Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelet

az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmának engedélyezéséről szóló 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelet módosításáról

Az Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezmény XXI. Cikkelyének megfelelően, továbbá a külkereskedelemről szóló 1974. évi III. törvény 29. §-ának (1) bekezdésében, valamint a vámjog szabályozásáról szóló 1966. évi 2. törvényerejű rendelet 16. és 18. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:

1. §

(1) Az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák forgalmának engedélyezéséről szóló - a 143/1991. (XI. 8.) Korm. rendelettel, a 152/1991. (XII. 6.) Korm. rendelettel és a 66/1992. (IV. 10.) Korm. rendelettel módosított - 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 1. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(2) Nemzetközileg ellenőrzött terméknek és technológiának minősülnek származási országtól függetlenül

- az 1., 7., 8., 9. és 10. számú mellékletben, valamint a 2/1986. (I. 19.) MT rendelet mellékletében szereplő termékek és technológiák,

- minden olyan termék, technológia és szolgáltatás, amely esetében a magyarországi szerződő fél tudomással bír arról, hogy a terméket, illetve technológiát részben vagy egészben a hagyományos, vegyi, biológiai, nukleáris fegyverek, illetve az ilyen fegyverek célbajuttatására alkalmas rakétatechnikai eszközök fejlesztésével, gyártásával, raktározásával, működtetésével, felderítésével, azonosításával, elterjedésével kapcsolatosan kívánják felhasználni."

(2) A R. 1. §-ának (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(3) Az (1) bekezdésben meghatározott engedély (Igazolás), illetve a 4. § (7) bekezdésében és a 7. § (6) bekezdésében meghatározott nyilatkozat szükséges az egyes nemzetközileg ellenőrzött termékek és technológiák (a továbbiakban: termékek és technológiák)

a) külkereskedelmi célú behozatalára és kivitelére;

b) reexportjára;

c) vámszabadterületre történő be- és kiszállítására;

d) az utas- és ajándékforgalomban történő behozatalára és kivitelére;

e) az ezekkel folytatott ügynöki tevékenységre;

f) a gazdasági társaság által nem pénzbeli betét (hozzájárulás) címén történő behozatalára és kivételére;

g) az 1988. évi XXIV. törvény 31. §-ának (3) bekezdése alapján történő behozatalára; illetőleg

h) bármilyen új műszaki termék formájában történő kivitelére;

i) átviteli (tranzit) áruforgalmára, melyet a 7/A. § szerinti módon kell bejelenteni."

(3) A R. 1. §-ának (5) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(5) A R. 1. számú mellékletében foglalt termékek és technológiák körében az (1) bekezdésben előírt igazolásra nincs szükség a (3) bekezdésben meghatározott forgalom körében, ha azt a származási ország nem igényli. A származási ország álláspontja vonatkozásában a 3. §-ban meghatározott Exportellenőrzési Iroda álláspontja az irányadó."

2. §

A R. 2. §-a az alábbi (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A Bizottság megvitatja az Exportellenőrzési Iroda által elé terjesztett elvi jelentőségű exportellenőrzési ügyeket és azokban - az Iroda eljárásaiban kötelező módon alkalmazandó - elvi döntéseket hoz. A Bizottság által meghatározott döntési elveket (ratio decidendi) - ha a döntés tárgyából más nem következik - az Exportellenőrzési Iroda hivatalos közleményként teszi közzé. A Bizottság által meghatározott döntési elvek nem tartalmazhatnak az állampolgárokat közvetlenül kötelező rendelkezéseket."

3. §

A R. 4. §-a az alábbi (6)-(7) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Nem szükséges Igazolást kiadni, ha a) az 1. számú mellékletben szereplő behozni kívánt termékek és technológiák értéke nem éri el a 400 000 forintot, és az ügylet nem része egy ennél magasabb értékű tranzakciónak; vagy

b) az 1. számú mellékletben szereplő, behozatali előjegyzés keretében vámkezelendő [a vámjog részletes szabályainak megállapításáról és a vámeljárás szabályozásáról szóló 39/1976. (XI. 10.) PM-KkM együttes rendelet 48. § (1) bek.] termék, illetve technológia kerül behozatalra; vagy

c) az 1. számú mellékletben szereplő termékek és technológiák forgalmazásában résztvevő jogi és természetes személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság az Irodával kötött külön megállapodásban foglaltaknak megfelelően - előzetesen megállapított keret terhére, utólagos elszámolási kötelezettség mellett - hozza be a termékeket és technológiákat (disztribútori felhatalmazás).

(7) Az Igazolást - az árutovábbítás és a raktározás kivételével - a vámkezelést végző vámhivatalhoz az indítványozott vámkezelés elvégzésére irányuló kérelemmel egyidejűleg kell benyújtani. A (6) bekezdésben, illetve az 1. § (5) bekezdésében meghatározott esetekben a vámkezelés elvégzésére irányuló kérelemhez a megfelelő jogszabályhelyre való utalást tartalmazó nyilatkozatot kell csatolni arról, hogy a vámáru behozatalához Igazolás beszerzésére nincs szükség. Az ilyen forgalomról az importőr a tárgyévet követő 30 napon belül utólag kimutatást köteles az Iroda részére benyújtani. Az Iroda indokolt esetben soron kívüli elszámolásra is kötelezheti az importőrt. Az Igazolás, illetve a nyilatkozat hiányában a vámhivatal a termék vámkezelésére benyújtott árunyilatkozatot visszautasítja."

4. §

A R. 5. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:

"(2) A termékek, illetve technológiák továbbadása esetén az az új végső címzett, illetve vásárló által kiállított Nyilatkozatot kell az iroda részére benyújtani."

5. §

A R. 6. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"6. § A termékek és technológiák behozatala esetén a végleges vámkezelést végző vámhivatal az Iroda által - az 5. számú mellékletben meghatározott módon - kibocsátott Szállítási Tanúsítványt (Delivery Verification Certificate - a továbbiakban: Tanúsítvány) érvényesíti, annak igazolására, hogy az abban foglalt termékek és technológiák magyar vámterületre érkeztek."

6. §

(1) A R. 7. §-a (2) bekezdésének c) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

(A kérelemhez csatolni kell)

"c) a felhasználó Végső Címzetti Nyilatkozatát, ha az importáló ország nem tart fenn megfelelő exportellenőrzési rendszert, amelynek keretében kormánya nevében a 4. §-ban foglalt garanciavállalást tartalmazó nyilatkozatot (nemzetközi import igazolást) bocsáthatna ki."

(2) A R. 7. §-ának (5) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"(5) Nem szükséges kiviteli engedély, ha

a) az 1. számú mellékletben szereplő exportálni kívánt termékek és technológiák Igazolás kibocsátása nélkül kerültek behozatalra, és értékük nem éri el a 400 000 forintot, továbbá az ügylet nem része egy ennél magasabb értékű tranzakciónak;

b) a behozatali előjegyzésben vámkezelt áru az eredeti feladó nevére és címére kerül visszaállításra;

c) a meghibásodott termék az eredeti feladó részére vagy rendelkezése szerint valamely más telephelyre kerül visszaszállításra;

d) az 1. számú mellékletben szereplő termékek és technológiák forgalmazásában résztvevő jogi és természetes személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság az Irodával kötött külön megállapodásban foglaltaknak megfelelően - előzetesen megállapított keret terhére, utólagos elszámolási kötelezettség mellett - exportálja a termékeket és technológiákat (disztribútori felhatalmazás). Az ilyen felhatalmazás kiadásának és hatályban maradásának feltétele, hogy az exportőr az Irodával kötött megállapodásban foglaltaknak megfelelő belső ellenőrző programot és rendszert állítson fel, azt működtesse, továbbá, hogy arról az Irodát tájékoztassa és az Iroda részére - igény szerint - biztosítsa disztribútori felhatalmazás keretében lebonyolított forgalom irataiba (szerződéskötési, vámolási könyvelési okmányokba) való betekintést."

(3) A R. 7. §-a az alábbi (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Az engedélyt a kiviteli ellenőrzést végző vámhivatalhoz a kiviteli ellenőrzés elvégzésére irányuló kérelemmel egyidejűleg kell benyújtani. Az (5) bekezdésben meghatározott esetben a kiviteli ellenőrzés elvégzésére irányuló kérelemhez a megfelelő jogszabályhelyre való utalást tartalmazó nyilatkozatot kell csatolni arról, hogy a vámáru kiviteléhez engedély beszerzésére nincs szükség. Az ilyen forgalomról az exportőr a tárgyévet követő 30 napon belül utólag kimutatást köteles az Iroda részére benyújtani. Az Iroda indokolt esetben soron kívüli elszámolásra kötelezheti az exportőrt. Az engedély, illetve a nyilatkozat hiányában a vámhivatal a termék vámkezelésére benyújtott árunyilatkozatot visszautasítja."

7. §

(1) A R. 8. §-a (3) bekezdésének d) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

(Az engedélyt vagy igazolást akkor lehet megtagadni, illetve visszavonni, ha)

"d) a termékek és technológiák forgalmában résztvevő belső ellenőrzési rendszerét nem megfelelő módon működteti, vagy forgalmával kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségének nem tesz eleget".

(2) A R. 8. §-ának (4)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(4) Amennyiben az Iroda az Igazolást vagy az engedély kiadását a (3) bekezdés a)-c), illetve e) és f) pontja alapján tagadja meg, vagy az a)-g) pontban foglalt okból a már kiadott Igazolást vagy engedélyt visszavonja, ezzel egyidejűleg az érintett importőr, exportőr, illetve végső címzett, továbbá a forgalomban közreműködő más személy megnevezését a Magyar Közlönyben közzéteszi. Az Iroda ugyancsak a Magyar Közlönyben közleményként teszi közzé azon természetes személyek körét, akiket büntetőeljárás során eltiltottak az e rendelet hatálya alá eső tevékenység folytatásáról.

(5) A 10. számú mellékletben foglalt termékek és technológiák forgalmával kapcsolatos Igazolás, illetve engedély csak a külön jogszabályban meghatározott szerv (I. kategória), illetve az illetékes nemzetbiztonsági szolgálat (II. kategória) véleményének előzetes megkérése után adható ki."

8. §

A R. a 7. §-t követően a következő címmel és 7/A. §-sal egészül ki:

" Tranzit

7/A. §

(1) A termékek és technológiák átviteli (tranzit) forgalmát a 6/C. számú mellékletben szereplő formanyomtatványon (Transit Statement by Exporter) kell a vámkezeléssel egyidejűleg bejelenteni az eljáró vámhivatal részére.

(2) A termékek és technológiák vámkezeléséhez benyújtott okmányokból ki kell tűnnie annak, hogy a származási ország hatóságai a termékek és technológiák magyarországi átviteléhez hozzájárultak.

(3) Az (1)-(2) bekezdés rendelkezései nem érintik az 1949. évi XIII. törvénnyel kihirdetett, a Dunán való hajózás rendjének szabályozása tárgyában, Belgrádban, 1948. évi augusztus hó 18. napján kelt nemzetközi egyezmény 27. §-ában foglaltakat.

(4) A kiléptető vámhivatal az (1) bekezdésben szereplő okmányok általa érvényesített másolatait havi összesítéssel minden hónap 5-ig köteles a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága részére felterjeszteni, amely azokról havi összesítés formában minden hónap 10-ig tájékoztatja az Irodát."

9. §

A R. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"10. § (1) A termékek és technológiák forgalmában résztvevők - végső felhasználókat is beleértve - kötelesek az engedélykérelem, illetve az Igazolás iránti kérelem benyújtásakor az Irodával mindazokat az adatokat közölni, amelyek alapján a terméket vagy technológiát jogszabály meghatározza. Közölniük kell a felhasználás körülményeire vonatkozó adatokat is.

(2) A termékek és technológiák forgalmában résztvevők kötelesek az Iroda részére bejelenteni az eljárásban képviseletre jogosult személy adatait (neve, érvényes személyi igazolványának száma, beosztása) és a bekövetkezett változásokat.

(3) A termékek és technológiák kifejlesztésében és gyártásában résztvevők kötelesek az Iroda részére bejelenteni az általuk kifejlesztett vagy gyártott termékekre és technológiákra, illetve ezek kifejlesztésére és gyártására vonatkozó mindazon adatot és körülményt, amely alapján a terméket vagy technológiát jogszabály meghatározza.

(4) Az Iroda az (1)-(3) bekezdés alapján benyújtott adatokat kizárólagosan exportellenőrzési célokra használhatja fel, és köteles azt bizalmas információként kezelni.

(5) A termékek és technológiák forgalmában és gyártásában résztvevők kötelesek az engedélyezés vagy bejelentés hatálya alá cső tevékenységükkel kapcsolatos dokumentációt mindaddig megőrizni és azt a 11. § alapján eljáró ellenőrző szervnek bemutatni, amíg az adott termék vagy technológia az 1. § (2) bekezdése szerint nemzetközileg ellenőrzöttnek minősül, illetőleg amíg azok felhasználásáról vagy megsemmisüléséről az Iroda által kibocsátott megsemmisítési igazolást kézhez kapják."

10. §

(1) A R. 12. §-ának (1) bekezdése a következő mondattal egészül ki:

"Egyszeri felhasználásra alkalmas, továbbá beépítésre kerülő (elhasználható) termékek felhasználása a esetén az értesítéshez anyagfelhasználási kimutatást kell csatolni."

(2) A R. 12. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Nem szükséges a (3) bekezdésben szereplő igazolás az egyszeri felhasználásra alkalmas, továbbá beépítésre kerülő (elhasználható) termékek felhasználása esetén."

11. §

A R. 13. § 4. bekezdés 6. pontjának 7. francia bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"- megakadályozni bizonyos áruk kivitelét bármely olyan országba, amelyre nézve a Magyar Köztársaságnak erre vonatkozó nemzetközi kötelezettsége áll fenn;"

12. §

(1) AR. 7. számú melléklete helyébe e rendelet 1. számú melléklete lép.

(2) A R. 9., 10. és 6/C. számú mellékletként kiegészül e rendelet 2, 3. és 4. számú mellékletével.

13. §[1]

14. §

E rendelet 1993. január 1-jén lép hatályba. Egyidejűleg a 8. § (2) bekezdésében "A minisztérium" kifejezés helyébe "Az Iroda" kifejezés lép.

Dr. Antall József s. k.,

miniszterelnök

1. számú melléklet a 166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelethez

7. számú melléklet a 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelethez

Kettős felhasználású vegyi és biológiai anyagok és berendezések

Az exportellenőrzés hatálya alá vont, a vegyi és biológiai fegyverek gyártásában felhasználható vegyipari termelő, detektáló és kezelő berendezések

I. Gyártóberendezések és létesítmények

8419.

1. Reaktoredények:

- 0,1 m3-nél nagyobb, de 15 m3-nél kisebb térfogatú, keverővel ellátott, vagy keverő nélküli reaktoredények.

2. Tárolótartályok és konténerek

- 0,1 m3-nél nagyobb össztérfogatú tárolótartályok és konténerek.

8419.

3. Hőcserélők. 8419.

4. Desztillálóoszlopok (beleértve a töltött oszlopokat is):

- 0,1 m-nél nagyobb átmérőjű desztillálóoszlopok.

8419.

5. Kondenzátorok.

8414.

6. Gázmentesítő berendezések, melyekben a tárolandó, vagy feldolgozandó vegyi anyaggal (anyagokkal) közvetlenül érintkező valamennyi felület az alábbi anyagokból készült:

a) nikkel vagy 40% (m/m)-nál több nikkelt tartalmazó ötvözetek;

b) olyan ötvözetek, melyek 25%-nál több nikkelt és 20%-nál több krómot tartalmaznak;

c) üveg;

d) grafit.

8422.

7. Távirányított töltőberendezések, melyeknek valamennyi, a folyadékkal közvetlenül érintkező felülete az alábbi anyagokból készült:

a) nikkel vagy 40% (m/m)-nál több nikkelt tartalmazó ötvözetek;

b) olyan ötvözetek, melyek 25%-nál több nikkelt és 20%-nál több krómot tartalmaznak.

8. Szelepek és többfalu csövek

- fúvószelepk, membránszelepek vagy kettős szigetelésű szelepek és többfalucsövek, melyeket szivárgásdetektáló egységgel láttak el és amelyekben a folyadékkal közvetlenül érintkező valamennyi felület az alábbi anyagokból készült:

a) nikkel vagy 40% (m/m)-nál több nikkelt tartalmazó ötvözetek;

b) olyan ötvözetek, melyek 25%-nál több nikkelt és 20%-nál több krómot tartalmaznak;

c) fluoropolimerek, beleértve PTFE, PVDF, PFA.

9. Szivattyúk

- kettős szigetelésű szivattyúk, védett (canned) meghajtású szivattyúk, mágneses meghajtású szivattyúk, fúvó-(bellows) és membránszivattyúk, amelyekben a folyadékkal közvetlenül érintkező valamennyi felület az alábbi anyagokból készült:

a) nikkel vagy 40% (m/m)-nál több nikkelt tartalmazó ötvözetek;

b) olyan ötvözetek, melyek 25%-nál több nikkelt és 20%-nál több krómot tartalmaznak;

c) fluoropolimerek, beleértve PTFE, PVDF, PFA

d) tantál.

10. Égetőművek

Vegyi hadviselésre alkalmas anyagok, prekurzorok és lőszerek megsemmisítésére tervezett, különleges kezelőberendezésekkel ellátott égetőművek, ahol az átlagos kamrahőmérséklet meghaladja az 1000 °C-ot és amelyekben a hulladékkal közvetlenül érintkező betáplálórendszer az alábbi anyagokból készült, vagy azokkal vonták be:

a) nikkel vagy 40% (m/m)-nál több nikkelt tartalmazó ötvözetek;

b) olyan ötvözetek, melyek 25%-nál több nikkelt és 20%-nál több krómot tartalmaznak;

c) kerámiák.

Megjegyzés: Nem tartoznak az ellenőrzés hatálya alá azon berendezések, melyeket kifejezetten polgári célra (például élelmiszer-feldolgozás, papírgyártás és -feldolgozás vagy víztisztítás stb.) terveztek, és amelyek jellegüknél fogva alkalmatlanok arra, hogy a vegyifegyver ágensek tárolásában, feldolgozásában, termelésében vagy áramoltatásában, illetve ellenőrzésében felhasználhassák.

II. Toxikus gázok megfigyelőrendszerei

Detektorok

- toxikus gázok olyan megfigyelőrendszerei, amelyek

a) alkalmasak vegyifegyver ágensek és meghatározott vegyifegyver prekurzorok, úgy mint a foszfor, a kén, a fluor, a klór és ezek vegyületeinek a levegőből történő folyamatos üzemű kimutatására 0,3 mg/m3 koncentráció alatt, vagy

b) alkalmasak antikoleszterináz hatással rendelkező vegyületek detektálására.

III. Kapcsolódó technológiák

- Olyan technológiák - beleértve a licenceket is - melyeket vegyi harci anyagok, vagy azok prekurzorainak előállítására és/vagy lerakására terveztek, vagy ezek gyártására tervezett komplett gyárak,

- olyan technológiák - beleértve a licenceket is - melyeket az I. vagy II. részben meghatározott berendezések gyártására terveztek.

Biológiai fegyverek előállítására felhasználható biológiai ágensek és berendezések

1. P3, P4 szintű komplett containment létesítmények

- Olyan komplett containment létesítmények, amelyek eleget tesznek a WHO Laboratóriumi Biológiai Biztonsági Kézikönyvében (Genf, 1983) meghatározott P3 és P4 követelményeknek.

2. Fermentorok (beleértve a bioreaktorokat, a kemosztátokat és a folyamatos áramú rendszereket)

Patogén mikroorganizmusok és vírusok tenyésztésére, vagy toxinok termelésére alkalmas fermentorok - az aeroszolok szaporítása nélkül - melyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:

a) 300 literes, vagy annál nagyobb kapacitás;

b) a gőz containmenten belüli csatlakozások kétszeres vagy többszörös szigetelésűek;

c) zárt állapotban képes önsterilizálásra.

3. Centrifugális szeparátorok (beleértve a dekantereket is)

- patogén mikroorganizmusok folyamatos elválasztására alkalmas centrifugális szeparátorok - az eroszolok szaporítása nélkül - melyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:

a) 100 l/h-nál nagyobb térfogatáram;

b) rozsdamentes acélból vagy titánból készült polírozott alkatrészek;

c) a gőz containmenten belüli csatlakozások kétszeres vagy többszörös szigetelésűek;

d) zárt állapotban képes önsterilizálásra.

4. Keresztáramú szűrőberendezések

Patogén mikroorganizmusok, vírusok, toxinok és sejtkultúrák folyamatos szétválasztására tervezett keresztáramú szűrőberendezések - az aeroszolok szaporítása nélkül - melyek rendelkeznek az alábbi jellemzők mindegyikével:

a) 5 m2, vagy annál nagyobb felület;

b) önsterilizálásra való alkalmasság.

5. Fagyasztva szárító berendezések

Gőzzel sterilizálható fagyasztva szárító berendezések, melyeknek kondenzáló kapacitása nagyobb mint 50 kg jég/nap és kisebb mint 1000 kg jég/nap.

6. P3 vagy P4 (BL3, BL4, L3, L4) szintű containment házat magában foglaló, vagy abba beépített berendezések az alábbiak szerint

a) független levegőellátású fél, vagy egész védőöltözékek;

b) III. osztályba sorolt biológiai biztonsági kabinok, vagy hasonló teljesítményű elkülönítők.

7. Aeroszol lélegeztető kamrák

1 m3 vagy nagyobb térfogatú, patogén mikroorganizmusok, vírusok vagy toxinok aeroszol tesztelésére tervezett kamrák.

2. számú melléklet a 166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelethez

9. számú melléklet a 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelethez

Rakétatechnológiai Termékellenőrzési Jegyzék (RTJ)

1. Bevezetés

a) Jelen Melléklet az egyes tételeket, amelyek berendezéseket és "technológiát" foglalnak magukban két kategóriába sorolja be. Az I. kategóriába tartozó tételek, amelyeket a Melléket 1. és 2. tétele tartalmazza, a legszigorúbb ellenőrzés alá esnek. Ha a rendszer egy I. kategóriába tartozó tételt tartalmaz, akkor az adott rendszert is I. kategóriába tartozónak kell tekinteni, kivéve ha a beépített részt nem lehet leválasztani, kivenni vagy duplikálni.

b) A Mellékletben szereplő bármely tétellel közvetlenül kapcsolatos "technológia"-átadást olyan mértékben kell vizsgálatnak és ellenőrzésnek alávetni, amennyire magát a berendezést. A Mellékletben szereplő bármely tétel exportálásának jóváhagyása a szóban forgó tétel felszereléséhez, működtetéséhez, karbantartásához és javításához szükséges minimális technológia exportálásának jóváhagyását is jelenti ugyanazon végfelhasználó számára.

2. Meghatározások

A jelen Mellékletben az alábbi meghatározások az irányadók:

a) "Fejlesztés" a "gyártás" előtti valamennyi fázisra utal, úgymint a:

- tervezésre,

- tervezés-kutatásra,

- tervezés-elemzésre,

- tervezési koncepciókra,

- prototípusok összeszerelésére és tesztelésére,

- próbagyártási tervekre,

- tervezési adatokra,

- a tervezési adatok termékké formálásának folyamatára,

- konstrukció tervezésére,

- összeállítás tervezésére,

- elrendezésre.

b) "Mikroáramkör" olyan eszközt jelent, amelyben számos passzív és/vagy aktív elemet elválaszthatatlanul összetartozónak tekintünk valamely egyégen belül ahhoz, hogy áramköri funkcióját el tudja látni.

c) "Gyártás" az összes gyártási fázist jelenti, úgymint:

- gyártás tervezése,

- gyártás,

- összeállítás,

- összeszerelés (felszerelés),

- ellenőrzés,

- tesztelés,

- minőségbiztosítás.

d) "Gyártóberendezések" olyan szerszámokat, sablonokat, szerszámbefogó és vezető berendezéseket, tüskéket, formákat, matricákat, rögzítő készülékeket, beállító szerkezeteket, tesztelő berendezéseket, azok egyéb gépeit és berendezéseit jelenti, melyeket kizárólagosan "fejlesztés"-hez, vagy a "gyártás" egy vagy több fázisához terveztek vagy alakítottak át.

e) "Gyártóeszközök" olyan berendezéseket és a kizárólagosan hozzá tervezett szoftvereket jelentenek, amely a "fejlesztés", vagy egy vagy több "gyártási" fázis célját szolgáló felszerelésbe vannak beépítve.

f) "Sugárzás ellen védett" azt jelenti, hogy a szóban forgó alkatrészt vagy berendezést úgy tervezték vagy méretezték, hogy 5 x 105 rad (Si), vagy azt meghaladó sugárdózisnak ellenáll.

g) "Technológia" olyan specifikus ismeretanyagot jelent, amely a termék "fejlesztéséhez", "gyártásához" vagy "felhasználásához" szükséges. Az információ formája lehet "műszaki adat" vagy "műszaki támogatás".

1. A "műszaki támogatás" formája lehet:

- oktatás,

- szakmai gyakorlat,

- betanítás,

- üzemeltetési ismeretek,

- szaktanácsadási szolgáltatások.

2. A "műszaki adatok" formája lehet:

- műszaki rajzok,

- tervek,

- diagrammok,

- modellek,

- képletek,

- műszaki tervek és specifikációk,

- írott, vagy más adattároló eszközökön, úgymint:

-- lemezeken,

-- szalagokon,

-- csak olvasható tárakban (ROM) rögzített kézikönyvek és utasítások.

Megjegyzések:

A technológiának ezen meghatározása nem foglalja magában sem a "nyilvános szférába" tartozó technológiát, sem pedig a "tudományos alapkutatást".

(i) A jelen Mellékletre alkalmazva a "nyilvános szférába" tartozó technológia olyan technológia, amelyet további terjesztésre korlátozás nélkül bocsátottak rendelkezésre. (A szerzői jogi védelem szerinti korlátozások nem akadályozzák meg, hogy a technológia "nyilvános szférába" tartozzék.)

(ii) "Tudományos alapkutatás" olyan kísérleti vagy elméleti munka, amelynek elsődleges célja jelenségek és megfigyelhető tények alapvető jellemzőiről új ismeretek szerzése, és nem elsősorban valamely speciális gyakorlati cél vagy feladat.

h) A "felhasználás" jelentése:

- üzemeltetés,

- felszerelés (beleértve a helyszínen történő üzembe helyezést),

- karbantartás,

- javítás,

- generáljavítás,

- felújítás.

3. Fogalmak

A szövegben szereplő kifejezések értelmezése a következő:

a) "Kizárólagosan tervezve" kifejezés olyan berendezést, alkatrészt, alkotórészt vagy szoftvert jelent, amely arról ismerhető fel, hogy a "fejlesztés" eredményeképpen olyan egyedülálló tulajdonságokkal rendelkezik, melyek bizonyos előre meghatározott célok elérésére teszik alkalmassá. Például egy olyan berendezés, amely rakétákban történő alkalmazásra van "kizárólagosan tervezve", csak akkor tekintendő ilyennek, ha nincs más funkciója vagy felhasználási módja. Hasonlóképpen, egy gyártóberendezés, amely egy bizonyos fajta alkotórész gyártására van "kizárólagosan tervezve", csak akkor tekintendő ilyennek, ha másfajta alkotórészek gyártására alkalmatlan.

b) "Tervezett vagy átalakított" kifejezés olyan berendezést, alkatrészt, alkotórészt vagy szoftvert jelent, amely a "fejlesztés" vagy "átalakítás" eredményeképpen olyan meghatározott tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek alkalmassá teszik egy bizonyosfajta alkalmazásra. A "tervezett vagy átalakított" berendezés, alkatrész, alkotórész vagy szoftver más alkalmazási területeken is felhasználható. Például a rakétához tervezett titán bevonatú szivattyú a hajtóanyagon kívül más korróziót előidéző folyadékhoz is felhasználható.

c) "Valamiben felhasználható" vagy "valamire alkalmas" kifejezések olyan berendezést, alkatrészt, alkotórészt vagy szoftvert jelentenek, amelyek egy bizonyos célra alkalmasak. Nem szükséges, hogy a berendezés, alkatrész, alkotórész vagy szoftver a szóban forgó célra legyen konfigurálva, átalakítva vagy specifikálva. Például egy katonai célra specifikált memóriaáramkör "alkalmas" valamely vezérlőrendszerben történő működtetésre is.

MTCR 1/I.1. TÉTEL-I. KATEGÓRIA

Komplett rakétarendszerek (ide tartoznak a ballisztikus rakétarendszerek, űr indítójárművek, valamint szondázó rakéták), valamint pilóta nélküli légijárművek (ide tartoznak a szárnyasrakéták, célpontként használt repülőgépek és felderítő repülőgépek), melyek legalább 500 kg hasznos terhet, legalább 300 km távolságra képesek eljuttatni, valamint a kizárólagosan ezekhez a rendszerekhez tervezett "gyártóeszközök".

MTCR 2/I. 2. TÉTEL-I. KATEGÓRIA

Ide tartoznak az 1. Tételben szereplő rendszerekben felhasználható komplett alrendszerek az alábbiak szerint, valamint a kizárólagosan ezekhez tervezett "gyártóeszközök" és "gyártóberendezések":

a) Egyedi rakétafokozatok;

b) Visszatérő egységek, és ezekhez tervezett vagy átalakított berendezések az alábbiak szerint, kivéve a Megjegyzés (1) pontja szerint azokat, melyek hasznos terhelését nem fegyverzetek elhelyezésére tervezték:

(1) kerámiából vagy leváló anyagból készült hőpajzsok és alkatrészeik,

(2) kis súlyú, nagy hőkapacitású anyagokból készült hőelnyelők és alkotórészeik,

(3) kizárólagosan visszatérő egységekhez tervezett elektronikus berendezések;

c) Szilárd vagy folyékony hajtóanyagú rakétahajtóművek, melyek maximális tolóerő kapacitása 1,1 x 106 N-sec (2,5 x 105 lb-sec) vagy annál nagyobb;

d) "Vezérlőberendezések", melyek képesek a tartomány minimum 3,33%-os pontosságát biztosítani a rendszernek (pl. 300 km-es távolságnál a Találati Valószínűségű Kör sugara nem több mint 10 km), kivéve a Megjegyzés (1) pontja szerint azokat, melyeket 300 km-nél kisebb hatótávolságú rakétákhoz, vagy személyzettel ellátott légi járműhöz terveztek;

e) Tolósugár irányát vezérlő alrendszerek, kivéve a Megjegyzés (1) pontja szerint azokat, melyeket olyan rakétarendszerekhez terveztek, melyek hatótávolsága/hasznos teherbíró képessége nem haladja meg az 1. Tételben foglaltakat;

f) Robbanófej biztosító, élesítő, gyújtó és kilövő szerkezetek, kivéve a Megjegyzés (1) pontja szerint azokat, melyeket nem az 1. Tételben felsorolt rendszerekhez terveztek.

Megjegyzések a 2. Tételhez:

(1) A fenti b), d), e) és f) pontokban felsorolt kivételeket II. kategóriaként lehet kezelni abban az esetben, ha az alrendszert úgy exportálják, hogy azt a fent megnevezett kivételt képző végfelhasználásnak megfelelő végfelhasználói nyilatkozattól és mennyiségi korlátozásoktól teszik függővé.

(2) A Találati Valószínűségű Kör a pontosság mértéke, és egy meghatározott hatótávolságnál a célpont középpontja köré húzott kör sugaraként definiáljuk, melyben a hasznos terhelés 50%-a becsapódik.

(3) A "vezérlőberendezés" egyesíti a jármű helyzetének és sebességének mérési és számítási folyamatát (azaz a navigálást) a pálya helyesbítésének céljából végzett számításokat és a parancsok küldését a jármű repülésvezérlési rendszereihez.

(4) Az e) pont alatti tolósugár irányvezérlés megvalósítási módok példái a következők:

a) rugalmas fúvócső;

b) folyadék vagy másodlagos gázbefecskendezés;

c) mozgatható hajtómű vagy fúvócső;

d) tolósugár áramlásának eltérítése (sugár eltérítő síkok vagy szondák);

e) tolóerő kiegyenlítőlapok használata.

MTCR 3/II. 3. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Ide tartoznak az 1. Tétel alatti rendszerekben használható hajtómű alkatrészek és berendezések az alábbiak szerint, valamint a kizárólagosan ezekhez tervezett "gyártóeszközök" és "gyártóberendezések":

a) Kis súlyú turbó sugárhajtóművek és turbó légcsavaros hajtóművek, melyek kisméretűek és üzemanyagtakarékosak;

b) Tolósugaras (gyorsan leállítható/szakaszos üzemű) kombinált ciklusú hajtóművek; beleértve az égést szabályzó berendezéseket és a kizárólagosan hozzájuk tervezett alkatrészeket;

c) Rakétahajtóműházak és a hozzájuk tartozó "belső bélés", "tömítés" és fúvókák;

d) Fokozatösszekapcsoló, -leválasztó szerkezetek, valamint egyéb, fokozatok közötti szerkezetek;

e) Folyékony és sűrű szuszpenziójú rakétahajtóanyagok (az oxidálóanyagokkal együtt) vezérlő rendszerei, valamint a kizárólagosan ezekhez tervezett alkatrészek, melyeket abból a célból terveztek vagy alakítottak át, hogy 10 g négyzetes középértéket (RMS) meghaladó vibrációs környezetben üzemeljenek 20 Hz és 2000 Hz közötti tartományban;

f) Hibrid rakétahajtóművek és kizárólagosan ezekhez tervezett alkatrészek.

Megjegyzések a 3. Tételhez:

(1) Jelen Tétel elején szereplő "gyártóberendezések" jelentése az alábbi:

Mélynyomó (flow-forming) gépek és a kizárólagosan hozzájuk tervezett alkatrészek és szoftverek, amelyek:

a) a gyártó műszaki specifikációja szerint felszerelhetők számjegyvezérlésű egységekkel vagy számítógépes vezérléssel akkor is, ha szállításkor nem tartozott hozzájuk ilyen egység, valamint beállíthatók kettőnél több tengellyel, melyeket egyidejűleg lehet koordinálni a kontúrszabályzáshoz.

Műszaki megjegyzések:

(1) A jelen Tételben azokat a gépeket, melyek kombinálják a falredukálást (spin-forming) és a mélynyomást mélynyomó (flow-forming) gépeknek tekintjük.

(2) A3. Tétel a) pontja szerinti hajtóművek exportálhatók személyzettel ellátott légijármű részeként, vagy személyzettel ellátott légijárművekhez pótalkatrészként a szükséges mennyiségben.

(3) A 3. Tétel c) pontja szerinti "belső bélés", amely alkalmas a szilárd hajtóanyag és a ház vagy a szigetelő bélés közötti határfelületnek, általában tűzálló- vagy szigetelőanyagok folyékony polimer alapú diszperziója, pl. szénnel töltött HTPB vagy más polimer, melyhez keményítő adalékot adnak és a ház belső felületére fújják vagy simítják.

(4) A 3. Tétel c) pontjában a rakétahajtómű alkotórészein, azaz a házon, a fúvócsőbemeneten, a ház illesztésein felhasznált "tömítés" szigetelő vagy tűzálló anyagot tartalmazó vulkanizált vagy félig vulkanizált összetett gumilemez tömbből készül. Szintén beépíthető feszültségelnyelő ütközőként vagy szelepként.

(5) A fenti e) pontba csak az alábbi szervószelepek és szivattyúk értendők:

a) 7000 kPa (1000 psi) vagy annál nagyobb abszolút nyomás mellett percenként 24 liter vagy annál nagyobb áramlási sebességre tervezett szervószelepek, melyek 100 msec-nál rövidebb működtetési reakcióidővel rendelkeznek;

b) Folyékony hajtóanyaghoz használt szivattyúk, melyeknek a tengelyfordulatszáma nagyobb vagy egyenlő 8000 ford/perc vagy kilépő nyomásuk nagyobb vagy egyenlő 7000 kPa (1000 psi).

(6) A 3. Tétel e) pontja alatti rendszerek és alkotórészek műholdak részeként exportálhatók.

MTCR 4/II. 4. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Hajtóanyagok és hajtóanyagot alkotó vegyületek, az alábbiak szerint:

a) Hajtóanyagok:

(1) 70%-ot meghaladó koncentrációjú hidrazin és származékai, beleértve a monometilhidrazint is (MMH);

(2) Nem szimmetrikus dimentilhidrazin (UDMH);

(3) Ammónium-perklorát;

(4) Gömb alakú alumíniumpor 500 x10-6 m-nél (500 mikrométernél) kisebb, egyforma átmérőjű részecskékből, és 97% vagy annál nagyobb alumíniumtartalommal;

(5) 500 x 10-6 m-nél (500 mikrométernél) kisebb részecskeméretű fém hajtóanyagok, akár gömb alakúak, akár porlasztottak, akár gömbszerűek, akár pehely alakúak, akár őröltek, ha a következők bármelyikéből 97%-ot vagy annál többet tartalmaznak: cirkónium, berrilium, bór, magnézium, cink, valamint ezek ötvözete, ritka földfémek keveréke;

(6) Nitroaminok (ciklotetrametilén-tetranitramin (HMX), ciklotrimetilén-trinitramin (RDX);

(7) Perklorátok, klorátok vagy kromátok por alakú fémekkel vagy más, nagy energiájú hajtóanyag komponensekkel keverve;

(8) Karboránok, dekarboránok, pentaboránok és származékaik;

(9) Folyékony oxidálóanyagok, az alábbiak szerint:

(i) Dinitrogén-trioxid;

(ii) Nitrogén-dioxid/dinitrogén-tetroxid;

(iii) Dinitrogén-pentoxid;

(iv) Stabilizált füstölgő salétromsav (IRFNA);

(v) Fluorból és egy vagy több egyéb halogénből, oxigénből vagy nitrogénből álló vegyületek.

b) Polimer anyagok:

(1) Karboxi-polibutadién (CTPB);

(2) Hidroxi-polibutadién (HTPB);

(3) Glicidil-azid polimer (GAP);

(4) Polibutadién-akrilsav (PBAA);

(5) Polibutadién-akrilsav-akrilnitril (PBAN).

c) Összetett hajtóanyagok, beleértve a speciális kötőanyagokkal kevert és a nitrát kötésű hajtóanyagokat.

d) Más, nagy energiasűrűségű hajtóanyagok, mint a bóriszap, melyek energiasűrűsége 40 x 106 Joule/kg, vagy annál nagyobb.

e) Egyéb hajtóanyagadalékok:

(1) Az alábbi kötőanyagok:

(i) Tri[1-(2-metil)aziridinil]foszfinoxid (MAPO);

(ii) Trimezoil-1(2-etil)aziridin (HX-868, BITA);

(iii) "Tepanol" (HX-878), a tetraetilénpentamin, akrilnitril és glicidol reakciójának terméke;

(iv) "Tepan" (HX-879), a tetraetilénpentamin és akrilnitril reakciójának terméke;

(v) Többfunkciós aziridén amidok izoftál, trimez, izocianur vagy trimetilapidin vázzal, melynek szintén van 2-metil vagy 2-etil aziridin csoportja (HX-752, HX-874 és HX-877).

(2) Kezelőanyagok és katalizátorok az alábbiak szerint:

(i) Trifenil-bizmut (TPB);

(ii) Izoforon-diizocianát (IPDI).

(3) Égési sebesség módosítók az alábbiak szerint:

(i) Katocén;

(ii) N-butil-ferrocén;

(iii) Butacén;

(iv) Egyéb ferrocén származékok.

(4) Nitrát észterek és nitrát lágyítószerek az alábbiak szerint:

(i) Trietilén-glikol-dinitrát (TEGDN);

(ii) Trimetiloletán-trinitrát (TMETN);

(iii) 1,2,4-butántriol-trinitrát (BTTN);

(iv) Dietilén-glikol-dinitrát(DEGDN).

(5) Stabilizálók az alábbiak szerint:

(i) 2-nitrodifenilamin;

(ii) N-metil-p-nitroanilin.

MTCR 5/II. 5 TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Gyártási technológia vagy "gyártóberendezések" (a kizárólagosan hozzájuk tervezett alkatrészekkel együtt), az alábbiakhoz:

a) A 4. Tétel alatt meghatározott folyékony hajtóanyagok vagy hajtóanyag alkotórészek gyártása, kezelése vagy átvételi tesztelése.

b) A 4. Tétel alatt meghatározott szilárd hajtóanyagok vagy hajtóanyag alkotórészek gyártása, kezelése, keverése, érlelése, öntése, préselése, megmunkálása, extrudálása vagy átvételi tesztelése.

Megjegyzések az 5. Tételhez:

(1) A fenti b) pontba tartozó szakaszos vagy folyamatos üzemű keverőgépek, melyek 0-tól 13.326 kPa-ig terjedő tartományban vákuum alatt történő keverésre alkalmasak és a keverőkamra hőmérsékletének szabályozására képesek, az alábbiak:

Szakaszos üzemű keverőgépek:

a) melyek teljes űrtartalma 110 liter vagy annál nagyobb, és

b) melynek legalább egy olyan keverő/dagasztó tengellyel rendelkeznek, amely nem a középpontban van felszerelve.

Folyamatos üzemű keverőgépek:

a) melyek kettő vagy több keverő/dagasztó tengellyel rendelkeznek, és

b) melyek képesek a keverőkamra kinyitására.

(2) A fenti b) pontba tartoznak az alábbi berendezések:

a) porlasztott vagy gömb alakú fémpor szabályozott atmoszférában történő gyártására szolgáló berendezések;

b) folyadékenergiájú őrlőgépek ammónium-perklorát, RDX vagy HMX őrlésére vagy darálására.

MTCR 6/II. 6. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Az 1. Tételben szereplő rendszerekben felhasználható szerkezeti összetételek gyártására szolgáló alábbi berendezések, "műszaki adatok" és eljárások, valamint a kizárólagosan hozzájuk tervezett alkatrészek, tartozékok és szoftver;

a) Száltekercselő gépek, melyekben a szálak elhelyezését, beburkolását és feltekercselését végző mozgást három vagy több tengely szerint koordinálják és programozzák és amelyek arra vannak tervezve, hogy rostos vagy szálas anyagokból összetett szerkezeteket vagy rétegelt anyagokat állítsanak elő, valamint koordináló és programozó vezérlőszerveik;

b) Szalagfektető gépek, amelyekben a szalag és a lemez elhelyezését és felfektetését végző mozgást két vagy több tengely szerint koordinálják és programozzák, s amelyeket összetett repülőgépvázak és rakétaszerkezetek gyártására terveztek;

c) Szövőgépek, a rostok szövésére, összefűzésére vagy beszövésére szolgáló adapterekkel vagy módosító kellékekkel együtt, melyeket összetett szerkezetek gyártására terveztek, kivételt képeznek az olyan textilgépek, melyeken nem hajtották végre a fenti végfelhasználást célzó módosításokat;

d) Rostos és szálas anyagok gyártására tervezett vagy átalakított berendezések az alábbiak szerint:

(1) Polimer rostok (mint amilyen a poliakrilnitril, rayon vagy polikarboszilán) átalakítására szolgáló berendezések, a rostnak a hevítés során történő megfeszítésére szolgáló speciális felszerelésekkel együtt;

(2) A felhevített szálas szubsztrátumokra elemek vagy vegyületek gőzeinek lecsapatását biztosító berendezések;

(3) Tűzálló kerámiák (mint pl. az alumíniumoxid) nedves szálképzésére szolgáló berendezések;

e) Speciális rostfelület-kezelésre vagy előimpregnált anyagok és előformák előállítására tervezett vagy átalakított berendezések;

f) "Műszaki adatok" (ide tartoznak a feldolgozás feltételei is), és az autoklávokban vagy hidroklávokban uralkodó hőmérséklet és nyomás vagy atmoszféra szabályozására szolgáló eljárások, ha azokat összetett anyagok vagy részlegesen feldolgozott összetett anyagok előállítására használják.

Megjegyzések a 6. Tételhez:

(1) Példák az ide tartozó gépek alkotórészeire és tartozékaira: összetett szerkezetek, rétegelt anyagok és azokból készült gyártmányok előformás préselésére, érlelésére, öntésére, szinterelésére vagy ragasztására szolgáló öntőformák, tüskék, matricák, felszerelések és szerszámozás.

(2) Az e) altétel a következő berendezéseket foglalja magában, de nemcsak ezekre korlátozódik; hengerek, feszítő-, bevonó-, darabolóberendezések és matricák.

MTCR 7/II. 7. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Pirolízises bevonó- és tömörítőberendezések és "technológia", az alábbiak szerint:

a) 1300 és 2900 °C közötti tartományban 130 Pa (1 Hgmm) és 20 kPa (150 Hgmm) közötti nyomáson elbomló prekurzor gázokból öntőformán, tüskén vagy más szubsztrátumon pirolízis útján származtatott anyagok gyártási "technológiája", a prekurzor gázok összetételére, áramlási sebességére vonatkozó technológiával, valamint a folyamatvezérlési programmal és paraméterekkel;

b) Kizárólagosan a fenti folyamatokhoz tervezett fúvókák;

c) Berendezések és folyamatszabályozó rendszerek és a kizárólagosan hozzájuk tervezett szoftver, melyeket kompozíciós anyagból készült rakétafúvókák és visszatérő egység-orrkúpok tömörítésére és pirolízisére terveztek vagy alakítottak át.

Megjegyzések a 7. Tételhez:

(1) A fenti c) pontba tartozó berendezések olyan izosztatikus prések, melyek az alábbi jellemzők mindegyikével rendelkeznek:

a) 69 MPa (10 000 psi) vagy annál nagyobb maximális üzemi nyomás;

b) 600 °C vagy annál magasabb szabályozott hőmérsékletű környezet létrehozására és fenntartására vannak tervezve, és

c) 254mm (10 inch) vagy azt meghaladó belsőátmérőjű kamraüreggel rendelkeznek.

(2) A fenti c) pontba tartozó berendezések: vegyszerpára lecsapató kemencék, melyeket szén-szén kompozitanyagok sűrítésére terveztek vagy alakítottak át.

MTCR 8/II. 8. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Az 1. Tétel szerinti rendszerekben felhasználható szerkezeti anyagok az alábbiak szerint:

a) Kompozitok, rétegelt anyagok és ezekből készült termékek, ide értendők ezek gyantával előre impregnált rostjai és fémbevonatú rost előformái, melyeket kizárólagosan az 1. Tétel rendszereiben és a 2. Tétel alrendszereiben történő felhasználásra terveztek és szerves vagy szervetlen alapanyagokból készültek szál- vagy rostmegerősítésekkel, melyek fajlagos szakítószilárdsága ("specific tensile strength") meghaladja a 7,62 x 104 métert és fajlagos modulusa ("specific modulus") meghaladja a 3,18 x 106 métert.

b) Rakétarendszerekhez kifejlesztett reszaturált, pirolízissel előállított (pld. szén-szén) anyagok.

c) Rakétafúvókákhoz és visszatérő egységek orrkúpjaihoz felhasználható finomszemcsés újrakristályosított (15 Celsius-fokon mérve legalább 1,72 g/cm3 sűrűségű), pirolitikus vagy rostos megerősítésű grafittömb.

d) Kerámia kompozitanyagok (100 Hz és 10000 MHz közötti frekvenciatartományban 6-nál kisebb dielektromos állandóval) rakéta lokátorantennaburkolathoz, valamint megmunkálható, szilícium-karbid megerősítésű, ki nem égetett kerámiatömb, amely felhasználható orrkúp részeként.

e) Wolfrám, molibdén és ezen fémek ötvözetei 500 mikrométer vagy annál kisebb átmérőjű, egyforma gömb alakú vagy porlasztott részecskék formájában, 97% vagy annál nagyobb tisztasággal, rakétahajtómű alkotórészeinek azaz hőpajzsok, fúvóka szubsztrátumok, fúvóka-kiömlőnyílások és tolósugár irányvezérlő felületek gyártására.

f) Maraging acélok (olyan acélok, melyek jellemzője a magas nikkeltartalom és a nagyon alacsony széntartalom, valamint hogy öregedéses keményítősükhöz szubsztitúciós elemeket tartalmaznak), melyek maximális szakítószilárdsága 20 Celsius-fokon mérve 1,5 x 109 Pa vagy annál nagyobb.

Megjegyzés a 8. Tételhez:

A jelen Melléklet a fenti 8. Tétel f) alpontjába csak azon maraging acélok tartoznak, amelyeket 5,0 mm (0,2 hüvelyk) vagy annál kisebb fal- vagy lemezvastagságú lap, lemez vagy cső formájában gyártottak le.

MTCR 9/II. 9. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Műszerek, navigációs és iránymérő berendezések és rendszerek, valamint a hozzájuk tartozó gyártó és tesztelő berendezések az alábbiak szerint és a kizárólagosan ezekhez tervezett alkatrészek és szoftverek:

a) Integrált repülési műszerrendszerek, melyek magukban foglalják a giroszkóp által vezérelt stabilizátorokat vagy robotpilótákat és azok együttműködését biztosító szoftvereit, és melyeket az 1. Tétel rendszereiben történő felhasználásra terveztek vagy alakítottak át.

b) Giroszkópos asztronómiai tájolók vagy egyéb olyan készülékek, melyek a pozíciót vagy tájolást az égitestek vagy műholdak automatikus követéséből származtatják.

c) Gyorsulásmérők, melyek küszöbértéke 0,05 g vagy annál kisebb, vagy a lineáris hibahatáruk a teljes mérési tartomány 0,25%-nál kisebb és melyeket bármilyen fajta inerciális navigációs rendszerben vagy irányítórendszerben történő felhasználásra terveztek.

d) Az 1. Tétel rendszereiben felhasználható valamennyi típusú giroszkóp, melynek névleges elhajlás stabilitása 0,5 foknál (1 sigmánál vagy négyzetes középértéknél) kisebb óránként, 1 g-os környezetben.

e) Bármilyen folyamatos üzemű gyorsulásmérő vagy giroszkóp, melyet 100 g feletti gyorsuláson történő üzemelésre terveztek.

f) A fenti c) és e) alpontokban meghatározott gyorsulásmérőket vagy a fenti d) és e) alpontokban meghatározott giroszkópokat alkalmazó inerciális és egyéb berendezések, valamint ezeket a berendezéseket magukban foglaló rendszerek, és a kizárólagosan hozzájuk tervezett együttműködésüket biztosító szoftverek.

g) Kizárólagosan a fentiekhez tervezett tesztelő, kalibráló és beállító berendezések és "gyártóberendezések", az alábbiakkal együtt:

(1) Lézer-giroszkópok esetében az alábbi, tükrök jellemzésére használt berendezések, melyek a feltüntetett vagy annál jobb határpontossággal rendelkeznek:

(i) Szórásmérő (10 ppm);

(ii) Visszaverőképességmérő (50 ppm);

(iii) Szelvénymérő (5 Angström).

(2) Egyéb inerciális berendezéseknél:

(i) Inerciális mérőegység (IMU modul) tesztelő;

(ii) IMU állvány tesztelő;

(iii) IMU alkatrészrögzítő készülék;

(iv) IMU állvány kiegyensúlyozó készülék;

(v) Giroszkóp beállító-tesztelő mérőpad;

(vi) Giroszkóp dinamikus kiegyensúlyozó mérőpad;

(vii) Giroszkóp indító/motortesztelő mérőpad;

(viii) Giroszkóp leszívó és feltöltő mérőpad;

(ix) Centrifuga készülék giroszkóp csapágyakhoz;

(x) Gyorsulásmérő tengelybeállító mérőpad;

(xi) Gyorsulásmérő tesztelő mérőpad.

Megjegyzések a 9. Tételhez:

(1) Az a)-tól az f)-ig terjedő Tételek exportálhatók személyzettel ellátott légijármű vagy műhold részeként, vagy személyzettel ellátott légijármű pótalkatrészeihez szükséges mennyiségben.

(2) Ad) alpontban:

a) Az elhajlásváltozást a kívánt kimeneti értéktől való eltérés időegységre jutó változásaként definiáljuk. Ez véletlen és szisztematikus összetevőkből áll, és az inerciális térhez képest egységnyi idő alatt bekövetkező szögeltérés egyenértékeként fejezzük ki.

b) A stabilitást egy meghatározott paraméter változásának a beállított értéktől történő, stabil hőmérsékleti viszonyok között mért eltérés szórásaként (1 szigma) definiáljuk.

Ez kifejezhető az idő függvényeként.

MTCR 10/II. 10. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Az alábbi repülésvezérlő rendszerek és "technológia", melyet az 1. Tétel rendszereihez terveztek vagy alakítottak át, valamint a kizárólagosan hozzájuk tervezett tesztelő, kalibráló és beállító berendezések:

a) Hidraulikus, mechanikus, elektro-optikai, vagy elektro-mechanikus repülésvezérlő rendszerek (ide tartoznak a "fly-by-wire" rendszerek);

b) Helyzetszabályozó berendezések;

c) Tervezési technológia a légijármű törzsének, hajtómű rendszerének és irányvezérlő felületeinek oly módon történő egységbe foglalása érdekében, hogy az aerodinamikai "teljesítmény" a személyzet nélküli légijármű repülése során végig optimális legyen;

d) Tervezési technológia a repülésvezérlési, irányítási és meghajtási adatok repülésirányító rendszerbe történő integrálására oly módon, hogy a rakéta röppályája optimális legyen.

Megjegyzés a 10. Tételhez:

Az a) és b) Tételek exportálhatók személyzettel ellátott légijármű vagy műhold részeként, vagy személyzettel ellátott légijármű pótalkatrészeihez szükséges mennyiségben.

MTCR 11/II. 11. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Az 1. Tétel rendszereiben történő felhasználásra tervezett vagy átalakított repülő-elektronikai berendezések, "technológia" és alkotórészek az alábbiak szerint, valamint a kizárólagosan hozzájuk tervezett szoftverek:

a) Lokátor és lézerlokátor rendszerek, magasságmérőkkel együtt;

b) Passzív érzékelők meghatározott elektromágneses forrásokhoz viszonyított irányok (iránymérő berendezések) vagy terepjellemzők meghatározására;

c) Globális navigációs rendszer (GPS) vagy hasonló műholdvevők, melyek:

(1) képesek navigációs adatokat szolgáltatni az alábbi üzemeltetési feltételek mellett:

(i) 515 m/sec (1000 tengeri mérföld/óra) feletti sebességen; és

(ii) 18 km (60000 láb) magasság felett; vagy

(2) az 1. Tétel szerinti, pilóta nélküli légi járműhöz történő felhasználásra vannak tervezve vagy átalakítva.

d) Elektronikai részegységek és alkatrészek, melyeket kizárólagosan katonai célra és 125 Celsius foknál nagyobb hőmérsékleten történő működésre terveztek.

e) Repülő-elektronikának és elektromos alrendszereknek külső forrásokból származó elektromágneses impulzusok (EMP) és elektromágneses zavarok (EMI) elleni védelmét szolgáló tervezési technológia, az alábbiak szerint:

(1) Az árnyékoló rendszerek tervezési technológiája;

(2) Tervezési technológia megerősített elektromos áramkörök és alrendszerek konfigurálására;

(3) A fentiekhez megerősítési kritériumok meghatározása.

Megjegyzések a 11. Tételhez:

(1) A 11. Tétel szerinti berendezések exportálhatók személyzettel ellátott légijármű vagy műhold részeként, vagy személyzettel ellátott légijármű pótalkatrészeihez szükséges mennyiségben.

(2) Példák a jelen tételbe tartozó berendezésekre:

a) Domborzat térképező berendezés;

b) Terep térképező és összehasonlító berendezés (digitális és analóg);

c) Doppler navigációs lokátorberendezés;

d) Passzív interferométer berendezés;

e) Képérzékelő berendezés (aktív és passzív);

(3) Az a) altételben említett lézer-lokátorrendszereket azokat a speciális továbbító, letapogató, vevő és jelfeldolgozó módszereket testesítik meg, melyek a lézert arra használják, hogy a célpontokat helyzetük, radiális sebességük és visszaverődési felület jellemzőik alapján megkülönböztessék, azok távolságát visszaverődés segítségével megmérjék, irányát meghatározzák.

MTCR 12/II. 12. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Az 1. Tételbe tartozó rendszerekhez az alábbi, indítást biztosító berendezések, eszközök és szoftverek:

a) Az 1. Tételbe tartozó rendszerek kezelésére, ellenőrzésére, aktiválására és indítására tervezett vagy átalakított készülékek és eszközük;

b) Az 1. Tételbe tartozó rendszerek szállítására, kezelésére, ellenőrzésére, aktiválására és indítására tervezett vagy átalakított járművek;

c) Légi vagy tengeri használatra tervezett vagy átalakított graviméterek (túlterhelésmérők), gravitációs gradiensmérők, és a kizárólagosan hozzájuk tervezett alkatrészek, melyeknek a statikus vagy üzemi pontossága 7 x 10-6 m/sec2 (0,7 milligal) vagy kisebb és stacionárius regisztrálási idejük két perc vagy annál kevesebb;

d) Telemetrikus és távvezérlő berendezések, melyek pilóta nélküli légijárművekhez vagy rakétarendszerekhez használhatók;

e) Nagypontosságú célkövető rendszerek:

(1) Célkövető rendszerek, melyek rakétára vagy pilóta nélküli légijárműre telepített átjátszót használnak akár felszíni vagy légi referenciákkal, akár navigációs műholdrendszerekkel együtt arra, hogy a repülés alatti pozícióról és sebességről real-time mérési adatokat szolgáltassanak;

(2) Rádiolokációs távolságmérő műszerek, beleértve a hozzájuk tartozó optikai/infravörös célkövetőrendszereket a kizárólagosan hozzájuk tervezett szoftverekkel együtt, ha az alábbi jellemzők mindegyikével rendelkeznek:

(i) 3 milliradiáns-nál (0,5 mils-nél) jobb szögfelbontó képesség;

(ii) 30 km vagy annál nagyobb hatótávolság, 10 méter négyzetes középértéknél jobb felbontóképesség;

(iii) 3 m/sec-nél jobb sebességmérőképesség.

(3) Szoftver, amely a repülést követően a rögzített adatokat feldolgozza, és lehetővé teszi a jármű pozíciójának meghatározását a teljes röppályán.

MTCR 13/II. 13. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Az 1. Tétel rendszereiben történő felhasználásra tervezett vagy átalakított analóg számítógépek, digitális számítógépek vagy digitális differenciál-analizátorok, melyek az alábbi jellemzők egyikével rendelkeznek:

a) Mínusz 45 Celsius-foknál alacsonyabb hőmérséklettől plusz 55 Celsius-foknál magasabb hőmérsékletig terjedő tartományban történő folyamatos üzemelésre vannak méretezve; vagy

b) Megerősített konstrukciójú vagy "sugárzás ellen védettnek" van tervezve.

Megjegyzés a 13. Tételhez:

A 13. Tételbe tartozó berendezések exportálhatók személyzettel ellátott légijármű vagy műhold részeként, vagy személyzettel ellátott légijármű pótalkatrészeihez szükséges mennyiségben.

MTCR 14/II. 14. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Az 1. Tétel rendszereiben felhasználható analóg-digitális konverterek, melyek az alábbi jellemzők egyikével rendelkeznek:

a) Tervezésük biztosítja, hogy a megerősített konstrukciójú berendezésekre vonatkozó katonai előírásoknak megfeleljenek; vagy

b) Katonai felhasználásra vannak tervezve vagy átalakítva, és az alábbi típusok valamelyikébe tartoznak:

1. Analóg-digitális konverter "mikroáramkörei", melyek "sugárzás ellen védettek" vagy valamennyi alábbi jellemzővel rendelkeznek:

(i) 8 bit vagy annál nagyobb felbontóképességgel;

(ii) -54 Celsius-foknál alacsonyabb hőmérséklettől + 125 Celsius-foknál magasabb hőmérsékletig terjedő tartományban történő üzemeltetésre vannak specifikálva; és

(iii) Hermetikusan zártak.

2. Elektronom input típusú analóg-digitális konverter nyomtatott áramköri kártyái vagy moduljai, melyek az összes alábbi jellemzőkkel rendelkeznek:

(i) 8 bit vagy annál nagyobb felbontóképességgel;

(ii) -45 Celsius-foknál alacsonyabb hőmérséklettől +55 Celsius-foknál magasabb hőmérsékletig terjedő tartományban történő üzemeltetésre vannak specifikálva; és

(iii) A fenti (1) pontban felsorolt "mikroáramkörök"-et foglalják magukban.

MTCR 15/II. 15. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Az 1. és 2. Tétel rendszereihez felhasználható felszerelések és tesztelő berendezések, valamint a kizárólagosan hozzájuk tervezett szoftverek, az alábbiak szerint:

a) Digitális vezérlésű rázásállósági vizsgálóberendezések, valamint ezek visszacsatoló vagy zárthurkú tesztelőberendezései, melyek képesek valamely rendszert 10 g négyzetes középértéken (RMS), 20 Hz és 2000 Hz közötti tartományban rázni, és képesek 50 kN (11250 lbs) vagy annál nagyobb erőt vele közölni;

b) 0,9 Mach vagy annál nagyobb sebességű légáram előállítására szolgáló szélcsatornák;

c) Próbapadok/állványok, melyek képesek 90 kN tolóerőt meghaladó, folyékony vagy szilárd hajtóanyagú rakétákat vagy rakétahajtóműveket kezelni, és melyek képesek három tengelyirányú tolóerő-összetevőt egyidőben megmérni;

d) Szabályozott környezetet biztosító kamrák és visszhangmentes kamrák, melyek képesek az alábbi repülési viszonyokat szimulálni:

(1) 15000 m vagy annál nagyobb magasságot, vagy

(2) Legalább -50 Celsius-foktól +125 Celsius-fokig terjedő hőmérsékletet, és

(3) Szabályozott környezetet biztosító kamrák esetében 10 g vagy nagyobb négyzetes középértéket biztosító vibrációs környezetet 20 Hz és 2000 Hz közötti tartományban, 5 kN vagy annál nagyobb erő közlésével; vagy

(4) Visszhangmentes kamrák esetében 140 dB vagy azt meghaladó (2 x 10-5 N/m2-re vonatkoztatott) teljes hangnyomási szintet, vagy 4 kW vagy azt meghaladó névleges kimenőteljesítményt biztosító akusztikus környezetet.

e) Radiográfiai berendezések, melyek képesek 2 MeV vagy azt meghaladó energiájú, felgyorsított elektronokból "bremsstrahlung" segítségével előállított, vagy 1 MeV vagy azt meghaladó radioaktív források felhasználásával előállított elektromágneses sugárzást közvetíteni, kivételt képeznek a kizárólagosan orvosi célra tervezett berendezések.

Megjegyzés a 15. Tétel a) pontjához:

A "digitális vezérlésű" kifejezés olyan berendezésekre utal, amelyeknek a funkcióit tárolt és digitálisan kódolt elektromos jelek részben vagy teljes egészében automatikusan vezérlik.

MTCR 16/II.16. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Kizárólagosan az 1. és 2. Tételben szereplő rendszerek modellezésére, szimulálására vagy tervezési integrálására tervezett szoftverek, vagy a kizárólagosan erre a célra tervezett szoftver a kapcsolódó speciálisan erre a célra tervezett hibrid (kombinált analóg/digitális) számítógépekkel.

Megjegyzés a 16. Tételhez:

A modellezés magában foglalja a rendszerek aerodinamikai és termodinamikai elemzését is.

MTCR 17/II. 17. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Az 1. vagy 2. Tételben szereplő rendszerekben a felderíthetőség - úgy mint a lokátorjel visszaverés, ibolyántúli/infravörös kisugárzás, akusztikus kisugárzás - elnyelése céljából felhasználható anyagok, készülékek és a kizárólagosan hozzájuk tervezett szoftverek (azaz stcalth-technológia) például:

a) Kizárólagosan a lokátorjel visszaverésének csökkentése céljából tervezett szerkezeti anyagok és bevonatok;

b) Bevonatok - ide tartoznak a festékek is -, melyeket kizárólagosan abból a célból terveztek, hogy a mikrohullámú, infravörös vagy ibolyántúli spektrumban a visszaverődést vagy a kisugárzást gyengítsék vagy elnyeljék, kivéve, ha ezeket kizárólagosan műholdak termikus vezérlésére használják;

c) Kizárólagosan kisugárzás csökkentés elemzésére tervezett szoftver vagy adatbázis;

d) Kizárólagosan a lokátorjel hatásos visszaverőfelület mérésére tervezett rendszerek;

MTCR 18/II. 18. TÉTEL-II. KATEGÓRIA

Készülékek, melyek arra szolgálnak, hogy megvédjék a rakétarendszereket és a pilóta nélküli légijárműveket a nukleáris hatásoktól (pl. elektromágneses impulzusoktól, röntgensugaraktól, a lökéshullám és hő kombinált hatásától), és melyek az 1. Tételben szereplő rendszerekben felhasználhatók, mint a következők:

a) "Sugárzás ellen védett" "mikroáramkörök" és detektorok;

b) Lokátorantenna burkolatok, melyeket úgy terveztek, hogy ellenálljanak a 100 cal/cm2-t meghaladó termikus sokk és az 50 kPa-t meghaladó csúcsnyomás együttes hatásának.

Megjegyzés a 18. Tétel a) pontjához:

A detektor olyan mechanikus, elektromos, optikai vagy kémiai eszköz, amely automatikusan azonosítja és rögzíti az olyan hatásokat, mint a környezetben bekövetkező nyomás- vagy hőmérsékletváltozás, elektromos vagy elektromágneses jel, vagy valamely radioaktív anyag sugárzása.

3. számú melléklet a 166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelethez

10. számú melléklet a 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelethez

A kényszerítő, bűnfelderítő és különleges titkosszolgálati eszközök listája

I. Kényszerítő és bűnfelderítő eszközök

1. Kényszerítő eszközök

1.1. Elektromos gumibot és sokkoló eszközök, golyóálló mellény.

1.2. Mozgásszabadságot korlátozó eszközök.

1.2.1. Patentbilincs.

1.2.2. Lábbilincs, szorítóbilincs.

1.2.3. Hüvelykujjbilincs, illetve -szorító és különleges rendeltetésű kínzóeszközök.

Megjegyzés: Az 1.2.3. pontba tartozó eszközök forgalmára vonatkozó engedély, illetőleg Igazolás nem adható ki.

1.3. Könnyűgázfajták, amelyek

1.3.1. 1% vagy ennél kevesebb ortoklór-benzalmalonnitrilt (CS) tartalmaznak.

1.3.2. 1% vagy ennél kevesebb klóracetofenont (CN) tartalmaznak.

Megjegyzés: Nem tartoznak az 1.3.1-2. pont alapján ellenőrzés alá a 20 grammos vagy ennél kisebb egyedi kiszerelésű készítmények.

Megjegyzés: Az 1. pontba tartozó anyagok és eszközök forgalma során a külön jogszabályok által meghatározott módon és feltételekkel jár el az iroda.

2. Bűnfelderítő eszközök

2.1. Lézeres ujjlenyomat azonosító berendezés (5Elb2, 6A5).

2.2. Számítógépes ujjlenyomat azonosító berendezés (4A).

2.3. Hangelemző és azonosító berendezések és alkatrészek.

2.4. Mobil bűnügyi vizsgálati laboratóriumok, ezek berendezései és tartozékai.

2.5. Speciális rendeltetésű biológiai, neurofizikai reakció vizsgáló berendezések, illetve ezek alkatrészei és tartozékai. Így különösen:

2.5.1. Poligráfok.

2.5.2. Ujjlenyomat elemzők, monitorok és berendezések.

2.5.3. Automatizált ujjlenyomat-azonosító és keresőrendszerek.

2.5.4. Pszichológiai stressz elemző berendezések.

2.5.4. Különleges rendeltetésű alkatrészek és tartozékok a 2.5. 1-4. pontban szereplő berendezésekhez és rendszerekhez.

Megjegyzés: Nem tartoznak e pont alapján ellenőrzés alá azon biomedikai készülékek, melyeket kórházakban biológiai és neurofizikai reakciók vizsgálatára alkalmaznak.

II. Különleges titkosszolgálati eszközök

4. Lehallgató eszközök, ezek alkatrészei és tartozékai

Lehallgató eszköznek minősül a Termékellenőrzési Jegyzék 5. kategóriájában foglaltakon túlmenően bármely elektronikus, mechanikus vagy más eszköz, módszer, "technológia", szoftver, amely az információkhoz egyébként jogosan hozzáférők, illetve a kommunikációban résztvevők tudta nélkül, titkosan alkalmazható és az alábbi tulajdonságok valamelyikével rendelkezik:

4.1. Közvetlen beszéd titkos lehallgatására, továbbítására, rögzítésére tervezték, gyártották, vagy erre lényeges átalakítás nélkül felhasználható. Így különösen:

4.1.1. Elektronikus erősítővel ellátott fal (kontakt) mikrofonok és sztetoszkópok.

4.1.2. Lézer vagy infravörös sugárzást felhasználó, illetve ultrahangos elven működő lehallgató rendszer és elemei.

4.1.3. Beépíthető miniatűr, esetleg távvezérelhető adóberendezések és azok speciális vevőkészülékei.

4.1.4. Különféle rejtőeszközökbe épített, vagy ruházat alá rejthető kisméretű adók, az azokhoz tartozó vevők és hangrögzítő eszközök.

4.1.5. A 10 órát meghaladó felvételi idejű miniatűr hangrögzítő eszközök.

4.1.6. Nagyérzékenységű parabola- és puskamikrofonok.

4.1.7. Szubminiatűr elektret mikrofonok és akusztikus szondák.

4.2. Digitális vagy analóg információkat tároló és/vagy feldolgozó számítógépekből, számítástechnikai vagy egyéb eszközökből vagy a hozzájuk használható információhordozókon tárolt információk bármilyen módon történő titkos megszerzésére, továbbítására, rögzítésére tervezték, gyártották, vagy erre lényeges átalakítás nélkül felhasználható.

4.3. Vezetékes és/vagy vezetéknélküli beszéd és nem beszéd jellegű információt továbbító távközlési rendszerek harmadik félként történő titkos lehallgatásra tervezték, gyártották vagy erre lényeges átalakítás nélkül felhasználható.

Megjegyzés: Jelen pont nem szabályozza az alábbi eszközöket, berendezéseket, tartozékokat:

a) A nagyközönségi felhasználásra tervezett szórakoztató elektronikai eszközök, azok tartozékai;

b) Ipari vagy polgári felhasználásra tervezett jelzőrendszerek elemei;

c) Diszpécserközpontok információrögzítő eszközei;

d) Színházi, sport vagy egyéb tömegrendezvények hangosító eszközei, irányított mikrofonjai, rádiómikrofonjai;

e) Polgári vagy rádióamatőri felhasználásra tervezett rádióadó-vevő készülékek;

f) Ipari, polgári távközléstechnikai felhasználásra tervezett berendezések, mérőműszerek, azok tartozékai;

g) Általános rendeltetésű számítástechnikai eszközök, azok tartozékai, alkatrészei.

5. Lehallgató eszközök felderítésére, működtetésének kimutatására szolgáló eszközök

Jelen pont szabályozza mindazokat a termékeket, eszközöket, "technológiákat", szoftvereket, ezek alkatrészeit, tartozékait, melyeket az 1. pontban szabályzott lehallgató eszközök felderítésére, működésének kimutatására terveztek, gyártottak. Így különösen:

5.1. Telefonvonal-ellenőrző, a telefonbeszélgetés védelmét szolgáló, lehallgatást detektáló berendezések.

5.2. Szélessávú zavaróadók, akusztikus "fchérzaj"-ge-ncrátorok.

5.3. Rejtett adók felderítésére és helyének meghatározására szolgáló detektorok.

5.4. Nem lineáris átmenet gerjesztésén alapuló detektáló eszközök passzív lehallgató berendezések felfedésére.

5.5. Ruházat alá rejthető, a beszélgetőpartnernél lévő adóberendezés, vagy működő magnetofon felfedését biztosító eszközök.

6. Titkos vizuális megfigyelés eszközei

Titkos vizuális megfigyelőeszköznek minősülnek mindazok az optikai, mechanikus, elektronikus és egyéb eszközök és tartozékaik, illetve ezek működtető szoftverei, amelyek az alábbi tulajdonságok valamelyikével rendelkeznek:

6.1. Emberek, emberi tevékenység, vagy azzal összefüggő cselekmények titkos megfigyelésére, rögzítésére (dokumentálására), illetve az így nyert információ továbbítására és feldolgozására tervezték, gyártották, vagy erre lényeges átalakítás nélkül felhasználható. Így különösen:

6.1.1. Kisméretű, nagy felbontású és érzékenységű CCD kamerák és azok tartozékai.

6.1.2. Rejtőeszközbe vagy ruházat alá rejtett miniatűr kamerák és tartozékaik.

6.1.2. Mikrohullámú tartományban üzemelő videojel továbbító berendezések és ezek vevői.

6.1.3. Az elektromos hálózatot felhasználó videojel továbbító berendezések és ezek vevői.

6.1.4. Kis belépő nyílású fiberoszkópok, illetve az üvegszáloptikát felhasználó rejtett megfigyelést lehetővé tevő rendszerek, és az ezek fényképezőgéphez vagy videokamerához való csatlakozását biztosító adapterek és tartozékok.

6.2. Korlátozott fényviszonyok mellett működnek (segédmegvilágítást nem igényelnek), és a Termékellenőrzési Jegyzék 6A02a2 és 6E03 pontjainak, valamint a Nemzetközi Hadianyagjegyzék ML11, 12 és 15. kategóriáinak megfelelő különleges fotósokszorozó csövet vagy optikai elemet, alkatrészt tartalmaz. Így különösen:

6.2.1. Éjszakai fényképezéshez és videofelvétel készítéséhez felhasználható 2. és 3. generációs fényerősítő berendezések és tartozékaik.

6.3. Infravörös tartományban működő speciális rendőrségi éjjellátó készülékek és azok tartozékai (6A02bcd, 6C04a-f, 5A01b8-9, 5A02e).

Megjegyzés: Jelen pont nem szabályozza az alábbi eszközöket, berendezéseket, tartozékokat:

a) Nagyközönségi vagy egyéb polgári felhasználásra tervezett fotós vagy videós szórakoztató, oktatási stb. eszközök és azok alkatrészei, tartozékai.

b) Ipari vagy polgári felhasználásra tervezett vagyonvédelmi, betörésjelző vagy egyéb riasztórendszerek elemei.

c) Ipari és forgalommegfigyelő, -számláló, sebességmérő, dokumentáló rendszerek elemei.

d) Orvosi vagy ipari felhasználásra tervezett és gyártott endoszkópok, videoszkópok, fiberoszkópok, horoszkópok, azok alkatrészei, tartozékai.

e) Tömegrendezvényeken használt videodokumentáló rendszerek és azok elemei.

7. Titkos behatolás eszközei

7.1. Titkos behatoló eszköznek minősül minden mechanikai, elektronikai, optikai és szoftver eszköz, illetve ezek tartozékai, amely zárt objektumba (zárt földterület, épület, gépkocsi stb.) történő titkos behatolás céljából készült és az alábbi jellemzők bármelyikével rendelkezik:

7.1.1. Mechanikus, elektromos, elektronikus vagy egyéb elven működő zárak, lakatok reteszek stb. rendeltetésszerű nyitóeszközeit helyettesítő roncsolásos vagy roncsolásmentes nyitására tervezett és gyártott eszközök, "technológiák", tartozékaik és alkatrészeik.

7.1.2. Elektronikus biztonsági rendszerek rendeltetésszerű működését befolyásoló, vagy működésképtelenséget kiváltó, speciálisan e célra készült eszközök, szoftverek és ezek tartozékai.

8. Rejtjelező és titkosító berendezések

8.1. Rejtjelező és titkosító eszközök, gépek, berendezések és speciálisan ezekhez tervezett szoftverek, valamint azok funkcionális részegységei, alkatrészei, továbbá kiegészítő egységei és tartozékai.

8.2. Speciálisan rejtjelkulcsok előállítására tervezett vagy használt eszközök, berendezések és speciálisan ezekhez tervezett szoftverek.

8.3. Rejtjelkulcsok.

9. Egyéb eszközök

9.1. Ruházat alá rejthető vezeték nélküli fülhallgatóval ellátott kommunikációs rendszer.

9.2. Irány- és helymeghatározásra használható miniatűr jeladók és ezek speciális vevői.

4. számú melléklet a 166/1992. (XII. 18.) Korm. rendelethez

6/c. számú melléklet a 61/1990. (X. 1.) Korm. rendelethez

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte az 1995. évi CXXV. törvény 79. § h) pontja. Hatálytalan 1996.03.27.

Tartalomjegyzék