Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32014R0710[1]

A Bizottság 710/2014/EU végrehajtási rendelete ( 2014. június 23. ) a 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelően az intézményspecifikus prudenciális követelményekre vonatkozó együttes határozathozatali eljárás alkalmazási feltételeit meghatározó végrehajtás-technikai standardok megállapításáról

A BIZOTTSÁG 710/2014/EU VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2014. június 23.)

a 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelően az intézményspecifikus prudenciális követelményekre vonatkozó együttes határozathozatali eljárás alkalmazási feltételeit meghatározó végrehajtás-technikai standardok megállapításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a hitelintézetek tevékenységéhez való hozzáférésről és a hitelintézetek és befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről, a 2002/87/EK irányelv módosításáról, a 2006/48/EK és a 2006/49/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2013. június 26-i 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 113. cikke (5) bekezdésének harmadik albekezdésére,

mivel:

(1) A megfelelő információk hatékony cseréje alapvető fontosságú a szavatoló tőke megfelelőségére, a likviditási felügyelethez kapcsolódó felügyeleti intézkedésekre, a likviditás szintjére, valamint a csoport egyes intézményeire és a csoportra alkalmazandó tőkekövetelményekre vonatkozó együttes határozathozatalhoz.

(2) Az együttes határozathozatali eljárás következetes alkalmazása érdekében az egyes lépéseket pontosan meg kell határozni. Az egyértelmű eljárás ezenkívül megkönnyíti az információcserét, elősegíti a kölcsönös megértést, kapcsolatokat épít a felügyeleti hatóságok között és elősegíti a hatékony felügyeletet.

(3) Az intézménycsoport kockázatértékelésének elvégzéséhez, valamint likviditási kockázati profiljának értékeléséhez az összevont felügyeletet ellátó hatóságnak rálátással kell bírnia a csoport valamennyi intézménye által végrehajtott tevékenységekre, ideértve az Unió területén kívül működő intézményeket is. Ezért elő kell segíteni az Unió illetékes hatóságai és a harmadik országbeli felügyeleti hatóságok közötti együttműködést annak érdekében, hogy az előbbiek értékelhessék az adott csoportot érintő globális kockázatokat.

(4) Az együttes határozathozatali eljáráshoz alapvető fontosságú az időben elvégzett, reális tervezés. Valamennyi érintett illetékes hatóságnak időben át kell adnia a lényeges információkat az összevont felügyeletet ellátó hatóság részére. Az egyedi értékelések következetes és egységes kezelése és értelmezése érdekében az intézményspecifikus felügyeleti felülvizsgálati és értékelési eljárások eredményeinek bemutatására egységes táblát kell bevezetni.

(5) Az egységes alkalmazási feltételek biztosítása érdekében meg kell állapítani az együttes kockázatértékelés és az együttes határozathozatal lépéseit annak figyelembevételével, hogy az együttes kockázatértékelés és az együttes határozathozatali eljárás egyes feladatai párhuzamosan, míg mások egymás után végezhetők.

(6) Az együttes határozathozatal megkönnyítése céljából fontos, hogy a döntéshozatali folyamatban részt vevő illetékes hatóságok - mindenekelőtt a kockázatértékelési jelentések és az együttes határozatok véglegesítését megelőzően - párbeszédet folytassanak egymással.

(7) Az összevont felügyeletet ellátó hatóságnak át kell adnia a részt vevő illetékes hatóságok részére valamennyi olyan lényeges információt, amely az egyedi kockázatértékelés elkészítéséhez, valamint a tőkére és a likviditásra vonatkozó együttes határozatok meghozatalához szükséges.

(8) A csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés alapvető dokumentum, amely lehetővé teszi az illetékes hatóságok számára, hogy értelmezzék és rögzítsék a bankcsoport általános kockázati profiljának értékelését a szavatoló tőke megfelelőségére, valamint a csoport szavatoló tőkéjének szükséges mértékére vonatkozó együttes határozathozatal során. A csoport likviditási kockázati profiljának értékelését tartalmazó jelentés fontos dokumentum, amely lehetővé teszi az illetékes hatóságok számára, hogy értelmezzék és rögzítsék a csoport általános likviditási profiljának értékelését. Annak érdekében, hogy a csoport általános kockázatértékelését, valamint likviditási kockázatának értékelését következetes módon lehessen bemutatni, és az elősegítse az illetékes hatóságok közötti érdemi egyeztetést, illetőleg lehetővé tegye a határokon átnyúló bankcsoportok kockázatainak megbízható értékelését, egységes táblákat kell meghatározni az ilyen jelentésekhez.

(9) Felismerve azt, hogy a 2013/36/EU irányelv 97. cikkében meghatározott felügyeleti felülvizsgálati és értékelési eljárás eredményeit az egyes tagállamokban az említett cikk nemzeti jogban való végrehajtásától függően eltérően dokumentálhatják, ugyanakkor figyelembe véve az európai felügyeleti hatóság (Európai Bankhatóság, EBH) által a 2013/36/EU irányelv 107. cikkének (2) bekezdése alapján kiadott iránymutatást, a standard tábláknak egységes formátumot kell biztosítaniuk a felügyeleti felülvizsgálati eljárás eredményeinek és következtetéseinek az együttes határozathozatal céljából történő közléséhez.

(10) Sem a csoport kockázatértékelését, sem a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés nem korlátozódhat az illetékes hatóságok egyedi hozzájárulásának összesítésére. Mindkét jelentést a teljes csoport kockázati és likviditási profiljának együttes értékelésére és a csoporton belüli elemek kölcsönhatásának elemzésére szolgáló eszközként kell felhasználni.

(11) Az együttes határozat tartalmára és ismertetésére vonatkozó egyértelmű eljárások megállapításának biztosítania kell a határozat teljes körű indokolását, továbbá meg kell könnyítenie az együttes határozatok nyomon követését és érvényesítését.

(12) Az együttes határozathozatalt követő eljárás egyértelmű meghatározása, a határozat eredményének felhasználásával kapcsolatos átláthatóság biztosítása, valamint szükség esetén a megfelelő intézkedések megkönnyítése érdekében standardokat kell megállapítani a teljes körűen megindokolt együttes határozat közlésére, valamint végrehajtásának nyomon követésére vonatkozóan.

(13) A következetes és átlátható szemlélet biztosítása, továbbá az illetékes hatóságok megfelelő közreműködése és az eredmények megfelelő közlése érdekében meg kell állapítani az együttes határozatok módosítására vonatkozó eljárást.

(14) A 2013/36/EU irányelv 113. cikke szerinti együttes határozathozatali eljárás magában foglalja az együttes határozat hiányában követendő eljárást is. Az eljárás e szempontjával kapcsolatos egységes alkalmazási feltételek biztosítása, a teljes körűen megindokolt határozatok ismertetése, valamint a fogadó felügyeleti hatóságok által kifejtett álláspontok és fenntartások kezelése érdekében standardokat kell megállapítani az együttes határozat hiányában történő határozathozatal időrendjére, valamint az ilyen határozatok részleteinek közlésére vonatkozóan.

(15) Ez a rendelet az EBH által az Európai Bizottsághoz benyújtott végrehajtás-technikai standardtervezeteken alapul.

(16) Az EBH nyilvános konzultációt folytatott az e rendelet alapját képező végrehajtás-technikai standardok tervezetéről, elemezte az esetlegesen kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1093/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 37. cikkével összhangban létrehozott banki érdekképviseleti csoport véleményét,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

TÁRGY ÉS FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet meghatározza a 2013/36/EU irányelv 113. cikkében említett következő együttes határozathozatali eljárásokat:

a) a 113. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett kérdésekre vonatkozó együttes határozat meghozatalának eljárása, figyelembe véve az 575/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 7., 10. vagy 15. cikke alapján adott mentességet;

b) a 113. cikk (1) bekezdésének b) pontjában említett ügyekre vonatkozó együttes határozat meghozatalának eljárása, figyelembe véve az 575/2013/EU rendelet 6., 8. vagy 10. cikke alapján adott mentességet, valamint az említett rendelet 11. cikke (3) bekezdésének megfelelő, konszolidált szintű alkalmazást.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

1. "érintett illetékes hatóságok": a tagállamban az EU-szintű anyaintézmény vagy EU-szintű pénzügyi holdingtársaság anyavállalat vagy EU-szintű vegyes pénzügyi holdingtársaság anyavállalat leányvállalatainak felügyeletéért felelős illetékes hatóságok;

2. "egyéb illetékes hatóságok":

a) az érintett illetékes hatóságtól eltérő illetékes hatóságok;

b) a nemzeti jog által hivatalosan elismert közjogi hatóság vagy szervezet, amelyet a nemzeti jog felhatalmaz arra, hogy az adott tagállamban működő, az 575/2013/EU rendelet 4. cikke (1) bekezdésének 27. pontjában meghatározott, az érintett tagállamban működő, hitelintézettől vagy befektetési vállalkozástól eltérő pénzügyi ágazatbeli szervezetet felügyeljen;

3. "SREP-jelentés": a 2013/36/EU irányelv 97. cikkében említett felügyeleti felülvizsgálati és értékelési eljárás eredményeit bemutató jelentés;

4. "a likviditási kockázat értékelését tartalmazó jelentés": a 2013/36/EU irányelv 97. cikkében említett felügyeleti felülvizsgálati és értékelési eljárás likviditási kockázattal kapcsolatos részének eredményeit bemutató jelentés;

5. "a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés": a 2013/36/EU irányelv 113. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett jelentés, amely az intézménycsoport kockázatértékelését tartalmazza;

6. "a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés": a 2013/36/EU irányelv 113. cikke (2) bekezdésének b) pontjában említett jelentés, amely az intézménycsoport likviditási kockázati profiljának értékelését tartalmazza;

7. "tőkére vonatkozó együttes határozat": az 1. cikk a) pontjában említett kérdésekre vonatkozó együttes határozat;

8. "likviditásra vonatkozó együttes határozat": az 1. cikk b) pontjában említett kérdésekre vonatkozó együttes határozat.

II. FEJEZET

EGYÜTTES HATÁROZATHOZATALI ELJÁRÁS

3. cikk

Az együttes határozathozatali eljárás lépéseinek megtervezése

(1) Az együttes határozathozatali eljárás megkezdése előtt az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok megállapodnak az együttes határozathozatali eljárás ütemtervéről (a továbbiakban: az együttes határozathozatal ütemterve). Megállapodás hiányában az együttes határozathozatal ütemtervét az összevont felügyeletet ellátó hatóság állapítja meg az érintett illetékes hatóságok által kifejtett álláspontok és fenntartások figyelembevételével.

(2) Az együttes határozathozatal ütemtervét legalább évente egyszer frissíteni kell, és annak az alábbi lépéseket kell tartalmaznia:

a) megállapodás az egyéb illetékes hatóságok és a harmadik országbeli illetékes hatóságok 4. cikk szerinti részvételéről;

b) az érintett illetékes hatóságok által az 5. cikknek megfelelően elkészített SREP-jelentések és a likviditási kockázat értékelését tartalmazó jelentések benyújtása, valamint az egyéb illetékes hatóságok és a harmadik országbeli illetékes hatóságok 4. cikk (2) bekezdése szerinti hozzájárulásainak benyújtása;

c) a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezetének, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetének az összevont felügyeletet ellátó hatóság általi megküldése az érintett illetékes hatóságok részére a 6. cikk (6) bekezdése, valamint az egyéb illetékes hatóságok és a harmadik országbeli illetékes hatóságok részére a 4. cikk (3) bekezdése és (7) bekezdése szerint;

d) párbeszéd az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok között a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezetéről, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetéről a 7. cikk szerint;

e) a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentésnek, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentésnek az összevont felügyeletet ellátó hatóság általi megküldése az érintett illetékes hatóságok részére a 8. cikk (2) bekezdése, valamint az egyéb illetékes hatóságok és a harmadik országbeli illetékes hatóságok részére a 4. cikk (3) bekezdése, valamint a 8. cikk (5) bekezdése szerint;

f) a tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetéhez, valamint a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetéhez kapcsolódó, a 9. cikk (1) bekezdése szerinti hozzájárulások benyújtása az érintett illetékes hatóságok által az összevont felügyeletet ellátó hatósághoz;

g) a tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetének, valamint a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetének az összevont felügyeletet ellátó hatóság általi megküldése az érintett illetékes hatóságok részére a 10. cikk (6) bekezdése és a 11. cikk (5) bekezdése szerint;

h) konzultáció a tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetéről és a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetéről az EU-szintű anyaintézménnyel és a csoporthoz tartozó intézményekkel, ha ezt a tagállam jogszabályai előírják;

i) párbeszéd az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok között a tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetéről, valamint a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetéről;

j) a tőkére vonatkozó együttes határozat és a likviditásra vonatkozó együttes határozat meghozatala a 12. cikknek megfelelően;

k) a tőkére vonatkozó együttes határozat és a likviditásra vonatkozó együttes határozat közlése az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok által az EU-szintű anyaintézmény és a csoporthoz tartozó intézmények felé a 13. cikknek megfelelően,

l) megállapodás az együttes határozathozatali eljárás megtervezésének következő évi ütemtervéről.

(3) Az együttes határozathozatali ütemterv megfelel a következő követelményeknek:

a) tükrözi az egyes feladatok terjedelmét és összetettségét, figyelembe véve a csoport tevékenységeinek terjedelmét, rendszerszintű fontosságát, jellegét, nagyságrendjét és összetettségét, valamint a csoport kockázati profilját;

b) a lehetséges mértékben figyelembe veszi az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok által a 2013/36/EU irányelv 116. cikke (1) bekezdése c) pontjának harmadik albekezdésében említett felügyeleti vizsgálati program keretében vállalt kötelezettségeket.

(4) Indokolt esetben - különösen a 20. és a 21. cikk alapján végrehajtott rendkívüli módosítás sürgősségének tükrözése érdekében - az együttes határozathozatali ütemtervet felül kell vizsgálni.

(5) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság, valamint az érintett illetékes hatóságok közlik a csoport felügyeletük alá tartozó intézményeivel - amennyiben ezek az intézmények érintettek - az együttes határozat tervezetének lényeges szempontjairól folytatott, a (2) bekezdés h) pontjában említett konzultáció előzetes dátumát.

Az összevont felügyeletet ellátó hatóság, valamint az érintett illetékes hatóságok közlik a csoport felügyeletük alá tartozó intézményeivel a (2) bekezdés k) pontjában említett közlés becsült dátumát.

4. cikk

Az egyéb illetékes hatóságok és a harmadik országbeli illetékes hatóságok részvétele a csoportra vonatkozó kockázatértékelési eljárásban

(1) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság dönthet úgy, hogy bevon egyéb illetékes hatóságokat és harmadik országbeli illetékes hatóságokat a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés vagy a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés elkészítésébe. Ez a döntés a fióktelep vagy intézmény csoporton belüli fontosságán és a helyi piacra gyakorolt jelentőségén alapul.

Az említett részvétel a 2013/36/EU irányelv VII. címe 1. fejezetének II. szakaszában, valamint adott esetben a 2004/39/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (4) 54. és 58. cikkében meghatározottakkal egyenértékű titoktartási követelmények hatálya alá tartozik.

Az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok megvizsgálják az egyenértékűséget.

(2) Amennyiben az összevont felügyeletet ellátó hatóság úgy dönt, hogy bevon a 2. cikk 2. pontja szerinti egyéb illetékes hatóságokat vagy harmadik országbeli illetékes hatóságokat, a hatóságok megállapodnak az egyéb illetékes hatóság vagy a harmadik országbeli illetékes hatóság részvételének hatóköréről. Ezek a megállapodások a következő célokat szolgálják:

a) hozzájárulás biztosítása az összevont felügyeletet ellátó hatóság számára a csoport kockázatértékelését és a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentésekhez;

b) az e bekezdés a) pontjában említett hozzájárulások mellékletként történő beépítése a csoport kockázatértékelését és a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentések tervezetébe vagy végleges változatába.

(3) Amennyiben az összevont felügyeletet ellátó hatóság úgy dönt, hogy bevon egyéb illetékes hatóságokat vagy harmadik országbeli illetékes hatóságokat, az összevont felügyeletet ellátó hatóság csak valamennyi érintett illetékes hatóság hozzájárulásával bocsátja egyéb illetékes hatóságok vagy harmadik országbeli illetékes hatóságok rendelkezésére a csoport kockázatértékelését és a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentések tervezetét vagy végleges változatát.

(4) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság teljes körűen tájékoztatja az érintett illetékes hatóságokat az egyéb illetékes hatóságok és a harmadik országbeli illetékes hatóságok kockázatértékelési eljárásban történő részvételének mértékéről, szintjéről és jellegéről, valamint arról, hogy hozzájárulásuk milyen mértékben hasznosult a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentésben.

5. cikk

A SREP-jelentések és a likviditási kockázat értékelését tartalmazó jelentések elkészítése

(1) Annak érdekében, hogy megkönnyítsék a leányvállalatokra vonatkozó kockázatértékelésnek a 2013/36/EU irányelv 113. cikkének (2) bekezdése szerinti kellő figyelembevételét az együttes határozatban, az érintett illetékes hatóságok időben, legkésőbb az együttes határozathozatal ütemtervében meghatározott határidőig benyújtják az összevont felügyeletet ellátó hatósághoz SREP-jelentéseiket, valamint a likviditási kockázat értékelését tartalmazó jelentéseiket a 3. cikk (2) bekezdése b) pontjának megfelelően.

(2) A SREP-jelentéseket az I. mellékletben található tábla felhasználásával kell elkészíteni. A jelentéseket ki kell egészíteni a pontértékek II. melléklet 1. táblájának használatával készült összegzésével, valamint a tőkemegfelelőség értékelésének a II. melléklet 2. táblájának használatával készült összefoglalásával.

A likviditási kockázat értékelését tartalmazó jelentéseket az V. mellékletben található tábla felhasználásával kell elkészíteni. A jelentéseket ki kell egészíteni a pontértékek VI. melléklet 1. táblájának használatával készült összegzésével, valamint a likviditás értékelésének a VI. melléklet 2. táblájának használatával készült összefoglalásával.

A SREP-jelentések és a likviditási kockázat értékelését tartalmazó jelentések tartalmazhatnak releváns kiegészítő információkat is.

6. cikk

A csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezetének, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetének elkészítése

(1) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság elkészíti a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezetét, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetét, amelyhez felhasználja az alábbiak mindegyikét:

a) az EU-szintű anyaintézményre és a csoportra vonatkozó saját SREP-jelentése, vagy a likviditási kockázat értékelését tartalmazó saját jelentése;

b) a leányvállalatokra vonatkozóan az érintett illetékes hatóságok által benyújtott SREP-jelentések vagy a likviditási kockázat értékelését tartalmazó jelentések az 5. cikknek megfelelően;

c) az egyéb illetékes hatóságoknak és a harmadik országbeli illetékes hatóságoknak a 4. cikk (2) bekezdése szerinti hozzájárulása.

(2) Az (1) bekezdés a) és b) pontjában említett SREP-jelentéseket és a likviditási kockázat értékelését tartalmazó jelentéseket az említett bekezdés c) pontja szerinti hozzájárulásokkal együtt mellékletként kell csatolni a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés vagy a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetéhez.

(3) A csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetében szerepeltetni kell az arra vonatkozó értékelés eredményeit, hogy a csoport és intézményei által alkalmazott rendszerek, stratégiák, eljárások és mechanizmusok, továbbá az általuk tartott szavatoló tőke és likvid eszközök biztosítják-e kockázataik fedezetét és megbízható kezelését.

(4) A csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezetét a III. mellékletben található tábla felhasználásával kell elkészíteni. Ezt a jelentést ki kell egészíteni a pontértékek IV. melléklet 1. táblájának használatával készült összegzésével, valamint a tőkemegfelelőség értékelésének a IV. melléklet 2. táblájának használatával készült összefoglalásával.

A csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetét a VII. mellékletben található tábla felhasználásával kell elkészíteni. Ezt a jelentést ki kell egészíteni a pontértékek VIII. melléklet 1. táblájának használatával készült összegzésével, valamint a likviditás értékelésének a VIII. melléklet 2. táblájának használatával készült összefoglalásával.

(5) Az arányosság elvének megfelelően az összevont felügyeletet ellátó hatóság biztosítja a következők mindegyikét:

a) az együttes értékelés tükrözi az intézmény csoporton belüli fontosságát és a helyi piacra gyakorolt jelentőségét;

b) a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezete, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezete ismerteti, hogyan vették figyelembe az említett fontosságot és jelentőséget.

(6) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság időben, legkésőbb az együttes határozathozatal ütemtervében meghatározott határidőig megküldi az érintett illetékes hatóságoknak a jelentéstervezeteket a 3. cikk (2) bekezdése c) pontjának megfelelően.

(7) A 4. cikk (3) bekezdésében említett megállapodástól függően az összevont felügyeletet ellátó hatóság a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezetét, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetét megküldheti az egyéb illetékes hatóságoknak és a harmadik országbeli illetékes hatóságoknak is.

7. cikk

Párbeszéd a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezetéről, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetéről

(1) A csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezetéről, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetéről az érintett illetékes hatóságokkal folytatott párbeszéd formáját és terjedelmét az összevont felügyeletet ellátó hatóság határozza meg.

(2) Adott esetben az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok megvitatják az egyedi SREP-jelentésekben és a 6. cikk (1) bekezdésében említett, a likviditási kockázat értékelését tartalmazó jelentésekben megfogalmazott mennyiségi javaslatoknak, valamint a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezetében és a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetében foglalt mennyiségi javaslatoknak az egyeztetését.

(3) A (2) bekezdésben említett mennyiségi javaslatok legalább a következőket tartalmazzák:

a) azon szavatoló tőke javasolt mértéke, amelyet az intézménycsoportnak konszolidált szinten és e csoport összes intézményének egyéni szinten tartania kell a 2013/36/EU irányelv 104. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerint;

b) azon egyedi likviditási követelmények javasolt mértéke, amelyet az intézménycsoportnak konszolidált szinten és e csoport összes intézményének egyéni szinten teljesítenie kell a 2013/36/EU irányelv 105. cikke szerint.

8. cikk

A csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés véglegesítése

(1) A 7. cikkben említett párbeszéd alapján az összevont felügyeletet ellátó hatóság - a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezetére és a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetére vonatkozó, a 6. cikkben említett formátum és tartalom felhasználásával - véglegesíti a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentést és a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentést. Az összevont felügyeletet ellátó hatóság ismerteti a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentésben és a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentésben található lényeges módosításokat. A módosítások tükrözik a párbeszéd eredményét, továbbá tartalmazzák a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés vagy a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés mellékleteinek megfelelő módosításait.

(2) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság időben, legkésőbb az együttes határozathozatal ütemtervében meghatározott határidőig megküldi az érintett illetékes hatóságoknak a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentést és a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentést a 3. cikk (2) bekezdése e) pontjának megfelelően.

(3) A 2013/36/EU irányelv 113. cikke (2) bekezdésének a) pontjával összhangban a tőkére vonatkozó együttes határozat meghozatalához rendelkezésre álló négy hónapos időszak kezdetét a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentésnek az érintett illetékes hatóságok részére történő megküldésétől kell számítani.

(4) A 2013/36/EU irányelv 113. cikke (2) bekezdésének b) pontjával összhangban a likviditásra vonatkozó együttes határozat meghozatalához rendelkezésre álló egy hónapos időszak kezdetét a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentésnek az érintett illetékes hatóságok részére történő megküldésétől kell számítani.

(5) A 4. cikk (3) bekezdésében említett megállapodástól függően az összevont felügyeletet ellátó hatóság a csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés tervezetét, valamint a csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés tervezetét megküldheti az egyéb illetékes hatóságoknak és a harmadik országbeli illetékes hatóságoknak is.

9. cikk

A tőkére vonatkozó együttes határozat és a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetéhez való hozzájárulás elkészítése

(1) Az érintett illetékes hatóságok időben, legkésőbb az együttes határozathozatal ütemtervében meghatározott határidőig megküldik az összevont felügyeletet ellátó hatóságnak a tőkére vonatkozó együttes határozat és a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetéhez való hozzájárulásaikat a 3. cikk (2) bekezdése f) pontjának megfelelően. A hozzájárulások kiterjednek az intézménycsoport valamennyi olyan intézményére, amely az együttes határozathozatal alkalmazási körébe tartozik.

(2) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság hozzájárul a tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetéhez. Hozzájárulása az alábbiak mindegyikét magában foglalja:

a) az összevont felügyeletet ellátó hatóság joghatóságában engedélyezett, egy csoporthoz tartozó valamennyi olyan intézmény egyedi szinten, amely az együttes határozathozatali eljárás alkalmazási körébe tartozik;

b) az intézménycsoport konszolidált szinten.

(3) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság hozzájárul a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetéhez. Hozzájárulása az alábbiak mindegyikét magában foglalja:

a) az összevont felügyeletet ellátó hatóság joghatóságában engedélyezett, egy csoporthoz tartozó valamennyi olyan intézmény egyedi szinten, amely az együttes határozathozatali eljárás alkalmazási körébe tartozik;

b) az intézménycsoport konszolidált szinten.

(4) A tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetéhez kapcsolódó hozzájárulásoknak ki kell terjedniük a 10. cikkben felsorolt tételek mindegyikére.

(5) A likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetéhez kapcsolódó hozzájárulásoknak ki kell terjedniük a 11. cikkben felsorolt tételek mindegyikére.

10. cikk

A tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetének elkészítése

(1) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság elkészíti a tőkére vonatkozó együttes határozat teljes körűen megindokolt tervezetét a csoport és e csoport intézményei tekintetében. A tőkére vonatkozó együttes határozat tervezete tartalmazza az alábbi elemek mindegyikét:

a) az összevont felügyeletet ellátó hatóság és a tőkére vonatkozó együttes határozathozatalba bevont érintett illetékes hatóságok neve;

b) az intézménycsoport neve és a csoport valamennyi olyan intézményének felsorolása, amelyhez a tőkére vonatkozó együttes határozat tervezete kapcsolódik és amelyre az alkalmazandó;

c) hivatkozás a tőkére vonatkozó együttes határozatok elkészítését, véglegesítését és alkalmazását szabályozó hatályos uniós és nemzeti jogszabályokra;

d) a tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetének, továbbá valamennyi lényeges módosításnak a dátuma;

e) a 2013/36/EU irányelv 73. és 97. cikkének alkalmazásához kapcsolódó következtetés;

f) az intézménycsoport által konszolidált szinten tartott szavatoló tőke megfelelőségére vonatkozó következtetés;

g) a csoport egyes intézményei által egyedi szinten tartott szavatoló tőke megfelelőségére vonatkozó következtetés;

h) a csoport egyes intézményei által egyedi szinten tartandó szavatoló tőke szintjére vonatkozó következtetés a 2013/36/EU irányelv 104. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerint.

i) az intézménycsoport által konszolidált szinten tartandó szavatoló tőke szintjére vonatkozó következtetés a 2013/36/EU irányelv 104. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerint;

j) tájékoztatás az egyes intézményekre az 575/2013/EU rendelet 92. cikke, valamint a 2013/36/EU irányelv 103., 129., 130., 131. és 133. cikke alapján alkalmazandó prudenciális minimumkövetelményekről, valamint az egyéb releváns prudenciális vagy makroprudenciális követelményekről, iránymutatásokról, ajánlásokról vagy figyelmeztetésekről;

k) az a vonatkozási időpont, amelyhez az e)-i) pontban említett következtetések kapcsolódónak;

l) adott esetben a h) és i) pontban említett következtetések végrehajtási ütemterve.

(2) Az (1) bekezdés e) pontjában említett következtetés kiterjed az alábbi elemek mindegyikére:

a) annak értékelése, hogy a csoport intézményei megbízható, eredményes és teljes körű stratégiákat és eljárásokat alkalmaznak-e a belső tőke értékelésére, fenntartására és eloszlására, valamint, hogy e stratégiák és eljárások naprakészek-e;

b) annak értékelése, hogy a belső tőke összege, eloszlása, és fajtái megfelelőek-e az olyan jellegű és szintű kockázatok fedezésére, amelyekkel a csoport intézményei szembesülnek vagy szembesülhetnek;

c) annak értékelése, hogy a csoport intézményei bevezették-e a 2013/36/EU irányelvben és az 575/2013/EU rendeletben megállapított követelmények teljesítéséhez szükséges megfelelő rendszereket, stratégiákat, eljárásokat és mechanizmusokat;

d) annak értékelése, hogy a csoport intézményei által alkalmazott rendszerek, stratégiák, eljárások és mechanizmusok biztosítják-e kockázataik fedezetét és megbízható kezelését;

e) tájékoztatás az a)-d) pont alapján megállapított hiányosságok kezelését célzó, a 2013/36/EU irányelv 102. cikke, valamint 104. cikke (1) bekezdésének b)-l) pontja szerinti felügyeleti intézkedések és hatáskörök alkalmazásáról.

(3) Az (1) bekezdés f) és g) pontjában említett következtetéseknek kapcsolódniuk kell az (1) bekezdés e) pontjában említett következtetéshez, amely alátámasztja azokat.

(4) Az (1) bekezdés h) és i) pontjában említett következtetések teljesítik az alábbi követelmények mindegyikét:

a) azokat összeg vagy arány, vagy a kettő kombinációja formájában kell kifejezni;

b) részletezik a szükséges kiegészítő szavatoló tőke minőségét;

c) kapcsolódnak az (1) bekezdés e) pontjában említett következtetéshez, amely alátámasztja azokat.

(5) A csoport intézményeit egyedi szinten érintő következtetéseknek és az intézménycsoportot konszolidált szinten érintő következtetéseknek egyértelműen azonosíthatónak kell lenniük a tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetében.

(6) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság időben, legkésőbb az együttes határozathozatal ütemtervében meghatározott határidőig megküldi az érintett illetékes hatóságoknak a tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetét a 3. cikk (2) bekezdése g) pontjának megfelelően.

11. cikk

A likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetének elkészítése

(1) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság elkészíti a likviditásra vonatkozó együttes határozat teljes körűen megindokolt tervezetét. A likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezete tartalmazza az alábbi elemek mindegyikét:

a) az összevont felügyeletet ellátó hatóság és a likviditásra vonatkozó együttes határozathozatalba bevont érintett illetékes hatóságok neve;

b) az intézménycsoport neve és a csoport valamennyi olyan intézményének felsorolása, amelyhez a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezete kapcsolódik és amelyre az alkalmazandó;

c) hivatkozás a likviditásra vonatkozó együttes határozatok elkészítését, véglegesítését és alkalmazását szabályozó hatályos uniós és nemzeti jogszabályokra;

d) a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetének, továbbá valamennyi lényeges módosításnak a dátuma;

e) a csoport likviditási megfelelésére vonatkozó következtetés konszolidált szinten;

f) a csoporton belüli intézmények likviditási megfelelésére vonatkozó következtetés egyedi szinten;

g) azon intézkedésekre vonatkozó következtetés, amelyek a likviditási felügyelethez kapcsolódó jelentős problémák és lényeges megállapítások kezelésére szolgálnak, beleértve a 2013/36/EU irányelv 86. cikke alapján a szervezet és a kockázatkezelés megfelelőségéhez kapcsolódókat, valamint az említett irányelv 105. cikkének megfelelően az egyedi likviditási követelmények szükségességéhez kapcsolódókat a csoporton belüli intézmények vonatkozásában egyedi szinten és a csoport vonatkozásában konszolidált szinten;

h) tájékoztatás az egyéb releváns prudenciális vagy makroprudenciális követelményekről, iránymutatásokról, ajánlásokról vagy figyelmeztetésekről;

i) az a vonatkozási időpont, amelyhez az e)-g) pontban említett következtetések kapcsolódónak;

j) adott esetben a g) pontban említett következtetések végrehajtási ütemterve.

(2) Az (1) bekezdés e) és f) pontjában említett következtetés kiterjed az alábbi elemek mindegyikére:

a) annak értékelése, hogy a csoport intézményei bevezettek-e a likviditási kockázat megfelelő időtávokon történő azonosítására, mérésére, kezelésére és nyomon követésére szolgáló megbízható stratégiákat, szabályzatokat, eljárásokat és rendszereket;

b) annak értékelése, hogy a csoport intézményei által egyedi szinten, illetve a csoport által konszolidált szinten tartott likvid eszközök megfelelő fedezetet biztosítanak-e a likviditási kockázatokra;

c) annak értékelése, hogy a csoport intézményei bevezették-e a 2013/36/EU irányelvben és az 575/2013/EU rendeletben megállapított követelmények teljesítéséhez szükséges megfelelő rendszereket, stratégiákat, eljárásokat és mechanizmusokat;

(3) Az (1) bekezdés g) pontjában említett következtetés részletesen bemutatja a megtett intézkedések jellegét. Ha az intézkedések a 2013/36/EU irányelv 105. cikke szerinti egyedi likviditási követelményekhez kapcsolódnak, akkor a következtetés részletezi az említett egyedi likviditási követelményeket.

(4) A csoport intézményeit egyedi szinten érintő következtetéseknek és az intézménycsoportot konszolidált szinten érintő következtetéseknek egyértelműen azonosíthatónak kell lenniük a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetében.

(5) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság időben, legkésőbb az együttes határozathozatal ütemtervében meghatározott határidőig megküldi az érintett illetékes hatóságoknak a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetét a 3. cikk (2) bekezdése g) pontjának megfelelően.

12. cikk

A tőkére vonatkozó együttes határozathozatal és a likviditásra vonatkozó együttes határozathozatal

(1) Az érintett illetékes hatóságokkal a tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetéről, valamint a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetéről folytatott, a 3. cikk (2) bekezdésének i) pontjában említett párbeszédet követően az összevont felügyeletet ellátó hatóság a tervezeteket a határozatok véglegesítéséhez szükséges mértékben módosítja.

(2) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság megállapodik valamennyi érintett illetékes hatósággal a tőkére vonatkozó együttes határozatról és a likviditásra vonatkozó együttes határozatról.

(3) A megállapodást az összevont felügyeletet ellátó hatóságnak, valamint az érintett illetékes hatóságoknak a saját illetékes hatóságuk nevében szerződéskötésre jogosult képviselői írásba foglalják.

13. cikk

A tőkére vonatkozó együttes határozat és a likviditásra vonatkozó együttes határozat közlése

(1) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság időben, legkésőbb az együttes határozathozatal ütemtervében meghatározott határidőig megküldi az EU-szintű anyaintézmény vezető testületének a tőkére vonatkozó együttes határozatot, valamint a likviditásra vonatkozó együttes határozatot a 3. cikk (2) bekezdése k) pontjának megfelelően. Az összevont felügyeletet ellátó hatóság értesíti az érintett illetékes hatóságokat a határozatok közléséről.

(2) A tagállami érintett illetékes hatóságok időben, legkésőbb az együttes határozathozatal ütemtervében meghatározott határidőig megküldik a szóban forgó tagállamban engedélyezett intézmények vezető testülete részére a tőkére vonatkozó együttes határozatnak vagy a likviditásra vonatkozó együttes határozatnak az említett intézmények szempontjából releváns megfelelő részeit a 3. cikk (2) bekezdése k) pontjának megfelelően.

(3) Indokolt esetben az összevont felügyeletet ellátó hatóság megvitatja az EU-szintű anyaintézménnyel a tőkére vonatkozó együttes határozatot és a likviditásra vonatkozó együttes határozatot a határozatok részleteinek és alkalmazásának ismertetése céljából.

(4) A tagállami érintett illetékes hatóságok adott esetben egyeztetik a tagállamban letelepedett intézményekkel a tőkére vonatkozó együttes határozatnak vagy a likviditásra vonatkozó együttes határozatnak az említett intézmények szempontjából releváns megfelelő részeit a határozatok részleteinek és alkalmazásának ismertetése céljából.

14. cikk

A tőkére vonatkozó együttes határozat és a likviditásra vonatkozó együttes határozat alkalmazásának nyomon követése

(1) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság közli az érintett illetékes hatósággal a 13. cikk (3) bekezdésében említett egyeztetés eredményét, ha az EU-szintű anyaintézménynek végre kell hajtania az alábbi intézkedések bármelyikét:

a) kiegészítő szavatolótőke-követelmények teljesítése egyedi vagy konszolidált szinten a 2013/36/EU irányelv 104. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerint;

b) a likviditási felügyelethez kapcsolódó jelentős problémák vagy releváns megállapítások kezelése, vagy a 2013/36/EU irányelv 105. cikke szerinti egyedi likviditási követelmények teljesítése egyedi vagy konszolidált szinten.

(2) A tagállami érintett illetékes hatóságok közlik az összevont felügyeletet ellátó hatósággal a 13. cikk (4) bekezdésében említett egyeztetés eredményét, ha a szóban forgó tagállamban engedélyezett intézménynek végre kell hajtania az alábbi intézkedések bármelyikét:

a) kiegészítő szavatolótőke-követelmények teljesítése egyedi szinten a 2013/36/EU irányelv 104. cikke (1) bekezdésének a) pontja szerint;

b) a likviditási felügyelethez kapcsolódó jelentős problémák vagy releváns megállapítások kezelése, vagy a 2013/36/EU irányelv 105. cikke szerinti egyedi likviditási követelmények teljesítése egyedi szinten.

(3) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság továbbítja a (2) bekezdésben említett egyeztetés eredményét a többi érintett illetékes hatósághoz.

(4) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok nyomon követik azoknak a tőkére vonatkozó együttes határozatoknak és likviditásra vonatkozó együttes határozatoknak az alkalmazását, amelyek a csoport felügyeletük alá tartozó minden egyes intézménye szempontjából relevánsak.

III. FEJEZET

NÉZETKÜLÖNBSÉGEK ÉS AZ EGYÜTTES HATÁROZAT HIÁNYÁBAN HOZOTT HATÁROZATOK

15. cikk

Határozathozatal együttes határozat hiányában

(1) Amennyiben a 8. cikk (3) vagy (4) bekezdésében említett időszakon belül az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok nem hoznak tőkére vonatkozó együttes határozatot vagy likviditásra vonatkozó együttes határozatot, a 2013/36/EU irányelv 113. cikkének (3) bekezdésében említett határozatokat írásba kell foglalni, és az alábbiak közül a későbbi időpontban kell meghozni:

a) a 8. cikk (3), illetve (4) bekezdésében említett időszak lejártát egy hónappal követő nap;

b) a 2013/36/EU irányelv 113. cikke (2) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti konzultációra való felkérést követően az EBH által adott tanács napját egy hónappal követő nap;

c) az EBH által a 2013/36/EU irányelv 113. cikke (3) bekezdésének első vagy második albekezdése szerint hozott határozatot egy hónappal követő nap, vagy az ilyen határozatban az EBH által megjelölt egyéb nap.

(2) Az érintett illetékes hatóságok közlik az összevont felügyeletet ellátó hatósággal az együttes határozat hiányában egyedi szinten általuk meghozott határozatokat.

(3) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság a (2) bekezdésben említett határozatokat az általa egyedi és konszolidált szinten hozott határozatokkal együtt egyetlen dokumentumba foglalja, amelyet megküld valamennyi érintett illetékes hatóság részére.

(4) Amennyiben sor került az EBH-val folytatott konzultációra, a (3) bekezdésben említett dokumentumnak indokolnia kell az EBH által adott tanácstól való eltéréseket.

16. cikk

A tőkére vonatkozó együttes határozat hiányában hozott, tőkére vonatkozó határozatok elkészítése

(1) A tőkére vonatkozó együttes határozat hiányában hozott, tőkére vonatkozó határozatot az alábbi elemek mindegyikét tartalmazó dokumentumba kell foglalni:

a) a tőkére vonatkozó határozatot hozó, összevont felügyeletet ellátó hatóság és érintett illetékes hatóságok neve;

b) az intézménycsoport vagy a csoporthoz tartozó olyan intézmény neve, amelyhez a tőkére vonatkozó határozat kapcsolódik és amelyre az alkalmazandó;

c) hivatkozás a tőkére vonatkozó határozatok elkészítését, véglegesítését és alkalmazását szabályozó hatályos uniós és nemzeti jogszabályokra;

d) a tőkére vonatkozó határozat dátuma;

e) a 2013/36/EU irányelv 73. és 97. cikkének alkalmazásához kapcsolódó következtetés;

f) a konszolidált szinten hozott, tőkére vonatkozó határozatok esetében az intézménycsoport által konszolidált szinten tartott szavatoló tőke megfelelőségére vonatkozó következtetés;

g) egyedi alapon hozott, tőkére vonatkozó határozat esetében a releváns intézmény által egyedi szinten tartott szavatoló tőke megfelelőségére vonatkozó következtetés;

h) a tőkére vonatkozó, konszolidált szinten hozott határozatok esetében a 2013/36/EU irányelv 104. cikke (1) bekezdése a) pontjának megfelelően az intézménycsoport által konszolidált szinten tartandó szavatoló tőke szintjére vonatkozó következtetés;

i) a tőkére vonatkozó, egyedi szinten hozott határozatok esetében a 2013/36/EU irányelv 104. cikke (1) bekezdése a) pontjának megfelelően a releváns intézmény által egyedi szinten tartandó szavatoló tőke szintjére vonatkozó következtetés;

j) tájékoztatás a releváns intézményekre az 575/2013/EU rendelet 92. cikke, valamint a 2013/36/EU irányelv 103., 129., 130., 131. és 133. cikke alapján alkalmazandó prudenciális minimumkövetelményekről, valamint az egyéb releváns prudenciális vagy makroprudenciális követelményekről, iránymutatásokról, ajánlásokról vagy figyelmeztetésekről;

k) az a vonatkozási időpont, amelyhez az e)-i) pontban említett következtetések kapcsolódónak;

l) adott esetben az egyéb érintett illetékes hatóságok, illetve az összevont felügyeletet ellátó hatóság által kifejtett kockázatértékelés, álláspontok és fenntartások figyelembevételének ismertetése;

m) adott esetben a h) és i) pontban említett következtetések végrehajtási ütemterve.

(2) Adott esetben az együttes határozat hiányában egyedi vagy konszolidált szinten hozott, tőkére vonatkozó határozatok megfelelnek a 10. cikk (2)-(4) bekezdésében megállapított követelményeknek.

17. cikk

A likviditásra vonatkozó együttes határozat hiányában hozott likviditási határozatok elkészítése

(1) A likviditásra vonatkozó együttes határozat hiányában hozott, likviditásra vonatkozó határozatot az alábbi elemek mindegyikét tartalmazó dokumentumba kell foglalni:

a) a likviditásra vonatkozó határozatot hozó összevont felügyeletet ellátó hatóság és érintett illetékes hatóságok neve;

b) az intézménycsoport neve és a csoport valamennyi olyan intézményének felsorolása, amelyhez a likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezete kapcsolódik és amelyre az alkalmazandó;

c) hivatkozás a likviditásra vonatkozó határozatok elkészítését, véglegesítését és alkalmazását szabályozó hatályos uniós és nemzeti jogszabályokra;

d) a likviditásra vonatkozó határozat dátuma;

e) a konszolidált szinten hozott, likviditásra vonatkozó határozatok esetében az intézménycsoport konszolidált szintű likviditási megfelelőségére vonatkozó következtetés;

f) az egyedi szinten hozott, likviditásra vonatkozó határozatok esetében a releváns intézmény egyedi szintű likviditási megfelelőségére vonatkozó következtetés;

g) konszolidált alapon hozott, likviditásra vonatkozó határozat esetében azon intézkedésekre vonatkozó következtetés, amelyek a likviditási felügyelethez kapcsolódó jelentős problémák és lényeges megállapítások kezelésére szolgálnak, beleértve a 2013/36/EU irányelv 86. cikke alapján a szervezet és a kockázatkezelés megfelelőségéhez kapcsolódókat, valamint az említett irányelv 105. cikkének megfelelően az egyedi likviditási követelmények szükségességéhez kapcsolódókat a csoport tekintetében konszolidált szinten;

h) egyedi alapon hozott, likviditásra vonatkozó határozat esetében azon intézkedésekre vonatkozó következtetés, amelyek a likviditási felügyelethez kapcsolódó jelentős problémák és lényeges megállapítások kezelésére szolgálnak, beleértve a 2013/36/EU irányelv 86. cikke alapján a szervezet és a kockázatkezelés megfelelőségéhez kapcsolódókat, valamint az említett irányelv 105. cikkének megfelelően a releváns intézményre vonatkozó egyedi likviditási követelmények szükségességéhez kapcsolódókat;

i) az a vonatkozási időpont, amelyhez az e)-h) pontban említett következtetések kapcsolódónak;

j) tájékoztatás az egyéb releváns prudenciális vagy makroprudenciális követelményekről, iránymutatásokról, ajánlásokról vagy figyelmeztetésekről;

k) adott esetben az egyéb érintett illetékes hatóságok, illetve az összevont felügyeletet ellátó hatóság által kifejtett kockázatértékelés, álláspontok és fenntartások figyelembevételének ismertetése;

l) adott esetben a g)-h) pontban említett következtetések végrehajtási ütemterve.

(2) A likviditásra vonatkozó együttes határozat hiányában egyedi vagy konszolidált szinten hozott, likviditásra vonatkozó határozatok megfelelnek a 11. cikk (2)-(3) bekezdésében megállapított követelményeknek.

18. cikk

A tőkére vonatkozó együttes határozat és a likviditásra vonatkozó együttes határozat hiányában hozott, tőkére, illetve likviditásra vonatkozó határozatok közlése

(1) Az összevont felügyeletet ellátó hatóság megküldi az EU-szintű anyaintézmény vezető testületének a 15. cikk (3) bekezdésében említett határozatot.

(2) A tagállami érintett illetékes hatóságok megküldik a szóban forgó tagállamban engedélyezett intézmények vezető testülete részére az (1) bekezdésben említett határozat az adott intézmények szempontjából releváns megfelelő részeit.

(3) Indokolt esetben az összevont felügyeletet ellátó hatóság egyeztet az EU-szintű anyaintézménnyel a határozatról a tőkére vonatkozó együttes határozat vagy a likviditásra vonatkozó együttes határozat hiányában hozott, tőkére, illetve likviditásra vonatkozó határozatok részleteinek, valamint a határozatok alkalmazásának ismertetése céljából.

(4) A tagállami érintett illetékes hatóságok adott esetben egyeztetik az e tagállamban letelepedett intézményekkel a tőkére vonatkozó együttes határozat vagy a likviditásra vonatkozó együttes határozat hiányában hozott, tőkére, illetve likviditásra vonatkozó határozatoknak az említett intézmények szempontjából releváns részeit, e határozatok részleteinek és alkalmazásának ismertetése céljából.

19. cikk

A tőkére vonatkozó együttes határozat és a likviditásra vonatkozó együttes határozat hiányában hozott, tőkére, illetve likviditásra vonatkozó határozatok alkalmazásának nyomon követése

Az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok nyomon követik a tőkére vonatkozó együttes határozat és a likviditásra vonatkozó együttes határozat hiányában hozott, tőkére, illetve likviditásra vonatkozó azon határozatok alkalmazását, amelyek relevánsak a csoport felügyeletük alá tartozó minden egyes intézménye szempontjából.

IV. FEJEZET

AZ EGYÜTTES HATÁROZATOK ÉS AZ EGYÜTTES HATÁROZAT HIÁNYÁBAN HOZOTT HATÁROZATOK MÓDOSÍTÁSA ÉS RENDKÍVÜLI MÓDOSÍTÁSA

20. cikk

Az együttes határozatok rendkívüli módosítása

(1) A tőkére vagy likviditásra vonatkozó együttes határozat rendkívüli módosítására irányuló, az összevont felügyeletet ellátó hatóság vagy valamely érintett illetékes hatóság által a 2013/36/EU irányelv 113. cikkének (4) bekezdése alapján kezdeményezett kérést az összevont felügyeletet ellátó hatóság valamennyi érintett illetékes hatósággal közli. A rendkívüli módosítás során a 9-14. cikkben megállapított eljárást kell alkalmazni.

(2) Amennyiben valamely érintett illetékes hatóság EU-szintű anyaintézménytől, EU-szintű pénzügyi holdingtársaság anyavállalattól vagy EU-szintű vegyes pénzügyi holdingtársaság anyavállalattól eltérő intézménnyel összefüggésben egy együttes határozat módosítását kéri az összevont felügyeletet ellátó hatósággal való kétoldalú egyeztetés révén, a kérést írásba kell foglalni és teljes körűen meg kell indokolni.

Az összevont felügyeletet ellátó hatóság valamennyi érintett illetékes hatósággal közli az első albekezdésben említett kérést. A kérés magában foglalja a 10. cikkben megállapított követelményeknek megfelelő, tőkére vonatkozó együttes határozat tervezetét, vagy a 11. cikkben megállapított követelményeknek megfelelő, likviditásra vonatkozó együttes határozat tervezetét. Az összevont felügyeletet ellátó hatóság megjelöli azt a határidőt, ameddig az érintett illetékes hatóságok észrevételt tehetnek azzal kapcsolatban, hogy a módosítás kétoldalú egyeztetést igényel-e.

Ha a meghatározott határidőn belül egyik érintett illetékes hatóságtól sem érkezik a rendkívüli módosítás nem kétoldalú egyeztetésére irányuló kérés, akkor az összevont felügyeletet ellátó hatóság és a rendkívüli módosítást kérő érintett illetékes hatóság kétoldalú alapon hozzájárul az együttes határozatra vonatkozó megállapodáshoz és meghozza ezt a megállapodást.

(3) Ha az érintett illetékes hatóság nem kíván a 9. cikk szerint hozzájárulni a módosított együttes határozathoz, akkor az összevont felügyeletet ellátó hatóság a módosított együttes határozatot az illetékes hatóságnak az együttes határozathoz megfogalmazott legutóbbi hozzájárulása alapján készíti el.

21. cikk

Az együttes határozat hiányában hozott határozatok éves és rendkívüli módosítása

(1) Az együttes határozat hiányában hozott határozatok éves módosítását a 3. cikk (2) bekezdésében meghatározott lépéseknek megfelelően kell elvégezni, amennyiben az egyes lépések a 2013/36/EU irányelv 97. cikke (4) bekezdésének alkalmazása szempontjából relevánsak.

(2) Az együttes határozat hiányában a 113. cikk (4) bekezdése alapján hozott határozat rendkívüli módosítása során a 2013/36/EU irányelv 9-14. cikkében megállapított eljárást kell alkalmazni.

V. FEJEZET

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

22. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2014. június 23-án.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO

(1) HL L 176., 2013.6.27., 1. o.

(2) Az Európai Parlament és a Tanács 2010. november 24-i 1093/2010/EU rendelete az európai felügyeleti hatóság (Európai Bankhatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/78/EK bizottság határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 12. o.).

(3) Az Európai Parlament és a Tanács 2013. június 26-i 575/2013/EU rendelete a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 176., 2013.6.27., 1. o.).

(4) Az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-i 2004/39/EK irányelve a pénzügyi eszközök piacairól, a 85/611/EGK és a 93/6/EGK tanácsi irányelv, és a 2000/12/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 93/22/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 145., 2004.4.30., 1. o.).

I. MELLÉKLET

FORMANYOMTATVÁNY A SREP-JELENTÉSHEZ

A felügyeleti felülvizsgálati és értékelési eljárásról készült jelentés (SREP) kiegészül a pontértékek összesítésével (1. tábla), valamint a tőkemegfelelés értékelésével (2. tábla).

II. MELLÉKLET

A FELÜGYELETI FELÜLVIZSGÁLATI ÉS ÉRTÉKELÉSI ELJÁRÁS (SREP) KERETÉBEN KÉSZÜLT JELENTÉSHEZ KAPCSOLÓDÓ TÁBLA

1. tábla

A pontértékek összesítése

2. tábla

A tőkemegfelelés értékelésének összefoglalása

III. MELLÉKLET

FORMANYOMTATVÁNY A CSOPORT KOCKÁZATÉRTÉKELÉSÉT TARTALMAZÓ JELENTÉSHEZ

A csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentéshez mellékletként csatolni kell az érintett illetékes hatóságok által benyújtott valamennyi SREP-jelentést. A csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés kiegészül a pontértékek összesítésével (1. tábla), valamint a tőkemegfelelés értékelésével (2. tábla).

IV. MELLÉKLET

A CSOPORTKOCKÁZAT ÉRTÉKELÉSE KERETÉBEN KÉSZÜLT JELENTÉSHEZ KAPCSOLÓDÓ TÁBLA

1. tábla

A pontértékek összesítése

2. tábla

A tőkemegfelelés értékelésének összefoglalása

V. MELLÉKLET

FORMANYOMTATVÁNY A LIKVIDITÁSI KOCKÁZAT ÉRTÉKELÉSÉT TARTALMAZÓ JELENTÉSHEZ

A likviditási kockázat értékelését tartalmazó jelentés kiegészül a pontértékek összesítésével (1. tábla), valamint a likviditás általános értékelésével (2. tábla).

VI. MELLÉKLET

A LIKVIDITÁSI KOCKÁZAT ÉRTÉKELÉSE KERETÉBEN KÉSZÜLT JELENTÉSHEZ KAPCSOLÓDÓ TÁBLA

1. tábla

A pontértékek összesítése

2. tábla

A tőkemegfelelés értékelésének összefoglalása

VII. MELLÉKLET

FORMANYOMTATVÁNY A CSOPORT LIKVIDITÁSI KOCKÁZATÁNAK ÉRTÉKELÉSÉT TARTALMAZÓ JELENTÉSHEZ

A csoport likviditási kockázatának értékelését tartalmazó jelentés mellékletként tartalmazza az érintett illetékes hatóságok által benyújtott valamennyi, a likviditási kockázat értékelését tartalmazó jelentést. A csoport kockázatértékelését tartalmazó jelentés kiegészül a pontértékek összesítésével (1. tábla), valamint a likviditási megfelelés értékelésével (2. tábla).

VIII. MELLÉKLET

A CSOPORT LIKVIDITÁSI KOCKÁZATÁRA VONATKOZÓ JELENTÉSHEZ KAPCSOLÓDÓ TÁBLA

1. tábla

A pontértékek összesítése

2. tábla

A likviditásmegfelelés értékelésének összefoglalása

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32014R0710 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32014R0710&locale=hu

Tartalomjegyzék