Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

3158/2013. (VII. 24.) AB végzés

alkotmányjogi panasz visszautasításáról

Az Alkotmánybíróság tanácsa alkotmányjogi panasz tárgyában meghozta a következő

végzést:

Az Alkotmánybíróság a Kúria Pfv.III.21.839/2011/3. számon hozott ítélete alaptörvény-ellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló alkotmányjogi panaszt visszautasítja.

Indokolás

[1] 1. Az indítványozó jogi képviselője útján alkotmányjogi panaszt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz.

[2] 1.1. Az indítványozó az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (a továbbiakban: Abtv.) 26. § (1) bekezdésére és 27. §-ára hivatkozással (tartalmában ténylegesen csak a 27. §-a alapján) alkotmányjogi panaszt nyújtott be a Kúria mint felülvizsgálati bíróság Pfv.III.21.839/2011/3. számon hozott ítéletének megsemmisítését kérve. Előadta, hogy az ellene indított büntetőeljárás - melyben elrendelték előzetes letartóztatását - felmentéssel zárult. Emiatt kártalanítási pert indított a Magyar Állam ellen, melyben jogi képviseletével a panasz alapjául szolgáló per alperesét mint ügyvédet bízta meg. Abban a perben a bíróság a keresetlevelét elkésettség miatt elutasította. Emiatt kártérítési pert indított volt jogi képviselője ellen azért, mert az alperes mulasztása okán esett el a kártalanítástól. Az elsőfokú bíróság megállapította az alperes felelősségét, és kártérítés fizetésére kötelezte az alperest. A másodfokú bíróság a marasztalás összegét leszállította. A Kúria alkotmányjogi panasszal támadott ítéletével a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte, az elsőfokú bíróság által megítélt kártérítés összegét pedig jelentős mértékben leszállította. Indokolásában kifejtette, hogy az ügyvédi felelősség kérdését az ügyvédi megbízási szerződés tartalma és a vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint kell elbírálni. Kiemelte, hogy a bírói gyakorlat értelmében az ügyvéd ellen indított kártérítési perben a bíróság érdemben nem vizsgálhatja, hogy a felperes az ügyvédi mulasztás hiányában az elmulasztott pert megnyerte volna, illetve időben előterjesztett kérelem esetén a bíróság mit ítélt volna meg a részére (BH 2009/356; BH 2012/90). Nem találta ezért megítélhetőnek a kártalanítási perben a Magyar Államtól követelt összeget, helyette az ügyvédi megbízási díj visszafizetésére, valamint az indítványozó bírósághoz fordulás jogának sérelme miatt nem vagyoni kártérítés fizetésére kötelezte az alperest.

[3] 1.2. Az indítványozó szerint a kúriai ítélet sérti az Alaptörvény XXIV. cikk (2) bekezdésében foglalt alapjogát, mely szerint mindenkinek joga van törvényben meghatározottak szerint a hatóságok által feladatuk teljesítése során neki jogellenesen okozott kár megtérítésére. A Kúria ugyanis a jogszabályok helytelen értelmezésével, megalapozatlan döntésével kárt okozott a felperesnek, mert megfosztotta, hogy alaptalan előzetes letartóztatása miatt őt megillető kártalanításhoz kártérítés formájában hozzájusson. Több okból hivatkozott továbbá az Alaptörvény 28. cikkének sérelmére is.

[4] 2. Az Alkotmánybíróság az Abtv. 50. § (1) bekezdése és az Ügyrend 5. § (1) bekezdése alapján tanácsban jár el az ügyben. Az Abtv. 56. § (2) bekezdése értelmében az Alkotmánybíróság tanácsa mérlegelési jogkörében vizsgálja az alkotmányjogi panasz befogadhatóságának törvényben előírt tartalmi feltételeit, különösen a 26-27. § szerinti érintettséget, a jogorvoslat kimerítését, valamint a 29-31. § szerinti feltételeket. Ennek során az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a panasz az alábbiak miatt nem fogadható be.

[5] 2.1. Az Abtv. 27. §-a szerint alkotmányjogi panasz akkor terjeszthető elő, ha a bírói döntés az indítványozó Alaptörvényben biztosított jogát sérti [a) pont]. Az Alkotmánybíróság gyakorlata értelmében az Alaptörvény 28. cikkében foglalt, a bíróságoknak címzett jogértelmezési segédszabály nem tekinthető olyan Alaptörvényben biztosított jognak, aminek sérelmére hivatkozva alkotmányjogi panaszt lehetne benyújtani (3084/2012. (VII. 26.) AB végzés, Indokolás [6]; 3350/2012. (XI. 19.) AB végzés, Indokolás [4]; 3381/2012. (XII. 30.) AB végzés, Indokolás [11]). Emiatt a panasz ebben a részében nem felel meg a törvényi feltételeknek.

[6] 2.2. Az indítványozó az Alaptörvény XXIV. cikk (2) bekezdésében foglalt alapjoga sérelmére is hivatkozott. Ezzel kapcsolatban panaszát arra alapította, hogy a Kúria helytelen jogértelmezése folytán elesett a kártalanítási perben követelt összegnek megfelelő kártérítéstől. Az Alkotmánybíróság megítélése szerint azonban a támadott ítélet és a megjelölt alapjog között a panaszos által felhozott érvek mentén érdemi kapcsolat nem mutatható ki. A panasz alapjául szolgáló per tárgya az alperesi ügyvéd kártérítési felelőssége, és nem a hatóságok (bíróságok) által feladatuk teljesítése során jogellenesen okozott kár megtérítése volt. Önmagában a XXIV. cikk (2) bekezdésének sérelmén keresztül nem alapozható alkotmányjogi panasz arra, hogy a bíróságok az indítványozó szerint az alkalmazandó jogszabályokat helytelenül értelmezték és alkalmazták, és ezzel az indítványozónak kárt okoztak. Ezzel ugyanis az Alkotmánybíróságnak felül kellene bírálnia a Kúria jogszabály-értelmezését, illetve a megállapított tényállást, és az annak alapjául szolgáló bizonyítékokat, melyre azonban nincs hatásköre (3231/2012. (IX. 28.) AB végzés, Indokolás [4]). A hatóságok (bíróságok) által feladatuk ellátása során jogellenesen okozott károk megtérítése iránti igény közvetlenül a bíróságok előtt érvényesíthető, és nem az Alkotmánybíróság előtt.

[7] Az Abtv. 29. §-a szerint az Alkotmánybíróság az alkotmányjogi panaszt a bírói döntést érdemben befolyásoló alaptörvény-ellenesség, vagy alapvető alkotmányjogi jelentőségű kérdés esetén fogadja be. Mivel jelen esetben egyik feltétel sem teljesül, az alkotmányjogi panasz e vonatkozásban sem fogadható be.

[8] A fentiekre tekintettel az Alkotmánybíróság az alkotmányjogi panaszt - figyelemmel az Abtv. 27. és 29. §-ára, valamint az 56. § (3) bekezdésére - az Ügyrend 30. § (2) bekezdésének a) pontja és h) pontja alapján visszautasította.

Budapest, 2013. július 15.

Dr. Lenkovics Barnabás s. k.,

tanácsvezető alkotmánybíró

Dr. Dienes-Oehm Egon s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Salamon László s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Lévay Miklós s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Szalay Péter s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: IV/555/2013.

Tartalomjegyzék