Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2016.10.275 I. A tárgyalás a Be. XXV. Fejezete szerinti, a távol lévő terhelttel szemben folyó külön eljárásban is csak a szabályszerűen idézett vádlott távollétében tartható meg és az eljárás a tárgyaláson csak ekkor fejezhető be. Amennyiben a vádlott hirdetményi idézése nem volt szabályszerű, a tárgyalás megtartása a vádlott távollétében olyan eljárási szabálysértés, ami feltétlen hatályon kívül helyezési és egyben felülvizsgálati ok [Be. 281. § (9) bek., XXV. Fejezet, 70. § (5) bek., 373. § (1) bek. II.d) pontja].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék B.233/2004/57., Fővárosi Ítélőtábla Bf.146/2007/11., Pesti Központi Kerületi Bíróság Bk.44870/2008., Fővárosi Törvényszék B.1210/2011/173., Fővárosi Ítélőtábla Bf.64/2014/87., Fővárosi Törvényszék Beü.791/2015/2., Fővárosi Ítélőtábla Beüf.11123/2015/5., Kúria Bfv.201/2016. (*BH 2016.10.275*), Fővárosi Törvényszék B.1009/2016/36., Fővárosi Ítélőtábla Bf.188/2017/13., Kúria Bhar.200/2018/8., Pesti Központi Kerületi Bíróság Bpk.60902/2018/3., Pesti Központi Kerületi Bíróság B.31576/2019/54., Fővárosi Törvényszék Bf.10830/2021/21., Kúria Bfv.1216/2022/10.

***********

II. A másodfokú bíróság tanácsának elnöke a Be. 358. § (1) bekezdés a) pontjára hivatkozva az első fokon eljárt bíróságtól felvilágosítást kérhet, ez azonban nem jelenti azt, hogy az elsőfokú ítélet indokolásának kiegészítésére, hiányainak pótlására is felhívhatja. A felvilágosítás ugyanis az eljárási szabályok betartásával függhet össze, így pl. arra vonatkozhat, hogy a fiatalkorú terhelttel szemben eljáró tanács elnöke a fiatalkorúak ügyeinek intézésére kijelölt bíró-e, vagy a tanács egyik tagja pedagógus-e, mikor érkezett a bíróságra a fellebbezés stb. [Be. 358. § (1) bek. a) pont].

III. Amennyiben a Be. XXV. Fejezetének szabályai szerinti külön eljárás során a vádlott tartózkodási helye a másodfokú eljárásban ismertté válik, a másodfokú bíróságnak tárgyalást kell kitűznie és azon a vádlottat ki kell hallgatnia; nyilvános ülés kitűzésére nincs törvényes lehetőség [Be. 531. § (5) bek.].

[1] A törvényszék a 2013. október 14. napján meghozott ítéletével a XV. r. terheltet bűnösnek mondta ki 7 rendbeli bűnszövetségben elkövetett zsarolás bűntettében [Btk. 367. § (1) bek., (2) bek. a) és c) pont], csalás bűntettében [Btk. 373. § (1) bek. és (2) bek. ba) és bc) pont, (3) bek. b) pont], bűnszövetségben elkövetett csalás bűntettében [Btk. 373. § (1) bek., (2) bek. ba), bc) pont, (4) bek. b) pont], 4 rendbeli személyi szabadság megsértésnek bűntettében [Btk. 194. § (1) bek., (2) bek. h) pont], közokirat-hamisítás bűntettében [Btk. 342. § (1) bek. b) pont] és kábítószerrel visszaélés vétségében [Btk. 178. § (1) bek. és (5) bek. a) pont]; ezért halmazati büntetésül három év hat hónap börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre és négy év közügyektől eltiltásra ítélte azzal, hogy a szabadságvesztésből a büntetés kétharmad részének letöltését követően bocsátható feltételes szabadságra. Rendelkezett a járulékos kérdésekről, ugyanakkor a terheltet 7 rendbeli magánlaksértés bűntettének [Btk. 221. § (1) bek. és (4) bek.] vádja alól felmentette.

[2] A másodfokon eljárt ítélőtábla a 2015. február 13. napján meghozott ítéletével a törvényszék határozatát megváltoztatta, a XV. r. terhelttel szemben a 7 rendbeli magánlaksértés bűntette [Btk. 221. § (1) bek. és (4) bek.] miatt indult büntetőeljárást megszüntette, a tényállás 10., 19., 23. pontjában írt cselekményeket 4 rendbeli rablás bűntettének [Btk. 365. § (1) bek. b) pont, (3) bek. c) és d) pont], a tényállás 12. pontjában írt cselekményeket 2 rendbeli zsarolás bűntettnék [Btk. 367. § (1) bek., (2) bek. a) és d) pontja] minősítette, a vele szemben kiszabott büntetést hat év fegyházban végrehajtandó szabadságvesztésre és hat év közügyektől eltiltásra súlyosította és kötelezte 130 000 forint megfizetésére vagyonelkobzás címén; egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

[3] Az így kiszabott hat év és a kerületi bíróság ítéletével kiszabott egy év szabadságvesztést a törvényszék a 2015. június 22. napján meghozott ítéletével összbüntetésbe foglalta, annak tartamát három év tíz hónap börtönben végrehajtandó szabadságvesztésben állapítva meg; az ítélőtábla a 2015. október 20. napján meghozott ítéletével az elsőfokú határozatot megváltoztatva az összbüntetés tartamát hat év négy hónapban, végrehajtási fokozatát fegyházban állapította meg.

[4] Az ítélőtábla alapügyben hozott ítélete ellen a XV. r. terhelt felülvizsgálati indítványt terjesztett elő.

[5] Indítványában elsődlegesen a terhére megállapított bűncselekmények minősítését vitatta és a vele szemben kiszabott büntetést kifogásolta, eljárási szabálysértésként pedig arra hivatkozott, hogy az elsőfokú eljárásban több tárgyaláson nem volt jelen, és a másodfokú tárgyaláson sem lett meghallgatva, így a szembesítések is elmaradtak.

[6] Ezért elsődlegesen a másodfokú bíróság ítéletének megváltoztatását, a cselekmények enyhébb minősítését és annak alapján a kiszabott büntetés enyhítését, másodlagosan az ítélet rá vonatkozó részének hatályon kívül helyezését kérte.

[7] A Legfőbb Ügyészség a felülvizsgálati indítványt alaptalannak találta.

[8] Álláspontja szerint a másodfokú bíróság a cselekményeket törvényesen minősítette és alaptalannak tartotta azt a hivatkozást is, amely szerint az elsőfokú bíróság a terhelt távollétében törvénysértően folytatta le az eljárás egy részét, mivel a bíróság betartotta a terhelt távollétében folytatandó eljárás szabályait, így felülvizsgálatra okot adó eljárási szabálysértés nem valósult meg.

[9] Ezért azt indítványozta, hogy a Kúria a megtámadott határozatokat a XV. r. terhelt tekintetében hatályukban tartsa fenn.

[10] A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerint felülvizsgálati ok, ha a bíróság határozatát a 373. § (1) bekezdés b) vagy c) pontja, avagy a II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel hozta meg. A 423. § (5) bekezdése szerint pedig a Kúria a megtámadott határozatot a 416. § (1) bekezdésének c) pontja alapján akkor is felülbírálja, ha az indítványt nem ebből az okból nyújtották be.

[11] A felülbírálat során a Kúria az alábbiakat észlelte.

[12] Az ismeretlen helyen tartózkodó XV. r. terhelttel szemben a törvényszék 2013. július 25. napján - immár ismételten - elfogatóparancsot bocsátott ki, és a terheltet a 2013. augusztus 27., 29. és 30. napjára kitűzött tárgyalásra hirdetményi úton idézte. A 2013. augusztus 27-én tartott tárgyaláson az ügyész indítványára áttért a Be. XXV. fejezete szerinti, a távol lévő terhelttel szemben folytatandó külön eljárásra.

[13] A 2013. szeptember 30., október 4. és október 7. napjára kitűzött tárgyalásra a terheltet ismét hirdetményi úton idézte.

[14] A tárgyalást október 4-én és 7-én megtartotta a terhelt távollétében, és október 7-én azt 2013. október 14. napjára határozathirdetésre napolta el.

[15] Bár az iratok között szerepel egy igazolás arról, hogy a XV. r. terheltnek szóló küldeményről a hirdetmény kifüggesztése 2013. október 22. napján megtörtént a bíróságon és október 24. napján a kerületi önkormányzat polgármesteri hivatalában is, a dátum azonban mindkettőn 2013. október 18. napja, azaz az így kézbesített küldemény nem lehet a 2013. október 7. napjára szóló idézés.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!