17/2005. (III. 11.) FVM rendelet
a zöldség-gyümölcs piacszabályozás végrehajtásához szükséges működési programok környezetvédelmi intézkedéseiről, valamint az árukivonásra vonatkozó környezetvédelmi előírásokról
A mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről és az ezzel összefüggő törvénymódosításokról szóló 2003. évi LXXIII. törvény 45. § (2) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem el:
A működési program környezetvédelmi intézkedései
1. §
(1) A gyümölcs- és zöldségpiac közös szervezéséről szóló, 1996. október 28-i 2200/1996/EK tanácsi rendelet (a továbbiakban: TR) 15. cikk (4) bekezdésének b) pontja alapján a hivatkozott rendeletben szabályozott zöldség-gyümölcs termelői értékesítő szervezeteknek (a továbbiakban: TÉSZ), valamint ezek társulásainak a működési programjukban legalább egy, a környezetkímélő technológiák alkalmazását elősegítő intézkedést kell megvalósítaniuk. Ezen intézkedések között nem lehet olyan intézkedés, amely az EU jogszabályok alapján kötelező.
(2) A működési program e rendelet mellékletében felsoroltakon felül tartalmazhat olyan környezetkímélő technológiák alkalmazását elősegítő intézkedést, mely megvalósítja az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alapból (EMOGA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról, valamint egyes rendeletek módosításáról, illetve hatályon kívül helyezéséről szóló, 1999. május 17-i 1257/1999/EK tanácsi rendelet 22. cikkében foglalt célokat. A működési programban támogatott e rendelet szerinti intézkedések az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alapból vagy nemzeti költségvetésből egyébként támogatásban nem részesülhetnek. E feltétel teljesülését a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) ellenőrzi.
2. §
(1) A működési programnak a megvalósítandó intézkedés tekintetében tartalmaznia kell a kiindulási helyzet leírását - mely magában foglalja az alapadottságok ismertetését -, a környezetkímélő technológiák alkalmazásának elősegítése érdekében választott eljárások leírását, valamint a program ideje alatt elérendő célok bemutatását, illetve azok mérésére alkalmas mutatókat.
(2) A környezetvédelem követelményei és a szabályozás változására, illetve a megfelelő technológiák fejlődésére való tekintettel az egyes intézkedéseket a TÉSZ-eknek folyamatosan felül kell vizsgálniuk a működési programra vonatkozó általános szabályok alapján.
3. §
(1) A működési alapok, a működési programok és a közösségi pénzügyi támogatás tekintetében a 2200/96/EK tanácsi rendelet részletes alkalmazási szabályainak megállapításáról szóló, 2003. augusztus 11-i 1433/2003/EK bizottsági rendelet (a továbbiakban: VR) 22. cikk (1) bekezdésében hivatkozott éves jelentésben a TÉSZ-nek be kell mutatnia a környezetkímélő technológiák alkalmazását elősegítő intézkedések végrehajtását és hatékonyságát.
(2) A VR 22. cikk (2) bekezdésében hivatkozott záróbeszámolóban a TÉSZ-nek be kell mutatnia a környezetkímélő technológiák alkalmazását elősegítő intézkedések eredményeit és hatékonyságuk értékelését.
Árukivonásra vonatkozó környezetvédelmi előírások
4. §
E rendeletben meghatározott, a TR 25. cikkében hivatkozott környezetkímélő árukivonási módszereket a gyümölcs- és zöldségágazatban alkalmazott intervenciós intézkedések és a piacról való kivonás tekintetében a 2200/1996/EK tanácsi rendelet részletes alkalmazási szabályainak megállapításáról szóló, 2004. január 21-i 103/2004/EK tanácsi rendelet (a továbbiakban: VR1) 22. cikke alapján- azokban az esetekben, amikor más árukivonási módszerek alkalmazása nem lehetséges - a kivont termékek az 5. § szerint engedélyezett komposztálása vagy más biológiai lebontása során kell alkalmazni.
5. §
(1) A TÉSZ-eknek árukivonási szándékukról értesíteni kell az MVH-t, amely a termékek komposztálás vagy más biológiai lebontás útján történő kivonását engedélyezi. Az MVH-hoz benyújtott kérelemnek tartalmaznia kell a kivonásra szánt áruféleség megnevezését és annak mennyiségét. Nyilatkozni kell az áru mennyiségéről és az árukivonás ellenőrzésére alkalmas helyszínről, a kérelemben megjelölt áru rendeltetési helyéről, valamint arról, hogy más, a TR-ben meghatározott kivonási mód nem lehetséges. Amennyiben a TÉSZ maga végzi a komposztálást vagy más biológiai lebontást, akkor csatolni kell a választott árukivonási módszerre vonatkozóan a telepengedély alapján gyakorolható ipari és szolgáltató tevékenységekről, valamint a telepengedélyezés rendjéről szóló 80/1999. (VI. 11.) Korm. rendelet alapján kiadott telepengedély másolatát is.
(2) Az árukivonási kérelem benyújtására vonatkozó részletes szabályokat az MVH a www.mvh.gov.hu honlapon teszi közzé.
6. §
A komposztálásra és biológiai lebontásra vonatkozó feltételeket a biohulladék kezeléséről és a komposztálás műszaki követelményeiről szóló 23/2003. (XII. 29.) KvVM rendelet, valamint a termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 8/2001. (I. 26.) FVM rendelet tartalmazza.
7. §
(1) A komposztálás vagy más biológiai lebontás útján kivont termékek mennyiségéről az érintett TÉSZ-nek nyilvántartást kell vezetnie. A nyilvántartásnak tartalmaznia kell a kivont mennyiséget termelőnként az árukivonás helye szerinti bontásban, a kivont termék elhelyezésére, felhasználására vonatkozó adatokat, bizonylatokat. A nyilvántartás megőrzése öt évig kötelező.
(2) A komposztálásra, illetve más biológiai lebontásra kivont áru végső felhasználását a fenti nyilvántartás alapján a TÉSZ által készített igazoló dokumentum bizonyítja.
(3) A kivont áru rendeltetésére vonatkozó környezetvédelmi előírások betartásának VR1 szerinti ellenőrzését az MVH végzi szükség szerint az illetékes környezetvédelmi hatóság bevonásával.
Záró rendelkezés
8. §
Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
Az Európai Unió jogának való megfelelés
9. §
Ez a rendelet a gyümölcs- és zöldségpiac közös szervezéséről szóló, 1996. október 28-i 2200/1996/EK tanácsi rendelet 16. cikk (1) bekezdés második fordulatának, valamint a 25. cikkének végrehajtásához szükséges, környezetvédelemre vonatkozó rendelkezéseket állapítja meg.
Dr. Németh Imre s. k.,
földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Melléklet a 17/2005. (III. 11.) FVM rendelethez
A környezetkímélő technológiák alkalmazását elősegítő intézkedések
- A tagok számára a környezetkímélő technológiák (pl. integrált, ökológiai gazdálkodási módok megismertetése, talajvédelmet szolgáló intézkedések és alkalmazásuk stb.) alkalmazásával összefüggő szakképzés elősegítése, oktatási rendszer kiépítése és működtetése.
- Rendszeres talajvizsgálaton alapuló integrált növényvédelem alkalmazásának elősegítése.
- A tagok számára szaktanácsadás, illetve figyelemfelhívó intézkedések a környezetkímélő technológiák megvalósítását elősegítő pályázatokkal (vidékfejlesztési) és támogatási lehetőségekkel kapcsolatban.
- A vonatkozó jogszabályok figyelembevételével hulladékgazdálkodási terv készítése - különös tekintettel a termelési, termékmanipulálási szakaszokban a szelektív hulladékgyűjtésre, újrahasznosítási lehetőségekre, elhasznált termesztő közegek elhelyezésére -, figyelembe véve a vonatkozó jogszabályokat.
- Biohulladék kezelő telepek kialakítása.
- Környezetkímélő technológiák műszaki feltételeinek megteremtése (pl. erő- és munkagépek, technológiák beszerzése, fejlesztése) .
- Minőségirányítási rendszer készítése.
- Növényi fajtaváltás ösztönzése (pl. rezisztens fajták) .