Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

10/1969. (V. 13.) MÉM rendelet

a mezőgazdasági rendeltetésű földek védelméről szóló 1961. évi VI. törvény egyes rendelkezéseit módosító 1969. évi 3. törvényerejű rendelet, valamint a 7/1969. (II. 4.) Korm. rendelet végrehajtásáról

Az 1969. évi 3. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) végrehajtásáról szóló 7/1969. (II. 4.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 5. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel, az Országos Vízügyi Hivatal elnökével, valamint a Minisztertanács Tanácsszervek Osztálya vezetőjével egyetértésben a következőket rendelem.

(A Tvr. 1. és a R. 1. §-ához)

1. §

(1) A művelési ág változás engedélyezése iránti kérelmet - szőlő és gyümölcsös kivételével - a tulajdonosnak (kezelőnek, használónak) a föld fekvése szerint illetékes járási (városi, fővárosi kerületi) földhivatalnál (a továbbiakban: járási földhivatal) kell előterjesztenie. A kérelemben meg kell jelölni az érintett földrészlet fekvése szerinti község, város (a továbbiakban: község) nevét, a földrészlet helyrajzi számát, fekvését (dűlő, utca stb.), területét, művelési ágát, kataszteri tiszta jövedelmét, továbbá azt, hogy mekkora területen és milyen művelési ág változást kíván elvégezni, végül a művelési ág változtatás indokait.

(2) A járási földhivatal a kérelem ügyében 30 napon belül köteles határozni. Ha a kérelem 10 hektárnál (17 kh 604 n. ölnél) nagyobb szántó terület művelési ágának megváltoztatására irányul, határozathozatal előtt az illetékes mezőgazdasági és élelmezésügyi szakigazgatási szervtől szakvéleményt kell beszerezni. A határozatban meg kell jelölni a művelési ág változás megkezdésének határidejét, amely azonban egy évnél -erdőtelepítés esetében három évnél - hosszabb nem lehet. A határozatot meg kell küldeni a kérelmezőnek és a községi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének.

2. §

(1) Szőlő és gyümölcsös telepítésének engedélyezése előtt az arra illetékes szerv a telepítés engedélyezéséhez akkor köteles a járási földhivatal előzetes hozzájárulását megszerezni, ha a telepítést nem szőlő vagy gyümölcsös művelési ágú mezőgazdasági rendeltetésű területre tervezik.

(2) Szőlő és gyümölcsös telepítése esetén nincs szükség a járási földhivatal előzetes hozzájárulására, ha a területet az 1003/1964. (II. 22.) Korm. számú határozat 1. a) pontja alapján üzemi szőlő és gyümölcsös telepítésére 1969. február 4. napja előtt már kijelölték, vagy a szőlő és gyümölcsös telepítéséhez a 2/1959. (XI. 27.) FM-ÉlmM együttes rendelet telepítési engedélyt nem ír elő.

3. §

A szőlő, illetőleg gyümölcsöstelepítési engedély, továbbá a mezőgazdasági rendeltetésű föld termelésből történő kivonásához szükséges szakhatósági hozzájárulás, ideértve a mezőgazdasági rendeltetésű földnek erdőtelepítésre való felhasználásának engedélyezését, a művelési ág változási engedélyt is magában foglalja.

(A Tvr. 2. és a R. 2. §-ához)

4. §

(1) A mezőgazdasági rendeltetésű föld termelésből történő kivonásához szükséges szakhatósági hozzájárulás megadása iránti kérelemhez mellékelni kell

a) a földmérési alaptérkép változatlan, vagy felnagyított méretarányú hiteles másolatát, továbbá

b) a tulajdonos (kezelő, használó) nevét és a földrészlet földnyilvántartási adatait (helyrajzi szám, művelési ág, minőségi osztály, terület, kat. tiszta jövedelem) tartalmazó kimutatást.

(2) A járási földhivatal a szakhatósági hozzájárulás megadása előtt az (1) bekezdésben felsorolt mellékleteken kívül - erdőtelepítés esetén -a területileg illetékes erdőrendezőség szakvéleményét is köteles beszerezni.

(3) A járási földhivatal köteles megvizsgálni, hogy

a) a szakhatósági hozzájárulást a 33/1957. (X. 12.) Korm. rendelet 5. §-ában, illetve az 1/1967. (XII. 1.) OT-PM-MÉM együttes rendelet 11. §-ában foglalt rendelkezések szerint kiválasztott területre kérik-e;

b) a beruházás céljára javaslatba hozott területek közül a Tvr. 2. § (2) bekezdésében foglaltak érvényesítése szempontjából melyik terület a legalkalmasabb.

5. §

(1) A járási földhivatal a 10 hektárnál (17. kat. hold 604 n. ölnél) kisebb terület igénybevételére irányuló kérelem, illetőleg a 4. § (2) bekezdésében előírt mellékletek és szakvélemény benyújtásától számított 15 napon belül köteles a terület mezőgazdasági termelésből történő kivonása tárgyában a szakhatósági hozzájárulás megadásáról dönteni, vagy a döntést esetleg akadályozó körülményt a kérelmezővel legkésőbb nyolc napon belül közölni.

(2) Ha a szakhatósági hozzájáruláshoz a R. 2. § (2), illetőleg (3) bekezdése szerint előzetes engedély szükséges, a járási földhivatal a kérelmet és a mellékleteit - javaslatával ellátva - a megyei földhivatalhoz, illetőleg a megyei földhivatal útján a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterhez terjeszti fel és erről a kérelmezőt egyidejűleg értesíti.

(3) A (2) bekezdés szerinti előzetes engedélynek megfelelően a járási földhivatal 8 napon belül köteles a szakhatósági hozzájárulás tekintetében dönteni.

6. §

(1) Nyomvonalas jellegű létesítménynek kell tekinteni

- az utakat, vasutakat, járdákat, továbbá az ezekkel összefüggő, közbeiktatott műtárgyakat, tartozékokat és helyhez kötött egyéb létesítményeket (pl. őrház, raktár),

- a depóniákat, az anyagnyerőhelyeket,

- a csatornákat, az öntözőrendszerek és vízellátó művek tápcsatornáit, a belvíz- és egyéb lecsapoló csatornákat,

- a folyókon és a kisebb vízfolyásokon, valamint a csatornákon, illetőleg azokkal kapcsolatban létesített müveket és műtárgyakat, árvízvédelmi töltéseket, partfalakat, körgátakat, az említett létesítmények kiegészítő részét alkotó vagy üzemelésével összefüggő létesítményeket, műveket és műtárgyakat, duzzasztóművet, zsilipet, vízi-erőtelepet, szivattyúházat,

- a csatornák mentén a szabadon hagyandó sávot.

(2) Nyomvonalas létesítményekkel azonos elbírálás alá esnek az olyan helyhez kötött vízilétesítmények, amelyeknek a helyét vízgazdálkodási céljuk, továbbá megvalósításuk földrajzi, hidrológiai, talajtani, vízügyi-műszaki és gazdaságossági feltételei meghatározzák (pl. öntözőtelep, halastó, tározó).

(3) Nem tekinthető nyomvonalas beruházásnak az előző bekezdésekben fel nem sorolt, de a nyomvonalas beruházással összefüggő egyéb létesítmény (pl. iroda, műhely, lakóépület).

7. §

(1) Nyomvonalas beruházás esetén a föld mezőgazdasági termelésből való kivonásához szükséges szakhatósági hozzájárulás megadása - a terület nagyságára tekintet nélkül - a járási földhivatal hatáskörébe tartozik.

(2) Ha a nyomvonalas beruházás hatósági engedélyezése miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) személyes hatáskörébe tartozik, vagy az engedélyezési eljárás során egyetértés nem jött létre, a járási földhivatal a szakhatósági hozzájárulást csak akkor adhatja meg, ha ahhoz a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter az illetékes miniszterrel (országos hatáskörű szerv vezetőjével) egyetértésben engedélyt adott. Ilyen esetben a járási földhivatal a megyei földhivatal útján köteles előterjesztést tenni a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterhez.

8. §

(1) Ha a területfelhasználási engedélyezési eljárás során az építésügyi hatóság helyszíni szemlét, illetőleg nyomvonalas beruházás esetén az építési (létesítési) engedély kiadására jogosult hatóság helyszíni bejárást tűz ki és arra a járási földhivatalt is meghívta, a járási földhivatal a szakhatósági hozzájárulás kérdésében a helyszíni szemlén (bejáráson), illetőleg távolmaradása esetében a szemle napjától számítolt nyolc napon belül köteles nyilatkozni.

(2) Ha a nyilatkozat megtételéhez felettes szerv előzetes engedélye szükséges [5. § (2) bekezdés] és az a helyszíni szemle időpontjáig nem szerezhető be, a járási földhivatalnak a helyszíni szemlét (bejárást) elrendelő hatósággal közölnie kell, hogy nyilatkozatát a felettes szerv döntését követő időpontban tudja csak megtenni.

9. §

Nincs szükség a járási földhivatal szakhatósági hozzájárulására

a) a város (község) külterületén kőolaj- és földgázkutató, valamint termelő fúrások céljára,

b) aknák és egyéb fúrások, szeparátorok, állami villamosműhöz tartozó föld alatti és föld feletti vezetékek tartó szerkezetei és kapcsoló transzformátorok, valamint drótkötélpálya, függősínpálya, hővezeték, oszlopokon nyugvó vagy földbe fektetett egyéb csővezeték elhelyezésére és kezelésére

szolgáló területek mezőgazdasági termelésből való kivonásához.

10. §

(1) A belterületen levő be nem épített, mezőgazdasági művelés alatt álló föld mezőgazdasági termelésből történő kivonásához abban az esetben kell szakhatósági hozzájárulási kérni, ha az igényelt terület, községek esetében a 3000 m2-t (834 n. ölet), városok esetében az 5 hektárt (8 kat. hold 1102 n. ölet) meghaladja. Nem kell kérni szakhatósági hozzájárulást a főváros mezőgazdasági övezetébe nem tartozó területekre.

(2) Ha az igényelt terület községekben a 3000 m2-t (834 n. ölet), városokban az 5 hektárt (8 kat. hold 1102 n. ölet) meghaladja, de 10 hektárnál (17 kat. hold 604 n. ölnél) kisebb, a szakhatósági hozzájárulást a járási földhivatal a járási tanács végrehajtó bizottsága építésügyi szakigazgatási szervével egyetértésben adja meg.

(3) Ha az igényelt terület községekben és városokban 10 hektárnál több, de 30 hektárt (52 kat. hold 210 n. ölet) nem haladja meg, a szakhatósági hozzájáruláshoz a megyei földhivatalnak a megyei tanács végrehajtó bizottsága építésügyi szakigazgatási szervével egyetértésben adott engedélye szükséges.

(4) Községek és városok belterületén 30 hektárt (52 kat. hold 210 n. ölet) meghaladó terület igénybevétele esetén a szakhatósági hozzájáruláshoz a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszternek az építésügyi és városfejlesztési miniszterrel egyetértésben adott engedélye szükséges. A járási földhivatal, valamint az 1/1968. (I. 11.) ÉVM rendelet 3. § (1) bekezdés a) pontjában megjelölt építésügyi szakigazgatási szerv által készített együttes javaslatot a megyei földhivatal a megyei (megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának építésügyi szakigazgatási szervével egyetértésben terjeszti a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterhez.

(5) A szakhatósági hozzájárulás megadása nem tagadható meg, ha a mezőgazdasági művelés alatt álló föld mezőgazdasági termelésből történő kivonása a város (község) jóváhagyott rendezési tervében meghatározott rendeltetés megvalósítása céljából szükséges.

(A R. 3. §-ához)

11. §

(1) Ha a szőlő- és gyümölcsös telepítést az előírt járási földhivatali hozzájárulás nélkül, illetőleg erdőtelepítést vagy egyéb beruházást szakhatósági hozzájárulás nélkül hajtották végre, a járási földhivatal tesz javaslatot a telepítést (beruházást) engedélyező szervnek, hogy a terület kezelőjét (használóját) határozatilag kötelezze az eredeti állapot helyreállítására. A helyreállítást azonnal el kell rendelni. Ha azonban a telepítés (beruházás) arra alkalmas, illetőleg a város- (község-) rendezési tervben arra a célra kijelölt területen történt, vagy ha a visszaállítás aránytalanul nagy költséggel járna, a telepítés (beruházás) engedélyezésére jogosult szerv kérelmére az eredeti állapot helyreállítása alól a R. 3. §-ában megjelölt területi határok szerinti illetékes szerv adhat felmentést. A felmentés egyben a művelési ág megváltoztatásának engedélyét is magában foglalja.

(2) Az előírt szakhatósági hozzájárulás nélkül megvalósított telepítés (beruházás) esetén a járási földhivatal köteles haladéktalanul intézkedni a felelősségrevonás iránt (szabálysértési és súlyosabb esetben büntető feljelentés megtétele, fegyelmi és kártérítési eljárás lefolytatása iránt a fegyelmi hatóság megkeresése, stb.). A felelősségrevonás iránt a helyreállítási kötelezettség alól az (1) bekezdés szerint adott felmentés esetében is intézkedni kell.

(3) Az eredeti állapot helyreállítását elrendelő határozatot végrehajtás végett meg kell küldeni a helyreállításra kötelezettnek és felügyeleti szervének. Ha az eredeti állapot helyreállításának elrendelése során épület lebontása válik szükségessé, a határozatot az építési (létesítési) engedély kiadására jogosult hatóságnak is meg kell küldeni az 1964. évi III. törvény 38. §-ában foglalt eljárás lefolytatása végett. A határozat ellen az államigazgatási eljárás általános szabályai szerint halasztó hatályú fellebbezésnek van helye. A jogerős határozatot meg kell küldeni ellenőrzés céljából a telepítéshez, beruházáshoz hitelt nyújtó pénzintézetnek, a községi szakigazgatási szervnek, a járási földhivatalnak, tájékoztatás céljából a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztériumnak és az illetékes minisztériumoknak (országos hatáskörű szerveknek) is.

(4) Az eredeti állapot helyreállítását elrendelő határozatnak megfelelő művelési ág változást csak a helyreállítás megtörténte után szabad az állami földnyilvántartás munkarészein átvezetni. A határozat végrehajtását a járási földhivatal a helyszínen ellenőrizni és mulasztás megállapítása esetén a felelősségrevonás iránt intézkedni köteles.

12. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(2) E rendelet hatálybalépésével a 21/1964. (Mg É 21.) FM utasítás 1-16. §-ai, továbbá 18-22. §-ai, valamint a 27/1965. (VÉ 10.) OVF utasítás hatályukat vesztik.

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Tartalomjegyzék