Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Pfv.21079/2010/5. számú határozata szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása (ÁLTALÁNOS szerződési feltételek érvénytelenségének megállapítása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 270. §, 275. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 302. §, 312. §, 506. §, 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 4. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 13. §, 14. §, 18/1999. (II. 5.) Korm. rendelet 1. §, 25/1999. (II. 12.) Korm. rendelet 1. §, 26. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Puskás Péter, Tamáné dr. Nagy Erzsébet, Wellmann György

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék P.23232/2009/9., Szekszárdi Törvényszék P.20016/2009/27., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20086/2010/3., Pécsi Ítélőtábla Pf.20086/2010/4., *Kúria Pfv.21079/2010/5.* (EH 2011.2312, BH 2011.6.163), Kúria Pfv.20129/2011/5.

***********

Pfv.VI.21 079/2010/5.

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Béhm Ügyvédi Iroda ügyintéző: dr. Béhm Lajos ügyvéd által képviselt felperesnek a dr. H. E. jogtanácsos által képviselt alperes ellen általános szerződési feltétel érvénytelenségének a megállapítása iránt a Fővárosi Bíróságnál 62.P.23 232/2009. szám alatt megindított és másodfokon a Fővárosi Ítélőtábla 6.Pf.20 086/2010/4. számú ítéletével befejezett perében a jogerős ítélet ellen az alperes részéről előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán a 2010. évi december hó 14. napján megtartott tárgyaláson meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletnek az alperes üzletszabályzata 5.1.2. pontja megjelölt szövegrészének érvénytelenségét megállapító rendelkezését és a közlemény ehhez kapcsolódó szövegrészét - a perköltségre vonatkozó rendelkezésekre is kiterjedően - hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróság ítéletét ebben a részében is helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 70.000,- (hetvenezer) forint együttes fellebbezési és felülvizsgálati eljárási költséget.

A felperes által le nem rótt fellebbezési illetéket az állam viseli.

I n d o k o l á s :

Az alperes általános személyszállítási és poggyászfuvarozási feltételeit tartalmazó üzletszabályzatát a Nemzeti Közlekedési Hatóság Légiközlekedési Igazgatósága 2008. július 21. napján jóváhagyta. Az üzletszabályzat 5.1.2. pontja szerint tekintettel arra, hogy az utas által megvásárolt repülőjegy viteldíját a repülőjegyen feltüntetett teljes útvonal határozza meg, a repülési szelvények csak kiállításuk sorrendjében, a repülőjegyen feltüntetett indulási helyről történő kiindulással használhatók fel. Az első repülési szelvény kivételével a repülési szelvények felhasználása mellőzhető, de a kihagyott szelvény utólag nem jogosít utazásra, és értéke nem téríthető vissza kivéve, ha azt az utas az alperes hibájából nem tudta felhasználni. A repülőjegy érvényét veszíti, ha az első repülési szelvényt az utas - az alperes tudomása és hozzájárulása nélkül - nem használta fel és utazását valamely közbenső leszállási helyen kívánja megkezdeni.

A felperes pontosított keresetében arra hivatkozott, hogy az üzletszabályzat 5.1.2. pontja tisztességtelen a Ptk. 209. §-a, valamint a fogyasztóval kötött szerződésben tisztességtelennek minősülő feltételekről szóló 18/1999. (II.5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kormányrendelet) 1. § (1) bekezdésének b/ és e/ pontjai, valamint a 2. § h/ és i/ pontjai alapján. A felperes közérdekű keresetében hivatkozott arra, hogy az oda-vissza útra szóló jegyeket az alperes egy egységként kezeli és emiatt a visszaútra szóló jegy felhasználhatósága az oda útra szóló jegy felhasználásától függ. Abban az esetben, ha az utas az odaszóló jegyet nem használta fel, a visszaszóló jegyet sem használhatja már fel. Emellett az üzletszabályzat nem rendezi azt a helyzetet, hogy mi az eljárás akkor, ha a visszaútra szóló jegyet az utas nem használta fel. A felperes hivatkozott ebben a körben arra, hogy a Légifuvarozók Nemzetközi Szövetségének (IATA) a szabályozása - mely szervezetnek az alperes is tagja - a kérdés eldöntése szempontjából nem releváns. A felperes a keresetében az üzletszabályzat más pontjainak érvénytelenségére vonatkozóan is kérte a bíróság döntését, az e pontokban született bírósági döntést azonban a felülvizsgálati kérelem már nem érinti.

A felperes kérte az alperesnek közlemény közzétételére vonatkozó kötelezését is.

Az alperes érdemi ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy az alperes, mint az IATA tagja köteles az IATA határozatait betartani és a légi személyszállításról szóló 25/1999. (II.12.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Lsz. kormányrendelet) 7. §-ának (2) bekezdése szerint nemzetközi légi személyszállítás esetén a menetjegy kiállítása a IATA által meghatározott szabályok szerint történik. Ezáltal az IATA határozata a magyar jog részévé vált. Minden tag légitársaság üzletszabályzata ilyen rendelkezést tartalmaz, hogy az egyes repülési szelvényeket a megadott sorrendben lehet csak felhasználni. Ennek az az oka, hogy a repülőjegy viteldíját a teljes útvonal határozza meg és különbség van az egy útra, vagy az oda-vissza szóló repülőjegyek árában. Az üzletszabályzat rendelkezik arról, ha az utas nem használja fel a visszaútra szóló jegyet, e tekintetben azt írja elő, hogy az utas a felhasználást mellőzheti.

Az elsőfokú bíróság ítéletében megállapította, hogy az alperes által alkalmazott üzletszabályzat 19.1.2. pontja az alperessel szerződő valamennyi félre kiterjedő hatállyal érvénytelen, ezt meghaladóan a felperes keresetét elutasította.

Az üzletszabályzat 5.1.2. pont rendelkezése vonatkozásában az elsőfokú bíróságnak az volt a jogi álláspontja, hogy a rendelkezés nem tartozik a 18/1999. (II.5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: kormányrendelet) 1. § (1) bekezdésének b/ pontjában meghatározott körbe és nem tartozik az e/ pont hatálya alá sem, mivel nem a szerződés megszűnésére vonatkozóan tartalmaz rendelkezéseket, ugyanakkor az e/ pont e tárgykörben rendelkezik. Az elsőfokú bíróság elfogadta az alperes védekezését atekintetben, hogy az utas választása szerint egy vagy több útra szerződhet a személyszállítóval, a több útra szóló szerződés jellemzően azt jelenti, hogy olcsóbban jut hozzá a szolgáltatáshoz, mintha külön-külön rendelné meg azokat. Ugyanakkor az ilyen szerződéshez többletkötelezettségek tapadnak az utas részéről is a kedvezmény ellentételezéseképpen. Ez a szabályozás jelenik meg az 5.1.2. pontban. Ha az utas a többletkötelezettségét megszegi, ezáltal szerződésszegést követ el és ennek következményei vannak. Nem tisztességtelen tehát a rendelkezés a Ptk. 209. § (1) bekezdése alapján, mert a repülési szelvények kötelező sorrendben való felhasználása mint hátrány nem egyoldalú és nem indokolatlan. A szabályzat azt is tartalmazza, hogy mi történik akkor, ha a repülési szelvény egyikét az utas nem használja fel. A rendelkezés szerint az utas mellőzheti a felhasználást, de a szelvény értékét nem kérheti vissza kivéve, ha a felhasználás az alperes hibájából maradt el. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint az ismertetett szabályok nem esnek a kormányrendelet 2. § h/ és i/ pontjában meghatározott körbe sem, és így nem minősülnek tisztességtelen feltételnek.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!