Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

32005D0744[1]

2005/744/EK: A Bizottság határozata (2005. október 21.) a tagállami állatkertekben tartott, madárinfluenzára fogékony madarak körében az A influenzavírus H5N1 altípusa által okozott magas patogenitású madárinfluenza megelőzésével kapcsolatos követelményekről (az értesítés a C(2005) 4197. számú dokumentummal történt)

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2005. október 21.)

a tagállami állatkertekben tartott, madárinfluenzára fogékony madarak körében az A influenzavírus H5N1 altípusa által okozott magas patogenitású madárinfluenza megelőzésével kapcsolatos követelményekről

(az értesítés a C(2005) 4197. számú dokumentummal történt)

(EGT vonatkozású szöveg)

(2005/744/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az egyes élőállatok és állati termékek Közösségen belüli kereskedelmében a belső piac megvalósításának céljával alkalmazandó állat-egészségügyi és tenyésztéstechnikai ellenőrzésekről szóló, 1990. június 26-i 90/425/EGK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 10. cikke (4) bekezdésére,

mivel:

(1) A madárinfluenza a baromfik és madarak elhullással és rendellenességekkel járó fertőző vírusos betegsége, amely rövid időn belül az állat- és a közegészségügyre komoly veszélyt jelentő, és a baromfitenyésztés jövedelmezőségét jelentősen csökkentő járványos méreteket ölthet.

(2) A madárinfluenza (klasszikus baromfipestis) elleni védekezésre irányuló közösségi intézkedések bevezetéséről szóló, 1992. május 19-i 92/40/EGK tanácsi irányelv (2) meghatározza a madárinfluenza baromfiállományban történő kitörése esetén alkalmazandó ellenőrzési intézkedéseket, a Közösségen belüli kereskedelmet irányító közösségi rendelkezések sérelme nélkül. Az adott irányelv nem alkalmazandó, ha a madárinfluenzát más madarak esetében állapították meg, de rendelkezik arról, hogy ilyen esetekben az érintett tagállamnak tájékoztatnia kell a Bizottságot bármely általa hozott intézkedésről.

(3) A 90/425/EGK irányelv A. mellékletének I. pontjában felsorolt külön közösségi szabályokban megállapított állat-egészségügyi követelmények hatálya alá nem tartozó állatok, spermák, petesejtek és embriók Közösségen belüli kereskedelmére és a Közösségbe történő behozatalára irányadó állat-egészségügyi követelmények megállapításáról szóló, 1992. július 13-i 92/65/EGK tanácsi irányelv (3) és különösen annak 3. cikke rendelkezik arról, hogy az érintett állatok, spermák, petesejtek és embriók kereskedelmét és behozatalát a közösségi jogszabályok alkalmazásából, különösen az alkalmazott védőintézkedésekből fakadó állat-egészségügyi okokon kívüli más okok miatt nem szabad tiltani vagy korlátozni. A vadon élő állatok állatkertben tartásáról szóló, 1999. március 29-i 1999/22/EK tanácsi irányelv (4) meghatározza az irányelv hatálya alá tartozó állatkertek fogalmát. E határozat alkalmazásában az állatkertekre vonatkozó adott fogalommeghatározást figyelembe kell venni. Azonban a jelen határozat alkalmazásában a kereskedelemre tekintettel ezt a fogalommeghatározást ki kell egészíteni.

(4) Nemrég megerősítették az A influenzavírus H5N1 altípusa által okozott magas patogenitású madárinfluenza Törökországban, Romániában, Oroszországban és az Urál hegységtől nyugatra történő megjelenését. A körülményekből és a molekuláris epidemiológiai adatokból arra lehet következtetni, hogy a madárinfluenza-vírus Közép-Ázsiából kiindulva a vándormadarak által elterjedt e harmadik országokban Ezt sejteti a Nemzetközi Állatjárványügyi Hivatal (OIE) legutóbbi oroszországi kiküldetéséről készített, 2005. október 14-én közzétett jelentése is.

(5) Az A influenzavírus H5N1 altípusa által okozott magas patogenitású madárinfluenza Közösségbe történő behurcolásának kockázatára vonatkozóan a Bizottság számos határozatot fogadott el, beleértve a H5N1 altípus alá tartozó A influenzavírus által okozott nagy patogenitású madárinfluenzának a vadon élő madarakról a baromfira és más, fogságban élő madarakra történő átvitele veszélyének csökkentésére irányuló biológiai biztonsági intézkedések meghatározásáról és a különös veszélyben lévő területeken korai észlelő rendszer biztosításáról szóló 2005/734/EK határozatot (5).

(6) Helyénvaló közösségi szinten biológiai biztonsági intézkedéseket meghatározni a tagállami állatkertekben tartott, madárinfluenzára fogékony madarak körében az A influenzavírus H5N1 altípusa által okozott magas patogenitású madárinfluenza megelőzése érdekében a vadon élő állatfajok és a biológiai sokféleség védelme céljából.

(7) Az állatkertekben tartott, fogékony madarak vakcinázása megfelelő kiegészítő megelőző intézkedés lehet bizonyos körülmények között.

(8) Ezért helyénvaló közösségi szinten meghatározni az állatkertekben tartott madarak vakcinázására vonatkozó, tagállamok által követendő alapvető követelményeket is, amennyiben a tagállamok megfelelőnek ítélik meg az ilyen madarak vakcinázását.

(9) A vakcinázás, bár elsősorban a kereskedelemmel nem érintett állatok egyes kategóriáira korlátozódik, nemzetközi kereskedelmi szempontból veszélyeztetheti a madárinfluenza-állapotot, és nem csak azon tagállamok vagy területeinek egy része esetében, ahol vakcinázást alkalmaznak. Ezért a vakcinázott madarak nem képezik kereskedelem tárgyát, kivéve ha bizonyos követelmények teljesülnek. A tagállamoknak 2005. november 30-ig kell tájékoztatniuk a Bizottságot az e határozat megfelelő végrehajtásának biztosítása érdekében meghozott intézkedésekről.

(10) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

E határozat meghatározza az A influenzavírus H5N1 altípusa által okozott magas patogenitású madárinfluenza (továbbiakban: madárinfluenza) vadon élő madarakról az állatkertben tartott fogékony madarakra való átterjedésének csökkentésére vonatkozó szabályokat. A sajátos epidemológiai helyzet miatt e szabályokat különösen a vadon élő madarak, különösen a vízimadarak, állatkertben tartott fogékony madarakkal való közvetlen és közvetett érintkezésének megelőzése céljából alkalmazzák.

2. cikk

E határozat alkalmazásában a következő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

a) "Állatkert":

i) olyan állandó létesítmény, amelyben vadon élő állatok egyedeit évente 7 napnál hosszabb időn keresztül a nagyközönség részére történő bemutatás céljából tartják, a cirkuszok, a díszállat kereskedések, valamint az olyan létesítmények kivételével, amelyeket a tagállamok azért vonnak ki e határozat hatálya alól, mert azok jelentősebb számú állatot, illetve állatfajt nem állítanak ki a nagyközönség részére, és a mentesség nem veszélyezteti ezen irányelv célkitűzéseinek megvalósítását; és

ii) "engedélyezett szervezet, intézmény vagy központ" a 92/65/EGK tanácsi irányelv 2. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett fogalommeghatározásnak megfelelően;

b) "Fogékony madár" minden olyan madárfaj, amely valószínűsíthetően fogékony a madárinfluenzára és nem szánják állati termékek előállítására.

3. cikk

A tagállamok megfelelő és gyakorlati intézkedéseket hoznak a madárinfluenza vadon élő madarakról az állatkertben tartott fogékony madarakra való átterjedése veszélyének csökkentése érdekében, figyelembe véve az I. mellékletben meghatározott kritériumokat és kockázati tényezőket.

4. cikk

Kockázatértékelés alapján a tagállamok dönthetnek a madárinfluenza elleni, II. mellékletben meghatározott követelményekkel összhangban történő vakcinázás azon álltakertben tartott fogékony madarak esetében való alkalmazása mellett, amelyekről úgy vélik, hogy a madárinfluenza kockázatának ki vannak téve.

5. cikk

(1) A 4. cikkben említett vakcinázást alkalmazni kívánó tagállamok az állatkertben tartott fogékony madarak vakcinázására vonatkozó programjukat benyújtják a Bizottságnak és hivatalosan bemutatják az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottságnak.

(2) Az (1) bekezdésben említett vakcinázási program legalább a következő részletes adatokat tartalmazza:

a) azon állatkertek pontos címét és elhelyeztedését, ahol a vakcinázást végrehajtják;

b) a fogékony madarak egyedi azonosítását és számát;

c) a vakcinázandó madarak egyéni azonosítását;

d) a használt vakcina típusát, a vakcinázási programot és a vakcinázás ütemét;

e) a vakcinázási intézkedések végrehajtásáról szóló döntés okait;

f) a vakcinázás időpontjait.

6. cikk

A tagállamok haladéktalanul elfogadják az e határozatnak való megfeleléshez szükséges intézkedéseket. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

7. cikk

E határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2005. október 21-én.

a Bizottság részéről

Markos KYPRIANOU

a Bizottság tagja

(1) HL L 224., 1990.8.18., 29. o. A legutóbb a 2002/33/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (HL L 315., 2002.11.19., 14. o.) módosított irányelv.

(2) HL L 167., 1992.6.22., 1. o. A legutóbb a 2003. évi csatlakozási okmánnyal módosított irányelv.

(3) HL L 268., 1992.9.14., 54. o. A legutóbb a 2004/68/EK irányelvvel (HL L 226., 2004.6.25., 128. o.) módosított irányelv.

(4) HL L 94., 1999.4.9., 24. o.

(5) HL L 274., 2005.10.20., 105. o., . A(z) 745/2005/EK határozata módosított (A Hivatalos lap 79-ik oldalán található).

I. MELLÉKLET

Az egyes állatkertekben a 3. cikkben meghatározott intézkedések alkalmazásakor figyelembe veendő kritériumok és kockázati tényezők

1. Az állatkert földrajzi elhelyezkedése a madarak vonulási útvonalai mentén, különösen ha azok kiindulási pontja Közép- és Kelet-Ázsia, a Kaszpi-tenger vagy a Fekete-tenger térsége;

2. Az állatkert és azon vizes élőhelyek, tavacskák, mocsarak, tavak, folyók közötti távolság, amelyeknél vonuló vízimadarak gyülekezhetnek;

3. Az állatkert földrajzi elhelyezkedése vonuló madárfajok, különösen a vízimadarak által sűrűn benépesített területeken.

II. MELLÉKLET

A VAKCINÁZÁSRA VONATKOZÓ KÖVETELMÉNYEK

1.A vakcinázás terjedelmeCsak a betegség szempontjából fogékony madarakon kell vakcinázást folytatni.
2.Beoltandó madárfajokFel kell állítani az egyéni azonosítást is tartalmazó, beoltandó madarak listáját, és a vakcinázás időpontjától számítva legalább tíz évig meg kell őrizni.
3.A vakcinázás időtartamaMinden állatkertben tartott, beoltandó madarat a lehető leghamarabb be kell oltani. Mindenesetre az állatkertben minden vakcinázást 96 órán belül le kell folytatni.
4.A beoltott madarak és a belőlük készített termékek különleges helyzeteUgyanazon tagállam állatkertjeinek hatósági felügyelete vagy egy másik tagállam egyedi engedélye hiányában a beoltott madarakkal tilos kereskedni és azokat szállítani.
Az ilyen madarak felhasználásával készített termékek nem kerülhetnek be az élelmiszerláncba.
5.A beoltott madarak egyedi azonosítása és nyilvántartásaA beoltott madarak egyedileg azonosíthatóknak kell lenniük és a róluk készült nyilvántartásokat megfelelő, egyértelmű bejegyzéssel kell ellátni. Lehetőség szerint az oltás alkalmával kitörölhetetlen módon feltüntetett azonosító jelzéssel kell a beoltott madarakat ellátni.
6.A vakcinázási kampány végrehajtásaA vakcinázást az illetékes hatóságok hatósági állatorvosa felügyeli. Meg kell tenni a vírus esetleges elterjedésének elkerüléséhez szükséges intézkedéseket. Bármely mennyiségű maradvány-oltóanyagot vissza kell küldeni az oltóanyag elosztó állomásra, a beoltott madarak számát és a felhasznált adagokat tartalmazó jegyzőkönyvvel.
Lehetőség szerint a vakcinázást megelőzően és legkorábban az azt követő 30 nap elteltével vérmintát kell venni a madárinfluenzára vonatkozó szerológiai vizsgálat céljából. A vizsgálati eredmény jegyzőkönyvét legalább tíz évig meg kell őrizni.
7.Az alkalmazandó oltóanyagAz inaktív oltóanyagot megfelelően kell összeállítani, hogy hatékony legyen a jelenlévő vírus típusával szemben. A gyártó és/vagy az állat-egészségügyi hatóságok utasításait betartva kell felhasználni.
8.A Bizottság tájékoztatása a program végrehajtásárólAz Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság keretében a Bizottságot és a tagállamokat részletesen tájékoztatni kell a program végrehajtásáról, beleértve a vizsgálati eredményeket is.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32005D0744 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32005D0744&locale=hu

Tartalomjegyzék