Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

38/1995. (VI. 2.) AB határozat

Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlésének a nem közterületi hirdetőberendezések elhelyezésének engedélyezéséről szóló 42/1993. (X. 8.) Kgy. számú rendelete, valamint a belföldi reklám- és hirdetési tevékenységről szóló 12/1972. (VI. 5.) BkM rendelet alkotmányellenességének vizsgálatára irányuló indítványok tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabályok alkotmányellenességének megállapítása és megsemmisítése iránt benyújtott indítványok alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy Szeged Megyei Jogú Város Közgyűlésének a nem közterületi hirdetőberendezések elhelyezésének engedélyezéséről szóló 42/1993. (X. 8.) Kgy. számú rendelete alkotmányellenes, ezért azt kihirdetése - azaz 1993. október 28. - napjáig visszamenő hatállyal megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság a belföldi reklám- és hirdetési tevékenységről szóló 12/1972. (VI. 5.) BkM rendelet alkotmányellenességének megállapítására vonatkozó indítványt és megsemmisítésére irányuló kérelmet elutasítja.

Az Alkotmánybíróság e határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

1. Szeged város közgyűlése "a természeti és az épített környezet értékeinek megőrzése céljából a városképbe nem illő hirdetőberendezések elhelyezésének megakadályozása végett" 1993. szeptember 16-i ülésén megalkotta a 42/1993. (X. 28.) Kgy. számú rendeletét (a továbbiakban: Kgyr.). A Kgyr. hatálya kiterjed a "közterületnek nem minősülő ingatlanok közterületről látható kerítésén, támfalán, kertjében, épület tetőzetén, homlokzatán elhelyezhető, a közterületbe 10 cm-en túl be nem nyúló reklámhirdetőberendezésre, kirakatszekrényre, 1 m2-nél nagyobb cég- vagy címtáblára" (1. §). Mindehhez "a polgármester engedélye (a továbbiakban: hirdetőberendezési engedély) szükséges" (3. §) Az elhelyezésért - a sport és kulturális rendezvények kivételével - "a kérelmezőnek díjat kell fizetnie. A díj mértéke a hirdetőberendezés (felület) minden megkezdett négyzetmétere után havi 300 Ft" (4. §) Az engedély nélküli elhelyezés időtartamára a "díj megfizetésére kell kötelezni azt, akinek a hirdetőberendezési engedély iránti kérelmét elő kellett volna terjesztenie" (5. §). Aki a jogerős határozattal megállapított díjat nem fizeti meg, vele szemben "az adók módjára behajtandó köztartozás szabályait" kell alkalmazni (6. §). A díjfizetésre vonatkozó rendelkezéseket a Kgyr. kihirdetése napján "már meglévő hirdetőberendezések esetében is alkalmazni kell" (10. §). A Kgyr. egyéb előírásai a "rendelet alkalmazása szempontjából" fogalmakat definiálnak, az engedélykérelmek benyújtásával összefüggő eljárási szabályokat állapítanak meg, illetőleg a hirdetésekre vonatkozó magasabb szintű jogszabályi rendelkezéseket vesznek át.

2. Több reklámozásban érdekelt gazdasági társaság és egyesület, valamint a területileg illetékes köztársasági megbízott (a továbbiakban: indítványozók) a Kgyr.-t általánosságban, az 1. pontban idézett rendelkezéseket pedig kiváltképpen törvénysértőnek tartják.

Érvelésük lényege szerint a belföldi reklám- és hirdetési tevékenységről szóló 12/1972. (VI. 5.) BkM rendelet (a továbbiakban: BkMr.) "teljes részletességgel szabályozza ezt a társadalmi viszonyt", a BkMr.-ben foglalt tiltó szabályokon kívül "további megszorító rendelkezéseket helyi önkormányzati rendelet nem írhat elő"; BkMr. "a magánterületről nem azért hallgat, mert a szabályozás határát itt akarta megvonni, hanem azért, mert azt nem kívánta engedélyezés alá vonni"; a közgyűlés törvényi vagy kormányrendeleti szabályozás, illetve felhatalmazás hiányában új hatósági hatáskört ad a maga számára, a Kgyr. tehát jogellenesen "államigazgatási ügyben hatósági hatáskört állapít meg"; a Kgyr. azzal, hogy a közterület-használat szabályozási körén "túlmutat, az Alkotmány által alapvető jogként védett tulajdonhoz való jog, s annak részjogosítványa: a rendelkezési jog megsértését eredményezi"; a hirdetőberendezési díjjal az önkormányzat - törvényi előírásokat sértve - ellenszolgáltatás nélküli közteherviselést vezet be; a Kgyr. "éppen a jogalkotás révén sértette meg a joggal való visszaélés tilalmát".

Az indítványozók - fentiekben összegezett - véleménye alapján a Kgyr. a BkMr. kötelező rendelkezéseit megszegve, sérti a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) államigazgatási hatósági hatáskör telepítési lehetőségeivel foglalkozó 7. §-ának előírásait, a Ptk.-nak a tulajdonos rendelkezési jogát taglaló 112. § rendelkezéseit, a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvénynek (a továbbiakban: Htv.) az önkormányzat adómegállapítási jogát szabályozó 6. § előírásait, az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvénynek (a továbbiakban: Itv.) egyes államigazgatási eljárásokért vagy szolgáltatásért díjfizetési kötelezettséget megállapító 67. § rendelkezéseit, valamint a jogalkotásról szóló 1987. évi XI. törvénynek (a továbbiakban: Jat.) a jogszabály hatályával foglalkozó 12. § előírásait. Az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdése pedig tiltja a magasabb szintű jogszabállyal ellentétes önkormányzati rendeletalkotást.

3. Egyik indítványozó úgy véli, hogy a hirdetési- és reklámtevékenység "mikénti szabályozása közvetlenül érinti a vállalkozás és gazdasági verseny szabadságát. Éppen ezért miniszteri rendeleti szintű szabályozása ma már nem felel meg az Alkotmány elveinek és a belőlük fakadó jogalkotási követelményeknek. A miniszteri rendelet "nem áll összhangban" a Jat. "8. § (1) bekezdésében foglalt hatásköri rendelkezésekkel", és sérti a vállalkozás jogát és a gazdasági verseny szabadságát garantáló "Alkotmány 9. §-ában megállapított rendelkezéseket" is. Ezért kéri, hogy az Alkotmánybíróság a BkMr.-t "meghatározott időponttól (pro futuro) helyezze hatályon kívül".

4. Az Alkotmánybíróság a rendelkező részben foglalt döntését a következő érvekkel támasztja alá:

4.1. A BkMr. - amely definiálja a reklám és a hirdetés fogalmát, szabályozza a reklám- és hirdetési tevékenység feltételeit, közzétételi tilalmakat, ezek alól indokolt kivételeket állít fel, s felelősségi szabályokat állapít meg - átfogóan, ha nem is kimerítően rendezi a belföldi reklám- és hirdetési tevékenységgel összefüggő társadalmi viszonyokat. A 3. § (2) bekezdésében azt mondja ki, hogy "közterület reklám és hirdetés céljára történő igénybevételéhez engedély szükséges". [Szeged közgyűlése e szabályozási körben 1/1991. (II. 21.) Kgy. szám alatt meg is alkotta a közterület-használat engedélyezéséről szóló rendeletét, abban közterület-használati díjfizetési kötelezettséget írt elő. Az e szabályozás alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt az Alkotmánybíróság - 46/1993. (VII. 2.) AB határozatával (ABK 1993. 312-313.) - elutasította.] Közterületnek nem minősülő ingatlanokon a BkMr. - ahogy az indítványozók is állítják - nem ír elő engedélyezési kötelezettséget. A miniszter - bár a BkMr. hatálya mindenféle reklám és hirdetési tevékenységre kiterjed - a magánterületi hirdetés elhelyezését valóban nem vonta engedélyezés alá. Nem is kellett erről rendelkeznie. Az engedélyezési kötelezettség kereteit ugyanis kimerítően szabályozzák az építésügyről szóló 1964. évi III. törvény (a továbbiakban: Étv.), a törvény végrehajtására kiadott 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendelet és e jogszabályok által adott felhatalmazások alapján kibocsátott - az Országos Építésügyi Szabályzat (a továbbiakban: OÉSZ) közzétételét tartalmazó - 2/1986. (II. 27.) ÉVM rendelet, valamint az építési és használatbavételi engedélyezési eljárásról szóló 12/1986. (XII. 30.) ÉVM rendelet (a továbbiakban: ÉVMr.) szabályai. Az OÉSZ 4. § (2) bekezdése szerint "A városkép előnyösebb kialakítása, illetőleg megóvása érdekében az építésügyi hatóság a Szabályzat keretei között előírja az építmények elhelyezési módját és méreteit...". Az OÉSZ melléklete szerint az "építmény" fogalmába az épületek mellett az egyéb műtárgyak - így döntő többségükben a Kgyr. szerinti reklámok és hirdetések hordozói - is beletartoznak. Az ÉVMr. 8. §-ának 5. pontja pedig kifejezetten elő is írja, hogy "épület közterületről látható homlokzatán, tetőzetén, a kerítésen vagy a támfalon üzlethomlokzat (portál), kirakatszekrény, védőtető (előtető), üzleti ernyőszerkezet, hirdetőberendezés, fényreklám, 1 m2-nél nagyobb cég- vagy címtábla létesítése, átalakítása;" csak építési engedély alapján végezhető. A Kgyr. 1. §-ának hatálya alá vont hirdetőberendezési megnevezések az ÉVMr. idézett fogalmaitól - a szórendi változtatásoktól eltekintve - ténylegesen csak a kertben elhelyezhető hirdetőberendezések vonatkozásában térnek el. A Kgyr. preambulumában megfogalmazott városképvédő célkitűzések tehát jórészt az építésügyi engedélykérelmek külön elhelyezési kérelmekkel való megduplázása nélkül is elérhetők. Az ÉVMr. 8. §-ának 20. pontja viszont lehetőséget ad az önkormányzatnak arra, hogy a 8. § 5. pontjában foglalt felsorolást meghaladóan bővítse az építési engedélyezési kötelezettséget. A 20. pont szerint ugyanis csak építési engedély alapján végezhetők "az olyan egyéb építési munkák, amelyeket önkormányzati rendelet építési engedélyhez kötött". Ha a képviselő-testület az e pontban adott lehetőséget rendeletben meghatározott konkrét szabályozási tartalommal tölti ki, az automatikusan építési engedélyezési eljárási kötelezettség alá esik. [Természetesen az első fokú építésügyi hatósági feladat ellátása nem a polgármester, hanem - a 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendelet 15. § (1) bekezdése alapján - a jegyző hatáskörébe tartozik.] A külön hirdetőberendezés-elhelyezési engedélyezési rendelet tehát egyrészt törvényellenes - mert az Étv. alapján kiadott építésügyi jogszabályok kimerítően rendezik a jogviszonyt -, ugyanezért szükségtelen is.

A fentiek szerint a Kgyr. rendelkezései - bár nem az indítványozók által kifogásolt, "megszorító" és "hatósági hatáskört" megállapító rendelkezései, hanem - az említett magasabb szintű jogszabályokkal ellentétes szabályai miatt sérti az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésében foglalt tilalmat.

4.2. A közterületnek nem minősülő ingatlanokon építésügyi hatósági engedély alapján létesített hirdetőberendezések elhelyezéséért az önkormányzat közteherviselési kötelezettséget nem állapíthat meg. A Kgyr.-nek az a rendelkezése, mely az önkormányzat javára - adók módjára is behajtható - díjfizetést ír elő, durván beavatkozik mind az ingatlantulajdonosok, mind a hirdetőberendezések elhelyezőinek szerződéskötési jogosultságába. A hirdetőberendezések saját ingatlanán történő elhelyezését ugyanis a tulajdonos ellenszolgáltatáshoz kötheti, illetőleg szabadon állapodhat meg a reklámozóval az engedélyezett hirdetőberendezés elhelyezésének anyagi feltételeiben. (A közterület hirdetési célú használatáért az önkormányzat is jogszerűen szed díjat.) A hirdetőberendezések nem közterületi elhelyezéséért az önkormányzat nem nyújt ellenszolgáltatást. A díjfizetési előírás - tartalmát tekintve - tehát nem más, mint közteherviselésre való kötelezés. Közteherviselést ugyan adó formájában az önkormányzat is megállapíthat, adóbevezetési joga azonban csak a Htv.-ben tételesen meghatározott adótárgyakra vonatkozó adónemekre (építményadó, telekadó, magánszemélyek kommunális adója, vállalkozók kommunális adója, idegenforgalmi adó, helyi iparűzési adó) terjed ki. A hirdetőberendezések magánterületi elhelyezéséért követelt díj a helyi adók egyik kategóriájába sem sorolható, ezért a díjnak nevezett közteherre és behajtására vonatkozó Kgyr. rendelkezések ütköznek a Htv. 5-6. §-ában lehetővé tett önkormányzati adómegállapítási joggal, s így ellentétesek az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésével is.

Ugyanilyen következtetésre lehet jutni akkor is, ha a Kgyr. által megállapított hirdetőberendezés-elhelyezési díjat az önkormányzat igazgatási szolgáltatási díjnak tekinti. Az Itv. szerint ugyan egyes államigazgatási eljárásokért és igazgatási jellegű szolgáltatások igénybevételéért díjat kell fizetni, de hogy mely eljárásért vagy szolgáltatásért, s mekkora összegű díjat lehet megállapítani, azt az Itv. 67. § (2) bekezdése szerint az érdekelt miniszter is csak a pénzügyminiszterrel egyetértésben és csak rendeletben szabályozhatja.

4.3. A Kgyr.-preambulumban kitűzött - céljai a szabályozás lényegét tartalmazó díjfizetési és díjbehajtási jogi előírásokkal nem is teljesíthetők. A díjfizetésre kötelezéssel - különösen a már korábban engedélyezett hirdetőberendezések esetében, melyeknél a fennmaradási engedély beszerzését a Kgyr. nem írja elő - a környezet értékeinek megőrzését, a városkép óvását nem lehet elérni. Az oltalom ugyanis nem a díjfizetésből, hanem a követelményeknek meg nem felelő hirdetőberendezések építésügyi engedélyezésének megtagadásából ered. Nem alaptalanul tételezi fel tehát az egyik indítványozó, hogy a közgyűlés a Kgyr. díjfizetést elrendelő szabályainak megalkotása kapcsán valójában a jogalkotói hatalmával élt vissza.

5. Az Alkotmánybíróság rámutat arra, hogy az önkormányzat a rendeletalkotáson kívül is hatni tud a nem közterületi hirdetőberendezések jogszerű elhelyezésére.

5.1. A BkMr. 6. §-a tiltja a jogszabályba ütköző, a közerkölcsöt sértő, az érdekeltek megtévesztésére alkalmas reklámok és hirdetések közzétételét. Ha a hirdetőberendezéseken tilos reklámokat és hirdetéseket helyeznek el, mindezért a megrendelőket, a reklámszolgáltatókat és a közzétevőket - a közzététel beszüntetésének kötelezettsége mellett - felelősség terheli.

5.2. Az egyes szabálysértésekről szóló 17/1968. (IV. 14.) Korm. rendelet 6/A. és 142. §-a szerint a jogellenes hirdetés közzétevőjét, illetőleg a hirdetőberendezések tiltott elhelyezőjét a szabálysértési hatóság pénzbírsággal sújthatja.

A törvényes előírások tehát normatív és hatósági jogi beavatkozási lehetőségeket biztosítanak az önkormányzatnak a meg nem engedett hirdetőberendezések elhelyezésének megakadályozására. Díjfizetésre kötelező alkotmánysértő szabályozással azonban a beavatkozást nem lehet "megkönnyíteni".

6. A 4. pontban részletezett indokok alapján az Alkotmánybíróság arra a következtetésre jutott, hogy a Kgyr. több törvényi és más jogszabályi rendelkezés megszegése révén olyan alapvető alkotmányos jogokat sért, amely már a jogbiztonság érdekeit is veszélyezteti. Ezért az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény 43. § (4) bekezdésében biztosított jogosultságával élve a Kgyr.-t kihirdetése napjáig visszamenő hatállyal semmisítette meg.

7. A BkMr. - az Alkotmánybíróság felfogása szerint - nincs közvetlen kapcsolatban az Alkotmány 9. § (1) bekezdésében deklarált azzal a tétellel, hogy Magyarország gazdasága piacgazdaság. Nem sérti a tulajdonformák egyenjogúságának és egyenlő védelmének a követelményét sem. Nem zár ki senkit az üzletszerű reklám- és hirdetési tevékenység folytatásából. Nem korlátozza megkülönböztető módon az Alkotmány 9. § (2) bekezdése szerinti vállalkozás jogát és a gazdasági verseny szabadságát. A jogszabályba ütköző, közerkölcsöt sértő és a megtévesztő jellegű reklámok és hirdetések közzétételét pedig diszkrimináció-mentesen, a gazdasági verseny minden résztvevőjére egyöntetű kihatással tiltja. A reklám- és a hirdetési tevékenység nem is tekinthető alapvető jognak, ezért a BkMr.-ben adott szabályozás nincs ellentétben az Alkotmány 8. §-ában rögzített azzal a rendelkezéssel, hogy "az alapvető jogokra és kötelességekre vonatkozó szabályokat törvény állapítja meg." A BkMr. megfelel a Jat. 8. § (1) bekezdésében előírt hatásköri követelménynek is. A miniszter ugyanis rendeletet adhat ki nemcsak törvényi, hanem "minisztertanácsi rendeletben kapott felhatalmazás alapján" is. A Kormány 67/1992. (IV. 14.) Korm. rendelete pedig széles körű felhatalmazást adott az ipari és kereskedelmi miniszternek, amikor - többek között - kötelezettségévé tette egyes ipari, kereskedelmi, szolgáltató tevékenységek gyakorlása feltételeinek megállapítását [2. § g) pont]. E felhatalmazási körbe a reklám- és hirdetési tevékenység szabályozása beletartozik. Az indítványozó által elvárt "külön felhatalmazás" szükségét a Jat. nem írja elő.

Az 1972-ben kiadott BkMr.-t időközben a miniszter hatszor módosította; lehet hogy a rendelet további korszerűsítésre szorul. A módosítások és az új szabályozási igények azonban önmagukban nem teszik a hatályos rendeletet alkotmányellenessé; alkotmánysértés hiányában ezért az Alkotmánybíróság a BkMr. megsemmisítésére irányuló indítványt elutasította.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

előadó alkotmánybíró

Tartalomjegyzék