Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

5/1999. Polgári jogegységi határozat

a cégek cégjegyzékből történő törlésének, valamint a tagok személyében bekövetkezett változás hatályosságáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bíróságának jogegységi tanácsa a Polgári Kollégium gazdasági szakágának vezetője által kezdeményezett jogegységi eljárásban meghozta a következő

jogegységi határozatot:

A cégek a törlésről rendelkező végzés keltének hatályával törlendők a cégjegyzékből. A tagok személyében bekövetkező változás a tőkeváltozás bejegyzésének napjával hatályos, ha a tagváltozás a jegyzett tőke változásával összefügg.

INDOKOLÁS

I.

A Legfelsőbb Bíróság Polgári Kollégiuma gazdasági szakágának vezetője a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény (Bsz.) 29. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján két kérdéskörben kezdeményezte a jogegységi eljárás lefolytatását.

Az indítványban foglaltak szerint eltérő a bíróságok gyakorlata abban a vonatkozásban, hogy

- milyen hatállyal törlendők a cégek a cégjegyzékből, illetve

- milyen hatállyal kerülnek azok a tagváltozások bejegyzésre, amelyek a jegyzett tőke változásával függenek össze.

Nem egységes ugyanis a joggyakorlat abban, hogy a cégek a törlésről rendelkező végzés keltének, vagy a megszűnésről rendelkező határozat keltének hatályával törlendők a cégjegyzékből, illetve a cég tagjainak személyében bekövetkezett változás a cégjegyzékbe történő bejegyzésnek, vagy a változás bekövetkezésének időpontjával válik hatályossá, ha a tagváltozás a jegyzett tőke változásával függ össze.

A fenti jogkérdésekben - jogorvoslati kérelem hiányában - a Legfelsőbb Bíróságnak nincs kialakult gyakorlata, ugyanakkor fontos érdek fűződik a bírósági gyakorlat egységének biztosításához.

II.

A jogegységi tanács nem nyilvános ülésén a legfőbb ügyész képviselője az alábbi álláspontot fejtette ki:

A cég törlésének hatályával kapcsolatban különbséget kell tenni abban a vonatkozásban, hogy a cég végelszámolási vagy felszámolási eljárást követően szűnik-e meg. A végelszámolási eljárás lefolytatását követően - álláspontja szerint - a cég a cégbíróság törlésről rendelkező végzése jogerőre emelkedésének napjával szűnik meg, míg felszámolás esetén a felszámolási eljárást lefolytató bíróságnak az adós megszüntetéséről rendelkező határozata jogerőre emelkedésének napjával. A tagváltozás hatályával kapcsolatban úgy foglalt állást, hogy ha a tagváltozás a jegyzett tőke változásával függ össze, a tagváltozás a jegyzett tőkeváltozás bejegyzésének hatályával jegyzendő be a cégjegyzékbe.

III.

A jogegységi tanács álláspontja szerint a cégek két csoportba sorolhatók aszerint, hogy a jogszabály cégnyilvántartásba történő bejegyzésüket kötelezővé vagy lehetővé teszi [a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. törvény (Ct.) 2. §-ának (1) bekezdése].

A cégjegyzékbe kötelezően bejegyzendő cégekre vonatkozó anyagi jogszabályok, így

- vállalat esetén az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény 43. §-ának (1) bekezdése, az egyes jogi személy vállalata esetén a Ptk. 71. §-ának (3) bekezdése,

- szövetkezet esetén a szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény 89. §-ának (3) bekezdése,

- gazdasági társaság, egyesülés esetén a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) 53. §-ának (2) bekezdése, illetve az 1988. évi VI. törvény 46. §-ának (2) bekezdése,

- külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe, külföldiek magyarországi közvetlen kereskedelmi képviselete esetén a külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepeiről és kereskedelmi képviseleteiről szóló 1997. évi CXXXII. törvény 23. §-ának (1) bekezdése és 30. §-ának (1) bekezdése,

- oktatói munkaközösség esetén az iskolarendszeren kívüli magánoktatás egyes kérdéseiről és az oktatói munkaközösségekről szóló 36/1990. (II. 28.) MT rendelet 8. §-ának (2) bekezdése,

- közhasznú társaság esetén a Ptk. 60. §-ának (2) bekezdése,

- vízgazdálkodási társulat esetén a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 34. §-ának (2) bekezdése hivatkozva a Gt. szabályainak alkalmazására,

tartalmazzák, hogy a fenti cégformákba tartozó cégek a cégjegyzékből történő törléssel szűnnek meg. Az erdőbirtokossági társulatról szóló 1994. évi XLIX. törvény bár a fenti tartalmú rendelkezést nem tartalmazza, de nincs azzal ellentétes rendelkezése sem.

Az egyéni vállalkozás cégjegyzékbe történő bejegyzése nem kötelező [az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvény 15. §-ának (1) bekezdése], így az egyéni cég bármikor indokolás nélkül kérheti a cégnyilvántartásból való törlését, mely nem feltétlenül jelenti az egyéni vállalkozás megszűnését. Az egyéni cég megszűnését jelenti ugyanakkor például a törlés, ha egyszemélyes kft.-vé vagy egyszemélyes rt.-vé alakul át, illetve ha megszűnik az egyéni vállalkozói tevékenység gyakorlásának a joga.

A cégek megszűnhetnek jogutód nélkül, illetve jogutódlással, hacsak ez utóbbit az adott cégformára vonatkozó anyagi jogszabály ki nem zárja. Megszűnés esetén a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény (a hatálya alá tartozó cégformák vonatkozásában), illetve az egyes cégformákra vonatkozó anyagi jogszabályok határozzák meg a cég törlése előtt lefolytatandó eljárásokat, hivatalbóli törlés esetén pedig a Ct. 56-58. §-ai írják elő a cég törlését megelőző eljárást.

A Ct. 28. §-a egyértelműen tartalmazza "a bejegyezni kért adat, a - 30. § (2), (3) bekezdésében foglalt eltéréssel - a cégjegyzékbe történő bejegyzéssel, a bejegyzés napjával válik hatályossá". Ezen rendelkezés, figyelemmel a Ct. 30. § (1) bekezdésében foglaltakra, megfelelően irányadó a cég kérelemre történő törlése iránti eljárásra. A jogegységi tanács álláspontja szerint a fentiek irányadóak akkor is, ha a cég a felszámolási eljárást lefolytató bíróság értesítése alapján hivatalból [Ct. 32. § (2) bekezdés] kerül törlésre. A fenti jogértelmezés van ugyanis összhangban a fentebb hivatkozott anyagi jogszabályi rendelkezésekkel, valamint a cégnyilvántartás közhitelességének a Ct. 10. §-ában rögzített elvével, tehát azzal, hogy a cég mindaddig létező cégnek minősül, míg harmadik személyek a cég törléséről a cégjegyzékből nem bizonyosodhatnak meg, így a cég visszamenőleges hatályú törlésére jogszerűen nem kerülhet sor. A fent kifejtettek irányadóak akkor is, ha a cég átalakulással szűnik meg. Ekkor a jogelőd (jogelődök) törlésére a jogutód (jogutódok) bejegyzésére vonatkozólag azonos napon hozott, így azonos hatályú végzéssel kell, hogy sor kerüljön.

Ily módon a cégek függetlenül attól, hogy végelszámolási vagy felszámolási eljárás lefolytatását, a rájuk irányadó anyagi jogszabályban szabályozott eljárást követően vagy átalakulás folytán kerülnek törlésre - a törlésről rendelkező végzés keltének hatályával törlendők a cégjegyzékből.

A jegyzett tőkeváltozással összefüggő tagváltozás hatályával kapcsolatban a jogegységi tanács álláspontja a kötelező.

A Ct. 28. §-a tartalmazza: "a bejegyezni kért adat - a 30. § (2) és (3) bekezdésében foglalt eltéréssel - a cégjegyzékbe történő bejegyzéssel a bejegyzés napjával válik hatályossá". A 30. § (2) bekezdése szerint pedig többek között a cég tagjait, tulajdonosait érintő változás a cégjegyzékbe történő bejegyzéssel, de a változás időpontjára visszamenőlegesen válik hatályossá. E rendelkezésekből következően a jegyzett tőkében (cégjegyzék 11. rovat) bekövetkező változás a bejegyzés napjával, míg a tagok (tulajdonosok) személyében bekövetkező változás (a legtöbb cégformánál cégjegyzéki adat), figyelemmel a Ct. 30. §-ának (2) bekezdésében foglaltakra a cégjegyzékbe történő bejegyzéssel, de a változás időpontjára visszamenőlegesen válik hatályossá.

A jegyzett tőke emelésének, leszállításának egyik lehetséges módja, hogy új tagja lesz a cégnek, vagy valamely személy megszűnik a cég tagja lenni. Ilyenkor a jegyzett tőkében, illetve a tagok személyében bekövetkező változás hatálya jogszerűen nem térhet el, hiszen a fenti tényállások esetén a tagok azáltal válnak a cég tagjává, illetve szűnnek meg a cég tagjai lenni, hogy a jegyzett tőke emelése, illetve leszállítása bejegyzésre kerül. Ily módon a jegyzett tőke emelése, leszállítása esetén a tagok személyében bekövetkezett változás hatálya azonos a jegyzett tőke emelésének vagy leszállításának bejegyzése napjának hatályával, hiszen a tagok személyében a változás a jegyzett tőke változásának bejegyzésével következik be.

A jogegységi tanács ezért a Bsz. 29. §-a (1) bekezdésének a) pontjában és 31. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglaltak alapján a rendelkező részben írtak szerint határozott.

Budapest, 1999. december 21.

Dr. Horeczki Károly s. k.,
a tanács elnöke
Dr. Vezekényi Ursula s. k.,Dr. Haitsch Gyula s. k.,
előadó bíróbíró
Dr. Gabányi Józsefné s. k.,Dr. Bodor Mária s. k.,
bíróbíró

Tartalomjegyzék