Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1/1967. (V. 12.) MÉM-PM-ÉVM együttes rendelet

az állami gazdaságok dolgozóinak kedvezményes lakóházépítéséről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány felhatalmazása alapján a Mezőgazdasági Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezete Elnökségével egyetértésben az alábbiakat rendeljük,

1. § (1) Az állami gazdaságok (a továbbiakban: gazdaságok) állandó dolgozói (a továbbiakban: dolgozók) lakáshelyzetük megjavítása céljából évente meghatározott számban kedvezményes feltételek mellett építhetnek társas- és családi lakóházakat. Ennek érdekében a dolgozók kedvezményes építési kölcsönben részesíthetők.

(2) A kedvezményes építési kölcsön céljára felhasználható összeget 60%-ban az Országos Takarékpénztár (a továbbiakban: OTP) általános lakásépítési kölcsönakciójának keretéből, 40%-ban pedig vállalati forrásokból kell biztosítani. Az e célra felhasználható forrásokat a Mezőgazdasági-és Élelmezésügyi Minisztérium a Pénzügyminisztériummal egyetértésben jelöli ki.

(3) Az 1967. évre kedvezményes lakóházépítési keretszámot a Mezőgazdasági- és Élelmezésügyi Minisztérium az OTP-vel együttesen állapítja meg és a Mezőgazdasági Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezetének (a továbbiakban: MEDOSZ) Elnökségével egyetértésben bontja le a megyékre. A kereteket a gazdaságok igényei alapján - a telekkialakítás lehetőségeit is figyelembe véve -az állami gazdaságok termelési igazgatóságai a MEDOSZ megyei bizottságaival egyetértésben osztják szét a gazdaságok között. A további évekre az elosztás módját a Mezőgazdasági- és Élelmezésügyi Minisztérium az OTP-vel és a MEDOSZ Elnökségével együttesen szabályozza. Ha a megállapított éves építési keretszám az adott évben nem kerül felhasználásra, a fel nem használt résszel a következő évi építési előirányzat nem növelhető.

(4) A kedvezményes építési kölcsönben részesíthető dolgozókat a keretszámon belül a gazdaság igazgatója a szakszervezeti bizottsággal egyetértésben jelöli ki. A kijelölésnél figyelembe kell venni a dolgozó addig végzett munkáját, családi -és szociális helyzetét. Előnyben kell részesiteni a többgyermekes családokat, valamint azokat a dolgozókat, akiknek a lakáshelyzete a legrosszabb, illetve, akik munkahelyüktől távolabb laknak. A kedvezményben részesülőket legalább 85%-ban a fizikai dolgozók közül kell kijelölni.

2. § (1) A lakóházépítéshez szükséges házhelyeket a dolgozók az OTP-tól a 35/1957. (VI. 21.) számú kormányrendelet és a 29/1957. (VIII. 15.) PM rendeletben meghatározott feltételekkel vásárolhatják meg.

(2) A házhelyterületek kijelöléséről és a házhelyek kialakításával kapcsolatos műszaki munkálatokról az 1/1964. (V. 13.) É M rendelet rendelkezéseinek megfelelően kell gondoskodni. A házhelyek kialakítása céljára a gazdaság kezelésében álló földrészletek is kijelölhetők és felhasználhatók. Családi házak építése céljára 150 négyszögölnél kisebb és 300 négyszögölnél nagyobb házhelyeket kialakítani általában nem szabad.

3. § (1) A gazdaságok

- az 1/1955. (III. 26.) VKGM rendelet 14. §-ában és a 2/1964. (VII. 5.) ÉM rendelet 6. §-ában foglalt rendelkezések figyelembevételével a lakóházépítésben részt vevő dolgozóknak segítséget nyújtanak;

- a helyi termelésű építőanyagokat önköltségi áron, a bontási anyagokat pedig - a 3/1966. (IV. 30.) OT-PM-ÉM számú együttes rendeletben megállapított feltételek szerint - a bontási munka elvégzésének ellenértékeként adhatják át az építtetőknek; Ha a bontási anyag értéke jelentősen meghaladja a bontási munka értékét, a különbözetet a dolgozóval meg kell téríttetni;

- az 1/1964. (Mg. É. 33.) ÁGF számú utasításban megszabott térítés ellenében az építő- és bontási anyagok elszállítására fuvareszközeik igénybevételét engedélyezhetik.

(2) A gazdaságok építőbrigádját olyan időben, amikor az nincs üzemi munkával lekötve, a munkabér, annak közterhe és e költségtényezők 30%-ában felszámítható általános költség térítése ellenében az építtetők igénybevehetik. Ez a kedvezmény -azonban nem hátráltathatja a gazdaság saját építkezéseinek megvalósítását.

(3) A gazdaság a lakóházépítésekhez nyújtott szolgáltatásokról építtetőkként elkülönített nyilvántartást köteles vezetni,

4. § Az építkezés gazdaságossága és a bonyolítás megkönnyítése érdekében társasházak építésére, családiházak építése esetén pedig csoportos lakóházépítésre kell törekedni. A típustervek, illetőleg az államilag ajánlott tervek szerinti lakóházak építését előnyben kell részesíteni. A típustervektől csak ott lehet eltérni, ahol a helyi adottságok mellett már korábban alkalmazott egyedi tervek szerint az építkezés gazdaságosabb.

5. § (1) A kedvezményes építési kölcsönt az OTP az általános lakásépítési kölcsönakció feltételeitől való alábbi eltérésekkel engedélyezi:

a) Az építési kölcsönösszeg felső határa családi ház építése esetén 100 000 Ft, egyes kivételes esetekben, kizárólag társasház építésénél 120 000 Ft. Az engedélyezhető kölcsön átlaga megyénként a 100 000 Ft-ot nem haladhatja meg,

b) A dolgozónak a lakásépítési költség legalább 10%-át kitevő saját hozzájárulást kell az építkezéshez biztosítania. Ha az építési költség nagyobb, mint a nyújtható kölcsön és a 10% saját hozzájárulás együttes összege, a különbözetet az építtetőnek kell viselnie.

(2) A kölcsön évi 2%-os kamatozású, a késedelmi kamat évi 6%, a törlesztés leghosszabb idő-, tartama 25 év.

(3) A vállalati forrásból nyújtott kölcsön törlesztésére befolyó összegeket a vállalati forrás javára kell elszámolni,

6. § (1) A dolgozó eredeti kölcsöntartozásának összegét az állami gazdaságban eltöltött 10 évi folyamatos szolgálati idő után 10%-kal, további 5 évi szolgálati idő eltöltése után újabb 15%-kal, együttesen 25%-kal, legfeljebb azonban 25 000 Ft-tal csökkenteni kell.

(2) A kedvezményre jogosító szolgálati időt a kölcsönszerződés megkötésének időpontjától kell számítani; annak folyamatos eltöltését a gazdaság igazgatója igazolja.

(3) Az (1) bekezdésben megszabott kedvezményt a 10, illetőleg a további 5 évi szolgálati idő eltöltése után a vállalati források terhére kell elszámolni,

7. § (1) Ha a munkaviszony a dolgozó hibájából

a) 10 éven belül - megszűnik, az általános lakásépítési kölcsönakció keretében nyújtható hitel felső határa fölötti többletkölcsön lejárttá válik és azt a mindenkor érvényben levő kamatfeltételekkel - a rendes havi törlesztő részleten felül - 5 éven belül vissza kell fizetni;

b) 10 év eltelte után, de 15 éven belül szűnik meg, a kölcsöntartozás már jóváírt 10%-os csökkentése a dolgozót megilleti, egyebekben az a) pontban foglaltak szerint kell eljárni;

c) 15 év eltelte után szűnik meg, az addig élvezett kedvezmények a dolgozót megilletik s a még fennálló kölcsöntartozását a kölcsönszerződésben vállalt esedékesség időpontjában kell visszafizetnie.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni abban az esetben is, ha a dolgozót jogerős fegyelmi határozattal, vagy büntetőbírósági ítélet alapján az állami gazdaság alkalmazásából elbocsátják.

(3) Ha a munkaviszony a dolgozó hibáján kívül szűnik meg, vagy kivételes méltánylást érdemlő eset forog fenn, az (1) bekezdésben megszabott korlátozások alól - a gazdaság igazgatójának és szakszervezeti bizottságának együttes javaslatára - a PM Takarékpénztári Főigazgatóság felmentést adhat,

(4) Az építtetőt munkaképtelenségét eredményező rokkantsága esetén a kedvezmények változatlanul megilletik.

8. § (1) Az építési kölcsön felhasználásával felépített lakóház és a házhely (a továbbiakban: ingatlan) a kölcsöntartozás fennállásának időtartama alatt elidegenítési és terhelési tilalom alatt áll, s az ingatlan csak a gazdaság igazgatója és az OTP előzetes hozzájárulásával adható el. Az OTP jogosult az eladáshoz való hozzájárulását a kölcsöntartozás részbeni, vagy egészbeni visszafizetéséhez, illetőleg - tartozásvállalás engedélyezése esetén - új feltételek megállapításához kötni.

(2) Az ingatlannak a terhelési és elidegenítési tilalmi idő alatt történő eladása esetén a dolgozót a kölcsöntartozás összegének csökkentése nem illeti meg. A már jóváírt elengedés összegével a kölcsöntartozást növelni kell.

(3) Ha az ingatlant a kedvezményes építési kölcsönre jogosult állami gazdasági dolgozó veszi meg, a kedvezmények fenntartását - a gazdaság igazgatójának és szakszervezeti bizottságának javaslatára - az OTP engedélyezheti. Az ingatlan tulajdonjogát megszerző dolgozó javára a kölcsöntartozás csökkentésére jogosító szolgálati időt a tartozás-átvállalás időpontjától kell számítani,

9. § (1) A gazdasággal munkaviszonyban álló építtető halála esetén a kölcsön visszafizetésére a 8. §-ban foglalt rendelkezést kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy az örökhagyó javára a 6. § alapján már jóváírt kölcsönelengedésen felül az örököst további elengedés nem illeti meg.

(2) A kedvezmények fenntartását kivételesen méltányos esetekben, az örökös szociális helyzetét is figyelembe véve - a gazdaság igazgatójának és szakszervezeti bizottságának együttes javaslatára - az OTP engedélyezheti.

(3) Ha az örökös, vagy az örökösök egyike saját személyében is jogosult a kedvezményes építési kölcsönre, az örökhagyó részére érvényben volt fizetési feltételek és kedvezmények változatlanul érvényben maradnak. A kölcsöntartozás összegének csökkentése szempontjából az örökhagyó és az ilyen örökös szolgálati idejét folytatólagosan kell figyelembe venni,

10. § A felépült lakóházat a 49/1962. (XII. 31.) számú kormányrendelet és a 6/1963. (IV. 5.) PM rendelet alapján 15 évig, többszintes társasház esetén 25 évig házadómentesség illeti meg,

11. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit az állami gazdasági dolgozók részére korábban engedélyezett építési kölcsönök tekintetében nem lehet alkalmazni.

Dr. Dímény Imre s. k.,

mezőgazdasági- és élelmezésügyi miniszter

Dr. Garamvölgyi Károly s. k,

pénzügyminiszter-helyettes

Dr. Trautmann Rezső s. k.,

építésügyi és városfejlesztési miniszter