6/1980. (IV. 28.) NIM rendelet

a Munka Törvénykönyvének a nehézipari ágazatban történő végrehajtásáról

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1967. évi II, törvény (Mt.) és a végrehajtása tárgyában kiadott 48/1979. (XII. 1.) MT rendeletben (Mt. V.) kapott felhatalmazás alapján - a munkaügyi miniszterrel, az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, továbbá az iparági szakszervezetekkel, az Ipari Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

A rendelet hatálya

1. §

A rendelet hatálya:

a) a nehézipari miniszter által irányított gazdasági ágazatokba tartozó gazdálkodó szervezetekre [Ptk. 685. § c) pont],

b) a távfűtés és melegvízszolgáltatás szakágazatba tartozó vállalatokra, valamint a Nehézipari Minisztérium Ipargazdasági és Üzemszervezési Intézetre, az Energiagazdálkodási Intézetre és a Vegyipari Számítástechnikai Fejlesztési Társulásra (továbbiakban: vállalat),

c) a felügyelete alá tartozó költségvetési szervezetekre

terjed ki.

A vállalatokra vonatkozó rendelkezések

Kiküldetési költségátalány

[Mt. 35. § (3) bek. - Mt. V. 38. § - 33/1951. (I. 31.) MT sz. r. 21. § (6) bekezdés]

2. §

A kiküldetési költségátalány megállapítására -a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben - a munkáltató jogosult. Külszolgálati költség a tereppótlékban részesülő dolgozónak is téríthető.

Munkaidő, pihenőidő

[Mt. 37. § (1) bek. - Mt. 38. § (2) bek. - Mt. V. 40. § (2) bek. - 17/1979. (XII. 1.) MüM r. 32. §]

3. §

(1) Jogszabályban meghatározott, egészségre ártalmas munkakörben a munkaidő heti harminchat-negyvenkét óra.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott munkakörben dolgozó a munkaidejét meghaladóan munkakörébe tartozó munkát nem végezhet.

(3) Az (1) bekezdésben megjelölt munkakörben dolgozó részére napi munkájának befejezése és a másnapi munkakezdés között legalább tizenegy óra egybefüggő pihenőidőt kell biztosítani.

Készenléti (ügyeleti) szolgálat

[Mt. 39. § (2) bek. - 17/1979. (XII. 1.) MüM sz. r. 34. §]

4. §

Kollektív szerződésben - jogszabályi keretek között - szabályozott készenléti (ügyeleti) díj mértéke egységes óradíjtétellel is meghatározható.

Túlmunka

[Mt. V. 43. § (2) bek.]

5. §

Egészségre ártalmas munkakörben dolgozónak túlmunka

a) üzemzavar megelőzése és elhárítása,

b) olyan anyagi kár megelőzése végett, amely nem volt előre látható,

c) vagonok, valamint a teherszállító vállalatok járműveinek munkaidőn túl történő ki- és berakodása

esetén rendelhető el.

A föld alatt dolgozók pótszabadsága

[Mt. 42. § (2) bek. - Mt. V. 48. § (2) bek. - 51. § (1)-(3) bek.]

6. §

(1) A bányászatban a föld alatt dolgozó vájárokat, segédvájárokat, csapatcsilléseket, továbbá a föld alatti termelést közvetlenül irányító bányamestereket, főaknászokat, aknászokat, segédaknászokat, lőmestereket és felvigyázókat (a továbbiakban: termelőket) hat munkanap, az egyéb föld alatti dolgozókat (a továbbiakban: kiszolgálókat) három munkanap pótszabadság illeti meg. E pótszabadságot, valamint a munkaviszony alapján járó pótszabadságot évi tizenkettő munkanap mértékéig össze kell számítani.

(2) Tíz évet meghaladó föld alatti munka esetén az (1) bekezdésben meghatározott pótszabadság mértéke a termelőknél évi tizenkettő, a kiszolgálóknál évi hat munkanap, amelyet a munkaviszony alapján járó pótszabadsággal a következők szerint össze kell számítani.

(3) A villamosenergiaipar teherelosztójában és karsztkútjaiban föld alatti munkán foglalkoztatott dolgozókat három, tíz évet meghaladó föld alatti munka esetén hat nap pótszabadság illeti meg.

(4) A pótszabadságra való igényjogosultság és a kiadás részletes feltételeit kollektív szerződésben kell meghatározni.

A munka díjazásának egyéb jeltételei

[Mt. 45. § (1) bek. - Mt. V. 62. § (2) bek.]

7. §

Bérpótlék alkalmazása a következőkben meghatározott körben és mértékben kötelező:

a) éjszakai pótlék a huzamosabb időn át végzett éjszakai munka esetén 20%-nál kevesebb nem lehet. Számítási alapja fizikai foglalkozásúaknál a törzsbér;

b) a túlórapótlék számítási alapja tekintetében kollektív szerződés a bányász darabbéres dolgozóra eltérően is rendelkezhet, de az alap ez esetben sem haladhatja meg a törzsbért. Egyéb szakágazatban a fizikai foglalkozásúaknál a számítási alapot a személyi alapbér és a besorolás szerinti kategória alsó határának bértétele között a kollektív szerződésben kell meghatározni;

c) a föld alatti pótlék 25-30%-ig terjedően minden munkarend szerinti, vagy azt meghaladó műszakra, amelynek keretében a dolgozó föld alatt végzi munkáját. A nem állandó föld alatti szolgálatot teljesítők részére föld alatti pótlék átalány is megállapítható. Az állandó föld alatti beosztású műszaki dolgozóknál meg kell határozni azt a minimális műszakszámot, amelynek teljesítése esetén a föld alatti pótlék a munkarend szerinti havi műszakok egészére elszámolható. Számítási alapja a törzsbér. A folyósításhoz szükséges napi munkaidő minimális hosszát kollektív szerződésben kell meghatározni;

d) csapatvezetői pótlék 5-20%-os mértékben, a szakmányosok csoport- (csapat) bérezése esetén. Számítási alapja a törzsbér;

e) tereppótlék 5-25%-ig a geológiai kutatásnál, fúrásnál - terepen foglalkoztatott fizikai és nem fizikai állományú dolgozók részére - a munkában töltött időre. Számítási alapja a törzsbér.

8. §

A bányamentők anyagi ösztönzésének rendszerét, az ezen belül alkalmazható pótlékok körét és mértékét - amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - kollektív szerződésben kell szabályozni. A bányamentési tanfolyamot végzett és bányamentőként alkalmazott dolgozó részére a vizsga sikeres letétele után egyösszegben fizethető - az egyéb (bérjellegű) költségek között elszámolható - díj összegét is e szabályozásban kell rögzíteni.

Természetbeni járandóság, kedvezményes beszerzés, vásárlási kedvezmény

[Mt. 45. § - 17/1979. (XII. 1.) MüM r. 58. §]

9. §

(1) A bányászati alágazatban - a kőolaj- és földgázkitermelés szakágazat kivételével - a munkabér egy része természetben (szénben) adható ki. A természetbeni járandóságnak fogyasztói áron számított összege jogosultanként nem haladhatja meg az évi 3500,- Ft-ot. A természetbeni juttatás értéke készpénzben is kiadható. Ez esetben viszont biztosítani kell, hogy a dolgozó a vállalatánál az adott termékből - a megállapított fogyasztói áron a meghatározott összeg erejéig - vásárolhasson. Kedvezményes beszerzés (vásárlási kedvezmény) biztosítása esetén a kedvezmény összege személyenként legfeljebb évi 1500,- Ft lehet.

(2) Az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszt irányítása alá tartozó vállalatoknál - a 2111., a 2212. és az 5111. szakágazatba soroltakat kivéve - a kedvezményes vásárlás rendszere továbbra is fenntartható. A bérköltség terhére adható vállalati támogatás összege azonban nem haladhatja meg az 1979. évi szabályozott szintet. A rendelet hatálybalépését megelőzően magasabb összegű kedvezményes vásárlásban részesült dolgozók e jogosultságát csökkenteni nem lehet.[1]

(3) Az (1)-(2) bekezdés szerinti juttatásban részesíthetők körét a kedvezményesen beszerezhető termékek választékát, a juttatás mértékét, a megvonás eseteit stb. kollektív szerződésben kell szabályozni.

Állásidő elszámolása

[Mt. 47. § (4) bek. - 17/1979. (XII. 1.) MüM r. 59. §]

10. §

Az állásidő elszámolásának alapját a dolgozó személyi alapbére és a besorolás szerinti kategória alsó határának bértétele között a kollektív szerződésben kell meghatározni.

Jubileumi jutalom

[Mt. 48. § (2) bek. - Mt. V. 63. § (1) bek.]

11. §

A szakmányos (bányász-darabbéres) dolgozónak jubileumi jutalomként föld alatti pótlékkal növelt egy havi személyi alapbért kell folyósítani.

Munkásszállítás és munkába járást szolgáló utazási kedvezmény

[Mt. 38. § (2) bek. - Mt. 50. § (1) bek. - 18/1979. (XII. 1.) MüM r. 18. § (2) bek.]

12. §

(1) A saját kezelésben levő, a bérelt és a közforgalomban közlekedő járaton, illetve gépkocsin szállított dolgozónak - rendszeres igénybevétel esetén -, ha az indulási hely és a munkahely közötti távolság az 5 km-t nem haladja meg, 20,-Ft/hó, ennél nagyobb távolság esetén 40,- Ft/hó térítést kell fizetni.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak akkor alkalmazhatók, ha a dolgozó munkahelyre és hazaszállítására a munkarendhez igazodó menetrend szerint közlekedő vonat - közforgalmi autóbusz -, hajó nem áll rendelkezésre.

Magasabb vezető állású dolgozók törzsgárda jutalma

[Mt. V. 86. § (2) bek. - Mt. V. 88. § (1) bek. - 14/1979. (XI. 1.) MüM r. 2. § (6) bek. e) pont]

13. §

(1) A magasabb vezető állású dolgozót megilleti a törzsgárda tagsággal járó, a vállalati kollektív szerződésben szabályozott - öt, vagy ennél több évenként fizetett, illetve adott - pénz- (és tárgy) jutalom. Pénzjutalmuk (és tárgyjutalmuk) forintban (külön-külön) számolt mértéke, illetve értéke nem haladhatja meg az adott fokozatot elért törzsgárdatagok jutalmának átlagos összegét.

(2) A vállalat törzsgárdatagjáként kapott (pl. bronz, ezüst, arany) jelvényért a fokozatnak megfelelően 2-3-4 munkanap, az arany fokozat ismételt elnyeréséért 4 munkanap jutalomszabadság adható.

Költségvetési szervezetekre vonatkozó rendelkezések

[Mt. V. 86. § (2) bek. - 21/1979. (XII. 28.) MüM r.]

14. §

A dolgozók pótszabadsága szempontjából a költségvetési szervek a Mü M R. 9. § (1) bekezdésében meghatározott, e rendelet melléklete szerinti kategóriákba tartoznak.

15. §

Magasabb vezető állású dolgozó a 14. § szerinti "a" kategóriába tartozó költségvetési szerv igazgatója, igazgatóhelyettese.

16. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit azonban 1980. január hó 1. napjától kell alkalmazni. Egyidejűleg

a 4/1970. (IV. 21.) NIM rendelet, valamint az ezt módosító 1/1971. (I. 15.) NIM, a 6/1971. (VI. 29.) NIM és az 1/1978. (II. 8.) NIM rendeletek, a 30/1967. (NIM. É. 36.) NIM utasítás és az ezt kiegészítő 8/1970. (NIM. É. 10.) NIM utasítás,

a nyugdíjasokra vonatkozó rendelkezések kivételével a 14/1965. (NIM. É. 10.) NIM számú,

a nvugdijasokra vonatkozó rendelkezések kivételével a 22/1967. (NIM. É. 27.) NIM számú,

a 15/1971. (NIM. É. 20.) NIM utasítás 1-5., valamint 8-10. pontja és az ezt kiegészítő 25/1971. (NIM. É. 25.) NIM utasítás, valamint

a 15/1968. (NIM. E. 16.) NIM utasítások hatályukat vesztik.

Dr. Simon Pál s. k.,

nehézipari miniszter

Melléklet a nehézipari miniszter 6/1980. (IV. 28.) NIM rendelete 14. §-ához

"a" kategória:

1. NIM Műszaki Dokumentációs és Fordító Iroda (NIMDOK).

2. Állami Energetikai és Energiabiztonságtechnikai Felügyelet (Energia felügyelet),

3. NIM Továbbképző Központ (NIM TK),

4. NIM Javító és Szolgáltató Üzem,

5. Bányászati Utókezelő és Éjjeli Szanatórium,

6. Vegyi- és Robbanóanyagipari Felügyelet,

7. "Pech Antal" Bányaipari Aknászképző Technikum és Kollégium.

"b" kategória:

- tanbányák

- NIM Műszaki Filmszolgálat.

"c" kategória:

- NIM üdülők,

- NIM Csillaghegyi Hétvégi Pihenője,

- NIM Hivatali Napköziotthonos Óvoda,

- NIM Szilágyi Erzsébet Fasori Vendégház.

Lábjegyzetek:

[1] Az olaj- és gázipar területén kedvezményes vásárlás keretében adható kedvezmény összegét a Vállalatfelügyeleti Főosztály a VI. ötéves tervidőszakra érvényes kollektív szerződések megkötése előtt az illetékes iparági szakszervezetekkel együtt szabályozza.

Tartalomjegyzék