28/1974. (VI. 22.) MT rendelet

a tanácsi kezelésben levő állami földek mezőgazdasági hasznosításáról

1. §

(1) E rendelet hatálya azokra az állami tulajdonban álló mezőgazdasági rendeltetésű külterületi és zártkerti, továbbá a rendeltetésüknek megfelelő célra történő felhasználásukig mezőgazdasági műveléssel hasznosítható belterületi földekre terjed ki, amelyeket a tanácsi szervek kezelnek (a továbbiakban: tanácsi kezelésben levő állami földek).

(2) A tanácsi kezelésben levő állami földek mezőgazdasági hasznosítása a kezelő feladata.

2. §

A tanácsi kezelésben levő állami földek mezőgazdasági hasznosításáról

a) mező-, illetőleg erdőgazdálkodással feladatszerűen foglalkozó állami szerv kezelésébe adásával,

b) az állami tulajdonban álló ingatlanok kezeléséről szóló jogszabályok szerint kezelésre jogosult más állami szerv és társadalmi szervezet kezelésébe adásával,

c) mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezet, mezőgazdasági szakszövetkezet, valamint az említett szövetkezetek részvételével mezőgazdasági termelésre alapított szövetkezeti és gazdasági társulás (a továbbiakban: mezőgazdasági szövetkezet) ingyenes és tartós használatába adásával,

d) egyéb szövetkezetnek és - ha a föld nagyüzemi gazdálkodásra nem alkalmas - állampolgárnak történő haszonbérbeadással kell gondoskodni.

3. §

(1) Állami szervnek vagy társadalmi szervezetnek kezelésbe, illetőleg mezőgazdasági szövetkezetnek használatba - kérelmére - területi korlátozás nélkül lehet tanácsi kezelésben levő állami földet adni; egyéb szövetkezetnek haszonbérbe a tevékenységi körének ellátásához szükséges nagyságú föld adható.

(2) Állampolgár részére csak olyan nagyságú tanácsi kezelésben levő állami földet lehet haszonbérbe adni, hogy a haszonbérbeadott területtel együtt

a) a haszonbérlő és a vele közös háztartásban élő házastársa és gyermekei tulajdonában és használatában levő belterületi föld a 6000 m2-t,

b) a haszonbérlő tulajdonában és használatában levő zártkerti föld a 6000 m2-t,

c) a haszonbérlő és a vele közös háztartásban élő házastársa és gyermekei tulajdonában és használatában levő összes föld

- mezőgazdasággal élethivatásszerűen foglalkozó állampolgár esetében a 12 hektárt,

- egyéb foglalkozású állampolgár esetében a 6000 m2-t

ne haladja meg.

4. §

(1) A tanácsi kezelésben levő állami földet egyéb szövetkezetnek vagy állampolgárnak legalább egy és legfeljebb tíz - jogszabályban meghatározott esetben legfeljebb tizenöt - évre lehet haszonbérbe adni.

(2) Az állami földre kötött haszonbérleti szerződés - a szerződésben megjelölt határidő lejárta előtt - csak a 7. §-ban meghatározott módon és esetekben szüntethető meg.

5. §

(1) A tanácsi kezelésben levő állami föld haszonbérének mértékét a föld fekvésének, művelési ágának, kataszteri tiszta jövedelmének és termőképességének figyelembe vételével kell megállapítani.

(2) A haszonbér a haszonbérbeadó tanács költségvetési bevétele.

(3) Jogszabályban megjelölt esetekben a haszonbérlő mentesül a haszonbér fizetése alól, illetőleg a haszonbérbeadó a fizetés alól mentesítést adhat.

6. §

(1) Az e rendelet alapján kezelésbe, használatba vagy haszonbérbe adott állami föld után a földhasználó az adójogszabályokban meghatározott adót fizeti; köteles a földön mezőgazdasági művelést folytatni.

(2) Az állami szerv, a társadalmi szervezet és a mezőgazdasági szövetkezet az állami föld használatát másnak csak időlegesen, az állami tulajdonban álló ingatlanok kezeléséről, illetőleg a földtulajdon és a földhasználat továbbfejlesztéséről szóló jogszabályok rendelkezései szerint engedheti át.

(3) A haszonbérlő az állami földet használatra másnak időlegesen sem engedheti át.

(4) Ha a mezőgazdasági szövetkezet a használatában levő állami föld visszaadására a tanácsi kezelő szervnek ajánlatot tesz és a tanácsi kezelő szerv az ajánlatot elfogadja, továbbá ha az állami föld használati jogának a visszavonására kerül sor, a visszavett földért ellenérték nem jár.

7. §

(1) A tanácsi kezelésben levő állami föld haszonbérletére a polgári jog szabályai az irányadók azzal az eltéréssel, hogy a haszonbérlet azonnali hatályú felmondásának nincs helye.

(2) A haszonbérleti szerződést a haszonbérbeadó és a haszonbérlő közös megegyezéssel bármikor megszüntetheti [Ptk. 319. § (1) bekezdés]. A megegyezést írásba kell foglalni.

(3) A szerződést három hónapi felmondással a gazdasági év végére (szeptember 30.) lehet megszüntetni. A felmondást írásba kell foglalni [Ptk. 457. § (4) bekezdés]. A haszonbérbeadó azonban a szerződést csak akkor mondhatja fel, ha

a) a haszonbérlő

- felhívás ellenére sem művelte meg a földet;

- a földet használatra másnak átengedte;

- a földön az építésügyi jogszabályok megszegésével építkezett;

- a haszonbér- vagy az adófizetési kötelezettségének a lejárat után közölt felszólítás ellenére, a kitűzött határidőben sem tett eleget, továbbá, ha

b) a haszonbérelt föld állampolgár részére kerül értékesítésre [36/1967. (X. 11.) Korm. számú rendelet 37. §-a].

(4) Ha az állami földet a kezelő vagy más állami szerv, illetőleg társadalmi szervezet közérdekű célra (1959. évi 24. számú tvr. 12. §, 1965. évi 15. számú tvr. 7. §) kívánja felhasználni, a szerződés hatálya - a szerződésben megjelölt határidő lejárta előtt, a feltétel bekövetkeztével - megszűnik.

(5) A gazdasági év végével szűnik meg a szerződés, ha a haszonbérlő mezőgazdasági vagy halászati termelőszövetkezetbe lép be (Ptk. 459. §), illetőleg, ha a haszonbérlő mezőgazdasági szakszövetkezet tagja és a szakszövetkezet közgyűlése a haszonbérelt földre a közös használatbaadási kötelezettséget kimondja [1967. évi III. törvény 37. § (1) és (5) bekezdése].

8. §

Ha a haszonbérleti szerződés a 7. § (3) bekezdésének b) pontja alapján szűnik meg, a haszonbérbeadó - ha pedig a (4) bekezdése alapján szűnik meg. a közérdekű célt megvalósító szerv - köteles megtéríteni a haszonbérlő részére a szerződés tartama alatt telepített szőlőnek, gyümölcsfának, évelő növénynek a szerződés megszűnésekor meglevő értékét. Ennek összegét vita esetén a bíróság állapítja meg.

9. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Végrehajtásáról - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben - a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter gondoskodik.

(2) E rendelet nem érinti a tanácsi kezelésben levő állami földre e rendelet hatálybalépése előtt kötött haszonbérleti szerződés érvényességét és tartalmát.

(3) A 7/1962. (III. 13.) Korm. számú rendelet 22. és 23. §-ának az állami szervek kezelésébe került mezőgazdasági ingatlanok mezőgazdasági hasznosítására vonatkozó rendelkezéseit e rendeletben foglaltak alkalmazásával azzal az eltéréssel kell végrehajtani, hogy az ilyen földeket csak a más célra történő felhasználás előrelátható időpontjának figyelembe vételével megállapított időtartamra lehet használatba, illetőleg haszonbérbe adni.

(4) A 36/1967. (X. 11.) Korm. számú rendelet 37. § (1) bekezdésének helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(1) A községi szakigazgatási szervnek, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szervének kezelésében levő állami tulajdonú földeket 800-1500 m2-enként (222-417 n. ölenként) lehet eladni. Az eladást községben levő földek tekintetében a járási hivatal elnöke, városi, fővárosi földek tekintetében a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága engedélyezi; községben a községi szakigazgatási szerv, városban, fővárosi kerületben az élelmiszer- és fagazdasági feladatot ellátó szakigazgatási szerv bonyolítja le. A fővárosban, a városokban, továbbá a középfokú és a részleges középfokú központnak kijelölt nagyközségekben azonban az eladásra engedély nem adható; e földek hasznosításáról a 28/1974. (VI. 22.) MT számú rendeletben foglaltak szerint haszonbérbeadás útján kell gondoskodni."

(5) E rendelet hatálybalépésével

a) a 63/1957. (X. 19.) Korm. számú rendelet, továbbá

b) a 36/1967. (X. 11.) Korm. számú rendelet 26. és 40. §-a hatályát veszti.

Aczél György s. k.,

a Minisztertanács elnökhelyettese