Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1/1966. (VIII. 3.) FM-EüM együttes rendelet

a vizek védelme érdekében egyes vegyianyagok felhasználásának korlátozásáról

A növényvédelemről szóló 1964. évi 17. törvényerejű rendelet 3. §-ában és 16. §-ának (2) bekezdésében, valamint a fertőző betegségek megelőzéséről és leküzdéséről szóló 24/1964. (X. 30.) Korm. rendelet 13. §-a (1) bekezdésének b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján - az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetőjével egyetértésben - az alábbiakat rendeljük:

I. Általános rendelkezések

1. § (1) Növényvédőszereket, rovar- és rágcsálóirtószereket, továbbá mesterséges habképző anyagokat (a továbbiakban: peszticidek) a vizek minőségének védelme érdekében csak e rendelet rendelkezései szerint szabad felhasználni.

(2) Növényvédőszeren a 8/1964. (VII. 25.) FM rendelet, rovar- és rágcsálóirtó szeren pedig a 7/1959. (XII. 23.) Eü M rendelet hatálya alá tartozó szereket kell érteni.

(3) Azokat a mesterséges habképző anyagokat, amelyek felhasználása a rendelet értelmében korlátozás alá esik, a gyártási engedély kiadására illetékes miniszter az egészségügyi miniszterrel és az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetőjével egyetértésben jelöli ki.

(4) A kijelölt peszticideket előállító és forgalomba hozó vállalat köteles a peszticidet csomagolási egységenként olyan figyelmeztető címkével ellátni, amely pontos utasítást tartalmaz abban a tekintetben, hogy azt hol és milyen korlátozásokkal szabad felhasználni.

2. § (1) Peszticidet, fel nem használt maradékát, peszticiddel szennyezett hulladékot, vagy csoma-golóburkolatot állóvízbe (halastóba), folyóba, vízfolyásba, vagy tározóba juttatni tilos.

(2) Ez a korlátozás nem terjed ki az illetékes egészségügyi hatóság által elrendelt rovar- és rágcsálóirtásra.

II. Mezőgazdasági nagyüzemekre és állami vállalatokra vonatkozó rendelkezések

3. § Állami vállalatok és mezőgazdasági nagyüzemek az e rendelet mellékletében felsorolt peszticideket állóvizek (halastavak), folyók, vízfolyások és tározók mellett csak az e rendelet 4-6. §-ban szabályozott módon használhatják.

4. § (1) A rendelet mellékletében felsorolt peszticidet a parti sávban csak az illetékes egészségügyi hatóságnak az illetékes vízügyi szerv szakvéleményében megállapított előírások figyelembevételével adott engedélye alapján szabad felhasználni. Elsősorban olyan peszticidek alkalmazására kell törekedni, amelyek a vizek minőségére kevésbé károsak.

(2) A parti sáv szélessége az állóvíz (halastó, tó, tározó), folyó vagy vízfolyás partjától számított 200 méter,

(3) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott korlátozás nem terjed ki a mocsarakra és a természetes vagy mesterséges mélyedésekben, gödrökben (pl. kubikgödör) lefolyást nem találó vizekre, továbbá a peszticideknek az épületekben és 400 négyszögölet meg nem haladó házikertekben történő felhasználására.

5. § (1) Valamennyi peszticidet csak a 8/1964. (VII. 25.) FM rendelet alapján kiadott munka-és egészségvédelmi rendszabályok, illetve a 7/1959. (XII. 23.) EüM rendelet előírásai szerint, az elfolyást, szóródást kizáró módon kell szállítani és tárolni.

(2) Peszticiddel szennyezett anyagot, öltözéket, felszerelést, gépet, csomagoló tartályt stb. állóvízben (halastóban), folyóban vagy vízfolyásban tisztítani tilos.

(3) A peszticiddel dolgozók tisztálkodására, a szállítóeszközök, gépek, vagy egyéb szennyezett tárgyak lemosására külön lemosó helyet kell létesíteni. Az itt keletkező szennyvíz összegyűjtéséről, elvezetéséről és hatástalanításáról - a vízjogi engedély előírásai szerint - a felhasználó köteles gondoskodni.

(4) A munkagép újratöltésének területén végzett tisztítás helyén a szennyezett földet egy ásónyomra alá kell forgatni.

(5) Szikkasztó berendezés létesítése esetén a vízjogi engedélyezés során, a talajnemtől függően, kell megállapítani a szikkasztás mélységét, illetőleg a víznyerő helyektől való távolságát.

6. § (1) Nagyüzemi területen peszticiddel végzett növényvédelmi munkát csak szakképzett dolgozó - legalább betanított növényvédelmi munkás -irányítása alatt szabad végrehajtani. Az egészségügyi szempontból káros rovarok és rágcsálók szervezett irtását pedig csak erre jogosított vállalatok, illetve az egészségügyi szervek szakképesített dolgozói irányíthatják.

(2) E rendelet, valamint az egészségvédelmi és balesetelhárítási óvórendszabályok oktatásáról és megtartásáról a peszticidet alkalmazó szerv vezetője köteles gondoskodni.

III. Záró rendelkezések

7. § (1) A vegyianyagok felhasználásának korlátozásáról szóló rendelkezések megszegése az 1962. évi 10. törvényerejű rendelet 43. §-a, illetve a 32/1964. (XII. 13.) Korm. rendelet 101. §-ának c) pontja szerint szabálysértés.

(2) A rovar- és rágcsálóirtószerek felhasználására vonatkozó rendelkezések megszegése vagy kijátszása esetén az egészségügyi szempontból szükséges intézkedéseket az illetékes közegészségügyi-járványügyi állomás igazgatója (az állami közegészségügyi felügyelő) a 173/1951. (IX. 16.) MT rendeletben biztosított jogkörében teszi meg.

8. § (1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba,

(2) 1967. január 1. napjától kezdve csak olyan peszticidet szabad forgalomba hozni, amely az 1< § (4) bekezdésének megfelelő címkével el van látva.

Losonczi Pál s. k.,

földművelésügyi miniszter

Dr. Vedres István s. k.,

az egészségügyi miniszter első helyettese

Melléklet az 1/1966. (VIII. 3.) FM-EüM számú együttes rendelethez

Aldrin,

Endrin,

Dieldrin,

Thiodan,

Arsen,

DDT emulzió és porozó, DDT permetező, HCH,

Lindan porozó 2%-on felül,

Hexaklórbenzol,

Klórnitrobenzol,

Parathion,

Toxaphen,

DNOC és valamennyi származéka, Rézszulfát,

Rézoxid és rézoxiklorid,

Gyümölcsfaolaj és gyümölcskátrány,

Rotanon,

DNRB,

2,4,5-T

PCP,

IPC és CIPC, MCPA,

Alkilbenzolszulfonat és kvaternerammónium bázis hatóanyagú felületaktív anyagok.

Tartalomjegyzék