Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

50/1970. (XII. 20.) Korm. rendelet

az időleges munkakötelezettségről szóló 1967. évi 29. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az 1967. évi 29. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 2. §-ában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. §

(1)[1] Elemi csapás vagy az ország érdekét fenyegető egyéb veszély (a továbbiakban: veszélyhelyzet) fennállását a Kormány állapítja meg. Halaszthatatlan esetben a veszélyhelyzetet a veszély által érintett tevékenység jellege szerint illetékes miniszter (a továbbiakban: miniszter) is megállapíthatja. A megye (főváros, megyei jogú város) területet érintően, ha a miniszter intézkedésének bevárása jelentős hátránnyal járna, a polgármester, fopolgármester és a megyei közgyulés elnöke is jogosult a veszélyhelyzet megállapítására. A miniszternek, illetőleg a vb elnöknek a veszélyhelyzet megállapításáról egyidejűleg tájékoztatnia kell a Minisztertanácsot.

(2)[2] Ha a veszélyhelyzetet kellő Időben, megfelelő eredménnyel az erre hivatott szervezettel nem lehet elhárítani, a polgármester, fopolgármester és a megyei közgyulés elnöke - több megyére kiterjedően a miniszter - elrendelheti az állampolgárok időleges munkakötelezettségét, illetőleg a dolgok (anyagok, munkaeszközök, szállítóeszközök stb.) ideiglenes igénybevételét.

(3)[3] Amennyiben a veszélyhelyzet a (2) bekezdésben említett lehetőségek felhasználásával nem szüntethető meg, a polgármester, fopolgármester és megyei közgyulés elnöke, illetőleg a miniszter kérheti a fegyveres erők, a fegyveres testületek vagy rendészeti szervek közreműködését a felettük felügyeletet ellátó minisztertől. A Munkásőrség, illetőleg a munkásőrök közreműködését a Munkásőrség országos parancsnokától lehet kérni.

(4) Ár- és belvíz, valamint a fertőző állatbetegséggel kapcsolatos járvány, továbbá növényi károsítók által felidézett veszélyhelyzet megállapítása, valamint ezekben az esetekben az állampolgárok időleges munkakötelezettségének, illetőleg a dolgok igénybevételének elrendelése, valamint a (3) bekezdésben említett közreműködés kérése az erre vonatkozó külön szabályok szerint történik.

(5) E rendelet rendelkezései nem vonatkoznak a honvédelemről szóló 1960. évi IV. törvényben és végrehajtási rendeleteiben meghatározott veszélyhelyzet esetére.

2. §

(1) Az állampolgárok időleges munkakötelezettségének, illetőleg a dolgok ideiglenes igénybevételének az 1. § (2) bekezdése szerinti elrendelése esetén a személyek munkára kirendelését, illetőleg a dolgok igénybevételét a lakóhely (telephely, dolog helye) szerint illetékes helyi tanács végrehajtó bizottsága hajtja végre.

(2) Elsősorban az adott körülmények között a veszély elhárítására a legalkalmasabb személyeket kell kirendelni, illetőleg dolgokat kell igénybe venni. Ügyelni kell arra, hogy a kirendelés, illetőleg igénybevétel a lehetőséghez képest ne veszélyeztesse a lakosság ellátását és ne okozzon zavart az állami és gazdálkodó szervek működésében.

(3) Nem rendelhetők ki időleges munkára a Tvr. szerint mentességre jogosult személyek körén túlmenően a közforgalmú közlekedési vállalatoknak a forgalom lebonyolításában közvetlenül résztvevő dolgozói, valamint a postai távközlési berendezések üzemeltetését és helyreállítását végző dolgozók, kivéve ha a veszélyhelyzet folytán munkahelyükre nem tudnak bemenni.

3. §

(1) A munkaviszonyban vagy szövetkezeti tagsági jogviszonyban álló személy a kirendelés idejére a vállalattól, illetőleg a szövetkezettől átlagkeresetben (átlagjövedelemben) részesül. Ennek összegét, ha a kirendelés a két munkanapot meghaladja - a vállalat, illetőleg a szövetkezet részére a 8. § (2) bekezdése szerint meg kell téríteni.

(2) Az (1) bekezdés alá nem tartozó személy számára a munkaügyi miniszter által megállapított díjazást kell fizetni.

(3) Az időleges munkára kirendelt személyek (a továbbiakban: munkakötelezett) - különösen a nők és a fiatalkorúak - egészségének és testi épségének védelméről a foglalkoztatás adott körülményeihez képest gondoskodni kell.

4. §

(1) A munkakötelezett számára a szükséghez képest térítés nélkül étkezést, és ha lakóhelyén kívül foglalkoztatják, szállást is kell biztosítani és gondoskodni kell utazási költségének megtérítéséről.

(2) A betegségi ellátásra egyébként nem jogosult munkakötelezett, valamint hozzátartozója betegség esetén közgyógyellátásra jogosult.

5. §

Az időleges munka végzésével összefüggésben a munkakötelezettet ért kárt úgy kell megtéríteni, mintha az munkaviszonya (szövetkezeti tagsági viszonya) keretében következett volna be. A munkakötelezett az általa okozott kárért a munkaviszony (szövetkezeti tagsági viszony) keretében okozott károk megtérítésére vonatkozó szabályok szerint felel.

6. §

A munkaviszonyban vagy szövetkezeti tagsági viszonyban álló munkakötelezettnek az időleges munkán töltött idejét, valamint annak, aki a veszélyhelyzet folytán munkahelyére bemenni nem tud, az emiatt kieső idejét úgy kell tekinteni, mintha ezalatt munkahelyén munkát végzett volna.

7. §

(1) Az igénybevett dolog használatáért, illetőleg felhasználásáért térítés jár.

(2) Az igénybevett dolognak a rendeltetésszerű használatot meghaladó értékcsökkenése esetén a különbözetnek, a dolog elpusztulása esetén pedig a dolog értékének megfelelő kártalanítás jár.

(3) Ha a dolog tulajdonosa az igénybevétel következtében az (1)-(2) bekezdés szerinti térítésen, illetőleg kártalanításon túlmenően jogellenes magatartás folytán károsodik, igényét a polgári jog szabályai szerint érvényesítheti.

(4) Az 1. § (3) bekezdés esetén a közreműködő szervek felmerült teljes költségét meg kell téríteni.

8. §

(1)[4] A 7. § (1) bekezdésében említett térítés mértékét, valamint a (2) bekezdésében említett kártalanítás megállapításának módját a miniszterrel egyetértésben a pénzügyminiszter, a szállítóeszközök, továbbá a fogatok és gépjárművek használatbavétele esetére a miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter állapítja meg.

(2) A 3. § (1)-(2) bekezdése, a 4. § (1) bekezdése, továbbá az 5. § és a 7. § szerinti kifizetésekre az 1. § (2) bekezdésében megjelöltek vagy az általuk meghatározott szervek kötelesek. Az erre vonatkozó elszámolási szabályokat a pénzügyminiszter állapítja meg.

9. §

(1) A 2. §, a 3. § (2) bekezdés, a 4. § (1)-(2) bekezdés, a 7. § (1)-(2) bekezdésével kapcsolatban felmerült vita elbírálása államigazgatási útra, az 5. §-ban és a 7. § (3) bekezdésében említett igények elbírálása bírói, illetőleg gazdasági döntőbizottsági útra tartozik.

(2) A 3. § (1) bekezdés és a 6. § alkalmazásával kapcsolatos vitákra a munkaviszony, illetőleg a szövetkezeti tagsági viszony keretében felmerült viták eldöntésére vonatkozó szabályok irányadók.

10. §

Annak, akit időleges munkára nem rendeltek ki, de a veszélyhelyzet folytán munkahelyén huzamos ideig megjelenni nem tud, rászorultság esetén a lakóhely szerint illetékes helyi tanács végrehajtó bizottsága szociális segélyt biztosít. Egészségügyi vagy állategészségügyi zárlat esetén ilyen esetben a betegségi biztosítási rendelkezésekben meghatározott feltételek mellett táppénzre jogosult.

11. §

Ha tartózkodási engedéllyel az ország területén levő külföldi a veszély elhárításában önként résztvesz, dolgait rendelkezésre bocsátja, vagy a veszélyhelyzet folytán munkahelyén megjelenni nem tud, az e rendelet 3-7. §-aiban, valamint a 10. §-ban foglaltakat ezekben az esetekben is alkalmazni kell.

12. §

E rendeletben foglaltak nem alkalmazhatók a Veszélyhelyzet következtében felmerült károk helyreállítására.

13. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a vasutak, a közutak és a közforgalmú repülőterek területén levő hóakadályok elhárításáról szóló 1048/1952. (XI. 23.) Mt. h. számú határozat és az e rendeletben foglaltaknak megfelelően módosul a vízügyről szóló 1964. évi IV. törvény végrehajtásáról szóló 32/1964. (XII. 13.) Korm. számú rendelet 78. §-ának (2) bekezdése, a 82. §-a, valamint a 89. §-a; az egyes bejelentési kötelezettség alá tartozó fertőző (járványos) állatbetegségek leküzdésében az államhatalmi, az államigazgatási és társadalmi szervek szervezett együttműködéséről szóló 14/1967. (V. 28.) Korm. számú rendelet 5. §-a; végül a növényvédelemmel kapcsolatos egyes hatáskörök és eljárási szabályok megállapításáról szóló 44/1968. (XII. 6.) Korm. számú rendelet 3. §-a.

(2) Az 1. § (1) bekezdésében említett miniszter e rendelet végrehajtásáról rendelkezést adhat ki.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke

Lábjegyzetek:

[1] Módosította az 1994. évi LXIII. törvény 62. § (4) bekezdése b) pontja. Hatályos 1994.12.11.

[2] Módosította az 1994. évi LXIII. törvény 62. § (4) bekezdése b) pontja. Hatályos 1994.12.11.

[3] Módosította az 1994. évi LXIII. törvény 62. § (4) bekezdése b) pontja. Hatályos 1994.12.11.

[4] Módosította az 1990. évi LXVIII. törvény 8. § (1) bekezdése. Hatályos 1990.09.15.