Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32022D0179[1]

A Bizottság (EU) 2022/179 végrehajtási határozata (2022. február 8.) a rádióspektrum 5 GHz-es frekvenciasávjának a vezeték nélküli hozzáférési rendszerek, többek között rádiós helyi hálózatok megvalósítására történő harmonizált használatáról és a 2005/513/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (az értesítés a C(2022) 628. számú dokumentummal történt)

A BIZOTTSÁG (EU) 2022/179 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2022. február 8.)

a rádióspektrum 5 GHz-es frekvenciasávjának a vezeték nélküli hozzáférési rendszerek, többek között rádiós helyi hálózatok megvalósítására történő harmonizált használatáról és a 2005/513/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

(az értesítés a C(2022) 628. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Közösség rádióspektrum-politikájának keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 676/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozatra (Rádióspektrum-határozat) (1) és különösen annak 4. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1) A "Digitális iránytű 2030-ig: a digitális évtized megvalósításának európai módja" című bizottsági közlemény (2) az összekapcsoltság tekintetében új, a rendkívül nagy kapacitású hálózatok széles körű kiépítése és használatbavétele révén elérendő uniós célkitűzéseket határoz meg. Az egyik célkitűzés az, hogy 2030-ra az Unió valamennyi háztartását gigabites hálózat fedje le. A vezeték nélküli hozzáférési rendszerek, többek között a rádiós helyi hálózatok (WAS/RLAN-ok) alkalmazásai nagymértékben hozzájárulnak e lefedettségi célkitűzés eléréséhez.

(2) A rádiós helyi hálózatokhoz való hozzáférést az (EU) 2018/1972 európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) 56. cikke szabályozza. A rádiós helyi hálózat - az említett irányelv meghatározása szerint - olyan kis teljesítményű, vezeték nélküli hozzáférési rendszer, amely kis hatótávolságon belül üzemel, úgy, hogy a más felhasználók által a közelben használt hasonló rendszerek zavarásának a kockázata csekély, és amely nem kizárólagos jelleggel harmonizált rádióspektrumot használ.

(3) A 2005/513/EK bizottsági határozat (4) harmonizálta a rádióspektrum 5 GHz-es sávjának (5 150-5 350 MHz és 5 470-5 725 MHz) vezeték nélküli hozzáférési rendszerek, többek között rádiós helyi hálózatok céljára történő használatát.

(4) A Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) Rádiószabályzata (5) értelmében az 5 150-5 350 MHz és az 5 470-5 725 MHz frekvenciasáv az ITU mindhárom Körzetében elsődleges jelleggel a légi mozgószolgálat kivételével a mozgószolgálat számára van felosztva, figyelembe véve az ezen frekvenciasávokban üzemelő többi elsődleges szolgálat védelmének szükségességét. Az ITU 2003. évi Rádiótávközlési Világkonferenciáján (WRC-03) elfogadták az 5 150-5 250, az 5 250-5 350 MHz és az 5 470-5 725 MHz sávnak a mozgószolgálat általi, a vezeték nélküli hozzáférési rendszerek, többek között rádiós helyi hálózatok megvalósítása érdekében történő használatáról szóló 229. határozatot. Ez a határozat, amelyet a 2019. évi Rádiótávközlési Világkonferencián (WRC-19) módosítottak, kiterjesztette a beltéri használat hatályát a vonatokra és a közúti járművekre, meghatározta az 5 150-5 250 MHz frekvenciasávot használó WAS/RLAN-ok maximális adási teljesítményét a közúti járművekben, és korlátozott mértékben lehetővé tette az 5 150-5 250 MHz frekvenciasáv kültéri használatát az e sávban meglévő egyéb felhasználások védelme mellett.

(5) Több tagállamban elsőrendű fontossággal bír a katonai és meteorológiai radaroknak az 5 250 és 5 850 MHz közötti sávokban történő üzemeltetése, ami különleges védelmet tesz szükségessé a WAS/RLAN-ok okozta káros zavarás ellen. Ebben az összefüggésben a WAS/RLAN-ok használatára vonatkozó műszaki és működési feltételeknek biztosítaniuk kell az egyéb rádiószolgálatokkal - többek között a katonai és meteorológiai radarokkal - kapcsolatos jogos közérdekek védelmét. Továbbá meg kell óvni a műholdas Föld-kutató szolgálathoz (aktív), az űrkutatási szolgálathoz (aktív) és a műholdas mozgószolgálat modulációs összeköttetéseihez kapcsolódó rendszerek működőképességét, különösen az 5 150-5 350 MHz frekvenciasávban.

(6) 2020. április 14-én a 229. határozatot módosító WRC-19 eredményeinek átültetése érdekében a Bizottság - a 676/2002/EK határozat 4. cikkének (2) bekezdése alapján - megbízást adott a Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezletének (CEPT) a rádióspektrum 5 GHz-es frekvenciasávjának a WAS/RLAN-ok megvalósítására történő harmonizált felhasználásáról szóló 2005/513/EK határozat módosítására. A megbízás alapján a CEPT két feladatot kapott. Az első az volt, hogy javasoljon műszaki feltételeket a 2005/513/EK határozatnak a WRC-19 eredményein (a 229. sz. határozat módosítása) alapuló módosítása érdekében az 5 150-5 250 MHz frekvenciasáv tekintetében. A második feladat az volt, hogy tegyen javaslatot a WAS/RLAN-ok harmonizált műszaki feltételeinek megfelelő aktualizálására az 5 150-5 350 MHz és az 5 470-5 725 MHz sávban. Az aktualizálás célja mérlegelni a szóban forgó WAS/RLAN-ok járművek (légi járművek, közúti járművek (autók, buszok), vonatok stb.) fedélzetén történő használatára vonatkozó lehetőségeket, valamint értékelni a WAS/RLAN rendszer pilóta nélküli légijármű-rendszerek (UAS) rádió-összeköttetései esetében történő használatának megvalósíthatóságát.

(7) E megbízásnak megfelelően a CEPT közzétette a rádióspektrum 5 GHz-es frekvenciasávjának a WAS/RLAN-ok WRC-19-et követő megvalósítására történő harmonizált használatáról szóló 79. jelentést. A CEPT 79. jelentése felülvizsgált műszaki feltételeket tartalmaz az 5 150-5 250 MHz sávban működő WAS/RLAN-okra vonatkozóan a beltéri használat alábbi típusaira: épületeken belüli használat, közúti járműveken, vonatokon és légi járműveken belüli berendezésekben történő használat, valamint korlátozott kültéri használatra. UAS működése csak az 5 170-5 250 MHz sávban megengedett, különleges kültéri használati esetként. Az 5 250-5 350 MHz sávra vonatkozóan javasolt műszaki feltételek csak az épületeken belüli beltéri használatot teszik lehetővé. Az 5 470-5 725 MHz sáv használata beltéren és kültéren is lehetséges, kivéve a közúti járműveken, vonatokon és légi járműveken belüli berendezéseket, valamint az UAS használatát. E határozat alapjául a megbízás 79. CEPT-jelentésben foglalt eredményei szolgáltak.

(8) 79. jelentésében a CEPT megerősítette, hogy egyetértés van a tekintetben, hogy fontos megoldani az 5 600-5 650 MHz sávban a meteorológiai radarokat érő káros zavarás problémáját. A meteorológiai radarokat érő káros zavarás csökkentése érdekében e határozatnak meg kell határoznia a közúti járművek, a vonatok és a légi járművek WAS/RLAN berendezéseire, valamint a pilóta nélküli légijármű-rendszerek (UAS) használatára vonatkozó műszaki feltételeket, és pontosítania kell a dinamikus frekvenciakiválasztásra (DFS) vonatkozó követelményeket. Ez a határozat az említett intézkedések hatékonyságának értékelése céljából a jövőben felülvizsgálható.

(9) Amennyiben a WAS/RLAN-okon kívüli egyéb használat földrajzilag korlátozott és a nemzeti szabályozó hatóságok számára ismert, a tagállamokat fel kell jogosítani arra, hogy nemzeti szinten engedélyezzenek vonatokon elhelyezett, az 5 250-5 350 MHz és az 5 470-5 725 MHz frekvenciasávot használó beltéri berendezéseket, amelyek esetében a WAS/RLAN használata ellenőrizhető és földrajzilag korlátozható.

(10) Ez a határozat a 2005/513/EK határozatban megállapított elvekre és rendelkezésekre épül, és azokat fejleszti tovább. Az egyértelmű jogi helyzet megteremtése érdekében a 2005/513/EK határozatot indokolt hatályon kívül helyezni.

(11) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Rádióspektrum-bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Ez a határozat harmonizálja az 5 150-5 250 MHz, az 5 250-5 350 MHz és az 5 470-5 725 MHz frekvenciasáv vezeték nélküli hozzáférési rendszerek - többek között rádiós helyi hálózatok - (WAS/RLAN-ok) céljára történő rendelkezésre állásának és hatékony használatának feltételeit.

2. cikk

E határozat alkalmazásában:

a) "vezeték nélküli hozzáférési rendszerek - többek között rádiós helyi hálózatok - (WAS/RLAN-ok)": szélessávú rádiórendszerek, amelyek tekintet nélkül a hálózat topológiájára, vezeték nélküli hozzáférést biztosítanak nyilvános és magáncélú alkalmazások számára;

b) "beltéri használat": olyan zárt térben történő használat, amely biztosítja a más szolgálatokkal történő megosztás elősegítéséhez szükséges mértékű csillapítást. A beltéri használat az e határozat mellékletének műszaki feltételeiben meghatározott, egyedi forgatókönyveket képviselő négy használati típusba sorolható be: épületeken belüli használat, közúti járműveken belüli használat, vonatokon belüli használat és légi járműveken belüli használat;

c) "kisugárzott egyenértékű izotrop teljesítmény (EIRP)": az antennára juttatott teljesítmény és az adott irányban az izotrop antennára vonatkoztatott nyereség (izotrop vagy abszolút nyereség) szorzata;

d) "átlagos kisugárzott egyenértékű izotrop teljesítmény (EIRP)": a legnagyobb teljesítménynek megfelelő átviteli löket közben mért EIRP, teljesítményszabályozás alkalmazása esetén.

3. cikk

A tagállamok 2022. március 31-ig nem kizárólagos jelleggel kijelölik és hozzáférhetővé teszik az 5 150-5 250 MHz, az 5 250-5 350 MHz és az 5 470-5 725 MHz frekvenciasávot a WAS/RLAN-oknak a mellékletben meghatározott műszaki feltételekkel összhangban történő megvalósítása céljából.

4. cikk

A tagállamok figyelemmel kísérik a szabványok és a technológia alakulását az 5 150-5 250 MHz, az 5 250-5 350 MHz és az 5 470-5 725 MHz frekvenciasáv WAS/RLAN-ok számára történő használatával kapcsolatban, és megállapításaikról jelentést tesznek a Bizottságnak - annak felkérésére vagy saját kezdeményezésükre - annak érdekében, hogy e határozat kellő időben felülvizsgálatra kerülhessen.

5. cikk

A 2005/513/EK határozat hatályát veszti.

6. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2022. február 8-án.

a Bizottság részéről

Thierry BRETON

a Bizottság tagja

(1) HL L 108., 2002.4.24., 1. o.

(2) A Bizottság 2021. március 9-i közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: "Digitális iránytű 2030-ig: a digitális évtized megvalósításának európai módja" (COM(2021) 118 final).

(3) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1972 irányelve (2018. december 11.) az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról (HL L 321., 2018.12.17., 36. o.).

(4) A Bizottság 2005/513/EK határozata (2005. július 11.) a rádióspektrum 5 GHz-es frekvenciasávjának a vezeték nélküli hozzáférési rendszerek, beleértve a rádiós helyi hálózatokat is (WAS/RLAN), megvalósítására történő harmonizált felhasználásáról (HL L 187., 2005.7.19., 22. o.).

(5) http://www.itu.int/pub/R-REG-RR (2020. évi kiadás).

MELLÉKLET

Az 5 150-5 250 MHz, az 5 250-5 350MHz és az 5 470-5 725 MHz frekvenciasávban működő WAS/RLAN-okra vonatkozó harmonizált műszaki feltételek

1. táblázat

WAS/RLAN-ok az 5 150 -5 250 MHz frekvenciasávban

Jellemző Műszaki feltételek

Frekvenciasáv 5 150 -5 250 MHz

Megengedett működés Beltéri, beleértve a közúti járműveken, a vonatokon és a légi járműveken belüli berendezéseket, valamint korlátozott kültéri használat (1. megjegyzés). A pilóta nélküli légijármű-rendszerek (UAS) általi használat az 5 170 -5 250 MHz sávon belülre korlátozódik.

Sávon belüli sugárzásra vonatkozó legnagyobb átlagos kisugárzott egyenértékű izotrop teljesítmény (EIRP) 200 mW Kivételek:

- 40 mW legnagyobb átlagos EIRP vonatkozik a vasúti kocsikon belüli berendezésekre, ha a csillapítási veszteség átlagosan kevesebb, mint 12 dB,

- 40 mW legnagyobb átlagos EIRP vonatkozik a közúti járműveken belüli berendezésekre.

Sávon belüli sugárzásra vonatkozó legnagyobb átlagos EIRP-sűrűség 10 mW/MHz bármely 1 MHz-es sávban

1. megjegyzés: Kültéri használat esetén a berendezések nem erősíthetők helyhez kötött telepítésű berendezéshez, közúti járművek külső karosszériájához, helyhez kötött infrastruktúrához vagy rögzített kültéri antennához.

Olyan spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákat kell alkalmazni, amelyek megfelelő teljesítményszintet biztosítanak a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (1) alapvető követelményeinek teljesítéséhez. Amennyiben a vonatkozó technikákat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelvvel összhangban közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, az említett technikák teljesítményszintjével legalább egyenértékű teljesítményt kell biztosítani.

2. táblázat

WAS/RLAN-ok az 5 250 -5 350 MHz frekvenciasávban

Jellemző Műszaki feltételek

Frekvenciasáv 5 250 -5 350 MHz

Megengedett működés Beltéri használat: csak épületeken belül. A közúti járműveken, vonatokon és légi járműveken belüli berendezések nem megengedettek (2. megjegyzés). A kültéri használat nem megengedett.

Sávon belüli sugárzásra vonatkozó legnagyobb átlagos EIRP 200 mW

Sávon belüli sugárzásra vonatkozó legnagyobb átlagos EIRP-sűrűség 10 mW/MHz bármely 1 MHz-es sávban

Alkalmazandó zavarcsökkentő technikák Adóteljesítmény-szabályozás (TPC) és dinamikus frekvenciakiválasztás (DFS). Alternatív zavarcsökkentő technikák alkalmazhatók, amennyiben azok a 2014/53/EU irányelv vonatkozó alapkövetelményeinek való megfelelés és az e határozatban foglalt műszaki követelmények tiszteletben tartása érdekében az említettekkel legalább egyenértékű teljesítményt és spektrumvédelmi szintet biztosítanak.

Adóteljesítmény-szabályozás (TPC) A TPC-nek átlagosan legalább 3 dB zavarcsökkentési tényezőt kell biztosítania a rendszerek megengedett legnagyobb kimenőteljesítményéhez képest; vagy ha az adóteljesítmény-szabályozás nincs használatban, akkor 3 dB-lel csökkenteni kell a megengedett legnagyobb átlagos EIRP-t és az annak megfelelő átlagos EIRP-sűrűség határértéket.

Dinamikus frekvenciakiválasztás (DFS) A rádiómeghatározó rendszerekkel való összeférhető működés biztosítását szolgáló DFS leírása az ITU-R M. 1652-1 ajánlásban (3) található. A DFS mechanizmusnak biztosítania kell, hogy egy adott csatorna kiválasztásának valószínűsége az 5 250 -5 350 MHz és az 5 470 -5 725 MHz sávon belül rendelkezésre álló valamennyi csatorna esetében azonos legyen. A DFS mechanizmusnak a spektrumterhelés átlagosan közel egyenletes eloszlását is biztosítania kell. A WAS/RLAN-nak olyan dinamikus frekvenciakiválasztást kell alkalmaznia, amely az EN 301893 V2.1.1 ETSI szabványban leírt DFS-sel legalább azonos hatékonysággal csökkenti a radart érő zavarást. A WAS/RLAN DFS-hez kapcsolódó beállításai (hardver és/vagy szoftver) nem lehetnek a felhasználó számára hozzáférhetők, ha e beállítások módosítása azt eredményezi, hogy a WAS/RLAN már nem felel meg a DFS-követelményeknek. Ez magában foglalja a következőket: a) a felhasználó nem módosíthatja az üzemeltetési országot és/vagy az üzemi frekvenciasávot, ha ez azt eredményezi, hogy a berendezés már nem felel meg a DFS-követelményeknek, és b) nem lehet olyan szoftvereket és/vagy firmware-eket elfogadni, amelyek következtében a berendezés már nem felel meg a DFS-követelményeknek.

2. megjegyzés: Nagy légi járműveken () (a több hajtóműves helikopterek kivételével) a WAS/RLAN berendezések üzemeltetése 2028. december 31-ig megengedett, 100 mW sávon belüli sugárzásra vonatkozó legnagyobb átlagos EIRP-vel.

Olyan spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákat kell alkalmazni, amelyek megfelelő teljesítményszintet biztosítanak a 2014/53/EU irányelv alapvető követelményeinek teljesítéséhez. Amennyiben a vonatkozó technikákat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelvvel összhangban közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, az említett technikák teljesítményszintjével legalább egyenértékű teljesítményt kell biztosítani.

3. táblázat

WAS/RLAN-ok az 5 470 -5 725 MHz frekvenciasávban

Jellemző Műszaki feltételek

Frekvenciasáv 5 470 -5 725 MHz

Megengedett működés Beltéri és kültéri használat. A közúti járműveken, vonatokon és légi járműveken belüli berendezések és az UAS általi használat nem megengedett (3. megjegyzés).

Sávon belüli sugárzásra vonatkozó legnagyobb átlagos EIRP 1 W

Sávon belüli sugárzásra vonatkozó legnagyobb átlagos EIRP-sűrűség 50 mW/MHz bármely 1 MHz-es sávban

Alkalmazandó zavarcsökkentő technikák Adóteljesítmény-szabályozás (TPC) és dinamikus frekvenciakiválasztás (DFS). Alternatív zavarcsökkentő technikák alkalmazhatók, amennyiben azok a 2014/53/EU irányelv vonatkozó alapkövetelményeinek való megfelelés és az e határozatban foglalt műszaki követelmények tiszteletben tartása érdekében az említettekkel legalább egyenértékű teljesítményt és spektrumvédelmi szintet biztosítanak.

Adóteljesítmény-szabályozás (TPC) A TPC-nek átlagosan legalább 3 dB zavarcsökkentési tényezőt kell biztosítania a rendszerek megengedett legnagyobb kimenőteljesítményéhez képest; vagy ha az adóteljesítmény-szabályozás nincs használatban, akkor 3 dB-lel csökkenteni kell a megengedett legnagyobb átlagos EIRP-t és az annak megfelelő átlagos EIRP-sűrűség határértéket.

Dinamikus frekvenciakiválasztás (DFS) A rádiómeghatározó rendszerekkel való összeférhető működés biztosítását szolgáló DFS leírása az ITU-R M. 1652-1 ajánlásban található. A DFS mechanizmusnak biztosítania kell, hogy egy adott csatorna kiválasztásának valószínűsége az 5 250 -5 350 MHz és az 5 470 -5 725 MHz sávon belül rendelkezésre álló valamennyi csatorna esetében azonos legyen. A DFS mechanizmusnak a spektrumterhelés átlagosan közel egyenletes eloszlását is biztosítania kell. A WAS/RLAN-nak olyan dinamikus frekvenciakiválasztást kell alkalmaznia, amely az EN 301893 V2.1.1 ETSI szabványban leírt DFS-sel legalább azonos hatékonysággal csökkenti a radart érő zavarást. A WAS/RLAN DFS-hez kapcsolódó beállításai (hardver és/vagy szoftver) nem lehetnek a felhasználó számára hozzáférhetők, ha e beállítások módosítása azt eredményezi, hogy a WAS/RLAN már nem felel meg a DFS-követelményeknek. Ez magában foglalja a következőket: a) a felhasználó nem módosíthatja az üzemeltetési országot és/vagy az üzemi frekvenciasávot, ha ez azt eredményezi, hogy a berendezés már nem felel meg a DFS-követelményeknek, és b) nem lehet olyan szoftvereket és/vagy firmware-eket elfogadni, amelyek következtében a berendezés már nem felel meg a DFS-követelményeknek.

3. megjegyzés: Az 5 600-5 650 MHz frekvenciasáv kivételével nagy légi járműveken (a több hajtóműves helikopterek kivételével) a WAS/RLAN berendezések üzemeltetése 2028. december 31-ig megengedett, 100 mW sávon belüli sugárzásra vonatkozó legnagyobb átlagos EIRP-vel.

Olyan spektrumhozzáférési és zavarcsökkentő technikákat kell alkalmazni, amelyek megfelelő teljesítményszintet biztosítanak a 2014/53/EU irányelv alapvető követelményeinek teljesítéséhez. Amennyiben a vonatkozó technikákat olyan harmonizált szabványok vagy azok részei írják le, amelyek hivatkozásait a 2014/53/EU irányelvvel összhangban közzétették az Európai Unió Hivatalos Lapjában, az említett technikák teljesítményszintjével legalább egyenértékű teljesítményt kell biztosítani.

(1) Az Európai Parlament és a Tanács 2014/53/EU irányelve (2014. április 16.) a rádióberendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról és az 1999/5/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 153., 2014.5.22., 62. o.).

(2) Az 1321/2014/EU bizottsági rendelettel összhangban nagy légi járműnek minősül az 5 700 kg-ot meghaladó engedélyezett maximális felszálló tömegű, repülőgépként osztályozott légi jármű vagy több hajtóműves helikopter. A több hajtóműves helikopterek azonban nem tartoznak a 2. és 3. megjegyzés hatálya alá.

(3) ITU-R M. 1652-1 ajánlás: "Az 5 GHz-es sávban működő rádiómeghatározó szolgálat védelmének célját szolgáló dinamikus frekvenciakiválasztás a vezeték nélküli hozzáférési rendszerekben, többek között a rádiós helyi hálózatokban".

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32022D0179 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32022D0179&locale=hu

Tartalomjegyzék