Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2019.3.78 A Kúria következetes joggyakorlata szerint nem tisztességtelen feltétel az olyan kikötés, amely szerint a pénzügyi intézmény a saját nyilvántartásai alapulvételével jogosult a fogyasztói tartozások kimutatására, és a szerződő felek a kimutatás alapján készült, közokiratba foglalt ténytanúsítványt tekintik irányadónak [18/1999. (II. 5.) Korm. r. 1. § (1) bek.].

Kapcsolódó határozatok:

Miskolci Törvényszék P.21975/2016/16., Debreceni Ítélőtábla Pf.20482/2017/7., Kúria Pfv.22609/2017/12. (*BH 2019.3.78*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes és a II. rendű alperes mint adóstársak 2008. július 23-án a hitelező I. rendű alperessel közjegyzői okiratba foglalt "Ingatlan jelzálogjoggal biztosított, devizában nyilvántartott lakáshitel kölcsönszerződés"-t kötöttek. A szerződés III. pont második és harmadik bekezdése (a továbbiakban: kikötés) szerint "A szerződő felek megállapodnak abban, hogy a jelen közjegyzői okiratba foglalt kölcsönszerződés alapján az adósok terhére mindenkor fennálló kölcsön- és járuléktartozás tekintetében, annak közokirati tanúsításaként, az adósoknak hitelezőnél vezetett számlái és a hitelező vonatkozó bizonylatai alapján készített közjegyzői ténytanúsítványt fogadják el. Az adósok és zálogkötelezettek alávetik magukat annak, hogy a jelen közjegyzői okirat alapján az adós terhére fennálló kölcsön- és egyéb járuléktartozás összegét, esetleges végrehajtási eljárás kezdeményezése esetén is, a hitelező felkérésére a fenti módon közjegyző tanúsítsa."

[2] Közjegyző tanúsítvány igazolta, hogy az I. rendű alperes a kölcsönszerződést 2015. december 22-én azonnali hatállyal felmondta, a felperes tartozása, 19 098 974 forint és járulékai egy összegben esedékessé vált. Az I. rendű alperes a szerződésből eredő követelését a III. rendű alperesre engedményezte.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[3] A felperes a keresetében a kikötés érvénytelenségének a megállapítását kérte a fogyasztóval kötött szerződésekben tisztességtelennek minősülő feltételekről szóló 18/1999. (II. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. § (1) bekezdés b) és j) pontjai alapján.

[4] Az I. és a III. rendű alperes az ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

Az első- és másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság az ítéletében megállapította a kikötés érvénytelenségét. Indokolásában a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 209. § (1) és (3), a 209/A. § (2) bekezdés, a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 195. § (1) és (6) bekezdés, a Rendelet 1. § (1) bekezdés b) és j) pontjai, a BDT 2011.2502. és 2015.3420. szám alatt közzétett eseti döntések felhívásával megállapította, hogy a kikötés tisztességtelen, mert feljogosítja az I. rendű alperest arra, hogy döntsön a szerződésszerű teljesítésről, és a fogyasztó terhére megfordítja a bizonyítási terhet.

[6] A másodfokú bíróság az I. és III. rendű alperes fellebbezése folytán hozott ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Az indokolásában a kikötést maga is tisztességtelennek ítélte. Nem tulajdonított jelentőséget az I. alperes által hivatkozott, a közjegyzőkről szóló 1991. évi XLI. törvény (a továbbiakban: Ktv.) 136. § (1) bekezdés e) pont, 142. § rendelkezésének, sem a végrehajtás fellebbezésben felhívott szabályainak, sem annak, hogy az I. rendű alperest jogszabály kötelezi az adós tartozására vonatkozó nyilvántartás vezetésére, az egyenleg időszakonként történő közlésére. A jogerős ítélet szerint a kikötés nemcsak egy hipotetikus hátrányt okozó, technikai jellegű rendelkezés, hanem olyan szerződési feltétel, amely a fogyasztó hátrányára megfordítja a bizonyítási terhet, a Rendelet 1. § (1) bekezdés j) pont alapján tisztességtelennek minősül. A kikötés megkönnyíti a fogyasztóval szemben az igényérvényesítést és megnehezíti a fogyasztó jogait a hitelező könyveiben, nyilvántartásaiban szereplő tartozás összegének vitatása során. Feljogosítja az I. rendű alperest arra is, hogy maga döntse el: a felperes teljesítése szerződésszerű-e, vagy nem, miután a nyilvántartása tartalmát maga állapítja meg, így ő dönti el, hogy mit ismer el a felperes teljesítésének és mit nem. Emiatt a kikötés a Rendelet 1. § (1) bekezdés b) pont alapján is tisztességtelen, semmis.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[7] Az I. rendű alperes a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését és a keresetet elutasító határozat hozatalát kérte. Érvelése szerint téves jogértelmezésen alapul a jogerős ítélet azon megállapítása, hogy a szerződési feltétel a Rendelet 1. § (1) bekezdés b) és j) pont alapján tisztességtelen.

[8] A felperes a felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A Kúria döntése és jogi indokai

[9] A felülvizsgálati kérelem alapos.

[10] A Kúria a keresettel támadotthoz hasonló szerződéses kikötés tisztességtelenségének a megítélése kérdésében kialakult következetes, a BH 2018.146. és EBH 2018.G1. szám alatt közzétett eseti döntéseiben összegzett, és a jelen perben is irányadónak tekintett joggyakorlata szerint nem feleltethető meg a Rendelet 1. § (1) bekezdés b) és j) pontjaiba foglalt tisztességtelen feltételnek az olyan kikötés, amely szerint a pénzügyi intézmény a saját nyilvántartásai alapulvételével jogosult a fogyasztói tartozások kimutatására, és a szerződő felek a kimutatás alapján készült, közokiratba foglalt ténytanúsítványt tekintik irányadónak.

[11] A jelen ügyben eljárt bíróságok is tévesen, a Rendelet normaszöveggel ellentétes értelmezésével és alkalmazásával állapították meg a perbeli kikötés tisztességtelenségét [Kúria Pfv.VI.21.906/2017/9., Gfv.VII.30.478/2017/9.]. A Kúria jelen ügyben is utal arra, hogy a tisztességtelenség megállapításának a Ptk. két módját ismeri: egyrészt a bíróság mérlegelésére bízza azt, másrészt - kizárva a bírói mérlegelést - törvényi felhatalmazás alapján a Rendelet nevesít tisztességtelennek minősülő feltételeket. A Rendelet 1. § (1) bekezdésében felsorolt ok miatt tisztességtelen feltételek ún. fekete listába tartozó kikötések, a fogyasztókkal kötött szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételekről hozott 93/13/EGK tanácsi irányelv (a továbbiakban: irányelv) mellékletét ültetik át.

[12] Az irányelv mellékletének 1. m) pont első fordulata alapján tisztességtelennek tekinthetők azok a feltételek, amelyek tárgya vagy hatása az, hogy megadják a jogot az eladó vagy szolgáltató számára annak megállapítására, hogy az áruk vagy szolgáltatások megfelelnek-e a szerződésnek. Az e rendelkezést jogharmonizációs céllal implementáló Rendelet 1. § (1) bekezdés b) pont értelmében tisztességtelen az a szerződési feltétel, amely kizárólagosan a fogyasztóval szerződő felet jogosítja fel annak megállapítására, hogy teljesítése szerződésszerű-e. A jogerős ítélet szerint érvénytelen feltétel nem feleltethető meg ezen ab ovo tisztességtelen szerződési feltételnek: az I. rendű alperest nem jogosítja saját szolgáltatása szerződésszerűségének a megítélésére. A jogerős ítélet szerinti értelmezés a jogszabályszöveggel ellentétes (BH 2018.146.).

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!