jelet vagy mellékhatást keltő eszköz kisugárzott jelét rádiómérés útján ellenőrizheti;
b) bármely nem polgári célra engedélyezett berendezést, állomást, hálózatot (annak tartozékaival együtt) az alkalmazás helyszínén megvizsgálhat, amennyiben az a) pont alapján zavaró jelleg valószínűsíthető;
c) együttműködik a rádiózavar elhárításában érintett jogosult zavarkivizsgáló szervezetével, illetőleg a Hírközlési Felügyelettel.
(4) A zavarvizsgálatról a hatóság jegyzőkönyvet vesz fel, amelyet 5 évig megőriz.
(5) A jegyzőkönyv megállapítása alapján a hatóság határozatot hoz, amelyben
a) felszólítja a rádiózavart okozó jogosultat a rádiózavarás megszüntetésére a Hkt. 83. §-ának (2)-(3) bekezdése szerint;
b) megkeresi a Hírközlési Felügyeletet a rádiózavar vizsgálatára és annak elhárítására, amennyiben a zavarást polgári célú berendezés, állomás, hálózat, illetőleg bármilyen nagyfrekvenciás villamos-, illetőleg nagyfrekvenciás jelet vagy mellékhatást keltő eszköz okozza;
c) felszólítja a jogosultat, illetőleg megkeresi a Hírközlési Felügyeletet - a Hkt. 83. §-ának (3)-(4) bekezdése alapján - a rádiózavart elszenvedő rádióberendezés áthelyezésére vagy tartozékainak megváltoztatására.
(6) A rádiózavart okozó jogosult - a rendeltetéséből adódó feladatok végrehajtása mellett - haladéktalanul megteszi a tőle elvárható intézkedéseket a rádiózavar megszüntetésére, illetőleg korlátozására.
(7) A zavarvizsgálat végrehajtásáról, főbb megállapításairól és a tett intézkedésekről a hatóság a bejelentőt, illetőleg amennyiben érintett, a Hírközlési Felügyeletet írásban tájékoztatja.
34. §
(1) A rádiózavart bejelentő a zavar megszűnése esetén a bejelentését köteles visszavonni. A visszavonást követően a hatóság az eljárást megszünteti, illetőleg a Hírközlési Felügyelettől a megkeresést visszavonja.
(2) A bejelentő a rádiózavar-elhárításról kapott tájékoztató után írásban nyilatkozik az eredményességről és a rádiózavar megszűnéséről.
35. §
(1) A hatóság a rádiózavar-elhárítást rendkívüli állapot, szükségállapot és veszélyhelyzet idején, illetőleg az Alkotmány 19/E. §-ában foglalt intézkedés során soron kívül végzi.
(2) A hatóság a rádiózavar-elhárítást a jogosult indokolt kérelmére soron kívül végzi:
a) nemzetközi szerződés, megállapodás és más állami kötelezettségvállalás fennállása esetén;
b) fontos nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági ok fennállása esetén.
(3) A hatóság a zavarvizsgálatot nemzetközi zavarbejelentésre soron kívül megkezdi abban az esetben is, ha a zavarbejelentés a Hírközlési Felügyelettől érkezik.
Rádió-megfigyelés
36. §
A hatóság rádió-megfigyelési feladatokat hajt végre:
a) frekvenciagazdálkodási feladatainak - kiemelten a spektrumgazdálkodás, a hatósági eljárások - támogatására;
b) megelőzésként a rádiószolgálatok rádiózavar-mentes működési feltételeinek biztosítására;
c) a Hírközlési Felügyelet kezdeményezésére.
37. §
(1) A hatóság az állomások, hálózatok műszaki jellemzőit méri:
a) elemzések készítéséhez a sávfelosztás és a frekven-ciakiosztási tervek elkészítése céljából;
b) adatok gyűjtéséhez az állomások működéséről a sáv és a frekvencia kijelölhetőségének, illetőleg a felhasználás engedélyezhetőségének vizsgálata céljából;
c) statisztikai információk gyűjtéséhez a sávfoglaltság műszaki és felhasználási jellemzőiről az adatszolgáltatási tevékenység érdekében.
(2) A hatóság EMC vizsgálatokat végez:
a) a frekvenciakiosztási tervek elkészítéséhez;
b) a frekvenciakijelölési és a rádióengedélyezési eljárás támogatásához;
c) a lehetséges rádiózavar-források feltérképezéséhez;
d) a rádió-távközlő berendezések elektromágneses összeférhetőségének megállapítására.
Nemzeti és nemzetközi rádió-mérőszolgálati tevékenység
38. §
A hatóság a hírközlési ágazatot irányító minisztérium, a Hírközlési Felügyelet, illetőleg az Észak-atlanti Szerződés Szervezete illetékes szervének megkeresésére nemzeti és nemzetközi együttműködésben rádió-mérőszolgálati tevékenységet lát el:
a) a Nemzetközi Távközlési Egyesület [ITU] Egyezményét (a továbbiakban: Egyezmény) kiegészítő Rádió-távközlési Szabályzatában [Radio Regulations] (a továbbiakban: Rádiószabályzat) meghatározott rádiószolgálatok rádiózavar-mentes működésének biztosítása;
b) a frekvenciasáv felosztásának szükség szerinti megváltoztatása érdekében.
VI. Fejezet
AZ ADATSZOLGÁLTATÁS RENDJE
39. §
A felhasználók - a hatóság kezdeményezésére - kötelesek adatot szolgáltatni minden távlati spektrumgazdálkodást és -tervezést érintő kérdésről, valamint a blokkgazdálkodás keretében létesített alkalmazásról.
40. §
(1) A hatóság köteles adatszolgáltatást nyújtani jogszabályban erre feljogosított más szervek részére, továbbá
a) jogszabály szerint külön megállapodásban rögzített módon és tartalommal a Hírközlési Felügyelet részére;
b) spektrumtervezési, egyeztetési célból a hírközlési ágazatot irányító minisztérium, valamint közvetve a nemzetközi szervezetek részére.
(2) A hatóság - a jogosult kérelmére - tervezési célra, a frekvenciahasználat előkészítéséhez megadja az állomások, illetőleg hálózatok tervezéséhez szükséges adatokat, és meghatározza:
a) a tervezéshez kijelölhető sávot, sávrészt vagy frekvenciákat, csatornákat;
b) a frekvenciafelhasználás feltételeit;
c) az elektromágneses összeférhetőség követelményeit;
d) a nemzetközi koordináció lefolytatásához szükséges adatok körét és formáját;
e) a telepítési célú frekvenciakijelölési kérelemhez benyújtandó műszaki terv alaki és tartalmi követelményeit;
f) a szolgáltatott adatok érvényességének határidejét;
g) egyéb adatok, nyilatkozatok és okiratok (másolatok) benyújtásának igényét.
(3) A hatóság - a felhasználó kérelmére - a távlati tervezéshez adatokat szolgáltat.
(4) A hatóság a jelen rendeletben meghatározott adatok struktúrájára, tartalmára, formátumára vonatkozó részletes követelményeket - a hatályos hazai és nemzetközi rádió-távközlési, frekvenciagazdálkodási megállapodásokkal, adatszolgáltatási kötelezettségekkel, az adatbázisok közötti elektronikus kapcsolat kiépítésének igényeivel összhangban - kidolgozza, rendszeresen pontosítja, és kérésre a felhasználók rendelkezésére bocsátja.
41. §
A nem polgári célú frekvenciagazdálkodás körébe tartozó valamennyi adatszolgáltatási tevékenység térítésmentes.
42. §
A közbeszerzési eljárás megindításának érdekében kért tervezési adatszolgáltatás keretében a hatóság csak a 40. § (2) bekezdés a)-b), f) pontjaiban leírtakat határozza meg.
43. §
(1) A hatóság e rendelet végrehajtása körében köteles engedélyesenként nyilvántartani az érvényes államigazgatási határozatokat és az abban foglalt
a) berendezések alapvető műszaki jellemzőit,
b) állomások telepítési, sugárzási jellemzőit, hordozható (mozgó) berendezés esetén az üzemben tartás körzetét is,
c) hálózat rendszertechnikai felépítését, üzemidejét, a telepítés, üzemben tartás célját (a rendeltetést).
(2) A hatóság e rendelet végrehajtása körében köteles megőrizni:
a) a kiadott államigazgatási határozatok másodpéldányait az érvényesség megszűnését követő 5 évig;
b) a kérelmek, vizsgálatok és engedélyezések okmányait a rádióengedély kiadását, illetőleg a rádiózavar megszűnéséről szóló nyilatkozat beérkezését követő 5 évig.
VII. Fejezet
A KEZELŐI VIZSGÁZTATÁS RENDJE
44. §
(1) A rádió-távközlési szolgálatok állomásait (berendezéseit) csak arra felkészített személyek kezelhetik.
(2) A felkészítés kezelői és forgalmazási ismeretekből áll. A felkészítés végén elméleti és gyakorlati vizsgát kell tartani mindazon berendezések kezelése esetében, amelyeknél a kezelő olyan frekvenciaváltási (áthangolási) lehetőséggel rendelkezik, amely a berendezés kifogástalan műszaki állapota mellett is zavart okozhat más rádiószolgálat (állomás, hálózat) működésében.
(3) A felhasználó - a frekvenciagazdálkodással összefüggő jogszabályok, az Egyezmény és a Rádiószabályzat határozatai, ajánlásai és cikkelyei továbbá más nemzetközi egyezményben foglalt kötelezettségek figyelembevételével - szabályzatban határozza meg a berendezések, állomások, hálózatok kezelőszemélyzete felkészítésének és vizsgáztatásának, a rádiókezelői bizonyítványok kiadásának részletes szabályait.
(4) Az állami célú légi közlekedés szakszemélyzete rádió-távközléssel kapcsolatos felkészítésének és vizsgáztatásának rendjét - figyelemmel a légi közlekedésről szóló jogszabályok* előírásaira - a katonai légügyi hatóság határozza meg.
(5) A felhasználó más szerv által kiállított bizonyítványt is elfogadhat.
VIII. Fejezet
VEGYES RENDELKEZÉSEK
45. §
(1) A frekvenciakijelölési engedélyről, a rádióengedélyről, illetőleg a zavarelhárításról szóló államigazgatási határozat ellen a hatósághoz benyújtott fellebbezéseket a Kormányzati Frekvenciagazdálkodási Tanács állásfoglalásával együtt a hatóság terjeszti fel a honvédelmi miniszterhez.
(2) Nemzetközi szerződésben, megállapodásban rögzített és más állami kötelezettségvállalás teljesítése esetén, továbbá rendkívüli állapot és szükségállapot idején az egyedi engedélyezési eljárásokat soron kívül kell lefolytatni.
(3) Soron kívüli eljárás kérhető - az R. 6. §-ának (4) bekezdésében foglaltakon kívül - a felhasználó igazgatási funkciójával, gazdasági érdekével összefüggő esetekben is, ha a késedelem jelentős hátránnyal, illetőleg kárral járna. A kérelemhez csatolni kell a frekvenciatervezésért és -használatért felelős vezető közvetlen felettesének nyilatkozatát a soronkívüliség indokolásáról. A soron kívüli eljárás alapját nem képezheti kötelességmulasztásból eredő késedelem.
(4) A frekvenciakijelölési és a rádióengedélyezési hatósági eljárások rendjéről a kormányzati célú frekvenciagazdálkodásban című 9/1998. (VI. 3.) HM rendelet 37. §-ának (1) bekezdése szerint kiadott csoportos rádióengedély alapján - külön kérelemre - a hatóság blokkgazdálkodást engedélyezhet.
(5) A frekvenciakijelölési és a rádióengedélyezési hatósági eljárások rendjéről a kormányzati célú frekvenciagazdálkodásban című 9/1998. (VI. 3.) HM rendelet 24. §-ának (1) bekezdése szerint kiadott csoportos rádióengedély ezen rendelet hatálybalépésével keret-rádióengedélynek minősül.
(6) A belügyminiszter irányítási, illetve felügyeleti hatáskörébe tartozó felhasználók egyedi, sürgősségi esetekben és hatósági ellenőrzés során a hatósággal közvetlen kapcsolatba kerülhetnek, ekkor a kapcsolatot kezdeményező tájékoztatja a Belügyminisztérium illetékes szervét.
IX. Fejezet
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK Hatálybalépés
46. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a frekvenciakijelölési és a rádióengedélyezési hatósági eljárások rendjéről a kormányzati célú frekvenciagazdálkodásban, című 9/1998. (VI. 3.) HM rendelet, a rádiómérőszolgálati tevékenység és a rádiózavar-elhárítás rendjéről a kormányzati célú frekvenciagazdálkodásban című 10/1999. (VIII. 18.) HM rendelet, valamint a rádióforgalmazás és ellenőrzése a kormányzati célú frekvenciagazdálkodásban című 10/2000. (III. 24.) HM rendelet.
Átmeneti rendelkezések
47. §
(1) A hatóság által korábban kiadott engedélyek módosítására vonatkozó kérelmeket, valamint a folyamatban lévő kérelmeket jelen rendeletben előírt eljárás szerint kell engedélyezni.
(2) A 45. § (4) bekezdése szerinti csoportos rádióengedélyek módosítását - a berendezések jogfolytonos megfelelőségének kivételével - a jelen rendeletben előírt eljárás szerint kell engedélyezni.
Módosuló rendelkezések
48. §
(1) A nem polgári célú frekvenciát használó rádióberendezések megfelelőség igazolásáról szóló 13/2002. (III. 28.) HM rendelet 2. §-ának e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"e) harmonizált frekvencia vagy frekvenciasáv: az a frekvencia vagy frekvenciasáv, amelyet legalább európai szinten azonos rádiótávközlési szolgálat részére osztottak fel, vagy azonos rádiótávközlő rendszer részére irányoztak elő, és amelynek felhasználási feltételeit jogszabály tartalmazza;"
(2) Az (1) bekezdés szerinti rendelet "A kizárólag nem polgári célú harmonizált frekvenciák vagy frekvenciasávok jegyzéke" című mellékletének harmadik oszlopában a Frekvenciasávok Nemzeti Felosztási Táblázata nemzeti lábjegyzet hivatkozás H86-ról H87-re változik.
Juhász Ferenc s. k.,
honvédelmi miniszter
1. számú melléklet a 8/2003. (II. 20.) HM rendelethez
Rádió-távközlési szolgálatok, amelyekre nemzeti vagy nemzetközi frekvenciakiosztás készíthető
a) Földfelszíni rádió-távközlési szolgálatok:
- földi mozgószolgálat;
- légiforgalmi mozgószolgálat (R és OR);
- légiforgalmi rádiónavigáció szolgálat;
- rádiólokáció szolgálat (légiforgalmi, légtérfigyelési, légvédelmi alkalmazások);.
- belvízi mozgószolgálat.
b) Űrtávközlési szolgálatok:
- műholdas földi mozgószolgálat;
- műholdas légiforgalmi mozgószolgálat (R és OR);
- műholdas légiforgalmi rádiónavigáció szolgálat.
2. számú melléklet a 8/2003. (II. 20.) HM rendelethez
Feltételek egyes nem polgári célú frekvenciasávok használatához
1. Kizárólag az (OR) légi mozgószolgálat részére felosztott rövidhullámú frekvenciasávok:
A 3025-3155 kHz, 3900-3950 kHz, 4700-4750 kHz, 5680-5730 kHz, 6685-6765 kHz, 8965-9040 kHz, 11 175-11 275 kHz, 13 200-13 260 kHz, 15 010-15 100 kHz és a 17 970-18 030 kHz sávokban az (OR) légi mozgószolgálat rádióállomásai részére a Rádiószabályzat 26. Függeléke által meghatározottak szerint jelölhető ki frekvencia.
2. Az egységes digitális rádió-távközlő rendszer (EDR) frekvenciasávjai:
A 380-385/390-395 MHz sávokban a készenléti szolgálatok és a Kormány egységes digitális rádiótávközlő rendszere (EDR) részére az ERC/DEC/(96)01, ERC/DEC/(01)19, ERC/DEC/(01)20 Határozatokban és a CEPTT/R 02-02 és T/R 22-05 Ajánlásokban meghatározott feltételekkel jelölhető ki frekvencia.[3]
3. 22,442-22,6 / 23,45-23,6 GHz frekvenciasáv, állandóhelyű szolgálat:
A 22,442-22,6 / 23,45-23,6 GHz frekvenciasávban, állandó telephelyű pont-pont közötti kis- és közepes kapacitású (2-51 Mbit/s) digitális rádiórelé berendezések részére a CEPT T/R 13-02 Ajánlás A. mellékletében meghatározott feltételekkel jelölhető ki frekvencia, 3,5 MHz, 7 MHz, 14 MHz és 28 MHz csatornaosztás szerinti elrendezésben.
3. számú melléklet a 8/2003. (II. 20.) HM rendelethez
A műszaki terv tartalma
a) Az állomás vagy hálózat rendeltetésének leírása.
b) Az ellátandó rádió-távközlési igény kielégítésének lehetséges változatai, és azoknak - a frekvenciákkal történő tervszerű gazdálkodás követelményeit is figyelembe vevő - számításokkal alátámasztott indokolása.
c) Az állomás vagy hálózat rendszertechnikai felépítésének leírása, blokkvázlattal (terület A4 vagy A3 méretű térképvázlaton, az azonosítást biztosító méretarányban), forgalmi és kapacitásadatokkal.
d) Igényelt frekvencia(ák).
e) Az állomások telepítési, sugárzási jellemzői, hordozható (mozgó) berendezés esetén az üzemben tartás körzete is.
f) Az EMC vizsgálatok (számítások) eredményei és értékei.
g) Nemzetközi és hazai koordinációk lefolytatásához szükséges adatok a hatóság követelményei szerint.
h) A berendezések, antennák műszaki adatai, mennyisége.
i) Építési korlátozás igénye esetén igazoló számítások, illetőleg tervek.
j) Az állomás vagy hálózat tervezéséhez kapott adatszolgáltatás nyilvántartási száma, dátuma.
k) A tervezésnél figyelembe vett hazai és nemzetközi előírások, ajánlások jegyzéke.
l) A felelős tervező adatai.
m) A terv lezárásának dátuma a felelős tervező aláírásával.
n) Minősített tervdokumentációnál: a minősítő által kijelölt nyílt (bejelentéshez szükséges és egyéb) adatok.
4. számú melléklet a 8/2003. (II. 20.) HM rendelethez
Az üzemeltetési igazolás tartalma
a) Az üzemeltetési igazolást kiállító jogosult megnevezése, címe.
b) Az igazolás száma.
c) A rádióengedély eredeti száma, érvényességi ideje, az engedélyező hatóság megnevezése.
d) Az üzemeltető megnevezése, címe.
e) A berendezés típusa, gyári száma.
f) Az engedélyezett üzemi frekvencia(ák), csator-na(ák).
g) A telepítési, üzemeltetési (benne a sugárzási) feltételek és korlátok, hordozható (mozgó) berendezés esetén az üzemben tartás körzete is;
h) Az igazolás érvényességi ideje.
i) A jogosult aláírása és bélyegzője.
Az állomáshoz rendszeresített okmányokban, az üzemeltetési igazolást helyettesítő adatok, az a c)-g) pontokban foglaltak.
* Lásd: 1995. évi XCVII. törvény, 141/1995. (XI. 30.) Korm. rendelet, 16/1998. (X. 18.) HM-EüM együttes rendelet.
Lábjegyzetek:
[1] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2003/29. száma. Megjelent 2003.03.24.
[2] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2003/29. száma. Megjelent 2003.03.24.
[3] Helyesbítette a Magyar Közlöny 2003/29. száma. Megjelent 2003.03.24.