Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

43/1996. (XI. 29.) NM rendelet

a gyógyszertárban forgalmazható termékekről

A gyógyszertárak létesítéséről és működésük egyes szabályairól szóló, többször módosított 1994. évi LIV. törvény (a továbbiakban: Gyt.) 42. §-a (2) bekezdésének a) és d) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján az alábbiakat rendelem el:

1. § (1) Az e rendeletben foglaltakat az állategészségügyi intézményekben működő gyógyszertár, valamint az állatorvos által tartott kézigyógyszertár kivételével - típusától és tulajdoni formájától függetlenül - a Gyt. 1. §-a (2) bekezdésében meghatározott valamennyi gyógyszertár működtetése során alkalmazni kell.

(2) Az állatorvosi kézigyógyszertárban, illetve az állategészségügyi intézmény intézeti gyógyszertárában forgalmazható gyógyszerek, illetve egyéb készítmények köréről külön jogszabály rendelkezik.

2. § (1) Gyógyszertárban - az e rendeletben foglaltak szerint - az 1. és a 2. számú mellékletben meghatározott termékek tarthatók és forgalmazhatók, az 1. számú mellékletben felsorolt termékek kizárólag gyógyszertárban forgalmazhatók.

(2)[1]

(3) Kézigyógyszertárban - a (4) bekezdésben foglalt kivételekkel - kizárólag a törzskönyvezett embergyógyászati gyógyszerkészítmények, immunbiológiai készítmények, gyógytápszerek, valamint a hatályos Magyar Gyógyszerkönyvben, a Formulae Normalesben, az Országos Gyógyszerészeti Intézet-G-előiratában meghatározott - felhasználásra kész kiszerelésben lévő - gyógyszerkészítmények tarthatók, illetve forgalmazhatók.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott gyógyszerek közül kézigyógyszertár nem tarthat, illetve nem forgalmazhat

a) a gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló 3/1995. (II. 8.) NM rendelet 4. számú mellékletében szereplő gyógyszerkészítményeket, valamint a kábítószerek termelésének, gyártásának, feldolgozásának, forgalomba hozatalának, raktározásának és használatának szabályozásáról szóló 1/1968. (V. 12.) BM-EüM együttes rendeletben, illetve a pszichotrop anyagok gyártásáról, feldolgozásáról, forgalomba hozataláról, behozataláról, kiviteléről, raktározásáról és használatáról szóló 4/1980. (VI. 24.) EüM-BM együttes rendelet mellékletének II. számú jegyzékében foglalt kábítószernek és pszichotrop anyagoknak minősített terméket tartalmazó készítményeket, valamint

b) a rendelet 1. számú mellékletében - az 1. pont, valamint a 4. c) pontban szereplő nem rendeléskor készítendő gyógyszerkészítmények kivételével -, illetve a 2. számú mellékletében meghatározott termékeket.

(5)[2]

3. § (1) A gyógyszertárból a gyógyszerész a beteg, az egészségügyi intézmény, az orvos, illetve az állatorvos (a továbbiakban: felhasználó) által igényelt gyógyszert, készítményt vagy egyéb terméket - a gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló 3/1995. (II. 8.) NM rendelet figyelembevételével - a gyógyszertárban tartott és forgalmazott gyógyszerkészletből, illetve termékkészletből (a továbbiakban: készlet) köteles kiadni.

(2) Ha a gyógyszerész a felhasználó által igényelt gyógyszert, készítményt vagy egyéb terméket a meglévő készletből nem tudja kiadni, a beszerzés várható legkorábbi időpontjának megjelölésével köteles a beszerzést felajánlani.

4. § (1) A közforgalmú gyógyszertár köteles készletben tartani:

a)[3]

b) human anti-tetanusz immunglobulint,

c) adszorbeált tetanusz toxoidot.

(2)[4] Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat területileg illetékes megyei (fővárosi) tiszti-főgyógyszerésze megyénként, illetve a fővárosban legalább egy közforgalmú gyógyszertárat határozattal kijelöl a hazánkban honos viperafajták marása elleni szérum készletben tartására.

(3) A (2) bekezdés szerinti gyógyszerek készletben tartására kötelezett gyógyszertárak jegyzékét a Népjóléti Közlöny közzéteszi.

5. § (1) Az intézeti gyógyszertár készletének összetételét, mértékét az intézet vezető főgyógyszerésze az intézet által ellátott feladatok figyelembevételével határozza meg a külön jogszabályban meghatározott gyógyszerterápiás bizottság bevonásával.

(2)[5] Az intézeti gyógyszertárat fenntartó fekvőbeteg-gyógyintézetben csak az intézeti gyógyszertár által kiszolgáltatott gyógyszerek tarthatók.

6. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 60. napon lép hatályba. A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti az egészségügyről szóló 1972. évi II. törvény végrehajtására kiadott 20/1972. (XII. 20.) EüM rendelet 8. §-a, a közforgalmú gyógyszertárak forgalmazási rendjéről szóló 20/1988. (XII. 26.) SZEM rendelet, valamint az egyes immunbiológiai készítmények kötelező készletben tartásáról és beszerzéséről szóló 6/1988. (VI. 15.) SZEM rendelet. Az egyes immunbiológiai készítmények kötelező készletben tartásáról és beszerzéséről szóló 8015/1988. (SZ. E. K. 9.) SZEM tájékoztatót visszavonom.

1. számú melléklet a 43/1996. (XI. 29.) NM rendelethez

Kizárólag gyógyszertárban forgalmazható termékek

1. A Magyarországon törzskönyvbe bejegyzett és a Népjóléti Közlönyben kihirdetett, valamint forgalomba hozatalra engedélyezett embergyógyászati gyógyszerkészítmények, ideértve az immunbiológiai készítményeket, és röntgenkontrasztanyagokat.[6]

2. A kizárólag gyógyszertári forgalmazásra engedélyezett gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású anyagok és készítmények.

3. A gyógyszerek rendeléséről és kiadásáról szóló 3/1995. (II. 8.) NM rendelet 12. §-ában meghatározott engedély alapján behozatalra engedélyezett gyógyszerek, immunbiológiai készítmények.[7]

4. A gyógyászati célra engedélyezett

a) gyógyszeranyagok,

b) drogok,

c) a hatályos Magyar Gyógyszerkönyv, a hatályos Formulae Normales és az Országos Gyógyszerészeti Intézet-G-előiratában meghatározott gyógyszerek, gyógyszerkészítmények,

d) orvosi, állatorvosi vényen rendelt egyedi összetételű (magisztrális) gyógyszerkészítmények,

e)

5. A természetgyógyászati tevékenység gyakorlásának egyes kérdéseiről szóló 11/1997. (V. 28.) NM rendelet 4. §-ának (2) bekezdése szerint nyilvántartásba vett homeopatiás készítmények. Ezen készítmények jegyzékét a népjóléti miniszter a tárca hivatalos lapjában közzéte[8]

6. A kizárólag orvosi vényre kiadható, továbbá a kizárólag orvosi vényre kiadható és a külön jogszabályban meghatározott társadalombiztosítási támogatással rendelhető tápszerek, valamint azok a tápszerek, amelyek után társadalombiztosítási támogatást vesznek igénybe.[9]

2. számú melléklet a 43/1996. (XI. 29.) NM rendelethez

Gyógyszertárban is forgalmazható termékek[10]

1. Az illetékes egészségügyi hatóságok által engedélyezett

a) külön jogszabályban meghatározott szakképesítés hiányában a sorozatgyártású gyógyászati segédeszközök[11]

b) az a) pontban nem szereplő gyógyászati segédeszközök a külön jogszabályban meghatározott szakképesítés birtokában,[12]

c) orvosi kéziműszerek, eszközök,[13]

d) beteg- és csecsemőápolási cikkek,[14]

e) egészségügyi felhasználás céljára alkalmasnak minősített - minőségi tanúsítvánnyal rendelkező - egészségügyi cikkek,[15]

f) sebészeti varróanyagok, kötszerek,[16]

g) orvosi, laboratóriumi vizsgálatokhoz szükséges vegyszerek, vegyszeroldatok,[17]

h) in vitro diagnosztikumok (a radioaktív diagnosztikumok kivételével),[18]

i) gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású anyagok és készítmények,[19]

j) fertőtlenítőszerek.[20]

2. Gyógy- és ásványvizek.

3. Gyógyteák.

4. Külön jogszabályban meghatározott engedéllyel a törzskönyvezett állatgyógyászati készítmények és premixek.[21]

5. A rovar- és rágcsálóirtó szerek, valamint a riasztószerek forgalomba hozataláról és felhasználásáról szóló 3/1969. (V. 16.) EüM rendelet alapján forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező rovarcsípés megelőzésére és kezelésére szolgáló külsőleges készítmények.

6. A kozmetikai készítmények forgalomba hozatalának egészségügyi feltételeiről szóló 7/1994. (IV. 20.) NM rendelet 1. számú mellékletében felsorolt kozmetikai készítmények közül 1-5., 7-9., 11., 13., 16-17. pontok, valamint a 12. pont a lakk, körömlakk lemosó, körömépítő anyagok kivételével.

7. Az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény végrehajtásáról szóló 1/1996. (1.9.) FM-NM-IKM együttes rendelet 8. számú mellékletének különleges táplálkozási igényt kielégítő élelmiszereket tartalmazó I. részének 1., 2., 3. és 5. pontja alatti termékek, a II. részben meghatározott étrend-kiegészítők és funkcionális készítmények, valamint a 9. számú melléklet 1., 2., 3. e), 7., 8. b) és 9. pontjai szerinti termékek.[22]

8. Nyomdai vagy elektronikus úton előállított - az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat, illetve a Nemzeti Egészségvédelmi Intézet által - egészségügyi témájúnak minősített kiadványok.

9. Közegészségügyi vizsgálati tartályok.

10. Tápszerek.[23]

Lábjegyzetek:

[1] A 43/1996. (XI. 29.) NM rendelet 2. § 2. bekezdését az 13/1998. (IV. 22.) NM rendelet 3. §-a hatályon kívül helyezte

[2] Hatályon kívül helyezte a 34/2000. (XI. 22.) EüM rendelet 10. § (3) bekezdése. Hatálytalan 2000.12.22.

[3] A 43/1996. (XI. 29.) NM rendelet 4. § -a 1. bekezdésének a) pontját az 13/1998. (IV. 22.) NM rendelet 3. §-a hatályon kívül helyezte

[4] Megállapította a 15/2001. (IV. 27.) EüM rendelet 1. § -a. Hatályos 2001.05.12.

[5] Módosította a 15/2001. (IV. 27.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdés b) pontja. Hatályos 2001.05.12.

[6] Módosította a 22/2002. (XII. 28.) ESZCSM rendelete 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.01.01.

[7] Módosította a 22/2002. (XII. 28.) ESZCSM rendelete 3. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.01.01.

[8] A 43/1996. (XI. 29.) NM rendelet 1. számú mellékletének 5. pontját az 13/1998. (IV. 22.) NM rendelet 1. § -a iktatta be

[9] Beiktatta a 22/2002. (XII. 28.) ESZCSM rendelete 1. § -a. Hatályos 2003.01.01.

[10] A 43/1996. (XI. 29.) NM rendelet 2. számú melléklete az 13/1998. (IV. 22.) NM rendelet 2. § -ának megfelelően módosított szöveg

[11] Megállapította a 9/2004. (XII. 15.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdés a) pontja. Hatályos 2004.12.20.

[12] Beiktatta a 9/2004. (XII. 15.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdés b) pontja. Hatályos 2004.12.20.

[13] Számozását módosította a 9/2004. (XII. 15.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdés b) pontja. Hatályos 2004.12.20.

[14] Számozását módosította a 9/2004. (XII. 15.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdés b) pontja. Hatályos 2004.12.20.

[15] Számozását módosította a 9/2004. (XII. 15.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdés b) pontja. Hatályos 2004.12.20.

[16] Számozását módosította a 9/2004. (XII. 15.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdés b) pontja. Hatályos 2004.12.20.

[17] Számozását módosította a 9/2004. (XII. 15.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdés b) pontja. Hatályos 2004.12.20.

[18] Számozását módosította a 9/2004. (XII. 15.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdés b) pontja. Hatályos 2004.12.20.

[19] Számozását módosította a 9/2004. (XII. 15.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdés b) pontja. Hatályos 2004.12.20.

[20] Számozását módosította a 9/2004. (XII. 15.) EüM rendelet 3. § (2) bekezdés b) pontja. Hatályos 2004.12.20.

[21] Módosította a 22/2002. (XII. 28.) ESZCSM rendelete 2. § (1) bekezdése. Hatályos 2003.01.01.

[22] Módosította a 22/2002. (XII. 28.) ESZCSM rendelete 2. § (2) bekezdése. Hatályos 2003.01.01.

[23] Beiktatta a 22/2002. (XII. 28.) ESZCSM rendelete 2. § (3) bekezdése. Hatályos 2003.01.01.

Tartalomjegyzék