Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1980. (IV. 4.) BkM rendelet

a Munka Törvénykönyve végrehajtásáról a belkereskedelmi ágazatban

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 100. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a munkaügyi miniszterrel, a Kereskedelmi, Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével, a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával, valamint az érdekelt szervekkel egyetértésben - a következőket rendelem.

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya a belkereskedelmi ágazatba tartozó gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pont, továbbiakban: vállalat], valamint a Belkereskedelmi Minisztérium felügyelete alá tartozó költségvetési szervekre terjed ki.

A belkereskedelmi ágazatba tartozó vállalatokra vonatkozó szabályok

(Mt. V. 12. §-hoz)

2. §

A munkaszerződésben személyi alapbérként kell meghatározni:

a) tiszta vagy csökkentett alapbérrel kombinált jutalékrendszerben foglalkoztatott dolgozóknál a besorolás szerinti alapbért,

b) besorolási bérrel nem rendelkező jutalékos dolgozóknál (pl. mozgóárusoknál) a havi munkaidővel arányos - jogszabályban meghatározott - legalacsonyabb bér összegét.

[Mt. 34. §, Mt. V. 40. §, 17/1979. (XI. 1.) MüM rendelet 25. §-hoz]

3. §

(1) A vásárlói igények szerint alakuló forgalom követelményeihez igazodó műszakbeosztás miatt azokban az áruházakban, ahol a napi nyitvatartási idő legalább tíz óra, de a tizenhat órát nem éri el, a heti munkaidő négy, illetve öt munkanapra is beosztható. Ez esetben a kollektív szerződésben heti kettő, illetve egy szabadnapot kell biztosítani.

(2) Osztott munkaidő alkalmazása esetén a munkaidő egy alkalommal szakítható meg, a napi munkaidő kezdete és befejezése között tizenkettő óránál hosszabb idő nem telhet el.

(Mt. V. 62. §-hoz)

4. §

(1) Munkahelyi pótlékot kell fizetni Budapesten, a rendelet mellékletében meghatározott élelmiszer-kiskereskedelmi és vendéglátó egységekben és az ott megjelölt munkakörökben foglalkoztatott hálózati dolgozók részére, ha a vállalattal - áthelyezés esetén az előző vállalattal - a kifizetést megelőző utolsó két teljes naptári évben megszakítás és igazolatlan távollét nélkül a pótlék kifizetésének időpontjáig munkaviszonyban álltak.

(2) A pótlék fizetése szempontjából munkaviszonyban töltött időnek minősül kilenc hónap tanulóviszony, ha a vállalatnál gyakorlati oktatáson levő tanuló a sikeres szakmunkás vizsga letétele után tizenöt napon belül a vállalattal munkaviszonyt létesít.

(3) Nem csökkenti a pótlék összegét az idény időtartamára üdülőterületi egységbe, a melléklet szerinti hálózati munkakörbe történő áthelyezés, illetve kiküldetés, ha a dolgozó az idény végén pótlékra jogosító munkakörbe visszatér.

(4) Igazolt távollét, pótlékra nem jogosító munkakörbe, illetve munkakörből való áthelyezés, valamint nyugdíjas foglalkoztatás esetén a dolgozót a pótlék időarányos része illeti meg.

(5) A naptári év végén nyugdíjazott, dolgozó - az (1) bekezdésben meghatározott feltételek mellett - pótlékra akkor is jogosult, ha munkaviszonya a kifizetés időpontja előtt szűnt meg.

(6) Munkahelyi pótlék összege egy naptári évre

a) az élelmiszer-kiskereskedelemben 5000 Ft

b) a vendéglátásban 2500 Ft

c) tanulóviszony beszámítása esetén 2500 Ft.

A pótlékot minden évben legkésőbb a januári bérek folyósításának időpontjában kell kifizetni.

5. §

(1) Nyitvatartási pótlékot kell fizetni a vállalatok bolti dolgozói részére

a) szombaton 15 óra után nyitvatartó általános áruházakban, a fővárosban és megyeszékhelyerken,

b) szombaton 16 óra után nyitvatartó élelmiszer-üzletekben - az édességboltok kivételével -városokban,

c) vasárnap egész évben, vagy idényjelleggel nyitvatartó kiskereskedelmi üzletekben.

(2) A pótlék mértéke

a) 2 órát meg nem haladó foglalkoztatás esetén 50 Ft,

b) 4 órát meg nem haladó foglalkoztatás esetén 80 Ft,

c) 4 órát meghaladó foglalkoztatás esetén 100 Ft.

6. §

(1) Takarítási pótlékot kell fizetni a kiskereskedelmi, vendéglátóipari és nagykereskedelmi egységek azon dolgozóinak, akik takarító személyzet (segédmunkás) hiányában az egység takarítását a higiéniás követelményeknek megfelelően maguk végzik.

(2) A takarítási pótlék havi összege a fővárosban, városokban és üdülőhelyeken négyzetméterenként - az egység teljes alapterületét figyelembe véve - az élelmiszerkiskereskedelemben négy forintnál, a kereskedelmi vendéglátásban hat forintnál kevesebb nem lehet.

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott feltétel megváltozása, illetve a követelmény nem teljesítése esetén a pótlék folyósítását meg kell szüntetni.

(4) A pótlék nem fizethető azokban a fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezeti és ZÖLDÉRT egységekben, ahol a tisztítószerek és eszközök beszerzési költségét is magában foglaló, nem bérjellegű költségátalányt fizetnek.

7. §

(1) A rendszeresen pénzt kezelő

a) áruházi gyűjtőpénztárosnak legalább havi 70 Ft,

b) pénztárosnak legalább havi 50 Ft,

c) fizető felszolgálónak, dohánybolt-kezelőnek, valamint azoknak, akik a vásárlótól átvett pénzzel pénztárgép, blokk összesítő, vagy előre nyomtatott blokk alapján kötelesek elszámolni, legalább havi 25 Ft pótlékot (mankópénzt) kell fizetni.

(2) Egészségügyi pótlékot kell fizetni - a területileg illetékes tanács vb. egészségügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szervének igazolása alapján - a munkaidejüknek nagyobb részében egészségügyi ártalomnak kitett munkahelyen foglalkoztatott dolgozóknak.

[17/1979. (XII. 1.) MüM rendelet 31. §-hoz]

8. §

A kereskedelmi üzletek (fizikai és nem fizikai állományba tartozó) vezetői és vezetőhelyettesei részére a kollektív szerződés leltározás, rendkívüli nyitvatartás és rendezvény alkalmával végzett túlmunkán felüli túlmunkáért évi hat munkanapig terjedő szabadidő-átalányt állapíthat meg.

[Mt. V. 94. § (2) bekezdéséhez]

9. §

(1) A kollektív szerződés a magasabb vezetőállású dolgozók részére, jutalomszabadságot, vagy rendkívüli fizetett szabadságot, a törzsgárda fokozatok elérése évében biztosított jutalomszabadságot kivéve, nem állapíthat meg.

(2) A magasabb vezetőállású dolgozó tekintetében munkaviszonyra vonatkozó szabálynak a lakásépítési támogatást biztosító előírásai csak a felügyeleti szerv, fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezeteknél csak a munkáltatói jogkört gyakorló szerv engedélyével alkalmazhatók.

A költségvetési szervekre vonatkozó szabályok

[21/1979. (XII. 28.) MüM rendelet 9. § (1) bekezdés a) pontjához]

10. §

A költségvetési szerveknél évenként

a) az igazgatót és helyettesét tizenkét,

b) az osztályvezetői és ennél magasabb beosztású dolgozót kilenc,

c) az ügyintézőt hat munkanap pótszabadság illeti meg.

[Mt. V. 86. § (2) bekezdéséhez]

11. §

Magasabb vezetőállású dolgozó a költségvetési szerv igazgatója és helyettese.

[Mt. V. 94. § (2) bekezdéséhez]

12. §

A költségvetési szervek magasabb vezetőállású dolgozóira is alkalmazni kell e rendelet 9. §-ában foglalt korlátozásokat.

13. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit 1980. január 1. napjától kell alkalmazni. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a 15/1976. (VIII. 25.) BkM rendelettel módosított 12/1970. (VIII. 30.) BkM rendelet 9. §-a, a 8/1974. (X. 13.) BkM rendelet - kivéve a 3. § (4) bekezdését - továbbá az azt módosító 3/1975. (VI. 24.) BkM, a 21/1976. (XII. 15.) BkM és a 6/1978. (IV. 2.) BkM rendeletek, valamint a 7/1976. (IV. 17.) BkM rendelet.

(2) A 8/1974. (X. 13.) BkM rendelet 3. § (4) bekezdése 1982. január 1. napján hatályát veszti.

Dr. Sághy Vilmos s. k.,

belkereskedelmi miniszter

Melléklet a 4/1979. (IV. 4.) BkM rendelethez

Budapesten munkahelyi pótlékra jogosultak

I. Az élelmiszerkiskereskedelemben az 5/1977. (II. 19.) MüM-BkM együttes rendelet 1. számú melléklete szerint

1. az 1-16, 19-20. jelzőszámú, vezetői és helyettesi munkakört betöltők közül

a) szoros, elszámolás esetén az üzletkörökről szóló 12/1978. (VII. 1.) BkM rendelet 1. sz. melléklet I/1. fejezetében a 140/A kivételével valamennyi felsorolt üzlettípusban foglalkoztatottak;

b) szabadkasszás elszámolás esetén a 12/1978. (VII. 1.) BkM rendelet 1. sz. melléklet i/1. fejezetében felsorolt 110-111, 113, 120, 140, 150 (csak egyszemélyes), 170 üzlet típusokban foglalkoztattak.

2. a 21-22, 25-26, 36-38 jelzőszámú munkakört betöltő dolgozók.

II. A vendéglátásban az 5/1977. (II. 19.) MüM-Bk. M számú együttes rendelet 2. számú melléklete szerint

1. az 1-28, 55-56 jelzőszámú, vezetői és helyettesi munkakört betöltők közül

a) szoros elszámolás esetén a 12/1978. (VII. 1.) Bk. M rendelet 1. sz. mell. II. fejezetében felsorolt 22/B,. 23, 23/A, 24, 32, 32/A, 34, 34/A, 51-60 üzlettípus kivételével valamennyi felsorolt üzlettípusban foglalkoztatottak;

b) szabadkasszás elszámolás esetén a 44 jelzőszámú munkahelyi büfék közül a "C" forgalmi kategóriába tartozó, valamint - a forgalmi kategóriától függetlenül - a kórházakban, rendelőintézetekben működő egységek vezetői és helyettesei;

2. A 33-46, 50-52, 54, 57-59, 61-62 (kivéve az 50-51 jelzőszámú munkakörből a mixer, változó munkabeosztású felszolgáló, a 61 jelzőszámú munkakörből az éttermi portást, kocsirendező, ruhatáros) jelzőszámú munkakört betöltő dolgozók.

III. Az élelmiszer-kiskereskedelmi és vendéglátó egységekhez csatolt raktárakban az 5/1977. (II. 19.) MüM-BkM együttes rendelet 3. számú melléklet 21-24, 27-30 jelzőszámú munkakört betöltő dolgozói.

Tartalomjegyzék