22/2010. (XII. 28.) KIM rendelet
a pártfogó felügyelői, jogi segítségnyújtó és áldozatsegítő szolgálatként, valamint kárpótlási hatóságként kijelölt szervnél működő pártfogó felügyelők, kormánytisztviselők és kormányzati ügykezelők ügyviteli vizsgájáról
A kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény 64. § (4) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján és az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 12. § a) pontjában foglalt feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. Az ügyviteli vizsgára vonatkozó általános követelmények
1. § (1)[1] A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 124. §-a szerinti ügyviteli vizsgát (a továbbiakban: vizsga) az e rendeletben meghatározottak szerint kell teljesíteni.
(2) Vizsga csak szóban tehető és csak egyszer ismételhető.
(3) A vizsga letétele alól felmentést kap az, aki a jogi szakvizsgát vagy közigazgatási szakvizsgát letette, vagy a szakvizsga alól az Országos Közigazgatási Vizsgabizottság elnöksége által teljeskörűen közigazgatási jellegűnek minősített tudományos fokozat alapján mentesült. A vizsga letétele alól felmentést kap továbbá az is, aki a jogelőd intézménynél korábban a vizsga letételének kötelezettsége alól felmentést kapott, illetve tudásáról ügyviteli vizsga keretében számot adott.
(4)[2] A vizsgát megelőzően a jelentkezők szakmai oktatáson vesznek részt. A szakmai oktatás célja, hogy a résztvevő megismerje a pártfogó felügyelői, jogi segítségnyújtó és áldozatsegítő szolgálatként, valamint kárpótlási hatóságként kijelölt szerv tevékenységére, szervezetére és az igazságszolgáltatásra vonatkozó fontosabb jogszabályokat, elsajátítsa az ügyvitel, az iratkezelés szabályait, továbbá a munkakörével kapcsolatos egyéb szükséges tudnivalókat, és azokat a gyakorlatban alkalmazni tudja. Az oktatást úgy kell megszervezni, hogy a résztvevők vizsgakötelezettségüknek határidőben eleget tehessenek.
(5)[3] A vizsgára történő felkészülést segítő szakmai oktatást vagy konzultációt az igazságügyért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) által vezetett minisztériumnál (a továbbiakban: minisztérium) kell megtartani.
2. § (1)[4] A vizsgára a miniszternél kell írásban vagy az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló törvényben szabályozott elektronikus úton jelentkezni. A kérelemben a beosztást, a munkavégzés helyét és a munkakörbe történt kinevezés időpontját fel kell tüntetni.
(2)[5] A vizsga helyét és időpontját a miniszter állapítja meg, és arról a vizsga időpontja előtt legalább tizenöt nappal a jelentkezőt írásban értesíti.
(3)[6] A minisztériumnál ügyviteli vizsgabizottságokat kell alakítani. A vizsgabizottságok számát a miniszter határozza meg.
(4) A vizsgát háromtagú bizottság előtt kell letenni.
(5)[7] A miniszter az ügyviteli vizsgabizottság elnökét ötéves időtartamra a minisztériumnál a vizsgával érintett szakmai területen tevékenykedő személyek közül nevezi ki, a vizsgabizottsági tagsági feladatok ellátására pedig az érintett szakmai terület felügyeletét ellátó minisztérium képviselőjét is felkéri.
3. § (1)[8] A vizsgáról a vizsgabizottság a melléklet szerinti tanúsítványt állítja ki. A vizsgázó a felkészültségéhez igazodóan "megfelelt" és "nem felelt meg" eredménnyel minősíthető.
(2) Ha a bizottság a vizsgázó felkészültségét nem találja megfelelőnek, a vizsga megismétlésére utasítja, és meghatározza azt a legrövidebb időt - legalább három hónapot - amelynek letelte után a vizsgázó újabb vizsgára jelentkezhet.
4. § (1) A bizottság a vizsgáról valamennyi vizsgázó eredményét feltüntető jegyzőkönyvet készít.
(2)[9] A vizsga iratanyagát a minisztérium őrzi.
2. A pártfogó felügyelet szakmai területén tevékenykedők vizsgájának szabályai
5. § (1) A pártfogó felügyelet szakmai területén tevékenykedők vizsgájának tárgyai és követelményei:
a) pártfogó felügyelői ismeretek: a környezettanulmány és a pártfogó felügyelői vélemény készítése, a pártfogó felügyelet végrehajtása, a közérdekű munka végrehajtásának szervezése és ellenőrzése, az utógondozás végrehajtása,
b) a pártfogó felügyelői tevékenységet ellátó szervezet felépítése, feladatai,
c) jogi alapismeretek: az alkotmányjog, a büntetőjog, a büntetőeljárási jog, a büntetés-végrehajtási jog, a szociális jog főbb szabályai,
d) a büntetőügyekben alkalmazható közvetítői eljárásra vonatkozó alapismeretek,
e)[10] az áldozatsegítő támogatásokra vonatkozó alapismeretek, az emberkereskedelem elleni küzdelemmel, az emberkereskedelem áldozatainak jellemzőivel és védelmével kapcsolatos ismeretek,
f) kriminológiai alapismeretek,
g) gyermek- és ifjúságvédelmi alapismeretek,
h) szociális munka alapismeretek,
i) addiktológiai, mentálhigiénés alapismeretek,
j) adatvédelmi, statisztikai alapismeretek,
k) ügyviteli és iratkezelési szabályok.
l)[11] hozzátartozók közötti erőszakkal kapcsolatos ismeretek.
(2) A felsőfokú iskolai végzettséggel rendelkezők a (1) bekezdés a)-k) pontjában meghatározott vizsgatárgyakból, ezen belül az iratkezelési ismeretek keretében a szükséges számítógépes ismeretekből is, a pártfogó felügyelői asszisztensek az (1) bekezdés a)-e) pontjában, valamint k) pontjában meghatározott vizsgatárgyakból, a kormányzati ügykezelők a kinevező által az (1) bekezdés a) és b), valamint k) pontjában felsoroltak közül munkakörük és meglévő képzettségük jellegéhez igazodóan meghatározott egy vagy több témakörből kötelesek vizsgát tenni.
3. A jogi segítségnyújtás szakmai területén tevékenykedők vizsgájának szabályai
6. § (1) A jogi segítésnyújtás szakmai területén tevékenykedők vizsgájának tárgyai és követelményei:
a) a jogi segítségnyújtás formái, igénybevételének feltételei,
b) a jogi segítségnyújtásra irányuló kérelem elbírálásának anyagi és eljárásjogi szabályai,
c) a támogatás igénybevételének, folyósításának, teljesítése igazolásának és visszatérítésének rendje,
d) a jogi segítségnyújtást végző szervezet,
e) jogi alapismeretek: a közigazgatási eljárási jog, a polgári eljárási jog, a büntetőeljárási jog, az igazságszolgáltatási szervezet és működése, a szociális jog főbb szabályai,
f)[12] az áldozatsegítő feladatokat ellátó szervezet és feladatai, az áldozatsegítő támogatások szabályai, az emberkereskedelem elleni küzdelemmel, az emberkereskedelem áldozatainak jellemzőivel és védelmével kapcsolatos ismeretek,
g) ügyviteli és iratkezelési szabályok.
(2) A jogi segítségnyújtási szakreferensek és a jogi segítségnyújtási ügyintézők az (1) bekezdés a)-g) pontjában meghatározott vizsgatárgyakból, a kormányzati ügykezelők a kinevező által az (1) bekezdés a), valamint c)-g) pontjában felsoroltak közül munkakörük és meglévő képzettségük jellegéhez igazodóan meghatározott egy vagy több témakörből kötelesek vizsgát tenni.
4. Az áldozatsegítés szakmai területén tevékenykedők vizsgájának szabályai
7. § (1) Az áldozatsegítés szakmai területén tevékenykedők vizsgájának tárgyai és követelményei:
1. az áldozatsegítésre vonatkozó jogszabályi rendelkezések,
2. az áldozatsegítő feladatokat ellátó szervezet és feladatai,
3. jogi alapismeretek: az alkotmányjog, a közigazgatási eljárási jog, a büntetőjog, a büntetőeljárási jog, a büntetés-végrehajtási jog, a polgári jog, a polgári eljárási jog, az egészségügyi jog, a társadalombiztosítási jog és a szociális jog főbb szabályai,
4. a büntető ügyekben alkalmazható közvetítői eljárásra vonatkozó alapismeretek,
5. bűnmegelőzési, kriminológiai és viktimológiai alapismeretek,
6. a bűncselekmény után bekövetkező trauma és annak kezelési módja,
7. a hajléktalanellátás alapismeretei,
8. a családsegítő központok szerepe, feladatai,
9. gyermek- és ifjúságvédelmi alapismeretek,
10. a magyar szociálpolitika rendszere, szociális munka alapismeretek,
11. addiktológiai, mentálhigiénés alapismeretek,
12. az egészségügyi és a társadalombiztosítási ellátórendszerre vonatkozó alapismeretek,
13. az önkormányzati ellátások és szolgáltatások,
14. ügyviteli és iratkezelési szabályok,
15. adatvédelmi, statisztikai alapismeretek,
16. a jogi segítségnyújtást végző szervezet és feladatai, a jogi segítségnyújtás rendszere és formái.
17.[13] az emberkereskedelem elleni küzdelemmel, az emberkereskedelem áldozatainak jellemzőivel és védelmével kapcsolatos ismeretek.
(2) A kormányzati ügykezelők a kinevező által az (1) bekezdésben felsoroltak közül munkakörük és meglévő képzettségük jellegéhez igazodóan meghatározott egy vagy több témakörből kötelesek vizsgát tenni.
5. A kárpótlás szakmai területén tevékenykedők vizsgájának szabályai
8. § A kárpótlás szakmai területén tevékenykedők vizsgát nem tesznek.
6. Záró rendelkezések
9. § Ez a rendelet 2011. január 1. napján lép hatályba.
10. §[14]
11. §[15]
Dr. Navracsics Tibor s. k.,
közigazgatási és igazságügyi miniszter
Melléklet a 22/2010. (XII. 28.) KIM rendelethez
.............................................................................................. Vizsgabizottság Szám: .......................... |
TANÚSÍTVÁNY A.............................................................................................................................................. Vizsgabizottság tanúsítja, hogy ................................................................... , aki ..........év ..............hó ........napján született, ...............................ügyviteli vizsgát ......................................... eredménnyel letette. ......................................................... , .......év ...............hó ..........napján. |
P. H. ..................................................... a vizsgabizottság elnöke |
..................................................... .................................................................................................................... a vizsgabizottság tagja a vizsgabizottság tagja |
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 26/2016. (XII. 27.) IM rendelet 15. § (1) bekezdése. Hatályos 2017.01.01.
[2] Módosította a 26/2016. (XII. 27.) IM rendelet 15. § (4) bekezdés a) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[3] Módosította a 26/2016. (XII. 27.) IM rendelet 15. § (4) bekezdés b) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[4] Módosította a 10/2020. (VII. 15.) IM rendelet 10. §-a. Hatályos 2020.07.16.
[5] Módosította a 26/2016. (XII. 27.) IM rendelet 15. § (4) bekezdés c) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[6] Módosította a 26/2016. (XII. 27.) IM rendelet 15. § (4) bekezdés c)-d) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[7] Módosította a 26/2016. (XII. 27.) IM rendelet 15. § (4) bekezdés c)-d) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[8] Megállapította a 26/2016. (XII. 27.) IM rendelet 15. § (3) bekezdése. Hatályos 2017.01.01.
[9] Módosította a 26/2016. (XII. 27.) IM rendelet 15. § (4) bekezdés f) pontja. Hatályos 2017.01.01.
[10] Megállapította a 18/2021. (XII. 23.) IM rendelet 14. § (1) bekezdése. Hatályos 2022.01.01.
[11] Beiktatta a 18/2021. (XII. 23.) IM rendelet 14. § (2) bekezdése. Hatályos 2022.01.01.
[12] Megállapította a 18/2021. (XII. 23.) IM rendelet 15. §-a. Hatályos 2022.01.01.
[13] Beiktatta a 18/2021. (XII. 23.) IM rendelet 16. §-a. Hatályos 2022.01.01.
[14] Hatályon kívül helyezte a 8/2015. (IV. 14.) IM rendelet 15. §-a. Hatálytalan 2015.04.15.
[15] Hatályon kívül helyezte a 8/2015. (IV. 14.) IM rendelet 15. §-a. Hatálytalan 2015.04.15.
[16] Módosította a 26/2016. (XII. 27.) IM rendelet 15. § (4) bekezdés g) pontja. Hatályos 2017.01.01.