32023R2832[1]
A Bizottság (EU) 2023/2832 rendelete (2023. december 13.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének az általános gazdasági érdekű szolgáltatást nyújtó vállalkozások számára nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról
A BIZOTTSÁG (EU) 2023/2832 RENDELETE
(2023. december 13.)
az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének az általános gazdasági érdekű szolgáltatást nyújtó vállalkozások számára nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról
(EGT-vonatkozású szöveg)
1. cikk
Hatály
(1) E rendeletet valamennyi ágazat általános gazdasági érdekű szolgáltatást nyújtó vállalkozásai részére nyújtott támogatásra alkalmazni kell, a következő támogatások kivételével:
a) a halászati és akvakultúra-termékek elsődleges előállításával foglalkozó vállalkozásoknak nyújtott támogatások;
b) a halászati és akvakultúra-termékek feldolgozása és forgalmazása területén működő vállalkozásoknak nyújtott támogatások, amennyiben a támogatás összegét a piacon vásárolt vagy forgalomba hozott termékek ára vagy mennyisége alapján határozzák meg;
c) a mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozó vállalkozásoknak nyújtott támogatások;
d) a mezőgazdasági termékek feldolgozásával és forgalmazásával foglalkozó vállalkozásoknak nyújtott támogatások, a következő esetek egyikében:
i. amennyiben a támogatás összege az elsődleges termelőktől beszerzett vagy az érintett vállalkozások által forgalomba hozott ilyen termékek ára vagy mennyisége alapján kerül rögzítésre;
ii. amennyiben a támogatás feltétele, hogy azt teljesen vagy részben továbbadják az elsődleges termelőknek;
e) a harmadik országokba vagy tagállamokba irányuló exporttal kapcsolatos tevékenységekhez nyújtott támogatás, nevezetesen az exportált mennyiségekhez, az értékesítési hálózat kialakításához és működtetéséhez, vagy az exporttevékenységgel összefüggésben felmerülő egyéb folyó kiadásokhoz közvetlenül kapcsolódó támogatás;
f) az importált árukkal és szolgáltatásokkal szemben hazai áruk felhasználásához és szolgáltatások igénybevételéhez kötött támogatás.
(2) Amennyiben egy vállalkozás az (1) bekezdés a), b), c) vagy d) pontjában említett ágazatok egyikében, valamint az e rendelet hatálya alá tartozó egy vagy több egyéb ágazatban egyaránt tevékenységet végez, illetve az e rendelet hatálya alá tartozó egyéb tevékenységeket végez, úgy e rendelet az utóbbi ágazatok és tevékenységek számára nyújtott támogatásra alkalmazandó, feltéve, hogy az érintett tagállam megfelelő eszközökkel - úgymint a tevékenységek szétválasztásával vagy számviteli elkülönítéssel - biztosítja, hogy az e rendelet hatálya alól kizárt ágazatokban végzett tevékenységek ne részesüljenek az e rendelettel összhangban nyújtott csekély összegű támogatásban.
2. cikk
Fogalommeghatározások
1. E rendelet alkalmazásában:
a) "mezőgazdasági termékek": a Szerződés I. mellékletében felsorolt termékek, az 1379/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet ( 1 ) hatálya alá tartozó halászati és akvakultúra-termékek kivételével;
b) "elsődleges mezőgazdasági termelés": a termőföld és az állattenyésztés Szerződés I. mellékletében felsorolt termékeinek termelése az ilyen termékek jellegét megváltoztató további műveletek végrehajtása nélkül;
c) "mezőgazdasági termék feldolgozása": mezőgazdasági terméken végrehajtott bármely művelet, amelynek az eredményeként keletkező termék szintén mezőgazdasági terméknek minősül, kivéve a mezőgazdasági üzemben végzett, az állati vagy növényi eredetű termék első értékesítését előkészítő tevékenységet;
d) "mezőgazdasági termék forgalmazása": a mezőgazdasági termék értékesítési célú birtoklása vagy kiállítása, megvételre való felkínálása, leszállítása vagy egyéb módon történő forgalmazása, kivéve az elsődleges termelő által a viszonteladóknak vagy feldolgozóknak történő első értékesítést és minden olyan tevékenységet, amely a terméket az első értékesítésre előkészíti; a mezőgazdasági termékeknek az elsődleges termelő részéről a végső felhasználóknak történő eladását forgalmazásnak kell tekinteni, amennyiben az e célra elkülönített helyiségben történik.
e) "halászati és akvakultúra-termékek": az 1379/2013/EU rendelet 5. cikkének a) és b) pontjában meghatározott termékek;
f) "halászati és akvakultúra-termékek elsődleges előállítása": a vízi élőlények halászatával, tartásával vagy tenyésztésével kapcsolatos minden művelet, valamint a gazdaságban vagy a fedélzeten végzett olyan tevékenységek, amelyek az állat vagy növény első eladásra való előkészítéséhez szükségesek, beleértve a darabolást, a filézést vagy a fagyasztást, továbbá a viszonteladók vagy feldolgozók részére történő első értékesítés;
g) "halászati és akvakultúra-termékek feldolgozása és forgalmazása": minden olyan művelet, beleértve a kezelést és az átalakítást, amelyet a kirakodás - vagy az akvakultúra esetében a lehalászás - időpontját követően végeznek és feldolgozott terméket eredményez, valamint a feldolgozott termék forgalmazása;
h) "nonprofit szervezet": olyan szervezet, amelynek (közjogi vagy magánjogi értelemben vett) jogi formájától vagy finanszírozási módjától függetlenül az elsődleges célja társadalmi feladatok ellátása, nyereségének újbóli befektetése, és amely túlnyomórészt nem kereskedelmi tevékenységet folytat. Amennyiben ilyen entitás kereskedelmi tevékenységet is folytat, biztosítania kell, hogy e kereskedelmi tevékenységek költségeit és bevételeit a nem kereskedelmi tevékenységektől elkülönítve számolják el.
2. "egy és ugyanazon vállalkozás": e rendelet alkalmazásában valamennyi olyan vállalkozás, amelyek között az alábbi kapcsolatok legalább egyike fennáll:
a) a vállalkozás rendelkezik a részvényesek vagy tagok szavazati jogának többségével egy másik vállalkozásban;
b) a vállalkozás jogosult kinevezni vagy elmozdítani egy másik vállalkozás igazgatási, irányítási vagy felügyeleti testülete tagjainak többségét;
c) az egyik vállalkozás valamely másik vállalkozás felett meghatározó befolyást gyakorolhat az e vállalkozással kötött szerződés alapján vagy az alapító okiratában vagy alapszabályában meghatározott rendelkezés alapján;
d) a vállalkozás, amely valamely másik vállalkozás részvényese vagy tagja, e vállalkozás többi részvényesével vagy tagjával kötött megállapodás alapján egyedül birtokolja a másik vállalkozásban a részvényesek vagy tagok szavazati jogának többségét.
Az egy vagy több másik vállalkozáson keresztül az a)-d) pontban említett kapcsolatok egyikével rendelkező vállalkozásokat is egy és ugyanazon vállalkozásnak kell tekinteni. E rendelet alkalmazásában viszont nem kezelhetők egy és ugyanazon vállalkozásként azok az általános gazdasági érdekű szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások, amelyeket nem fűz egymáshoz egyéb viszony, mint az, hogy mindegyikük közvetlen kapcsolatban áll ugyanazon közjogi szervezettel vagy szervezetekkel, vagy ugyanazon nonprofit szervezettel vagy szervezetekkel.
3. cikk
Csekély összegű támogatás
(1) Az általános gazdasági érdekű szolgáltatást nyújtó vállalkozások számára nyújtott támogatások, amennyiben teljesítik az e rendeletben meghatározott valamennyi feltételt, úgy tekintendők, hogy nem teljesítik a Szerződés 107. cikkének (1) bekezdésében meghatározott valamennyi feltételt, ezért nem tartoznak a Szerződés 108. cikkének (3) bekezdésében foglalt bejelentési kötelezettség hatálya alá.
(2) Bármely hároméves időszakban az általános gazdasági érdekű szolgáltatást nyújtó egy és ugyanazon vállalkozás számára nyújtott csekély összegű támogatás teljes összege tagállamonként nem haladhatja meg a 750 000 EUR-t.
(3) Úgy kell tekinteni, hogy a csekély összegű támogatás nyújtásának időpontja az az időpont, amikor az alkalmazandó nemzeti jog szerint a kedvezményezett jogosulttá válik arra, hogy megkapja a támogatást, függetlenül a csekély összegű támogatás vállalkozásnak történő folyósításának időpontjától.
(4) A (2) bekezdésben meghatározott felső határ a csekély összegű támogatás formájától, a támogatás kitűzött céljától és attól függetlenül alkalmazandó, hogy a tagállam által nyújtott támogatást teljes egészében vagy részben uniós forrásokból finanszírozzák-e.
(5) A (2) bekezdésben meghatározott felső határ alkalmazásában a támogatást készpénzben nyújtott, vissza nem térítendő támogatásként kell kifejezni. Minden felhasznált számadatnak bruttó, azaz adózás vagy egyéb levonás előtti összegnek kell lennie. Ha a támogatást nem vissza nem térítendő támogatás formájában nyújtják, akkor a támogatás összege a bruttó támogatási egyenértékkel azonos.
(6) A több részletben kifizetendő támogatást a támogatás nyújtásának időpontjára számított jelenértékre kell diszkontálni. A diszkontálásra használt kamatláb a támogatás nyújtásakor érvényes diszkontráta.
(7) Amennyiben az általános gazdasági érdekű szolgáltatáshoz nyújtott új csekély összegű támogatás a (2) bekezdésben meghatározott felső határ túllépését eredményezné, e rendelet nem alkalmazandó az új támogatásra.
(8) Fúzió vagy felvásárlás esetén az összefonódó vállalkozásoknak nyújtott valamennyi korábbi csekély összegű támogatást figyelembe kell venni annak meghatározásához, hogy bármely - az új vagy a felvásárló vállalkozásnak nyújtandó - új csekély összegű támogatás meghaladja-e a (2) bekezdésben meghatározott felső határt. A fúziót vagy felvásárlást megelőzően jogszerűen nyújtott csekély összegű támogatás a műveletet követően is jogszerű marad.
(9) Ha egy vállalkozás két vagy több külön vállalkozásra válik szét, a szétválást megelőzően nyújtott csekély összegű támogatást az eredetileg a támogatásban részesülő vállalkozásnak kell nyújtani, amely alapvetően az a vállalkozás, amely a csekély összegű támogatással támogatott tevékenységeket átvállalta. Ha erre nincs lehetőség, a csekély összegű támogatást saját tőkéjük - a szétválás tényleges időpontjában érvényes - könyv szerinti értéke alapján arányosan el kell osztani az új vállalkozások között.
4. cikk
A bruttó támogatási egyenérték kiszámítása
(1) E rendelet csak olyan támogatásokra alkalmazható, amelyek esetében a bruttó támogatási egyenérték kockázatelemzés nélkül előre, pontosan kiszámítható (a továbbiakban: átlátható csekély összegű támogatás).
(2) A vissza nem térítendő támogatásokból vagy kamattámogatásokból álló támogatás átlátható csekély összegű támogatásnak tekintendő.
(3) A kölcsönökből álló támogatás átlátható csekély összegű támogatásnak tekintendő, amennyiben:
a) a kedvezményezett ellen nem indult kollektív fizetésképtelenségi eljárás, és a hazai jogban előírt azon feltételeknek sem felel meg, amelyek a kollektív fizetésképtelenségi eljárásnak a kedvezményezett hitelezői kérésére történő elindítására vonatkoznak. Nagyvállalkozások esetében a kedvezményezettnek legalább "B-" hitelminősítésnek megfelelő helyzetben kell lennie; és vagy
b) legalább a kölcsön 50 %-ára biztosíték nyújt fedezetet, továbbá a kölcsön összege 3 750 000 EUR és futamideje 5 év, vagy a kölcsön összege 1 875 000 EUR és futamideje 10 év; amennyiben a kölcsön összege az említett összegeknél kisebb, vagy a kölcsönt 5, illetve 10 évnél rövidebb időtartamra nyújtják, e kölcsön bruttó támogatási egyenértékét az e rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében meghatározott felső határ arányos részeként kell kiszámítani; vagy
c) a bruttó támogatási egyenértéket a támogatás nyújtásakor érvényes referencia-kamatláb alapján számították ki.
(4) A tőkeinjekciókból álló támogatás csak akkor tekintendő átlátható csekély összegű támogatásnak, ha az állami tőkeinjekció teljes összege nem lépi túl a 3. cikk (2) bekezdésében meghatározott felső határt.
(5) A sajáttőke-, illetve kvázisajáttőke-befektetések formájában megvalósuló kockázatfinanszírozási célú intézkedésekből álló támogatás csak akkor tekintendő átlátható csekély összegű támogatásnak, ha az egy és ugyanazon vállalkozásnak nyújtott tőke nem lépi túl a 3. cikk (2) bekezdésében meghatározott felső határt.
(6) A kezességvállalásból álló támogatás átlátható csekély összegű támogatásnak tekintendő, amennyiben:
a) a kedvezményezett ellen nem indult kollektív fizetésképtelenségi eljárás, és a hazai jogban előírt azon feltételeknek sem felel meg, amelyek a kollektív fizetésképtelenségi eljárásnak a kedvezményezett hitelezői kérésére történő elindítására vonatkoznak. Nagyvállalkozások esetében a kedvezményezettnek legalább "B-" hitelminősítésnek megfelelő helyzetben kell lennie; és vagy
b) a kezességvállalás bármely időpontban nem haladja meg az alapul szolgáló kölcsön 80 %-át, a veszteségeket a hitelező és a kezes arányosan és azonos módon viseli, valamint a hitelfelvevő által adott biztosítékok felhasználásával hiteltörlesztésből származó nettó bevételek arányosan csökkentik a hitelező és a kezes által viselt veszteségeket, és a garantált összeg 5 625 000 EUR és a kezességvállalás időtartama 5 év, vagy a garantált összeg 2 813 036 EUR és a kezességvállalás időtartama 10 év; amennyiben a garantált összeg ezeknél az összegeknél alacsonyabb, vagy a kezességvállalást 5, illetve 10 évnél rövidebb időtartamra nyújtják, e kezességvállalás bruttó támogatási egyenértékét a 3. cikk (2) bekezdésében meghatározott vonatkozó felső határ arányos részeként kell kiszámítani; vagy
c) a bruttó támogatási egyenérték a bizottsági közleményben meghatározott mentesülési díjak alapján került kiszámításra; vagy
d) a támogatás végrehajtását megelőzően
i. a kezességvállalás bruttó támogatási egyenértékének kiszámítására használt módszert valamely másik, állami támogatásokról szóló, az adott időpontban hatályos bizottsági rendelet alapján bejelentették a Bizottságnak, és azt a Bizottság a kezességvállalásokról szóló közleménnyel vagy az azt felváltó valamely közleménnyel összhangban levőként elfogadta; és
ii. az említett módszer kifejezetten e rendelet alkalmazásával összefüggésben foglalkozik a kérdéses kezességvállalások és a szóban forgó, alapul szolgáló ügyletek típusaival.
(7) Az egyéb eszközökből álló támogatás átlátható csekély összegű támogatásnak tekintendő, amennyiben a szóban forgó eszköz felső korlát előírásával garantálja, hogy az ezen rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében meghatározott felső határt ne lépjék túl.
5. cikk
Támogatáshalmozás
(1) Az e rendeletnek megfelelően nyújtott csekély összegű támogatás halmozható más, csekély összegű támogatásokról szóló rendeleteknek megfelelően nyújtott csekély összegű támogatással ( 2 ).
(2) Az e rendelet szerinti csekély összegű támogatás nem halmozható ugyanazon általános gazdasági érdekű szolgáltatáshoz kapcsolódó bármiféle ellentételezéssel, függetlenül attól, hogy az ellentételezés állami támogatásnak minősül-e vagy sem.
(3) Az e rendelettel összhangban nyújtott csekély összegű támogatás nem halmozható az ugyanazon elszámolható költségekhez nyújtott állami támogatással vagy az ugyanazon kockázatfinanszírozási célú intézkedéshez nyújtott állami támogatással, ha az ilyen jellegű halmozás túllépné azt a legmagasabb támogatási intenzitást vagy támogatási összeget, amelyet valamelyik csoportmentességi rendelet vagy a Bizottság által elfogadott határozat az adott esetre vonatkozóan rögzített. A nem konkrét elszámolható költségekhez nyújtott, vagy azokhoz hozzá nem rendelhető csekély összegű támogatás halmozható más, valamelyik csoportmentességi rendelet vagy a Bizottság által elfogadott határozat alapján nyújtott állami támogatással.
6. cikk
Monitoring és jelentéstétel
(1) A tagállamok biztosítják, hogy 2026. január 1-jétől az általános gazdasági érdekű szolgáltatást nyújtó vállalkozások számára nyújtott csekély összegű támogatásra vonatkozó információkat nemzeti vagy uniós szintű nyilvántartásban rögzítik. A központi nyilvántartás a következő információkat tartalmazza: a kedvezményezett azonosítása, a támogatás összege, a támogatás nyújtásának időpontja, a támogatást nyújtó hatóság, a támogatási eszköz és az érintett ágazat az uniós gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere (NACE-osztályozás) alapján. A központi nyilvántartást úgy kell létrehozni, hogy az az uniós adatvédelmi szabályoknak való megfelelés biztosítása mellett lehetővé tegye az információkhoz való könnyű nyilvános hozzáférést, szükség esetén konkrét bejegyzések álnevesítése révén is.
(2) A tagállamok a támogatás nyújtását követő 20 munkanapon belül a központi nyilvántartásban rögzítik az (1) bekezdésben felsorolt információkat az érintett tagállam bármely hatósága által nyújtott valamennyi csekély összegű támogatásról. A tagállamok megteszik azokat a megfelelő intézkedéseket, amelyek biztosítják a központi nyilvántartásban rögzített adatok pontosságát.
(3) A tagállamok a csekély összegű támogatásokra vonatkozóan rögzített információkat a támogatás nyújtásának időpontjától számított 10 évig megőrzik.
(4) A tagállam e rendelettel összhangban csak akkor nyújthat új csekély összegű támogatást, miután megbizonyosodott egyfelől arról, hogy az új csekély összegű támogatás nem fogja az e rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében meghatározott felső határ fölé emelni az érintett vállalkozásnak nyújtott csekély összegű támogatás teljes összegét, másfelől arról, hogy az e rendeletben előírt valamennyi feltétel teljesül.
(5) A nemzeti szintű központi nyilvántartást használó tagállamok minden év június 30-ig benyújtják a Bizottságnak az előző évre vonatkozóan nyújtott csekély összegű támogatásokra vonatkozó aggregált adatokat. Az aggregált adatok tartalmazzák a kedvezményezettek számát, a nyújtott csekély összegű támogatás teljes összegét, valamint a NACE-osztályozás szerint megnevezett ágazatonként nyújtott csekély összegű támogatás teljes összegét. Az első adatszolgáltatás a 2026. január 1. és december 31. között nyújtott csekély összegű támogatásokra vonatkozik. A tagállamok jelentést tehetnek a Bizottságnak a korábbi időszakokról is, amennyiben az aggregált adatok rendelkezésre állnak.
(6) A Bizottság írásbeli megkeresésére az érintett tagállam 20 munkanapon, vagy a megkeresésben meghatározott hosszabb határidőn belül a Bizottság rendelkezésére bocsát minden olyan információt - különösen az egyes vállalkozások által az e rendelet és más, a csekély összegű támogatásokra vonatkozó rendeletek alapján kapott csekély összegű támogatások teljes összegét -, amelyet a Bizottság szükségesnek tart annak megvizsgálásához, hogy e rendelet feltételei teljesültek-e.
7. cikk
Átmeneti rendelkezések
(1) Ez a rendelet alkalmazandó a hatálybalépését megelőzően nyújtott támogatásokra, amennyiben azok megfelelnek az e rendeletben megállapított feltételeknek.
(2) Amennyiben valamely, 2012. április 29. és 2023. december 31. között nyújtott csekély összegű egyedi támogatás teljesíti a 360/2012/EU rendeletben meghatározott feltételeket, az ilyen támogatás úgy tekintendő, hogy nem teljesíti a Szerződés 107. cikke (1) bekezdésében meghatározott valamennyi feltételt, ezért mentesül a Szerződés 108. cikkének (3) bekezdésében foglalt bejelentési követelmény alól.
(3) E rendelet időbeli hatályának lejárta után az e rendelet feltételeit teljesítő bármilyen csekély összegű támogatás további 6 hónapig nyújtható.
(4) Amíg a központi nyilvántartást még nem hozták létre és még nem fed le egy hároméves időszakot, az a tagállam, amely e rendeletnek megfelelően csekély összegű támogatást szándékozik nyújtani egy vállalkozásnak, írásban vagy elektronikus formában tájékoztatja a vállalkozást a támogatás összegéről, azt bruttó támogatási egyenértékben kifejezve és megállapítva annak csekély összegű jellegét, közvetlenül utalva e rendeletre. Amennyiben az e rendeletnek megfelelő csekély összegű támogatást valamely program keretében több különböző vállalkozásnak nyújtják, és e vállalkozásoknak az említett program keretében különböző összegű egyedi támogatásokat nyújtanak, az érintett tagállam a kötelezettségének teljesítése érdekében választhatja azt, hogy a vállalkozásokkal az említett program keretében nyújtandó maximális támogatás összegének megfelelő összeget közöl. Ilyen esetekben e rögzített összeg használandó annak megállapításához, hogy nem lépték-e túl az e rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében meghatározott felső határt. A tagállam még a támogatás nyújtása előtt papíron vagy elektronikus formában nyilatkozatot szerez be az érintett vállalkozás által bármely hároméves időszak során kapott csekély összegű támogatásokról, amelyek e rendelet vagy más, csekély összegű támogatásokról szóló rendeletek hatálya alá tartoznak.
8. cikk
Hatálybalépés és az alkalmazás időtartama
Ez a rendelet 2024. január 1-jén lép hatályba.
Ez a rendelet 2030. december 31-ig alkalmazandó.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
( 1 ) Az Európai Parlament és a Tanács 1379/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a halászati és akvakultúra-termékek piacának közös szervezéséről, az 1184/2006/EK és az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 104/2000/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 354., 2013.12.28., 1. o.).
( 2 ) A Bizottság 1408/2013/EU rendelete (2013. december 18.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a mezőgazdasági ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról (HL L 352., 2013.12.24., 9. o.), a Bizottság 717/2014/EU rendelete (2014. június 27.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a halászati és akvakultúra-ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról (HL L 190., 2014.6.28., 45. o.) és az (EU) 2023/2831 rendelet.
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32023R2832 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32023R2832&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 02023R2832-20231215 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:02023R2832-20231215&locale=hu