13/1998. (IV. 3.) FM rendelet
a vágóállatok vágás utáni minősítéséről
Az agrárpiaci rendtartásról szóló 1993. évi VI. törvény 27. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel egyetértésben - a kereskedelmi célú vágóállat-termelés, valamint a minőségi hús-, hústermék-előállítás és kereskedelem elősegítése érdekében a következőket rendelem el:
1. § A rendelet hatálya kiterjed
a) azokra a természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságokra, akik bel-, illetve külkereskedelmi értékesítés vagy közfogyasztás céljából, vágóhidat vagy vágóhelyet üzemeltetnek (a továbbiakban: a vágóhíd üzemeltetője);
b) a vágósertések, vágómarhák, illetve vágójuhok (a továbbiakban: vágóállatok) minősítésére jogosult természetes személyekre, jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságokra (a továbbiakban: minősítő, illetve minősítő szervezet);
c) a vágóállatokat előállító tenyésztőkre, hízlalókra (a továbbiakban: termelő);
d) a vágóállat kis- vagy nagykereskedőkre (a továbbiakban: kereskedő);
e) a minősítési tevékenység ellátásában eljáró szervként részt vevő szervezetekre (a továbbiakban: eljáró szerv).
2. § A vágóállatokat az engedélyezett minősítő módszerekkel kell minősíteni és osztályba sorolni. A minősítésre kötelezett vágóállatokat, azok minősítésének módját, valamint osztályba sorolásának feltételeit - a vágósertésekre, a vágómarhákra és a vágójuhokra vonatkozó - külön jogszabályok határozzák meg.
A minősítő szervezet
3. § (1) A vágóállatok vágás utáni minősítését kizárólag működési engedéllyel rendelkező, a (3) bekezdésben, valamint a rendelet mellékletében előírt feltételeknek megfelelő minősítő szervezet végezheti.
(2) Az e rendelet mellékletében részletezett irányelvek figyelembevételével elkészített működési engedély iránti kérelmet a Fővárosi Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás Hús- és Tejellenőrzési Főfelügyeletéhez (a továbbiakban: főfelügyelet) kell benyújtani a főfelügyelet által rendelkezésre bocsátott nyomtatványon. A működési engedély két évig érvényes. Az érvényesség kérelemre meghosszabbítható. A főfelügyelet a minősítő szervezeteket kétévenként felülvizsgálja.
(3) A minősítő szervezet, valamint annak tisztségviselői és alkalmazottai nem folytathatnak olyan tevékenységet, amely összeférhetetlen a minősítő tevékenységgel. Így sem közvetve, sem közvetlenül nem lehetnek érdekeltek vágóállat-tenyésztésben, -hizlalásban, vágóállat-értékesítésben, -forgalmazásban és nem üzemeltethetnek vágóhidat vagy vágóhelyet, továbbá nem lehetnek tisztségviselői és alkalmazottai a minősítési tevékenységet ellenőrző szervezeteknek.
(4) Az engedély iránti kérelemben a kérelmezőnek nyilatkoznia kell, hogy a (3) bekezdésben meghatározott összeférhetetlenség nem áll fenn.
(5) A minősítő szervezet köteles
a) gondoskodni arról, hogy a minősítést kizárólag a jogszabályban előírt feltételeknek megfelelő személyek végezzék;
b) a minősítésre kötelezett vágóhídon, annak üzemeltetőjével, illetve a termelővel vagy a kereskedővel kötött szerződés alapján a vágóállatok vágás utáni minősítését elvégezni;
c) a jogszabályban előírt személyi és tárgyi feltételeket biztosítani;
d) a földművelésügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) által az adott termékpályán elismert terméktanáccsal (a továbbiakban: terméktanács) az adatrögzítés, a térítésmentes adatszolgáltatás módjáról és a biztonságos adatvédelem rendszeréről megállapodást kötni;
e) a termelőt vagy a kereskedőt kérésükre tájékoztatni a minősítés alapadatairól.
4. § (1) A minősítő hely kialakítására vonatkozóan a vágóhíd üzemeltetője által biztosítandó tárgyi feltételeket a főfelügyelet által a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Értesítőben közzétett irányelvek határozzák meg.
(2) Valamennyi minősítési módszer esetén a vágóhíd üzemeltetője által kötelezően biztosítandó tárgyi feltételekbe a minősítéshez szükséges mérlegek és a súlyméréssel kapcsolatos adatrögzítő berendezések is beletartoznak.
(3) A vágóhíd üzemeltetője által kötelezően biztosítandó tárgyi feltételekbe - a vágósertések vágás utáni minősítése esetében - nem tartoznak bele a következő eszközök: a szúrószonda, a mérőléc és az ezekhez tartozó adatrögzítő berendezések.
5. § (1) A minősítő szervezetet a minősítési tevékenységének ellátásáért a vágóhíd üzemeltetőjével, illetve a termelővel vagy a kereskedővel kötött szerződés alapján díjazás illeti meg. A szerződésben rendelkezni kell a minősítő eszközök, műszerek és a kapcsolódó berendezések szervizeléséről, karbantartásáról is.
(2) A minősítő szervezet minősítői tevékenységét kizárólag szakképzett, engedéllyel rendelkező minősítő által látja el.
A minősítő
6. § (1) A vágóállatok vágás utáni minősítője kizárólag szakképzett, a tevékenység végzésére vonatkozó működési engedéllyel rendelkező, és a rendelet mellékletében előírt feltételeknek megfelelő szervezeti keretek között működő természetes személy lehet. A minősítés végzésére vonatkozó működési engedélyt kérelemre a főfelügyelet adja ki.
(2) A minősítő működési engedélye kiadásának személyi feltételei:
a) egészségügyi alkalmasság;
b) vágóállat-minősítő szakmunkás szakképzettség.
(3) A működési engedély két évig érvényes. Az érvényesség kérelemre meghosszabbítható. A meghosszabbítás
a) a (2) bekezdés a) pontjában meghatározott feltételt tanúsító orvosi bizonyítványok, valamint
b) a (2) bekezdés b) pontjában meghatározott képzettséget igazoló, valamint a szintentartó ismereteket biztosító - a Földművelésügyi Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) által kiadott követelményeknek megfelelően szervezett és lebonyolított, írásbeli beszámolási kötelezettséggel járó - szakmai tanfolyamon való részvételt igazoló dokumentumok alapján
engedélyezhető.
(4) A minősítő a termelővel, a kereskedővel, illetve a vágóhíd üzemeltetőjével nem állhat munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban, és azoktól munkabért vagy bármilyen egyéb járandóságot a minősítő tevékenysége gyakorlásával összefüggésben semmilyen jogcímen nem kaphat.
(5) A minősítő nem lehet kereskedelmi céllal termelő, kereskedő, valamint vágóhíd üzemeltetője vagy tulajdonosa.
7. § (1) A minősítő a főfelügyelet által biztosított, a minősítő azonosíthatóságát szolgáló és a minősítés hitelességét igazoló bélyegzőt köteles használni. A minősítő szervezet a bélyegző elvesztését vagy használhatatlanná válását haladéktalanul köteles a főfelügyeletnek bejelenteni.
(2) A minősítő a minősítés során a főfelügyelet által jóváhagyott nyomtatványokat köteles alkalmazni.
8. § (1) A főfelügyelet a minősítő működési engedélyét visszavonja vagy felfüggeszti:
a) a minősítőnek a tevékenység beszüntetésére vonatkozó írásbeli nyilatkozata alapján;
b) a minősítő halála esetén;
c) a 6. § (2) bekezdésének a) pontjában foglalt feltételek megváltozása esetén;
d) e rendelet előírásainak meg nem felelő működés esetén;
e) a tevékenységgel összefüggő, külön jogszabályokban meghatározott feltételek nem teljesítése esetén;
f) az adatok valótlan, illetve hibás dokumentálása esetén, amennyiben azt az ellenőrzés megállapítja.
(2) A minősítő szervezet a minősítő tevékenységének megszűnésekor vagy engedélyének felfüggesztésekor, illetve visszavonásakor a korábbi minősítésekre vonatkozó nyilvántartásokat, dokumentumokat, valamint a főfelügyelettől átvett bélyegzőt nyolc napon belül köteles átadni a főfelügyeletnek. A főfelügyelet köteles ezt jegyzőkönyvben rögzíteni.
A vágóállatok minősítése
9. § A vágóállatokat az állattenyésztésről szóló törvény rendelkezéseinek figyelembevételével, a marhalevél kiváltásáról és kezeléséről szóló FM rendeletnek, illetve az egyes állatfajok egyedeinek Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszeréről szóló FM rendeletnek megfelelően a termelő a vágás előtt köteles olyan azonosító jellel ellátni, amely a vágóállat azonosítását a vágóhídra való szállítástól kezdve a vágási folyamaton át a feldolgozás megkezdéséig, illetve a kereskedelmi értékesítésig lehetővé teszi.
10. § (1) A minősítő köteles a vágás napján hitelt érdemlően és utólag is ellenőrizhető módon a vágóállat azonosító adatait, valamint a súlymérés és a minősítés adatait az a)-c) pontokban előírtak szerint írásban vagy számítógépes adatrögzítéssel dokumentálni:
a) az azonosító adatok
- a vágás helye és időpontja,
- a vágóállatok darabszáma és azonosító jelei,
- a termelő vagy a kereskedő azonosító adatai [név, lakcím (cég neve, székhely, telephely)],
- a minősítő neve és működési engedélyének száma,
- az alkalmazott minősítő módszer megjelölése és az eszköz típusszáma;
b) a súlymérési adatok
- a vágóállat hasított meleg súlya;
c) a minősítési adatok
ca) vágósertés esetén:
- bőrös vágásmódnál a szalonna- és izomvastagság mért értékei,
- lehúzott vágásmódnál a zsíros bőr, a szalonnás féltest, a lehúzott, letisztított csontos hús súlya,
- a kereskedelmi (minősítési) osztály betűjele, valamint a színhústartalom százaléka,
cb) vágómarha esetén:
- a húsossági osztály betűjele,
- a faggyússági fokozat számjele,
- a kor- és ivarjelölés,
cc) vágójuh esetén:
- az izmoltsági osztály betűjele,
- a faggyúborítottsági osztály számjele,
- az L vagy S kategória megjelölése.
(2) A felvett adatok valódiságáért a minősítő felelősséggel tartozik.
(3) Az (1) bekezdés szerint dokumentált adatokat a minősítő szervezet köteles a vágást követő hat hónapig megőrizni.
11. § A minősítés, illetve a kereskedelmi osztályba sorolás adatai a termelő vagy a kereskedő és a vágóhíd üzemeltetője közötti szerződésben a felvásárlási ár, valamint a vállalati, üzemi termelés-elszámolás bizonylati alapjául szolgálnak.
12. § (1) A termelő vagy a kereskedő, valamint a vágóhíd üzemeltetője a minősítés eredménye ellen a minősítés időpontjától számított egy hónapon belül kifogással élhet a főfelügyeletnél, amennyiben a kifogásolt minősítésű féltesteket a 9. §-ban foglaltak szerinti azonosító jellel ellátták.
(2) Kifogásolt minősítés esetén a termelő vagy a kereskedő, illetve a vágóhíd üzemeltetője kezdeményezheti a főfelügyelet helyszíni ellenőrzését.
(3) Ha a minősítés megfelelő volt, a helyszíni felülvizsgálat költségeit a kifogás benyújtója viseli.
13. § (1) A terméktanács az információs rendszerének keretében központi zártláncú, adatvédelemmel ellátott adatbankot (a továbbiakban: adatbank) működtet.
(2) A minősítő köteles a minősítés eredményéről napi jelentést készíteni, és azt a vágás napján a vágóhíd üzemeltetőjének átadni, valamint az adatbanknak megküldeni. A jelentésnek a 10. § (1) bekezdés szerint dokumentált adatokat kell tartalmaznia.
(3) A vágóhíd üzemeltetője köteles:
a) a vágóállatok vágóhídon belüli egyedi azonosításáról gondoskodni;
b) heti rendszerességgel az adatbanknak megküldeni a kereskedelmi (minőségi) osztályoknál alkalmazott árat;
c) hét napon belül tájékoztatni a termelőt vagy kereskedőt a minősítés eredményeiről és a kereskedelmi (minőségi) osztályok szerinti árakról;
d) a vágóhídi állategészségügyi ellenőrzés, illetve húsvizsgálat vágóállat minőségével összefüggő adatait - a minősítés és a kereskedelmi osztályba sorolás adataival együtt - a terméktanácsnak (adatbanknak) és a termelőnek vagy a kereskedőnek átadni.
(4) A terméktanács köteles a főfelügyelet részére folyamatosan és térítésmentesen átadni a minősítés ellenőrzéséhez szükséges valamennyi adatot.
(5) A terméktanács az adatok feldolgozásának, illetve értékelésének eredményeit az adatvédelmi megállapodásban meghatározott csoportosított formában - az adatszolgáltatásra kötött szerződések alapján - térítésmentesen köteles a minisztérium, a főfelügyelet, illetve az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet (a továbbiakban: OMMI) rendelkezésére bocsátani.
(6) A terméktanács heti rendszerességgel köteles a minősítés és az osztályok árának csoportosított adatait legalább egy szaklapban közzétenni.
Eljáró szervek
14. § A vágóállatok vágás utáni minősítésének irányításával, szervezésével és a minősítési tevékenység végzésével kapcsolatos feladatokat
a) a minisztérium,
b) a főfelügyelet,
c) az OMMI,
d) a terméktanács, valamint
e) az adott feladat végrehajtásában - oktatásban, továbbképzésben, vizsgáztatásban, minősítésben - közreműködő szervezetek, intézmények
látják el.
15. § (1) A minisztérium a minősítés irányítási, szervezési feladatainak keretében
a) az eljáró szervek képviselőinek közreműködésével - külön jogszabályban foglaltak szerint - öt-hét tagú Minősítési Ellenőrzési és Koordinációs Bizottságot hoz létre, és működtet;
b) megbízza az OMMI-t a minősítési módszerek engedélyezési eljárásának lefolytatásával és az engedélyezett módszerek időszakos felülvizsgálataival;
c) évente közzéteszi a működési engedéllyel rendelkező minősítők listáját a minisztérium hivatalos lapjában.
(2) A minisztérium a minősítés hatósági feladatainak keretében
a) engedélyezi az alkalmazható minősítő módszereket;
b) indokolt esetben elrendeli a jóváhagyott minősítő módszerek alkalmazhatóságának felülvizsgálatát;
c) a minősítési ügyekben az ellenőrzési, illetve a szankcionálási feladatok tekintetében hatáskörének megfelelően másodfokon eljár;
d) jóváhagyja az oktatás, továbbképzés szakmai és vizsgáztatási követelményrendszerét;
e) kijelöli a minősítő és az ellenőrzést végző személyek oktatására, továbbképzésére, vizsgáztatására jogosult intézményeket.
16. § (1) A vágóállatok vágás utáni minősítésével és a minősítő tevékenység végzésével kapcsolatos hatósági feladatokat kizárólagos hatáskörrel és országos illetékességgel a Fővárosi Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás Hús- és Tejellenőrzési Főfelügyelete látja el.
(2) A főfelügyelet feladatait területi felügyelői útján látja el.
(3) A főfelügyelet
a) engedélyeket ad ki;
b) ellenőrzést végez, vagy végeztet;
c) felülvizsgálatot tart;
d) nyilvántartást vezet az engedélyhez kötött tevékenységekről, a minősítő szervezetekről, minősítőkről, valamint az engedélyezett minősítő eszközökről;
e) szakértőt rendelhet ki;
f) ellátja a külön jogszabály által hatáskörébe utalt feladatokat.
(4) A főfelügyelet engedélyezi
a) a minősítő szervezet működését;
b) a minősítő működését.
(5) A főfelügyelet ellenőrzi
a) a minősítő szervezet működési feltételeit;
b) a minősítő személy működési feltételeit;
c) a vágóhídi minősítési rendszert (a jelölést, a technológiai előkészítést, a minősítést, a minősítő szakmai tevékenységét, egyéb tárgyi feltételeit);
d) az adatszolgáltatást.
(6) A főfelügyelet
a) valamennyi vágóhídon köteles előre meghatározott terv szerint, rendszeresen vagy alkalomszerűen a minősítésre vonatkozó teljes körű ellenőrző vizsgálatot végezni, és annak eredményét dokumentálni;
b) a minősítésre kötelezett vágóhidak üzemeltetője ellen mulasztás esetén a miniszternél bejelentést tesz, kivizsgálást, illetve indokolt esetben szankcionálást kezdeményez;
c) jogosult a minősítési tevékenységhez szükséges feltételek hiányában a minősítést időszakosan vagy véglegesen felfüggeszteni.
(7) A főfelügyelet kezdeményezheti a jóváhagyott minősítő módszerek, illetve a regressziós egyenletek alkalmazhatóságának felülvizsgálatát.
(8) A főfelügyelet
a) a minősítő szervezetet költségtérítés ellenében egységes nyomtatványokkal, valamint a minősítő azonosíthatóságát szolgáló és a minősítés hitelességét igazoló bélyegzővel látja el, és erről nyilvántartást vezet;
b) megszervezi a működéséhez szükséges információs rendszert és nyilvántartást;
c) folyamatosan figyelemmel kíséri a tevékenységével összefüggő szakterület nemzetközi eredményeit és kapcsolatot tart az EU-tagállamok ellenőrző szervezeteivel.
17. § Az OMMI a minősítéssel kapcsolatos feladatok keretében
a) szakmailag indokolt esetben ellenőrzi az engedélyezett minősítő módszereket, és szükség esetén javaslatot tesz azok módosítására;
b) megkeresés, illetve megbízás alapján elvégzi az új módszerek alkalmazhatóságának vizsgálatát, és adott esetben - a szükséges szakmai egyeztetéseket követően - javaslatot tesz azok alkalmazásának engedélyezésére.
18. § A terméktanács a minősítéssel kapcsolatos feladatokat az agrárpiaci rendtartásról szóló törvényben foglaltak alapján a minisztériummal kötött megállapodásban meghatározott feltételek szerint látja el.
19. § (1) Az oktatásra, továbbképzésre, vizsgáztatásra jogosult intézmények a minősítéssel kapcsolatos feladatok keretében
a) biztosítják a vágóállat-minősítő szakmunkás-szakképzettség megszerzésének lehetőségét;
b) szervezik a továbbképző tanfolyamokat a minisztérium által jóváhagyott ütemterv és tematika alapján.
(2) Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott tanfolyam szervezésére vonatkozó kötelezettségüket a kijelölt intézmények a minisztérium által feljogosított részére adott megbízás útján is teljesíthetik.
Felelősségi szabályok
20. § A felelősségviselésre a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény és a szabálysértésekről szóló törvény rendelkezései alkalmazandók.
21. § Az e rendeletben meghatározott eljárásokra az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló törvény rendelkezései alkalmazandók.
Záró és átmeneti rendelkezések
22. § (1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a vágósertések és a vágómarhák vágás utáni minősítéséről szóló 9/1994. (III. 10.) FM rendelet , valamint az azt módosító 5/1995. (IV. 13.) FM rendelet , a 11/1997. (II. 28.) FM rendelet és a 77/1997. (X. 31.) FM rendelet hatályát veszti.
(2) E rendelet előírásait a vágómarhák minősítésére kötelezően 2000. január 1. napjától, a vágójuhok minősítésére kötelezően 2002. január 1. napjától kell alkalmazni.
(3) A főfelügyelet által e rendelet hatálybalépése előtt a 9/1994. (III. 10.) FM rendelet alapján kiadott, a minősítés végzésére vonatkozó engedély, valamint a minősítő helyre vonatkozó engedély az abban meghatározott ideig, de legfeljebb 1998. december 31-ig érvényes.
(4) Minősítési tevékenységet 1999. január 1. napjától csak az e rendelet szerinti működési engedéllyel rendelkező minősítő szervezet és az ilyen szervezet keretében működő minősítő végezhet.
(5) A 13. § (1) bekezdésében meghatározott adatbankot terméktanács által megbízott szervezet 1998. december 31-ig működtetheti.
(6) Az a természetes személy, aki valamely minősítő szervezet alkalmazottjaként a szükséges szakképzettség megszerzése érdekében beiskolázásra került, a képzés első szakaszának sikeres teljesítését igazoló tanúsítvány alapján a gyakorlat megszerzése érdekében - szakképzett minősítő felügyelete mellett - tanulmányai ideje alatt minősítési tevékenységet végezhet.
(7) E rendelet a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek, valamint azok tagállamai közötti társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás kihirdetéséről szóló 1994. évi I. törvény alapján a Tanács 3220/84 EGK rendeletével, a Bizottság 2967/85 EGK rendeletével, a Tanács 1208/81 EGK rendeletével, valamint a Tanács 1186/90 EGK rendeletével, a Tanács 338/91 EGK rendeletével és a Bizottság 461/93 EGK rendeletével összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.
Dr. Nagy Frigyes s. k.,
földművelésügyi miniszter
Melléklet a 13/1998. (IV. 3.) FM rendelethez
Irányelvek vágóállat minősítő szervezetek alkalmasságának elbírálásához, működésük engedélyezéséhez
1. Tárgy
Ezek az irányelvek meghatározzák azt, hogy a 3. § (2) bekezdése szerint milyen feltételek mellett engedélyezett a rendelet szerinti gazdasági tevékenységet segítő minősítési szolgáltatás (TEÁOR K 74.84) végzése.
2. Engedélyezés feltételei
Működési engedélyért folyamodhat minden olyan Magyarországon bejegyzett jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, amely az alábbi feltételeket teljesíti:
2.1. Összeférhetetlenség
Az engedélykérőnek nyilatkoznia kell a főfelügyeletnél, hogy a 3. § (3) bekezdése szerinti összeférhetetlenség nem áll fenn, továbbá mellékelnie kell a foglalkoztatandó személyek függetlenségét dokumentáló nyilatkozatot is. Ebből a célból az engedélykéréskor a 7. pont értelmében kell eljárni. A főfelügyelet felszólítására - adott esetben - további igazolásokat is be kell mutatni.
2.2. Kötelezettségvállalási nyilatkozat
Az engedélykérő a főfelügyeletnél kötelezettséget vállal arra, hogy tevékenysége során betartja és betartatja a vágóállatok vágás utáni minősítésére, illetve értelemszerűen a vágósertések, a vágómarhák és a vágójuhok vágás utáni minősítésére és kereskedelmi osztályba sorolására vonatkozó külön jogszabályban foglalt előírásokat.
2.3. Készségnyilatkozat
A kérelmező kinyilvánítja készségét, hogy
2.3.1. elvégzi a minősítést - mindenekelőtt - azoknál a minősítésre kötelezett vágóhidat üzemeltetőknél, amelyek a helyileg legközelebb eső szolgáltató központjához, illetve kirendeltségeihez tartoznak;
2.3.2. a szükséges személyi és tárgyi feltételeket a 6. és 20. §-okban foglaltakkal összhangban biztosítja, hogy a 2.3.1. pontban megfogalmazott feladat elvégzése teljesíthető legyen. Ez különösen vonatkozik a technikai segédeszközökre, amelyek biztosítása a kérelmező feladata.
2.4. Tájékoztatási kötelezettség
A kérelmező kötelezi magát, hogy
a) a rendelet 3. §-ában foglaltaknak megfelelően megállapodást köt a terméktanáccsal a térítésmentes adatszolgáltatás módjáról és a biztonságos adatvédelem rendszeréről; továbbá
b) a termelőt vagy a kereskedőt kérésére tájékoztatja a minősítés során nyert alapadatokról.
2.5. Szakmai alkalmasság
A kérelmezőnek kell gondoskodnia arról, hogy a minősítést kizárólag olyan személyek végezzék, akik a 6. §-ban meghatározott feltételeknek eleget tesznek, megfelelő szakmai képesítéssel és érvényes működési engedéllyel rendelkeznek.
3. Költségek
A minősítés költségeit a minősítő szervezettel szerződő felek (vágóhíd üzemeltetője, illetve termelő vagy kereskedő) viselik.
4. Ellenőrzés
A rendelet 16. §-ának (6) bekezdése értelmében a főfelügyelet fenntartja magának a jogot, hogy a már engedélyezett minősítő szervezeteket bármikor felülvizsgálja annak érdekében, hogy az engedély kiadásának feltételei változatlanul fennállnak-e, vagy a 6. pontban felsorolt okok miatt az engedélyt visszavonja. Ennek érdekében a minősítő szervezetnek minden vonatkozó okmányba betekintést kell engednie, meg kell adnia minden tájékoztatást, amely a főfelügyelet munkájának végzéséhez szükségesnek ítélhető.
5. Érvényesség
A 3. § (2) bekezdése szerint ezen irányelv alapján elkészített és benyújtott kérelem elbírálása és elfogadása esetén a minősítési szolgáltatásra megadott működési engedély érvényessége két évre korlátozódik. A főfelügyelet a kiadott működési engedélyeket kétévenként felülvizsgálja. A minősítő szervezet szolgáltató tevékenységét a 3. § (1) bekezdése értelmében csak akkor végezheti, ha rendelkezik ezen irányelv alapján kibocsátott érvényes működési engedéllyel.
6. Az engedély visszavonása
A főfelügyelet attól a minősítő szervezettől, amely a vonatkozó jogszabállyal, vagy annak alapján kiadott előírásokkal ellentétesen cselekszik a kiadott engedélyt mindaddig visszavonhatja, amíg az ellentmondások fennállnak.
Ez különösen azokra az esetekre vonatkozik, amikor
a) a 2.1. pontban megkövetelt összeférhetetlenség vagy a 2.3. pont szerinti készség nem áll fenn;
b) a minősítés során a vonatkozó jogszabályokat, illetve az azokhoz kiadott előírásokat alapvetően megsértik;
c) a 2.4. és 2.5. pontban előírt kötelezettségeket megsértik;
d) a 4. pontban megfogalmazott előírásokat nem követik.
7. Kérelmezés
A kérelmeket a 3. § (2) bekezdése alapján és ezen irányelveknek megfelelően a főfelügyelet által kiadott formanyomtatványokon kell beadni. A kérelmezőnek egyidejűleg be kell nyújtani a 2.1. pont szerinti igazolásokat, valamint az egyéb szükséges dokumentumokat.