Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

271/2008. (XI. 18.) Korm. rendelet

a Kossuth-díj, a Széchenyi-díj adományozásának rendjéről, valamint a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze, a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díj alapításáról és adományozásáról

A Kormány a Kossuth-díjról és a Széchenyi-díjról szóló 1990. évi XII. törvény 8. § (3) bekezdésében, valamint a Magyar Köztársaság kitüntetéseiről szóló 1991. évi XXXI. törvény 10. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli:

Ajánlás a Kossuth-díjra és a Széchenyi-díjra

1. §

(1) Kossuth-díjra a kulturális és művészeti alkotások, a Széchenyi-díjra a tudományok, a kutatás, a műszaki alkotások, a műszaki fejlesztés, továbbá a gyógyítás és az oktatás-nevelés terén kivételesen magas színvonalú, példaértékű, nemzetközileg is elismert eredményeket elért személyeket lehet ajánlani.

(2) A Kossuth-díj és a Széchenyi-díj ismételt adományozására - az (1) bekezdésben meghatározott feltételek fennállása esetén - csak olyan eredmény alapján lehet javaslatot tenni, amelyet a jelölt az előző Kossuth-díj, illetve Széchenyi-díj adományozása óta eltelt időszakban ért el.

A Magyarország Kiváló Művésze, a Magyarország Érdemes Művésze, a Magyarország Babérkoszorúja díj[1]

2. §[2]

A Kormány a kultúra területén végzett kiemelkedő művészi tevékenység elismerésére a Magyarország Kiváló Művésze, a Magyarország Érdemes Művésze, a Magyarország Babérkoszorúja díjat (a továbbiakban együtt: művészeti díjak) alapít és adományoz.

3. §

(1)[3] A Magyarország Érdemes Művésze díj azoknak adományozható, akik a magyar nemzeti kultúra, művészi alkotómunka (színház-, zene-, tánc-, artista-, mozgókép-, képző-, fotó-, iparművészet) területén huzamosabb ideig kiemelkedő művészeti értékeket hoztak létre, és már rendelkeznek a kultúráért felelős miniszter által adományozott művészeti díjjal.

(2)[4] A Magyarország Érdemes Művésze díjban - a 6. §-ban meghatározott kivétellel - évente tizenöt személy részesülhet.

4. §

(1)[5] A Magyarország Kiváló Művésze díj azoknak a Magyarország Érdemes Művésze díjjal rendelkezőknek adományozható, akik pályájuk során magas szintű igényes teljesítményt nyújtva gyarapították a magyar művészet értékeit.

(2)[6] A Magyarország Kiváló Művésze díj - az (1) bekezdésben meghatározott feltételeken túlmenően - akkor adományozható, ha a Magyarország Érdemes Művésze díj adományozása óta legalább 5 év eltelt.

(3)[7] A Magyarország Kiváló Művésze díjban - a 6. §-ban meghatározott kivétellel - évente hat személy részesülhet.

5. §

(1)[8] A Magyarország Babérkoszorúja díj azoknak adományozható, akik kiemelkedő teljesítményt nyújtottak a magyar irodalom területén és már rendelkeznek a kultúráért felelős miniszter által adományozott művészeti díjjal.

(2)[9] A Magyarország Babérkoszorúja díjban - a 6. §-ban meghatározott kivétellel - évente három személy részesülhet.

6. §[10]

Ha egy adott évben a kiemelkedő művészeti teljesítményeknek a művészeti területek közötti eltérő megoszlása indokolja, a Kormány a 3. § (2) bekezdésében, a 4. § (3) bekezdésében és az 5. § (2) bekezdésében meghatározott rendelkezésektől eltérhet azzal, hogy a díjazottak száma ebben az esetben együttesen nem haladhatja meg a huszonnégy főt.

Az adományozás közös szabályai

7. §

(1) A Kossuth-díjra és a Széchenyi-díjra, valamint a művészeti díjakra nem javasolható

a)[11] a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Kit.) 3. § (3) bekezdése szerinti politikai felsővezető és a Kit. 3. § (7) bekezdés a) és b) pontja szerinti szakmai felsővezető, valamint

b)[12] a Kossuth- és Széchenyi-díj Bizottság, és a Művészeti Díj Bizottság tagja.

(2) A Kossuth- és Széchenyi-díj Bizottság posztumusz díjak adományozására nem tesz ajánlást.

8. §

(1) A Kossuth- és Széchenyi-díj megosztott adományozása esetén a jutalom személyenként a Kossuth-díjról és a Széchenyi-díjról szóló 1990. évi XII. törvény 3. § (3) bekezdésében meghatározott összeg fele.

(2) A művészeti díjak csak egyéni teljesítmény elismeréseként adományozhatóak.

(3) A művészeti díjak ismételten nem adományozhatóak.

(4) A művészeti díjjal adományozást igazoló okirat és pénzjutalom jár, amelynek összege:

a)[13] a Magyarország Kiváló Művésze díj esetében a Kossuth-díjjal járó pénzjutalom mindenkori összegének 85%-a,

b)[14] a Magyarország Érdemes Művésze díj esetében a Kossuth-díjjal járó pénzjutalom mindenkori összegének 50%-a,

c)[15] a Magyarország Babérkoszorúja díj esetében a Kossuth-díjjal járó pénzjutalom mindenkori összegének 85%-a.

9. §[16]

(1) A Kormány a Kossuth-díj és a Széchenyi-díj, valamint a művészeti díjak adományozására vonatkozó javaslatok értékelésére, a kitüntetésekre vonatkozó ajánlások megtételére Kossuth- és Széchenyi-díj Bizottságot (a továbbiakban: Bizottság) hoz létre.

(2)[17] A Bizottság elnöke a miniszterelnök, alelnöke a miniszterelnök általános helyettese. A Bizottság működésével kapcsolatos titkársági feladatokat a nemzetpolitikáért felelős miniszter útján az általános politikai koordinációért felelős miniszter látja el.

(3)[18] A Bizottság tagjai:

a)[19] a kultúráért felelős miniszter, a felsőoktatásért felelős miniszter és a kormányzati tudománypolitikáért felelős miniszter,

b)[20] a Sándor-palota által delegált egy fő,

c)[21] a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke és a Nemzeti Kulturális Tanács elnöke, valamint

d) a Kossuth-díjjal, Széchenyi-díjjal vagy az Állami Díjjal korábban kitüntetettek, továbbá a tudományos, a műszaki, a gazdasági, a művészeti és a kulturális élet mértékadó képviselői köréből a Bizottság elnöke által egyéves időtartamra felkért tíz fő.

(3a)[22] A Bizottság elnöke a művészeti élet mértékadó képviselői köréből a Magyar Művészeti Akadémia elnöke javaslatára kér fel tagot vagy tagokat.

(4) A Bizottság tagjai sorából előkészítő, jelölő bizottságot alakíthat. A Bizottság, illetve a jelölőbizottság a véleménynyilvánításra külső szakértőt is felkérhet. A felkért szakértő véleményét a Bizottság ülésén fejti ki.

(5) A művészeti díjra vonatkozó javaslatok értékelését a Művészeti Díj Bizottság végzi.

(6)[23] A Művészeti Díj Bizottság elnöke a miniszterelnök általános helyettese, tagjai az általános politikai koordinációért felelős miniszter, a kultúráért felelős miniszter, valamint a Bizottság elnöke által a Bizottság egyes művészeti ágakat képviselő tagjai közül felkért négy fő.

10. §

(1) A Kossuth-díj és a Széchenyi-díj, valamint a művészeti díjak adományozására vonatkozó javaslatot az adományozást megelőző év november 1-jéig kell a Bizottsághoz eljuttatni. A határidő után előterjesztett javaslatot a következő adományozási évben lehet figyelembe venni.

(2) A Kossuth-díj és Széchenyi-díj adományozására a Kormány tagjai, az országos köztestületek, a Kossuth-díjjal, Széchenyi-díjjal és Állami Díjjal korábban kitüntetettek, a tudományos és művészeti élet területén működő országos szervezetek elnökségei, valamint az országos érdekképviseleti szervek jogosultak javaslatot tenni.

(3) A művészeti díjak adományozására a művészeti élet területén működő jogi személyek - így különösen a művészeti intézmények, művészeti érdekképviseleti szervezetek, művészeti társadalmi szervezetek, művészeti intézményeket fenntartó önkormányzatok, könyvkiadók - jogosultak javaslatot tenni.

(4) A Kossuth-díj és a Széchenyi-díj és a művészeti díjak adományozását a javaslattételre jogosultaknál bárki kezdeményezheti.

11. §

Az írásban előterjesztett javaslatnak tartalmaznia kell a jelölt szakmai életútját, valamint azoknak az eredményeknek, alkotásoknak, illetve művészeti teljesítménynek az ismertetését, amelyek a Kossuth-díj és a Széchenyi-díj és a művészeti díjak odaítélését megalapozhatják, illetve megfelelnek az e rendeletben meghatározott feltételeknek.

12. §

(1)[24]

(2)[25] A Bizottság a javaslatok értékelését követően ajánlást tesz a Kormánynak a Kossuth-díjjal és a Széchenyi-díjjal, valamint a Művészeti Díjjal kitüntetendő személyekre.

(3) A Bizottság az általa Kossuth-díjra és a Széchenyi-díjra, valamint művészeti díjra ajánlani kívánt személyeket az ajánlásról az ajánlástételt megelőzően tájékoztatja. Ha a kitüntetendő személy a tájékoztatás kézhezvételét követő tizenöt napon belül úgy nyilatkozik, hogy a kitüntetést nem fogadja el, a Bizottság személyére ajánlást nem tesz.

13. §

(1) A Kossuth-díj és a Széchenyi-díj, valamint a művészeti díjak ünnepélyes átadására - általában - nemzeti ünnepünk alkalmával, minden év március 15-én kerül sor. Ha a Kossuth-díj és a Széchenyi-díj átadására nem ekkor kerül sor, a javaslattételi eljárásra a 10-11. §-okban foglalt szabályok az irányadóak.

(2) A művészeti díjakat a miniszterelnök vagy az általa kijelölt személy adja át.

14. §[26]

15. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze, a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja, a Népművészet Mestere díj alapításáról szóló 268/2004. (IX. 24.) Korm. rendelet 1. § a) pontja, 2-4. §-a, 6. § (1) bekezdése, 7. §-a, 9. § (3) bekezdése, 10. § (2) bekezdés a)-c) pontja és 11-12. §-a hatályát veszti.

(2)[27]

(3)[28]

(4)[29]

16. §[30]

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § a) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[2] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § a) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[3] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § b) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[4] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § b) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[5] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § a) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[6] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § a) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[7] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § b) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[8] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § b) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[9] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § b) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[10] Módosította a 18/2010. (II. 5.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2010.02.08.

[11] Megállapította a 74/2021. (II. 19.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2021.02.20.

[12] Módosította a 3/2011. (I. 19.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2011.01.20.

[13] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § b) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[14] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § b) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[15] Módosította a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 435. § b) pontja. Hatályos 2014.09.05.

[16] Megállapította a 3/2011. (I. 19.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2011.01.20.

[17] Módosította a 101/2018. (VI. 11.) Korm. rendelet 10. § a) pontja. Hatályos 2018.06.12.

[18] Megállapította az 1/2019. (I. 18.) Korm. rendelet 1. §-a. Hatályos 2019.01.19.

[19] Megállapította a 258/2023. (VI. 28.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 2023.07.01.

[20] Megállapította a 258/2023. (VI. 28.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 2023.07.01.

[21] Megállapította a 74/2021. (II. 19.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2021.02.20.

[22] Beiktatta a 407/2012. (XII. 28.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2013.01.01.

[23] Módosította a 101/2018. (VI. 11.) Korm. rendelet 10. § b) pontja. Hatályos 2018.06.12.

[24] Hatályon kívül helyezte a 3/2011. (I. 19.) Korm. rendelet 3. § (2) bekezdése. Hatálytalan 2011.01.20.

[25] Módosította az 1/2019. (I. 18.) Korm. rendelet 2. §-a. Hatályos 2019.01.19.

[26] Hatályon kívül helyezte a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 436. § -a. Hatálytalan 2014.09.05.

[27] Hatályon kívül helyezte a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 436. § -a. Hatálytalan 2014.09.05.

[28] Hatályon kívül helyezte a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 436. § -a. Hatálytalan 2014.09.05.

[29] Hatályon kívül helyezte a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 436. § -a. Hatálytalan 2014.09.05.

[30] Hatályon kívül helyezte a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 436. § -a. Hatálytalan 2014.09.05.

Tartalomjegyzék