Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

168/1951. (IX. 13.) MT rendelet

a társadalmi tulajdonban történt káresetekkel kapcsolatos előzetes eljárásról

(Közigazgatási rendszám: 6.230.)

1. § (1) Az állam, az állami vállalatok és egyéb állami gazdálkodó szervek, a szövetkezetek és a tömegszervezetek, továbbá az alapítványok (a továbbiakban: állami és társadalmi szervezetek) vagyonában, illetőleg a rendelkezésük alatt álló vagyonban keletkezett károk esetén a jelen rendelet 2-4. §-aiban foglalt rendelkezések szerint kell eljárni.

(2) Nem vonatkozik a jelen rendeletben meghatározott eljárás a termelés rendes menetében keletkező törésből vagy elhasználódásból adódó kárra, az elmaradt haszonra, az eszmei kárra, a követelésekkel kapcsolatban keletkezett kárra, valamint az olyan káresetre, amelynél már eleve nyilvánvaló, hogy a kár a harminc forintot nem haladja meg. Ez a rendelkezés a károkozó kártérítési kötelezettségét nem érinti.

(3) A fuvarozás, szállítás vagy szállítmányozás folytán keletkezett, az üzemi selejtből adódó, valamint egyes más különleges károkkal kapcsolatban továbbra is az azokra vonatkozó külön szabályok szerint kell eljárni.

2. § (1) Az állami vagy társadalmi szervezet illetékes szerve a káreset ügyében - szükség esetén a helyszínre kiszállás útján - haladéktalanul tájékozódik, a káresetre vonatkozó tényállást kideríti és a bizonyítékokat összegyűjti. Erről az eljárásról az illetékes szerv részletes jegyzőkönyvet (káreseti jegyzőkönyv) készít, amelynek egyik példányát egy helyen összegyűjtve megőrzi.

(2) A káreseti jegyzőkönyvnek a következő adatokat kell tartalmaznia:

a) a káreset (állatelhullás, gépkocsi-kár, gép, gépalkatrész, szerszám, nyersanyag, üzemanyag elveszése, megrongálódása, megsemmisülése, lopás, sikkasztás, csalás, bércsalás, tűz, villámcsapás, jégverés stb.) megjelölését,

b) a káreset helyét és idejét,

c) a káreset keletkezésének (előzményeinek) és lefolyásának részletes, minden mellékkörülményre kiterjedő leírását,

d) a kárnak - szükség esetén szakértői becslés útján megállapított - nagyságát, illetőleg pénzértékben való meghatározását,

e) annak megállapítását, hogy a kárt szándékosan vagy gondatlanságból idézték elő, vagy pedig más okból (pl. erőhatalom, véletlen, vétlen károkozás következtében) keletkezett,

f) a kár előidézéséért vétkesnek mutatkozó személy megnevezését foglalkozását, pontos lakcímét, vagyoni, kereseti és jövedelmi viszonyait,

g) a káresetre, a kár nagyságára és a kár előidézésében való vétkességre vonatkozó bizonyítékok (tanúk, szakértők, okiratok stb.) tüzetes felsorolását, a tanúk és a szakértő lakcímének, illetőleg az okiratok őrzési helyének megjelölését,

h) annak megemlítését, hogy a kár megtérült-e és miből, hogyan térült meg.

(3) Az olyan - azonos jellegű - káresetek felvételére, amelyek egyes állami vagy társadalmi szervezeteknél gyakran fordulnak elő (pl. állatok elhullása, gépkocsikár) az illetékes miniszter jegyzőkönyvmintát rendszeresít.

3. § (1) Mellőzni lehet a káreseti jegyzőkönyv felvételét abban az esetben, ha

a) eleve nyilvánvaló, hogy a kár értéke a kétszáz forintot nem haladja meg,

b) olyan hivatalos eljárás van folyamatban, amelynek során a káresetre vonatkozó adatokat amúgy is rögzítik.

(2) Az illetékes miniszter azokban a szakmákban, amelyekben különleges károk a szakma jellegéből kifolyólag gyakrabban fordulnak elő, káreseti jegyzőkönyv mellőzésére az (1) bekezdés alá nem tartozó esetekben is általánosan engedélyt adhat.

4. § (1) A káreseti jegyzőkönyvet az állami vagy társadalmi szervezet vezetőjéhez kell bemutatni. Ha a jegyzőkönyvben foglalt megállapítás szerint a kár előidézésében az állami vagy társadalmi szervezet vezetőjét is vétkesség terheli, a jegyzőkönyvet a vezető felettes hatósága elé kell terjeszteni.

(2) A vezető, illetőleg annak felettes hatósága a káreseti jegyzőkönyv alapján - a szükséghez képest további tájékozódás és adatok beszerzése után - amennyiben fegyelmi vétség látszik fennforogni, soronkívül intézkedik a fegyelmi eljárás megindítása iránt és ha az ügyben fegyelmi hatóságként maga el nem járhat, a jegyzőkönyvet, valamint az általa kiderített egyéb tényekre vonatkozó iratokat és a beszerzett bizonyítékokat javaslatával együtt az illetékes fegyelmi hatósághoz [34/1950. (I. 27.) MT rendelet 5. §, 159/1950. (VI. 14.) MT rendelet 4. §] teszi át.

(3) Ha a rendelkezésre álló adatok szerint bűncselekmény gyanúja áll fenn, feljelentést kell tenni, illetőleg - a tervgazdálkodás érdekeit sértő bűncselekmény gyanúja esetén - a feljelentés megtétele végett az 1950. évi 4. törvényerejű rendelet 18. §-a értelmében az illetékes miniszterhez vagy az Országos Tervhivatal elnökéhez kell fordulni.

(4) Ha sem fegyelmi, sem bűnvádi eljárásra nincs ok, ezt a körülményt a káreseti jegyzőkönyvre rá kell vezetni s a jegyzőkönyvet irattárba kell helyezni.

5. § (1) Az okozott kár nagyságát a káreseti jegyzőkönyv, valamint a rendelkezésre álló egyéb adatok alapján az állami vagy társadalmi szervezet vezetője, illetőleg annak felettes hatósága állapítja meg.

(2) A kár előidézésében vétkes dolgozó kártérítési kötelezettségére az 1951. évi 7. törvényerejű rendelet (Munka Törvénykönyve) 121-123. §-ának, valamint az annak végrehajtására vonatkozó jogszabályoknak [30/1951. (I. 31.) MT rendelet 83-84. §, 31/1951. (I. 31.) MT rendelet 61. §, 32/1951. (I. 31.) MT rendelet 73. §] a dolgozók anyagi felelősségét szabályozó rendelkezéseit kell alkalmazni.

(3) Ha a kárt nem az állami vagy társadalmi szervezet dolgozója, hanem más okozta, vele szemben a szükséghez képest bírói úton kell fellépni.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék