Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

14/1980. (IX. 30.) BkM rendelet

az egyes kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletek szerződéses üzemeltetéséről szóló 38/1980. (IX. 30.) MT rendelet végrehajtásáról

Az érdekelt miniszterekkel, országos hatáskörű szervek vezetőivel, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel és a KPVDSZ-szel egyetértésben az egyes kiskereskedelmi és vendéglátóipari üzletek szerződéses üzemeltetéséről szóló 38/1980. (IX. 30.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) végrehajtása érdekében - a 15. §-ban foglalt felhatalmazás alapján - a következőket rendelem.

(R. 1. §-ához)

1. §

(1) Szerződéses rendszerben üzemeltethetők azok a kiskereskedelmi üzletek, amelyekben a dolgozók létszáma az öt főt, azok a vendéglátóipari üzletek, amelyekben a dolgozók létszáma a melegkonyhás üzleteknél a tizenkettő főt, egyéb vendéglátó üzleteknél a hat főt a szerződéskötés időpontjában nem haladja meg.

(2) Az (1) bekezdésben megjelölt létszámhatárt - a zenészek az előadóművészek, a kisegítők, valamint a szakmunkástanulók nélkül - mű-szakszámtól függetlenül kell figyelembe venni.

(3) A bizományi üzletek, a zálogfiókok, a gyógyszertárak, továbbá a szállodában levő vendéglátó üzletek, valamint a munkahelyi- és gyermekélelmezési konyhák és éttermek szerződéses rendszerben nem üzemeltethetők. A szerződéses rendszerben működő üzletek órát, ékszert, járművet, vadászati felszerelést (fegyver, lőszer), továbbá - ha annak fogyasztói ára az 1000 Ft-ot meghaladja - bútort. fotó- és optikai árut, híradástechnikai és elektromos háztartási gépet nem árusíthatnak.

(4) A szerződéses rendszerben üzemeltethető üzletet a vállalat igazgatója, a szövetkezet igazgatósága (vezetősége), illetve a gazdasági társulás igazgatótanácsa jelöli ki.

(R. 2. §-ához)

2. §

(1) A kijelölt üzlet szerződéses üzemeltetésre történő átadását a gazdálkodó szervezet a versenytárgyalást megelőzően legalább harminc nappal nyilvánosan - a központi vagy a megyei sajtóban és más módon - meghirdeti. A gazdálkodó szervezet az érdeklődőket köteles írásban tájékoztatni az üzlet előző évi bevételéről (értékesítési forgalmáról), az üzletben levő eszközök értékéről, az ott dolgozók létszámáról, a díj minimális összegéről és annak tartalmáról, valamint az óvadék, illetve a szerződést biztosító egyéb mellékkötelezettség minimális mértékéről.

(2) A kijelölt üzlet szerződéses üzemeltetésre történő átadására közjegyző jelenlétében folytatott versenytárgyaláson kerül sor. A versenytárgyalásra annak időpontját megelőzően legalább nyolc nappal írásban kell jelentkezni. A jelentkezőnek egyidejűleg igazolnia kell, hogy a R. 2. § (2) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelel és az óvadékkal, illetve a szerződést biztosító egyéb mellékkötelezettséggel rendelkezik.

(3) A gazdálkodó szervezet a versenytárgyaláson résztvevők közül az üzlet vezetésére azzal köteles szerződést kötni, aki a legmagasabb összegű díj fizetésére vállalkozik. Egyenlő ajánlat esetén azt kell előnyben részesíteni, aki a forgóeszközök nagyobb hányadának megvásárlását vállalja, egyenlő vállalás esetén pedig azt, aki a versenytárgyalás meghirdetésekor az üzlet vezetője, ilyen pályázó hiányában pedig az üzlet, illetve vállalat dolgozója. Egy jelentkező esetén nem kell versenytárgyalást tartani.

3. §

(1) Aki a versenytárgyalás meghirdetésekor a gazdálkodó szervezettel nem áll munkaviszonyban, a versenytárgyaláson akkor vehet részt, ha kötelezi magát, hogy a szerződés megkötésekor a gazdálkodó szervezettel munkaviszonyt létesít.

(2) A rendelet alkalmazása szempontjából megfelelő szakmai képzettség a mesterlevél, a segédlevél, a szakmunkás bizonyítvány, továbbá az ezzel egyenértékű képesítés, vagy - a melegkonyhás vendéglátó- és a húsüzletek kivételével - a három éves szakmai (üzletvezetői, helyettesi vagy eladói) gyakorlat.

(R. 3. §-ához)

4. §

(1) A díj magában foglalja:

- a vezető és az üzletben foglalkoztatott dolgozók után fizetendő társadalombiztosítási járulékot, valamint a vezető által fizetendő nyugdíjjárulék összegét;

- az értékcsökkenésnek az üzletben levő - a gazdálkodó szervezet tulajdonát képező - állóeszközök után az Amortizációs Normák Jegyzékében meghatározott leírási kulcs alapján számított összegét és az állóeszközök használati diját;

- a helyiség (terület) bérleti diját;

- a gazdálkodó szervezet nyereségéhez és általános költségeihez való hozzájárulást.

(2) A díj - a gazdálkodó szervezet és a vezető megegyezése alapján - egyéb költségekre is fedezetet nyújthat.

(3) A díjban figyelembe nem vett ráfordítások (költségek) - a R. 4. § (3) bekezdésében meghatározottak kivételével - a vezetőt terhelik.

(4) A szerződésben az üzlet tervezett éves árbevétele és a díj évi összege évenként változó mértékben is meghatározható. A díj havonta fizetendő hányadának mértéke időszakonként eltérő lehet.

5. §

(1) A vezető az üzletköréhez tartozó árut a termékforgalmazás rendjéről szóló rendelkezések keretei között szabadon, a kereskedelmi gazdálkodó szervezetekkel azonos feltételek mellett beszerezheti és készpénz fizetés ellenében bárkinek értékesítheti.

(2) A vezető az árubeszerzést okmánnyal (számla, blokk, szállítólevél) köteles igazolni. Ha az árut magánszemélytől szerzi be. a beszerzési árat okmánnyal (számlával) bizonyítania, ennek hiányában az általános jövedelemadóról szóló jogszabályban előírt önbizonylattal valószinűsítenie kell.

(3) A más gazdálkodó szervezettől nem készpénzért vásárolt áru ellenértékét - eltérő megállapodás hiányában - a vezető igazolása alapján a gazdálkodó szervezet egyenlíti ki. Az igazolás módját a gazdálkodó szervezet határozza meg. A beszerzések ellenértékét a vezető köteles a gazdálkodó szervezet által meghatározott határidőig megtéríteni.

6. §

(1) A vendéglátóipari üzlet vezetője az üzletben forgalomba hozott termékekre a vendéglátóipari árakra vonatkozó előírások szerint árvetést köteles készíteni és azt öt évig megőrizni.

(2) A szerződéses üzemeltetésre átadott üzletekben értékesített áruk árképzésére, a hatósági árintézkedés esetén követendő eljárásra, továbbá az üzletek nyitvatartás ára a magánkereskedőkre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

(R. 4. §-ához)

7. §

A jogszabály alkalmazása szempontjából felújítás az üzlet átalakítása, a padlózat, a burkolat, a födém, a gáz-, víz-, villanyvezetékek és az ezekhez kapcsolódó berendezések, valamint a fűtőberendezések korszerűsítése, cseréje, bővítése.

8. §

A vezető a tulajdonát képező állóeszközöket - előzetes bejelentés mellett - az üzletben elhelyezheti és használhatja.

(R. 5. §-ához)

9. §

(1) Az átadott áru és anyagkészlet értékét beszerzési, vagy elszámoló áron, a göngyölegeket betétdíjas áron kell elszámolni. A fogyóeszközök közül az evőeszközöket, üveg- és porcelánféléket 100%-os értékben, az egyéb forgóeszközöket, illetve berendezési tárgyakat az elhasználódás fokának megfelelő értékben kell átadni.

(2) A vezető az álló- és forgóeszközöket leltár alapján veszi át.

(R. 8. §-ához)

10. §

(1) A gazdálkodó szervezet a szerződéses rendszerben üzemeltetett üzletben csak azt foglalkoztathatja, akinek a foglalkoztatásához a vezető hozzájárul.

(2) A szerződés az üzletekben foglalkoztatható dolgozók létszámát az 1. § (2) bekezdésének megfelelően tartalmazza.

(3) A munkakönyv nélkül alkalmazható kisegítő dolgozókkal* hét napnál rövidebb időre a gazdálkodó szervezet nevében - az alkalmazási feltételek érvényesülése esetén - a vezető létesíthet munkaviszonyt és ezt köteles a gazdálkodó szervezetnek - az általa meghatározott időpontig - havonként bejelenteni.

(4) Az üzletben a vezető hozzátartozója munkaviszony keretében foglalkoztatható.

(5) A vezető közeli hozzátartozóját - amennyiben foglalkoztatását jogszabály nem tiltja -a gazdálkodó szervezetnél történt előzetes bejelentés mellett az üzlet munkájában munkaviszony létesítése nélkül - saját felelősségére -foglalkoztathatja.

11. §

(1) A dolgozó munkabérét a munkaszerződésben fix összegben kell meghatározni. A munkabér megállapításánál a gazdálkodó szervezetnél azonos, vagy hasonló munkakörben dolgozóknak a részesedési alap terhére kifizetett juttatások összegével csökkentett átlagkeresetét kell alapul venni. Ennek számításánál az alapbért az irányadó bértétel keretei között kell figyelembe venni. A munkabér magában foglalja a bérköltséget terhelő összes díjazást.

(2) Az üzletben a szerződés szerint felhasználható munkabér összege a kisegítők foglalkoztatása esetén sem léphető túl.

(3) Az üzlet dolgozóinak munkabérét a gazdálkodó szervezet nevében a vezető fizeti. Ha a vezető e kötelezettségének a bérfizetésre előírt határidőben nem tesz eleget, a munkabért a dolgozónak a gazdálkodó szervezet közvetlenül köteles megfizetni és az ebből fakadó követelését a vezetővel szemben érvényesíteni.

(4) A kifizethető munkabér és a levonások összegét a vezetővel a gazdálkodó szervezet közli. A munkabért terhelő levonás összegét a vezető a díj havonta fizetendő hányadával együtt a gazdálkodó szervezethez köteles befizetni.

12. §

(1) Az üzlet dolgozóinak munkabérét, valamint a szerződésben a vezető társadalombiztosítási és nyugdíjjárulékának alapjaként meghatározott összeget a gazdálkodó szervezet bérköltségként köteles elszámolni, illetve nyilvántartani.

(2) Az üzlet dolgozóinak kifizetett munkabért a bérszabályozás szempontjából a bérköltség terhére folyósított egyéb kifizetésként kell figyelembe venni.

(R. 14. §-ához)

13. §

(1) A szerződés megszűnésekor az elszámolás keretében a vezető köteles a gazdálkodó szervezettől átvett állóeszközöket leltár szerint visszaszolgáltatni és a meg nem vásárolt forgóeszközök értékével elszámolni.

(2) A vezető köteles a gazdálkodó szervezetnek megtéríteni a hiányzó állóeszközök értékét, valamint azt az összeget, amellyel az állóeszközök értéke a rendeltetésellenes használat, vagy a karbantartás elmulasztása miatt csökkent.

Vegyes és zárórendelkezések

14. §

(1) Az üzlet cégtábláján a gazdálkodó szervezet, valamint a vezető nevét az üzemeltetés formájára való utalással az általános szabályoknak megfelelően fel kell tüntetni.

(2) A vezető a kereskedelmi tevékenység gyakorlására vonatkozó jogszabályokat, hatósági előírásokat köteles megtartani.

15. §

A gazdálkodó szervezet köteles az üzlet működését folyamatosan ellenőrizni, az állóeszközöket legalább két évenként leltározni. Indokolt esetben az átvert eszközökkel történő elszámolásra a vezetőt felhívhatja.

16. §

A gazdálkodó szervezet az üzlet árbevételeként a szerződésben meghatározott forgalmat számolja el.

17. §

(1) Ez a rendelet 1981. január hó 1. napján lép hatályba.

(2) A szerződéses rendszerben működő üzletekre

- az üzletek nyitvatartásáról szóló - a 3/1971. (VII. 17.) BkM, az 1/1974. (I. 17.) BkM-MüM, a 15/1976. (VIII. 25.) BkM és a 4/1980. (IV. 4.) BkM rendelettel módosított - 12/1970. (VIII. 30.) BkM rendelet,

- az áruforgalom elszámoltatásának egyes kérdéseiről szóló 13/1972. (VI. 5.) BkM rendelet,

- a vendéglátóiparban felhasznált ételnyers-anyagok elszámolóár-különbözetének rendezéséről szóló 16/1976. (VIII. 29.) BkM rendelet,

- a vendéglátó egységek ruhatárainak és higiénés helyiségeinek üzemeltetéséről szóló 8/1378. (V. 8.) BkM rendelet,

- a jutalékrendszerről szóló 21/1979. (XII. 6.) BkM rendelet,

- az árkockázati alapról szóló 24/1979. (XII. 30.) BkM rendelet,

- a csomagolóanyagok terhelési áráról és elszámolásáról szóló 124/1956. (KÉ. 37.) BkM utasítás,

- a Kereskedelmi Általános Üzleti Szabályzatról és az Üzleti Munkarendről szóló 15 1968. (XII. 27.) BkM rendelet 2. § (1) és (2) bekezdése,

- az üzletek működési engedélyéről és a szakmai üzletkörökről szóló 12/1978. (VII. 1.) BkM rendelet 7. § (2) bekezdése,

- az összeférhetetlen munkaviszonyok rendezéséről szóló 31/1968. (KÉ. 33.) BkM utasítás 2. b) és 4. pontja

nem alkalmazható.

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Tartalomjegyzék