Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

EH 2019.03.M5 I. A felszámolás kezdő időpontja előtt indított munkaügyi per a hitelező munkavállalót nem mentesíti a felszámolási eljárásban történő igénybejelentés kötelezettsége alól.

II. A munkáltató Bt. elleni felszámolási eljárásban amennyiben a munkavállaló nem vált hitelezővé, a mögöttes felelős Bt. beltaggal szemben is elenyészett az igény érvényesíthetősége [1991. évi XLIX. tv. (Csődtv.) 37. § (2)-(3) bekezdés].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes egy Bt. munkavállalójaként 2007. május 7-én üzemi balesetet szenvedett.

[2] A Bt.-t a peres eljárás alatt 2013. március 14-én jogerőre emelkedett végzéssel a cégnyilvántartásból törölték. A Bt.-vel szemben elrendelt felszámolási eljárás megindításának közzététele 2011. szeptember 3-án történt. A felszámolási eljárásban felperes a perbeli követelésére vonatkozóan hitelezői igénybejelentéssel nem élt.

A felperes keresete

[3] A felperes keresete az üzemi balesetből eredő vagyoni és nem vagyoni kárai megtérítésére irányult. Pontosított keresetét I. r. alperesként a munkáltatóval, mögöttes felelőssége alapján III. r. alperesként a beltaggal szemben tartotta fenn.

Az első- és másodfokú ítélet

[4] A közigazgatási és munkaügyi bíróság megismételt eljárásban hozott ítéletével megállapította, hogy a III. r. alperes mögöttes felelőssége alapján felel a felperes 2007. május 7-én bekövetkezett balesetéből eredő károkért. A III. r. alperesre terhesebben 70-30%-ban állapította meg a kármegosztás arányát. Kötelezte a III. r. alperest a felperes javára egy összegű kártérítés és járadék megfizetésére.

[5] Rögzítette, hogy a felperes perbeli igénye az I. r. alperessel fennállt munkaviszonyával összefüggésben elszenvedett munkabalesetből származik. Ezen igényét munkáltatójával szemben érvényesíthetné. Időközben azonban az megszűnt, ezért a mögöttes felelősség szabálya szerint a III. r. alperes beltaggal szemben a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (régi Gt.) 90. § (1) bekezdés és 101. § (1) bekezdés alapján kártérítés iránt keresetet indíthatott.

[6] A felperes vagyoni kárigényét a Munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 174. § (1) és (4) bekezdés, valamint 181. § (1) bekezdés, 182., 183. § (1) és (2) bekezdés alapján bírálta el. A nem vagyoni kárigényről a régi Mt. 177. § (2) bekezdés alapján döntött.

[7] A III. r. alperes fellebbezése folytán eljárt törvényszék ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, a keresetet elutasította.

[8] Megállapította, hogy a felperes a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (Gt.) 108. § (1) bekezdésére, a beltagnak a Bt. vagyona által nem fedezett kötelezettségért fennálló mögöttes korlátlan felelősségére alapítottan terjesztette elő kártérítési követelését az I. r. alperes beltagjával, a III. r. alperessel szemben, akinek beltagként a mögöttes felelőssége járulékos jellegű.

[9] Az I. r. alperest a felszámolási eljárás jogerős befejezésével 2013. március 14-ével törölték a cégnyilvántartásból. Az elsőfokú bíróság az I. r. alperessel szemben a pert 2013. szeptember 25-én kelt 73. sorszámú végzésével megszüntette. A felperes a perbeli követelés érvényesíthetőségével összefüggésben a felszámolási eljárásban hitelezői igénybejelentést nem tett.

[10] A felszámolás elrendelésének időpontjától kezdődően a betéti társasággal szemben a további igényérvényesíthetőség jogi feltétele - figyelemmel az 1991. évi XLIX. törvény (Csődtv.) 38. § (2) bekezdésére - az, hogy a társasággal szemben fennálló peresített igényt hitelezői igényként a felszámolási eljárásban bejelentsék, azt a felszámoló nyilvántartásban vegye.

[11] A Csődtv. 38. § (3) bekezdése szerint a felszámolás kezdő időpontja után a gazdálkodó szervezet ellen a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos pénzkövetelést csak a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni.

[12] A felszámolás közzétételétől számított 40 napon túl, de 180 napon belül bejelentett követeléseket a felszámoló nyilvántartásba veszi, és kielégíti, ha arra az 57. § (1) bekezdésben felsorolt tartozások kiegyenlítése után van vagyoni fedezet [Csődtv. 37. § (1) bekezdés]. A határidő elmulasztása jogvesztéssel jár [Csődtv. 37. § (3) bekezdés].

[13] A fenti rendelkezésekből következően a törvényszék szerint ha az igénnyel élő a felszámolási eljárásba hitelezőként nem jelentkezik be, akkor a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezettel szemben a továbbiakban igényt nem érvényesíthet. A felszámolás elrendelésétől kezdődően jogszerű követelésnek csak a szabályszerűen bejelentett hitelezői igény tekinthető.

[14] A felperes nyilatkozata szerint a felszámolási eljárásban hitelezői igénybejelentéssel nem élt.

[57] Ezért követelésének érvényesíthetősége a Bt.-vel szemben elenyészett, figyelemmel az igénybejelentés elmaradása miatti jogvesztésre.

[15] A Bt.-vel szemben bekövetkezett jogvesztés eredményeként a mögöttes felelős beltaggal - a beltagi felelősség járulékos jellegére figyelemmel - az igény érvényesíthetősége ugyancsak elenyészett. A III. r. alperesnek beltagként nem a Gt. 108. § (1) bekezdésén alapuló mögöttes felelőssége szűnt meg a perbeli igényérvényesítéssel összefüggésben, hanem maga a követelés enyészett el a jogvesztés következtében.

[16] Mindebből következően az elsőfokú ítélet érdemi megállapításaira a felülbírálat annyiban terjedhetett ki, hogy volt-e a felperesnek a Bt.-vel szemben érvényesíthető igénye.

[17] A fentebb kifejtettek szerint III. r. alperessel szemben az igényérvényesíthetőség jogi alapja megszűnt a jogvesztés miatt, tehát a felperesnek III. r. alperessel szemben nincs kereshetőségi joga, melynek következtében a keresetet a törvényszék elutasította, megváltoztatva az elsőfokú marasztaló ítéletet.

A felperes felülvizsgálati kérelme és a III. r. alperes ellenkérelme

[18] A felperes felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésével az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult.

[19] Álláspontja szerint a követelése nem volt pontosan meghatározható az esedékesség (baleset napja) időpontjában, mindaddig, amíg orvosszakértői vélemény, illetve legalább az elsőfokú ítélet nem állt rendelkezésre. A teljes és végrehajtható követelés ismeretéhez jogerős ítéletre lett volna szükség, ennek hiányában a hitelezői igénybejelentés egy becsült összegben történhetett volna meg.

[20] A felperesnek járadékigénye is volt, amelynek összege időszakonként folyamatosan változott, és nem volt pontosan meghatározható a per olyan korai szakaszában, amikor a felszámolást közzétették.

[21] A jogerős ítélet meghozataláig fel sem merült, hogy felperesnek ne lenne jogalapja a kereset érvényesítésére, a jogerős ítéletben foglalt indokra az alperes sem hivatkozott. Folyamatban lévő per során a kereseti kérelem folyamatos érvényesítése mellett nem enyészhetett el a felperes követelése, figyelemmel arra is, hogy kára folyamatosan keletkezett jövedelemveszteség címén.

[22] Jogszabálysértésként a Gt. 108. § (1) bekezdésben, 104. § (1) bekezdésben foglaltakat jelölte meg. Eszerint a III. r. alperes mögöttes kártérítési felelőssége fennáll, mely tényt a törvényszék figyelmen kívül hagyott. A régi Mt. 174. § (1) bekezdésének megsértésével hozott jogerős ítélet folytán a felperes nem jut hozzá az őt jogosan megillető kártérítéshez.

[23] III. r. alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte. Vitatta a felperes előadását a pontosan meg nem határozható kereseti kérelemről, a felperes ugyanis a kereseti kérelmét 2010. október 13-án előterjesztette határozott, konkrét összegszerű formában. A perben az ilyen módon előterjesztett kereseti kérelem fennállt a felszámolási eljárás elrendelésének 2011. szeptember 30-ai időpontjában is.

[24] A III. r. alperes hivatkozása szerint a fellebbezési ellenkérelmében a keresetet jogalap hiányában kérte elutasítani. Ezért a Pp. 253. § (3) bekezdés szerint a törvényszék a fellebbezés korlátai között megváltoztathatta az elsőfokú ítéletet, abban a kérdésben is határozhatott, amelyben az elsőfokú bíróság nem tárgyalt.

A Kúria döntése és jogi indokai

[25] A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

[26] A Kúria a jogerős ítéletet csak a Pp. 272. § (2) bekezdésének megfelelően előterjesztett felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálhatja felül a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján.

[27] A törvényi feltételeknek akkor tesz eleget a fél, ha a felülvizsgálati kérelemben egyrészt megjelöli konkrétan a megsértett jogszabályhelyet, másrészt a hivatkozott jogszabálysértést is tartalmilag körülírja, az arra vonatkozó jogi álláspontját kifejti, vagyis a jogszabálysértésre való hivatkozása indokait is ismerteti [1/2016. (II. 15.) PK vélemény 4-6. pont].

[28] A felperes felülvizsgálati kérelmében tartalmában hivatkozott eljárásjogi jogszabálysértésként a kereseti kérelem és ellenkérelem, valamint a fellebbezési kérelem és fellebbezési ellenkérelem korlátai közötti eljárásra, ebben a körben azonban a megsértett jogszabályhelyet nem jelölte meg, így ezzel az érvelésével a Kúria nem foglalkozhatott.

[29] A felperes jogszabálysértésként a Gt. 104. § (1) bekezdését, 108. § (1) bekezdését jelölte meg. A törvényszék ítéletét azonban nemcsak a Gt. 108. § (1) bekezdésére, hanem a Csődtv. 37. § (1), (3) bekezdéseire és 38. § (2) és (3) bekezdéseire is alapította.

[30] A Bt. beltag mögöttes felelőssége törvény rendelkezésén alapuló járulékos jellegű, másodlagos, közvetett helytállási kötelezettséget jelent. A járulékos kötelezettség mindig főkötelezettséget feltételez, tehát mindig ehhez a főkötelezettséghez igazodik. A járulékosságból következik az is, hogy a főkötelezett oldalán bekövetkezett jogi tények kihatnak a járulékos kötelezettre, vagyis a mögöttes kötelezett helyzete a főkötelezett helyzetéhez igazodik. Ebből következően ha a főkötelezettel szemben jogvesztés következik be, az kihat a mögöttes kötelezettre is.

[31] A fentiek alapján a törvényszék jogszerűen, a bírói gyakorlatnak (EBH 2012.P10, EBH 2010.2241.) megfelelően foglalt állást arról, hogy a főkötelezettel (I. r. alperes munkáltató Bt.) szembeni felszámolási eljárásban a felszámolás közzétételétől számított 180 napon belüli igénybejelentés elmulasztása a főkötelezettel szemben jogvesztéssel járt [Csődtv. 37. § (1) és (3) bekezdés], ami a járulékos kötelezettel szemben is jogvesztést eredményezett.

[32] A jelen per a felszámolás kezdő időpontja előtt indult, ezért a Csődtv. 38. § (2) bekezdés szerint az igény elbírálására a közigazgatási és munkaügyi bíróságnak hatásköre volt, a Csődtv. 38. § (3) bekezdés szerint azonban a felszámolás kezdő időpontja után a gazdálkodó szervezet ellen a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos pénzkövetelést csak a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni. Ebből következően a felszámolás kezdő időpontja előtt indított eljárás a hitelezőt nem mentesíti (a törvényszék által is figyelembe vett) Csődtv. 37. § (1) bekezdésben foglalt felszámolási eljárásban történő igénybejelentési kötelezettsége alól (Mfv.I.10.030/2016/6.).

[33] A felperes a felszámolási eljárásban nem vált hitelezővé, így a Bt.-vel szemben a követelése érvényesíthetősége, következésképpen a mögöttes felelős Bt. beltaggal szembeni igény érvényesíthetősége is elenyészett. Erre tekintettel a kártérítési igények megalapozottsága vonatkozásában az Mt. 174. §-ban foglalt rendelkezések vizsgálata szükségtelenné vált.

[34] A fentiekre tekintettel a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

* * *

T e l j e s h a t á r o z a t

Az ügy száma: Mfv.I.10.210/2018/4.

A tanács tagjai: Dr. Hajdu Edit a tanács elnöke, előadó bíró

Dr. Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna bíró

Dr. Gál Attila bíró

A felperes:

A felperes képviselője:

Dr. Kovács Imre ügyvéd

Az alperes: III. rendű

Az alperes képviselője:

Dr. Horváth Csaba ügyvéd

A per tárgya: a munkáltató egészségsértése miatti kárfelelőssége

A felülvizsgálati kérelmet benyújtó fél: felperes

A másodfokú bíróság neve és a jogerős határozat száma:

Győri Törvényszék 2.Mf.20.099/2017/20.

Az elsőfokú bíróság neve és a határozat száma:

Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 14.M.412/2014/99.

Rendelkező rész

A Kúria a Győri Törvényszék 2.Mf.20.099/2017/20. számú ítéletét hatályában fenntartja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg 15 nap alatt a III. r. alperesnek 50.000 (ötvenezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

A le nem rótt 1.006.600 (egymillió-hatezerhatszáz) forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes egy Bt. munkavállalójaként 2007. május 7-én üzemi balesetet szenvedett.

[2] A Bt.-t a peres eljárás alatt 2013. március 14-én jogerőre emelkedett végzéssel a cégnyilvántartásból törölték. A Bt.-vel szemben elrendelt felszámolási eljárás megindításának közzététele 2011. szeptember 3-án történt. A felszámolási eljárásban felperes a perbeli követelésére vonatkozóan hitelezői igénybejelentéssel nem élt.

A felperes keresete és az alperes ellenkérelme

[3] A felperes keresete az üzemi balesetből eredő vagyoni és nem vagyoni kárai megtérítésére irányult. Pontosított keresetét I. r. alperesként a munkáltatóval, mögöttes felelőssége alapján III. r. alperesként a beltaggal szemben tartotta fenn.

[4] A kártérítési követelését a Munka törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (régi Mt.) 174. §, 177. § (1)-(2) bekezdéseire alapította. III. r. alperessel szemben követelése az 1997. évi CXLIV. törvény (régi Gt.) 108. § (1) bekezdésén, 104. § (1) bekezdésén alapult.

[5] III. r. alperes ellenkérelmében vitatta a magyar bíróság joghatóságát, a magyar munkajog alkalmazhatóságát, valamint a kereset jogalapját és összegszerűségét is.

Az első- és másodfokú ítélet

[6] A közigazgatási és munkaügyi bíróság megismételt eljárásban hozott ítéletével megállapította, hogy a III. r. alperes mögöttes felelőssége alapján felel a felperes 2007. május 7-én bekövetkezett balesetéből eredő károkért. A III. r. alperesre terhesebben 70-30%-ban állapította meg a kármegosztás arányát. Kötelezte a III. r. alperest a felperes javára egy összegben 46.160.519 forint megfizetésére, valamint kártérítési járadékként 2016. november 1-jétől havi 385.325 forintot ítélt meg. Ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

[7] Az elsőfokú bíróság 31. sorszám alatt hozott jogerős végzésével elutasította a III. r. alperes joghatósági kifogását.

[8] Rögzítette, hogy a felperes perbeli igénye az I. r. alperessel fennállt munkaviszonyával összefüggésben elszenvedett munkabalesetből származik. Ezen igényét munkáltatójával szemben érvényesíthetné. Időközben azonban az megszűnt, ezért a mögöttes felelősség szabálya szerint a III. r. alperes beltaggal szemben a régi Gt. 90. § (1) bekezdés és 101. § (1) bekezdés alapján kártérítés iránt keresetet indíthatott.

[9] A felperes vagyoni kárigényét a régi Mt. 174. § (1) és (4) bekezdés, valamint 181. § (1) bekezdés, 182. §, 183 § (1) és (2) bekezdés alapján bírálta el. A nem vagyoni kárigényről a régi Mt. 177. § (2) bekezdés alapján döntött.

[10] A III. r. alperes fellebbezése folytán eljárt törvényszék ítéletével az elsőfokú ítéletet megváltoztatta, a keresetet elutasította. Megállapította, hogy a kereseti és fellebbezési illetéket, valamint az első- és másodfokú eljárásban előlegezett költséget az állam viseli. Kötelezte a felperest a III. r. alperes javára első- és másodfokú perköltség megfizetésére.

[11] A törvényszék a másodfokú eljárásban észlelte, hogy az elsőfokú bíróság a III. r. alperes felelősségét érintően figyelmen kívül hagyott jogszabályi rendelkezéseket, nem értékelt alapvető tényeket. Megállapította, hogy a felperes a gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (Gt.) 108. § (1) bekezdésére, a beltagnak a Bt. vagyona által nem fedezett kötelezettségért fennálló mögöttes korlátlan felelősségére alapítottan terjesztette elő kártérítési követelését az I. r. alperes beltagjával, a III. r. alperessel szemben, akinek beltagként a mögöttes felelőssége járulékos jellegű.

[12] Az I. r. alperest a felszámolási eljárás jogerős befejezésével 2013. március 14-ével törölték a cégnyilvántartásból. Az első fokú bíróság az I. r. alperessel szemben a pert 2013. szeptember 25-én kelt 73. sorszámú végzésével megszüntette. A felperes a perbeli követelés érvényesíthetőségével összefüggésben a felszámolási eljárásban hitelezői igénybejelentést nem tett.

[13] A felszámolás elrendelésének időpontjától kezdődően a betéti társasággal szemben a további igényérvényesíthetőség jogi feltétele - figyelemmel az 1991. évi XLIX. törvény (Csődtv.) 38. § (2) bekezdésére - az, hogy a társasággal szemben fennálló peresített igényt hitelezői igényként a felszámolási eljárásban bejelentsék, azt a felszámoló nyilvántartásban vegye.

[14] A Csődtv. 38. § (3) bekezdése szerint a felszámolás kezdő időpontja után a gazdálkodó szervezet ellen a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos pénzkövetelést csak a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni.

[15] A felszámolás közzétételétől számított 40 napon túl, de 180 napon belül bejelentett követeléseket a felszámoló nyilvántartásba veszi, és kielégíti, ha arra az 57. § (1) bekezdésben felsorolt tartozások kiegyenlítése után van vagyoni fedezet [Csődtv. 37. § (1) bekezdés]. A határidő elmulasztása jogvesztéssel jár [Csődtv. 37. § (3) bekezdés].

[16] A fenti rendelkezésekből következően a törvényszék szerint ha az igénnyel élő a felszámolási eljárásba hitelezőként nem jelentkezik be, akkor a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezettel szemben a továbbiakban igényt nem érvényesíthet. A felszámolás elrendelésétől kezdődően jogszerű követelésnek csak a szabályszerűen bejelentett hitelezői igény tekinthető.

[17] A felperes nyilatkozata szerint a felszámolási eljárásban hitelezői igénybejelentéssel nem élt.

Ezért követelésének érvényesíthetősége a Bt-vel szemben elenyészett, figyelemmel az igénybejelentés elmaradása miatti jogvesztésre.

[18] A Bt-vel szemben bekövetkezett jogvesztés eredményeként a mögöttes felelős beltaggal - a beltagi felelősség járulékos jellegére figyelemmel - az igény érvényesíthetősége ugyancsak elenyészett. A III. r. alperesnek beltagként nem a Gt. 108. § (1) bekezdésén alapuló mögöttes felelőssége szűnt meg a perbeli igényérvényesítéssel összefüggésben, hanem maga a követelés enyészett el a jogvesztés következtében.

[19] Mindebből következően az elsőfokú ítélet érdemi megállapításaira a felülbírálat annyiban terjedhetett ki, hogy volt-e a felperesnek a Bt-vel szemben érvényesíthető igénye.

[20] A fentebb kifejtettek szerint III. r. alperessel szemben az igényérvényesíthetőség jogi alapja megszűnt a jogvesztés miatt, tehát a felperesnek III. r. alperessel szemben nincs kereshetőségi joga, melynek következtében a keresetet a törvényszék elutasította, megváltoztatva az elsőfokú marasztaló ítéletet.

A felperes felülvizsgálati kérelme és a III. r. alperes ellenkérelme

[21] A felperes felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésével az elsőfokú ítélet helybenhagyására irányult.

[22] Álláspontja szerint a követelése nem volt pontosan meghatározható az esedékesség (baleset napja) időpontjában, mindaddig, amíg orvosszakértői vélemény, illetve legalább az elsőfokú ítélet nem állt rendelkezésre. A teljes és végrehajtható követelés ismeretéhez jogerős ítéletre lett volna szükség, ennek hiányában a hitelezői igénybejelentés egy becsült összegben történhetett volna meg.

[23] A felperesnek járadékigénye is volt, amelynek összege időszakonként folyamatosan változott, és nem volt pontosan meghatározható a per olyan korai szakaszában, amikor a felszámolást közzétették.

[24] A jogerős ítélet meghozataláig fel sem merült, hogy felperesnek ne lenne jogalapja a kereset érvényesítésére, a jogerős ítéletben foglalt indokra az alperes sem hivatkozott. Folyamatban lévő per során a kereseti kérelem folyamatos érvényesítése mellett nem enyészhetett el a felperes követelése, figyelemmel arra is, hogy kára folyamatosan keletkezett jövedelemveszteség címén.

[25] Jogszabálysértésként a Gt. 108. § (1) bekezdésben, 104. § (1) bekezdésben foglaltakat jelölte meg. Eszerint a III. r. alperes mögöttes kártérítési felelőssége fennáll, mely tényt a törvényszék figyelmen kívül hagyott. A régi Mt. 174. § (1) bekezdésének megsértésével hozott jogerős ítélet folytán a felperes nem jut hozzá az őt jogosan megillető kártérítéshez.

[26] A felperes személyesen előadott kérelme a baleset körülményeinek, valamint a pertörténetnek a leírását követően törvényes döntés meghozatalára irányult.

[27] III. r. alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását és a felperes perköltségben marasztalását kérte. Vitatta a felperes előadását a pontosan meg nem határozható kereseti kérelemről, a felperes ugyanis a kereseti kérelmét 2010. október 13-án előterjesztette határozott, konkrét összegszerű formában. A perben az ilyen módon előterjesztett kereseti kérelem fennállt a felszámolási eljárás elrendelésének 2011. szeptember 30-ai időpontjában is.

[28] A III. r. alperes hivatkozása szerint a fellebbezési ellenkérelmében a keresetet jogalap hiányában kérte elutasítani. Ezért a Pp. 253. § (3) bekezdés szerint a törvényszék a fellebbezés korlátai között megváltoztathatta az elsőfokú ítéletet, abban a kérdésben is határozhatott, amelyben az elsőfokú bíróság nem tárgyalt. E körben tehát a fellebbezés iránya és nem annak indokolása a lényeges.

A Kúria döntése és jogi indokai

[29] A felülvizsgálati kérelem nem megalapozott.

[30] A Pp. 73/A. § (1) bekezdés a) pontja szerint a Kúria előtti eljárásban a jogi képviselet kötelező. Erre tekintettel a felperes felülvizsgálati eljárásban tett előadása a Pp. 73/B. § (1) bekezdés alapján hatálytalan. A Kúria csak a jogi képviselő által előterjesztett felülvizsgálati kérelemben foglalt érvelést, és az alábbiak szerint vehette figyelembe.

[31] A Kúria a jogerős ítéletet csak a felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálhatja felül a Pp. 275. § (2) bekezdése alapján.

[32] A Pp. 272. § (2) bekezdése szerint a felülvizsgálati kérelem egymással szorosan összefüggő kötelező tartalmi kellékei a jogszabálysértés és a megsértett jogszabályhely megjelölése, valamint annak kifejtése, hogy a fél a határozat megváltoztatását milyen okból kívánja. Ezen együttes törvényi feltételeknek akkor tesz eleget a fél, ha a felülvizsgálati kérelemben egyrészt megjelöli konkrétan a megsértett jogszabályhelyet, másrészt a hivatkozott jogszabálysértést is tartalmilag körülírja, az arra vonatkozó jogi álláspontját kifejti, vagyis a jogszabálysértésre való hivatkozása indokait is ismerteti. Ha a fél a felülvizsgálati kérelmében több egymástól elkülönülő jogszabálysértésre hivatkozik, valamennyi hivatkozásának rendelkeznie kell a fenti tartalmi követelményekkel [1/2016. (II. 15.) PK vélemény 4-6. pont].

[33] A felperes felülvizsgálati kérelmében tartalmában hivatkozott eljárásjogi jogszabálysértésként a kereseti kérelem és ellenkérelem, valamint a fellebbezési kérelem és fellebbezési ellenkérelem korlátai közötti eljárásra, ebben a körben azonban a megsértett jogszabályhelyet nem jelölte meg, így ezzel az érvelésével a Kúria nem foglalkozhatott.

[34] A felperes jogszabálysértésként a Gt. 104. § (1) bekezdését, 108. § (1) bekezdését jelölte meg. A törvényszék ítéletét azonban nemcsak a Gt. 108. § (1) bekezdésére, hanem a Csődtv. 37. § (1), (3) bekezdéseire és 38. § (2) és (3) bekezdéseire is alapította. Megállapította, hogy az igény III. r. alperesnek mint az I. r. alperes beltagjának a Gt. 108. § (1) bekezdésén alapuló mögöttes felelőssége folytán előterjeszthető volt, és nem a beltag e mögöttes felelőssége szűnt meg a perbeli igénnyel összefüggésben, hanem csak annak érvényesíthetősége a jogvesztés miatt.

[35] A Bt. beltag mögöttes felelőssége törvény rendelkezésén alapuló járulékos jellegű, másodlagos, közvetett helytállási kötelezettséget jelent. A járulékos kötelezettség mindig fő- kötelezettséget feltételez, tehát mindig ehhez a főkötelezettséghez igazodik. A járulékosságból következik az is, hogy a főkötelezett oldalán bekövetkezett jogi tények kihatnak a járulékos kötelezettre, vagyis a mögöttes kötelezett helyzete a főkötelezett helyzetéhez igazodik. Ebből következően ha a fő kötelezettel szemben jogvesztés következik be, az kihat a mögöttes kötelezettre is.

[36] A fentiek alapján a törvényszék jogszerűen, a bírói gyakorlatnak (EBH 2012.P10, EBH 2010.2241) megfelelően foglalt állást arról, hogy a főkötelezettel (I. r. alperes munkáltató Bt.) szembeni felszámolási eljárásban a felszámolás közzétételétől számított 180 napon belüli igénybejelentés elmulasztása a főkötelezettel szemben jogvesztéssel járt [Csődtv. 37. § (1) és (3) bekezdés], ami a járulékos kötelezettel szemben is jogvesztést eredményezett.

[37] A jelen per a felszámolás kezdő időpontja előtt indult, ezért a Csődtv. 38. § (2) bekezdés szerint az igény elbírálására a közigazgatási és munkaügyi bíróságnak hatásköre volt, a Csődtv. 38. § (3) bekezdés szerint azonban a felszámolás kezdő időpontja után a gazdálkodó szervezet ellen a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos pénzkövetelést csak a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni. Ebből következően a felszámolás kezdő időpontja előtt indított eljárás a hitelezőt nem mentesíti (a törvényszék által is figyelembe vett) Csődtv. 37. § (1) bekezdésben foglalt felszámolási eljárásban történő igénybejelentési kötelezettsége alól (Mfv.I.10.030/2016/6.).

[38] A felperes a felszámolási eljárásban nem vált hitelezővé, így a Bt-vel szemben a követelése érvényesíthetősége, következésképpen a mögöttes felelős Bt. beltaggal szembeni igény érvényesíthetősége is elenyészett. Erre tekintettel a kártérítési igények megalapozottsága vonatkozásában az Mt. 174. §-ban foglalt rendelkezések vizsgálata szükségtelenné vált.

[39] A fentiekre tekintettel a Kúria a jogerős ítéletet a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta.

A döntés elvi tartalma

I. A felszámolás kezdő időpontja után a gazdálkodó szervezet ellen a felszámolás körébe tartozó vagyonnal kapcsolatos pénzkövetelést csak a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni. Ezért a felszámolás kezdő időpontja előtt indított munkaügyi per a hitelező munkavállalót nem mentesíti a felszámolási eljárásban történő igénybejelentés kötelezettsége alól.

II. A munkáltató Bt. elleni felszámolási eljárásban amennyiben a munkavállaló nem vált hitelezővé, a Bt-vel szemben a követelése érvényesíthetősége, következésképpen a mögöttes felelős Bt. beltaggal szembeni igény érvényesíthetősége is elenyészett (Csődtv. 37.§(2)-(3) bekezdés).

Záró rész

[40] Kötelezte a Kúria a pervesztes felperest a III. r. alperes felülvizsgálati eljárási költsége megfizetésére a Pp. 78. § (1) bekezdése alapján.

[41] A felperest megillető munkavállalói költségkedvezmény folytán a le nem rótt felülvizsgálati eljárási illetéket a 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet 14. § alapján az állam viseli.

[42] A Kúria a felülvizsgálati kérelmet a Pp. 274. § (1) bekezdése alapján tárgyaláson kívül bírálta el.

Budapest, 2018. december 17.

Dr. Hajdu Edit s. k. a tanács elnöke, előadó bíró, Dr. Mészárosné dr. Szabó Zsuzsanna s. k. bíró, Dr. Gál Attila s. k. bíró (Kúria, Mfv.I.10.210/2018.)