Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32018D0637[1]

A Bizottság (EU) 2018/637 végrehajtási határozata (2018. április 20.) a 900 MHz-es és az 1800 MHz-es frekvenciasávnak a Közösségen belül páneurópai elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek részére történő harmonizálásáról szóló 2009/766/EK határozatnak a dolgok internetére vonatkozó műszaki feltételek tekintetében történő módosításáról (az értesítés a C(2018) 2261. számú dokumentummal történt)

A BIZOTTSÁG (EU) 2018/637 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2018. április 20.)

a 900 MHz-es és az 1 800 MHz-es frekvenciasávnak a Közösségen belül páneurópai elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek részére történő harmonizálásáról szóló 2009/766/EK határozatnak a dolgok internetére vonatkozó műszaki feltételek tekintetében történő módosításáról

(az értesítés a C(2018) 2261. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Közösség rádióspektrum-politikájának keretszabályozásáról szóló, 2002. március 7-i 676/2002/EK európai parlamenti és tanácsi határozatra ("Rádióspektrum-határozat") (1) és különösen annak 4. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1) A tagállamok megvizsgálták a 900 MHz-es és az 1 800 MHz-es sáv használatának hatékonyságát abból a célból, hogy e frekvenciasávok használatát további technológiákra is kiterjesszék, ugyanakkor a GSM-rendszerrel és az egyéb, vezeték nélküli szélessávú rendszerekkel való műszaki összeférhetőség a 87/372/EGK tanácsi irányelv (2) szerint megfelelő eszközökkel biztosítva maradjon.

(2) A dolgok internete (IoT) általában olyan, mindennapi tárgyakba beépített eszközök interneten keresztüli összekapcsolását jelenti, mely eszközök lehetővé teszik a szóban forgó tárgyak közötti adatcserét. A vezeték nélküli IoT megvalósítható egyebek mellett cellás technológiákon alapuló, általában engedélyköteles spektrumot alkalmazó elektronikus hírközlési szolgáltatásokon keresztül. A vezeték nélküli IoT-alkalmazások iparágak széles skálájának - például az energia- és a gépjárműiparnak - az igényeit szolgálják ki, és megfelelő spektrumhozzáférést igényelnek.

(3) A 2002/622/EK bizottsági határozattal (3) létrehozott, rádiófrekvencia-politikával foglalkozó csoport (RSPG) az IoT tekintetében kidolgozott spektrumütemtervében (4) azt az álláspontot képviseli, hogy az elektronikus hírközlési szolgáltatások (mobilhálózatok) számára kijelölt frekvenciasávok felhasználhatók az újonnan megjelenő IoT-alkalmazások és -szolgáltatások céljaira. Következésképpen a mobilhálózatok útján, földfelszíni vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására használt, uniós szinten harmonizált frekvenciasávok fontos erőforrásnak bizonyulhatnak a vezeték nélküli IoT számára. Az RSPG arra a megállapításra jutott, hogy a szóban forgó sávok használatára vonatkozó harmonizált műszaki feltételeknek - a technológiasemlegesség elvével összhangban - figyelembe kell venniük a vezeték nélküli IoT-vel kapcsolatos igényeket.

(4) 2017. július 14-én a Bizottság a Rádióspektrum-határozat 4. cikkének (2) bekezdése alapján megbízást adott a Postai és Távközlési Igazgatások Európai Értekezletének (CEPT) arra, hogy felülvizsgálja a 900 MHz-es és az 1 800 MHz-es sáv földfelszíni vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására történő használatára vonatkozó harmonizált műszaki feltételeket annak érdekében, hogy e sávok az IoT céljaira is felhasználhatók legyenek. A megbízásban külön megemlítették, hogy a CEPT Elektronikus Hírközlési Bizottságának 266. jelentése szerint egyetlen másik, uniós szinten harmonizált frekvenciasáv esetében sincs szükség a frekvenciaosztásos duplex üzemmódon alapuló műszaki feltételek és a lehető legkevesebb megkötést tartalmazó műszaki feltételek (blokkszéli maszkok) módosítására az IoT céljaira történő felhasználás érdekében.

(5) Az említett megbízás nyomán a CEPT 2018. március 13-án benyújtotta a Bizottságnak 66. jelentését (a továbbiakban: CEPT-jelentés), amely a mobil szélessávú (azaz cellás) hírközlő rendszerekkel összefüggésben a következő, az Európai Távközlési Szabványügyi Intézet (ETSI) által a közelmúltban meghatározott vezeték nélküli IoT-technológiákat (5) azonosította: Extended Coverage GSM IoT (bővített lefedettségű GSM alapú IoT, EC-GSM-IoT), LTE Machine Type Communications (LTE technológián alapuló, gépi típusú kommunikáció, LTE-MTC), LTE evolved Machine Type Communications (LTE technológián alapuló, továbbfejlesztett gépi típusú kommunikáció, LTE-eMTC), valamint Narrowband IoT (keskenysávú IoT, NB-IoT). A CEPT-jelentés nem azonosít UMTS-rendszeralapú vezeték nélküli IoT-technológiákat.

(6) A fent említett cellás IoT-technológiák alkalmazására három módon kerülhet sor: a) a vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtásától függetlenül ("önálló alkalmazás"), b) a vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására használt frekvenciablokkon belüli erőforrások egy részének előzetes elkülönítésével ("sávon belüli alkalmazás") vagy c) a vezeték nélküli szélessávú elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására használt frekvenciablokk szélén ("védősávban történő alkalmazás").

(7) A CEPT-jelentés szerint az EC-GSM-IoT a 87/372/EGK irányelv szerinti GSM-rendszer szerves részét alkotja. Természetéből adódóan rendelkezik a GSM-rendszerek spektrumjellemzőivel, és akár sávon belül, akár önállóan is alkalmazható. Következésképpen az EC-GSM-IoT technológia anélkül is megfelel a GSM-rendszerekre vonatkozó műszaki feltételeknek, hogy e feltételeket módosítani kellene.

(8) Az LTE-MTC és az LTE-eMTC technológiákat illetően a CEPT-jelentés hangsúlyozza, hogy e két technológia kizárólag sávon belül alkalmazható, így az adóberendezésekre vonatkozó követelmények megegyeznek az LTE-rendszerekre vonatkozó követelményekkel, vagy még szigorúbbak azoknál. Következésképpen mind az LTE-MTC, mind az LTE-eMTC technológia anélkül is megfelel az LTE-rendszerekre vonatkozó műszaki feltételeknek, hogy e feltételeket módosítani kellene.

(9) Az NB-IoT technológia tekintetében a CEPT-jelentés megállapítja, hogy mindhárom alkalmazási mód - azaz a sávon belüli, az önálló és a védősávban történő alkalmazás - egyaránt lehetséges. A jelentésben a CEPT javasolja a 900 MHz-es és az 1 800 MHz-es sáv használatára vonatkozó műszaki feltételeknek az önálló és a védősávban történő alkalmazás tekintetében történő módosítását.

(10) Az ETSI a rádióberendezésekre vonatkozó 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (6) (a rádióberendezésekről szóló irányelv) 3. cikke (2) bekezdésének való megfelelés vélelmezését megalapozó harmonizált szabványokat fogadott el annak érdekében, hogy lehetővé tegye a vezeték nélküli IoT-technológiáknak a három alkalmazási mód szerinti használatát.

(11) A CEPT-jelentés nem jelzett semmiféle olyan, a fent említett vezeték nélküli IoT-technológiáknak a 900 MHz-es és az 1 800 MHz-es frekvenciasávban történő bevezetéséből kifolyólag a tagállamok között a határokon átnyúló koordináció terén esetleg felmerülő problémát, amelyre ne lehetne megoldást találni.

(12) Tekintettel a vezeték nélküli IoT-alkalmazások iránti növekvő piaci keresletre, a CEPT számára adott megbízás nyomán elvégzett munka eredményeit a lehető leghamarabb be kell építeni az uniós jogba, feltéve, hogy a cellás IoT-technológiáknak a 900 MHz-es és az 1 800 MHz-es frekvenciasávon belüli használata mellett megfelelő védelem biztosítható a szomszédos sávokban működő meglévő rendszerek számára.

(13) Következésképpen a fentieknek megfelelően módosítani kell a 2009/766/EK bizottsági határozatot (7), amely megjelöli a 900 MHz-es és az 1 800 MHz-es sáv használata tekintetében engedélyezett földfelszíni rendszerek típusait.

(14) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a Rádióspektrum-bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2009/766/EK határozat a következőképp módosul:

1. a 2. cikk a) pontjának helyébe a következő szöveg lép:

"a) »GSM-rendszer«: az ETSI szabványaiban, különösen az EN 301 502, az EN 301 511 és az EN 301 908-18 szabványban meghatározott elektronikus hírközlő hálózat, ideértve a bővített lefedettségű GSM alapú IoT-t (EC-GSM-IoT) is;";

2. a 4. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép: "(1) Az 1 800 MHz-es frekvenciasávot a következők számára ki kell jelölni és rendelkezésre kell bocsátani:

a) GSM-rendszerek, az EC-GSM-IoT kivételével, 2009. november 9-ével;

b) EC-GSM-IoT 2018. szeptember 30-ával.";

3. a szöveg a következő 4a. cikkel egészül ki:

"4a. cikk

A 900 MHz-es frekvenciasávot 2018. szeptember 30-ával az EC-GSM-IoT számára ki kell jelölni és rendelkezésre kell bocsátani.";

4. a 2009/766/EK határozat mellékletének helyébe e határozat mellékletének szövege lép.

2. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2018. április 20-án.

a Bizottság részéről

Mariya GABRIEL

a Bizottság tagja

(1) HL L 108., 2002.4.24., 1. o.

(2) A Tanács 87/372/EGK irányelve (1987. június 25.) a nyilvános páneurópai digitális cellás földi mobil rádiótávközlés összehangolt közösségi bevezetése számára fenntartandó frekvenciasávokról (HL L 196., 1987.7.17., 85. o.).

(3) A Bizottság határozata (2002. július 26.) a rádiófrekvencia-politikával foglalkozó csoport létrehozásáról (HL L 198., 2002.7.27., 49. o.).

(4) A 2016. november 9-i RSPG17-006 final dokumentum.

(5) A 3GPP Release 13 és az azt megelőző szabványoknak felelnek meg.

(6) Az Európai Parlament és a Tanács 2014/53/EU irányelve (2014. április 16.) a rádióberendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról és az 1999/5/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 153., 2014.5.22., 62. o.).

(7) A Bizottság 2009/766/EK határozata (2009. október 16.) a 900 MHz-es és az 1 800 MHz-es frekvenciasávnak a Közösségen belül páneurópai elektronikus hírközlési szolgáltatások nyújtására alkalmas földfelszíni rendszerek részére történő harmonizálásáról (HL L 274., 2009.10.20., 32. o.).

MELLÉKLET

MELLÉKLET

A 3. CIKKBEN ÉS A 4. CIKK (2) BEKEZDÉSÉBEN EMLÍTETT FÖLDFELSZÍNI RENDSZEREK JEGYZÉKE

Két- és többoldalú megállapodások hiányában, a szóban forgó hálózatok üzemeltetői által esetleg közösen megállapított kevésbé szigorú műszaki jellemzők sérelme nélkül, a szomszédos hálózatok párhuzamos üzemeltethetőségéhez szükséges feltételrendszer alapvető összetevőjeként a következő műszaki jellemzőkhöz kell igazodni:

SZÖVEG HIÁNYZIK

(1) Beleértve az LTE Machine Type Communications (LTE technológián alapuló, gépi típusú kommunikáció, LTE-MTC) és az LTE evolved Machine Type Communications (LTE technológián alapuló, továbbfejlesztett gépi típusú kommunikáció, LTE-eMTC) technológiákat is, amelyek az LTE-re vonatkozókkal azonos műszaki feltételek alapján működnek.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32018D0637 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32018D0637&locale=hu

Tartalomjegyzék