Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Debreceni Törvényszék Mf.20278/2015/6. számú határozata kormánytisztviselői jogviszony JOGELLENES megszüntetése tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 24. §, 81. §, 206. §, 227. §, 234. §, 253. §, 2011. évi CLI. törvény (Abtv.) 32. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 3. §, 60/1992. (IV. 1.) Korm. rendelet 4. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §, 256/2007. (X. 4.) Korm. rendelet 1. §]

DEBRECENI TÖRVÉNYSZÉK

2.Mf.20.278/2015/6. szám

A ... Törvényszék, mint másodfokú bíróság a Gobert és Társai Ügyvédi Iroda (Dr. Soós Andrea Klára ügyvéd) által képviselt I.r. és II.r. felpereseknek - a fellebbezési eljárásban a Birher Ügyvédi Iroda (Dr. Birher Nándor Máté ügyvéd) által képviselt alperes ellen kormánytisztviselői jogviszony megszüntetés jogellenességének megállapítása és egyéb anyagi követelések iránt indított perében a ... Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ... sorszámú ítélete ellen felperesek ... sorszám alatt előterjesztett fellebbezése folytán meghozta az alábbi

í t é l e t e t:

A törvényszék az elsőfokú bíróság ítéletét részben megváltoztatja, az alperesnek megfizetendő perköltség összegét

? az I.r. felperes esetében 63.500 (hatvanháromezer-ötszáz) Ft-ra,

? a II.r. felperes esetében 127.000 (százhuszonhétezer) Ft-ra

leszállítja.

Kötelezi a felpereseket, hogy személyenként fizessenek meg 15 napon belül az alperesnek 33.400 - 33.400 (harmincháromezer-négyszáz - harmincháromezer-négyszáz) Ft fellebbezési eljárási költséget.

Ez ellen az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

Indokolás:

Az alperes az I.r. felperes kormánytisztviselői jogviszonyát 2011. február 1. napjával, a II.r. felperes kormánytisztviselői jogviszonyát 2010. november 1. napjával felmentéssel megszüntette.

Az I-II.r. felperesek keresetükben elsődlegesen eredeti munkakörbe való visszahelyezésüket és alperest elmaradt illetményük, elmaradt cafeteria juttatásuk megfizetésére kérték kötelezni, másodlagosan, ha a bíróság mellőzi felperesek eredeti munkakörbe visszahelyezését a Kttv.193.§ (4) bekezdése alapján kárátalány, harmadlagosan a Kttv.60.§ (4) bekezdés és 193.§ (5) bekezdése alapján elmaradt illetmény és 24 havi átlagkereset megfizetésére kérték kötelezni alperest.

Az alperes érdemi ellenkérelmében a felperesek keresetének az elutasítását kérte.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperesek keresetét elutasította. Kötelezte az I.r. felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 111.730 Ft perköltséget. Kötelezte a II.r. felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 232.460 Ft perköltséget.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperesek terjesztettek elő fellebbezést, melyben az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatásával elsődlegesen a keresetüknek történő helytadást kértek, másodlagosan az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatásával az elsőfokú perköltség összegének leszállítását kérték.

Az alperes fellebbezési ellenkérelmében az elsőfokú bíróság ítéletének helybenhagyását kérte.

A törvényszék a felperesek fellebbezését részben alaposnak találta.

Az elsőfokú bíróság a bizonyítási eljárás lefolytatása után a per eldöntése szempontjából releváns tényállást a Pp.206.§ (1) bekezdése alapján a rendelkezésre álló bizonyítékok okszerű mérlegelésével helyesen állapította meg, s abból helytállóan következtetett a felmentés jogellenességének megállapítása és az ahhoz kapcsolódó jogkövetkezmények vonatkozásában felperesek keresetének alaptalanságára. Álláspontjának indokolásával a törvényszék a per érdemében egyetértett, ezért az elsőfokú bíróság ítéletét ezen részében helyes indokainál fogva helybenhagyta (Pp.253.§ (2) bekezdés és 254.§ (3) bekezdés).

E tekintetben csak a fellebbezésben foglaltakra tekintettel emeli ki a törvényszék az alábbiakat:

Az alperes a felperesek kormánytisztviselői jogviszonyát felmentéssel - indokolás nélkül - szüntette meg.

A felperesek az alperes intézkedésének jogellenessége megállapítását a munkáltatói rendeltetésellenes joggyakorlásra, a hátrányos megkülönböztetés tilalmának megsértésére való hivatkozással kérték, továbbá hivatkoztak arra, hogy a munkáltatói intézkedést megalapozó jogszabályhely alkotmányellenes, alaptörvény-ellenes, nemzetközi szerződésbe ütközik.

A rendeltetésellenesség körében a felperesek arra hivatkoztak, hogy sérült a munkához való joguk, megélhetésük ellehetetlenült, jogorvoslati jogukat nem biztosították, s csorbult a jogos érdekük.

A felperesek által előadott ezen általános hivatkozás, a tények konkrét előadása nélkül a rendeltetésellenes joggyakorlás megállapítására alkalmatlan.

A rendeltetésellenességet az sem alapozza meg, hogy egy utóbb alkotmányellenessé nyilvánított jogszabály alapján járt el a munkáltató. A Kúria több eseti döntésében kifejtette, hogy önmagában a munkáltatói rendeltetésellenes joggyakorlást az alkotmányellenesség kimondása nem alapozza meg (Mfv.I.10.084/2014/5., Mfv.I.10.086/2014/5., Mfv.I.10.087/2014/7., Mfv.I.10.088/2014/6.).

Az alperesnek tekintettel arra, hogy a felmentésre indokolás nélkül került sor, a kiválasztás szempontrendszerére nyilatkoznia nem kellett. A felmentés időpontjában hatályban volt a Ktjv.8.§ (1) bekezdés b.) pontja, így az alperest indokolási kötelezettség nem terhelte, és nyilatkozattételi kötelezettsége sem volt e körben a peres eljárásban.

Az Alkotmánybíróság a 2011. február 18-án közzétett 8/2011. (II.18.) AB határozatban megállapította, hogy a Ktjv.8.§ (1) bekezdése alkotmányellenes, ezért azt 2011. május 31-i hatállyal megsemmisítette.

A megsemmisítés időbeli hatályának megállapítására, az alkotmányos rendelkezéssel való összhang megteremtésére a jogalkotói cél biztosítása érdekében került sor. Ebből eredően a Ktjv.8.§ (1) bekezdés b.) pontja a felperesek felmentésének időpontjában alkalmazható volt.

A III/505/2012. számú Alkotmánybírósági határozat (34/2012. (VII.17.) AB határozat) indokolása szerint az Alkotmánybíróságnak lehetősége van az AB törvény alapján arra, hogy a jogkövetkezményeket az alaptörvény-ellenességet megállapító határozatban viszonylag szabadon határozza meg, s a következményeket illetően egyedi esetekben mérlegeljen a jogbiztonság, az egyéni jogok védelme és az Alaptörvény védelem szempontjai között. A pro futuro megsemmisítés az alaptörvény-ellenes jogszabály határozott idejű alkalmazásának lehetőségével és egyben kötelezettségével jár mindenki számára.

Az Alkotmánybíróság az 1813/B/2010. számú határozatában - a fenti döntését megelőző korábbi döntésében - is kifejtette, hogy amikor az Alkotmánybíróság törvényi felhatalmazásával élve az alkotmányellenes jogszabály hatályvesztését a jövőben meghatározott időpontban jelöli meg, akkor lényegében maga terjeszti ki az alkotmányellenes jogszabály alkalmazásának időtartamát, amely az ügyben eljáró bíróság számára irányadó (III/505/2012. számú AB határozat 8. oldal).

Az Alaptörvényben foglalt elveknek megfelelő rendelkezések megalkotásáig az alkotmányellenesnek nyilvánított jogszabály alkalmazhatóságának idejét az Alkotmánybíróság kiterjesztette. Ezért nem ütközik a rendeltetésszerű joggyakorlás követelményébe az utóbb alkotmányellenesnek nyilvánított, de hatályos törvényi rendelkezésre alapított felmentés, ahol az Alkotmánybíróságnak a döntése meghozatalakor az is célja volt, hogy a jogviszony egyoldalú megszüntetése ne maradjon szabályozatlanul (Mfv.I.10.086/2014/5. szám).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!